PDA

Zobacz pełną wersję : czy folia pod podlogą może zbutwieć?



somebody
09-06-2010, 13:51
Witam. Chciałabym zapytać co bedzie lepszą hydroizolacją: papa na lepiku czy folia budowlana 0,3. Chodzi o hydroizolację podłogi na gruncie w starym budynku. Planuje wyłożenie na gruncie folii, potem 25 cm keramzytu, na to jeszcze podwójna warstwa folii i wylewka betonowa. Usłyszałam zdanie, że lepiej zastosować papę ponieważ folia jest nietrwała, może zbutwieć, popękać itp. Czy tak jest w rzeczywistości? Może to ważna informacja - docelowo podłoga bedzie tylko nieco powyżej poziomu gruntu na zewnątrz, tak więc cała warstwa keramzytu wypadnie własciwie poniżej. Przy okazji nasuwa mi sie wątpliwość czy jeśli wewnątrz budynku keramzyt będzie napierał na sciany slabiej niż grunt na zewnatrz ( fakt, że jeszcze dojdzie warstwa betonu) to czy nie spowoduje to z czasem pekania ścian itp. Fundamenty sa dość liche, raptem 20-25 cm poniżej powierzchni gruntu, budynek bardzo stary - tak sie kiedys budowało. Czy ktoś potrafiłby coś powiedzieć na ten temat i rozwiać moje wątpliwości?

Martinezio
09-06-2010, 15:10
Wszystko ulega stażeniu, więc i folia na pewno z czasem też... Tyle, że nie wiem, czy Ty to w swoim życiu zauważysz ;) Może po kilku ładnych dziesięcioleciach, ale po takim czasie zwykle cała podłoga nadaje się do remontu, a koszt folii jest znikomy.

Natomiast czy lepiej papą czy folią, to już inna kwestia związana raczej z wytrzymałością mechaniczną, niż czasową - folia dość łatwo może ulec przerwaniu z powodu tarcia o beton (czy to w trakcie tworzenia jastrychu, czy później w wyniku przemieszczania się warstw pod wpływem nacisków lub termicznej pracy jastrychu). Tu papa ma niepodważalną przewagę :)

somebody
09-06-2010, 15:36
Dziękuję.
Czy wystarczy zastosować papę na tekturze- podano mi symbol i/333 - czy powinna byc termozgrzewalna. Chciałam wykonać izolacje we własnym zakresie więc nie mam czym zgrzewać. jak duży zakład jest potzrebny?

Martinezio
14-06-2010, 07:39
Do hydroizolacji tylko termozgrzewalna - tam nie ma takich nacisków, aby się kawałki zwulkanizowały same. Najlepiej na welonie szklanym. Osobiście polecam papę SBS, bo bardzo łatwo się ją układa :) Fakt - droższa od zwykłej, ale jeśli chcesz to robić samemu, to nie warto się męczyć z byle jaką papą, która jest twarda i sztywna, a jej welon nie jest tak wytrzymały (łatwo ją uszkodzić, gdy jest roztopiona).

Zgrzewanie palnikiem gazowym na propan-butan (butla 11kg). Zakład ok. 10cm - dobre papy mają zaznaczony zakład.

bdan
14-06-2010, 07:48
dlaczego na welonie szklanym? Swojego czasu rozmawiałam z Asystentem Dyrektora Handlowegods Doradztwa Technicznego ICOPAL S.A. szukając tańszej alternatywy dla Icopal Fundament i wg. niego można zastosować inna papę ale mam kupić na włókninie poliestrowej (nie szklana) i SBS. Poniżej cytat z maila, może komuś się przyda, co ewentualnie zamiast papy Icopal Fundament

"Szanowna Pani
Jest ogólna zasada, że im grubsza papa na włókninie poliestrowej tym jest bardziej sztywna. Bardzo dobrą papą jest np Extradach PF PYE PV 200 S5 Szybki Profil SBS (podkładowa) , można również użyc Zdunbit PF Szybki Prrofil SBS"

v8zj
19-06-2010, 21:12
nie stosuj żadnej papy no chyba że grubą na ok 2cm. Standardem niegdyś na fundament było 2xpapa na lepiku, czy wiesz co dzieje się z taką papą juz po 10 - 15 latach? Nie? Więc weź sobie mikroskop nie bedziesz w stanie się nadziwić ile tam jest dziur. Ta czarna substancja którą wielu fachówców uznaje za izolację to nic innego jak bitumina rozłożona doszczętnie przez bakterie cytronium. Tylko gruba folia budowlana.

Egon
19-06-2010, 23:20
Mam podobny dylemat - folia fundamentowa czy papa? W składach budowlanych twierdzą, że mimo braku zarzutów wobec folii, większość nadal stosuje papę. I chociaż mnie to nie przekonuje z uwagi na upierdliwy tradycjonalizm naszego społeczeństwa, wątpliwości pozostają. Skłaniam się ku folii fundamentowej (http://www.griltex.pl/serwis/index.php?strona=izolacja_pozioma_murow_bor_pvc&t=Izolacja%20pozioma%20mur%F3w%20BOR%20PVC&d=produkty) grubości 1 mm, z moletem wierzchnim w kształcie plastra miodu .
Może ktoś odradzi taki wybór zanim kliknę na zakupy w sklepie internetowym?

v8zj
20-06-2010, 17:58
na fundament jeśli bitumina do izolacji poziomej to tylko w taki sposób aby zostawić boczne fartuchy z papy i wlać roztopiony lepik co najmniej 2kg/m2 zagiąć fartuchy by sie nie walało i na tym ciągnąć mury przyziemia. Póki co z tego co obserwuję to papa układana na fundamenty jest uszkadzana juz w momencie jej układania. Za chwile bedziecie pisać posty jak wykonać blokadę p. wilgociową w istniejącej ścianie.

somebody
22-06-2010, 16:07
Dziekuję wszystkim jednak podjęłam decyzję o zakupie folii 0,5. Łatwiej jednak ja położyć i mam nadzieję, że przetrwa. W sumie będą 3 warstwy. Przyjrzałam sie papie z podcinki. Leży tam zaledwie ze dwa, trzy lata. Nie wyglada dobrze. Fakt, to chyba była jakaś tańsza.