PDA

Zobacz pełną wersję : montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27

nikt ważny
13-06-2015, 19:53
może masz i rację
więc . . . od wewnątrz:
- piana
- obcięcie piany
- klej nałożony zarówno na pianę jak i mur
- folia przyklejona
Dlatego nie używam taśm z butylem, wolę kleić mimo że klej tani nie jest i przy takiej aplikacji wychodzi co dość sporo
Choć i tak jestem zwolennikiem montażu na taśmy rozprężne wielofunkcyjne np. TP 650 oczywiście firmy Illbruck
Kurde, powinni nam za reklamę materiałów jakich używamy do montażu płacić i to duuuużą kasę ;)

bwojtek
14-06-2015, 07:28
folii także Illbrucka :) ale bez butylu
Weź na próbę Iso Connect Vario Fix. Klej stanie się zbędny!

karolek75
14-06-2015, 09:53
Przy tynkach pamietaj o listwach przyokiennych.
https://www.youtube.com/watch?v=vPiYRWEbYzw

I pilnuj tynkarzy, bo ja nie moglem ze swoimi dojsc do porozumienia i mam to co mam :( Listwy probowali docinac kątowo i wyszla siara, za krotkie porobili, nie korzystali z mozliwosci wklejania folii tylko zabezpieczali po swojemu. Czyli chu...owo. W zasadzie to powinienm ich wywalic 1-szego dnia, ale zona by mi leb urawala, bo i tak przez inne ekipe od tynkow mam opoznienie ponad 1,5 m-ca.

makow11
18-06-2015, 16:11
[QUOTE=chemical;6882838]
Czy czegoś jeszcze tu brakuje ?

320546

[QUOTE]
Myślę,że górna taśma rozprężna jest w złym miejscu -blokujesz swobodny przepływ węgarkiem.
Może tak będzie lepiej?
http://images66.fotosik.pl/979/63b117feb9830415med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

chemical
18-06-2015, 17:45
Tylko tak musiałbym robić ocieplenie tuż po montażu okien.
Jednak bardziej przekonują mnie folie z zewnąrz, bardziej uniwersalne i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Poniżej świeże zdjęcia z "ciepłego montażu" na foliach przez fahofcuw z renomowanej firmy ze średniego miasta na podkarpaciu ;]
Brawo oni.

321264

321265

321266

321267

MMichal
18-06-2015, 17:49
Witam

Ehhhh no i walasnie dlatego warto wydac na usługi montażowe trochę więcej.

Pozdrawiam

PS przepraszam za brak POLSKICH ZNAKOW ale cos system zwariowal :/

makow11
18-06-2015, 18:08
Jednak bardziej przekonują mnie folie z zewnąrz, bardziej uniwersalne i bezpieczniejsze rozwiązanie.


Wcale nie jest bezpieczniejsze,przerabiałem ten temat przy decyzji -co na dach?
Każda folia jest wrażliwa na działanie promieniowania UV. Najlepsze dostępne membrany dachowe mają gwarancję ok.9miesięcy na ekspozycję,a folii niczym nie przykryjesz.


Witam

Ehhhh no i walasnie dlatego warto wydac na usługi montażowe trochę więcej.

Pozdrawiam

PS przepraszam za brak POLSKICH ZNAKOW ale cos system zwariowal :/

Pewnie ,że warto wydać trochę więcej na poprawny montaż,problem jednak w tym ,że praktycznie niemożliwym jest wyłowienie firm ,które robią dobrze -chyba ,że jest możliwość obejrzenia ich wcześniejszych dokonań przed przykryciem wszystkiego tynkiem.

nikt ważny
18-06-2015, 18:12
.....Pewnie ,że warto wydać trochę więcej na poprawny montaż,problem jednak w tym ,że praktycznie niemożliwym jest wyłowienie firm ,które robią dobrze -chyba ,że jest możliwość obejrzenia ich wcześniejszych dokonań przed przykryciem wszystkiego tynkiem.
Tak się tłumaczą klienci PO fakcie. Gdybyś czasem poczytał odpowiedzi na oferty przestałbyś tak pisać. Polecani, znani, sprawdzeni, rekomendowani czy to ZMS czy tu i tak przegrywają CENĄ z dupkami co nie potrafią się do roboty przyłożyć ale są TAŃSI
Masz realnie co najmniej jedną ekipę w województwie, co najmniej !!! I chcąc znaleźć, znajdziesz, tylko trzeba CHCIEĆ

nikt ważny
18-06-2015, 18:13
Tylko tak musiałbym robić ocieplenie tuż po montażu okien....A zrób ocieplenie przed montażem bądź opaskę wokół okien i zastosuj od zewnątrz taśmę rozprężną - masz spokój, UV na nią nie działa

makow11
18-06-2015, 18:23
Strzał w płot-okna będę dopiero wybierał ,tak jak i wykonawców
Przyznam ,że Twój post jest dla mnie naiwny. Mam kierownika budowy ,który na tym forum traktowany jest wręcz jak Bóstwo -same pozytywy na Białej Liście Solidnych Wielkopolska.
I co? Gdyby to miało dla mnie sens zwolniłbym go.
Ja Go na Białej Liście nie umieszczę bo wiem czego oczekiwałem ,a co bym dostał gdybym nie wiedział jak mój dom ma być budowany.Podobna sprawa z firmą robiącą gotowe wiązary na klamrach Miteka.
Mam wybierać wykonawcę bo jakiś Felek111 z forum kogoś poleca?To dla mnie za mało.
Taki Felek w większości nie ma pojęcia czego oczekiwać,nie ma czasu warować podczas montażu i patrzeć na łapy.
Nic nie widział a wali na forum pozytywne opinie jak z kałacha.
Ja mam czas patrzeć na ręce i pewnie dlatego moje ekipy łatwo nie miały.

Z chęcią zweryfikuję przyszłych wykonawców ,ale skąd mam brać rzetelne opinie?

nikt ważny
18-06-2015, 18:54
Możliwe że naiwny. Bo wiesz, ja nie mam zielonego pojęcia o montażu, budowaniu i nie znam sytuacji na rynku ekip montażowych. Nikt z nas tu obecnych nic nie wie i siedzimy tu zupełnie bez sensu by gadać dyrdymały.
Uwaga była i jest natury ogólnej.
Może samo polecenie Felka111 to zbyt mało ale polecenie już kilku Feków xxxx powinno choć dać do myślenia.
Masz stronę ZMS, możesz poszukać wykonawcy z Twej okolicy, masz grupę budującą, tez możesz podpytać, później rozmowa (czy wymiana maili) i powinieneś wyczuć czy masz do czynienia z ignorantem czy kimś znającym się na rzeczy. I wcale w poście nie napisałem, że osoby tu polecane są jedynymi.

makow11
18-06-2015, 19:18
Ja siedzę na tym forum po to ,żeby mieć pojęcie na co mam zwracać uwagę ,żeby wykonawca mnie nie wykiwał.
Grupy budujące to grupy ,które również nieświadomie polecają -podałem przykłady.
Dlatego napisałem ,że jedyna weryfikacja to obejrzenie roboty przed jej zakończeniem.Gdy poprzyklejane są taśmy to już jest woda po ogórach.
Mój wykonawca musi mieć świadomość ,że będę mu patrzył na łapy cały czas i krokiem się nie ruszę z budowy(mam dużo czasu :D) i najlepiej jak mu to przeszkadzać nie będzie.
Co to jest ZMS?

nikt ważny
18-06-2015, 20:42
Zrzeszenie Montażystów Stolarki - http://montaze.info.pl/tagi/zrzeszenie-montazystow-stolarki/ (Fin mam nadzieję, że wybaczysz reklamę :) )
A co do patrzenia na łapy, dobrzy się tego nie boją choć jest to wk....

makow11
18-06-2015, 21:40
A co do patrzenia na łapy, dobrzy się tego nie boją choć jest to wk....
Niestety ,jak nie będę patrzył to nie będę wiedział ,czy akurat na mojej budowie nie zaniżyli lotów;)

MMichal
18-06-2015, 21:49
Witam


Niestety ,jak nie będę patrzył to nie będę wiedział ,czy akurat na mojej budowie nie zaniżyli lotów;)

hmmmm niby tok rozumowania słuszny ale ...
- jak ktoś nie zna się na robocie to możesz patrzeć, patrzeć i patrzeć a lepiej nie będzie
- jak ktoś zna się na robocie to możesz patrzeć, patrzeć i patrzeć a i tak zrobi jak trzeba - w tym przypadku jak staniesz się za bardzo "upierdliwy" to obrobią Ci du... a jak przegniesz jeszcze bardziej to dla zabawy zrobią Ci tak, że będziesz ich długo wspominał ;p

Tutaj zależność jest dość prosta - oczywiście zdarzają się odstępstwa ale - Jeżeli dobrze płacisz wykonawcy i jesteś zadowolony z jego usług to polecisz dalej usługi ekipy prawda ? jako DOBREGO ale DROGIEGO - a to dla ekipy najważniejsze :)

Pozdrawiam

nikt ważny
18-06-2015, 22:04
Mi nie przeszkadza jak ktoś patrzy na ręce, tylko wkurza jak od roboty odrywa co chwila zadając pytania jakby od jutra sam miał montować. I tak od patrzenia się, się nie nauczy, lub po prostu przeszkadza pętając się pod nogami ;)
Są w kraju montażyści którym patrzeć na dłonie nie potrzeba bo po prostu robią swoje i dobrze

makow11
18-06-2015, 22:22
Witam



...
- jak ktoś nie zna się na robocie to możesz patrzeć, patrzeć i patrzeć a lepiej nie będzie
- jak ktoś zna się na robocie to możesz patrzeć, patrzeć i patrzeć a i tak zrobi jak trzeba - w tym przypadku jak staniesz się za bardzo "upierdliwy" to obrobią Ci du... a jak przegniesz jeszcze bardziej to dla zabawy zrobią Ci tak, że będziesz ich długo wspominał ;p
Tut
W pierwszym przypadku ekipa wylatuje z budowy.W drugim,jeżeli ekipa zrobi coś po czy będę ich "długo pamiętał" to znaczy ,że to nie była dobra ekipa.
Założenia mam proste i uczciwe; o ile dogadujemy się co do ceny to praca ma być wykonana fachowo i na moich zasadach
. Ekipa murarzy musiała zburzyć połowę ściany nośnej bo nie chciało im się przeszlifować bloczków przed nałożeniem kleju i powstały prześwity w murze.Oczywiście potrącony mieli koszt materiałów.Montażyści wiązarów z szybkością błyskawicy przyjechali na budowę dokończyć niedoróbki,tracąc tym samym cały dzień i paliwo na prawie 300km.Kierownik miał kilka wizyt więcej związanych z faktem ,że wiązary odebrał.
Wszyscy oni stracili na braku rzetelności.Wszystkim by się upiekło gdybym nie był dociekliwy.
Tak to można spieprzyć coś czego, wydawałoby się, spieprzyć nie można.
Mój dom i to ja decyduję czy patrzeć na łapy ,czy nie.
Historia mojej budowy uczy ,że trzeba nawet po kierowniku budowy sprawdzać :)
Jedyni ,których nie pilnowałem to dekarze,no ale tej ekipie ufałem bezgranicznie.

@nikt ważny,ja nie jestem na budowie ,żeby się o coś pytać tylko ,żeby pilnować.Po to siedzę na forum ,żeby mieć pojecie jak powinno się robić.
Ciekawe podejście - płać i wypad z budowy bo się pętasz pod nogami.Na dowód ,że zrobiliśmy dobrze damy ci słowo honoru.
A jak chciałbyś mnie przekonać ,że robisz dobrze?Swoje ekipy brałem z polecenia,czy to forumowiczów ,czy właściciela patentu.\
Oczywiście wiem ,że są porządne ekipy ,ale jak ja jako inwestor mogę to sprawdzić?

MMichal
19-06-2015, 07:55
Witam


W pierwszym przypadku ekipa wylatuje z budowy.W drugim,jeżeli ekipa zrobi coś po czy będę ich "długo pamiętał" to znaczy ,że to nie była dobra ekipa.
Założenia mam proste i uczciwe; o ile dogadujemy się co do ceny to praca ma być wykonana fachowo i na moich zasadach
. Ekipa murarzy musiała zburzyć połowę ściany nośnej bo nie chciało im się przeszlifować bloczków przed nałożeniem kleju i powstały prześwity w murze.Oczywiście potrącony mieli koszt materiałów.Montażyści wiązarów z szybkością błyskawicy przyjechali na budowę dokończyć niedoróbki,tracąc tym samym cały dzień i paliwo na prawie 300km.Kierownik miał kilka wizyt więcej związanych z faktem ,że wiązary odebrał.
Wszyscy oni stracili na braku rzetelności.Wszystkim by się upiekło gdybym nie był dociekliwy.
Tak to można spieprzyć coś czego, wydawałoby się, spieprzyć nie można.
Mój dom i to ja decyduję czy patrzeć na łapy ,czy nie.
Historia mojej budowy uczy ,że trzeba nawet po kierowniku budowy sprawdzać :)
Jedyni ,których nie pilnowałem to dekarze,no ale tej ekipie ufałem bezgranicznie.

@nikt ważny,ja nie jestem na budowie ,żeby się o coś pytać tylko ,żeby pilnować.Po to siedzę na forum ,żeby mieć pojecie jak powinno się robić.
Ciekawe podejście - płać i wypad z budowy bo się pętasz pod nogami.Na dowód ,że zrobiliśmy dobrze damy ci słowo honoru.
A jak chciałbyś mnie przekonać ,że robisz dobrze?Swoje ekipy brałem z polecenia,czy to forumowiczów ,czy właściciela patentu.\
Oczywiście wiem ,że są porządne ekipy ,ale jak ja jako inwestor mogę to sprawdzić?

Oczywiście podejście globalne słuszne skoro masz tyle czasu i chęci to bardzo dobrze.

Jednak z takim podejściem jak zaznaczyłem to żaden dobry fachowiec nie powinien u Ciebie pracować - Ty mówisz JAK mają pracować ludzie podpierając się wiedzą z forum i internetu ?

Może lekarzowi też mówisz JAK ma cię leczyć bo WYCZYTAŁEŚ coś na forum i wiesz lepiej ?

Wybacz ale z tego co napisałeś to z Ciebie TOTALNA wyrocznia i EXPERT w każdym zakresie - tak to odbieram.


Pozdrawiam

nikt ważny
19-06-2015, 08:18
...@nikt ważny,ja nie jestem na budowie ,żeby się o coś pytać tylko ,żeby pilnować.Po to siedzę na forum ,żeby mieć pojecie jak powinno się robić.
Ciekawe podejście - płać i wypad z budowy bo się pętasz pod nogami.Na dowód ,że zrobiliśmy dobrze damy ci słowo honoru....
Uważasz, że ciekawe podejście ? Może gdybyś wykonywał takie usługi spojrzałbyś na to inaczej. Wydłużenie czasu realizacji - realnie dla wykonawcy strata.
Forum niewiele Cie praktycznie nauczy więc będziesz się dopytywał - dlaczego tak a nie siak a i tak na koniec walniesz tu setki fotek z pytaniem - czy tak ma być ?
Na pewnym poziomie wykonawstwa obecność "podglądacza" jest zbędna
Na wykonaną robotę dostajesz gwarancję i wyskakujesz z kasy
Natomiast słusznie podsumował Twe podejście MM (dzięki MM że mnei wyręczyłeś bo chyba zbyt często piętnuje takie "postawy" laików co wiedzę mają z filmików na YT ;) )
Spisujesz umowę, zawierasz w niej szczegóły montażu i później sprawdzasz a montaż "na twoich zasadach" ? No cóż, najlepiej zamontuj sam

makow11
19-06-2015, 08:22
Może lekarzowi też mówisz JAK ma cię leczyć bo WYCZYTAŁEŚ coś na forum i wiesz lepiej
Wybacz ale z tego co napisałeś to z Ciebie TOTALNA wyrocznia i EXPERT w każdym zakresie - tak to odbieram.
Pozdrawiam
To kompletnie nie zrozumiałeś o co mi chodzi.Siedzę na budowie ,żeby sprawdzać czy wszystko jest wykonywane prawidłowo.Co za problem sprawdzić czy piana jest wstrzyknięta prawidłowo,czy folia paroszczelna jest przyklejona prawidłowo,czy śruby mocno trzymają w BK itd.
Przecież to nie opóźni robót.Przed przyklejeniem membrany sprawdzam czy piana wszystko wypełniła i takie tam pierdoły.TO WAM TAK PRZESZKADZA?
Budowa domu to nie operacja mózgu.
Wymagam tylko wykonania pracy zgodnie ze sztuką,więc twoje porównanie jest nietrafione
Nie miałem problemów ,żeby odczytać z projektu technicznego niedoróbki związane z wiązarami to nie będę miał problemu ze sprawdzeniem czy okna są osadzane tak jak chcę.
Dziwne macie podejście.Ja uważam ,że budując dom od energooszczędnego w górę trzeba mieć jakieś pojęcie jak pewne rzeczy powinno się wykonać.
Zasada jest prosta -starannie.Tej staranności brakuje wykonawcom.I tej staranności będę pilnował.Jak komuś to nie pasuje to nie ma czego szukać na mojej budowie.

Poczytajcie sobie dzienniki to zobaczycie z jakimi problemami borykają się ludzie ,którzy zbytnio zawierzyli "ekspertom"
Gdybym nie poprawiał "fachowców" to miałbym dziurawe ściany i braki w mocowaniu wiązarów.


Witam
- Ty mówisz JAK mają pracować ludzie podpierając się wiedzą z forum i internetu ?
Pozdrawiam
Ciekawie się tu robi,wykonawcy opisują w tym temacie jak porządnie montować okna po czym piszą ,żeby nie kierować się tym co wypisują.

Po co jest ten wątek?

Brass
19-06-2015, 08:52
Niestety ale tak wygląda nasza rzeczywistość budowlana. Inwestor zamiast zarabiać na budowę, musi tej budowy pilnować oraz zgłębiać wiedzę budowlaną. Wykonawcom w większości przypadków zawierzyć bezgranicznie się nie da. Kierownicy budowy ............... szkoda gadać.
Ja ostatnio co jadę do klienta na pomiar lub montaż okien walczę z cieślami (lub ekipami wykonywującymi deskowanie). W każdej książce lub ulotce jest wyraźnie pokazane , że w przypadku stosowania deskowania i papy musimy zapewnić szczelinę wentylacyjną między wełną a deskami, i to każdy wie ale jak ta szczelina ma działać to już umyka cieślom (pewnie dlatego, że to nie ich sprawa, oni nie ocieplają). Tłumaczę więc fachowcom, że powietrze wentylujące wełnę jest zasysane pod okapami ale aby tak się stało musi być "cug" a aby był "cug" musi być też szczelina na kalenicy. Odpowiedź jaką słyszę: Coś Pan, całe życie tak robimy. Rozejrzyj się Pan, nigdzie w tych domach tak nie ma... A ja na to: Ja tak mam! Oni: Bo Pan to sobie przypilnował......???!!!!

Barth3z
19-06-2015, 08:55
Zgadzam się z makow11.

Lepiej sprawdzać na bieżąco i wyrzucać partaczy z budowy. Piszecie, że od tego jest umowa i odpowiednie w niej zapisy. Jak mam później wyegzekwować staranność wykonania? Wykonawca na końcu może powiedzieć, że jest wszystko zgodnie ze sztuką. Pozostaje się sądzić ... Nikt nie ma czas, ani pieniędzy na takie zabawy.

Zgadzam się też z tym, że dom im bardziej energooszczędny tym lepiej, aby inwestor wiedział na co zwracać uwagi, ponieważ każdy błąd daje proporcjonalnie większe straty niż przy budynku "tradycyjnie" izolowanym.

A prawdziwych (rzetelnych) wykonawców to ze świeczką można szukać ...

makow11
19-06-2015, 09:10
Dzięki chłopaki za głos rozsądku:D

finlandia
19-06-2015, 10:03
Jak zawsze obie strony mają trochę racji..

Podsumuję to krótko: przy zamawianiu każdy szuka najlepszej dla siebie ceny (nie koniecznie najtańszej) a przy odbiorze robót oczekuje najlepszej jakości prac. Naturalne...
tylko jak to pogodzić? Sam też robię dziesiątki ofert - nie mogę /taka blokada wewnętrzna/ policzyć kwoty dwukrotnie wyższej niż standard rynkowy, bo zostanę z miejsca odrzucony. A podchodząc do sprawy kompleksowo, tak by z czystym sumieniem zrobić najlepiej jak najlepiej by było można, to powinienem spędzić np.: na wyklejaniu taśm dwu, trzykrotnie więcej czasu. Kto z Was zechce zapłacić za to (np.: zamiast 2 tys.zł) 4 tys? Tym bardziej że konkurencyjny salon tego samego producenta z miasta obok powie nie więcej niż moja kwota startowa i do tego zapewni że zrobi najlepiej na świecie.

Przykład z niedawnej budowy gdzie montował diler najbardziej "uznanej" firmy w kraju: doły okien w ogóle nie zabezpieczone foliami,a te wewnętrzne wiszą luźno: Inwestor usłyszał : "panie, przyjdą tynkarze to będzie im lepiej.. ". Więc jak tu konkurować... ?

Ale odbiegamy od tematu: montaż w warstwie ocieplenia.

nikt ważny
19-06-2015, 11:10
Lepiej sprawdzać na bieżąco i wyrzucać partaczy z budowy. ....
A prawdziwych (rzetelnych) wykonawców to ze świeczką można szukać ...
Niestety kolo się zamyka. Jak się bierze partaczy to trzeba nad nimi siedzieć i pilnować zamiast zarobić na tych co nie partolą roboty.
Dla wszystkich proponuję jeszcze raz przeczytać ostatni post Finlandii - jest w nim 1000% gorzkiej prawdy o Was samych i "fachowcach"
Faktycznie, odbiegliśmy od głównego tematu.

karolek75
19-06-2015, 11:41
Niestety kolo się zamyka. Jak się bierze partaczy to trzeba nad nimi siedzieć i pilnować zamiast zarobić na tych co nie partolą roboty.
Dla wszystkich proponuję jeszcze raz przeczytać ostatni post Finlandii - jest w nim 1000% gorzkiej prawdy o Was samych i "fachowcach"
Faktycznie, odbiegliśmy od głównego tematu.

a skad taki inwestor ma wiedziec czy ma partaczy czy nie jak nie patrzy ? a nawet jak patrzy ...

ClNEK
19-06-2015, 11:47
A zrób ocieplenie przed montażem bądź opaskę wokół okien i zastosuj od zewnątrz taśmę rozprężną - masz spokój, UV na nią nie działa

Opaska ze styropianu wokół okien wykonana przed montażem wymusi zastosowanie kotew wpuszczanych w światło otworu a to znów bardzo utrudnia wyklejenie prawidłowe taśm do muru.
Myślę, ze się dogadam z "chemical" i zastosujemy kotwy Knelsena FMW, które wyłożą się na murze od zewnątrz a na to opaska ze styropianu + taśma paro przepuszczalna, którą razem z opaską styropianowa zaciągniemy na koniec klejem do siatki.

karolek75
19-06-2015, 12:19
Ja bym nie zaciagal. U siebie punktowo przykleilem bialy styropian 1cm.
Zaraz uslyszymy glosy jak to trudno wymienic okna potem ;)

nikt ważny
19-06-2015, 12:52
karolek - i dobrze byś usłyszał. Zastosowanie kotew mocowanych do zewnętrznej płaszczyzny ściany (np. FMW65x95x1,5), najtańsze ale też w sytuacji kryzysowej najgorsze rozwiązanie.
Nikomu nie życzę ale co poczniesz jak jakiś knypek będzie chciał się włamać do domu i później musisz wymienić okno bo je zniszczył ?
Będziesz pruł elewację ?
Opaska wykonana na równo z otworem, pozostawiająca luz na kotwy - knesel ma takie kotwy jak JBD, mocowane do wewnętrznej wnęki okiennej co minimalizuje dewastację przy ewentualnej wymianie, ma też inne kotwy mocowane także do wnęki, wstawiasz okno, mocujesz, przestrzeń między opaska a oknem uszczelnia taśma rozprężna np, 15/10. Jak się rozpręży, pianujesz, później folie od środka i po montazu

karolek75
19-06-2015, 13:03
Juz ci odpowiadam : wytne krytykowane przez ciebie kotwy katowka na rowno z otworem i wstawie nowe okno na JBD. +20 lat.

ClNEK
19-06-2015, 13:29
Juz ci odpowiadam : wytne krytykowane przez ciebie kotwy katowka na rowno z otworem i wstawie nowe okno na JBD. +20 lat.

Dokładnie, między oknem a murem będzie ok 1 cm luzu a to wystarczy do ich usunięcia. Ja bym dał im sporo więcej jak 20 lat żywotnosci.

nikt ważny
19-06-2015, 19:49
Juz ci odpowiadam : wytne krytykowane przez ciebie kotwy katowka na rowno z otworem i wstawie nowe okno na JBD. +20 lat.

Nie krytykuję ;) . Zwracam tylko uwagę na brak perspektywicznego myślenia
Jeśli niewielka różnica w cenie między jednym rozwiązaniem a drugim jest barierą nie do przeskoczenia nikt nie broni Ci na tym oszczędzać
A dlaczego by nie od razu kotwa JBD lub analogiczna Knesela ? Rapet ok 500 zł drożej na normalnym na dzisiejsze czasy domku

ClNEK
19-06-2015, 20:00
Bo znacznie utrudnia wyklejenie taśm wewnątrz. Klejenie do powierzchni płaskiej w stosunku do takiej pokrytej kotwami jest znacznie dokładniejsze i łatwiejsze.

karolek75
19-06-2015, 20:10
Bo znacznie utrudnia wyklejenie taśm wewnątrz. Klejenie do powierzchni płaskiej w stosunku do takiej pokrytej kotwami jest znacznie dokładniejsze i łatwiejsze.

Dokladnie tak. Tylko i wylacznie argumenty "niefinansowe" mialy znaczenie. Nawet nie porownywalem cen, tylko wybralem rozwiazanie lepsze i zaakceptowalem cene. I juz ci odpowiedzialem - nikt wazny - ze nie widze braku perspektywicznego myslenia, bo problem przedstawiany przez ciebie nie istnieje. Chyba ze ktos chcialby przy wymianie okien uzyc takich samych kotew. TYLKO PO CO ?

nikt ważny
19-06-2015, 20:29
Podnoszony przez Was "problem" kłopotów wykonawczych przy konsolach mocowanych we wnętrzu wnęki okiennej też nie istnieje :)
Prawidłowy montaż w takiej sytuacji polega na zakryciu kotwy folią paroszczelną i nie jest to żaden problem

karolek75
19-06-2015, 20:51
Ale wymaga to grubszej warstwy tynku. I np. doswiadczenia moich montazystow sa takie - ze zdecydowanie preferuje konsole katowe. Wg nich zapewniaja takze wieksza stabilnosc.

plusfoto
19-06-2015, 21:02
Prawidłowy montaż w takiej sytuacji polega na zakryciu kotwy folią paroszczelną i nie jest to żaden problem
Całkowicie popieram - moi montażyści nie mieli z tym żadnych problemów.

Ale wymaga to grubszej warstwy tynku.
Jeden z naszych forumowych tynkarzy nie miał u mnie żadnego problemu a warstwa tynku jest nawet jakby cieńsza jak na ścianach.

ClNEK
19-06-2015, 21:07
W końcu ciecie 50 - 200 łatek, smarowanie klejem dookoła kotew, przyklejanie ich, potem poprawianie przyklejenia bo lubią odłazić na zagięciach.... sama przyjemność :) Nie wiem czemu się tak upierasz skoro rozwiązania spełniają takie same funkcje.

Dodatkowo potem tynkarze też na pewno są szczęśliwi jak widza łatki, które na pewno nie przylegają cała powierzchnią do muru i zapewne wymuszają pogrubienie tynku w stosunku do rozwiązania z kotwami na zewnątrz.

W przypadku chemicala 90% okien to fixy w domku parterowym co jak dla mnie też przemawia za zastosowaniem kotew zewnętrznych i montowaniem okien od zewnątrz.

karolek75
19-06-2015, 21:15
Całkowicie popieram - moi montażyści nie mieli z tym żadnych problemów.
Moi maja doswiadczenia takie i takie - preferuja kotwy zewnetrzne.


Jeden z naszych forumowych tynkarzy nie miał u mnie żadnego problemu a warstwa tynku jest nawet jakby cieńsza jak na ścianach.
To znaczy ze masz krzywe sciany ;)

nikt ważny
19-06-2015, 22:10
Każdy orze jak może ;)
Cinek, nie rozumiem jednego, jak mogą odchodzić prawidłowo przyklejone folie ?
Bierze się folie 10 cm i nie ma żadnego problemu, nawet biorąc 5 cm i robiąc z dwu - jedną :)
OK, uważacie że tak jest lepiej, nie ma sprawy. Ja mam zdanie zupełnie odmienne

ClNEK
19-06-2015, 22:44
Każdy orze jak może
Cinek, nie rozumiem jednego, jak mogą odchodzić prawidłowo przyklejone folie ?


Do orania to nam troche daleko :)
Zanim klej zwiąże już na stałe to pofałdowane / pozaginane taśmy np na krawedziach kotew potrafią wracać do pierwotnego kształtu przez co klej sie "naciąga" i powstają szczeliny. Kleiłem już łatki parę razy i nie chcę więcej tego robić :)

Jak dla mnie same minusy:
- ogromnie czasochlonne
- potrzeba duzo wiecej kleju
- trochę więcej tasm
- ryzyko nieszczelnego połaczenia tasmy z murem
- kotwy droższe w zakupie

Jak moge takich minusów uniknąc to czemu nie
321444

chemical
20-06-2015, 06:48
Cinek to jeszcze idzie poprawić, a co ma zrobić gość, którego zdjęcia dodałem ? Poza tym, że się rozpłakać :/
Co ma zrobić tynkarz ? Usunąć folie? Poprawiać nie swoją robotę ? Tam fahofcy nawet kotew nie zakleili i tylko miejscami przestrzeń wypełnili pianką PUR bo po co, upierdliwy inwestor wymyśla sobie jakieś folie no to ma za swoje.

Brass
20-06-2015, 10:58
A propo tematu montażu w ociepleniu. Dostałem niedawno ostatni numer PROFIOKNO. Jest tam artykuł w którym podano wartości mostków liniowych dla różnych wersji montażu. Dla okna zlicowanego z murem przykrytego węgarkiem ze styropianu wielkość strat to: 0,046 W/mK, dla okna wysuniętego w warstwę ocieplenia o grubość profilu okiennego straty wynoszą: 0,013 W/mK. I ciekawostka dla okna wysuniętego do zewnętrznej krawędzi warstwy izolacji wielkość strat rośnie i wynosi: 0,028 W/mK.

Szybko licząc: domek 70 mb okien, okres grzewczy 200 dni, średnia różnica temperatur wew-zewn. 20 stp. Ograniczenie strat poprzez wysunięcie okna w warstwę ocieplenia wynosi: (0,046-0,013)*70mb*20stp*200dni*24h = 222 kWh/sezon.

Czy to się opłaca? Odpowiedz niestety ale pozostaje subiektywna.......

Wniosek: ekologia to zajebisty biznes.....

grzeniu666
20-06-2015, 12:29
@Brass, te wyniki (proporcje) wydają się całkiem logiczne (tak z grubsza, sporo zależy na pewno od odległości przysłonięcia węgarkiem muru czy okna dla przypadków 1 i 2, BTW czy w drugim przypadku węgarek też zachodzi na ramę?).

ClNEK
20-06-2015, 12:45
Zazwyczaj rozbija się to o względy estetyczne a nie oszczędnościowe. Przy ścianie 18 cm + 30 ocieplenia nie widze innej opcji jak wysunąć okna poza mur.

Ciekaw jestem bardzo wartości mostka liniowego jak to samo okno cofniemy 3 - 4 cm w głąb muru co ma bardzo często miejsce przy zastosowaniu rolet podtynkowych i 15 cm ocieplenia.

grzeniu666
20-06-2015, 12:57
@Cinek, b. duże znaczenie będą mieć m.in. obecność/wielkość węgarka ze styro (czy XPS) i materiał murowy

chemical
20-06-2015, 13:55
A
Czy to się opłaca? Odpowiedz niestety ale pozostaje subiektywna.......

Już to przerabiałem kiedyś bawiąc się OZC, do tych samych wniosków doszedłem. Nie ma za bardzo to uzasadnienia ekonomicznego.
Ale jak Cinek napisał chodzi o względy estetyczne a tu już do głosu dochodzi kobieta :)

Kolego Brass dachówkę kupuję Braas Tegalit za ponad 50zł/m2, a mógłbym kupić blachodachówkę poniżej 20zł/m2. Gdzie tutaj jest sens ?
Druga połówka by żyć nie dała :)
Mi już przeszło z tym szukaniem uzasadnienia ekonomicznego na wszystko, chociaż się z kasą nie przelewa.

karolek75
20-06-2015, 22:45
...
Kolego Brass dachówkę kupuję Braas Tegalit za ponad 50zł/m2, a mógłbym kupić blachodachówkę poniżej 20zł/m2. Gdzie tutaj jest sens ?
Druga połówka by żyć nie dała :)
Mi już przeszło z tym szukaniem uzasadnienia ekonomicznego na wszystko, chociaż się z kasą nie przelewa.

Deja vu.

finlandia
21-06-2015, 08:45
Słuchajcie. To nie tak że podważamy sens stosowania montażu w warstwie ocieplenia, bo każdy z nas wie to od dawna, ale w swojej pracy spotykamy się z klientami którym ktoś wcześniej na opowiadał głupot i to z myślą o nich tak wałkujemy to zagadnienie.

MMichal
21-06-2015, 09:57
Witam


karolek - i dobrze byś usłyszał. Zastosowanie kotew mocowanych do zewnętrznej płaszczyzny ściany (np. FMW65x95x1,5), najtańsze ale też w sytuacji kryzysowej najgorsze rozwiązanie.
Nikomu nie życzę ale co poczniesz jak jakiś knypek będzie chciał się włamać do domu i później musisz wymienić okno bo je zniszczył ?
Będziesz pruł elewację ?
Opaska wykonana na równo z otworem, pozostawiająca luz na kotwy - knesel ma takie kotwy jak JBD, mocowane do wewnętrznej wnęki okiennej co minimalizuje dewastację przy ewentualnej wymianie, ma też inne kotwy mocowane także do wnęki, wstawiasz okno, mocujesz, przestrzeń między opaska a oknem uszczelnia taśma rozprężna np, 15/10. Jak się rozpręży, pianujesz, później folie od środka i po montazu

Wybacz ale powoli zaczyna mnie trafiać - jeżeli nie lubisz konsol kątowych, ok Twój wybór ale pisanie nieprawdy do już kwestia, którą powinno się moderować.
Po pierwsze konsole kątowe NIE są najtańszym rozwiązaniem !!! a to co zostało zastosowane we wspomnianej budowie to koszt ponad 12 zł/szt.
Po drugie ani rozwiązanie SFS ani Knelsena - konsole płaskie regulowane od środka, nie dają żadnej gwarancji na bezinwazyjną wymianą stolarki z X lat
Po trzecie raczysz ZAPOMINAĆ o dość istotnym aspekcie przy zastosowaniu konsol kątowych NIE WIERCIC się ram okiennych a w rozwiązaniach które tak lubisz i owszem - na wylot 6-8 dziur na okno.
Po czwarte są rozwiązanie defakto NAJTAŃSZE, które montuje się śrubami fi 7,5mm a to jedyne rozwiązanie, które jest najmniej inwazyjne dla ewentualnej wymiany - wykręcasz śruby następnie wycinasz okno.
Po piąte konsole o których piszesz (odpowiednik JDB) zostały wprowadzone przez Knelsena z zupełnie innego powodu - chodzi o montaż w ścianach trójwarstwowych z wykonaną już ścianą elewacyjną.

Więc reasumując - jeżeli masz Własne preferencje to je przedstawiaj - nie widzę problemy ale nie manipuluj informacjami, które zresztą w części są nieprawdziwe i niepełne.

Pozdrawiam

nikt ważny
21-06-2015, 10:53
Zacytowana przez Ciebie wypowiedź odnosi się dokładnie do

Juz ci odpowiadam : wytnę krytykowane przez ciebie kotwy kątówka na równo z otworem i wstawię nowe okno na JBD. +20 lat.
Nie krytykuję (wskaż mi słowa podważające to rozwiązanie) tylko podnoszę pewien aspekt, który się przy zastosowaniu tych kotew jakby pomija milczeniem.
Swoje zdanie wypowiadam po doświadczeniu własnym i innych zaprzyjaźnionych którzy niestety mieli wątpliwą przyjemność mieć wizytę osób niepowołanych w domu przy tak zamocowanych oknach
Sam od dawna nie montuję już na konsolach, chyba, że klient koniecznie taki montaż sobie zażyczy.

chemical
31-10-2015, 19:28
335766335768335769335770335771

chemical
31-10-2015, 19:40
335772335773335774335775335776

Zdjęcia z mojego montażu okien z przed 3 miesięcy, zanim zrobiłem tynki wewn. trochę czasu upłynęło i nie zauważyłem żadnych defektów, tynkarz stwierdził również, że taśmy wewnątrz wklejone bez zarzutu i nie będzie problemów z listwami dylatacyjnymi.

Jakby ktoś szukał profesjonalej ekipy od stolarki z podkarpackiego/małopolskiego (a trudno jest) to dam namiary na priv, można też pytać kolegę forumowego CINEK.

Ekipa robiła mi też montaż drzwi zewnętrznych wysuniętych w warstwe ocieplenia, również dali radę :)

chemical
31-10-2015, 19:47
Będę przystępował wkrótce do wykonania ocieplenia, w związku z tym, że mam folie już z dwóch stron to jaki jest najlepszy sposób na wykonanie połączenia rama okna z węgarkiem ze styropianu, tak aby nie pojawiły się tam pęknięcia / nieszczelności ?

cienka warstwa akrylu nałożona przed tynkiem dekoracyjnym ? wolałbym już nie dawać kolejnej i raczej zbędnej taśmy rozprężnej

nikt ważny
31-10-2015, 20:41
silikon badz uszczelniacz budowlany. Tylko najpierw struktura zdylatowana z rama z dopiero pozniej wypelnienie.

MMichal
31-10-2015, 22:11
Witam

Ja bym dał tam dobrą rozprężkę na 600Pa i po sprawie :) ewentualnie listwa elastyczna do tynkowania tak samo dobre wszak folie zewnętrzne już masz jak widać.
A tak poza tym to miło oglądać własny asortyment zastosowany do montażu u zadowolonego Inwestora :)

Pozdrawiam

fox503
09-11-2015, 21:04
Mam taką sytuację: obecnie okna zamontowane standardowo w licu ściany z pianą montażową + ta

Na dniach przed wykonaniem ocieplenia elewacji na ramę okna przyklejane będzie taśma zewnętrzna (ME500).

Wykonawca elewacji dodatkowo na taśmę zewnętrzną będzie chciał przyklejać własne listwy dylatacyjną przyokienną z siatką.

Montażysta okien sugeruje wykorzystanie taśmy zewnętrznej ale już z gotową siatką.

Zastanawiam się czy taka taśma z siatką ma sens ? szerokość siatki to 5 cm , przy grubości ocieplenia 20 cm.

MMichal
09-11-2015, 22:33
Witam


Mam taką sytuację: obecnie okna zamontowane standardowo w licu ściany z pianą montażową + ta

Na dniach przed wykonaniem ocieplenia elewacji na ramę okna przyklejane będzie taśma zewnętrzna (ME500).

Wykonawca elewacji dodatkowo na taśmę zewnętrzną będzie chciał przyklejać własne listwy dylatacyjną przyokienną z siatką.

Montażysta okien sugeruje wykorzystanie taśmy zewnętrznej ale już z gotową siatką.

Zastanawiam się czy taka taśma z siatką ma sens ? szerokość siatki to 5 cm , przy grubości ocieplenia 20 cm.

Listwa dylatacyjna a folia z siatką to nie to samo, wykonawcę elewacji masz niezłego - zastosowanie listwy dylatacyjnej to bardzo dobre rozwiązanie, będziesz miał elastyczne połączenie i brak problemu z pękającym tynkiem wkoło okien.
Absolutnie nie zastąpi takiej listwy folia z siatką.

Pozdrawiam

finlandia
10-11-2015, 06:38
W tej sytuacji siatka na folii okiennej wydaje się zbędna. Być może sprzedawca pracuje tylko na takiej i stąd ta propozycja, ale wybór na rynku jest przeogromny.

Xesxpox
10-11-2015, 08:02
chemical ile płaciłeś za montaż okna-metra bieżącego w warstwie ocieplenia? i co w tym jest liczone-sama robota czy też materiały? masz zdjęcie z montażu drzwi wejściowych?

fox503
10-11-2015, 10:26
MMichał - też uważam, że Listwa dylatacyjna to bardzo dobre rozwiązanie.

Montażysta proponował też zamiast taśmy zewnętrznej przyklejenie taśmy rozprężnej do węgarka okna, ale wówczas nie byłoby już miejsca na listwę dylatacyjną (wykonawca elewacji uważa, że jego listwa zakryłaby taśmę rozprężną i efekt taśmy rozprężnej byłby znikomy)
więc faktycznie taśma zewnętrzna + listwa dylatacyjna sprawdzi się lepiej.

MMichal
10-11-2015, 10:35
Witam


więc faktycznie taśma zewnętrzna + listwa dylatacyjna sprawdzi się lepiej.

Czy lepiej to nie wiem :)

Taśma rozprężna jest również bardzo dobrym rozwiązaniem i zastępuje jakby folie+listwa ma jednak takie rozwiązanie swoje minusy - dla mnie najistotniejszy minus to rozmywa odpowiedzialność pomiędzy montażystę okien a ociepleniowca.

Najlepiej jak jeden i drugi zajmują się swoją pracą i odpowiadają za jej efekty
- montażysta okna ma je dobrze zamontować i uszczelnić
- ociepleniowiec dobrze poukładać ocieplenie i wykonać elewację w taki sposób aby nie pojawiały się pęknięcia przy oknie i tyle :)

aczkolwiek widziałem jak ociepleniowcy stosują w tym właśnie celu taśmy rozprężne - jest dobrze ale wydaje mi się, że więcej z tym roboty.

Pozdrawiam

fox503
10-11-2015, 15:22
Temat taśmy rozprężnej upadł ponieważ wykonawca elewacji stwierdził, że nie zna tego produktu i nie będzie eksperymentował. Natomiast gwarantuje jakość przy użyciu listy dylatacyjnej, w sumie chwali się takie podejście.

MMichal
10-11-2015, 17:36
Witam


Temat taśmy rozprężnej upadł ponieważ wykonawca elewacji stwierdził, że nie zna tego produktu i nie będzie eksperymentował. Natomiast gwarantuje jakość przy użyciu listy dylatacyjnej, w sumie chwali się takie podejście.

Bardzo się chwali, gdyby wszyscy mieli takie podejście to by życie było prostsze.

Pozdrawiam

ClNEK
11-11-2015, 22:17
masz zdjęcie z montażu drzwi wejściowych?

Wspomnę tylko, że tu montaż drzwi metalowych w ociepleniu przy zastosowaniu takich samych konsol jak do okien był możliwy, dzięki ościeżnicy wypełnionej w całości drewnem. Możliwe jest to także dla coraz częściej spotykanej ościeżnicy aluminiowej przy drzwiach stalowych.

karolek75
12-11-2015, 08:21
Możliwe jest to także dla coraz częściej spotykanej ościeżnicy aluminiowej przy drzwiach stalowych.

Potwierdzam, bo mam.

lekkir
26-11-2015, 20:09
Witam,

To mój pierwszy post na Waszym forum - które z resztą pomaga mi w wielu przypadkach, ale do rzeczy bo odpowiedzi znaleźć nie potrafię:

Jestem na etapie montażu okien na profilu Veka 82, proponują mi aby wnęki okien (glify) obłożyć styrodurem 3cm - coś na kształt ciepłego parapetu lecz wokół całego okna.
Czy takie rozwiązanie ma sens? (ciepły parapet podobno tak, więc może faktycznie?)
Dodam, że ściany BK24cm + styro 15cm, okno na lico ze ścianą, uszczelnienie pianką + folia wew i zew.

coś takiego jak na rys.5
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=286850&d=1414660730

nikt ważny
26-11-2015, 21:44
wszystko zależy w jaki sposób chcą Ci zamontować okno w tak przygotowany otwór
Kotwy ? szczerze mówiąc nieporozumienie
śruby do montażu ościeżnic ? jedyne rozwiązanie tylko co najmniej 10 cm zagłębione w murze i muszą uważać by w BK ich nie przekręcić bo jest to bardzo łatwe
Reasumując - w tej konkretnej sytuacji śruby co najmniej długości 18 cm, luz montażowy jak najmniejszy (8-10 mm), uszczelnienie taśmą rozprężną i można działać

lekkir
27-11-2015, 05:47
Dzięki za odpowiedź. Najważniejsze pytanie, czy taka operacja ocieplenia przynosi wymierne korzyści? Zauważalnie mniejsze straty ciepła? Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych? Dodam że obwód okien to 64mb a ekipa podobno bardzo solidna, Ale tylko podobno :)

finlandia
27-11-2015, 06:05
Czy takie rozwiązanie ma sens? (ciepły parapet podobno tak, więc może faktycznie?)
Sens ciepłego bloku podokiennego jest taki, że praktcznie uniemożliwia popełnienie błędów na etapie montażu parapetów.
Taki blok jest odpowiednio wyprofilowany. Ma miejsce na uszczelnenie taśmą rozprężną, a okno się w nim klinuje i przy prawidłowym montazu jest na całości podparty zgodnie z zaleceniami technicznymi.
A boki ze styroduru - kolega wyżej już napisał - utrudniony montaż mechaniczny (kotwy nie będą trzymać) więc musisz podejść z większą precyzją do innych rozwiązań.

A czy warto??
No właśnie. Chcesz to zrobić "na czuja". Tak ,pewnie minimalny mostek termiczny który występuje zawsze na styku okna ze ścianą wyeliminujesz. Ile oszczędzisz? 10? 30zł rocznie? Ja strzelam. Też na czuja, więc może ktoś to zechce policzyć i utrzeć mi nosa.

finlandia
27-11-2015, 06:05
Czy takie rozwiązanie ma sens? (ciepły parapet podobno tak, więc może faktycznie?)
Sens ciepłego bloku podokiennego jest taki, że praktcznie uniemożliwia popełnienie błędów na etapie montażu parapetów.
Taki blok jest odpowiednio wyprofilowany. Ma miejsce na uszczelnenie taśmą rozprężną, a okno się w nim klinuje i przy prawidłowym montazu jest na całości podparty zgodnie z zaleceniami technicznymi.
A boki ze styroduru - kolega wyżej już napisał - utrudniony montaż mechaniczny (kotwy nie będą trzymać) więc musisz podejść z większą precyzją do innych rozwiązań.

A czy warto??
No właśnie. Chcesz to zrobić "na czuja". Tak ,pewnie minimalny mostek termiczny który występuje zawsze na styku okna ze ścianą wyeliminujesz. Ile oszczędzisz? 10? 30zł rocznie? Ja strzelam. Też na czuja, więc może ktoś to zechce policzyć i utrzeć mi nosa.

grzeniu666
27-11-2015, 11:20
Najważniejsze pytanie, czy taka operacja ocieplenia przynosi wymierne korzyści? Zauważalnie mniejsze straty ciepła?

Przy BK nie warto (IMHO).

nikt ważny
27-11-2015, 16:24
jak wroce z montazu to podam tabelke :) wyliczen. Ile metrow obwodu ?

lekkir
28-11-2015, 09:23
jak wroce z montazu to podam tabelke :) wyliczen. Ile metrow obwodu ?

Dokładnie 64mb obwodu, okna mają poniżej Uw poniżej 1,0.

nikt ważny
28-11-2015, 12:37
338950i tyle w temacie

lekkir
28-11-2015, 15:54
338950i tyle w temacie

Dzięki za wyliczenia.
Czyli czysto teoretycznie ma to sens (tym bardziej, że sam będę styrodur kleił), warunek jeden - solidne przytwierdzenie okien.

T12345T
28-11-2015, 16:10
338950i tyle w temacie

A co w tej tabeli policzono, bo jakoś nie jarzę? Czy to są wartości liniowego mostka cieplnego, czy przenikalność cieplna połączenia okna z murem?

nikt ważny
28-11-2015, 16:39
liniowe straty w oparciu o wartosci podane w publikacjach, gdzie ich wartosci sie powtarzaja, chocby w opracowaniu Aluplasta o sposobie montazu okien

plusfoto
28-11-2015, 17:03
Jarek te wyliczenia to trochę mi pachną marketingiem. Takie straty to są prawdopodobne ale do całych okien. U mnie tę gdzieś podobna ilość i strata przez okna około 2500kWh rocznie przy montażu na ciepłym parapecie z licem ściany i z węgarkiem.

nikt ważny
28-11-2015, 17:20
wyliczenia sa w oparciu o ogolnie dostepne wartosci wspolczynnika liniowych strat ciepla dostepnych w litgeraturze.
Jesli gdzies popelnilem blad poprosze o poprawienie, z gory dziekuje

nikt ważny
28-11-2015, 17:24
niestety nigdzie nie trafilem na wspolczynnik strat z zastosowaniem cieplego parapetu. Na pewno globalne straty beda wtedy mniejsze, bo srednio 1/5 obwodu przypadnie na parapety jak i prawidlowe podparcie balkonow.
Tu zalozenie do obliczen nie rozgranicza czy jest cieply parapet, poszerzenia itp, leci po calum obwodzie rowno

T12345T
28-11-2015, 17:50
liniowe straty w oparciu o wartosci podane w publikacjach, gdzie ich wartosci sie powtarzaja, chocby w opracowaniu Aluplasta o sposobie montazu okien

Nie spotkałem się z taką publikacją Aluplasta, ale jeśli istnieje chętnie poczytam, bo jak na moje oko, to coś z tymi wartościami jest nie w porządku. Poproszę o źródło, a po nitce dojdziemy do kłębuszka albo kłamczuszka:-)

nikt ważny
28-11-2015, 18:21
kolega zamiescil rysunek z tej publikacji, wojek google bedzie pomocny :)

bwojtek
28-11-2015, 18:53
kolega zamiescil rysunek z tej publikacji, wojek google bedzie pomocny :)

Coś dziwnie wysokie te wartości. Według publikacji Aluplasta* dla węgarka 30mm wykonanego z ocieplenia PSI wynosi zaledwie 0,05W/mK.

*Profiokno 1/2009

T12345T
28-11-2015, 20:59
Temu obliczeniu brak logiki. Jeżeli potraktujemy owe wartości jako wartość współczynnika U lub psi dla połączenia okna z murem to po przekształceniach W/(m2*K) obwód okien powinien być wyrażony w m2 a nie w mb, a to co nieco zmieni nam ilość kWh. To oczywiście moje zdanie, nie znam źródła, googlać nie będę, więc nie do końca pojmuję teorię i założenia przyjęte przez twórcę obliczenia. Nie mniej widząc to "0" obok pewnych elementów montażowych zakładam, że wyszło ono na podobnej zasadzie jak ustalona w modelowym obliczeniu świetność pianki 2020.

bwojtek
28-11-2015, 21:37
Temu obliczeniu brak logiki. Jeżeli potraktujemy owe wartości jako wartość współczynnika U lub psi dla połączenia okna z murem to
Teraz to tobie brakuje logiki! Jakie "lub"?

Jareko oczywiście walnął gafę pisząc w obliczeniach jednostkę W/m2K, która nie określa współczynnika PSI.

malux20
29-11-2015, 07:19
ewidentnie ta tabelka to bzdura

nikt ważny
29-11-2015, 08:37
oczywiście że bzdura
Wszystkim którzy wychwycili błąd - dziękuję
Żle przepisałem wartości ze żródła - http://www.audyt-energetyczny.net/dom-pasywny-jak-sie-pozbyc-mostkow-liniowych.php
A teraz poproszę innych znawców tematu i sprawdzenie i uwagi, korekty, ocenę :) choć teraz też mi coś nie gra :(
339027

bwojtek
29-11-2015, 08:53
oczywiście że bzdura
Wszystkim którzy wychwycili błąd - dziękuję
Żle przepisałem wartości ze żródła - http://www.audyt-energetyczny.net/dom-pasywny-jak-sie-pozbyc-mostkow-liniowych.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.audyt-energetyczny.net%2Fdom-pasywny-jak-sie-pozbyc-mostkow-liniowych.php)
A teraz poproszę innych znawców tematu i sprawdzenie i uwagi, korekty, ocenę :) choć teraz też mi coś nie gra :(
339027

Nie rozumiem co to za dziwne przeliczenia na pole powierzchni! Zacytowana publikacja wg mnie błędnie podaje, że są to wartości Lambda. Tymczasem są to wartości PSI czyli mostka liniowego i nie przeliczamy ich na żadną powierzchnię!
Proponuję zerknąć do tego dokumentu:
www.itb.pl/nf/PDF/b07.pdf

nikt ważny
29-11-2015, 09:05
czyli.....
tak ?
339029
link jaki podałeś www.itb.pl/nf/PDF/b07.pdf znany :) aczkolwiek w podanych wartościach zasugerowałem sie tym m2*K i faktycznie jest błąd

bwojtek
29-11-2015, 09:13
czyli.....
tak ?
339029
Wygląda na to, że to jest poprawna wersja.
Teraz by sprowadzić to wszystko do warunków rzeczywistych należy przyjąć, że nie grzejemy prądem a ościeżnicę zakrywamy więcej niż 3cm (przynajmniej ja tak zawsze doradzam swoim klientom) i okaże się, że "zyski" z montażu w warstwie ocieplenia nie przekroczą 50zł rocznie.

nikt ważny
29-11-2015, 09:36
dzięki :) czyli powracamy jakby do pierwszej tabelki gdzie tylko wartości popaprałem
Większość moich klientów montujących w ociepleniu czyni to nie dla ekonomiki gdyż jej sens jest wątpliwy lecz dla estetyki - juz przy 20 cm ocieplenia dość dziwnie wyglądają wnęki okienne z co dopiero przy 30 ?

nikt ważny
29-11-2015, 09:41
to przy okazji zerknij też na to bwojtku
Ilości powietrza przedostającego się przez połaczenie okna z murem przyjąłem z wyników badań kolegi T12345T
339038
Dzięki

PS.
a tak wogóle poprzednio popaprałem tabelki :( bo w przesyłanej w podsumowaniu oferty podane są wartości jak w ostatniej tu przedstawionej :)

bwojtek
29-11-2015, 10:26
to przy okazji zerknij też na to bwojtku
Ilości powietrza przedostającego się przez połaczenie okna z murem
Podchodzę do tego dość sceptycznie mając na uwadze, że wg norm powinno się zapewnić strumień 20m3/h powietrza na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu.

MMichal
29-11-2015, 11:34
Witam


Podchodzę do tego dość sceptycznie mając na uwadze, że wg norm powinno się zapewnić strumień 20m3/h powietrza na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu.

bwojtku - zapewnić w sposób kontrolowany - o to chodzi w kwestiach szczelności budynków. To my mamy kierować przepływem powietrza.

pozdrawiam

T12345T
29-11-2015, 12:35
wg norm powinno się zapewnić strumień 20m3/h powietrza na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu.


zapewnić w sposób kontrolowany - o to chodzi w kwestiach szczelności budynków.

W ten sposób docieramy powoli do sedna pojęcia "energooszczędność" oraz sensowności dociepleń istniejących budynków, sprzedaży okien "energooszczędnych" i innych tego typu produktów . Spełniając wymagania wentylacyjne w budynkach z wentylacją grawitacyjną można zapomnieć o oszczędnościach energii ze względu na konieczność ogrzewania całej masy zimnego powietrza docierającego do pomieszczeń. Nawet wtedy kiedy dociera ona w sposób "kontrolowany" {przez co rozumie się potocznie zastosowanie w oknach nawiewników powietrza zewnętrznego, które de facto nie zapewniają żadnej kontroli o czym niedawno pisałem}. Nakłady energii niezbędne do ogrzania zimnych mas powietrza są zdecydowanie większe niż oszczędności uzyskiwane poprzez zwiększanie grubości ocieplenia ścian konstrukcyjnych, dachów oraz obniżanie współczynnika przenikania ciepła okien albo wynoszenie konstrukcji w warstwę ocieplenia. i ograniczenie strat przez przewodzenie.

Wydaje mi się, że słabością tej naszej rodzimej energooszczędności ciągle jest strach przed prostym komunikatem. Nie będzie rzeczywistej energooszczędności w obiekcie jeżeli równocześnie i spójnie nie zostaną rozwiązane problemy ogrzewania, wentylacji i zewnętrznych przegród budynków. To co się dzieje na naszym rynku, to raczej zbiór marketingowych zagrywek, które w mniej lub bardziej finezyjny sposób próbują udowodnić, że np. zwiększenie grubości warstwy ocieplenia, albo zastosowanie określonego produktu z grupy "energooszczędnych" uratuje portfel inwestora. Na razie częściej zdarza się, że "uratuje" zamienia się w "wydrenuje", bo skutki takiej wybiórczej "energooszczędności" materiałowej bez kompleksowego podejścia do zagadnienia są słabo lub w ogóle nieodczuwalne w dłuższym okresie czasu, co warto mieć na uwadze podejmując decyzje zakupowe podczas budowy domu.

Według mnie "energooszczędość", to stan świadomości inwestorów. O "energooszczędności" należy myśleć już na etapie wyboru projektu. Niestety tak nie jest i długo jeszcze tak nie będzie, czego skutkiem są późniejsze kłopoty na budowie i w użytkowaniu obiektów. Kwestią otwartą jest kto i w jaki sposób powinien budować tę inwestorską świadomość. Jedno co pewne nie buduje jej reklama i marketing, bo ich zadaniem jest sprzedawanie.

Sławek...
29-11-2015, 14:31
Wydaje mi się, że słabością tej naszej rodzimej energooszczędności ciągle jest strach przed prostym komunikatem. Nie będzie rzeczywistej energooszczędności w obiekcie jeżeli równocześnie i spójnie nie zostaną rozwiązane problemy ogrzewania, wentylacji i zewnętrznych przegród budynków.
Podpisuję się pod tym obiema rękami


Kwestią otwartą jest kto i w jaki sposób powinien budować tę inwestorską świadomość. .

I tutaj dochodzimy do sedna problemu. Inwestor, który sam nie posiada wystarczającej wiedzy opiera się na wiedzy i doświadczeniu architekta oraz kierownika budowy. Niestety często i jedna i druga ścieżka prowadzi wprost na manowce bo doświadczenia obu są czerpane na złych wzorcach a wiedzy po prostu brakuje.
Skutkiem potrafi być np montaż bardzo dobrych okien w systemie MOWO w budynku ocieplonym 15 cm najtańszego styropianu oraz zastosowanie w tym budynku wentylacji grawitacyjnej i wszystkożernego kotła stałopalnego (fakt z którym się spotkałem).
Spotkałem się też z próbą udowadniania inwestorowi, że przegroda ocieplona pianą o grubości 20 cm i wsp 0,035 jest dwa razy cieplejsza niż ta sama przegroda ocieplona wełną o wsp 0,035.
Albo argument na zapłytowanie dachu płytą OSB: dach będzie cieplejszy ;)

Takie przykłady można mnożyć i najgorsze jest to, że zdanie pseudoarchitektów i pseudokierowników jest praktycznie nie do podważenia więc jeżeli te dwie grupy zawodowe w końcu nie zaczną nadążać za czasami w których przyszło im żyć i pracować to nasze budownictwo "energooszczędne" nadal będzie wyglądało tak jak wygląda...

theme
29-11-2015, 16:00
Moim zdaniem w Polsce jest tylko garstka ludzi którzy tak na prawdę wiedzą w 100% co robią. Do tego kilka garści ludzi, którzy myślą dobrze ale nie zawsze im wszystko wyjdzie dobrze. Reszta ludzi to nie oszukujmy się - ludzie którzy chcą zarobić, więc mówią to co Klient chce usłyszeć.
Rynek jest taki a nie inny i często podwykonawca wie, że Inwestor chce zbudować tanio zgadza się na każdą głupotę jaką ze swojej niewiedzy wymyśli.
Gdyby rynek był dla nas przychylniejszy, to spora część jednak powiedziałaby Inwestorowi aby puknął się w głowię mówiąc kolokwialnie i zaczął racjonalnie wydawać pieniądze. A przypadki o których piszesz Sławku nie są jakąś rzadkością - o zgrozo!

PrzemasG
16-05-2016, 13:23
Witam

Jestem nowy na tym forum jako pisarz, czytam od kilku miesięcy wątki o budowie domu jednorodzinnego w różnych aspektach, doszedłem do okien i chciałbym podsumować wiedzę jaką zdobyłem i ewentualnie zweryfikować moje przemyślenia z ludźmi znającymi temat z praktyki. Jak napisał powyżej Test postanowiłem do tematu energooszczędności podejść kompleksowo, więc dom z uzytkowym poddaszem, dach dwuspadowy, brak balkonów, 20cm styropianu na ściany na 25cm porotherm - nie wiem czy nie zmienić na coś innego, ale to inny temat, płyta podłogowa od tmanna na 20cm XPS z ogrzewaniem w niej, dach około 35cm wełny z pełnym deskowaniem (zastanawiam się jeszcze czy membrana czy papa pod dachówke ceramiczną), oczywiście wentylacja mechaniczna pewnie z rekuperacją. Do tego postanowiłem wybrac okna energooszczędne, o których poniżej.
Tak więc mam do zbudowania dom jednorodzinny, gdzie powierzchnia okien to około 40m2, a obwód 89m.
Na razie rozważane okna to:
1. Vetrex V82, szyba 0,5 z ciepłą ramką
2. Abakus bluEnergy 82, szyba 0,5 z ciepłą ramką
3. MS Line+, takie same oszklenie
pozycje powyżej pokazują w jakie parametry celuję, czekam jeszcze na wyceny od innych producentów. Myślę, że wszystkie te okna są porównywalne, różnia się pierdołami, które można u innych producentów również dostać w opcji. Dla mnie ważny jest montaż tych okien i tu dochodzimy do tego, co bardzo długo analizowałem czytając to forum i proszę o weryfikacje moich ustaleń:

1. Z punktu widzenia bilansu nakład do oszczędności na ogrzewaniu nie opłaca się montaż w warstwie ocieplenia przy założeniu węgarka ze styropianu rzędu kilku centymetrów (dajmy 3 do 5 cm). Co najwyżej częściowe wysunięcie np na systemie JB-D/L (4cm) w warstwę ocieplenia, ale to też raczej przez kosmetykę (20cm styropianu to nieźle cofniete do środka okno, może dziwnie wyglądać)
2. Montaż warstwowy pożądany z kilku powodów takich jak szczelność (przy reku konieczna), zabezpieczenie pianki przed wilgocią, taśma rozprężna droga i musi być idealnie przygotowany otwór okienny co dodatkowo podnosi koszt. Czyli chyba najlepiej folia od wewnątrz, pianka, a od zewnątrz... no właśnie co? Też folia tylko paroprzepuszczalna, czy może taśma rozprężna do węgarka ze styropianu?
3. Mocowanie mechaniczne okna... Jedni proponują dyble (ale przy krawędzi to trochę słabo w porothermie), mi osobicie podoba się JB-D/L, ale tam trzeba wiercić ościeżnice okien, natomiast przekonuje mnie jeden z montażystów, że oni montuja na takie blaszki wpinane w profil od zewnątrz bez przykręcania, co nie zmusza do dziurawienia profili i wzmocnień w nich. Co o tym sądzicie? Można tak beż przykręcania do ramy?
356025
4. Jesli zamontuję równo z licem ściany, to czy z zewnątrz folia klejona do muru jest OK? Czy wtedy trzeba uszczelniać tasmą rozprężną węgarek ze styropianu od zewnątrz ramy okiennej na krawędzi węgarka czy jeśli taką tasmę zrobię, to tasma paroszczelna klejona do muru nie jest potrzebna?
5. Jeśli wystawie 4 cm poza lico ściany, to jak zaizolowac od zewnątrz? Czy tasma rozprężna do wegarka i pianka w środku?

Zapomniałem dodać:

Pod oknem ciepły parapet z XPS, oczywiście wczesniej wypoziomowana dolna część otworu, parapt tylko do wewnątrz, ponoć łatwiej z zewnątrz płyty przykleić i dociąć jako podstawe pod zewnętrzny parapet jak nie ma tego parapetu z XPS na zewnątrz. Ten profil z XPS dopasowany do ościeżnicy okna, wchodzi na wcisk, na klik, tam uszczelnienie z dwóch taśm rozprężnych albo jakis klej i taśma. Czy jeśli ten profil jest przyklejony do muru (dolna część otworu okiennego, wcześniej przygotowana, zatarte otwory zaprawa ciepłą), a ten profil do okna przyklejony tym klejem, to czy można pominąć przykręcanie okna na dole?

Pozdrawiam
Przemas

finlandia
16-05-2016, 13:51
Witam
...
3. Mocowanie mechaniczne okna... Jedni proponują dyble (ale przy krawędzi to trochę słabo w porothermie), mi osobicie podoba się JB-D/L, ale tam trzeba wiercić ościeżnice okien, natomiast przekonuje mnie jeden z montażystów, że oni montuja na takie blaszki wpinane w profil od zewnątrz bez przykręcania, co nie zmusza do dziurawienia profili i wzmocnień w nich. Co o tym sądzicie? Można tak beż przykręcania do ramy?
356025
....


Te blaszki to nic innego jak zwykła kotwa okienna. Obok dybla / śruby przez ramę najbardziej rozpowszechniony sposób montażu w murze. Trzeba przykręcać.. lub nie. Zależy jak się "zapnie". Ja na wszelki wypadek przykręcam (instrukcja producenta przewiduje). Zdarzało się że przy naciąganiu okna nieprzykręcona kotwa wypada (jedna na kilkaset, ale zdarza się).
Nie nadają się do montażu w ociepleniu, bo nie ma na nich jak wyprzeć okna (ustawić przekątnej).


Witam
...

Pod oknem ciepły parapet z XPS, oczywiście wczesniej wypoziomowana dolna część otworu, parapt tylko do wewnątrz, ponoć łatwiej z zewnątrz płyty przykleić i dociąć jako podstawe pod zewnętrzny parapet jak nie ma tego parapetu z XPS na zewnątrz. Ten profil z XPS dopasowany do ościeżnicy okna, wchodzi na wcisk, na klik, tam uszczelnienie z dwóch taśm rozprężnych albo jakis klej i taśma. Czy jeśli ten profil jest przyklejony do muru (dolna część otworu okiennego, wcześniej przygotowana, zatarte otwory zaprawa ciepłą), a ten profil do okna przyklejony tym klejem, to czy można pominąć przykręcanie okna na dole?

Pozdrawiam
Przemas
Parapet XPS wysunięty w warstwę ocieplenia? Bez specjalnych podpór to pomyłka. Wysunięcie parapetu o 2 cm to już granica - okno nie opiera się wtedy wystarczająco dobrze na murze.
Możliwe do zrobienia, ale przy zastosowaniu parapetów wzmocnionych, np. takich jak proponuje system KIK lub przy zastosowaniu dolnych kształtek typu mowo.

cezary.pl
16-05-2016, 14:00
Te blaszki do montażu okna, o których piszesz też należy przykręcić wkrętem do ramy, nie dziurawiąc jej na wylot. Niezależnie jaki wybierzesz rodzaj montażu okien, to przeczytaj uważnie instrukcję w/w pobraną ze strony producenta. Ja swoich montażystów musiałem przećwiczyć z zakresu przyswojenia instrukcji. Nie zdali egzaminu i były poprawki. Jeśli stawiasz dom na płycie fundamentowej, tak zrozumiałem, to lepszym rozwiązaniem będzie bloczek z silikatu (akumulacja = stabilizacja temperatury w domu). Jeśli mają być zwykłe fundamenty, to ściany z bloczka gazobetonu. Minimalizacja ucieczki ciepła do ziemi.

Pozdrawiam
Cezary

klaudiusz_x
16-05-2016, 22:22
Jeśli stawiasz dom na płycie fundamentowej, tak zrozumiałem, to lepszym rozwiązaniem będzie bloczek z silikatu (akumulacja = stabilizacja temperatury w domu). Jeśli mają być zwykłe fundamenty, to ściany z bloczka gazobetonu. Minimalizacja ucieczki ciepła do ziemi.

Pozdrawiam
Cezary

Występują jeszcze rozwiązania pośrednie typu isomur itd.

PrzemasG
17-05-2016, 11:00
To może po kolei


czyli.....
tak ?
339029
link jaki podałeś www.itb.pl/nf/PDF/b07.pdf znany :) aczkolwiek w podanych wartościach zasugerowałem sie tym m2*K i faktycznie jest błąd


Pytanie 1

Czy dobrze wnioskuję, że z punktu widzenia stosunku nakład do oszczędności na ogrzewaniu nie opłaca się montaż w warstwie ocieplenia w stosunku do równo z licem muru? Oczywiście przy założeniu, że będzie węgarek ze styropianu rzędu kilku centymetrów (dajmy 3 do 5 cm).

Patrząc na załącznik, to w moim przypadku przy 89 m obwodu, różnica to jakieś 450kWh rocznie, co przy pompie ciepła gruntowej z SCOP = 4 daje 110kWh energii elektrycznej (w drugiej taryfie) to pewnie z 30 PLN na rok...

Jeśli więc wysuwac okno w warstwe ocieplenia, to tylko dlatego, że przy 20 - 30 cm styropianu to okno wygląda dziwnie głęboko osadzone.

CDN

PrzemasG
25-05-2016, 11:48
Jeśli stawiasz dom na płycie fundamentowej, tak zrozumiałem, to lepszym rozwiązaniem będzie bloczek z silikatu (akumulacja = stabilizacja temperatury w domu). Jeśli mają być zwykłe fundamenty, to ściany z bloczka gazobetonu. Minimalizacja ucieczki ciepła do ziemi.

Pozdrawiam
Cezary

Tak, stawiam dom na płycie, podjąłem własnie decyzję. Również decyzja zamiany porothermu na silikaty zapadła. Też to rozważałem, a opinie podobne do Twojej pomogły mi sie zdecydować na 100%

Pozdrawiam

JDariusz
15-08-2016, 20:29
Temat montażu okien zamarł, ale znalazłem takie wyliczenia dla montażu na pianke vs pianka i folie http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca

T12345T
16-08-2016, 11:12
Temat montażu okien zamarł, ale znalazłem takie wyliczenia dla montażu na pianke vs pianka i folie http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca

Proszę zwrócić uwagę, że artykuł dotyczy zupełnie innego zagadnienia niż wcześniej poruszane. Większość forumowiczów z uperem godnym lepszej sprawy koncentruje się jedynie na zagadnieniu ograniczania wartości liniowych mostków cieplnych występujących przy określonej pozycji okna w murze, robiąc to przy okazji nader pobieżnie i powierzchownie. Mając na uwadze "standardową jakość" montażu, z którą spotykam się na budowach, chciałem zwrócić uwagę na inny problem, kto wie czy nie bardziej istotny z punktu widzenia przyszłych nakładów na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń.

nikt ważny
16-08-2016, 15:44
Kolego T12345T :)
Standardowa jakosc montazu obejrzysz na fb "fuszerki montazu okien" oraz chyba sam cos takiego niedługo dolaczysz do swej strony.

T12345T
16-08-2016, 16:47
Kolego T12345T :)
Standardowa jakosc montazu obejrzysz na fb "fuszerki montazu okien" oraz chyba sam cos takiego niedługo dolaczysz do swej strony.

Od zawsze na stronie była galeria błędów montażu. Teraz dołączył konkurs "Fuszera jak cholera". Ładnie się rozwija, znakiem tego w okiennym świecie, montażowych "fuszer" nie brakuje. Ciekaw jestem ,czy kiedyś, ktoś z inwestorów FM nie odnajdzie tam swojego montażu, przypadkiem oczywiście :-).

Znanywszystkim
22-09-2016, 10:41
Próba mikrofonu

Znanywszystkim
23-09-2016, 10:07
Wygląda na to, że to jest poprawna wersja.
Teraz by sprowadzić to wszystko do warunków rzeczywistych należy przyjąć, że nie grzejemy prądem a ościeżnicę zakrywamy więcej niż 3cm (przynajmniej ja tak zawsze doradzam swoim klientom) i okaże się, że "zyski" z montażu w warstwie ocieplenia nie przekroczą 50zł rocznie.

Witam wszystkich zainteresowanych dobrym i prostym montażem okien w warstwie ocieplenia. Już kilka razy pisałem, że węgarek jest występem technologicznym a nie izolacyjnym więc nic nie daje. Jeżeli węgarkiem całkowicie zasłonimy ramę okienną to ucieczka ciepła przesunie się do pakietu szybowego. To pokazują zdjęcia termowizyjne. Węgarek jako występ technologiczny powinien być oddzielony od ramy okiennej taśmą rozprężną bo przy wpuszczaniu piany PUR między ramę a mur, dochodzi ona tylko do węgarka. Przy ociepleniu muru 20 cm styro, montaż okna 2m2 w warstwie ocieplenia daje zysk roczny 150 zł. ("Fizyka Cieplna Budowli w praktyce") Przy 30 cm styro zysk to 220 zł.

Marek.M
23-09-2016, 10:40
Próba mikrofonu

Powrót Jedi:confused:

nikt ważny
23-09-2016, 12:22
Powrót Jedi:confused:na to wyglada ;)

plusfoto
23-09-2016, 19:27
Nareszcie temat odżyje.:lol2:

Znanywszystkim
25-09-2016, 09:07
Mając na uwadze "standardową jakość" montażu, z którą spotykam się na budowach, chciałem zwrócić uwagę na inny problem, kto wie czy nie bardziej istotny z punktu widzenia przyszłych nakładów na energię niezbędną do ogrzewania pomieszczeń.
Jaki to problem tak istotny, że stanowi to niedomówienie ? Jeżeli to jest "dobra" wiadomość to lepiej nie pisz.

Znanywszystkim
25-09-2016, 10:22
Kolego T12345T :)
Standardowa jakosc montazu obejrzysz na fb "fuszerki montazu okien" oraz chyba sam cos takiego niedługo dolaczysz do swej strony.

Jeżeli okno osadzisz w warstwie ocieplenia, to nawet jak to będzie fuszerka montażowa to zdjęcia termowizyjne tego nie pokażą. Bo na czym ta fuszerka polega ? ,że są miejsca słabo zapianowane z bąblami powietrza. Bąbel powietrza jest zawsze izolatorem a nie przewodnikiem ciepła. Natomiast jak okno osadzisz w murze nośnym ocieplonym, to zdjęcia termowizyjne zawsze pokażą podwyższoną temperaturę ramy i utratę ciepła. Im grubiej jest ocieplony mur i szersza cieplejsza rama, tym temperatura tego muru jest wyższa i ucieczka ciepła do ramy jest większa, bo powierzchnia jest współpracy jest większa. To widać na zdjęciach termowizyjnych jako fuszerki montażowe. Na nic zda się kombinowanie i docieplanie okna foliami, ponieważ ciepło zawsze przechodzi z powierzchni muru do powierzchni ramy. Tylko wypchnięcie okna w warstwę ocieplenia zmniejsza ten przepływ 10x. Dzisiaj każdy montaż okna w murze nośnym to fuszerka technologiczna.

theme
25-09-2016, 16:53
... Dzisiaj każdy montaż okna w murze nośnym to fuszerka technologiczna.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Jestem ciekaw co będzie z tymi oknami za 20 lat. Czy nadal będą tak świetnie izolowały. Dla mnie jest to jeszcze rozwijająca się technologia (sama w sobie bardzo dobra) i rzucanie osądów że montaż w murze jest błędny jest nad wyraz daleko idącym uproszczeniem.

nikt ważny
25-09-2016, 19:29
Kolego Theme.
Krzysztof powrócił wiec ..... czeka Cie trudna polemika z jedynym na swiecie specjalista od teorii i nowatorskich sposobów montażu w ociepleniu ;)

finlandia
26-09-2016, 07:18
...Przy ociepleniu muru 20 cm styro, montaż okna 2m2 w warstwie ocieplenia daje zysk roczny 150 zł. ("Fizyka Cieplna Budowli w praktyce") Przy 30 cm styro zysk to 220 zł.
Powołując się na publikację, szczegolnie w tak dyskusyjnej kwestii należaloby dokladniej wskazać przypis (czyli konkretny fragment w książce). Bo jak zwykle te liczby wyglądają na wyjęte z kapelusza.

Sławek...
26-09-2016, 09:01
Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem...

Jeżeli wdasz się z Krzysztofem w polemikę to za chwilę dowiesz się, że montując okna w ociepleniu masz takie zyski, że dom sam robi Ci raz w roku przelew na konto z zaoszczędzonych z ogrzewania pieniędzy i im więcej i większe okna tym więcej kasy Ci wraca.
Idąc tym tropem gdybyś zbudował dom z samych okien to za kilka lat cały by Ci się zwrócił i jeszcze przybywałoby Ci kasy na koncie - na emeryturę jak znalazł, mógłbyś śmiało olać Zus...

jedno Krzysztofowi trzeba przyznać - konsekwentny jest, p..rzy przez tyle lat te same bzdury i pomimo tego, że był już niezliczoną ilość razy za to wywalany zawsze wraca ;)

Gdybyś pomimo to chciał jednak z nim podyskutować zapamiętaj starą prawdę, że idiota najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem, powodzonka w zgłębianiu tajemnic montażu w warstwie ocieplenia ;)

nikt ważny
26-09-2016, 11:34
Jeżeli wdasz się z Krzysztofem w polemikę to za chwilę dowiesz się, że montując okna w ociepleniu masz takie zyski, że dom sam robi Ci raz w roku przelew na konto z zaoszczędzonych z ogrzewania pieniędzy i im więcej i większe okna tym więcej kasy Ci wraca.
Idąc tym tropem gdybyś zbudował dom z samych okien to za kilka lat cały by Ci się zwrócił i jeszcze przybywałoby Ci kasy na koncie - na emeryturę jak znalazł, mógłbyś śmiało olać Zus...

jedno Krzysztofowi trzeba przyznać - konsekwentny jest, p..rzy przez tyle lat te same bzdury i pomimo tego, że był już niezliczoną ilość razy za to wywalany zawsze wraca ;)

Gdybyś pomimo to chciał jednak z nim podyskutować zapamiętaj starą prawdę, że idiota najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem, powodzonka w zgłębianiu tajemnic montażu w warstwie ocieplenia ;)

:)

Znanywszystkim
26-09-2016, 13:41
montaż w murze jest błędny jest nad wyraz daleko idącym uproszczeniem.

Porównaj sobie zdjęcia termowizyjne okien osadzonych w murze z oknami osadzonymi w warstwie ocieplenia. Wraz z grubością ocieplenia, rośnie temperatura muru, więc osadzanie w nim ram okiennych tylko podgrzewa ramę co pokazują zdjęcia termowizyjne. Nie jest to uproszczenie tylko prawda.

Znanywszystkim
26-09-2016, 14:29
Powołując się na publikację, szczegolnie w tak dyskusyjnej kwestii należaloby dokladniej wskazać przypis (czyli konkretny fragment w książce). Bo jak zwykle te liczby wyglądają na wyjęte z kapelusza.

Rozdział 6. Obliczanie strat ciepła z budynku do środowiska. Przy oknie 2m2 VEKA 90 osadzonym w warstwie ocieplenia 20 cm zaoszczędzisz 238 kWh rocznie, a przy warstwie ocieplenia 30 cm zaoszczędzisz 353 kWh rocznie. Im grubsze ocieplenie muru, tym on ma większą temperaturę i więcej ciepła przekazuje do ramy okiennej osadzonej w murze.To pokazują zdjęcia termowizyjne jako fuszerki. Dzisiaj to tylko osadzenie okien w warstwie ocieplenia pozwala uniknąć tych strat ciepła.

mazwoj
26-09-2016, 17:02
Jestem tu dość nowy, choć forum przeglądam od długiego czasu. Stąd nie chcę się wymądrzać, ale Twoje 6 "przykazanie" ma jedną wadę.
Im bardziej chcesz udowodnić swoją rację tym wyższe koszta realizacji projektu i Twoje rzekome oszczędności (jakieś tam są ale kto to umie policzyć???) utopione są w grubszym styropianie. Swoją drogą jeśli policzyć po ludzku 238kWh razy 0,65 groszy za prąd to wyjdzie Ci 154zł oszczędności rocznie. Ciekawe ile kosztuje badanie termowizyjne aby udowodnić Twoją zawiłą teorię.

Co do oszczędności - 238kWh rocznie. A co będzie jeśli przyjdzie zima taka jak ostatnio, gdzie prawie jej nie było? A jakie będą oszczędności jak chwyci raptem na 2 miesiące syberyjski mróz? Wszystko na papierze wygląda pysznie. Laboratorium da wyniki a Ty sobie interpretuj je jak chcesz i strasz nimi swoich Klientów.

Znanywszystkim
27-09-2016, 10:48
Co do oszczędności - 238kWh rocznie. A co będzie jeśli przyjdzie zima taka jak ostatnio, gdzie prawie jej nie było? A jakie będą oszczędności jak chwyci raptem na 2 miesiące syberyjski mróz? Wszystko na papierze wygląda pysznie. Laboratorium da wyniki a Ty sobie interpretuj je jak chcesz i strasz nimi swoich Klientów.
Średnia temperatura okresu zimowego (200 dni) w Polsce to +2*C i ta strata energii 238 kWh rocznie na oknie 2m2 dotyczy tego okresu z tymi parametrami. Oczywiście, że klimat się ociepla, ale robi to wolno, średnio 0.1*C rocznie. To my go ocieplamy, bo zamiast budować budynki pasywne energetycznie z oknami osadzonymi w warstwie ocieplenia ze stratą energii 20x mniejszą, okna montuje się w mostku termicznym muru nośnego. To pokazują zdjęcia termowizyjne. Na równiku już mamy +55*C i tysiące ludzi u naszych drzwi. Pamiętaj, schłodzenie domu wymaga 2x więcej energii niż jego ogrzanie, czyli 2x mocniej podgrzewamy klimat. Cieplejszy klimat o następny 1*C za 10 lat to trąby powietrzne, które niszczą całą infrastrukturę energetyczną. Pokazują filmy jak wycieczkowiec zbliża się do topniejących lodów Arktyki z widokami na kry na których białe niedźwiedzie odpływają w siną dal na pełne morze. One są skazane na śmierć, bo mimo że umieją pływać to w jakim kierunku mają to robić skoro stały ląd im się wytapia. Pomyśl trochę na trzeźwo.

thoreg
27-09-2016, 12:14
http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/895/845/2f9.jpg

mazwoj
27-09-2016, 17:37
Aż mnie zatkało. Czytałem to z chęcią zrozumienia kilka razy i za każdym razem łzy zalewały mi oczy przy fragmencie z białymi niedźwiedziami.
Zręcznie uniknąłeś mojego pytania odwracając kota ogonem. Chyba nie pierwszy raz jak widzę. Na miejscu tego kota zapakowałbym się na krę z białym niedźwiedzie i uciekał z nim w siną dal.
Trochę poważniej, na ile pozwala Twoja wypowiedź (częściowo masz rację ale nie całkiem. Zaznaczam - CZĘŚCIOWO). Po co opowiadasz o kosztach chłodzenia skoro mówimy o utracie ciepła przez ramy montowane w murze.

Nie wierzyłem, że książki do matematyki pt "I Ty zostaniesz Pitagorasem" działają. Jesteś pierwszym człowiekiem który nim się stał. Twoje wyliczenia zawstydziły nawet ZUS.

Powiedzieć Ci moją receptę na "oszczędności". W domu mam okna zamontowane w murze. Dom docieplony jak u przeciętnego Kowalskiego. W zimie mam jakieś 22 stopnie w domu bo tak lubię. A aby mieć ciepło chodzę do pracy i sprzedaję drzwi, panele, klamki, karnisze itp rzeczy do domu. W tyle mam to czy spalę 3 czy 4 tony węgla rocznie. Tona kosztuje od 600-1000zł. Zamiast siedzieć na forach i udowadniać coś co nie istniej wystarczy, że zrobię kilka transakcji w miesiącu więcej i mam na tą tonę węgla do chałupy. Aby być takim super oszczędnym musiałbym jeszcze rzucić palenie, przejść na dietę, kupić samochód z mikroskopijnym silniczkiem, stresować się wychodzeniem do restauracji z żoną i rachunkiem jaki tam otrzymuję.
Jak dla mnie za dużo zachodu z Twoimi teoriami. Poradzę Ci jedną rzecz od serca. Pracuj ciężej, zarabiaj więcej i ustaw sobie w domu +22 stopnie a będziesz szczęśliwy.
Liczę, że się nie obrazisz i nie weźmiesz za bardzo do siebie tego co piszę, ale ja nie jestem super eko, super fit. Jestem przeciętny jak chyba większość tu.

nikt ważny
27-09-2016, 18:02
Jak ktos ma duzo wolnego czasu i checi moze przeczytac ten watek od samego poczatku. Wyliczenia sie zmienialy ale kiedys zadane pytanie przez mieszkanca domu z zamontowanymi oknami w licu muru po dzis dzien pozostalo bez odpowiedzi.....bo wg Krzysztofa sam fakt zamontowania okien w ociepleniu dawal oszczednosci wieksze niz koszt jaki ponosil Forumowicz na ogrzanie calej chalupy
Perpetuum mobile jednym slowem :)

bwojtek
27-09-2016, 21:00
Tak w temacie wiarygodności K49:
17-07-2011 14:28

Panowie, do końca roku będzie aprobata ITB

Znanywszystkim
28-09-2016, 10:34
Krzysztof powrócił wiec ..... czeka Cie trudna polemika z jedynym na swiecie specjalista od teorii i nowatorskich sposobów montażu w ociepleniu ;)

368683368684

Oto porównanie strat ciepła okien VEKA 90. Ocieplenie muru w obu domach to 20 cm styro. Jedno jest osadzone w murze nośnym z foliami zewnętrzną i wewnętrzną zgodnie z tak zwanym "ciepłym montażem". Temp. zewnętrzna - 2*C. Drugie okno identyczne VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia na elementach /moderowano/ z tworzywa bez folii, ale z taśmą rozprężną pod węgarkiem. Temp. zewnętrzna - 8,5*C. Aby dokonać miarodajnego porównania trzeba przemnożyć iloraz różnicy temperatur (- 8,5*C : - 2*C = 4,25) przez współczynnik temperaturowy przewodności ciepła ramy ze względu na miejsce jej osadzenia ( w murze czy w ociepleniu). W murze rozpiętość temp. ramy to 8*C. W ociepleniu rozpiętość temp. ramy to 1,8*C. Iloraz 8 : 1,8 = 4,44 Wynik to 4,25 X 4,44 = 18,87. Okno VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia przynosi 19x mniej strat ciepła niż takie samo okno osadzone w murze nośnym.

Znanywszystkim
28-09-2016, 10:48
Powiedzieć Ci moją receptę na "oszczędności". W domu mam okna zamontowane w murze. Dom docieplony jak u przeciętnego Kowalskiego. W zimie mam jakieś 22 stopnie w domu bo tak lubię. A aby mieć ciepło chodzę do pracy i sprzedaję drzwi, panele, klamki, karnisze itp rzeczy do domu. W tyle mam to czy spalę 3 czy 4 tony węgla rocznie.

Chciałbyś chodzić ulicami po których jeżdżą samochody z ubiegłego wieku z kopciuchami z rur wydechowych ? Węgiel chcesz spalać bez norm bo tak Ci się podoba i truć innych bo na to Cię stać, to jedź do Krakowa i tam uprawiaj tą swoją politykę.

bwojtek
28-09-2016, 11:42
368683368684

Oto porównanie strat ciepła okien VEKA 90. Ocieplenie muru w obu domach to 20 cm styro. Jedno jest osadzone w murze nośnym z foliami zewnętrzną i wewnętrzną zgodnie z tak zwanym "ciepłym montażem". Temp. zewnętrzna - 2*C. Drugie okno identyczne VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia na elementach AD z tworzywa bez folii, ale z taśmą rozprężną pod węgarkiem. Temp. zewnętrzna - 8,5*C. Aby dokonać miarodajnego porównania trzeba przemnożyć iloraz różnicy temperatur (- 8,5*C : - 2*C = 4,25) przez współczynnik temperaturowy przewodności ciepła ramy ze względu na miejsce jej osadzenia ( w murze czy w ociepleniu). W murze rozpiętość temp. ramy to 8*C. W ociepleniu rozpiętość temp. ramy to 1,8*C. Iloraz 8 : 1,8 = 4,44 Wynik to 4,25 X 4,44 = 18,87. Okno VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia przynosi 19x mniej strat ciepła niż takie samo okno osadzone w murze nośnym.
Dla nowych osób w tym wątku, którzy mogli nie czytać poprzednich wywodów Krzysztofa zwrócę tylko uwagę, że załączone zdjęcia temowizyjne nie mówią absolutnie nic. Po pierwsze nie mam pojęcia w jakich warunkach zostały wykonane (może jedno w nieogrzewnym budynku a drugie to okno w saunie?) ale co bardziej istotne na jednym zdjęciu zmierzono temperaturę ramy a na drugim zarejestrowana temperatura to odbicie od ramki międzyszybowej.
Jest to celowa manipulacja lub dowód ignorancji przedmówcy.
Zalecam traktować jego wypowiedzi w kategorii ciekawostki przyrodniczej/kabaretu/S-F.

Znanywszystkim
28-09-2016, 15:13
Teraz by sprowadzić to wszystko do warunków rzeczywistych należy przyjąć, że nie grzejemy prądem a ościeżnicę zakrywamy więcej niż 3cm (przynajmniej ja tak zawsze doradzam swoim klientom)

368696368697368698

Już pisałem poprzednio, że węgarek jest tylko występem technologicznym i nie przynosi żadnych zysków ciepła , a tylko osłania szczelinę montażową. Oto rama VEKA 90 osadzona w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa w systemie /moderowano/. Ocieplenie muru 20 cm styro. Bez folii paroszczelnych ale z taśmą rozprężną pod węgarkiem zachodzącym 3 cm na ramę. Temperatura wewnątrz budynku 21*C a zewnątrz - 8,5*C czyli jest mróz. Na dole rama jest nieosłonięta bo pod nią podchodzi parapet i ma temperaturę - 6,7*C a część pionowa odkryta poza węgarkiem ma temperaturę - 5,6*C a więc wyższą o 1,1*C. Bo ciepło które dostaje się do ramy musi ujść na zewnątrz. Mniejsza powierzchnia ramy, bo osłonięta częściowo węgarkiem ma wyższą temperaturę[B] więc ciepła ucieka tyle samo co przez ramę nieosłoniętą.

Znanywszystkim
28-09-2016, 15:41
Dla nowych osób w tym wątku, którzy mogli nie czytać poprzednich wywodów Krzysztofa zwrócę tylko uwagę, że załączone zdjęcia temowizyjne nie mówią absolutnie nic. Po pierwsze nie mam pojęcia w jakich warunkach zostały wykonane (może jedno w nieogrzewnym budynku a drugie to okno w saunie?) ale co bardziej istotne na jednym zdjęciu zmierzono temperaturę ramy a na drugim zarejestrowana temperatura to odbicie od ramki międzyszybowej.
.

368699

To nie jest zdjęcie z sauny, tylko okna inwestorów z internetu. Jedni chcą się pochwalić jak starannie mają osadzone okna w murze zgodnie z "ciepłym montażem" a drudzy że im jest zimno a miało być ciepło. Tutaj mamy różnicę temperatur aż 22*C bo na ramie jest +9*C a na zewnątrz mróz - 13*C. Okno osadzone w ocieplonym murze nośnym chłonie ciepło jak gąbka, bo znajduje się bezpośrednio w mostku termicznym. Im mur ma grubsze ocieplenie tym ma wyższą temperaturę i więcej ciepła przejdzie z niego do ramy. To pokazują zdjęcia termowizyjne. Dwa lata temu Jareko też się chwalił swoimi zdjęciami i też mu udowodniłem że to ja mam rację. Masz swoje zdjęcia to je pokaż i udowodnij, że to Ty masz rację.

mazwoj
28-09-2016, 17:02
Chciałbyś chodzić ulicami po których jeżdżą samochody z ubiegłego wieku z kopciuchami z rur wydechowych ? Węgiel chcesz spalać bez norm bo tak Ci się podoba i truć innych bo na to Cię stać, to jedź do Krakowa i tam uprawiaj tą swoją politykę.

Przecież żyję w Polsce. Tu połowa samochodów ma od 10 do 20 lat i znakomita większość spala węgiel bez norm. Jedź na Śląsk ze swoimi teoriami to usłyszysz gwarę jakiej mało na świecie. Możesz zająć się normami spalania węgla w kotłach, bo nie każdy umie ustawić kocioł aby idealnie współgrał z węglem. Może te kilka okruszków węgla niespalonego to recepta na Twoją teorię podbijania świata?

Odbijam od tematu, bo widzę że nie ma tu z kim rozmawiać. Znaczy jest, ale oni są zajęci demaskowaniem dziwnych teorii aby inwestorzy czytający te wywody nie szli jak barany na rzeź.

Znanywszystkim
29-09-2016, 10:00
czyli.....
tak ?
339029

Jeżeli przyjmiemy jak w tej tabeli podanej przez Ciebie, że 64 mb ram okien osadzonych w środku muru nośnego przynosi 2350 kWh strat ciepła rocznie, to wysunięcie ram okiennych z licem muru, powinno przynieść tych strat więcej a nie mniej, bo mur jako teraz w pełni ocieplony będzie miał wyższą temperaturę. Ponieważ osłonięcie węgarkiem ram okiennych daje znikome korzyści co pokazują moje zdjęcia termowizyjne, to trzeba przyjąć że te 64 mb ram okiennych okien osadzonych w murze nośnym z jego licem i węgarkiem przynosi te straty 2350 kWh ciepła rocznie. Jak wykazałem zdjęciami termowizyjnymi porównując montaż okien VEKA 90 w murze i w warstwie ocieplenia, to osadzenie takich okien w technologii /moderowano/ przyniesie 19x mniej strat ciepła rocznie tj. 124 kWh. Osadzenie okien w technologii MOWO z roczną stratą 0 KWh jest czystą bzdurą, bo nawet przez styro uchodzi ciepło, a co dopiero przez pełną obramówkę ościeży przyklejoną do muru. Jest to czysty chwyt reklamowy, bo dopiero zdjęcia termowizyjne pokażą prawdę, ale kto się na to odważy, skoro na tym forum tylko ja jeden pokazuję prawdę w termowizji. Masz swoje rozwiązanie to je opisz i pokaż zdjęcia termowizyjne.

Znanywszystkim
29-09-2016, 10:22
jedno Krzysztofowi trzeba przyznać - konsekwentny jest, p..rzy przez tyle lat te same bzdury i pomimo tego, że był już niezliczoną ilość razy za to wywalany zawsze wraca ;)
Ja od lat pokazuję wyliczenia strat ciepła i zdjęcia termowizyjne potwierdzające to. Dzisiaj w dobrze ocieplonym murze osadzenie szerokich ram okiennych powinno się robić tylko w warstwie ocieplenia, bo to ogranicza roczne straty ciepła co najmniej 19x w stosunku do okien osadzonych w murze nośnym. Masz swoje rozwiązanie tego problemu to napisz i poprzyj to zdjęciami termowizyjnymi.

nikt ważny
29-09-2016, 14:16
Dzisiaj w dobrze ocieplonym murze osadzenie szerokich ram okiennych powinno[/B] się robić tylko w warstwie ocieplenia, bo to ogranicza roczne straty ciepła co najmniej 19x w stosunku do okien osadzonych w murze nośnym. Masz swoje rozwiązanie tego problemu to napisz i poprzyj to zdjęciami termowizyjnymi.
jak mantra powtarzasz "zdjęcia termowizyjne"
Problem w tym, co nie raz staraliśmy Ci się udowodnić już dawno temu
Na podstawie zdjęć nie możesz ocenić strat ani ich wyliczyć
Porażająca większość zdjęć ukazanych w sieci jest wykonanych nieprawidłowo
Twe wyliczenia są wziete z sufitu gdyż opierają się na podobnie od czachy wziętych założeniach
Piszesz tu największą bzdurę z która już nie sposób polemizować gdyż to wymaga z Twej strony podstawowej wiedzy - "węgarek pełni tylko funkcję mechaniczną" GŁUPOTA jakich mało. Węgarek wykonany w dzisiejszych czasach z ocieplenia pełni tylko funkcję TERMICZNĄ a nie mechaniczną
itd itd itd

Czytających ten wątek odsyłam do jego początku gdzie wypunktowano bzdury wypisywane przez Znanywszystkim i jego poprzednie wcielenia
Teraz powtarzamy tą samą śpiewkę
Nie raz za swe herezje Krzysztof został zbanowany gdyż wprowadza z pełną świadomością czytelników w błąd
To że jest Twórcą "systemu" AD wszyscy wiedzą i będzie dalej manipulował obliczeniami, interpretacją zdjęć itd itd by każdy inny montaż zdyskredytować

Z jednym można się zgodzić - by straty na styku okni-mur-ocieplenie były najmniejsze powinno się okna montować w warstwie ocieplenia co wcale nie oznacza że montaż w licu ściany jest nieprawidłowy jak i nie oznacza, że montaz w licu generuje straty o jakich mówi autor tych bzdur

Znanywszystkim
29-09-2016, 16:05
jak mantra powtarzasz "zdjęcia termowizyjne"
Na podstawie zdjęć nie możesz ocenić strat ani ich wyliczyć
To że jest Twórcą "systemu" AD wszyscy wiedzą i będzie dalej manipulował obliczeniami, interpretacją zdjęć itd itd by każdy inny montaż zdyskredytować
Z jednym można się zgodzić - by straty na styku okni-mur-ocieplenie były najmniejsze powinno się okna montować w warstwie ocieplenia co wcale nie oznacza że montaż w licu ściany jest nieprawidłowy jak i nie oznacza, że montaz w licu generuje straty o jakich mówi autor tych bzdur

368779

Zdjęcie termowizyjne jednoznacznie ocenia prawidłowość osadzenia okna. Musi być zrobione prawidłowo. Ponieważ nas interesuje odporność ramy na pozyskanie ciepła z muru, to zdjęcie powinno być zrobione z odległości do 1 m i w miarę prostopadle do ramy. Interesujący nas punkt to tylko rama. Przy okazji dostajemy informację o temperaturze zewnętrznej czyli najniższej. Moje zdjęcia termowizyjne to pokazują. Z różnicy temperatur ramy zewnątrz i wewnątrz oraz z współczynnika przewodności ciepła przez ramę można obliczyć ile ciepła rama traci. Na tym forum nas interesuje jakie osadzenie okna przynosi najmniej strat. Ja jednoznacznie piszę, że okno osadzone w warstwie ocieplenia przynosi 19x mniej strat ciepła niż okno osadzone w murze nośnym. To dokumentuję zdjęciami termowizyjnymi, które są coraz lepsze i więcej danych z nich można wyczytać. Ja Ci takie zdjęcia mogę zrobić, wskaż tylko miejsce a dla lepszej wiarygodności powinno być zrobione przy minusowych temperaturach. Porównamy zdjęcia na tym forum i będzie wiadomo kto ma rację. Nic to nie będzie Cię kosztować.

mazwoj
29-09-2016, 17:03
A co w sytuacji, gdzie jest starszej konstrukcji dom? Gdzie mur jest 3 warstwowy. A co z domami gdzie jest mur-powietrze-mur-styropian (ocieplenie). Mur dochodzący do ocieplenia prawie nie dostaje ciepła. Jak tam się maluje montaż w warstwie ocieplenia?

Znanywszystkim
30-09-2016, 09:23
Jest to celowa manipulacja lub dowód ignorancji przedmówcy.
Zalecam traktować jego wypowiedzi w kategorii ciekawostki przyrodniczej/kabaretu/S-F.

To nie jest manipulacja tylko prosta i czysta prawda. Rama okienna osadzona w murze nośnym przynosi 19x więcej strat ciepła niż ta sama rama osadzone w warstwie ocieplenia. Na dowód tego wskaż miejsce takiego [B]"ciepłego montażu" w murze nośnym, a ja podjadę i zrobię zdjęcie termowizyjne ramy na dole nieosłoniętej i pionowej części osłoniętej węgarkiem. Zrobię to na swój koszt.

Znanywszystkim
30-09-2016, 09:48
Od zawsze na stronie była galeria błędów montażu. Teraz dołączył konkurs "Fuszera jak cholera". Ładnie się rozwija, znakiem tego w okiennym świecie, montażowych "fuszer" nie brakuje. Ciekaw jestem ,czy kiedyś, ktoś z inwestorów FM nie odnajdzie tam swojego montażu, przypadkiem oczywiście :-).

Te Fuszery to nie są przypadki tylko masówka, bo każdy stara się osadzać okna jak najlepiej, a wychodzi jak zwykle najgorzej, bo okno jest osadzane w mostku termicznym muru. Każda rama okienna osadzona w murze nośnym przynosi co najmniej 19x więcej strat ciepła niż ta sama rama osadzona w warstwie ocieplenia. Nie masz dowodów, to wskaż miejsce a ja podjadę i zrobię zdjęcie termowizyjne ramy na dole i w pionie przy węgarku na swój koszt.

Znanywszystkim
30-09-2016, 15:21
Gdybyś pomimo to chciał jednak z nim podyskutować zapamiętaj starą prawdę, że idiota najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem, powodzonka w zgłębianiu tajemnic montażu w warstwie ocieplenia ;)

Zgadzam się na Twoją wiedzę i Twój poziom. Wskaż miejsce, a ja podjadę i zrobię zdjęcia termowizyjne Twojego "ciepłego montażu" okien. Zobaczymy kto ma rację. Zdjęcia są na mój koszt. Nie będziemy dyskutować, tylko dla prawdy zrobię jeszcze zdjęcie w pomieszczeniu, aby potwierdzić, że ciepło jest w domu.

nikt ważny
30-09-2016, 15:24
Zgadzam się na Twoją wiedzę i Twój poziom. [B]Wskaż miejsce, a ja podjadę i zrobię zdjęcia termowizyjne ....Jak widzę Krzysztof dorobił się kamerki
O raaaany teraz się zacznie ;)
Pamietasz może jak udowadniałeś mi, że widać jak ciepło ucieka przez kotwy JBD ? Gdzie wcale tych kotew nie było hi hi hi tylko wydłubana piana przez ekipę montującą parapet

bwojtek
30-09-2016, 17:44
Ja jednoznacznie piszę, że okno osadzone w warstwie ocieplenia przynosi 19x mniej strat ciepła niż okno osadzone w murze nośnym.

Chyba nie czas na poprawność polityczną więc napiszę wprost: Pieprzysz od rzeczy! Dłuższy czas był spokój od twojego bełkotu ale najwyraźniej lekarz uznał, że już wyzdrowiałeś. Jak widać mylił się ogromnie:mad:

Znanywszystkim
01-10-2016, 09:51
Jak widzę Krzysztof dorobił się kamerki Pamietasz może jak udowadniałeś mi, że widać jak ciepło ucieka przez kotwy JBD ? Gdzie wcale tych kotew nie było hi hi hi tylko wydłubana piana przez ekipę montującą parapet
Na stronie 150 tego forum pokazujesz zdjęcia termowizyjne i piszesz, że okno osadzone jest na 14 kotwach JBD, a teraz że tam kotew nie było tylko wydłubana piana. Wydłubana piana to pustka a więc izolacja termiczna a nie wychłodzenie, jak z tego zdjęcia wynika. To na czym to okno osadziłeś skoro piszesz, że mur to 3W a okno jest osadzone w warstwie ocieplenia. Na samej pianie PUR ? To wychłodzenie na całym obwodzie ramy świadczy jednoznacznie, że jest tam 3 kg stali bo jedna kotwa JBD waży ponad 0,2 kg. Władowałeś 14 stalowych, potężnych mostków termicznych JBD świadomie, a teraz się migasz. Właśnie do tego służy kamera termowizyjna, aby uświadomić sobie czy się robi dobrze czy roluje inwestora.

Znanywszystkim
01-10-2016, 10:30
Chyba nie czas na poprawność polityczną więc napiszę wprost: Pieprzysz od rzeczy! Dłuższy czas był spokój od twojego bełkotu ale najwyraźniej lekarz uznał, że już wyzdrowiałeś. Jak widać mylił się ogromnie:mad:

Aby ocenić kto jest zdrowy i pokazuje prawdziwe straty ciepła, wskaż miejsce a ja na swój koszt zrobię zdjęcie termowizyjne, które rozstrzygnie kto jest kłamcą. Dla wiedzy innych, zdjęcie powinno być wykonane w odległości do 1m z punktem centralnym na ramie dolnej, możliwie prostopadle do ramy przy temperaturze zewnętrznej minusowej, dla jednoznacznej wiarygodności. Tak zrobione zdjęcie obejmie ramę i mur pod parapetem na którym odczytamy temperaturę zewnętrzną. Drugie zdjęcie powinno dotyczyć ramy bocznej pionowej obok węgarka. Wyjdzie jednoznacznie, że odkryta część ramy ma wyższą temperaturę o 1-2*C. Węgarek nie daje korzyści cieplnych, a tylko jest występem technologicznym. Te dwie temperatury: ramy na dole i powietrza zewnątrz jednoznacznie określą, które osadzenie ramy okiennej jest lepsze : w murze nośnym czy w warstwie ocieplenia. Oczywiście mieszkanie powinno być nagrzane.

nikt ważny
01-10-2016, 11:35
Nie o tym zdjeciu mowilem. To faktycznie przedstawia montaz na JBD tylko czy nie zastanowilo Cie dlaczego tylko w 3 punkatch z 14 gdzie zamontowane sa kotwy JBD widac wyrazna różnice temperatur ?
Przeczytaj jeszcze raz wyjasnienia tej sytuacji na tamtej stronie.

Znanywszystkim
01-10-2016, 14:39
Nie o tym zdjeciu mowilem. To faktycznie przedstawia montaz na JBD tylko czy nie zastanowilo Cie dlaczego tylko w 3 punkatch z 14 gdzie zamontowane sa kotwy JBD widac wyrazna różnice temperatur ?
Przeczytaj jeszcze raz wyjasnienia tej sytuacji na tamtej stronie.

Z Tobą się ciężko dyskutuje, bo Ty nie wiesz czym jest ciepło i na jakiej zasadzie ono przechodzi przez pianę PUR z muru do ramy okiennej. Dlatego pokazuję zdjęcia termowizyjne aby naocznie Ci uzmysłowić, że osadzenie ramy okiennej bezpośrednio w murze nośnym to są tylko same straty ciepła. Wmawianie inwestorom, że taki "ciepły montaż" daje korzyści jest czystym rozbojem na rynku budowlanym. Teraz ludzie są mądrzejsi i pozywają WV, że im sprzedał kota w worku. Ty to samo robisz z oknami. Szkoda tylko, że "ciepłe okna" po takim montażu stają się "oknami zimnymi". Dziwię się, że Ty nie obawiasz się pozwów zbiorowych inwestorów. Dzisiaj w takim montażu jedno okno 2m2 przynosi średnio 150 zł strat rocznie ciepła, to po 30 latach daje to sumę 4500 zł. Na której to stronie są te Twoje dobre zdjęcia termowizyjne ?

nikt ważny
01-10-2016, 15:50
:) no patrz... nie mam zdjęć termowizyjnych na stronie
Jaki to błąd ogromny !!!
Hmmm... średnio powierzchnia okien w domach jednorodzinnych to ok 50 mkw (przynajmniej u moich klientów)
Mówisz, że 2 mkw okna generuje straty 150 zł czyli 1 mkw 75,- zł
Policzmy. 50 x 75 = 3.500.- zł
Czyli twoim zdaniem przez sam fakt zamontowania okien w licu ściany klint płaci 3.500,- zł rocznie za ogrzewanie domu więcej niż jakby zamontował okna w ociepleniu.... ciekawe....bardzo ciekawe
A co powiesz tym co mają zamontowane okna w licu ściany (w murze) i ponoszą koszta ogrzewania całego !!! domu niższe niż 3.500,- zł rocznie ????
Zastanawiające ;) i realnie kończy naszą dyskusję bo jak napisał :

.....że idiota najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem, ...

malux20
01-10-2016, 18:05
MAM 30 m2 i placę 500zł rocznie za grzanie
czyli?
aha tylko 2 malutkie okna na konsolach

Znanywszystkim
01-10-2016, 18:28
:) no patrz... nie mam zdjęć termowizyjnych na stronie
Jaki to błąd ogromny !!!
Hmmm... średnio powierzchnia okien w domach jednorodzinnych to ok 50 mkw (przynajmniej u moich klientów)
Mówisz, że 2 mkw okna generuje straty 150 zł czyli 1 mkw 75,- zł
Policzmy. 50 x 75 = 3.500.- zł
Czyli twoim zdaniem przez sam fakt zamontowania okien w licu ściany klint płaci 3.500,- zł rocznie za ogrzewanie domu więcej niż jakby zamontował okna w ociepleniu.... ciekawe....bardzo ciekawe
A co powiesz tym co mają zamontowane okna w licu ściany (w murze) i ponoszą koszta ogrzewania całego !!! domu niższe niż 3.500,- zł rocznie ????
Zastanawiające ;) i realnie kończy naszą dyskusję bo jak napisał :

Dlatego żeby przeciąć ten spór podaj adres tego domu, zrobię zdjęcia termowizyjne na mój koszt i wszystko będzie jasne. Jeżeli dom jest grzany pompą ciepła to koszty zawsze będą mniejsze. Współczynnik zmniejszenia kosztów przy PC to 2-4x. Energia wypromieniowania ciepła na zewnątrz zawsze będzie jedna i taka sama. Zdjęcie termowizyjne to pokaże jednoznacznie. Ciebie nie interesuje problem tylko duża kasa za prosty montaż okien w murze nośnym, dlatego siedzisz na tym forum. Nie pokazujesz rysunków technicznych, zdjęć termowizyjnych, opisu montażu okien w ociepleniu zgodnie z tematem tego forum, tylko naganiasz inwestorów mamiąc ich swoją "wiedzą". Czasy się zmieniają, bo po co inwestor ma wyrzucać pieniądze w błoto przez 30 lat, skoro można osadzić okna w warstwie ocieplenia za połowę pieniędzy.

Znanywszystkim
01-10-2016, 18:43
Powołując się na publikację, szczegolnie w tak dyskusyjnej kwestii należaloby dokladniej wskazać przypis (czyli konkretny fragment w książce). Bo jak zwykle te liczby wyglądają na wyjęte z kapelusza.

A może Ty będziesz miał odwagę pochwalić się "ciepłym montażem" okien w murze nośnym. Masz 8281 wejść na forum. Wskaż adres, przyjadę, zrobię zdjęcia i porównamy które liczby są z kapelusza. To będzie na mój koszt jako wkład w pakiet klimatyczny.

malux20
01-10-2016, 19:16
ZAPRaszam do siebie
ale najpierw ustosunkuj się do moich liczb

finlandia
01-10-2016, 20:50
MAM 30 m2 i placę 500zł rocznie za grzanie
czyli?
aha tylko 2 malutkie okna na konsolach
Sprawdź dokładanie konto. Na pewno dostawcy energii pobierają dodatkowe tysiące bez Twojej wiedzy ;)


A może Ty będziesz miał odwagę pochwalić się "ciepłym montażem" okien w murze nośnym. Masz 8281 wejść na forum. Wskaż adres, przyjadę, zrobię zdjęcia i porównamy które liczby są z kapelusza. To będzie na mój koszt jako wkład w pakiet klimatyczny.
Mysle ze mam 4-5 razy więcej wejść niż 8 tys. Tyle jest tylko postów. I nie piszę jednego pod drugim, ale edytuję poprzedni, bo tego wymaga kultura wypowiedzi. Dlaczego tylko 8 tys? Bo widząc taki idiotyczny bełkot zaciętej katarynki najczęściej pomijam go milczeniem.

nikt ważny
01-10-2016, 22:03
To juz jest wkur... maksymalnie.

nikt ważny
01-10-2016, 22:06
O kurcze poszlo i nie.mam możliwości edycji z komorki.
Jak Ty mozesz.cokolwiek obliczyc na.podstawie zdjec. Bylo nie.raz udowadniame Ci ze nie ma.realnie takiej mozliwosci.a Ty ciagle.swoje.
Cale Twe wyliczenia i teorie o kant potluc.
Ta metoda klientow na system AD nie zdabedziesz

nikt ważny
02-10-2016, 10:00
Wymiękam
To nie na moje zdrowie

REDark
02-10-2016, 13:02
Witam Grupowiczów

Jako że jest to mój pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość(samo forum czytam od dawna)

Jako że buduje domek stanąłem przed wyborem okien najprawdopodobniej zostaną wybrane okna OKNOPLASTu Winergetic Premium lub Peteckina profilach blueEvolution MD 82

Jako że profile z systemu MOWO Illbrucka są szalenie drogie doszedłem do wniosku iż nie mam zamiaru ich wybierać a w zamian zastosuje ramki drewniane + grunt, klej i taśma rozprężna Illbruck-a

I teraz pytanie jakie drewno wybrać? Standardowy Polski świerk lub sosnę czy coś zagranicznego np sosnę, świerk lub modrzew syberyjski?
Miałoby to wyglądać w ten sposób iż zamiast listw illbrucka zamontuje ramki wykonane z w/w drewna w które wstawione zostaną okna.

Aha ramki mam zamiar dodatkowo zabezpieczyć membraną epdm która ma być zszywkami przytwierdzona do okna i potem wywinięta na ramki i przyklejona do ściany

Ramki mam zamiar wykonać i zamontować sam

Kolejne pytania to czy przy takim montażu dawać ciepły parapet jeśli tak to jeśli okno ma mieć wysokość np. 150cm to wielkość otworu ma być 150cm + 7~10cm? Czy jest sens montować ciepły parapet jeśli będzie użyta taśma rozprężna.

Tak przy okazji mur to 40cm bk Termalica gęstość 400, przewidywane ocieplenie to styro 15cm


Pozdrawiam
Marcin

Znanywszystkim
02-10-2016, 14:54
Bo widząc taki idiotyczny bełkot zaciętej katarynki najczęściej pomijam go milczeniem.

Bełkot bez konkretów jest tylko ze strony która nie ma nic do powiedzenia. Przypominam, że tematem tego forum jest : "montaż w warstwie ocieplenia - jak to zrobić dobrze". Masz rysunki, zdjęcia termowizyjne, doradzasz więc pokaż taki montaż okien. Ja piszę i pokazuję zdjęcia termowizyjne, które porównane mają jednoznaczną wymowę. Rama okienna osadzona w murze nośnym daje 19x więcej strat ciepła niż ta sama rama osadzona w warstwie ocieplenia. Nie zgadzasz się z tym to napisz dlaczego. Problem jest bardzo ważny bo jest istotne czy przez 6 mb ramy ucieka 240 kWh ciepła rocznie czy tylko 12,6 kWh rocznie. Nie stać Cię na prawdę, to ja przyjadę i na swój koszt zrobię zdjęcia, które może potwierdzą, że to Ty masz rację. Odwagi.

finlandia
02-10-2016, 15:53
Bełkot bez konkretów jest tylko ze strony która nie ma nic do powiedzenia. .
Bełkot - oznacza to, że w każdym poście powtarzasz to samo i jesteś uodporniony na słowa innych. Jak otworzysz skrzynkę z wiadomościami to dowiesz się, dlaczego wyleciał Twój poprzedni post.

Wracając do tematu: dlaczego zakładasz, że rama okna nagrzewa się od muru, ciągnąć ciepło "po kotwach, przez pianę". Pomijasz zupełnie fakt że rama okienna zwyczajnie nagrzewa się od powietrza w pomieszczeniu i to znacznie większą powierzchnią (część okna od strony muru ma 8-9cm a część którą widzimy z domu ma przynajmniej 12-14cm ) Do tego, na mój chłopski rozum powietrze w domu jest cieplejsze niż mur więc może szybciej nagrzewać ramę..

nikt ważny
02-10-2016, 18:10
Fin
Daj spokój
Szkoda słów nie wygrasz on i tak nic nie zrozumie

Znanywszystkim
02-10-2016, 18:59
Wracając do tematu: dlaczego zakładasz, że rama okna nagrzewa się od muru, ciągnąć ciepło "po kotwach, przez pianę". Pomijasz zupełnie fakt że rama okienna zwyczajnie nagrzewa się od powietrza w pomieszczeniu i to znacznie większą powierzchnią (część okna od strony muru ma 8-9cm a część którą widzimy z domu ma przynajmniej 12-14cm ) Do tego, na mój chłopski rozum powietrze w domu jest cieplejsze niż mur więc może szybciej nagrzewać ramę..

Nareszcie kilka zdań merytorycznych. Kup sobie pirometr za jedyne 100 zł, abyś sprawdził wszystko co tutaj piszę.
1.- jeżeli w pomieszczeniu masz temperaturę 21*C to wszystkie przedmioty znajdujące się w tym pomieszczeniu mają 21*C
2.- przy ocieplonych murach ściany wewnętrzne też będą miały 21*C
3.- ciepło które uchodzi przez ramę na zewnątrz składa się z ciepła pozyskanego z muru + ciepła pozyskanego z powietrza
4.- współczynnik przewodzenia ciepła dla stali to 58, dla cegły z zaprawą to 1, powietrza 0,025
5.- mur przewodzi ciepło 40x szybciej niż powietrze więc powietrze 40x wolniej nagrzewa ramę
6.- jeżeli masz mur ocieplony 20 cm styro, to mur pod ramą będzie miał co najmniej 19*C
7.- ponieważ rama po drugiej stronie styka się z powietrzem zimnym, to po stronie wewnętrznej będzie temp. ok. 19 - 20*C
8.- przesuwając ramę w warstwę ocieplenia, kasujemy pozyskanie ciepła z muru
Aby to sprawdzić trzeba zrobić zdjęcie termowizyjne ramy z zewnątrz przy mrozie - 10*C. Dobrze osadzona rama nie powinna mieć temp. większej niż - 8*C, czyli wyrzut ciepła nie powinien być większy niż 2*C. Wszystkie zdjęcia termowizyjne które pokazują tz. "fuszerkę" to różnica temperatur ramy i powietrza zewnętrznego sięgająca 20*C. Zdjęcia w internecie są robione z dużej odległości z temperaturami przypadkowymi, dlatego tylko zdjęcie z bliska z punktem centralnym na ramie dolnej oraz obejmujące otynkowanie zewnętrzne pod parapetem, jednoznacznie pokaże temp. ramy i powietrza

Znanywszystkim
03-10-2016, 09:25
Fin
Daj spokój
Szkoda słów nie wygrasz on i tak nic nie zrozumie

To może Ty zrozumiesz choć trochę.
369161
Lewe zdjęcie to szyba oprawiona w ramę VEKA 90, czynna wysokość ramy 7 cm, temp. - 6,7*C
Prawe zdjęcie to okno VEKA 90 ze skrzydłami, które zachodzą na ramę 3 cm, czynna wysokość ramy 4 cm, temp. - 6,7*C
Ze zdjęcia prawego widać jednoznacznie, że rama skrzydła okiennego ma wyższą temp. od ramy okna, która mimo że ma wysokość czynną 1,75x mniejszą to ma temperaturę taką samą. Wniosek : udział temperatury w pomieszczeniu na całą ramę okna jest znikomy. Liczy się tylko gdzie okno jest osadzone, w murze czy w warstwie ocieplenia. Pokazana tutaj różnica temperatur 1,5 - 1,8*C dlatego jest tak mała bo okno znajduje się w warstwie ocieplenia i wszystkie elementy mocowań są zrobione z tworzywa. Dzisiaj każdy montaż okna powinien mieć zrobione takie zdjęcie termowizyjne, aby nie było gatki "będzie Pan zadowolony" a będzie jak zwykle po polsku.

finlandia
03-10-2016, 10:21
Dzisiaj każdy montaż okna powinien mieć zrobione takie zdjęcie[/COLOR][/B] termowizyjne, aby nie było gatki "będzie Pan zadowolony" a będzie jak zwykle po polsku.
Wszystkie dane interpretujesz tak, by pasowały do Twojej tezy. W sumie trudno oczekiwać samokrytyki.
Ps. Ja myślałem że Ty napędzasz sobie klientów na własny system montażu, ale nie.. po tym poście odniosłem wrażenie, że Ty chcesz teraz żyć z robienia zdjęć..

מרכבה
03-10-2016, 10:56
368683368684

Oto porównanie strat ciepła okien VEKA 90. Ocieplenie muru w obu domach to 20 cm styro. Jedno jest osadzone w murze nośnym z foliami zewnętrzną i wewnętrzną zgodnie z tak zwanym "ciepłym montażem". Temp. zewnętrzna - 2*C. Drugie okno identyczne VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia na elementach /moderowano/ z tworzywa bez folii, ale z taśmą rozprężną pod węgarkiem. Temp. zewnętrzna - 8,5*C. Aby dokonać miarodajnego porównania trzeba przemnożyć iloraz różnicy temperatur (- 8,5*C : - 2*C = 4,25) przez współczynnik temperaturowy przewodności ciepła ramy ze względu na miejsce jej osadzenia ( w murze czy w ociepleniu). W murze rozpiętość temp. ramy to 8*C. W ociepleniu rozpiętość temp. ramy to 1,8*C. Iloraz 8 : 1,8 = 4,44 Wynik to 4,25 X 4,44 = 18,87. Okno VEKA 90 osadzone w warstwie ocieplenia przynosi 19x mniej strat ciepła niż takie samo okno osadzone w murze nośnym.

Rzeź technicznymi sloganami na forum muratora wersja II.
Owszem system osadzenia ma znaczenie - i nie potrzeba się tak silić.
369169 tu są moje wyliczenia - różnica jest na węgarze -
mur + węgar = 0,04 W/mK różnicy ( bo jest 0,048 W/mK) a przy osadzeniu poza murem i węgarem (0,008 W/mk).
Tak że jeśli nawet pojawił by się 6 punktów o wartości CHI =0,01 W/K daje to 0,06 W/K .. pod warunkiem - że trzpień przejdzie na wskroś.
I o taką różnicę jest tu bitwa ..zamiast dążyć do sprzedaży swojego mocowania .. aby opanować rynek ..
bo jak to będzie kosztować 50zł kpl na całe okno to gra warta grzechu ..
ale pierwyj niech będzie węgar- bo rama jaka by nie była szału nie robi ..

Znanywszystkim
03-10-2016, 11:01
Wszystkie dane interpretujesz tak, by pasowały do Twojej tezy. W sumie trudno oczekiwać samokrytyki.

Jeżeli taka jest moja interpretacja to dla przeciwwagi podaj swoją. Dzisiaj to powinno być poparte zdjęciami termowizyjnymi, a nie tylko słowami. Nie masz argumentów to dlaczego jesteś na forum "montaż w warstwie ocieplenia - jak to zrobić dobrze" ?

nikt ważny
03-10-2016, 11:13
.... Nie masz argumentów to dlaczego jesteś na forum "montaż w warstwie ocieplenia - jak to zrobić dobrze" ?
Skupiając się na temacie wątki każdy Twój post jest głupotą.
Wiesz dlaczego ? Bo temat dotyczy MONTAŻU W WARSTWIE OCIEPLENIA więc.... o czym mówisz skoro temat nie dotyczy innego montażu tylko w ociepleniu ?

Znanywszystkim
03-10-2016, 15:13
Owszem system osadzenia ma znaczenie - i nie potrzeba się tak silić.
tu są moje wyliczenia - różnica jest na węgarze -
mur + węgar = 0,04 W/mK różnicy ( bo jest 0,048 W/mK) a przy osadzeniu poza murem i węgarem (0,008 W/mk). bo jak to będzie kosztować 50zł kpl na całe okno to gra warta grzechu ...
Tyle mówi teoria. Teraz trzeba to poprzeć zdjęciami termowizyjnymi okien w murze nośnym i sprawa będzie jasna. Aby coś było tanie to trzeba stosować. Dzisiaj każdy projekt ma w rysunkach wskazane osadzenie okien w warstwie ocieplenia i audyt energetyczny na taki montaż. Dalej dopisana jest klauzula : Dopuszcza się osadzenie okien w murze nośnym. Tym sposobem dom energooszczędny staje się oszczędny tylko na papierze.

מרכבה
03-10-2016, 20:18
Przesadzasz ! straszysz ! niewiadomo czym - wykazałem szybko, iż przesadzasz.
To się oburzyłeś ! zaleciałeś mi teorią. Sorry, ale aby np program mógł liczyć, musi dostać dane materiałowe
a te są wzięte z pomiarów, tak samo każda jedna książka - jest opisem z pomiarów, badań, wniosków z praktyki.
Niektórym się myli "teoria" i wszelkie "zło" z tym związane - wyniesiona ze szkoły.
Tu się nie ma co bać, chyba że obnaża szamaniazm budowlany, o wtedy trwoga następuje - czasem hejcik do hejtu włącznie :P

Znanywszystkim
05-10-2016, 14:32
Skupiając się na temacie wątki każdy Twój post jest głupotą.
Wiesz dlaczego ? Bo temat dotyczy MONTAŻU W WARSTWIE OCIEPLENIA więc....
Rysunki techniczne i zdjęcia termowizyjne z takiego montażu to głupota ?
369415369416369417369418
Zawsze pisałem, że w murach ocieplonych okna powinny być osadzone tylko w warstwie izolacji termicznej. Chcąc to zrobić dobrze to trzeba :
1,- na początku ocieplić cały mur (dom)
2.- podciąć skośnie ocieplenie wokół ościeży przy murze
3.- na bokach i górze przykleić przycięte gotowe otynkowane węgarki
4.- naciąć mur w narożach bruzdownicą i w szczelinie obsadzić 2 podpory okienne
5.- przykleić taśmę rozprężną po wewnętrznej stronie węgarków
6.- uzbroić ramę okienną w kotwy z tworzywa
7.- ustawić okno na podporach i przesunąć je na 1 cm do węgarków
8.- przymocować kotwy do muru ościeży dyblami
9.- przykleić taśmę rozprężną na zewnętrznej dolnej krawędzi ocieplenia i obsadzić parapet zewnętrzny
10.- wpuścić pianę niskoprężną PUR wokół ramy i w skosie przy murze oraz pod parapetem zewnętrznym
Jest prosto więc tanio. Jest to praca dla okna 2m2 dla dwóch ludzi na godzinę. Okno jest już osadzone na gotowo z zewnątrz.
A efekt takiej pracy jest, jak pokazuje to zdjęcie termowizyjne.
369421
"Ciepły montaż" okna w murze nośnym nigdy nie da takich korzyści, bo okno jest osadzone w mostku termicznym muru.

מרכבה
05-10-2016, 15:38
Ale ! przecież tylko mówimy o takim montażu.. oraz o różnicy między takim montażem?
a osadzeniem na murze.

Znanywszystkim
06-10-2016, 08:20
co wcale nie oznacza że montaż w licu ściany jest nieprawidłowy jak i nie oznacza, że montaz w licu generuje straty o jakich mówi autor tych bzdur

Jeżeli według Ciebie "ciepły montaż" okien w licu muru nie generuje dużych strat ciepła, to pokaż jak to należy zrobić dobrze i poprzyj to zdjęciem termowizyjnym.

Znanywszystkim
06-10-2016, 08:49
tu są moje wyliczenia - różnica jest na węgarze -
mur + węgar = 0,04 W/mK różnicy ( bo jest 0,048 W/mK) a przy osadzeniu poza murem i węgarem (0,008 W/mk).
Tak że jeśli nawet pojawił by się 6 punktów o wartości CHI =0,01 W/K daje to 0,06 W/K .. pod warunkiem - że trzpień przejdzie na wskroś..

Nie rozumiesz o co tutaj chodzi w tej walce.
Co masz na myśli pisząc o 6 punktach o wartości 0,01 W/K ?
Czy ta wartość 0,048 W/mK mostka termicznego uwzględnia temperaturę muru pod ramą i szerokość ramy ?
Im jest mur grubiej ocieplony tym ma większą temperaturę. Im rama jest szersza tym więcej ciepła przechodzi z muru do ramy.

nikt ważny
06-10-2016, 09:42
Jeżeli według Ciebie "ciepły montaż" okien w licu muru nie generuje dużych strat ciepła, to pokaż jak to należy zrobić dobrze i poprzyj to zdjęciem termowizyjnym.

ciągle piepr.... bez sensu.
Użytkownicy domów mający zamontowane okna w licu ściany już Ci tu wielokrotnie udowadniali że podane Twe wyliczenia są wzięte z sufitu
Może zastanowisz się nad ich wypowiedziami - jak to możliwe że płacą za ogrzewanie całego domu mniej od wyliczonych przez Ciebie strat na samym sposobie montażu okna
Poza tym temat jest o montażu w warstwie ocieplenia a nie o wyższości takiego montażu nad innym
Znów zaśmiecasz wątek swymi wyliczeniami od czachy

cezary.pl
06-10-2016, 19:17
Stanowczo jestem za wprowadzeniem licencji po zaliczeniu państwowego egzaminu lub kosztownych koncesji na używanie kamer termowizyjnych.;)

nikt ważny
06-10-2016, 21:43
Do tego dodalbym test na IQ i niezbedne minimum 10 ;)

מרכבה
06-10-2016, 21:59
Nie rozumiesz o co tutaj chodzi w tej walce.
Co masz na myśli pisząc o 6 punktach o wartości 0,01 W/K ?
Czy ta wartość 0,048 W/mK mostka termicznego uwzględnia temperaturę muru pod ramą i szerokość ramy ?
Im jest mur grubiej ocieplony tym ma większą temperaturę. Im rama jest szersza tym więcej ciepła przechodzi z muru do ramy.

Te 6 punktów - to twoje wydumane konsole - które wg ciebie mają tracić masę ciepła.
A co ma temperatura do mostka termicznego?! ta wartość 0,048 W/mK jest wartością mostka termicznego
okna osadzonego w licu muru + na ramę zachodzi węgarek. Bez węgarka - wartość wynosi 0,11 W/mK czyli na okno o obwodzie ramy = 6,3mb
jest to 0,11 x 6,3=0,69 W/K czyli razy delta = 27,72 ( dt=40st C lub K). czyli do bilansu okna (1,7x1,45) 2,45 m2 * U 0,8=1,972 W/K *40=78,88 wat należy doliczyć 27,72 wata ... czyli +35 i kawałeczek% U okna faktyczne = 1,08 W/m2K....

nikt ważny
06-10-2016, 23:13
Zapomniales dodac na koniec ze te Uw=1.08 to suma Uw okna i strat na jego montazu w licu muru.
Bo nasz specjalista moze tego nie ogarnac ;)

מרכבה
07-10-2016, 07:14
ano zgadza się :) montaż w licu = taki przypadek 369594 gdzie pod ramą jest pianka.

Znanywszystkim
08-10-2016, 10:29
288178287477
Wspomniane już nie raz współczynniki to efekt nie tylko symulacji komputerowych ale przede wszystkim badań Instytutów zajmujących sie oknami i ich montażem.
To w końcu ile to Psi wynosi 0,39W/mK czy 0,19W/mK dla okna osadzonego w murze nośnym ?. Przyjmijmy wartość średnią 0,29W/mK i 0,008W/mK dla okna osadzonego w warstwie ocieplenia. Wniosek: okno 2m2 osadzone w murze nośnym przynosi 205 kWh strat ciepła rocznie czyli 36x więcej niż okno osadzone w warstwie ocieplenia Dlatego aby to potwierdzić potrzebne jest zdjęcie termowizyjne takiego "ciepłego montażu" w murze nośnym.

nikt ważny
08-10-2016, 10:35
ale pier....
Różnica PSI bierze się z węgarka który ty traktujesz jakby nie miał żadnego wpływu na termikę połączenia okna z murem co jest błędem.
Ocieplenie większego fragmentu ramy na wpływ na PSI całości
Podważasz wszystkie wyliczenia autorytetów w tej dziedzinie na Instytucie Rosenheim kończąc
Teraz nagle 36 razy więcej ? Ostatnio było 19 razy :) chłopie. zmień dostawcę

Znanywszystkim
08-10-2016, 15:06
ale pier....
Różnica PSI bierze się z węgarka który ty traktujesz jakby nie miał żadnego wpływu na termikę połączenia okna z murem co jest błędem.
Ocieplenie większego fragmentu ramy na wpływ na PSI całości
Podważasz wszystkie wyliczenia autorytetów w tej dziedzinie na Instytucie Rosenheim kończąc
Teraz nagle 36 razy więcej ? Ostatnio było 19 razy :) chłopie. zmień dostawcę
Osłonięcie ramy węgarkiem powoduje, że część odkryta ma większą temperaturę i przynosi większe straty ciepła. To pokazują te zdjęcia termowizyjne.
369672369673369674
Węgarek to występ technologiczny a nie izolacyjny. Osłanianie części ramy wypełnionej ciepłem przesuwa je do części odkrytej i podwyższa temperaturę.
Masz swoje zdjęcia termo to je pokaż i udowodnij, że prosty i prymitywny węgarek na ramie ogranicza straty ciepła.

bwojtek
08-10-2016, 16:04
Osłonięcie ramy węgarkiem powoduje, że część odkryta ma większą temperaturę i przynosi większe straty ciepła. To pokazują te zdjęcia termowizyjne.
Wg twojej teorii ciepło "jest tłoczone od muru do ramy okna poprzez kotwy". Czyli zapewne temperatura ramy spada wraz z odległością od węgarka. Masz zdjęcia, które to potwierdzają?
Acha! Zapewne zmniejszenie powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem po zakryciu ramy ociepleniem jest bez najmniejszego znaczenia? Bo przecież to tylko "występ technologiczny":rolleyes:

Znanywszystkim
09-10-2016, 10:12
Wg twojej teorii ciepło "jest tłoczone od muru do ramy okna poprzez kotwy". Czyli zapewne temperatura ramy spada wraz z odległością od węgarka. Masz zdjęcia, które to potwierdzają?
Acha! Zapewne zmniejszenie powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem po zakryciu ramy ociepleniem jest bez najmniejszego znaczenia? Bo przecież to tylko "występ technologiczny":rolleyes:
Ciepło jest energią, czyli drganiem atomów. Kotwy tylko ułatwiają przepływ tej energii. Bez kotew ciepło tez przechodzi, tylko wolniej. Ciepło łatwiej przechodzi z powierzchni do powierzchni. Rama okienna osadzona bezpośrednio w murze nośnym ma powierzchnię przejmującą ciepło z muru. Rama 90 mm będzie przyjmować o 50% więcej ciepła od ramy 60 mm. Zdjęć termicznych przepływu ciepła nie ma, są tylko symulacje komputerowe stworzone przez ludzi z wyobraźnią. Sama rama też jest mostkiem termicznym bo ma U zbliżone do muru. Jaki sens jest przysłanianie częściowe ramy (mostka termicznego) węgarkiem, skoro wiadomo, że ciepło przesunie się dalej do części odkrytej. Jeżeli pod węgarkiem będzie cieplej to odkryta część ramy tez będzie cieplejsza a tym samym straty ciepła będą będą większe. To pokazują moje zdjęcia termowizyjne. Rama z węgarkiem czy bez węgarka musi się bronić sama. Ważne jest tylko: okno 2m2 w murze ocieplonym powinno być osadzone tylko w warstwie izolacji termicznej, inaczej przyniesie straty ciepła ok. 240 kWh rocznie.

Znanywszystkim
09-10-2016, 10:33
ale pier....
Teraz nagle 36 razy więcej ? Ostatnio było 19 razy :) chłopie. zmień dostawcę

287477

To jest Twój rysunek. Jeżeli przyjmiemy, że okno osadzone w warstwie ocieplenia ma Psi = 0,008 to wychodzi, że taki montaż przyniesie ok. 24x mniej strat ciepła. Wszystko zależy od grubości ocieplenia muru, a więc jego temperatury i szerokości ramy okiennej. Im szersza i cieplejsza rama okienna osadzona bezpośrednio w murze nośnym, tym więcej ciepła pozyska z tego muru i straty ciepła będą większe.

bwojtek
09-10-2016, 11:50
Ciepło jest energią, czyli drganiem atomów.
Nie udawaj tutaj doktora nauk fizycznych tylko odpowiedz na proste pytanie: Skoro wg twojej teorii ciepło "idzie" od ściany do ramy (a nie tak jak "niedouczeni" naukowcy twierdzą od pomieszczenia poprzez ramę na zewnątrz) to gdzie to widać na twoich osławionych zdjęciach temowizyjnych?

plusfoto
09-10-2016, 11:51
Szanowny Krzysztofie już kiedyś o tym pisałem. W/g twoich wyliczeń 1m2 okna osadzonego w murze to 120kWh/rok czyli moje 40 m2 generuje stratę 4800kWh. Rozumiem że osadzając okna w ociepleniu te straty były by na poziomie 200kWh.Co za tym idzie ogólne zużycie energii spadło by z 8000kWh/rok (bo tyle potrzebuję na ogrzanie domu czystym prądem) do 3400kW/rok. Gratuluję Ci więc wyliczeń i dobrego humoru.

Znanywszystkim
09-10-2016, 14:25
Nie udawaj tutaj doktora nauk fizycznych tylko odpowiedz na proste pytanie: Skoro wg twojej teorii ciepło "idzie" od ściany do ramy (a nie tak jak "niedouczeni" naukowcy twierdzą od pomieszczenia poprzez ramę na zewnątrz) to gdzie to widać na twoich osławionych zdjęciach temowizyjnych?
Ciepło przechodzi przez ramę od powietrza z pomieszczenia też. Ale jeżeli rama jest osadzona w murze nośnym to głównie pozyskuje ciepło z tego muru. To widać na zdjęciu termowizyjnym ramy. Nas interesuje tutaj montaż ramy (okna) w warstwie ocieplenia lub w przeciwwadze w murze nośnym. Zdjęcie termowizyjne zrobione z daleka daje mgliste pojęcie o montażu okien. Dopiero zdjęcie zrobione w odległości do 0,5 m ramy na dole (odkrytej) świadczy jednoznacznie o jakości montażu i gdzie ta rama powinna być posadowiona. Na zdjęciu termo pokazana jest temperatura zewnętrzna i ramy jako punkt główny (centralny). Różnica tych temperatur daje jednoznaczną odpowiedź. U mnie ta różnica wynosi 1,8*C przy - 8,5*C na murze pod parapetem. Na zdjęciu obok 22*C przy -13*C.
369768369769

Znanywszystkim
09-10-2016, 14:43
Szanowny Krzysztofie już kiedyś o tym pisałem. W/g twoich wyliczeń 1m2 okna osadzonego w murze to 120kWh/rok czyli moje 40 m2 generuje stratę 4800kWh. Rozumiem że osadzając okna w ociepleniu te straty były by na poziomie 200kWh.Co za tym idzie ogólne zużycie energii spadło by z 8000kWh/rok (bo tyle potrzebuję na ogrzanie domu czystym prądem) do 3400kW/rok. Gratuluję Ci więc wyliczeń i dobrego humoru.
Montażowe straty ciepła okna osadzonego w murze zależą od szerokości ramy i grubości ocieplenia czyli temperatury muru. Moje wyliczenia są mocno przybliżone. Jeżeli Cię interesuje Twój montaż okien, to zrób zdjęcie termowizyjne ramy okiennej nad parapetem przy temperaturze ok. - 8,5*C i porównaj z moim. Już w tej chwili gratuluję Ci dobrego zdjęcia i humoru. Jak dotąd przez cztery lata nikt nie miał odwagi pokazać swój "ciepły montaż". Okna się montuje na 30 lat i straty też ponosić się będzie przez 30 lat.

bwojtek
09-10-2016, 14:58
Ale jeżeli rama jest osadzona w murze nośnym to głównie pozyskuje ciepło z tego muru. To widać na zdjęciu termowizyjnym ramy.

Gdzie ???

Znanywszystkim
09-10-2016, 17:37
Gdzie ???

Na moich zdjęciach widać niewielką różnicę temperatury ramy i powietrza (1,5*C) to i straty ciepła są małe bo okna są osadzone w ociepleniu budynku i z użyciem elementów z tworzywa. Pokaż swoje zdjęcie termowizyjne ramy okna osadzonego w murze to poznasz różnicę montażu i gdzie to ciepło ucieka. Odwagi, prawda nie zabija tylko wzmacnia.

bwojtek
09-10-2016, 19:03
Na moich zdjęciach widać niewielką różnicę temperatury ramy i powietrza (1,5*C) to i straty ciepła są małe bo okna są osadzone w ociepleniu budynku i z użyciem elementów z tworzywa. Pokaż swoje zdjęcie termowizyjne ramy okna osadzonego w murze to poznasz różnicę montażu i gdzie to ciepło ucieka. Odwagi, prawda nie zabija tylko wzmacnia.

To ty a nie ja starasz się negować prawa fizyki i obowiązujące opracowania znanych instytutów. Jeżeli chcesz je podważać to najpierw pokaż jakiekolwiek rzeczowe argumenty. Ja nie zamierzam udowadniać, że nie jestem wielbłądem:rolleyes:

PS.
A tak przy okazji. Teraz montaż na "tony stalowych mostków cieplnych" już jest OK a tylko montaż w murze jest zły?

Znanywszystkim
10-10-2016, 10:08
A tak przy okazji. Teraz montaż na "tony stalowych mostków cieplnych" już jest OK a tylko montaż w murze jest zły?

Na stronie 150 tego forum masz zdjęcie termowizyjne okna osadzonego w warstwie ocieplenia przez firmę Jareko na 14 kotwach stalowych JBD. Ponieważ zdjęcie jest zrobione w pomieszczeniu, to pokazuje temperaturę jako miejsca wychłodzenia. Temperatura na zewnątrz - 10 do -12*C. Temperatura w pomieszczeniu + 12*C, temperatura na szybie skrzydła okiennego + 9,6*C więc wychłodzenie wynosi tylko 2,4*C. Temperatura ramy okiennej + 4,9*C więc wychłodzenie wynosi aż 7,1*C. Wychłodzenie na szybie jest 3x mniejsze niż na ramie która jest wykonana z tworzywa. Gdy podniesie się temperaturę w pomieszczeniu do 24*C (łazienka) to wychłodzenie ramy urośnie do 14,2*C (rama + 9,8*C, jest to granica skraplania się pary wodnej). Jeżeli w okno władowało się 3 kg stali to wynik jest tak zły jak na tym zdjęciu termowizyjnym. Do tego jeszcze firma która to wykonała chwali się takim montażem. Jest to całkowita nieznajomość problemu przepływu ciepła z muru do ramy.

nikt ważny
10-10-2016, 10:41
Nie ma liniowego i prostego przelozenia zmiany temperatury wnetrza na podame tu przez Ciebie wyliczenia.
Podaj takze ciag dalszy tego postu gdzie jest miwa o tym co sie dzieje pod oknem.
W dalszym ciagu nie odpowiadasz na pytania tych co placa za ogrzewanie mniej niz Twoje wyliczenia strat na montazu. Ze tez To nue daje Ci do myslenia ze gdzieś popelniasz blad.
Szkoda czasu na polemike z Toba.
Na koniec wytlumacz dlaczego raz podajesz 19 krotny wzrost strat a za drugim 32 krotny ;) przy montazu w licu.

Znanywszystkim
10-10-2016, 14:41
Nie ma liniowego i prostego przelozenia zmiany temperatury wnetrza na podame tu przez Ciebie wyliczenia.
Podaj takze ciag dalszy tego postu gdzie jest miwa o tym co sie dzieje pod oknem.
Pod oknem jest podana temperatura + 0,6*C, a więc jest wychłodzenie sięgające aż 11,4*C z podaniem, że nie ma tam parapetu dlatego jest tam tak zimno. Parapet wewnętrzny jest tylko uzupełnieniem wykończenia ościeży na dole i nie powinien być głównym izolatorem. Jeżeli podgrzejemy to pomieszczenie o dalsze + 12*C to pod parapetem będzie tylko + 1,2*C. Tak to jest jak jest rama okienna obwarowana stalowymi kotwami JBD. Izolacja tych kotew niewiele da bo parapet wewnętrzny leży bezpośrednio na nich. Gdyby kotwy były z tworzywa to problemu by nie było, bo przewodność ciepła przez stal to 58 a przez tworzywo 0,4 więc 145x wolniej. Wielkość strat ciepła ramy okiennej osadzonej w murze zależy od wielu czynników. Osadzenie okna w mostku termicznym muru to duże ryzyko, że w jednym miejscu do muru będzie 0,5 cm lub 0 cm a w drugim 2,5 cm, a mój współczynnik wzrostu strat ciepła jest podany z Twoich rysunków. Dopiero osadzenie okna w warstwie ocieplenia ale na elementach z tworzywa, likwiduje te błędy montażowe całkowicie.

מרכבה
10-10-2016, 14:53
:bash: mówimy tu o stracie na kotwę ~0,01 W/K

Znanywszystkim
10-10-2016, 17:58
:bash: mówimy tu o stracie na kotwę ~0,01 W/K

Jaką kotwę masz na myśli, blaszaną dla okien osadzonych w murze nośnym, czy stalową JBD dla okien osadzanych w warstwie ocieplenia, która waży 0,25 kg i jest przykręcona śrubą M8 w ramę okienną przelotowo przez kształtownik stalowy w ramiaku i dalej dwoma dyblami do muru nośnego ?

nikt ważny
11-10-2016, 10:40
.... która waży 0,25 kg[/B] i jest przykręcona śrubą M8 w ramę okienną przelotowo przez kształtownik stalowy w ramiaku i dalej dwoma dyblami do muru nośnego ?

Czyli masz swoje laboratorium, lepsze od tego jakie ma ITB czy instytut Rosenheim w Niemczech i stąd te genialne wnioski i wyliczenia ?
Czy widziałeś kiedykolwiek jak zamontowana jest kotwa JBD do okna? Widzę, że nie bo kolejne bzdury wypisujesz
Bo ani nie jest mocowana śrubą M8 do ramy ani dyblami (Fi10) do ściany, choć dybli można użyć ale używa się labo śrub do montażu ościeżnic (Fi 7,5) albo kołków
Kilka osób udowodniło Ci że termowizja nie jest podstawą do jakichkolwiek obliczeń. Może tylko wskazać punkty o obniżonej temperaturze do oceny prawidłowego wykonania prac i szukania miejsc podejrzanych o błąd w wykonaniu. Do niczego więcej. Jest obarczona takimi błędami że nie jest miarodajna

Znanywszystkim
11-10-2016, 14:37
Kilka osób udowodniło Ci że termowizja nie jest podstawą do jakichkolwiek obliczeń. Może tylko wskazać punkty o obniżonej temperaturze do oceny prawidłowego wykonania prac i szukania miejsc podejrzanych o błąd w wykonaniu. Do niczego więcej. Jest obarczona takimi błędami że nie jest miarodajna
Gdzie i na której stronie są te dowody ? Pisać bzdury i kłamstwa to dzisiaj każdy może. Teraz to montaż okien trzeba poprzeć zdjęciem termowizyjnym. Jak w okno właduje się 3 kg stali, to jest tak jak na zdjęciu Jareko na 150 stronie. Na tym zdjęciu jest wszystko widać i opisane jest prawidłowo, tylko trzeba je dobrze odczytać. Na zdjęciu jest wszystko: najniższa temperatura (na murze), temperatura ramy w centrum i najwyższa na szybie. Więcej wiadomości nie potrzeba. Aby zdjęcie było miarodajne to musi być zrobione z bliska. Jak kogoś nie stać na zdjęcie termo, to wystarczy kupić sobie zwykły pirometr za 50 zł, sprawdzić te punkty, opisać w pozwie i walczyć w sądzie o odszkodowanie za "ciepły montaż" okien w murze nośnym. Okna się osadza na 30 lat więc straty z tego tytułu będą ciągnąć się przez 30 lat. Taki wydumany montaż jest nie tylko drogi, ale i zimny bo przynosi tylko straty ciepła. O cenie energii za 30 lat lepiej nie pisać.

finlandia
11-10-2016, 21:15
Pisać bzdury i kłamstwa to dzisiaj każdy może...
Tym zdaniem usprawiedliwiasz swoją obecność na forum? :P
Dodam jeszcze że każdy też może straszyć, manipulowa itp. Byleby napędzać na swój biznes.
Otóż nie może. Przy rozmowie o zdjęciu na które się powołujesz było opisane co jest powodem zimna (rażące błędy pod parapetem). Dlatego pozwalam sobie napisać o Tobie to co wyżej. Próbujesz interpretować fakty pod swoją teorię, ale to nie zasługuje na określenie naciąganie, bo byłoby zbyt delikatne.

Poza tym - który to już post powtarzający to samo? Nic nowego.

nikt ważny
11-10-2016, 22:37
przypomnę ten post na który sie specjalista od wszelakich montażu przytacza

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze&p=5317367&viewfull=1#post5317367

Znanywszystkim
12-10-2016, 11:34
Otóż nie może. Przy rozmowie o zdjęciu na które się powołujesz było opisane co jest powodem zimna (rażące błędy pod parapetem). Dlatego pozwalam sobie napisać o Tobie to co wyżej. Próbujesz interpretować fakty pod swoją teorię, ale to nie zasługuje na określenie naciąganie, bo byłoby zbyt delikatne.
Powodem tego zimna są stalowe kotwy JBD na których spoczywa okno. Okno na tych kotwach osadziła firma Jareko. Stalowe kotwy leżą na murze a na tych kotwach będzie położony parapet. Na izolację nie ma tam miejsca. Tam rama okienna ma tylko 0,6*C więc wychłodzenie przy przy temp. + 12*C wynosi 11,4*C. Jeżeli w pokoju podniesiemy temperaturę do 24*C to wychłodzenie będzie wynosić 22,8*C. Tak to widać w pomieszczeniu. Na zewnątrz jest mróz - 11*C. To co w pomieszczeniu jest wychłodzeniem to na zewnątrz jest wypromieniowaniem tego ciepła. Na ramie z zewnątrz będzie to temperatura ok.+ 11,8*C. Osadzenie okna na elementach z tworzywa, kasuje jednoznacznie te mostki termiczne. Tu przy mrozie - 8,5*C rama ma temp.- 6,7*C. Różnica wynosi więc 18,5*C. Jeżeli przyjmiemy, że rama tak osadzona wypromieniowuje ciepła w wielkości 1,8*C, to widać że montaż ramy okiennej na elementach z tworzywa przynosi 10x mniej strat ciepła niż taki sam montaż okna na elementach stalowych JBD. Porównywalne montaże są tutaj w warstwie ocieplenia. Tylko zdjęcie termowizyjne to pokaże.
369991

nikt ważny
12-10-2016, 12:24
Echhh...i dalej wychodzi totalne ignoranctwo. Z zalozenia kotwy podpietajace sa nizej i parapet na nich sie nie opiera.
No chyba ze jakis "specjalista od montazu" zle wymierzy okno przy stosowaniu kotew JBD czy Knesel.
Dalbys juz sobie spokoj z tym powielaniem idiotycznych teorii.

Znanywszystkim
12-10-2016, 15:41
Zdjęcia się przydały, gdyż w wielu oknach, po montażu, ekipa od tynków narobiła sporo zamieszania i trzeba było to poprawić
Przede wszystkim takie zdjęcia pozwalają ocenić jakość wykonanych prac - realnie nie dają nam możliwości wyliczenia dokładnie strat
To jest dopiero bajka, cała wina wychłodzenia ram jest po stronie tynkarzy, tylko co po nich poprawiać?na litość Boską. Raz zdjęcia termowizyjne pozwalają ocenić wykonany montaż a drugi raz to termowizja nic nie mówi i nie daje nam możliwości wyliczenia dokładnie strat ciepła. Trzeba się jednoznacznie określić jaki montaż okien jest dobry: w murze czy w warstwie ocieplenia, na elementach stalowych czy z tworzywa. Wyliczenia to na tym forum pokazywałem przez 5 lat i co dały? 9x byłem wyrzucany poza nawias. Jak nie wyliczenia, to może zdjęcia termowizyjne coś pokażą do przemyślenia. Dzisiaj każdy montaż okien powinien być poparty zdjęciem termowizyjnym ramy. Temperatura ramy nie powinna być wyższa od - 8,5*C przy - 10*C mrozu. Takie są moje wnioski, bo dzisiaj to czas rewolucji technicznej i technologicznej a nie wciskanie badziewia pod hasłem "ciepły montaż okien w murze".

nikt ważny
12-10-2016, 16:30
....
dól okna jest nie wykończony, nawet nie opianowany, bez przyklejonych do podłoża folii, bez uzupełnienia wełny mineralnej w warstwie ocieplenia - mieliśmy tam montować parapety wewnętrzne i zamontowaliśmy je później
Montaż w ścianie 3W konstrukcji 25 poroterm, 15 wełna, 2 pustka, 12 cegła klinkierowa.
Budynek jeszcze nie ogrzewany całkowicie, wtedy pracował tylko kominek ale i tak nieźle sobie z cała chałupą radził, temperatury na zewnątrz dokładnej nie znam (ale było coś około -10-12), nie ja robiłem zdjęcia tylko moja praca podlegała weryfikacji przez Inwestora, montaż na kotwach JB-D - gdzie na pionowych częściach masz ich 5 sztuk po lewej, 5 sztuk po prawej, dwie na górze i dwie na dole
Zdjęcia się przydały, gdyż w wielu oknach, po montażu, ekipa od tynków narobiła sporo zamieszania i trzeba było to poprawić
Przede wszystkim takie zdjęcia pozwalają ocenić jakość wykonanych prac - realnie nie dają nam możliwości wyliczenia dokładnie stratjak cytujesz to dokladnie. Jak nie wiesz to sie dopytaj.
"Ekipa od tynkow narobila zamieszania..."
Wiesz chociaz o co chodzi ? Bo ja ten montaz pamietam dokladnie. Pousuwali folie i efektem tego bylo wyszarpanie miejscami piany miedzy oknem a welna w scianie 3W
Echhh.....

nikt ważny
12-10-2016, 16:35
...9x byłem wyrzucany poza nawias....
Pracujesz na 10 raz ?
;)

finlandia
12-10-2016, 22:07
ja też przypomnę ten post używając odpowiedniej kredki (uczę się od p. Krzysztofa;p ). To jest wypowiedź opisująca zdjęcie na które się Pan powołuje:


Mylisz się, mamy zdjęcia, mamy ocenę naszej pracy i mamy miarodajne opisy tego co na zdjęciach widać. Szambo jakie zostało wywołane dwoma zdjęciami poprzednio tu ocenianymi świadczy tylko o jednym - o dowolnej interpretacji pokazanych obrazów.
To co widzisz to okno o wysokości 2,3, szerokości 0,9, uprzedzę bo zapewne zaraz się tu zacznie nagonka z interpretacją - dól okna jest nie wykończony, nawet nie opianowany, bez przyklejonych do podłoża folii, bez uzupełnienia wełny mineralnej w warstwie ocieplenia - mieliśmy tam montować parapety wewnętrzne i zamontowaliśmy je później
Montaż w ścianie 3W konstrukcji 25 poroterm, 15 wełna, 2 pustka, 12 cegła klinkierowa.
Budynek jeszcze nie ogrzewany całkowicie, wtedy pracował tylko kominek ale i tak nieźle sobie z cała chałupą radził, temperatury na zewnątrz dokładnej nie znam (ale było coś około -10-12), nie ja robiłem zdjęcia tylko moja praca podlegała weryfikacji przez Inwestora, montaż na kotwach JB-D - gdzie na pionowych częściach masz ich 5 sztuk po lewej, 5 sztuk po prawej, dwie na górze i dwie na dole
Zdjęcia się przydały, gdyż w wielu oknach, po montażu, ekipa od tynków narobiła sporo zamieszania i trzeba było to poprawić
Przede wszystkim takie zdjęcia pozwalają ocenić jakość wykonanych prac - realnie nie dają nam możliwości wyliczenia dokładnie strat

bwojtek
13-10-2016, 06:09
17-07-2011 14:28 Napisał Krzysztof49

Panowie, do końca roku będzie aprobata ITB

Co z tą aprobatą? Albo jakimikolwiek badaniami?

nikt ważny
13-10-2016, 07:50
Co z tą aprobatą? Albo jakimikolwiek badaniami?
Żartujesz
Badania sa.....w garazu przeprowadzone ;)
Wspolczuje tylko tym co na jego system sie zdecydowali jak beda problemy z oknami i kto uzna gwarancje ? Chyba on sam bo zaden producent okien nie uzna

Znanywszystkim
13-10-2016, 09:39
ja też przypomnę ten post używając odpowiedniej kredki (uczę się od p. Krzysztofa;p ). To jest wypowiedź opisująca zdjęcie na które się Pan powołuje:
Jeżeli dół jest nie wykończony, to powtórzmy tok rozumowania do górnego zdjęcia, które obrazuje boki i górę okna już obrobionego na gotowo czyli otynkowanego. Za skrzydłem okiennym mamy ramę z temperaturą 4,9*C. Daje to 7,1*C wychłodzenia do temperatury + 12*C i 14,2*C wychłodzenia do temperatury + 24*C. Wychłodzenie 14,2*C w pomieszczeniu odpowiada wypromieniowaniu tego ciepła na zewnątrz co przy - 11*C mrozu co odpowiada + 3,2*C na ramie okiennej. Taki sam montaż okna na elementach z tworzywa daje temperaturę na ramie okiennej - 6,7*C przy - 8,5*C mrozu. Różnica jakości montażów wynosi więc 9,9*C. Biorąc pod uwagę odporność osadzenia ramy na elementach z tworzywa w różnicy temperatur ramy i mrozu na 1,8*C wynika jednoznacznie, że montaż okna w warstwie ocieplenia na elementach stalowych JBD przynosi 5,5x więcej strat ciepła od montażu na elementach z tworzywa. Góra i boki są otynkowane to widać tylko temp, + 4,9*C z 2 metrów. Im zdjęcie jest zrobione bliżej tym jest dokładniejsze. To co się dzieje w środku to widać na dolnym zdjęciu. Kotwy stalowe JBD łączą bezpośrednio ocieplony mur nośny z ramą okienną wystawioną na mróz i przysłonięcie tego parapetem z folią i pianą PUR nie zmniejszy ucieczki ciepła. Tylko zdjęcie termowizyjne z zewnątrz na ramę nad parapetem z bliskiej odległości (0,5 m) pokaże nagą prawdę. Tylko Jareko miał odwagę to pokazać. Może Ty będziesz drugi.

Znanywszystkim
13-10-2016, 09:47
17-07-2011 14:28 Napisał Krzysztof49
Co z tą aprobatą? Albo jakimikolwiek badaniami?
ITB nie prowadzi badań bo czym i po co skoro jest tak dobrze. Lobujesz za JBD to pokaż aprobatę ITB na ten system.

bwojtek
13-10-2016, 11:38
ITB nie prowadzi badań bo czym i po co skoro jest tak dobrze. Lobujesz za JBD to pokaż aprobatę ITB na ten system.

Czy JBD deklarowało, że będzie aprobata? Można więc powiedzieć wprost - producent systemu AD kłamał pisząc, że będzie aprobata. Ile więc są warte jego słowa? Jak wierzyć w jego inne deklaracje?

MMichal
13-10-2016, 11:49
Witam

Nie miałem pisać, ale ... jednak napiszę, napiszę o tym o czym MAM pojęcie :D

Konsole stalowe płaskie (takie wchodzące w ościeże) mają wpływ na wartość liniowego mostka TYLKO w miejscu gdzie występuję a wpływ ten liczony jest na 3 miejscu po przecinku :) to po pierwsze, po drugie konsole, stalowe kątowe montowane "od czoła" nie mają praktycznie wcale wpływu na wyniki.

To co musi być policzone w PHPP przyjmuje się nieprzekraczalną wartość mostka od montażu 0,05 W/m2K, obliczenia, które zleciliśmy dały wyniki na poziomie 0,024 - 0,029 W/m2K - więc mamy spory zapas - MONTUJĄC OKNO NA STALOWYCH KONSOLACH.

Dodatkowo jako odpowiedzialny producent, badamy nasze rozwiązanie w IFT zarówno jeżeli chodzi o ciężary jakie mogą przenieść poszczególne konsole jak również w zestawieniu z oknami np na okoliczność podwyższonej odporności na włamania RC2 (badania przeprowadzone wspólnie z firmami Rehau i Roto.

Nasze rozwiązania systemowe stosowane są w budynkach, które posiadają certyfikaty budynków pasywnych wydane przez odpowiednie Instytuty nadzorujące budowy obiektów pasywnych.

A czy Ty Znanywszystkim możesz się pochwalić czymkolwiek ? oczywiście poza wypisywaniem bzdur i straszeniem ludzi niebotycznymi stratami i rachunkami za ogrzewanie.

My jako firma jesteśmy BARDZO MOCNO zainteresowani popularyzacją montażu w ociepleniu, ale należy to robić z głową.

To, że montaż stolarki w ociepleniu jest najkorzystniejszy ze względu na wartość liniowych mostków, to pewne, ale musi iść w parze z całą resztą budowy i tylko w połączeniu z całością da wymierny efekt.

Pozdrawiam

Znanywszystkim
13-10-2016, 14:59
Konsole stalowe płaskie (takie wchodzące w ościeże) mają wpływ na wartość liniowego mostka TYLKO w miejscu gdzie występuję a obliczenia, które zleciliśmy dały wyniki na poziomie 0,024 - 0,029 W/m2K - więc mamy spory zapas - MONTUJĄC OKNO NA STALOWYCH KONSOLACH.A czy Ty Znanywszystkim możesz się pochwalić czymkolwiek ? My jako firma jesteśmy BARDZO MOCNO zainteresowani popularyzacją montażu w ociepleniu, ale należy to robić z głową.To, że montaż stolarki w ociepleniu jest najkorzystniejszy ze względu na wartość liniowych mostków, to pewne,
O jakim montażu okien piszesz ? "Ciepłym" ale w murze nośnym czy w warstwie ocieplenia z kotwami JBD. Jedno i drugie jest robione bez głowy bo o tym dzisiaj świadczą tylko zdjęcia termowizyjne. Ja pokazuję jak to trzeba zrobić: z rysunkami, montażem i w końcu zdjęciami termowizyjnymi z zewnątrz. Pokaż zdjęcia termowizyjne z Twojego montażu, porównamy i będzie wiadomo, który montaż okien przynosi najmniej strat. Mniej taką odwagę jak Jareko.
370093370094370095370096

Znanywszystkim
13-10-2016, 15:16
Czy JBD deklarowało, że będzie aprobata?
JBD to stalowe mostki termiczne, więc żaden Instytut aprobaty na to by nie dał tym bardziej ITB. Jak jest dobry system JBD pokazują zdjęcia Jareko. Powinieneś się określić czy jesteś za "ciepłym montażem" okien w murze nośnym czy za osadzeniem okien w warstwie ocieplenia aby było wiadomo za kim lobujesz.

nikt ważny
13-10-2016, 15:27
Szanowny moderatorze watku.
Wnosze o ban dla odpornego na wiedze autora glupot jakie tu znow wypisuje.
Ile tazy mamy powtarzac ^&$/#@( ze zdjecie termowizyjne wskazuje tylko miejsca o obnizonej temperaturze ?
Ile razy mowic i tlumaczyc de.... ze wlasnie ukazane przeze mnie zdjecia byly przyczyna pozniejszego odsloniecia tynkow i okazalo sie ze folia zostala chamsko wyrwana wraz z piana.
Deb.... nawet nie zauwazyl ze mimo braku piany nie moze wskazac domladnie miejsca gdzie te kosmiczne mostki wywolala metalowa kotwa JBD.
Znow szerzy swe idiotyczne teorie nie poparte ŻADNYMI badaniami.
Zarowno JBD jak Knesel sa dedykowane do montazu w warstwie ocieplenia i sa uwzglednione w dokumentacji montazowej RAL.
I z kim ten oszolom chce polemizowac ?
Z Rosenheim? Z ITB?
Dlatego zglaszam postulat o usuniecie kolejnej odslony Krzysztofa49 by gloszonymi bzdurami nie zasmiecal forum

MMichal
13-10-2016, 15:35
Witam

Jednak mój wpis był zbyteczny skoro dla Ciebie ZDJĘCIE TERMOWIZYJNE jest wyrocznią w kwestiach strat/zysków ciepła a certyfikat wystawiony przez Passivhaus Institut Darmstadt czy też Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO) nie to ... o czym z Tobą można rozmawiać ?

Tyle w temacie.

Jak zgłosisz budynek, w którym wykonano montaż wg Twoich pomysłów i budynek ten otrzyma certyfikat jednego z wyżej wymienionych Instytutów jako budynek pasywny to możesz się wypowiadać w tematach montażowych, na tą chwilę jesteś niekompetentny i nieodpowiedzialny w tematach a każda Twoja "propozycja" montażowa powinna posiadać klauzulę - "stosujesz na własne ryzyko" :D

I tyle mojego udziału w tym wątku :)

Pozdrawiam

karolek75
13-10-2016, 15:47
O jakim montażu okien piszesz ? "Ciepłym" ale w murze nośnym czy w warstwie ocieplenia z kotwami JBD. Jedno i drugie jest robione bez głowy bo o tym dzisiaj świadczą tylko zdjęcia termowizyjne. Ja pokazuję jak to trzeba zrobić: z rysunkami, montażem i w końcu zdjęciami termowizyjnymi z zewnątrz. Pokaż zdjęcia termowizyjne z Twojego montażu, porównamy i będzie wiadomo, który montaż okien przynosi najmniej strat. Mniej taką odwagę jak Jareko.
370093370094370095370096

Mam montaz wykonany na knelsenie w ociepleniu od czola muru. Zapraszam do siebie - zrobisz termowizje.

Znanywszystkim
13-10-2016, 18:11
Szanowny moderatorze watku.
Wnosze o ban dla odpornego na wiedze autora glupot jakie tu znow wypisuje.
Ile tazy mamy powtarzac ^&$/#@( ze zdjecie termowizyjne wskazuje tylko miejsca o obnizonej temperaturze ?
Ile razy mowic i tlumaczyc de.... ze wlasnie ukazane przeze mnie zdjecia byly przyczyna pozniejszego odsloniecia tynkow i okazalo sie ze folia zostala chamsko wyrwana wraz z piana.
To Ty jesteś Jareko ? Wiedz, że zdjęcia zrobione od środka pokazują wychłodzenie a z zewnątrz wypromieniowanie ciepła. Kto przed otynkowaniem wyrwał folię wraz z pianą ? Dlaczego to zrobił i po co ? A morze to tynkarze zrobili bo chcieli wykorzystać folię i pianę na drugiej budowie. Czy Inwestor został powiadomiony przez Jareko o tym fakcie ? Jak Jareko uzupełnił te braki i czy teraz jest dobrze ? To może teraz Jareko pokaże zdjęcia termowizyjne z zewnątrz czyli tam gdzie ucieka ciepło.

nikt ważny
13-10-2016, 19:20
Idiots

Znanywszystkim
14-10-2016, 09:09
Jednak mój wpis był zbyteczny skoro dla Ciebie ZDJĘCIE TERMOWIZYJNE jest wyrocznią w kwestiach strat/zysków ciepła a certyfikat wystawiony przez Passivhaus Institut Darmstadt czy też Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO)
Dzisiaj zdjęcie termowizyjne ramy okiennej z zewnątrz powinno być wyrocznią, bo pokazuje z dokładnością do 0,1*C temperaturę tej ramy, a ponieważ jest ona osadzona w założonej technologi w murze, to jednoznacznie świadczy o stratach ciepła takiego montażu. Jeżeli Ty łączysz ocieplony mur o U=1 z ramą o U=1 wystawioną na mróz łącznikiem stalowym JBD o U=58 i piszesz, że na takie zwarcie masz jeszcze certyfikat PID i PIBPiEO, to Ty jesteś dobry ale w rolowaniu Inwestorów. Czego oczy nie widzą to papier wszystko przyjmie. Masz obiekcje do moich zdjęć termowizyjnych, to dla przeciwwagi pokaż swoje.

Znanywszystkim
14-10-2016, 09:36
Mam montaz wykonany na knelsenie w ociepleniu od czola muru. Zapraszam do siebie - zrobisz termowizje.

Za 50 zł kup sobie pirometr, pomierz temperaturę na ramie z zewnątrz przy - 8,5*C, porównaj to z moim zdjęciem termowizyjnym i będziesz wiedział wszystko o swoim montażu.
370155

nikt ważny
14-10-2016, 10:13
do tego musisz spełnić jeszcze kilka warunków
pogoda bezwietrzna - jakikolwiek podmuch wiatru powoduje radykalne zafałszowanie pomiarów
po zmierzchu - słońce a nawet ,mocno zachmurzone niebo powoduje radykalny błąd pomiarów
dokładnie tak samo usytuowany budynek względem stron świata - to także ma wpływ na pomiar
takie samo okno o takich samych wymiarach zawartości i na tej samej elewacji względem strony świata
A i tak g.... da takie porównanie dwu różnych budynków

Tylko totalny ignorant może pisać takie bzdury

Za 50 zł kup sobie pirometr, pomierz temperaturę na ramie z zewnątrz przy - 8,5*C, porównaj to z moim zdjęciem termowizyjnym i będziesz wiedział wszystko o swoim montażu.
I jeszcze jedno - z jakiej odległości kolego Krzysztofie ma być dokonany pomiar pirometrem ? Bo wartości mogą się różnić gdyż pole pomiaru zależy od odległości urządzenia od mierzonej powierzchni
Chrzanisz Pan ciągle głupoty

finlandia
14-10-2016, 10:39
Panie Krzysztofie,
to już nie oferuje Pan darmowych sesji termo i odsyła do sklepu po pirometr? Biorąc pod uwagę to, co mówią inni użytkownicy, to o robieniu zdjęć kamerą termowizyjną ma Pan niewielkie pojęcie. Byle by"udowodnić" swoje.

Ja nie jestem zwolennikiem montażu w warstwie ocieplenia. Mam obawy, że żywotność tak wstawionych okien będzie krótsza niż przy klasycznym montażu w murze i wszelkie "oszczędności" pochłonie zakup nowych okien. Dlatego nie zamierzam chwalić się tu swoimi montażami. Nie biorę udziału w żadnych konkursach, tym bardziej idiotycznych!

Patrząc na pana system powiem tylko jedno: nie wzbudza zaufania. Nie tylko "lichością" materiałów, ale też "marketingiem" który tu pan uprawia. Do tego jasna instrukcja montażu wydana przez producenta okien. Od ręki odrzucą mi każdą reklamację nie tylko ze względu na brak akceptacji dla tego pomysłu, ale też z powodu niespełnienia podstawowych założeń (np. wyparcie boczne okien).
Mam większe zaufanie do Instytutów o których wspominał MMichał niż do osoby, która co post pisze to samo. O, przepraszam. Cyfry pan tylko zmienia. Byleby straszyły!
Dla mnie jest pan bardzo niewiarygodny. To się nadaje tylko dla potrzeb eksperymentalnych montaży.

Regulamin nie przewiduje bana za pisanie głupot. Każdy ma prawo do własnego zdania. Cieszę się, że pan zaprzestał promowania nazwy swojego systemu. Ale zamieszczanie po kilka razy dziennie postów zawierających ten sam "bełkot marketingowy" utrudnia korzystanie z forum. Nie jesteśmy bandą uczniaków z zawodówki, którym można wbijać do łbów każdą głupotę, bo i tak jej nie zapamiętają (przepraszam szkoły za ten stereotyp z dawnych czasów). Ja jestem gorszym materiałem po kierunkach humanistycznych. Nie łykam tego jak pelikan. Potrafię pomyśleć i mi się to po prostu "nie klei".
Zapewne w odpowiedzi napisze pan kolejny raz to samo: "termowizja, montaż w ociepleniu, mostek itp". Ale to tylko świadczy o pana ignorancji wobec innych użytkowników forum, a mi się taka postawa nie podoba.

karolek75
14-10-2016, 10:59
Za 50 zł kup sobie pirometr, pomierz temperaturę na ramie z zewnątrz przy - 8,5*C, porównaj to z moim zdjęciem termowizyjnym i będziesz wiedział wszystko o swoim montażu.
370155

Zaraz zaraz. Sam się dopominałes możliwości zrobienia termowizji u kogoś z tego forum. To zapraszam do mnie. Montaż zrobiony pod nadzorem jednego z twoich oponentów.

Ps.
Ja wiem jak wyglądają moje okna na termowizji.

nikt ważny
14-10-2016, 12:27
....Regulamin nie przewiduje bana za pisanie głupot. Każdy ma prawo do własnego zdania. ....
Mam inne zdanie na ten temat.
Tu nie chodzi o "inne zdanie" bo także jestem za wolnością wypowiedzi. Chodzi o permanentne podawanie nieprawdziwych informacji. To jest forum budowlane a nie koło gospodyń wiejskich że można pisać dowolne bzdury a takie tu wypisuje Krzysztof
Podważa opracowania Rosenheim, ITB i całej wiedzy z zakresu budownictwa.
Poprzednim razem każde usunięcie go z forum było właśnie spowodowane pisaniem bzdur.

Znanywszystkim
14-10-2016, 13:54
Ja wiem jak wyglądają moje okna na termowizji.

Jak nie umiesz odczytać zdjęć termowizyjnych to je pokaż i zrobimy to wspólnie.

Znanywszystkim
14-10-2016, 14:22
do tego musisz spełnić jeszcze kilka warunków pogoda bezwietrzna - A i tak g.... da takie porównanie dwu różnych budynków I jeszcze jedno - z jakiej odległości kolego Krzysztofie ma być dokonany pomiar pirometrem ? Bo wartości mogą się różnić gdyż pole pomiaru zależy od odległości urządzenia od mierzonej powierzchni
Na pirometrze masz wszystko napisane. Jak zrobisz to z odległości 5 cm, to na pewno pokaże temperaturę tylko ramy okiennej. Pogoda powinna być bezwietrzna, bo wiatr pobiera ciepło i rama będzie trochę chłodniejsza. I nie na słońcu bo wiadomo dlaczego. Zrób to przy - 8,5*C mrozu to będziesz miał porównanie z moją technologią osadzenia okien w warstwie ocieplenia. Nie oczekuję wiadomości z pomiarów, bo trudno będzie się przyznać do ciągłego rolowania Inwestorów. Albo Ty się obudzisz albo Oni się obudzą.

bwojtek
14-10-2016, 14:46
Jak nie umiesz odczytać zdjęć termowizyjnych to je pokaż i zrobimy to wspólnie.

Czyli co? Z przyjazdem na swój koszt i wykonaniem zdjęć jest tak jak z tą aprobatą?

nikt ważny
14-10-2016, 15:16
Kabaret

Znanywszystkim
14-10-2016, 15:23
Panie Krzysztofie,
to już nie oferuje Pan darmowych sesji termo i odsyła do sklepu po pirometr? Biorąc pod uwagę to, co mówią inni użytkownicy, to o robieniu zdjęć kamerą termowizyjną ma Pan niewielkie pojęcie. Ja nie jestem zwolennikiem montażu w warstwie ocieplenia. Mam obawy, że żywotność tak wstawionych okien będzie krótsza niż przy klasycznym montażu w murze i wszelkie "oszczędności" pochłonie zakup nowych okien. Dlatego nie zamierzam chwalić się tu swoimi montażami. Patrząc na pana system powiem tylko jedno: nie wzbudza zaufania. Zapewne w odpowiedzi napisze pan kolejny raz to samo: "termowizja, montaż w ociepleniu, mostek itp". Ale to tylko świadczy o pana ignorancji wobec innych użytkowników forum, a mi się taka postawa nie podoba.
Zdjęcie termowizyjne ramy jest dla niedowiarków, bo przemawia tylko kolorami. Najważniejszy jest punkt centralny w którym podana jest temperatura ramy. To jest cała wiedza na temat termowizji. To nas interesuje. To samo pokaże pirometr. Tylko z tej wiadomości trzeba wyciągnąć wiedzę. To forum jest dla Inwestorów osadzających okna w warstwie ocieplenia, więc co Pan tutaj robi? Nagania Inwestorów na rozwiązania z XIX wieku, skoro dzisiaj jest czas rewolucji technicznej i technologicznej. Na pewno Pan zachwala pod niebiosa swój "ciepły montaż" za który bierze duże pieniądze, a to jest nieprawda. Ja to przekłamanie tylko pokazuję w kolorach. W mojej technologii jest wskazane; najpierw ocieplenie na gotowo z węgarkami, potem osadzenie okien. U Pana jest tylko osadzenie okien w murze. Nie ponosi żadnych konsekwencji, że taki montaż okien przynosi 20x więcej strat ciepła rocznie. To właśnie pokazują zdjęcia termowizyjne.

Znanywszystkim
14-10-2016, 17:00
Czyli co? Z przyjazdem na swój koszt i wykonaniem zdjęć jest tak jak z tą aprobatą?

Spokojnie, czekam tylko na - 8,5*C mrozu aby zdjęcia miały podobną temperaturę zewnętrzną. Prawda nas wyzwoli.
370180

Znanywszystkim
14-10-2016, 17:36
Kabaret

To Ty jako Jareko zrobiłeś Kabaret z opisu zdjęcia termowizyjnego okna osadzonego w warstwie ocieplenia. Miało być tak dobrze jak zachwalałeś, a wyszło jak zwykle po polsku. Tak to jest jak się ładuje 3 kg stali JBD w okno i mówi Inwestorowi "będzie Pan zadowolony". Ja mówię, że jest to czyste pieprzenie w dechę, a Ty odpowiadasz " ano masz, bo była dziura po sęku". Tym sposobem możesz się pokaleczyć na resztę życia, jak Cię pozwą Inwestorzy. Tłumaczenie, że tynkarze wyrwali folię z pianą dla własnego zysku jest czystym Kabaretem. Osłonięty mur 15 cm wełny ale zwarty kotwami JBD na krótko z ramą okienną wystawioną na mróz, to prosty most termiczny, który pokazuje jednoznacznie Twoje zdjęcie termiczne. Zewrzyj dwa przewody elektryczne i owiń to izolacją. Będzie zwarcie termiczne czy nie będzie?

finlandia
14-10-2016, 17:49
..Na pewno Pan zachwala pod niebiosa swój "ciepły montaż" za który bierze duże pieniądze, a to jest nieprawda. ..

Szanowny Panie, wpadnie pan do mnie jako klient a dowie się pan, że pisząc takie bzdury po prostu pan kłamie.

nikt ważny
14-10-2016, 19:43
Człowieku
Czy Ty potrafisz czytac hmm...czytac to malo. Czy potrafisz zrozumiec tekst. Czy tylko strugasz kretyna ?
Dokladnie zostalo napisane w jakim momencie zostalo wykonane zdjecie i jakie ruchy za soba spowodowało

finlandia
15-10-2016, 08:06
ZnanyWszystkim pisze ciągle to samo:
most termiczny,
3 kg stali,
zdjęcie termowizyjne.
Tylko liczby ciągle zmienia (było chyba 19, 34, 36 a teraz 20), bo chyba szuka złotego środka, który "trafi" do ludzi.
Na poparcie swoich tez powołuje się zdjęcie ze str. 150 dopasowując do niego swoje tezy.
Osoba która była tam naocznie udzieliła tu wielokrotnie odpowiednich wyjaśnień, które akceptują wszyscy poza rewolucjonistą.

Panie Krzysztofie, potrafi się pan odnieść do tego co napisałem o gwarancji producentów. Czy któraś z uznanych firm zaakceptowała ten pomysł?

nikt ważny
15-10-2016, 09:25
Nie znam firmy ktora udziela gwarancji na montaz niezgodny z zaleceniami RAL czy ITB
Wszystkie instrukcje montazu na tych zaleceniach sa oparte
Sa efektem wieloletnich badan zachowania sie zamontowanego okna
Podobnie z podawanymi przez Instytuty wartosciami liniowego mostka na styku okna z murem.
A tu jakis oszolom poddaje to wszystko w watpliwosc twierdzan np. ze wegarek jest tylko elementem konstrukcyjnym bez wplywu na termike. Wrecz ze generuje wieksze straty.

Dlatego uwazam ze osoby gloszace herezje nie powinny miec mozliwosci ich publikowania

Znanywszystkim
15-10-2016, 10:59
ZnanyWszystkim pisze ciągle to samo:most termiczny, 3 kg stali, zdjęcie termowizyjne.
Tylko liczby ciągle zmienia (było chyba 19, 34, 36 a teraz 20), bo chyba szuka złotego środka, który "trafi" do ludzi. Panie Krzysztofie, potrafi się pan odnieść do tego co napisałem o gwarancji producentów.
Mnie te liczby też zadziwiają wielkością, ale są to proste porównania zdjęć termowizyjnych i rysunków termicznych wpuszczonych na to forum z Waszej strony z moimi zdjęciami termowizyjnymi. Są różne grubości ocieplenia muru, różne grubości ram okiennych i różne temperatury zewnętrzne i wewnętrzne, to i porównania są różne. Jednak zawsze wyjdzie, że tylko osadzenie okien w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa (izolatorach) przynosi najmniej strat ciepła rocznie, bo osadzenie okien na stalowych mostkach termicznych to czysta propaganda. Dlatego proszę pokażcie Wasze zdjęcia termowizyjne z "ciepłego montażu" okien, porównamy i wówczas prawda nas wyzwoli z tego klinczu.

nikt ważny
15-10-2016, 12:44
A ty ciagle swoje.
Nic nie mozesz porównać. Nic nie mozesz obliczyc.
Ciagle powtarzanie bredni Ciebie uwiarygodni ?

finlandia
15-10-2016, 14:50
Nikt nie neguje faktu, że montaż w warstwie ocieplenia jest najcieplejszą formą umiejscowienia okien. Z tym, że ja nie wierzę w argumenty jakie podnosi osoba próbująca promować swój system, bo to zwykłe handlowanie. A ja na targowiska nie chodzę.
Negowana jest wielokrotnie zawyżona wielkość wyliczeń , techniczne aspekty mocowania okien NIEZGODNE z instrukcjami producentów okien, co skutkuje z miejsca odrzuceniem reklamacji w razie powyginania ram (o to wcale nie trudno) oraz sposób liczenia strat ciepła (na podstawie zdjęć).
Ja się na tym nie znam. Ale mam swój rozum, swój głos i wiarę a one jednoznacznie wskazują, że prawdziwe są głosy oponentów którzy nie mają tu nic sprzedania. A handlarz, któremu nie idzie biznes, próbuje po raz kolejny zaistnieć na forum by wzbudzając strach napędzić sobie klientów (ile to już razy był wyrzucany za to i wracał z nowym nickiem??). Ile tym razem wytrzyma?
Wybaczcie te oskarżenia. Ale brak mi sił na normalną dyskusję.

Znanywszystkim
15-10-2016, 14:57
Mylisz się, mamy zdjęcia, mamy ocenę naszej pracy i mamy miarodajne opisy tego co na zdjęciach widać.
To co widzisz to okno o wysokości 2,3, szerokości 0,9, - dól okna jest nie wykończony, nawet nie opianowany, bez przyklejonych do podłoża folii, bez uzupełnienia wełny mineralnej w warstwie ocieplenia - mieliśmy tam montować parapety wewnętrzne i zamontowaliśmy je później
Montaż w ścianie 3W konstrukcji 25 poroterm, 15 wełna, 2 pustka, 12 cegła klinkierowa.
nie ja robiłem zdjęcia tylko moja praca podlegała weryfikacji przez Inwestora, montaż na kotwach JB-D - gdzie na pionowych częściach masz ich 5 sztuk po lewej, 5 sztuk po prawej, dwie na górze i dwie na dole
Zdjęcia się przydały, gdyż w wielu oknach, po montażu, ekipa od tynków narobiła sporo zamieszania i trzeba było to poprawić
Kabaretu ciąg dalszy. Czym jest mostek termiczny? Jeżeli dobrze ocieplony mur o temp.+12*C (15 cm wełny) połączysz 14 stalowymi kotwami JBD o łącznej wadze 3 kg z ramą okienną wystawioną na mróz - 11*C to masz prosty przepływ ciepła z muru do ramy i dalej w klimat. Uzupełnianie tego montażu wełną, folią i pianą PUR nic nie da, bo jest to czyste zwarcie stalą muru z ramą. Jedyna rada to wymiana stalowych mostków termicznych o U=58 na tworzywowe izolatory o U=0,4. To zamieszanie nie zrobiła ekipa od tynków tylko Twoja firma Jareko namawiając Inwestora na montaż w technologii JBD. Pokaż Certyfikat JBD na straty ciepła przy takim montażu i Aprobatę ITB oraz PIBPiEO jak chcesz dalej bronić tego osadzenia okna.

nikt ważny
15-10-2016, 15:56
Czy ty czytasz co tu bylo napisane o tym montazu. Konkretnie montazu TEGO okna czy jestes doprawdy debilem i slowo podane do Ciebie niedociera ?

Znanywszystkim
15-10-2016, 17:37
Nikt nie neguje faktu, że montaż w warstwie ocieplenia jest najcieplejszą formą umiejscowienia okien. Z tym, że ja nie wierzę w argumenty jakie podnosi osoba próbująca promować swój system, bo to zwykłe handlowanie.
Negowana jest wielokrotnie zawyżona wielkość wyliczeń , techniczne aspekty mocowania okien NIEZGODNE z instrukcjami producentów okien, co skutkuje z miejsca odrzuceniem reklamacji w razie powyginania ram (o to wcale nie trudno) oraz sposób liczenia strat ciepła (na podstawie zdjęć).
Prawda zawsze boli najmocniej. O jakim powyginaniu ram okiennych ty piszesz. W ramie jest kształtownik stalowy. W tą ramę i kształtownik są przykręcone kotwy co 0,5 m. Drugą stroną kotwy są dyblami mocowane w murze nośnym i całość ościeży przykryta jest tynkiem zachodzącym 1 cm na ramę. Na dole masz też kotwy i parapet, to co i gdzie ma Ci się wygiąć, skoro dzisiaj ramy okienne są coraz sztywniejsze bo wielokomorowe i szersze. Straszysz Inwestora krzywymi ramami i namawiasz za ciężkie pieniądze "ciepłe" osadzenie okna w mostku termicznym ościeży. To "ciepłe" to fikcja za którą bierzesz pieniądze. Jeżeli się mylę to pokaż zdjęcie termowizyjne z takiego montażu. Nie będziemy liczyć strat ciepła, tylko porównamy temperatury ram okiennych.

karolek75
15-10-2016, 17:45
Spokojnie, czekam tylko na - 8,5*C mrozu aby zdjęcia miały podobną temperaturę zewnętrzną. Prawda nas wyzwoli.
370180

Czyli jak ? Przyjezdziesz w piękny mtoźny wieczór na Kujawy ?

Znanywszystkim
15-10-2016, 18:08
Szanowny moderatorze watku.
Wnosze o ban dla odpornego na wiedze autora glupot jakie tu znow wypisuje.Ile razy mowic i tlumaczyc de.... ze wlasnie ukazane przeze mnie zdjecia byly przyczyna pozniejszego odsloniecia tynkow i okazalo sie ze folia zostala chamsko wyrwana wraz z piana.
Deb.... nawet nie zauwazyl ze mimo braku piany nie moze wskazac domladnie miejsca gdzie te kosmiczne mostki wywolala metalowa kotwa JBD.
Zarowno JBD jak Knesel sa dedykowane do montazu w warstwie ocieplenia i sa uwzglednione w dokumentacji montazowej RAL.
Co było napisane ? Napisane było to co przytaczam. Przez kogo folia została chamsko wyrwana wraz z pianą i dlaczego ? Jednocześnie wyjaśniam; kosmiczne mostki punktowe wychłodzenia to widać na dolnym zdjęciu. Tam prawdopodobnie są trzy kotwy JBD bo są trzy widoczne miejsca wychłodzenia z temperaturą tylko 0,6*C przy + 12*C w pomieszczeniu. Górne zdjęcie to ościeże otynkowane, nie widać punktowych mostków, ale cała rama ma temperaturę tylko 4,9*C, bo 12 szt kotew JBD połączyło mur z kształtownikiem stalowym w ramie i zimno się rozlało.

Marek.M
15-10-2016, 18:13
Co było napisane ? Napisane było to co przytaczam. Przez kogo folia została chamsko wyrwana wraz z pianą i dlaczego ? Jednocześnie wyjaśniam; kosmiczne mostki punktowe wychłodzenia to widać na dolnym zdjęciu. Tam prawdopodobnie są trzy kotwy JBD bo są trzy widoczne miejsca wychłodzenia z temperaturą tylko 0,6*C przy + 12*C w pomieszczeniu. Górne zdjęcie to ościeże otynkowane, nie widać punktowych mostków, ale cała rama ma temperaturę tylko 4,9*C, bo 12 szt kotew JBD połączyło mur z kształtownikiem stalowym w ramie i zimno się rozlało.

No to wytłumacz dlaczego na dole widać kotwy (tzn. ich miejsce), a na górze już nie... bo ja już zaczynam się gubić w zeznaniach i pewnie nie tylko ja.

nikt ważny
15-10-2016, 18:27
Czyta i nic nie rozumie.
Na gorze sa DWIE kotwy
Na dole sa DWIE kotwy
Nie wiem skad wytrzasnal badz widzi trzy.
Nie mam pojecia dlaczego w tym oknie foloe wewnetrzne zostawy przez tynkarzy wyrwane ale w efekcie ich dzialan miedzy ociepleniem a rama powstala szczelima 10-20 mm ktora powietrze wentylujace welne w scianie 3W dostawalo sie wprost do tynku
Pisalem o nie przyleganiu ocieplenia do ramy ale jak widac na niewiele sie zdaly wyjasnienia
Po co mu cokolwiek pisać skoro czyta i nie rozumie ?
Gdyby nie termowizja to okno nie zostaloby wychwycone i przy normalnej eksploatacji budynku stwarzaloby problemy z przemarzaniem przy nizszych temperaturach na zewnatrz

finlandia
15-10-2016, 21:15
Jeśli p. Krzysztof nie widział krzywego okna, tzn. ze ma nikłe pojęcie o rzeczywistości budowlanej.
Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że nie jest "tylko" nawiedzony na punkcie swoich tez, ale że też świadomie wprowadza w błąd nieświadomych czytających.
O tym, że stategicznie przemilcza niewygodne dla siebie fakty nie ma co się rozpisywać - takie jego prawo.

nikt ważny
16-10-2016, 08:49
W jednej swojej wypowiedzi (nie chce mi sie jej szukac) wypowiedzial zdanie ktore juz podwaza cala idee jesgo systemu.
Cytuje z pamieci
"Piana montazowa jak sama nazwa wskazuje jest materialem mocujacym okno"
I tak jest w jegi systemie. Podciecie ocieplenia by bylo wiecej poiany trzymajacej ;) okno. Za malo puktow trzymajacych okno w otworzr. Acala jegi teoria montazu oparta na pianie.
Stal bedaca w profiu przy braku odpowiedniego zamocowania do muru nie zabezpieczy okna przed powstawaniem wykrzywien. I to jest fakt na podstawie ktorego oracowanozasady kotwienia czyli kotwy w odpowoedniej odleglosci od naroza okna i między sobą.
U niego tego nie ma bo przeciez piana trzyma ;)
Szkoda slow na taka totalna ignorancje.

Znanywszystkim
16-10-2016, 09:37
No to wytłumacz dlaczego na dole widać kotwy (tzn. ich miejsce), a na górze już nie... bo ja już zaczynam się gubić w zeznaniach i pewnie nie tylko ja.
Bo boki i góra jest otynkowana, a na dole jeszcze nie ma parapetu to widać punktowe mostki. Jak położysz parapet wewnętrzny to wychłodzenie rozejdzie się i będzie to widać na całej dolnej ramie i parapecie ale trochę przy wyższej temperaturze. Może to być 4,9*C jak to widać na górnym zdjęciu. Tak to wygląda jak na moje wezwanie o zdjęcia termowizyjne, Jareko pochwalił się swoim dobrym montażem na kotwach JBD. Wyszło to co przewidywałem i piszę o tym od 5 lat. Może chęci ma dobre, ale nie wyciąga wniosków z tego zdjęcia termowizyjnego i dalej naciąga Inwestorów na takie rozwiązanie technologiczne.