PDA

Zobacz pełną wersję : DGP z aparatem nawiewnym - prawidłowe podłączenie.



wacens
17-06-2010, 16:01
Witam serdecznie wszystkich sympatyków kominków!
Mam jedno nurtujace mnie pytanie. Chodzi o jeden szczegół - moim zdaniem bardzo ważny . Mianowicie jak umiejscowić w okapie kominka rurę DGP, która połączona będzie z wentylatorem na nieużytkowym poddaszu, tak aby uniknąć zaciągania powietrza przez kratki wylotowe okapu z pomieszczenia, w którym kominek stoi? Mam wkład żeliwny Tarnawa Primero 16 kW już podłączony do komina. Podejrzewam, że wlot tej rury od DGP powinien być umieszczony poniżej linii kratek wylotowych w okapie. Tylko czy podciśnienie wytworzone przez wentylator nie spowoduje zaciągnięcia powietrza przez kratki, które powinny ogrzewać salon? Może trzeba zrobić jakieś dodatkowe pionowe przegrody lub półprzegrody w okapie?
Będę wdzięczy za wszelkie rzeczowe uwagi w tym temacie, w szczególności liczę na uwagi ekspertów.
Pozdrawiam gorąco.

Kominki.fm
17-06-2010, 21:09
Rura termofoniczna DGP powinna mieć swój początek około 20cm poniżej dolnej krawędzi kratki wylotowej gorącego powietrza na okapie kominka. Należy także pamiętać, by w okapie ściągnąć izolację i płaszcz zewnętrzny tej rury (w okapie powinien pozostać tylko rdzeń tej rury).

wacens
17-06-2010, 22:22
Dziękuję za bardzo szybką i konkretną odpowiedz.
Chciałbym jeszcze uściślić jakiej wielkości powinny być kratki przy moim modelu wkładu zarówno wlotowe jak i wylotowe i czy byłaby różnica w wielkości kratek wylotowych w przypadku braku DGP i z DGP.

Forest-Natura
18-06-2010, 07:33
Witam.

Rura termofoniczna DGP powinna mieć swój początek około 20cm poniżej dolnej krawędzi kratki wylotowej gorącego powietrza na okapie kominka.
Duży błąd wykonawczy, skutkujący zaciąganiem powietrza z kratek wylotowych obudowy do systemu DGP.
Proponuję Panie Danielu z takimi radami nie "wyskakiwać"...bo rodzą się kolejne mity i fałszywe teorie kominkowe.
Pozdrawiam.

racer
18-06-2010, 08:24
Niestety Forest ma rację, a o DGP było już duuużo napisane...

Trociu
18-06-2010, 08:25
Należy także pamiętać, by w okapie ściągnąć izolację i płaszcz zewnętrzny tej rury (w okapie powinien pozostać tylko rdzeń tej rury).A dlaczego tak?

wacens
18-06-2010, 14:33
Długo czytałem o kominkach na tym forum i w innych miejscch. Żeczywiście było sporo o DGP ale akurat tego konkretnego szczegółu nie znalazłem. Dlatego też zadałem to pytanie. Widzę, że są różne zdania na ten temat. Niestety tylko jedna wypowiedź (Pana Daniela) choć konkretna nie znalazła potwierdzenia. Teraz przydałoby się, aby zabrał głos ktoś kto wie jak to zrobić i albo potwierdzi słowa Pana Daniela albo zaproponuje jakieś alternatywne i konkretne wskazówki jak zrobić to inaczej. A może nawet zamieści jakiś rysunek albo fotkę. Zapraszam do zabrania głosu.
Pozdrawiam.

Monti2008
18-06-2010, 14:36
pewnie to będzie rozwiązaniem:
http://www.budujemydom.pl/images/stories/instalacje/ogrzewanie_kom9_250.jpg
http://www.maxvent.pl/images/kominek.jpg

Trociu
18-06-2010, 14:54
pewnie to będzie rozwiązaniem:
http://www.budujemydom.pl/images/stories/instalacje/ogrzewanie_kom9_250.jpg
http://www.maxvent.pl/images/kominek.jpg
jak widać, oba schematy zakładają, że kominek posiada dystrybutor. A z tego co widziałem "fabryczne" dystrybutory posiadają więcej aniżeli jedno wyjście, więc bardziej do grawitacyjnego rozprowadzania .W przypadku wymuszonego idzie jedna rura i potem się rozdziela, więc taki fabryczny dystrybutor się nie sprawdzi.

Ale można iść tym tropem i przygotowując obudowę zrobić przegrodę ze stali z przejściem dla rury do DGP. Wtedy DGP będzie korzystało z głównego ciepła od kominka a na pomieszczenie będzie szło ciepło z górnej części.

wacens
18-06-2010, 15:51
Podziękowania dla Monti2008 za rysunki i dla Trociu za wyjaśnienia. Rysunki dają dużo do myślenia. Prześledziłem oba i ten pierwszy (z jedną rurą DGP) rzeczywiście wydaje się bardziej sensowny. Nie mam dystrybutora więc będę musiał zrobić jakąś dodatkową przegrodę. Jest to jakiś pomysł. Może jeszcze ktoś ma jakieś uwagi w tym temacie?

Kominki.fm
18-06-2010, 21:57
Moja firma wykonuje około 30-40 instalacji DGP miesięcznie od kilku lat, więc swoje doradztwo opieram na doświadczeniu. Już od dłuższego czasu, moi klienci nie mają absolutnie żadnego problemu jeżeli chodzi o zaciąganie powietrza przez kratkę wylotową na okapie. Teoretyzować można sobie dowolnie, natomiast praktyka weryfikuje wszystko.

Dystrybutory blaszane okalające wkład kominkowy mają więcej wad niż zalet. Trezba także pamiętać, iż kominek, który ma zbyt małe przewietrzenie od dołu (zbyt małe kratki w dolnej części zabudowy) może powodować zaciąganie powietrza przez kratkę wylotową na okapie, pomimo prawidłowego usytuowania rury DGP w okapie.

Forest-Natura
19-06-2010, 07:53
Witam.

Moja firma wykonuje około 30-40 instalacji DGP miesięcznie od kilku lat, więc swoje doradztwo opieram na doświadczeniu. Już od dłuższego czasu, moi klienci nie mają absolutnie żadnego problemu jeżeli chodzi o zaciąganie powietrza przez kratkę wylotową na okapie. Teoretyzować można sobie dowolnie, natomiast praktyka weryfikuje wszystko.Śmiem twierdzić że wykonuje je nieprawidłowo...
Śmiem również twierdzić iż w każdej z tych instalacji powietrze jest zaciągane poprzez kratki wylotowe w obudowie kominka.
Śmiem również twierdzić iż nie wykonał Pan osobiście ani jednej takiej instalacji, jak i również nie był Pan u żadnego swojego klienta podczas sezonu grzewczego by sprawdzić osobiście jak to działa, więc nie jest Pan praktykiem. Jest Pan "tylko" (lub "aż") dobrym sprzedawcą...
Pozdrawiam.

wacens
19-06-2010, 11:10
... Śmiem również twierdzić iż w każdej z tych instalacji powietrze jest zaciągane poprzez kratki wylotowe w obudowie kominka. .....

To jak ma być? Skoro tak jest źle to może Pan Forest w końcu się wypowie na temat, bo na razie to tylko krytyka innych i negatywne nastawienie. A ja się spodziewałem konkretów, zwłaszcza od kogoś kto ma napisane w profilu "Najlepszy doradca na tym forum." Więcej konkretów Panie Forest, a mniej bicia piany poproszę.

Forest-Natura
19-06-2010, 11:47
Witam.
Wacens - nie "biję piany", od siedmiu lat piszę na FM w kółko o tym samym, starając się "obalać" mity i "półprawdy" w temacie kominków...poszukaj chłopie...wysil się trochę i przejrzyj najpierw w przeglądarce tematy konkretnie Cię interesujące. Bo pisać można o tym całe opasłe tomiska dublując po raz "enty" te same wypowiedzi ;)
A jak nie masz czasu, to podejdź do wypowiedzi "sprzedawców" logicznie - praw fizyki nie oszukasz, jeżeli w obudowie kominka masz "mikre" krateczki a turbina ma wydajność 300-800 m3/h to niby skąd ma czerpać to powietrze? Będzie to robić wszelkimi dostępnymi otworami...albo tylko tymi z samego dołu...jeśli ciśnienie powietrza grawitacyjnego będzie w stanie pokonać podciśnienie jakie wytwarza w obudowie kominka turbina. Jest to możliwe tylko w przypadku zastosowania dodatkowego płaszcza blaszanego na palenisku (wkładzie). Oczywiście przy zapewnieniu odpowiedniej wielkości kratek wlotowych lub gdy rurą od DGP "zjedziemy" na wysokość 50-100 cm od podłogi (wtedy kratki mogą być mniejsze). teoretycznie rzecz ujmując można taką rurę sprowadzić do samej podłogi - i tak powietrze przez nią zaciągane, będzie ogrzewane przez wkład (poprzez cienką ścianę przewodu).
Niestety wielu ludzi nie może pojąć, że samo sprzedawanie kominków dla zarobku nie wiele wspólnego ma z określeniem "wykonywania dobrego rzemiosła"...
Pozdrawiam.

wacens
19-06-2010, 13:27
I praw fizyki pan nie zmienisz... :) Taki żarcik dla śmiechu i wężykiem... :). Forest - właśnie ta fizyka i logiczne podejście do tematu spowodowały mój wpis na forum. Zacytuję sam siebie "Tylko czy podciśnienie wytworzone przez wentylator nie spowoduje zaciągnięcia powietrza przez kratki, które powinny ogrzewać salon? Może trzeba zrobić jakieś dodatkowe pionowe przegrody lub półprzegrody w okapie?". Trochę się wysilałem i przeszukiwałem forum ale niestety z miernymi wynikami jeśli chodzi o ten szczegół. NIestety sporo ludzi zakłada tematy w stylu "kominek pomóżcie" a wtedy już trudniej znaleźć informacje, które nas interesują. Ale to wszystko są tematy uboczne. Chodziło mi o praktyczne rozwiązenie tego problemu i teraz mogę powiedzieć, że otrzymałem kilka konkretnych odpowiedzi od różnych osób, a wnioski wyciągnę sam. Jeszcze raz bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia i poświęcenie czasu na ten wpis. Wszystkim bardzo dziękuję za wypowiedzi, i pozdrawiam serdecznie.

bohusz
20-06-2010, 13:05
Panie Danielu, myslę że warto na chwile zmienić temat i podkreślić co pan ujawnił w swoim poście powyżej.
Napisał pan, że pana firma instaluje 30-40 instalacji DGP MIESIĘCZNIE. Rozumiem że ta usługa mówi o kompleksowej budowie kominków. Biorąć pod uwagę fakt, że nie każdy klient chce mieć DGP, to tak lekko wychodzi około 50-60 kominków miesięcznie. Pisze o kompleksowym wykonawstwie.

Taki wynik stawia pana firmę na pierwszym miejscu w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Wielki szacun dla tak dużej firmy... Biorąc pod uwagę ilość wykonań kominków, zatrudniających lekko kilkadziesiąt osób z różnych branży. Jeszcze raz wielki szacun tym bardziej bo jak wnioskuję jest to firma Polska, zatrudniajaca kilkadziesiąt Polaków i płacaca podatki w Polsce. Podejrzewam również, ze firma Pana prowadzi prace nad własnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i je wdraża na bieżaco.

Co do DGP
Uważam podobnie jak Forest, że najwygodniejszym rozwiazaniem jest zasdtosowanie wkładu kominkowego z zainstalowanym fabrycznie dystrybutorem. Można mówić, ze jest to trzeci płasz zbierający gorące powietrze i umożliwiajacy w wygodny sposób rozprowadzić go dalej poza obudowę kominka. Pisze trzeci płaszcz bo mam na myśli paleniska szamotowe, gdzie pierwszym płaszczem są płyty szamotowe, drugim właściwy korpus wkładu, a trzecim właśnie dystrybutor. To rozwiązanie jest optymalne w różnych sytuacjach.

14278

14279 (http://www.owo.pl/19,pl_unico-hermes-3-dz-modern.html)Można również stosować wiele innych rozwiązań DGP w obudowach akumulacyjnych szamotowych. W niektórych przypadkach kratki wylotowe na obudowie mogą być z żaluzjami, albo takich kratek wylotowych nie ma potrzeby stosować.

Naprawdę trudno tutaj rozpisywać się i omawiać każdy wariant z osobna, bo przecież wielokrotnie zależy wiele od oczekiwań klienta i konkretnej sytuacji.

No ale dla czytających to forum. Szczególnie dla tych co samodzielnie podejmują się wykonania obudowy kominka u siebie w domu stanowczo polecam wkłady kominkowe z zabudowanym fabrycznie dystrybutorem powietrza. Pozwala to zminimalizować błędy i pozwala w dość prosty i bardzo efektywny sposób rozprowadzić gorące powietrze do innych pomieszczeń. Są wkłady kominkowe z dystrybutorami powietrza mające 4, lub dwa wyloty fi 150 mm do podłaczeń przewodów do rozprowadzeń gorącego powietrza.
Pozdrawiam

racer
21-06-2010, 13:21
Bohusz - popłakałem się ze śmiechu. Największa firma na świecie :D Przeciętnie dobre firmy w pomorskim montują max 5, 6 systemów DGP w ciągu miesiąca, i to max. Nie wiem czy samo Darco sprzedaje więcej turbin :)

bohusz
22-06-2010, 07:45
Dla wszystkich zainteresowanych systemami DGP polecam publikacje:
http://kominki.org/materialy_do_pobrania/publikacje/

tfor
22-06-2010, 09:42
Dla wszystkich zainteresowanych systemami DGP polecam publikacje:
http://kominki.org/materialy_do_pobrania/publikacje/

A ja mam pytania takie do Was:
1. Czy trzeba robić - wg Waszego doświadczenia - wywiewy ciepłego powietrza np. na suficie w pomeiszczeniu (ok. 35 m2), gdzie jest kominek? Czy wystraczy, że będa kratki z czopuchu?
2. w którym miejscu zrobić przepustnicę powietrza doprowadzajacego zimne powietrze? czy pod kominkiem czy przed kominkiem np. nieopodał wlotu? Widziałem obydwa rowiązania, ale biorąc pod uwagę, że przy DGP z bypassem, kóry jest podpiety własnie pod tę rurę, i byłaby przepustnica zamknięta całkowicie lub częściowo to nie spełniałby włascicwego zadania. Czy własnie ma być pod okminkiem?
3. Czy aparat nawiewny z bypassem ma sterownaie temperatury kiedy i przy jakiej temperatirze ma się właczać? czy dziąła non stop?
4. widiząłme też aparaty nawiewne bez bypassów. Czy one też sa dobre? A co sie dzieje, jak np. pradu nei ma, albo się pozamyka wszystkie wyloty?
5. Czy aparat nawiewny można ułożyć - oczywiście odpoiwiednio zamaskowany - na korytarzu na I pietrze (kominek na parterze) czy lepiej na strychu i dopiero do poszczególnych pomieszczeń? Czy jest on bardzo głosny czy da się wytrzmać?

Dzięuję z góry za odpowiedzi.

Pozdr. Tomek

Kominki.fm
22-06-2010, 20:44
tfor, ustosunkuję się do Twoich pytań:
1. Nie praktykuje się kratek (anemostatów) nawiewnych w salonie, gdzie stoi kominek.
2. W nowoczesnych wkładach kominkowych przepustnica dopływu powietrza znajduje się w fasadzie wkładu kominkowego. Gdyby nie było możliwości bezpośredniego doprowadzenia powietrza do wkładu kominkowego, to należy zamontować przepustnicę pod kominkiem, czyli na końcu rury dolotowej powietrza z zewnątrz.
3. Aparat nawiewny posiada potencjometr, który umożliwia manualne ustawienie temperatury włączania się i wyłączania.
4. Uważam, iż wentylatory kominkowe bez bypassów są bardziej wydajne i nie szkodzą im ewentualne braki w dostawie prądu.
5. Wentylatory są bardzo ciche. Miejsce usytuowania zależą od sytuacji u klienta (najczęściej jednak są montowane na strychu).

Do Foresta i Racera:
Drodzy Panowie, moja firma zatrudnia prawie 50 osób, posiadamy własny zakład obróbki kamienia, własne buro projektowe, aktualnie mamy 6 grup monterskich (stałych). Każda z grup wykonuje około 8-9 kominków miesięcznie, daje to około 50-60 kominków miesięcznie, montowanych na terenie Polski i Niemiec. Oprócz tego prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną, oferując bardzo dobre warunki dla mniejszych firm kominkowych (niskie ceny i szybki serwis wielu znaczących europejskich marek wkładów kominkowych). Nie wiem Forest, ale jak możesz sobie wyobrazić sytuację, gdybym osobiście był na odbiorach i podczas eksploatacji kominków, wybudowanych przez moją firmę? Tak czy siak, zjawiamy się na każde wezwanie klientów, którzy mają jakieś problemy.

Dziękuję BOHUSZ za gratulację, ale uwierz mi, że jest to okupione niezwykle ciężką pracą. Pozdrawiam.

tfor
23-06-2010, 06:36
tfor, ustosunkuję się do Twoich pytań:
1. Nie praktykuje się kratek (anemostatów) nawiewnych w salonie, gdzie stoi kominek.
2. W nowoczesnych wkładach kominkowych przepustnica dopływu powietrza znajduje się w fasadzie wkładu kominkowego. Gdyby nie było możliwości bezpośredniego doprowadzenia powietrza do wkładu kominkowego, to należy zamontować przepustnicę pod kominkiem, czyli na końcu rury dolotowej powietrza z zewnątrz.
3. Aparat nawiewny posiada potencjometr, który umożliwia manualne ustawienie temperatury włączania się i wyłączania.
4. Uważam, iż wentylatory kominkowe bez bypassów są bardziej wydajne i nie szkodzą im ewentualne braki w dostawie prądu.
5. Wentylatory są bardzo ciche. Miejsce usytuowania zależą od sytuacji u klienta (najczęściej jednak są montowane na strychu).

...................

Dziekuję bardzo za wyczerpujące wypowiedzi.

Forest-Natura
23-06-2010, 07:24
Witam.

Do Foresta i Racera..."Zazdraszczam przemiału"...
Ja wyznaję inną filozofię - KAŻDY projekt pieca czy kominka wychodzi spod mojej ręki, a na budowach u dwóch (tylko) moich ekip jestem wielokrotnie podczas wykonywania prac (na zmianę).
Zanim doszedłem do własnych pracowników, osobiście wykonałem kilkadziesiąt realizacji...do tej pory mam "w głowie" lub w komputerze dokumentację KAŻDEGO pieca i kominka - nawet tych z początku działalności i wiem jak działa oraz jak się sprawuje (dobrze czy nie). Każdy z nich "odpalałem" również osobiście...
Za to nie miałem nigdy i nie mam spraw sądowych...
Pozdrawiam i wcale nie podziwiam.

racer
23-06-2010, 15:00
Amen.

Pete74
09-09-2010, 09:19
pewnie to będzie rozwiązaniem:
http://www.budujemydom.pl/images/stories/instalacje/ogrzewanie_kom9_250.jpg
http://www.maxvent.pl/images/kominek.jpg

Witam wszystkich i pozwalam sobie odświeżyć ten wątek pomimo "Amen" na końcu :rolleyes:
Mam następującą wątpliwość:
Będę samodzielnie montował wkład Supra Temporis z fabrycznym dystrybutorem gorącego powietrza - 4 otwory DN150.
Na części publikowanych w internecie schematów wszystkie te 4 otwory są wykorzystane np. dwie rury na kondygnację wyżej a dwie rury do kratek w komorze obudowy ponad dystrybutorem. Czyli całe powietrze z komory dystrybutora odpływa gdzieś rurami. Ale pozostaje ta druga komora ponad dystrybutorem i rozumiem, że ona powinna mieć też swoją kratkę przez obudowę, czy może nie?, a może powinna mieć kratkę nawiewną u dołu (tuż nad blachą dystrybutora) i wywiewną u góry?
Nad tą drugą komorą planuję jeszcze trzecią, tą tzw., nie wiadomo dlaczego, dekompresyjną - głownie ze względu na drewniany strop z trzcinowymi matami pod tynkiem.
Jeżeli ktoś z Państwa zechciałby się pochylić nad moimi pytaniami będę wdzięczny.
pozdrawiam, Piotr

szczukot
23-09-2010, 20:49
Mam kilka pytan :
1) Czy BAN + AN mozna laczyc pod dowolnym katem ? Czyli, ze mozna je spiac w 4 pozycjach co daje wylot bypasa w konkretnym kierunku w stosunku do wyrzutu ?
2) Chcialem uproscic u siebie na maksa kominek. Z takim mini-DGP. Czyli cche zrobic tak :zwykly kominek obudowany dookola plytami. Na dole klatki wlotowe. Na gorze tylko podlaczenie do BAN. I nic wiecej. Czy moge tak zrobic ? Zadnych dodatkowych kratek, komor dekompresyjnych itp.

Fantom

szczukot
29-09-2010, 13:36
ad1. Dowiedzialem sie w Darco, ze NIE :(

Dodatkowe pytanko : czy BANAN lepiej umiescic na strychu czy kolo kominka ?
NA strychu :
- wada : strych nieogrzewany ocieplony - moze byc kilka stopni co bedzie powodowalo straty energii
- wada ? : dodoatkowe powierze bypass bedzie pobieral z nieogrzewanego strychu
- zaleta - ciszej w domu i duzo wiecej miejsca na montaz

Kolo kominka :
- wady : bedzie nad kominkiem w osobnej komorze np, bedzie goraco (a temp maks zew podawana jest do BANANA na 50 st)
- zalety : zadnych stra ciepla

Fantom

netspiker
04-10-2010, 21:13
Niebawem będę kompletował materiały do DGP.
Które turbiny do DGP są lepsze Darco czy Dospel?
Co oprócz ceny przemawia za urządzeniami Darco?

racer
06-10-2010, 12:41
Darko ma droższe wentylatory. Różnica właściwie widoczna jest tylko w turbinach z by-passem. Obydwie firmy to podobny poziom.

szczukot
06-10-2010, 12:50
DARCO ma miec nowy produkt - jest juz w katalogach ale jeszcze nie jest dostepny. W nazwie ma 'eco'. Chyba jest drozszy, ale ma lepsze parametry.

Fantom

nikonel
31-10-2010, 08:53
Witam wszystkich. Mam także pytanie odnośnie swojego wybudowanego już kominka. Z tego co wyczytałem, wynika że lepszym rozwiązaniem dla DGP jest istnienie wokół tylnych ścian kominka dystrybutora. Rozumiem że wychodzić powinna z niego rura do DGP a druga do kratki wywiewnej w obudowie komory kominka. Czy w takim wypadku DGP nie będzie także zasysać gorącego powietrza które powinno zasilać wylot w obudowie kominka.
Rozmawiałem ostatnio z instalatorem z mojego miasta i ten odradzał montaż dystrybutora kominka przy zamontowaniu DGP, natomiast jak najbardziej zalecał przy ogrzewaniu grawitacyjnym.

Druga sprawa to doprowadzenie świeżego powietrza. Czy może ono być doprowadzone z piwnicy czy też musi być spoza budynku. Jaka powinna być średnica takiej rury dolotowej i czy ma ona zasilać tylko palenisko w tlen czyli jeżeli jest możliwość to należy ją podpiąć do wlotu powietrza do paleniska, czy też ma ona także zasilać komorę wokół kominka aby DGP miało skąd pobierać powietrze.

Trzecie pytanie dotyczy DGP. Czy bypass jest konieczny czy też spokojnie można się obyć bez niego i w końcu jeżeli mój wentylator ma być umieszczony na strychu to czy mogę go także okryć ociepleniem aby nie było strat ciepła.

szczukot
31-10-2010, 09:33
Druga sprawa to doprowadzenie świeżego powietrza. Czy może ono być doprowadzone z piwnicy czy też musi być spoza budynku. Jaka powinna być średnica takiej rury dolotowej i czy ma ona zasilać tylko palenisko w tlen czyli jeżeli jest możliwość to należy ją podpiąć do wlotu powietrza do paleniska, czy też ma ona także zasilać komorę wokół kominka aby DGP miało skąd pobierać powietrze.

Pomysl. Biorac powietrze z domu, od razu bedziesz pobieral z niego energie (np 20 stopni powietrze). Biorac z zewnatrz, nie tracisz tej energii.
Po drugie, jak masz wentylacje mechaniczna, to zle by pracowala.
Ja rure doprowadzajaca mam chyba 110mm

Fantom

bohusz
31-10-2010, 09:52
Powietrze do spalania, podawane bezpośrednio do paleniska, powinno być dostarczone z zewnątrz, lub ewentualnie z piwnicy dobrze wentylowanej. Podłączenie to powinno być szczelne i powinna być możliwość regulacj ilości podawanego powietrza.
Powietrze do komory obudowy, czyli do ogrzewania przez korpus wkładu powinno być podawane z pomieszczenia które ma być ogrzewane tym powietrzem. Z reguły poprzez kratki w dolnej części obudowy kominka stosownej wielkości. To jest rozwiązanie najpopularniejsze i wymagane przy obudowach wykonanych jako kominki zimne z konstrukcyjnych płyt izolacyjnych. Bo prawdopodobnie nikt już nie decyduje się na wykonanie obudowy z płyt GK + WEŁNA.

nikonel
31-10-2010, 10:29
Sprawdziłem u siebie i niestety nie mam możliwości podłączenia świeżego powietrza bezpośrednio do kominka. Jedyna możliwość to wyposzczeniu rury w podłodze pod kominkiem , bezpośrednio pod otworami zaciągającymi powietrze do spalania. Wiadomo jednak że część tego powietrza napewno będzie wpadało do mieszkania, ochładzając je a część do komory kominka. Myślę o tym co pisałeś bohusz o zaciąganiu powietrza z pokoju do komory kominka. Jest to logiczne gdyż ogrzane już powietrze ponownie wpada do komory powodując jeszcze szybsze ogrzanie się tego powietrza, Jednak działająca turbina wyciąga je na piętro i w tym momencie powietrza w pokoju z kominkiem zaczyna " brakować". Dlatego zastanawiam się czy jednak nie powinno być ono w jakiś sposób dostarczane do tego pokoju z zewnątrz. Po za tym jakie jest wasze zdanie o dystrybutorze ciepłego powietrza.

netspiker
31-10-2010, 10:50
Bo prawdopodobnie nikt już nie decyduje się na wykonanie obudowy z płyt GK + WEŁNA.

Bohusz,
Ciekawy jestem, skad taka opinia? Z uwagi na koszty wielu majsterkowiczow robi samodzielnie takie obudowy. Podobnie z pewnoscia znajdzie sie wciaz wielu kominkarzy, ktorzy stosuja takie tradycyjne obudowy.
Porzadnie wykonana izolacja z plyt GK przeznaczonych do tego celu, szczelnie oklejonych na polaczeniach tasma alu jest z powodzeniem stosowana od wielu wielu lat w tysiacach kominkow na calym swiecie. Sam zamierzam taka zamowic, bo nie zamierzam wrzucac kupe kasy w cos, czego i tak nie widac, bo jest z zewnatrz oblozone kamieniem. Chyba ze mnie przekonasz, ze roznica w cenie zakupu takiej obudowy z ksztaltek ceramicznych nie jest wyzsza niz 10%.

bohusz
31-10-2010, 14:18
Nie ma płyt KG przeznaczonych do budowy kominków. Dlatego stosowano izolacje od wewnątrz wełną z ekranem "odbijającym ciepło"
Są płyty tz. "ogień" ale produkowane zupełnie do innych celów, ich odporność jest krótkotrwała.
Temperatura w obudowie może okresowo dojść do 400 stopni celsjusza. Proszę o wskazanie materiałów.. płyt, taśm, wełny a szczególnie kleju które mają taśmy i wełna z ekranem....
Na "świecie" nie stosuje się takiej metody, to "wymysł" polski.

Najtaniej jest nie wykonywać kominka wcale, a jeżeli się zdecydować to na budowę nie pylącą wykonaną z materiałów do tego przeznaczonych.
Przykładowo wykonaną z płyt konstrukcyjnych izolacyjnych.
Budowanie jest proste, szybkie i tanie. Są to jednak kominki zimne...

Jeżeli chodzi o obudowy wykonane z szamotu, to ich koszt od 3000 zł do góry.
No ale jest zupełnie inna zasada grzania.

netspiker
31-10-2010, 20:53
Nie ma płyt KG przeznaczonych do budowy kominków.

Oczywiscie, bo nie ma takiej potrzeby, skoro plyty GK sa odizolowane od wnetrza kominka wystarcza te o podwyzszonej odpornosci na ogien.


Temperatura w obudowie może okresowo dojść do 400 stopni celsjusza. Proszę o wskazanie materiałów.. płyt, taśm, wełny a szczególnie kleju które mają taśmy i wełna z ekranem....

Plyty np. takie ROCKWOOL przeznaczone do zabezpieczeń ogniochronnych:
http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/system-zabezpieczen-ogniochronnych-firepro/conlit-duo.aspx
http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/system-zabezpieczen-ogniochronnych-firepro/rocklit-150-af.aspx


Najtaniej jest nie wykonywać kominka wcale, a jeżeli się zdecydować to na budowę nie pylącą wykonaną z materiałów do tego przeznaczonych.

Np. takich plyt ROCKWOOL majacych aprobate na zastosowanie do maks. 600 st.C??:
http://przewodnik.rockwool.pl/produkty/produkty-ogolnobudowlane/firerock.aspx


Przykładowo wykonaną z płyt konstrukcyjnych izolacyjnych.
Budowanie jest proste, szybkie i tanie.

Ciekawe jak tanie?? bo koszty materialow na tradycyjna konstrukcje obudowy (profile stalowe, plyty w welny skalnej Firerock, tasma alu, plyty ogniochronne GK-F) na prosty kominek nie przekrocza 400 zl. Oczywiscie bez okladziny.


Jeżeli chodzi o obudowy wykonane z szamotu, to ich koszt od 3000 zł do góry.
No ale jest zupełnie inna zasada grzania.

To mniej wiecej tyle, ile kosztuje najtansze wklady zeliwne (pomijajac chinszczyzne z marketow budowlanych). Moze porownanie nienajlepsze, ale to tak jakby tuningowac CINQUECENTO zakladajac mu opony z alufelgami po 500 zl/szt, spojlery, tarcze i zaciski Brembo, sportowy wydech itp. Potroi sie koszt samochodu ale i tak bedzie to tylko malutkie auto tyle ze troche szybciej jezdzace po zakretach.

bohusz
01-11-2010, 07:19
Tutaj rozmawiamy o odporności na temperaturę, odporność ogniowa raczej nie dotyczy.
Interesuje nas odporność na temperatury długotrwałe
Problem jest z folią aluminiową i klejem... również tym klejem spajającym włókna.

Aluminium topi się w temperaturze ok 660 stopni, ale jednak co najważniejsze w temperaturach o wiele niższych się utlenia.
Taśmy aluminiowe ogólno dostępne są z regóły przewidziane do stosowania w temperaturach do 150 stopni... (klej)
Są taśmy aluminiowe AT-506 wynosi +200oC. dla pracy krótkotrwałej (30min.) do +350oC!!!

Co do płyt GK "ogień"
""Wiązanie gipsu jest skutkiem tworzenia hydratu CaSO4x0,5H2O, który powoduje tężenie masy uzyskanej przez zmieszanie gipsu z wodą. Czas wiązania jest krótki i nie przekracza zwykle kilkudziesięciu minut. Odlewy z masy gipsowej całkowicie tracą wytrzymałość w temperaturach powyżej 373K (100 st. C - mój dopisek), dlatego nie są stosowane jako materiał ogniotrwały"

I nie pomoże różowy papier, ani zbrojenie z włókien szklanych."

Podkreślam, że użyłem tu konkretne teoretyczne informacje które uzyskałem podczas czytania postów Wojtka.
Ja posiadam jedynie swoje doświadczenia wynikające z rozbiórki obudów wykonanych z płyt GK I OBSERWACJI JAK UŻYTE MATERIAŁY zachowują się po kilku latach eksplatacji.

tfor
06-11-2010, 12:23
Mam pytanie dotyczące usytuowania wentylatora (dystrybutora) powietrza z komina. Czy musi on być w jednym (mniej wiecej) pionie z kominkiem - np. na strychu nad kominkiem czy moż ebyć np. 6 mb. w bok pionu kominka i dopiero od niego dystrybucja powietrza ciepłego? Buduję dwukondygnacyjny dom ze strychem i pasuje mi dystrybucję zrobić w garderobie, ale jest to ok. 6 mb w poziomie od pionu z kominkiem.

fenix2
18-11-2010, 20:49
Jeżeli będzie turbina to powinno bezproblemowo działać.
Jednak kanał musisz dobrze docieplić.

piogron
17-03-2011, 17:50
Czy turbina kominkowa musi miec bypass? Jeśli nie to skąd pobiera sobie powietrze żęby zemiszać je z gorącym gdy temoperatura jest za wysoka? Chciałbym taką turbinę umieścić w garderobie, na piętrze, czy to dobry pomysł?

szczukot
17-03-2011, 20:14
Sam sobie odpowiedziales - musi byc bypass aby nie bylo za gorace powietrze. Chyba, ze wlaczysz mocno obroty, to nie powinno zdazyc sie nagrzewac za mocno

Fantom

karas83
15-12-2014, 21:38
Sam sobie odpowiedziales - musi byc bypass aby nie bylo za gorace powietrze. Chyba, ze wlaczysz mocno obroty, to nie powinno zdazyc sie nagrzewac za mocno

Fantom

Witam , przeczytałem cały wątek , mam pytanie czy dobrze sprawdzają się regulatory obrotów do turbin? Czytałem że tam powyżej 80 stopni włączą wentylator na pełne obroty.
To wystarczy by nie montować beypassu?
Jakie regulatory polecacie?
Są takie by podłączyć np dwie turbiny?
Zastanawiam się nad zamontowaniem osobnych turbin na parter i piętro, z kilku powodów. Chce zamontować turbine na piętrze lub poddaszu, i nie bardzo pasuje mi prowadzić znów rurę do dwóch pomieszczeń na parterze.

Wolał bym jakąś małą turbinke na parterze (mam do tego miejsce) i dwa wyjścia z kominka.
Myślę tagrze o szybrach zamykajacych wyloty ciepłego powietrza ponieważ część dnia spędzam na parterze , lub w jednym pokoju.
Chciał bym kierować tam ciepło gdzie tego będę najbardziej potrzebował.

Z góry dziękuję za opinie

szczukot
16-12-2014, 06:24
Mi zostało tylko miejsce na turbinę :)
Powietrze rozchodzi się "grawitacyjnie" z bypassem

Fantom

karas83
16-12-2014, 08:23
Mi zostało tylko miejsce na turbinę :)
Powietrze rozchodzi się "grawitacyjnie" z bypassem

Fantom



Czy jeśli będę miał turbine i będzie wyłączona to grawitacyjnie będzie działać?
Domyślam się ze nie tak jak bez turbiny , w końcu wentylator coś tam bedzie utrudniał.

szczukot
16-12-2014, 09:37
Wszytsko zależy od tego jak masz kanały porobione. Jak leca duzo w poziomie lub do góry a potem w dół to raczje bez turbiny sie nie obędzie.

Fantom

karas83
16-12-2014, 10:06
W sumie kominek mam w miarę na środku domu , pionem do góry i gdybym porozciagal pod sufitem nie na strychu, to może nie było by źle . Ale da się turbinke i będzie aż ogień z tych kratek szedł haa .
Nie mam jeszcze kanałów , dopiero zaczynam zabawę. Obudowę chce od wewnątrz płytami szamotowymi zrobić , na to płyty izolujace (nie KG) .

Jaki masz wkład?