PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie dokumenty i zezwolenia s? potrzebne na przebudow? podd



15-05-2002, 08:00
Chciałbym się dowiedzieć, czy i jakie zezwolenia są potzebne na adaptacje poddasza połączoną z przebudową dachu ?
Czy będę musiał postarać się o plany poddasza,instalacji elektrcznei i inst.CO ?
Z jakimi kosztami muszę się liczyć na załatwienie tych formalności?

tom soyer
15-05-2002, 08:42
właśnie mam załatwione wszystkie(?) formalności i ruszazm w tym roku.
w moim przypadku: istniejący dach - kopertowy, planuję dwa kafry i dwa okna połąciowe.
Ja załapałem się na ulgę więc pod tym kontem:
- wstępne warunki zabudowy (z wydziału architektury)- 1miesiąc
- projekt - szybki projektant 2-3tygodnie 2-4tysPLN Uwaga: jeśli nie zmieniamy znacząco kształtu dachu nie trzeba czekać na pkt1
- dziennik budowy (wydział architktury)
- inspektor budowy
- pozwolenie (wydział architektury)
- oświadczenie o rozpoczęciu prac

pozdr

20-05-2002, 08:14
Jakie konsekwencje mogę ponieść gdy zdecyduje się na przebudowę dachu bez załatwiania jakichkolwiek zezwoleń ?

tom soyer
20-05-2002, 14:30
jeśli zmienisz kształt dachu (np wykusz/kafer/dadatkowy komin) już jest do czego się przyczepić - to samowolka.
jeśłi masz projekt na wybudowany dom i jest w nim napisane coś o poddaszu (np. poddasze nieużytkowe) to składasz wnisek tylko o zmianę użytkowania i wzrasta Ci tylko powierzchnia użytkowa, która należy zgłościć do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Jeśli zmiany mają być niewielkie to warto odszukać najlepiej autora Twojego projektu i zrobić tzw adaptację projektu poddasza (parę stów). Chodzi o to aby ktoś zatwierdził np nośność strropu i określił charakter i wielkość pomieszczeń na poddaszu

21-05-2002, 08:05
Sprawa wygląda tak :
projekt domu jest z przed 25 lat, w biurze projektów już go nie mają a autor projektu już dawno nie pracuje;
dom na planie wygląda tak :-piwnica,-parter,-piętro,i płaski dach;
rodzicom brakło kasy i sytuacja zmusiła do wcześniejszego wprowadzenia się i zakończenia budowy na etapie:-piwnica,-parter,
i niewielki dwuspadowy dach z niewykorzystanym poddaszem.
Czy w tym wypadku najlepiej by było odszukać jednak wykonawcy projektu ?

tom soyer
21-05-2002, 08:25
to zaawsze się opłaci - odszukaj także wszelkich dokumentów w wydziale architektury/budownictwa.
Jeśli nie masz projektu to aby spełnić formalności należy zrobić także inwentaryzację do projektu. Mogę polecić kilku architektów z okolic Poznania.
Poza tym dowiedz się w urzędzie czy nie planuje się rejestracji samowoli budowlanych a jeśli tak to w jakim czasie - może jeszcze uda Ci się zrobić adaptację bez formalności przed rejestracją. Opłaca się to tylko wtedy kiedy taka procedura jest przewidywana. Jeśli nie to może to zostać potraktowane jako samowola budowalana szczególnie jak nie spodoba się to któremuś z sąsiadów.

21-05-2002, 11:53
Jaką kare moga mi przysolić za samowolę? Czy nie opłaci się zaryzykować? Pytam, bo nie wiem ile może kosztować wizyta u architekta ,a następnie wydanie odpowiedniego zezwolenia w gminie.

tom soyer
21-05-2002, 12:34
formalności w gminie niewiele kosztują kasy natomiast czasu ...hoho
nie obawiałbym się mandatu lecz rozbiórki. Nie mam pojęcia jak potraktują Twój przypadek. W tej chwili w gminie można dużo się dowiedzieć (czasem z "czekoladką") ale trzeba być cierpliwym i upartym.
Ja adoptuję poddasze zgodnie z projektem ale tylko dlatego że korzystam z ulgi. A z drugiej strony wiem że okoliczne gminy planują inwentaryzazcję samowoli budowlanych - można uniknąć mandatu tylko wtedy kiedy się zgłosi wszystkie budynki i powierzchnie. Podejrzewam że gdybyś się załapał na taką inwentarkę i miał rozpoczętą adaptację to być może upiekłoby Ci się.