PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie zacząć



waz_2000
15-06-2010, 14:40
Kupiłem działkę (kredyt) rok temu. Woda i prąd w granicy pod ziemią. I tak co koło niej przejeżdżam to chciałbym już coś podziałać, ale nie wiem jak się na spokojnie do tego zabrać. Co chciałbym? Ogólnie to wszystko przygotować do budowy.

1. Podłączyć prąd i wodę (chyba że będę musiał płacić jakiś abonament ze 100zł miesięcznie praktycznie prądu nie używając).

2. Za rok ogrodzić, może zalać fundamenty - 2011 r.

3. Budować - 2012 r.

Widzę że sąsiednie działki mają skrzynki w granicach więc może warto wziąść się za załatwianie czegoś żeby ta budowa w 2012 spokojnie się zaczęła? Tylko nie wiem czy to jakiś tymczasowy prąd czy te ich skrzynki będą już na zawsze.

czy ktoś mógłby w kilku krokach napisać gdzie się udać i co załatwić? (Projektu nie mam i na razie nie będę miał - trudny wybór).

robertsz
22-06-2010, 11:03
Widzę że sąsiednie działki mają skrzynki w granicach więc może warto wziąść się za załatwianie czegoś żeby ta budowa w 2012 spokojnie się zaczęła? Tylko nie wiem czy to jakiś tymczasowy prąd czy te ich skrzynki będą już na zawsze.

czy ktoś mógłby w kilku krokach napisać gdzie się udać i co załatwić? (Projektu nie mam i na razie nie będę miał - trudny wybór).
Skrzynki w granicach czyli złącza są postawione na zawsze.
Jeśli wystąpisz o przyłącze budowlane to energetyka może Ci nakazać przyłączenie się do najbliższego słupa.
Więc od razu występuj o warunki docelowe, wtedy dostaniesz docelową "skrzynkę" którą sobie wkomponujesz w płot.

Najważniejsze, wystąp jak najwcześniej o wydanie warunków technicznych przyłączenia.
Może się okazać, że energetyka nie wyrobi się w ciągu 2 lat !!

tomclav
24-06-2010, 10:20
a'propos wody, krok po kroku:

1.do miejscowego zakładu wodociągowego występujesz o warunki przyłączenia do sieci
2.zgodnie z warunkami zamawiasz projekt przyłączeniowy u projektanta posiadającego uprawnienia
3.z tym co powyżej + mapką poglądową z zaznaczoną lokalizacją wnioskiem o uzgodnienie lokalizacji i przebiegu i protokołem roboczym z ZUD składasz w ZUD o uzgodnienie przebiegu mediów - ZUD znajdziesz w Starostwie Powiatowym
4.Czekasz i płacisz jakieś grosze (u mnie 46pln)
5.składasz do starostwa powiatowego to co dostaniesz z ZUD + kopię aktu własności działki, wnioski itp zgłoszenie wybudowania przyłącza wodociagowego
6.czekasz 30 dni, jeśli nie będzie sprzeciwu informujesz Wodociągi że zamierzasz wykonać przyłącze
7.Jeżeli to droga powiatowa itp musisz załatwić zajęcie pasa drogowego-szczegółów nie znam, nie mam takiego przypadku
8.wykonujesz przyłącze i wzywasz jak nie jest zasypane kogoś z wodociagów do sprawdzenia i akceptacji
9.geodeta inwentaryzuje Twoje przyłącze żeby można je nanieść na mapki
10.podpisujesz umowę z wodociągami i lejesz wodę.

to tak w skrócie, jak czegoś zapomniałem to sorry

waz_2000
24-06-2010, 21:55
Dzięki w przyszłym tygodniu robię pierwszy krok - zakład energetyczny, jak już zobaczę na czym polega bieganina za papierkami to zajmę się przyłączem wodnym

dwiemuchy
27-08-2010, 13:35
Ano właśnei - drążąc temat, u mnie sytuacja wygląda następująco:


wniosek o PNB złożony - ale bez projektów przyłączy itp.
Warunki techniczne na wszystkie media są.
Media do budowy - z sąsiedniej działki (woda + prąd)
Docelowy prąd - ze słupa na działce (więc pewnie skrzynka bezpośrednio na słupie?), rozbudowy sieci nie trzeba.
Gaz - rura w drodze (idącej wzdłuż granicy działki) - czy wymagana jest jakaś odległość od skrzynki z prądem (słup jest idealnie w rogu, skrzynkę gaz. pasowałoby mi dać jak najbliżej, bo potem planuję bramę)
Woda - jakieś 50 m od działki u sąsiada (zgody są)
Kanalizacja - po 2 stronie drogi u sąsiada (jw)


Czy jest jakaś optymalna kolejność robienia projektów przyłączy i ich realizacji? Wod/kan wiadomo - gminne, prąd to Enion, gaz - Karpacka SG czy jakoś tak (okolice Krakowa). Ile mapek projektowych będzie mi do tych przyłączy potrzebne (nie wiem, czy nie za mało mi zostało)

sadm1
28-08-2010, 13:37
Z zamontowaniem prądu to poczekaj do chwili rozpoczęcia budowy. Mam prąd budowlany i rocznie płacę za tą przyjemność około 600 zł!!!!! Cholera mnie bierze, ze tak zdzierają z człowieka. Z wodą problemów takich nie ma ponieważ zapłacisz tylko za wodę a nie za ścieki:) Przemyśl jednak podłączenie wody do miejsca, którym ma się znajdować licznik w twoim budynku tak samo z kanalizą. Ale aby to zrobić musisz mieć projekt domu i zrobioną adaptację projektu czyli projekt zagospodarowania działki. Jeżeli nie masz projektu to na twoim miejscu dałbym sobie na luz... Szkoda pakować kasę aby potem to leżało... Przyłącze prądu to też spory koszt.... Wstrzymaj się dowiedz się co i jak a jak będziesz rozpoczynał budowę to wszystko idzie załatwić w miesiąc:)

robertsz
29-08-2010, 21:50
Jeśli chodzi o prąd budowlany to powszechnym błędem inwestorów jest zamawianie od razu dużej mocy (bo może się przydać).
A w taryfach budowlanych (przemysłowych) płaci się za moc zamawianą + moc zużytą.
W zasadzie do momentu tynkowania wystarcza na budowie moc 3-5kW (zabezpieczenia 6A).
Dopiero na czas tynkowania potrzebna jest duża moc (zabezpieczenia 20-25A), pozostaje wówczas pożyczka od sąsiada lub dokupienie brakującej mocy.

Wreszcie na czas zastoju na placu budowy (zima, brak kasy....) warto przemyśleć zawieszenie dostawy energii.
Wiąże się to z jednorazową opłatą, ale ta opłata wyrówna się po 2 okresach rozliczeniowych.

sadm1
30-08-2010, 19:20
Z pewnością:)
Osobiście to się zastanawiałem nad tym, że opłacałoby się kupić jakiś agregat albo pożyczka od sąsiada. Niestety ponowne zawieszenie licznika po rezygnacji z prądu to u mnie 100 zł:) i do tego trzeba znowu składać całe papiery raz jeszcze:)

dwiemuchy
31-08-2010, 21:05
Tego akurat nie rozważałem - wodę/prąd do budowy mam na miejscu - przyłącza chciałbym realizować już do istniejącego budynku