PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zaskarżyć plan zagospodarowania przestrzennego



mnowak355
14-06-2010, 23:37
Witam
Pytanie jak w temacie. Czy ktoś skarżył plan zagospodarowania, lub podeśle linka do wątku lub strony. Jak się do tego zabrać.
Pozdrawiam

Keraj1
15-06-2010, 16:18
Jeśli uchwała gminy o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego narusza Pana interesy, to możliwe jest jej zaskarżenie zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.
Artykuł na ten temat jest zamieszczony na stronie:
http://www.poradaprawna.pl/porady/czy-mozna-zaskarzyc-uchwale-o-zmianie-planu-zagospodarowania-przestrzennego,230526.html

mnowak355
17-06-2010, 00:33
Witam
Dziękuję za odpowiedź, dzisiaj jest już późno więc przeczytam jutro. Chodzi mi o to że na całym terenie objętym planem ustalono jednakową wysokość zabudowy a WZ-tka którą chciałem uzyskać dopuszczała wyższą zabudowę. Nie doczytałem się tego w ustawie na podstawie której plan jest wprowadzany ale myślałem że właśnie na podstawie tej ustawy się taki plan skarży.
Pozdrawiam

Wiola_mg
02-12-2013, 22:30
Witam,

podpinam się pod temat

Mam pytanie, aktualnie w mojej gminie przygotowany został nowy plan zagospodarowania,który ma wejść w życie w lutym 2014.
Od lat walczę o przekształcenie mojej działki na budowlaną, niestety w nowym planie nie została ona ujęta jako budowlana.
Rozmawiałam z burmistrzem, ale powiedział, że nie jest możliwa zmiana ponieważ jest działką klasy III. ( sąsiaduje już z jedną działką budowlaną,teraz kolejną obok odrolnili.) W gminie są działki klas III oraz IV.
Sporą część innych działek klasy III zostało odrolnionych, na moje pytanie dlaczego jedne odrolnili a drugie nie, skoro nie można odralniac klasy III niestety nie potrafił odpowiedzieć. Dodam, że gmina otrzymała zgodę na odrolnienie od ministra rolnictwa.

Moje pytanie czy mogę zaskarżyć taki plan ? Nie rozumiem dlaczego inne działki klas III zostały odrolnione choć nie przylegały ani do istniejących już działek budowanych, ani nie sąsiadują z żadna zabudową. W pobliżu mojej działki znajdują się już domy.

Z góry dzięki za pomoc

aglig
03-12-2013, 11:05
Moje pytanie czy mogę zaskarżyć taki plan ?
Pytanie zasadnicze jaki statut ma działka w studium zagospodarowania przestrzennego gminy ?

Wiola_mg
03-12-2013, 17:17
Statut działki Rolna.

Inne rolne też klasy III zostały odrolnione

Rolnictwo u nas nie występuje od ponad 20 lat. Dookoła powstają nowe domy

aglig
03-12-2013, 17:47
W mojej gminie przygotowany został nowy plan zagospodarowania,który ma wejść w życie w lutym 2014.
Od lat walczę o przekształcenie mojej działki na budowlaną, niestety w nowym planie nie została ona ujęta jako budowlana.

Nie rozumiem dlaczego inne działki klas III zostały odrolnione choć nie przylegały ani do istniejących już działek budowanych, ani nie sąsiadują z żadna zabudową.



Odpowiedz jest prosta tamte dzialki zostały przekształcone w działki budowlane ze wzdlędu na fakt iz w studium zapewne przewidziane były pod budownictwo jednorodzinne . Twoja działka nie została przekształcona nie ze wzgledu na klasę gruntu ale ze względu na fakt, ze w studium jest rolna.
Zaskarżenie planu nic nie da bo sąd twoją skargę oddali.
W ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie jest napisane, że projekt planu musi byc zgodny ze studium.
Aby twoja działka mogła być budowlana najpierw musi być zmienione studium a jest to procedura długotrwała i bardzo kosztowna gdyż studium wykonuje się dla całej gminy. Zmiana studium to minimum 2 lata. Musisz najpierw zawnioskować o zmianę studium a dopiero poźniej o zmianę planu.
Jesli studium było uchwalone niedawno ( tzn do 5 lat wstecz) to gmina raczej nie bedzie chętna do przystąpienia do zmiany.

Wiola_mg
03-12-2013, 18:06
Źle się chyba wyraziłam.
Aktualnie zostało wyłożone do wglądu studium. Gmina jest aktualnie w trakcie zmiany planu. ( tak jak pisałam ma on wejść w życie na początku przyszłego roku ) Teraz jest czas aby wnosić uwagi do tego studium.
Kilka miesięcy temu było przygotowane już jedno studium, gdzie moja działką została zaznaczona jako budowlana. Podobno minister rolnictwa kazał okroić działki przeznaczone na budowlane. Z tego co się dowiedziałam w gminie, to burmistrz wybierał na nowo działki które maja byc budowlane.

Co więcej na części terenu były zaznaczone złoża żwiru i pisaku, na których było powiedziane, że te tereny absolutnie nie zostaną odrolnione. Teraz w tym nowym studium pewna ich część została odrolniona ( również klasa III )


Na moje pytanie dlaczego akurat moją teraz pominęli, choć miała być budowlana, burmistrz powiedział że jest klasy III i znów by musiał wysyłać zgodę do ministra

aglig
04-12-2013, 09:29
Źle się chyba wyraziłam.
Aktualnie zostało wyłożone do wglądu studium. Gmina jest aktualnie w trakcie zmiany planu. ( tak jak pisałam ma on wejść w życie na początku przyszłego roku ) Teraz jest czas aby wnosić uwagi do tego studium.

Chyba mieszasz i to bardzo.
Studium a plan to są dwa różne dokumenty. Studium jest rodzajem wizji gminy na przyszłość i nie jest prawem miejscowym, jednakże na podstawie studium sporządza się plany miejscowe, które po zatwierdzeniu stają sie prawem miejscowym. Na etapie studium nie pyta się ministra rolnictwa o zgodę na odrolnienie robi się to dopiero na etapie sporządzania planu.
Pytanie pierwsze : wyłozony jest plan czy studium ? ( zakładam że plan)
Pytanie drugie: jaki statut ma działka w obowiązującym studium ? ( a nie w wyłozonym do wglądu planie)

Wiola_mg
04-12-2013, 21:30
ok, pewnie zamieszałam, bo nie znam się na tych wszystkich terminach.
W studium moja działka była ujęta jako budowlana.
Wyłożony jest plan- a tam jest jako rolna. Aktualnie jest czas składania uwag.

aglig
05-12-2013, 16:19
ok, pewnie zamieszałam, bo nie znam się na tych wszystkich terminach.
W studium moja działka była ujęta jako budowlana.
Wyłożony jest plan- a tam jest jako rolna. Aktualnie jest czas składania uwag.

Zrób tak.
Idz do Urzedu i poproś o wypis i wyrys ze studium dla twojej działki ( ważne jest żebyś dostała wypis ze studium a nie z planu).
Jesli działka jest położona w terenach przeznaczonych przyszłościowo pod budownictwo jednorodzinne, to wnieś uwagę do planu wyraźnie podkreślając, że projekt planu wyłożony do publicznego wglądu nie jest zgodny ze studium zagospodarowania przestrzennego i ze w razie nie uwzględnienia twojej uwagi do planu zaskarżysz uchwałę jako niezgodną z prawem
Poczytaj sobie tutaj
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/zgodnosc-m-p-z-p-z-ustaleniami-studium-nie-jest-jedynie-wymogiem-formalnym-ii-osk-575-10