PDA

Zobacz pełną wersję : Solary i opłacalność. Obliczenie.



Strony : [1] 2

JanWerbinski
18-06-2010, 10:09
Poniżej przedstawię opłacalność solarów dla rodziny 2+1 w porównaniu z ponoć
najdroższą energią elektryczną w II taryfie. Taka energia kosztuje 0,25 zł
kWh i przejście na 2 taryfy nie kosztuje w lubuskim nic.
================================================== ======
Wg danych http://pl.wikipedia.org/wiki/Oszcz%C4%99dzanie_wody
Prysznic zużywa 4 razy mniej wody niż kąpiel.
Mój bojler elektryczny 80l zapewnia 150 litrów zmieszanej wody o
temperaturze 45 stopni.
Wg tych danych na zagrzanej w nocy wodzie można wziąć prysznic (zużywając
statystyczne 50 litrów) trzykrotnie. W dzien są dwie kolejne godziny grzania
i znowu mamy trzy prysznice. Używając tylko II taryfy i zbiornika 80 litrów
można w czasie I taryfy, kiedy grzałki nie pracują wziąć prysznic
sześciokrotnie.

Kolejne wyliczenie.
Ile litrów ciepłej wody 38 stopni uzyskam grzejąc prądem w II taryfie za 150
zł miesięcznie? Tyle wydawał miesięcznie Maniek z usenetu, zanim "zainwestował" w
solary.
Moc 2kW daje 1 (10st -> 38st) do 1,2 (14st -> 38st) litra wody na minutę.
Załóżmy że pesymistycznie jest to 1 litr/min przy 2kW.
Przez godzinę grzałka 2kW ogrzeje 60 litrów za 50 groszy. Za 150 zł mamy 18
000 litrów. Licząc średnio 50 litrów na prysznic (można 1/3 mniej) wystarczy
to na 360 pryszniców miesięcznie czyli 11 dziennie.

Gdyby Maniek grzał prądem, to w 2 taryfie ma 11 pryszniców/dobę. Gazem to
około
13-15/dobę.
================================================== ======
Przeciętny Polak jak potwierdzają zapachy w środkach komunikacji miejskiej
bierze do 1 prysznica na dobę. Niektórzy dwukrotnie.

Bierzemy teraz statystyczną rodzinę 2+1. Średnio biorą oni 3 prysznice
dziennie. No nie oszukujmy się, to czuć w autobusie w upalny dzień. Nie że
używam komunikacji miejskiej, ale ponoć nie zmieniło się nic w temacie
odoru.

Zapotrzebowanie dobowe na CW do kąpieli itp takiej rodziny to 3x50 prysznic
+ 3x15 na inne rzeczy. Razem 200 litrów. Koszt ogrzania 200 litrów wody z 10
do 38 stopni bojlerem pojemnościowym i prądem w II taryfie to 1,7 zł (1kW *
6,5 godziny *0,25 zł/kWh G12 IIt). Miesięczny koszt to 51 zł. Do tego
dochodzą koszty utrzymania CW (straty cieplne) 1kWh/dobę co daje 7,5 zł.
RAZEM 58,5 zł/ miesiąc. 700 zł / rok

Koszty inwestycyjne
Bojler 80l 400-500 zł, katoda do wymiany po paru latach 50 zł.
Instalacja bojlera 50 zł (pół godziny)
Razem do 600 zł

Całkowity koszt CW przez 10 lat
7600 zł rozłożony po równo, bez dużych inwestycji na poczatku.
================================================== ======
Gaz
Większe koszty inwestycji i około 20% tańszy koszt kWh.
================================================== ======
Solary
Trzeba mieć gaz lub bojler elektryczny na czas zimowy i pochmurny.
Inwestujemy 8000 zł.
Załóżmy że pogoda jest wyśmienita i przez 7 miesięcy w roku wogóle nie
używamy gazu ani prądu do ogrzewania wody.
7 miesięcy w roku nie ponoszę kosztów prądu, co daje mi 58,5*7= 409 zł
oszczędności rocznie.
8000 / 409 zł = 20 lat.

Aby solary się zwróciły muszą pracować 20 lat. Jest mało prawdopodobne aby
tyle wytrzymały.
================================================== ======

Wniosek jest taki, że instalacja solarna opłaca się dla dużych obiektów,
rodzin wielodzietnych powyżej 6 osób, żłobków, basenów w ogródku itp. Nie
opłaca się dla statystycznych rodzin, w przypadku których jest to zwykła
chęć zrobienia wrażenia na sąsiadach.

--
Jan Werbiński O0oo....._[:]) bul, bul, bul
Prywatna http://www.janwer.com/
Nasza siec http://www.fredry.net/

jersey
18-06-2010, 12:41
Przeciętny Polak jak potwierdzają zapachy w środkach komunikacji miejskiej
bierze do 1 prysznica na dobę. Niektórzy dwukrotnie.
Jan Werbiński O0oo....._[:]) bul, bul, bul


miałeś kolego oczywiście na myśli "1 prysznic tygodniowo", biorąc pod uwagę te zapachy... ;-)

a ad. tematu - moim zdaniem masz rację. a do kosztów solarów - przez te 20 lat, na pewno będzie potrzebna jakaś obsługa, reperacja, której też za darmo nikt nie zrobi. zatem okres zwrotu jeszcze się wydłuży.

HenoK
19-06-2010, 17:59
Poniżej przedstawię opłacalność solarów dla rodziny 2+1 w porównaniu z ponoć
najdroższą energią elektryczną w II taryfie. Taka energia kosztuje 0,25 zł
kWh i przejście na 2 taryfy nie kosztuje w lubuskim nic.Całość wyliczenia poprawna, tylko z ceną energii chyba przesadziłeś.
Do tych 0,25zł/kWh musisz chyba jeszcze dodać koszty dystrybucji.
U mnie (Energa Słupsk) aktualnie wychodzi w II taryfie 0,30793zł/kWh.
Mam kolektory słoneczne, ale oszczędzam na nich jeszcze mniej niż wyliczyłeś, bo podstawowym źródłem ciepłej wody jest pompa ciepła.
Przy jej zastosowaniu dzienny koszt przygotowania ciepłej wody dla 3 osób nie przekracza 0,6zł (ok. 220zł rocznie).
Więcej w moim Dzienniku budowy.

v8zj
19-06-2010, 21:41
bardzo ciekawe wyliczenia. A czy brał Kolega może pod uwagę mini elektrownię wiatrową taką np do 2KW (uważam że czesciej wieje wiatr niż swieci słonce). Kompletny zestaw do 2kw z grzałką do bojlera widziałem gdzies w necie za ok 2k PLN. Całość z montażem niech kosztuje nawet 3k. Myślę ze to bardziej się opłaca.

JanWerbinski
20-06-2010, 22:19
Całość wyliczenia poprawna, tylko z ceną energii chyba przesadziłeś.
Do tych 0,25zł/kWh musisz chyba jeszcze dodać koszty dystrybucji.
U mnie (Energa Słupsk) aktualnie wychodzi w II taryfie 0,30793zł/kWh.
.

Enea Zielona Góra. Cena ze wszystkimi składowymi, dystrybucją i VAT. W I taryfie jest to 0,6 zł. W G11 jest 0,50 zł.

JanWerbinski
20-06-2010, 22:22
bardzo ciekawe wyliczenia. A czy brał Kolega może pod uwagę mini elektrownię wiatrową taką np do 2KW (uważam że czesciej wieje wiatr niż swieci słonce). Kompletny zestaw do 2kw z grzałką do bojlera widziałem gdzies w necie za ok 2k PLN. Całość z montażem niech kosztuje nawet 3k. Myślę ze to bardziej się opłaca.

Mieszkam w terenie zabudowanym, drzewa. Wiatr wieje tu rzadko. Myślałem o ogniwach fotowoltaicznych, które mają już moc kilkudziesięciu W. Niestety przy 10-15 letnim okresie planowanego zwrotu z inwestycji koszt prądu z elektrowni jest około trzykrotnie niższy.
Trzeba czekać na rozwój technologii.
Z ekologicznych źródeł ciepła, to mam częściowo ogrzewanie klimatyzacją, które działa do -10. Współczynnik mocy pobranej do przepompowanej 4.0

KasiaiKrzyś
26-06-2010, 21:27
Podnosząc temat dla 4 osobowej rodziny opłacalność solarów w gminie bez dopłat (z tego co słyszalem w niektórych są dopłaty) jest znikoma, a w zasadzie jej brak. Nawet zakładając, że solary sie nie popsuja to zwrot inwestycji zbiegnie się z koniecznością wymiany elemenów. :( Chyba nie robię i koniec

Piotr G
29-06-2010, 14:49
lada moment mozliwe dotacje do kredytów 45% w całej Polsce

Piotr

Julies
29-06-2010, 15:00
zwrot inwestycji po 20 latach, a po 10 trzeba wymienić solary...tjaaa

kurt76
29-06-2010, 16:29
ja osobiscie rezygnuje ze solarow. nie w tej cenie nawet z doplata.

natomiast w garazu mam juz "wejscie" do sieci elektrycznej, dzialka "w polu", zaczynam sie przygladac elektrowniom wiatrowym...
generalnie wiecej wieje zima i o to chodzi...

voytas80
30-06-2010, 09:51
I co tu teraz zrobic? :)
Hmmm to tak jak z tymi super zarówkami energoszczednymi :D

kurt76
30-06-2010, 21:31
generalnie opłacalność MEW jest jeszcze niższa od solarów, ponieważ wiatry w Polsce są bardzo słabiutkie, i jeszcze nikomu nie udało się przekroczyć 10% mocy nominalnej, jeśli naprawdę myślisz o własnej turbinie wiatrowej to zacznij czytać jak ją zbudować własnymi rękami, to jedyna metoda żeby opłacalność wyszła lepiej niż dla solarów

Pewnie masz racje.
Ja mam dylemat tego typu, ze do wyboru mam zbiornik Galmetu z grzalka za 1000 zl, pracujacy wylacznie w II taryfie, albo kupne kolektory sloneczne z montazem powiedzmy za 8 tys.
Do tego nie chcial bym perforowac pokrycia dachowego, bo w tej chwili nie mam ani jednej "dziurki".

Jednym slowem mam dylemat.... tym bardziej, ze jak patrze na caly zestaw solarny to nie wyglada mi to na mechanizm bezobslugowy/dlugowieczny...

marcin-r
02-07-2010, 16:07
.... tym bardziej, ze jak patrze na caly zestaw solarny to nie wyglada mi to na mechanizm bezobslugowy/dlugowieczny...

1. solary nie są bezobsługowe
2. do pracy solary też zużywają energię elektryczną
3. średnie usłonecznienie w Polsce

ogólnie inwestycja ok 8k w ogrzewanie TYLKO wody to chyba przesada i ciężko tu mówić o zwrocie z inwestycji
ale przy całkowitej kwocie wydatków poniesionych na budowę komfort "darmowej" ciepłej wody latem chyba decyduje tu o zakupie...

ps
sam się mocno zastanawiam co wybrać, jestem na 65% przekonany do pompy ciepła powietrze woda ale to też tylko po to by po sezonie nic nie robić przy piecach/solarach/itp

pps


Zapotrzebowanie dobowe na CW do kąpieli itp takiej rodziny to 3x50 prysznic
+ 3x15 na inne rzeczy. Razem 200 litrów. Koszt ogrzania 200 litrów wody z 10
do 38 stopni bojlerem pojemnościowym i prądem w II taryfie to 1,7 zł (1kW *
6,5 godziny *0,25 zł/kWh G12 IIt). Miesięczny koszt to 51 zł. Do tego
dochodzą koszty utrzymania CW (straty cieplne) 1kWh/dobę co daje 7,5 zł.
RAZEM 58,5 zł/ miesiąc.
jak by te wyliczenia się zgadzały to nawet bym nie myślał o innej metodzie niż prąd :D

Mały
05-07-2010, 12:58
1 - bojler - jak już to porządny,a to koszt ok 1000-1500zł (patrz rubryczkę "stałodobowe straty energii elektrycznej" czyli w skrócie jakość ocieplenia).
2 - koszt uzytkowania zbliżony do mojego - 4 osoby, bojler viking 120l - ok. 70zł/m-c, a raczej nie śmierdzę - no chyba że o czymś nie wiem... ;)
3 - kiedy solary pracują to...nie pisz, że nie zużywają energii - automatyka + pompa (ok 50-70W, ale modulowana) potrafi za...ć praktycznie naście godzin na dobę - przy pracy na 50% i czasie 10 godzin masz 250W poboru mocy przez samą pompę
4 - co pewien czas należy zmienić płyn solarny (5lat), a za darmo tego raczej nikt nie zrobi - zwłaszcza jeśli to w Buderusie czy Viessmannie (ten różowy).
PS - co to za solary za 8 koła z montażem? Czy cena zawiera również ruraż+otulinę kauczukową, montaż i uchwyty?

Piotr G
06-07-2010, 10:01
Przy ogrzewaniu gazowym z sieci opłacalność również jest zaniżona przez opłaty stałe dla gazowni - które sa niemałe.

Czy zuzywasz czy nie płać i płacz.

Przy wszystkich systemach na paliwa stałe nalezy doliczyć czas i koszty czyszczenia, przygotowania opału, utylizacji popiołu.
prędzej czy póżniej uzytkownicy kotłów na paliwo stałe przechodza na grzałki elektryczne, a wtedy to się opłaca, jeżeli można to zrobić za tani kredyt hipoteczny czy z dopłatą to naprawdę warto

Piotr

E&K
12-07-2010, 22:35
I co tu teraz zrobic? :)
Hmmm to tak jak z tymi super zarówkami energoszczednymi :D

Ja robię cala instalacje pod ewentualne solary w przyszlości jak technologia będzie dużo tańsza. Robię tylko wypusty pod dodatkowy zbiornik 150L na razie zakładam tylko jeden zbiornik na 150L, bo uwżam że w ciągu nabliższych 10 lat nic się nie zmieni a po 10 latach będzie trzeba zbiornik wymienić oraz wypust pod solary w murze bo solary bedą prawdopodbnie w ogrodku ( za malo miejsca na dachu). Myślę że to rozsądne rozwiazanie. PS ogrzewanie wody na gaz:)

skarmateusz
15-07-2010, 20:25
Ciekawe, co by powiedzieli producenci produkujący te kolektory słoneczne, gdyby się im przedstawiło te obliczenia z pierwszego postu :) Bo rzeczywiście skoro po 10 latach trzeba je wymieniać, a dopiero po 20 ich koszt się zwraca ( nie biorąc pod uwagę dotacji, których uzyskanie jest malo prawdopodobne) to inwestycja raczej nieopłacalna:)

Co zatem się bardziej opłaca, instalacje solarne, czy energia wiatru? Ktoś to może policzył? Bo może się okazać, że te wszystkie ekologiczne rozwiązania zubożą tylko nasz portfel, podobnie jak ekologiczna żywność :)

RAPczyn
15-07-2010, 20:38
Jakie kolektory po 10 latach trzeba wymieniać?? 10 lat to niektóre firmy dają gwarancji.
Na wsiach, zbiorniki poziome ~400l stojące na powietrzu, bez ciśnieniowe są po 30 lat i jest dobrze.
Pisałem już kiedyś, że były robione badana instalacji kolektorów płaskich z lat '70 XX wieku i spadek sprawności był bodaj nie większy niż 3%.
Znam instalację próżniowych kolektorów CPC pracujące ponad 10 lat i kolektorom nic nie dolega.

Pozdrawiam.

k_m
22-07-2010, 21:39
RABczyn.Są ludzie którzy dużo mówią ,bo nie korzystają z solarów,są także ci których na solary nie jest stać,są tacy którzy mają ,ale są żle zamontowane,lub żle dobrane.Jedno co powiem .Zanim zakupimy musimy wiedzieć co chcemy uzyskać i do czego.Po drugie więcej instalatorów którzy dobrze dobiorą i zamontują.

JanWerbinski
08-08-2010, 21:19
1 - bojler - jak już to porządny,a to koszt ok 1000-1500zł (patrz rubryczkę "stałodobowe straty energii elektrycznej" czyli w skrócie jakość ocieplenia).

Dobry bojler elektryczny od złego może się różnić:
- trwałością, powłokami antykorozyjnymi, katoda,
- sterowaniem,
- izolacją.

To pierwsze i drugie dla bojlerów 80-120 litrów uzyskujemy za kilkaset zł (600 zł mój Siemens 80l sterowany elektronicznie). Izolacja dla mojego bojlera przy _utrzymywaniu_ temperatury 55 stopni zapewnia, że zużywa on 1 kWh na podtrzymanie / dobę. Można tą izolację i oszczędność poprawić owijając go wełną mineralną, opiankowując poliuretanem lub obniżając temperaturę wody (okresowo ogrzewać mocniej przeciw legionelli).

Nie może się różnić:
- ilością uzyskanej ciepłej wody z kilowata.

Te tanie i drogie dają dokładnie tyle samo.

JanWerbinski
08-08-2010, 21:21
RABczyn.Są ludzie którzy dużo mówią ,bo nie korzystają z solarów,są także ci których na solary nie jest stać,są tacy którzy mają ,ale są żle zamontowane,lub żle dobrane.Jedno co powiem .Zanim zakupimy musimy wiedzieć co chcemy uzyskać i do czego.Po drugie więcej instalatorów którzy dobrze dobiorą i zamontują.

Mnie np nie stać na solary, bo nie stać mnie na wyrzucanie forsy. Pieniądze, których nie wydałem na tą fanaberię procentują zainwestowane w akcje.

j-j
09-08-2010, 19:06
Ciekawe, co by powiedzieli producenci produkujący te kolektory słoneczne, gdyby się im przedstawiło te obliczenia z pierwszego postu :) Bo rzeczywiście skoro po 10 latach trzeba je wymieniać, a dopiero po 20 ich koszt się zwraca ( nie biorąc pod uwagę dotacji, których uzyskanie jest malo prawdopodobne) to inwestycja raczej nieopłacalna:)

Co zatem się bardziej opłaca, instalacje solarne, czy energia wiatru? Ktoś to może policzył? Bo może się okazać, że te wszystkie ekologiczne rozwiązania zubożą tylko nasz portfel, podobnie jak ekologiczna żywność :)

Jak nazwa wskazuje rozwiązania ekologiczne są ekologicznymi choć też nie tak do konca bo na produkcję ich też sporo środowisko traci.
A opłacalność dla nas to inna sprawa i na pewno mało ma wspólnego z ekologią.

RAPczyn
10-08-2010, 19:29
Już kiedyś pisałem iż bardzo dobre kolektory oddają energię użytą do ich produkcji po okresie 1,1-1,3 roku do tego np. energia elektryczna użyta do produkcji pochodzi z turbin wodnych.

Darek...
13-08-2010, 11:50
Witam,

Powiem szczerze, przeczytałem wszytskie informacje dotyczące solarów, ich oceny, ekonomicznych uzasadniej i ... zgłupiałem !

Mam dom w zabudowie szeregowej, ok 150 m2 ( 4-y kondygnacje ), rodzina 2+1 ( mam nadzieję, że w ciagu najbliższych lat 2+2 :) ). Ogrzewam gazem - intalacja miejska, natomiast wodę podgrzewam elektrycznymi podgrzewaczami. Jeżeli chodzi o c.o. to sezon zimowy jest ok. cena ok 1 800,00 zł natomiast koszty energi kosmiczne - ok 230,00 zł za miesiąc.
W ostatnim czasie jest możliwość dofinansowania solarów ok 45% inwestycji. Po uwzględnieniukredytu ( tylko tak można uzyskać dofinansowanie ) faktycze zyski z inwestycji to ok 32,5% ( ok 3 200 zł zakłądając inwestycję w wys. 10 000,00 zł )
Planowałem założyć solary, niestety informacje z muratora/forum sprawiły, że zaczynam się wachać...

Koszt solara jest b. wysoki, nie wiem, czy nie lepszym roziwązaniem było by kupić piec gazowy dwufunkcyjny z relatywnie dobrym spalaniem i korzystać zarówno przy ogrzewaniu c.o. i wody.

Proszę o inforację, które rozwiązanie według Was będzie praktyczniejsze/ekonomicznie uzasadnione ???

Liwko
13-08-2010, 12:13
Kupujesz pompę ciepła do CWU za 6000zł i masz ciepłą wodę za 20-30zł miesięcznie. Zapewnia ci 100% zapotrzebowania w przeciwieństwie do tak promowanych nie wiadomo czemu w naszej strefie klimatycznej solarów.

HenoK
13-08-2010, 12:59
Kupujesz pompę ciepła do CWU za 6000zł i masz ciepłą wodę za 20-30zł miesięcznie. Zapewnia ci 100% zapotrzebowania w przeciwieństwie do tak promowanych nie wiadomo czemu w naszej strefie klimatycznej solarów.Pompa ciepła rzeczywiście zapewni Ci 100% ciepłej wody. Musisz jej jednak zapewnić odpowiednio wydajne dolne źródło. O ile latem nie ma z tym najmniejszego problemu, to zimą może to być problematyczne.
Są co prawda pompy ciepła powietrze-woda, które pracują również przy ujemnych temperaturach powietrza, ale kosztują one trochę więcej jak 6000zł.
Możemy oczywiście założyć, że pompa ciepła powietrze-woda będzie pobierała ciepło z pomieszczeń, ale wtedy trzeba będzie taką samą ilość ciepła do tego pomieszczenia dostarczyć.
Dla niektórych pomp-ciepła wystarczyłoby ciepło odbierane z wentylacji - przy strumieniu wentylacji 150m3/h i schłodzeniu powietrza o 20K możemy odzyskać ok. 1kW mocy, co oznaczam, że podgrzanie 150litrów wody do temperatury 45 st. C będzie zajmowało ok. 5h. Oznacza to, że bez problemu taka PCi może działać tylko w 2 taryfie.
Niestety gdy PCi wykorzysta ciepło z powietrza wywiewanego, to nawiewane powietrze trzeba podgrzać (w systemie wentylacji grawitacyjnej to normalne, przy wentylacji mechanicznej, już niekoniecznie).
Tak więc ta ciepła woda za 20-30zł miesięcznie kosztuje jednak trochę więcej.
Można mieć oczywiście ciepła wodę za takie pieniądze, ale "przy okazji" - wtedy, gdy pompa ciepła ogrzewa również dom. Tylko to już nie kosztuje 6000zł.

Liwko
13-08-2010, 13:58
Gdzieś czytałem na forum, że pompa ciepła do CWU wcale mocno nie wychładza pomieszczenia. Ale fajnie np. postawić ją w spiżarni albo suszarni bo przy okazji osusza pomieszczenie.

HenoK
13-08-2010, 13:59
trochę głęboko przesadziłeś, Darek... wydaje miesięcznie 230zł na prąd do CWUGdzie to wyczytałeś, że te 230zł to koszt energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody?

Liwko
13-08-2010, 14:01
trochę głęboko przesadziłeś, Darek... wydaje miesięcznie 230zł na prąd do CWU, nie ma jeszcze na świecie nawet w planach tak wydajnej PCi która potrafiła by to zamienić na 20-30 zł

chyba że ty myślałeś o tym żeby Darek... wydał wszystkie pieniądze na PCi a wtedy z konieczności musiał by zacisnąć pasa i zacząć kąpać się tylko od święta

No to się grubo mylisz! Pompa ciepła w lipcu zużyła mi 60kWh i to tylko w II taryfie. (3 osoby, zużycie miesięczne wody 9-10m3(ciepłej i zimnej))

HenoK
13-08-2010, 14:12
Gdzieś czytałem na forum, że pompa ciepła do CWU wcale mocno nie wychładza pomieszczenia. Ale fajnie np. postawić ją w spiżarni albo suszarni bo przy okazji osusza pomieszczenie.
W przykładzie, który podałem PCi ma moc chłodniczą ~1kW. Spróbuj na 5 godzin wstawić do spiżarni grzejnik o mocy 1kW i zobacz na ile podniesie się w niej temperatura. Mniej więcej takiego samego wychłodzenia możesz spodziewać się po wstawieniu tam PCi.
Co do osuszania to oczywiście prawda :-).

HenoK
13-08-2010, 14:15
jeśli mówimy o prądzie jedno-taryfowym to to jest całkiem normalna kwota
Jeżeli zużycie ciepłej wody (podgrzanej od 10 st. C do 45 st,. C) w ilości 300litrów na dobę uważasz za normalne, to masz rację.

Spirea
15-08-2010, 02:31
Ogrzewam gazem - intalacja miejska.....

Darek, z tego, co czytałam dotacja na solary nie jest dla osób, którzy są podłączeni do sieci miejskiej.

Liwko
15-08-2010, 10:46
PS a ile realnie płacisz raty od kredytu za PCi ?? te koszta powinno się chyba tez doliczać do kosztów CWU, inaczej powstaje szum informacyjny

Jakie raty, jakie raty? Zapłaciłem za pompę jak za dobry piec na groch. Nie budowałem komina i nie potrzebuję dodatkowych metrów na opał więc instalacja wyszła mnie tyle samo!

KrzysztofLis2
15-08-2010, 12:29
Darek, z tego, co czytałam dotacja na solary nie jest dla osób, którzy są podłączeni do sieci miejskiej.
Tak, ale dotyczy to miejskiej sieci ciepłowniczej, a nie gazociągu. :)

Liwko
15-08-2010, 16:59
Ok, niech będzie 10tyś. więcej. Nie warto? Mam system przy którym nie ruszam palcem i mam wszystko czego potrzebuję a płacę bardzo niskie rachunki.

Liwko
16-08-2010, 07:52
No niech będzie 600zł rocznie więcej przy kredycie na 30 lat. Czyli 50zł miesięcznie. Raczej za te pieniądze palacza bym nie wynajął. Czy dalej uważasz, że nie warto? Ty masz chyba jakąś psychozę pomp ciepła:(

Liwko
16-08-2010, 09:18
Gdzieś ktoś pisał, że solary zapewnią 50% rocznego zapotrzebowania za CWU. Ale trzeba policzyć koszt pozostałych 50% i podzielić to razem przez 12 i wyjdzie nam miesięczny koszt CWU. Inwestycja nie mała a zysku raczej z tego nie należy się spodziewać.

pierwek
16-08-2010, 13:49
Liwko - możesz zdradzić ile wydałeś na PC? Jak robiłem swoją instalację CO to koszt kotłowni z kotłem wyniósł mnie 13k pln (na gotowo z robocizną). Zastanawiałem się nad PC ale koszt pompa+dolne źródło wyliczono mi na 60k pln.

Liwko
16-08-2010, 14:02
Do tych 13tyś. dolicz jeszcze komin (około 4tyś.) i dodatkowe metry domu na opał (około 10tyś.)
Mnie cały system kosztował 27-28tyś. Czyli wychodzi podobnie jak u ciebie. Wiem, że są naciągacze i szukają jeleni ale wcale nie musi być drogo.

pierwek
16-08-2010, 14:16
Masz oczywiście rację co do komina i dodatkowych metrów - to słono kosztuje. Z tym że komin i tak jest potrzebny do wentylacji chyba że idziemy na całość i wentylacja jest mech + rekuperacja ale to znowu dodatkowe koszty. Najgorsze jest w tym to że jeżeli całość ma zmontować firma to liczą sobie jakby była to technologia kosmiczna z wyprawy na Marsa (nawet nie na Księżyc). To już widać nawet przy tak banalnej robocie jak ułożenie podłogówki. Ponadto ja kalkulacje opłacalności robiłem jak ekogroszek kosztował 400zł/t obecnie oscyluje trochę poniżej 800zł/t. i tak można sobie kalkulacje o kant d...y potłuc.

KrzysztofLis2
16-08-2010, 14:17
Jeśli rezygnujesz z komina na rzecz wentylacji mechanicznej to oszczędzasz na murowaniu komina i za to masz część wentylacji. Albo całość, jak ją zrobisz własnoręcznie. :)

Liwko
16-08-2010, 14:23
Najgorsze jest w tym to że jeżeli całość ma zmontować firma to liczą sobie jakby była to technologia kosmiczna z wyprawy na Marsa (nawet nie na Księżyc).

Masz trochę racji, jednak z tym też można się uporać. Trzeba pisać, dzwonić, pytać... :)

Liwko
16-08-2010, 14:27
Najgorsze jest to, że pompy ciepła mają opinię drogich, a to w cale nie jest prawdą. Pomijając oczywiście niektóre firmy. Przy nowo budowanym domu koszt wychodzi prawie identyczny jak przy innym źródle ogrzewania! A gdyby jeszcze zamiast dofinansowywania beznadziejnych solarów dofinansowano pompy ciepła to by smród na zawsze zniknął z naszych osiedli raz na zawsze.

Liwko
16-08-2010, 14:31
czyli realnie twoja CWU kosztuje 70-80zł na miesiąc
nadal uważasz ze to tanio ??

Tak, bo trzeba dodać że za ogrzewanie na sezon płacę w tym momencie 1200zł i palcem nie kiwam.
Masz jeszcze jakieś argumenty czy nie bo to już się nudne robi?

Ujmę to jeszcze inaczej.
Za cały rok, łącznie z obsługą kredytu na te twoje 10tyś. zapłaciłem w pierwszym sezonie grzewczym 2100zł. Przy drugim powinno wyjść już około 1700-1800. Przecież to jest miód na moje serce:)

j-j
16-08-2010, 15:04
Już kiedyś pisałem iż bardzo dobre kolektory oddają energię użytą do ich produkcji po okresie 1,1-1,3 roku do tego np. energia elektryczna użyta do produkcji pochodzi z turbin wodnych.

Jaki producent ma tak dobre kolektory że tak szybko oddają te koszty? I podaj źródło skąd masz dane że prąd jest z turbin bądź ze źródeł odnawialnych?
Bo o ile ja wiem to zielone pakiety dla firm są od niedawna, może od ok. 1,5 roku.
No i pozostaje jeszcze utylizacja tej ekologii.

Zresztą nawet jeśli powyższe jest prawdą to chociaż tyle solary mają pozytywu i mają choć jeden argument dla ich zakupu:
ekologia,
jednak niestety nadal nie ekonomia i energooszczędność, bo jak pisałem ekologia to coś innego niż ekonomia i energooszczednosć.

pzdr

Liwko
16-08-2010, 15:12
A moim zdaniem solary są nieekologiczne bo prowokują do zakładania systemów na paliwa kopalne. "Kupie sobie piec na wungiel i solarki i bedzie git"

Liwko
16-08-2010, 16:08
Gdyby j-j zużywał tyle CWU co ja wynik byłby identyczny. Różnica polega na tym, że nie każdy projekt nadaje się na dom pasywny. Nie ośmieszaj się takimi postami. Sugerujesz, że lepiej jak bym założył kopciucha niż pompę i pierdzielił się z np. grochem czy aby nie za wilgotny czy broń Panie Boże czeski doradco od energooszczędzania? Razem z kolegą budowaliśmy podobne domy. On się uparł na groch, ja na pompę ale to on sobie po pierwszym roku pluje w brodę.

j-j
16-08-2010, 20:22
czyli płacisz tyle samo co ja zamierzam u siebie, jedyna różnica to taka że ja mam domek 440m2, z czego ogrzewanego 260m2

J-J ma podobny metraż co ty ale on płaci w porównaniu do ciebie jakieś grosze typu 100zł na miesiąc za CO, piczman tez ma podobny metraż ale on też płaci mniej, więc w sumie ja już nie wiem co ty próbujesz udowodnić ??

Ej no nie przesadzaj :-), 100 zł to zapłaciłem za jeden najzimniejszy m-c i jeszcze suszyłem w nim dom i było to 23% całości z sezonu grzewczego.

pzdr

RAPczyn
16-08-2010, 20:54
Jaki producent ma tak dobre kolektory że tak szybko oddają te koszty? I podaj źródło skąd masz dane że prąd jest z turbin bądź ze źródeł odnawialnych?
Bo o ile ja wiem to zielone pakiety dla firm są od niedawna, może od ok. 1,5 roku.
No i pozostaje jeszcze utylizacja tej ekologii.

Zresztą nawet jeśli powyższe jest prawdą to chociaż tyle solary mają pozytywu i mają choć jeden argument dla ich zakupu:
ekologia,
jednak niestety nadal nie ekonomia i energooszczędność, bo jak pisałem ekologia to coś innego niż ekonomia i energooszczednosć.

pzdr

http://www.xl-solar.de/xl-rentabilitaet.html zwrot z inwestycji.

Pozdrawiam.

Liwko
16-08-2010, 20:55
Ej no nie przesadzaj :-), 100 zł to zapłaciłem za jeden najzimniejszy m-c i jeszcze suszyłem w nim dom i było to 23% całości z sezonu grzewczego.

pzdr

Tak, tylko mpoplaw widzi koszty tylko u mnie a o twoich kosztach początkowych już nie wspomina. Dziwny z niego doradca bo niewiele doradza:(

j-j
16-08-2010, 21:30
Tak, tylko mpoplaw widzi koszty tylko u mnie a o twoich kosztach początkowych już nie wspomina. Dziwny z niego doradca bo niewiele doradza:(

Bo o moich kosztach nie ma sensu rozprawiać, to kieszonkowe drobiazgi.

pzdr

j-j
16-08-2010, 21:36
http://www.xl-solar.de/xl-rentabilitaet.html zwrot z inwestycji.

Pozdrawiam.

Mam sobie tłumaczyć (?), hehe, jakoś mało to przekonujące.

A co do zwrotu to podawanie wyliczeń producenta jest mało poważne.
Rapczyn, ja nie jestem owcą i kitu żaden producent mi nie wciśnie.
Na szczęście potrafię liczyć wierz mi i to dosyć wiarygodnie.

pzdr

Liwko
16-08-2010, 22:04
No na początku też wydałeś więcej. I nie widzę w tym problemu ale on widzi te koszta tylko u mnie. Ty poszedłeś w pasywność, ja w pompę ciepła. Nakłady porównywalne i rachunki podobne (u mnie idzie sporo CWU). Gdybym grzał prądem CWU zapłacił bym 1000zł na rok a tak za całość w pierwszym sezonie grzewczym z jak się okazało mostkami ciepła (robiłem zdjęcia kamerą termowizyjną) zapłaciłem 1500zł. Przy drugim sezonie powinno być około 1300. Więc pomijając CWU wyszło by 300zł za ogrzewanie.

Liwko
17-08-2010, 08:50
Przeczytajcie ile realnie dostaniecie dofinansowania http://biznes.interia.pl/wiadomosci/finanse-osobiste/news/mozesz-zaoszczedzic-1000-zl,1518858
Tyle to ja u pana Cześka ze sklepu bez łaski dostanę. Śmiech na sali te dotacje.
A czas zwrotu też mocno wygórowany! To chyba dla 4-osobowej rodziny z piątką dzieci:)

Liwko
17-08-2010, 10:52
Z dziennika j-j


KOSZTY:
dodatki na dom pasywny, różnice to:
1. szkło piankowe- 1,44 m3---------------------------------------------=8000 zł.
2. styropian na gruncie- różnica grubości 20 cm
(mam 30 w normowym dałbym 10 cm), 170 zł/m3------------------=3400 zł
3. styropian na ściany- normowo dałbym
12 cm zwykłego czyli koszt=150 zł/m3,
a P+ mam 30 cm, koszt 210zł/m3- różnica kosztow------------------------=5400 zł
4. wełna na dach- różnica grubości 25 cm
(mam 0,5 m w normowym dałbym 25 cm), 150 zł/m3-----------------=4100 zl
5. Jackodur--------------------------------------------------------------------=500 zl
6. Went. mechaniczna wraz z GWC-------------------------------------=15 000 zł
7. różnica w kosztach inwestycyjnych za ogrzewanie-
tradycyjnie ok. 20 000 a ja mam za 4000 zł,
różnica------------------------------------------------------------------------= -16000 zł
8. okna- zapłaciłem 11500 zł
wraz z montażem i ta cena została zwiększona ze
tylko względu na pasywne 40%,
więc rożnica to------------------------------------------------------------= ok. 3500 zł


RAZEM TO: 8000+3400+5400+4100+15000-16000+3500=23400 zł

O co ci człowieku chodzi?
Wlazłeś na mnie bo nie chcę mieć kopciucha tak jak ty?
Odpuść sobie bo to zwykła żenua!

Ps. Skoro chcesz w wątku o PCi to po co pytasz w tym?

Liwko
17-08-2010, 17:48
jest pewne ryzyko że tanie dolne źródło w cenie poniżej 10 tyś brutto może w 3 lata zostać całkowicie zamrożone z powodu zbyt małej zdolności regeneracyjnej

Dawno się tak nie uśmiałem:) Co ma cena wspólnego z wydajnością dolnego źródła? Gdzie ty masz jakieś konkrety w tym względzie. Może jakiś przykład? Skoro jesteś najlepszym doradcą to czasem coś doradź a nie w większości negujesz. Ja z własnego doświadczenia zachęcam ludzi do PCi a ty podajesz doświadczenia innych. Nie martw się, ja czytam innych posty i nie musisz być ich adwokatem. Kończę tę nędzną dyskusję i odpuszczam sobie dalszą polemikę z tobą.
A co do serwisu to u niego pierwszej zimy byli trzy razy bo się podajnik popsuł. A ma drogi kocioł bo Klimosza. Dalsza dyskusja nie ma sensu.

j-j
17-08-2010, 19:29
No na początku też wydałeś więcej. I nie widzę w tym problemu ale on widzi te koszta tylko u mnie. Ty poszedłeś w pasywność, ja w pompę ciepła. Nakłady porównywalne i rachunki podobne (u mnie idzie sporo CWU). Gdybym grzał prądem CWU zapłacił bym 1000zł na rok a tak za całość w pierwszym sezonie grzewczym z jak się okazało mostkami ciepła (robiłem zdjęcia kamerą termowizyjną) zapłaciłem 1500zł. Przy drugim sezonie powinno być około 1300. Więc pomijając CWU wyszło by 300zł za ogrzewanie.

Ale włąśnie o to chodzi.
Ja też wydałem ale spoooro mniej od Ciebie.
Nie do końca rozumiesz na czym opiera się dom pasywny jeśli chodzi o koszty inwestycyjne i ktoś kto w domu pasywnym daje solary bądź PCi w obecnych cenach totalnie nie rozumie idei domu pasywnego.
Ty nie masz pasywniaka ale PCi są nadal sa drogie. Czy się u Ciebie opłacało należałoby przeliczyć bo kto wie może i tak.
Ale pamiętaj że w 80-90% PCi się NIE OPŁACA!!! Nie nie mierz swoją miarą dla innych i nie doradzaj zbyt pochopnie PCi bo doradzasz wtedy źle.
Temat opłacalności nie jest prosty ale system grzewczy oparty na PCi jeśli chodzi o koszty inwestycyjne tak i od lat jest drogi i pewnie jeszcze niestety będzie.
Tak dla zobrazowania poczytaj tutaj watek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM&p=3958612&viewfull=1#post3958612


pzdr

Liwko
17-08-2010, 20:53
Słuchaj. Kupiłem pompę za 10tyś.+ odwierty 10tyś.(resztę kotłowni pomijam bo czy to kocioł czy PCi to prawie to samo). Nie budowałem komina i nie mam nawet dodatkowego miejsca w domu na opał, a każdy dodatkowy metr domu przecież kosztuje. Jak się to policzy to okazuje się że wychodzi bardzo tanio. No może 6-8tyś. więcej niż przy kotle. Przy płaskim kolektorze to różnica robi się już banalna. Pociągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej niż PCi i comiesięczny haracz za przesył więc dałem sobie spokój. Dla mnie najważniejsze było zrobienie ogrzewania bezobsługowego i to mi się udało za naprawdę niewielkie pieniądze. Wiem, że ludzie płacą za PCi jak za zboże ale to ich sprawa i ich pieniądze. Ja w swych postach chcę im uświadomić że tak w cale nie musi być. Przy moim projekcie nie było szans zrobić domu pasywnego ze względu na bardzo duże przeszklenia z każdej strony domu choć okna dałem trzyszybowe. Nie mam również wiatrołapu a mam wielkie drzwi wejściowe z doświetlami. Mam również wielką suwankę i kominek który też jest niezłym mostkiem ciepła, ale właśnie ten sobie projekt wybrałem. Dwa lata przed budową drążyłem temat pomp ciepła i nie ukrywam, że między innymi dzięki temu forum wybrałem właśnie ten wariant. Jestem daleki od negowania domów pasywnych ale gdybyś nie zrobił dużo samemu koszt byłby dużo wyższy. Sam o tym wspominałeś. Podsumowując cieszę się, że oboje możemy płacić niskie rachunki:)
Pozdrawiam

Liwko
18-08-2010, 08:39
skoro nie budowałeś komina to czemu na twoim awatarze widać wyraźnie komin ??

Pozostawię to bez komentarza.

j-j
18-08-2010, 10:58
Słuchaj. Kupiłem pompę za 10tyś.+ odwierty 10tyś.(resztę kotłowni pomijam bo czy to kocioł czy PCi to prawie to samo). Nie budowałem komina i nie mam nawet dodatkowego miejsca w domu na opał, a każdy dodatkowy metr domu przecież kosztuje. Jak się to policzy to okazuje się że wychodzi bardzo tanio. No może 6-8tyś. więcej niż przy kotle. Przy płaskim kolektorze to różnica robi się już banalna. Pociągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej niż PCi i comiesięczny haracz za przesył więc dałem sobie spokój. Dla mnie najważniejsze było zrobienie ogrzewania bezobsługowego i to mi się udało za naprawdę niewielkie pieniądze. Wiem, że ludzie płacą za PCi jak za zboże ale to ich sprawa i ich pieniądze. Ja w swych postach chcę im uświadomić że tak w cale nie musi być. Przy moim projekcie nie było szans zrobić domu pasywnego ze względu na bardzo duże przeszklenia z każdej strony domu choć okna dałem trzyszybowe. Nie mam również wiatrołapu a mam wielkie drzwi wejściowe z doświetlami. Mam również wielką suwankę i kominek który też jest niezłym mostkiem ciepła, ale właśnie ten sobie projekt wybrałem. Dwa lata przed budową drążyłem temat pomp ciepła i nie ukrywam, że między innymi dzięki temu forum wybrałem właśnie ten wariant. Jestem daleki od negowania domów pasywnych ale gdybyś nie zrobił dużo samemu koszt byłby dużo wyższy. Sam o tym wspominałeś. Podsumowując cieszę się, że oboje możemy płacić niskie rachunki:)
Pozdrawiam

OK,
bezobsługowa jest elektryka
gaz w zasadzie też
JEŻELI faktycznie zaplacileś za swój system grzewczy o 20 tys. wiecej niż za gazowy to, kwestia przeliczenia opłacalności.
W powyższym linku ode mnie liczyłęm właśnie chyba dla takiej różnicy ale nie wiem czy reszta pasuje.
ALE jeśli weźmiesz pod uwagę grzanie prundem to wtedy różnica będzie znacznie większa i PCi będzie błędem.
Obecnych realiów niestety nie zmienisz :( i ceny będą wciąż duże.
Pamietaj- lodówka to też PCi i kosztuje 1000 zł. ;).

A że pasywny się kalkuluje tylko budując własnymi rekoma to inna sprawa.

pzdr

aadamuss24
18-08-2010, 11:27
Dawno się tak nie uśmiałem:) Co ma cena wspólnego z wydajnością dolnego źródła? Gdzie ty masz jakieś konkrety w tym względzie. Może jakiś przykład?

Tanie źrodło czyli za małe i w domu zimno :( Większość awarii pomp ciepła to zgłoszenie, że nie dogrzewa i w domu jest tylko 16 stopni. Co do serwisu, to na takie zgłoszenia nikt nie chce jeździć :( Później klient dogrzewa się elektrycznie (o ile kW pozwolą) i wychodzi bardzo drogo pomimo pompy ciepła. Dzisiejsze ceny pomp ciepła i odwiertów wychodzą na tyle drogo, że próba tłumaczenia, że się to opłaca nie ma sensu. Wydanie kilkudziesięci tysięcy na istalacje w porównaniu z kilkoma tysiącami za kable grzejne nigdy się nie zwróci. Jeśli urządzenia nie stanieją to popularność będzie mała i nadal będzie drogo. pozdr adam

Liwko
18-08-2010, 12:00
JEŻELI faktycznie zaplacileś za swój system grzewczy o 20 tys. wiecej niż za gazowy to, kwestia przeliczenia opłacalności.

Nie zrozumiałeś mnie. Otóż właśnie podciągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej a dodatkowo co miesięczne opłaty stałe, czy używasz czy nie.


Pamietaj- lodówka to też PCi i kosztuje 1000 zł. .

Porównywanie PCi do lodówki jest błędem i wielokrotnie o tym tu pisano.


ALE jeśli weźmiesz pod uwagę grzanie prundem to wtedy różnica będzie znacznie większa i PCi będzie błędem.

Jeżeli za minioną zimę zapłaciłem za ogrzewanie 1200zł przy dajmy na to beznadziejnym (dla zobrazowania) COP=3 to przy grzaniu prundem:) ile bym zapłacił (załóżmy całość w drugiej taryfie) I załóżmy, że za PCI zapłaciłem więcej o 20tyś. niż za system prądowy to okazuje się, że za 7-8lat powinno wyjść na zero. ALE pamiętajmy o CWU! I tutaj czas skraca się już do około 5 lat.


Tanie źrodło czyli za małe i w domu zimno

Tanie źródło nie oznacza, że jest za małe. Można zrobić drogie i będzie do d. U mnie temp. DZ tej zimy nigdy nie spadła poniżej 1,5C więc nie jest za małe.

j-j
18-08-2010, 17:25
Nie zrozumiałeś mnie. Otóż właśnie podciągnięcie do mnie gazu wyszło by drożej a dodatkowo co miesięczne opłaty stałe, czy używasz czy nie.


Jeżeli inwestycja w gaz byłaby rzeczywiście droższa niz PCi to oczywiście lepiej PCi.[/QUOTE]



Porównywanie PCi do lodówki jest błędem i wielokrotnie o tym tu pisano.


Nie jest błędem bo lodówka to PCi i w tym względzie to pisałam dodając jednak " ;-) " jeśli nie zauważyłeś. A ponadto suszarki z PCi też kosztują 3 000 zł.
Pogadamy za kilka lat kiedy nagle PCi stanieją czy sa tyle warte.






Jeżeli za minioną zimę zapłaciłem za ogrzewanie 1200zł przy dajmy na to beznadziejnym (dla zobrazowania) COP=3 to przy grzaniu prundem:) ile bym zapłacił (załóżmy całość w drugiej taryfie) I załóżmy, że za PCI zapłaciłem więcej o 20tyś. niż za system prądowy to okazuje się, że za 7-8lat powinno wyjść na zero. ALE pamiętajmy o CWU! I tutaj czas skraca się już do około 5 lat.

Liwko, widzisz juz dopasowujesz to do siebie bo 20 000 różnicy to nie wyda przy porównaniu z prundem bo za prund zapłacisz inwestycyjnie ok. 5000 zł a za caly system grzewczy z PCi (tani) 40000 zł więc różnica wtedy wychodzi 35 000 a nie 20 000 zł.
Ok. 20 000 zl różnicy dotyczylo innych źródeł ale nie prundu, który inwestycyjnie jest NAJTAŃSZY!!!

A ponadto nie masz taryfy taniej więc nie potrajaj obecnej ceny.
Skoro obecnie za całodzienny prund za kWh przy PCi koszt wynosi ok. 47 gr (u mnie) to przy taniej 0,25 gr (u mnie) zapłaciłbyś ok 700 zł dla PCi i przy systemie bez PCi i przy alternatywnym COP=4 (tylko za ogrzewanie bez cwu) koszt wyniósłby przy samym prądzie 700*4=2800 zł.

Zwykły wskaźnik zwrotu statyczny że inwestycja dzielona na koszty eksploatacji jest błędny przy PCi i przy dłuższym zwrocie w latach należy liczyć wskaźnikiem dynamicznym np. NPV.
I przy 35 000 zł różnicy wyjdzie nagle 17 lat zwrotu wg wskaźnika NPV i to przy uwzględnieniu wzrostu cen za 1 kWh jako 4% rocznie.
Bez uwzględniania wzrostu wychodzi zwrot po 33 latach wg NPV.
I nawet dodanie do tego powyżej cwu (nawet aż 150 l/dobę non stop kolor przez cały rok) niewiele zmieni- rożnica w kosztach zostanie w zasadzie ta sama.
A dolicz jeszcze roczne przeglądy PCi podobnie jak kotły.

Także widzisz wszystko rozbija się o ceny. Ale prądu nic nie pobije i fakt że ma dodatkowo tania taryfę sprawia że dla głęboko analizujących ludzi jest trudny do pobicia.

pzdr

Liwko
18-08-2010, 17:56
Nie jest błędem bo lodówka to PCi

Tak zasada działania jest podobna tylko spróbuj otworzyć lodówkę i schłodzić dom. Nie da się? A 50 lodówek już da radę? Różnica między lodówką a PCi jest wielka bo w mocy. Idąc twoim tokiem rozumowania że lodówka kosztuje 1000zł to pompa powinna kosztować 50tyś bo ma 50 razy większą moc?
Twierdzę że 10-15tyś za PCi jest rozsądną ceną.

I nawet dodanie do tego powyżej cwu (nawet aż 150 l/dobę non stop kolor przez cały rok) niewiele zmieni- rożnica w kosztach zostanie w zasadzie ta sama.

Stary u mnie idzie 300l na dobę z czego znakomita większość ciepłej.


A dolicz jeszcze roczne przeglądy PCi podobnie jak kotły

A widziałeś kiedyś żeby ktoś przeglądał lodówkę?:) Nawet nie mam zamiaru myśleć o przeglądach.

Zgodzę się z tobą, że w porównaniu do mat grzewczych ten okres się wydłuży jednak dużo się pisze na tym forum o przepalaniu takich systemów.
Podłogówka wodna się nie przepali:) Owszem można ją przewiercić wiertarką więc trzeba uważać:)

A 25gr. za tanią taryfę to nie jest tak do końca. Dolicz wszystkie koszty przesyłowe itp. i u mnie wychodzi 0,33gr.:(

Wiesz, tak jak ty chciałem zainwestować w niższe rachunki niż zrobić polbruk przed chatą. Teraz mało płacę ale polbruku niet:):):) Gdybym zrobił tańsze ogrzewanie to i tak tych zaoszczędzonych pieniędzy bym nie miał bo bym je wydał a tak przynajmniej zima mi nie straszna a polbruk może poczekać:)

Liwko
18-08-2010, 18:18
"A ponadto nie masz taryfy taniej więc nie potrajaj obecnej ceny.
Skoro obecnie za całodzienny prund za kWh przy PCi koszt wynosi ok. 47 gr (u mnie) to przy taniej 0,25 gr (u mnie) zapłaciłbyś ok 700 zł dla PCi i przy systemie bez PCi i przy alternatywnym COP=4 (tylko za ogrzewanie bez cwu) koszt wyniósłby przy samym prądzie 700*4=2800 zł."

Nieważne ile, ważne że za całość łącznie z CWU (COP=4)(sam podałeś taki kop i ja się z nim zgadzam ale specjalnie chciałem zaniżyć żeby nie wyszło zbyt optymistycznie)zapłaciłem 1500zł. Przy grzaniu prądem wyjdzie 1500x4=6000zł. Czyż nie tak? Różnica wychodzi 4500. To ile lat wyjdzie?

desmear
18-08-2010, 18:45
Tak zasada działania jest podobna tylko spróbuj otworzyć lodówkę i schłodzić dom. Nie da się? A 50 lodówek już da radę? Różnica między lodówką a PCi jest wielka bo w mocy.

przyjmując moc cieplną lodówki na jakieś 300 W można przyjąć, że Twoja pompa ma moc jakieś 30 razy większą.
Moc 30 razy większa, więc cena powinna być 2 do 3 razy większa. 3000 zł. I tyle PCI będzie kosztować jak będzie tak popularna jak lodówka.

Dla mnie poważnym problemem jest to, że lodówki "tłuczone" są już od lat i firm z doświadczeniem po uszy (a mimo to sprzęt coraz gorszy - która nowa lodówka wytrzyma 30 lat jak Minsk ?)
Natomiast w PCI to cały czas mniej lub więcej loteria. I nie o mechanizm sprężarki chodzi, tylko o te cholerne odwierty. Znam dom, gdzie miało być pięknie ale już w same odwierty 70 tys. włożono, bo "nie mają wydajności". Fachowcy rozkładają ręce i każą wiercić dalej.

Liwko
18-08-2010, 19:09
która nowa lodówka wytrzyma 30 lat jak Minsk ?

Co prawda to prawda. Rodzice taką mieli i chodziła 30 lat i wymienili nie bo się popsuła tylko bo trzeba nową i tyle:)


Znam dom, gdzie miało być pięknie ale już w same odwierty 70 tys. włożono, bo "nie mają wydajności". Fachowcy rozkładają ręce i każą wiercić dalej.
A może problem tkwi w górnym źródle?

Liwko
18-08-2010, 19:12
tyle PCI będzie kosztować jak będzie tak popularna jak lodówka.
Oczywiście że w takim przypadku cena będzie niższa.

A wracając do tematu to czy nie lepsze były by dotacje np. do odwiertów niż solarów?

j-j
18-08-2010, 19:44
1. Już widz,e wiesz o co chodzi z tą lodówką wreszcie, czekajmy na tą popularność.

2. Licz że te ileś cwu musi lecieć przez całe 365 dni w roku przez cały okres zwrotu!
I wiedz że 300 l wody na dobę to nie wszystko jest cwu a podawanie w przybliżeniu bo może to 200 l a moze 150 a może 250 to mało to znaczy, bo są to spore różnice i przy takich ilosciach mogą mieć większe znaczenie w zwrocie dlatego dobrze byłoby wiedzieć ile jej schodzi.
A generalnie cwu zużywa się znacznie mniej niż zwu! Chyba że jesteś jakimś wyjątkiem).

3. Co się przepala???!!!! Tak samo PCi może Ci paść, lub inna częsc systemu grzewczego. A ja CI powiem że żywotność konwektorkow i piecy akumulacyjnych jest wyższa niż PCi a kabli i mat grzejnych znacznie wyższa.
I nie zamierzasz w ogóle robić przeglądów swojego systemu grzewczego? Odważnie podchodzisz ale OK.

4. Doliczam, u mnie jest to dokladnie z przesyłem 26 gr. w taniej i 49 gr. w całodziennej.

5. A ja płącę mało i za to co zaoszczędzone robię teraz schody, taras i cokół a na wiosnę po kolejnej zimie elewację pawdopodobnie.

6. Łącznie z cwu to średni roczny COP nie jest równy 4 ale nieco co ponad 3. Bez cwu przyjąłem COP=4.

I nie rozumiesz- nie masz teraz taniej taryfy więc nie możesz robić *4 bo to BŁĄD.
Przy prądzie nie przyjmuje się grzania prądem całodziennym tylko tanim.
Calodzienna (którą masz teraz) to ok. 50 gr a tania ok 26 gr (np. u mnie takie są ceny więc takimi liczę). U ciebie może 58 i 33 gr może więc też ok 50% (58/33)
A więc podziel najpierw te swoje 1500 zł gdzie placilęś te 50 gr za 1 kWh na 2 (bo cena za tanią ok 25 gr) i będziesz mial koszt jaki byś płącił za PCi korzystając (jak przy podgrzewaniu prądem) tylko z taniej taryfy i dopiero wtedy pomnóż przez COP, to będą realne koszty przy prądzie.

Masz jakiś metraż ileś ocieplenia i ileś zużywasz cwu i koszt za caly system grzewczy za wszystko i wtedy można przeanalizować opłacalność.
Nic więcej nie mogę napisac bo nie wiem jak duży masz dom ale na pewno PCi jak napisałeś bardziej się kalkulowalo niż gaz skoro inwestycyjnie był droższy ale przy prądzie już niekoniecznie.
No ale Ty uwazasz ze Ci się oplącalo więc dobrze.

pzdr

Liwko
18-08-2010, 19:51
"I nie rozumiesz- nie masz teraz taniej taryfy więc nie możesz robić *4 bo to BZDURY.
Calodzienna (którą masz teraz)"

Mam G12W

Zobacz mój projekt a zrozumiesz, że nie da się z niego zrobić domu pasywnego a grzania prądem przy takiej wielkiej stolarce się najzwyczajniej w świecie bałem i jestem przekonany że miałem rację. Niewielu by się na taki krok odważyło.
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317

j-j
18-08-2010, 20:10
Jesli masz te ok. 120 m2 i masz tanią taryfę tzn. że masz dom:

1200 zl/0,33 zl=3636 kWh*COP=4=14545 kWh/117=124 kWh/m2*rok czyli standardowy.

Wreszcie mając te dane z COP=4 tylko dla c.o. zwrot masz po 10 latach z róznicą w cenie inwestycji 35000 i kosztem 1 kWh w pierwszym roku 0,33 gr,
Z cwu 120 l/dobę wychodzi zwrot po 9 latach z COP= 3,0 średnim rocznym
Założyłem że zaplącileś za cały system grzewczy ok 40 tys zł.
I od tego należalo zacząć.
Wychodzi bardzo podbnie jak tu kiedy liczyłem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM&p=3958612&viewfull=1#post3958612
Jak napisalem
Bardzo ważna jest cena 1 kWh i to czy będziemy z PCi z niej korzystać tylko w taniej taryfie.


pzdr

Liwko
18-08-2010, 20:38
133m2+podwójny garaż nieogrzewany
Chatka stoi w prawie szczerym polu. Wiatry hulają aż milo:(

Liwko
18-08-2010, 21:25
Jesli masz te ok. 120 m2 i masz tanią taryfę tzn. że masz dom:

1200 zl/0,33 zl=3636 kWh*COP=4=14545 kWh/117=124 kWh/m2*rok czyli standardowy.

Wreszcie mając te dane z COP=4 tylko dla c.o. zwrot masz po 10 latach z róznicą w cenie inwestycji 35000 i kosztem 1 kWh w pierwszym roku 0,33 gr,
Z cwu 120 l/dobę wychodzi zwrot po 9 latach z COP= 3,0 średnim rocznym
Założyłem że zaplącileś za cały system grzewczy ok 40 tys zł.
I od tego należalo zacząć.
Wychodzi bardzo podbnie jak tu kiedy liczyłem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM&p=3958612&viewfull=1#post3958612
Jak napisalem
Bardzo ważna jest cena 1 kWh i to czy będziemy z PCi z niej korzystać tylko w taniej taryfie.


pzdr

Ok. Ja w obliczeniach brałem pod uwagę tu i tu ogrzewanie podłogowe wodne więc w tym momencie też się nie myliłem, że będzie około 5 lat:)
Tak czy siak nie jest to długi okres w porównaniu do solarów bo o tym jest w tym temacie:)
Co do przeglądów to takich nie ma. Z tego co czytałem to tylko jedna firma każe takie robić i to za grube pieniądze. A gdy się coś popsuje to wymienia się tylko część a nie całą pompę. W najgorszym razie wymienia się sprężarkę i tu już pewnie parę tysięcy. Czas jej pracy przewidziany jest na 30 000h i to nie jest powiedziane że wtedy padnie. Ale jak za dwadzieścia lat zapłacę kilkaset złotych (pewnie wtedy tyle pompy będą kosztować:) ) to żaden problem.

Liwko
19-08-2010, 09:38
A co ma cena do wiatraka? Mogłem zrobić poziomy tymi rękami za 6tyś. i byłby jeszcze tańszy. Wedle ciebie pewnie jeszcze gorszy?

No to skoro jesteś najlepszym doradcą od energooszczędzania to doradź jaki system ogrzewania byłby najekonomiczniejszy w długoletnim użytkowaniu w tym domu. Pamiętaj ma być bezobsługowy!
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317

j-j
19-08-2010, 09:38
Ok. Ja w obliczeniach brałem pod uwagę tu i tu ogrzewanie podłogowe wodne więc w tym momencie też się nie myliłem, że będzie około 5 lat:)


Myliłeś bo pamiętaj że ja liczyłem wraz ze wzrostem cen energii co roku i wskaźnikiem dynamicznym. A przy nie uwzględnianiu tego wzrostu wyjdzie 5 razy więcej lat zwrotu.
Jak pisałem obliczanie zwrotu dzieląc inwstycje na koszty to błąd.
Przy zwrotach dłuższych należy brać pod uwagę wskaźnik tylko dynamiczny.
A on to inna bajka i inne wyniki.

pzdr

Liwko
19-08-2010, 09:47
Tak tylko pamiętaj o moim projekcie z którego nie da się zrobić domu pasywnego ani nawet energooszczędnego.

KrzysztofLis2
19-08-2010, 12:53
Ten na zdjęciu nie da się na pasywny przerobić?

j-j
19-08-2010, 12:56
Tak tylko pamiętaj o moim projekcie z którego nie da się zrobić domu pasywnego ani nawet energooszczędnego.

Nie myślałęm jako o pasywnym ale energooszczędny da się zrobić z każdego.

pzdr

Świerzak
19-08-2010, 20:58
ojejej... przeczytałem tę całą kłótnie vel dyskusje..
ale od kiedy :


"RAZEM TO: 8000+3400+5400+4100+15000-16000+3500=23400 zł


u mnie wyszło..... ponad 55 tys...

Świerzak
19-08-2010, 21:02
upss..... minnusik... tam był ? :)
to znak ze napój chmielowy zadziałał.... sorrki... bye\\

borekbp
27-10-2010, 21:06
przychylam się do wypowiedzi j-j, solary nie są inwestycją opłacalną bezpośrednio. jest to rozwiązanie proekologiczne, zbliżone w kosztach do tradycyjnych.
Pewną zaletą jest fakt, że masz w domu niezależne źródło energii.
można ewentualnie próbować zastanawiać się jaki miałby wpływ na ceny energii od dystrybutorów na terenie Polski (elektrownie, lasy państwowe, kopalnie), gdyby 70% domów w Polsce wyposażonych było w solary...

acha. jeszcze dodam, że nie ma co płakać, że nie załapiecie się na dotacje, bo to moim zdaniem ściema. musisz wziąć na to kredyt (pomniejszasz swoją zdolność kredytową + stajesz się jeszcze większym dłużnikiem), rozłożony kredyt na lata + odsetki + opłaty manipulacyjne + cyrk związany z załatwianiem kwitów (kolejne niemałe koszta), nie możesz sobie wybrać modelu jak tylko ci się podoba (musi spełniać normy - czyli wiadomo co....), podpisujesz jakieś dziwne umowy z gminą czy czymś tam (nie czytałem ich osobiście - nie doszedłem do tego etapu), musisz co roku dokonywać przeglądu instalacji (czyli kłopot i koszt a pewnie skończy się na tym, ze zapłacisz kasę za pieczątkę na kwicie).
Okaże się, że ostatecznie za coś co normalnie bez dopłat kosztuje 9tyśPLN zapłacisz 13tyśPL, z czego dopłata będzie 3 tyś a pani w okienku w gminie będzie przekonana, że tylko dzięki niej i wójtowi masz w domu ciepłą wodę

namawiam na instalacje sloarów, tylko nie jestem przekonany czy oby z dofinansowania to taka super rzecz

Arkaszka
04-11-2010, 16:40
Bez dotacji sprawdza sie niestety tylko wirtualnie

RAPczyn
07-11-2010, 17:14
31 października o godzinie 13, mój kolektor CPC 40 Allstar ładował energię w zbiornik ciepłej wody z mocą 1,5kW. Maksymalną temperaturę osiągniętą przy braku przepływu wynosiła ~190stC. Współrzędne 52.69,22.06.

Liwko
07-11-2010, 18:33
A napisz jak było dzisiaj.

Liwko
08-11-2010, 07:19
No widzisz, a mi w tym czasie pompa zjadła prądu za całe 2zł i nagrzała i dom i CWU.

j-j
08-11-2010, 09:31
No widzisz, a mi w tym czasie pompa zjadła prądu za całe 2zł i nagrzała i dom i CWU.

A mi za to samo licznik zabrał ok. 50 gr. za dzień wczorajszy (dwie kąpiele).

Liwko
08-11-2010, 10:30
To znaczy że masz jakiś cudowny system bo mi pompa pobiera 1zł dziennie na CWU. Musisz to super tu opisać bo wychodzi na to że grzejąc nawet prądem solary są nieopłacalne.

Liwko
08-11-2010, 11:08
Co do tej złotówki to pewnie ze względu na CCWU. W tygodniu mam ustawioną 2h dziennie a w weekend 6,5h. Pracuje cyklicznie co 10min na 1min. Muszę kiedyś w cieplejszy dzień wyłączyć CO i CCWU i sprawdzić ile mi faktycznie pobiera na CWU. Na pewno wrócę do tych ustawień ze względu na komfort ale tak z czystej ciekawości.

j-j
08-11-2010, 17:54
To znaczy że masz jakiś cudowny system bo mi pompa pobiera 1zł dziennie na CWU. Musisz to super tu opisać bo wychodzi na to że grzejąc nawet prądem solary są nieopłacalne.

Dlaczego cudowny. 50 gr. to 2 kWh czyli na dwie kąpiele pod natryskiem spokojnie wystarczy. A jak nie dogrzewam na cele grzewcze to na co więcej płacić.

pzdr

Liwko
08-11-2010, 19:15
Dlaczego cudowny. 50 gr. to 2 kWh czyli na dwie kąpiele pod natryskiem spokojnie wystarczy. A jak nie dogrzewam na cele grzewcze to na co więcej płacić.

pzdr

Wiesz, logicznie patrząc to tyle samo wody pompą ogrzeję za 4x mniej pieniędzy niż ty ale już bez przesady. Tak myśląc to już niedługo będziemy kiełbaski piec w kominku bo trzeba w pełni go wykorzystać;)

j-j
08-11-2010, 20:26
Wiesz, logicznie patrząc to tyle samo wody pompą ogrzeję za 4x mniej pieniędzy niż ty ale już bez przesady. Tak myśląc to już niedługo będziemy kiełbaski piec w kominku bo trzeba w pełni go wykorzystać;)

Jeśli już to ok 3x przy cwu, a co do kasy to "sporo" mniej bo całe 17 gr. ;)
Ale jak mi się źródło popsuje to wystarczy połowa najniższej krajowej abym miał znowu to samo. :)


pzdr

Liwko
08-11-2010, 20:32
No i co z tego wynika? Opłacalność solarów czy nie?

orko
10-11-2010, 09:05
Raczej irracjonalność inwestowania w PC!

Liwko
10-11-2010, 09:36
Raczej irracjonalność inwestowania w PC!

Szukasz zaczepki?:) Jeśli tak to zapraszam do tematu o PC

orko
11-11-2010, 13:32
Zaczepki? a po co?
Zadałeś pytanie - dostałeś odpowiedź i tyle.

Liwko
12-11-2010, 07:40
Ale po co piszesz bzdury? I w dodatku nie na temat. Jedno pytanie. Skoro rocznie płacę około 300zł za podgrzanie CWU PC to ile bym zapłacił grzejąc prądem a ile gdybym miał jeszcze dodatkowo solar?

piotrmak
12-11-2010, 08:36
Temat o solarach a kilku idiotów zrobiło sobie pyskówkę o wyższości jednego rozwiązania nad innym do ogrzewania domu. Co mnie interesuje koszt budowy komina palnego lub jego brak? Chciałem się czegoś dowiedzieć o solarach, przeglądach solarów a dowiedziałem się, że jestem głupi że mam komin palny i miałbym mniejszy kredyt. Tylko co z tego? Ja nie mam kredytu na dom:) I komin mam:)

Liwko
12-11-2010, 09:25
Nie wiem do kogo pijesz ale najpierw przeczytaj jak brzmi temat i zastanów się dwa razy zanim zaczniesz wyzywać tu ludzi którzy mają różne zdania od idiotów.

piotrmak
12-11-2010, 10:09
Przeczytałem: "solary i opłacalność" a zrobiło się ogrzewanie i kominy, kredyty itp. Jak w wielu postach np. o węglu miale, ekogroszku wyskakują ogrzewający prądem, że nie trzeba inwestować w kotłownie, ratach kredytowych itp. I na koniec nie chciałem nikogo obrazić

Liwko
12-11-2010, 10:25
Temat dokładnie brzmi: Solary i opłacalność. Obliczenie. Więc jak to w dyskusji bywa jest kilku zwolenników i kilku przeciwników. Próbujemy tu liczyć kiedy taki solarny system się opłaca a kiedy nie. Podajemy również przykłady co zamiast i dlaczego. Jeżeli
"Chciałem się czegoś dowiedzieć o solarach, przeglądach solarów" to chyba pomyliłeś tematy.

piotrmak
14-11-2010, 15:06
I to jest konkretna informacja:)

RAPczyn
17-11-2010, 20:20
Jadę niedługo na sesje przeglądów instalacji więc coś napiszę.
Pozdrawiam.

Pensjonat Topiło
22-11-2010, 14:25
Witam.To w końcu ile kosztuje prąd do obsługi kolektorów(nie solarów)i serwis,roczny czy rzadziej?Ja mam dofinansowanie 70% i będę je zakładał

Pensjonat Topiło
22-11-2010, 14:28
Hej,sorki ale trudno mi policzyć...czyli ile w PLN?

Wojtek R
30-11-2010, 08:03
a ja wam przewrotnie napiszę tak zamiast inwestować w PC, rekuperator i solary , żeby potem na FM udowadniać , że oszczędzacie 100 czy 200 PLN miesięcznie a inwestycja zwróci się za 10 czy 20 lat kupcie sobie porządny kocioł kondensacyjny do 10 tyś PLN a za różnice tego co nie wydacie kupcie sobie paroletnie porsche :)

Liwko
30-11-2010, 08:20
kupcie sobie porządny kocioł kondensacyjny do 10 tyś PLN
Żeby płacić 1000zł rocznie za przesyłowe???

pierwek
02-12-2010, 07:15
kupcie sobie porządny kocioł kondensacyjny do 10 tyś PLN a za różnice tego co nie wydacie kupcie sobie paroletnie porsche :)
a ja sie zapytam do czego mam sobie ten kocioł kondensacyjny podłączyć jak nie ma w promieniu kilku kilometrów gazu? Tylko proszę ni pisz do butli bo to najdroższy sposób ogrzewania...

galgan art
21-12-2010, 18:23
witam na wiosne sie wprowadzam i będe miał solary moim zdaniem koszt zwruci się wmiare szybko . kotłownia będzie opomiarowana czyli liczniki wody kryzy pomiarowe liczniki prądu .czybko bo -podgrzewanie wody urzytkowej -ciepła woda podłączona do zmywarki i do pralki tam mam liczniki energi będe wiedziął ile razy grzałka się niezałączyła oczywiście podłączenie pod c.o na szybko jest tesz nagrzewnica do dmuchnięcia ciepła kanałami po pierwszym roku bede wiedział jak szybko się zwruci a 5 paneli hulać bedzie podąrzających za słońcem czyli na obrotnicy własnego pomysłu tak rzeby niebyło problemu z nadmiarem ciepła w lecie bo się ałtomatycznie obrucą

Liwko
21-12-2010, 19:00
witam na wiosne sie wprowadzam i będe miał solary moim zdaniem koszt zwruci się wmiare szybko . kotłownia będzie opomiarowana czyli liczniki wody kryzy pomiarowe liczniki prądu .czybko bo -podgrzewanie wody urzytkowej -ciepła woda podłączona do zmywarki i do pralki tam mam liczniki energi będe wiedziął ile razy grzałka się niezałączyła oczywiście podłączenie pod c.o na szybko jest tesz nagrzewnica do dmuchnięcia ciepła kanałami po pierwszym roku bede wiedział jak szybko się zwruci a 5 paneli hulać bedzie podąrzających za słońcem czyli na obrotnicy własnego pomysłu tak rzeby niebyło problemu z nadmiarem ciepła w lecie bo się ałtomatycznie obrucą

A czym będziesz grzał CO i ile teraz CWU zużywacie?

galgan art
22-12-2010, 11:16
A czym będziesz grzał CO i ile teraz CWU zużywacie?

ogrzewać będę gazem CWU 0 bo na wiosne dopiero wprowadzam się

Liwko
22-12-2010, 11:43
To teraz musisz wiedzieć że za przesyłowe za gaz i tak będziesz musiał płacić czy CWU grzejesz gazem czy solarami. Sam gaz jest dość tani więc za CWU zapłacisz stosunkowo niewiele. Montowanie solarów przy gazie i normalnym zuzyciu CWU tylko podraża tą wodę bo koszt wyprodukowania CWU przez solar jest wyższy niż przez gaz. Nie wierzysz? Mogę ci to policzyć.

galgan art
22-12-2010, 13:07
To teraz musisz wiedzieć że za przesyłowe za gaz i tak będziesz musiał płacić czy CWU grzejesz gazem czy solarami. Sam gaz jest dość tani więc za CWU zapłacisz stosunkowo niewiele. Montowanie solarów przy gazie i normalnym zuzyciu CWU tylko podraża tą wodę bo koszt wyprodukowania CWU przez solar jest wyższy niż przez gaz. Nie wierzysz? Mogę ci to policzyć.

możesz policzyć hoć to niczego niezmienia gdysz solary jusz pośiadam i traktuje je jako dodatek za pare miesięcy napisze o eksploataci ich mam namyśli konkrety a mianowicie zurzyłem tyle i tyle litrów wody bez zbędnego opisywania czy na 2czy4 osoby bo jeden zurzyje 20 litrów na prysznic a moja rzona 120 tak więc litry dotego zurzyta energia poczebna aby pracowało (licznik energi ) liczniki przy pralce i zmywarce noi licznik wyprodukowanycg GJ te dane podsumowane na koniec roku pokarzom na ile to się opłaca bez wchodzenia w szczeguły ile razy dogrzewałem wode i ile czeba było gazu do co TYLKO SOLARY niejestem fanatykiem solarów sąto wykazuje i opisze prawde zamiast gazu normalne rze wolałbym pompe i dotego pasywny dom i wiatrak ale narazie skupie się na solarah jak ktoś ma pompe to niech opisze tesz fakty ile zurzyła prądu ile wyprodukowała GJ CZY MW ile litrów wody podgrzała to są fakty i przykłady

Liwko
22-12-2010, 15:13
Skoro już masz te solary to faktycznie nic już tu nie zmieni, jednak łączenie ich z gazem dla przeciętnej rodziny to jest zły i drogi pomysł.
Pzdr

galgan art
23-12-2010, 07:59
Skoro już masz te solary to faktycznie nic już tu nie zmieni, jednak łączenie ich z gazem dla przeciętnej rodziny to jest zły i drogi pomysł.
Pzdr

nierozumiem dlaczedo zły pomysł solary w oczywisty sposub stanowią tylko jako pomoc głwnego żrudła i cała zabawa polega natym żeby je wykorzystać w jak najbardziej dobry sposub nikt chyba niebędzie natyle nie znający tematu żeby kucić cię i upierąć że jest coś tańśzego nisz energia z słońca (darmo) tylko prąd poszebny do pompki aby to poruszyś i nic więcej i teraz uwaga prosta matematyka jak kolwiek bym niechciał ciepłom wode potrzebuje jeśli zagrzeje 1 litr wody prawie zadarmo i wykorzystam go do mycia do prania (niezałączy się grzałka elektryczna tylko silnik podobnie w zmywarce )co wspomoge .to itak bym musiał go zagrzać za kase i niema co się spieraś co wedug kogoś morze jest lepsze tylko KONKRETY czytam nieraz takie przekomarzania się i pyskówki doniczego nie prowadzące ze czeba budowaś komin a w pompie nie no ale co potakiej wiadomości komuś kto kupi dom urzywany tym sposobem morzna doradzaś jeszcze śmieszniej np sprzedajcie durządziełke poza miastem i budujcie w mieście a ciepłownia was podłączy zadarmo całkowita bezopsugiwalność kotłowni zero wydatków na piec noi co albo kloszard spi za fri niepłaci za ciepło woda na cpn to jest oszczędność

Liwko
23-12-2010, 10:21
i teraz uwaga prosta matematyka jak kolwiek bym niechciał ciepłom wode potrzebuje jeśli zagrzeje 1 litr wody prawie zadarmo
No to czysta matematyka mówi że kolektory kosztują około 10tyś. do tego rocznie około 70zł praca pompki. Serwis+wymiana czynnika kolejne pieniążki. Załóżmy żywotność na poziomie 20lat. Czyli 10tyś+1400 (praca pompki) + 1600 na serwis i wymianę czynnika. Wychodzi 13000zł na 20 lat. Dzielimy tą kwotę przez 20lat i przez 7 miesięcy (taka sprawność) i wychodzi że w miesiącach letnich ta woda kosztuje nas 93zł. Skoro i tak musimy zapłacić przesyłowe to jeśli za sam gaz w miesiącach letnich płacimy więcej to dopiero można zacząć się nad tym zastanawiać. Moim zdaniem w zdecydowanej większości przypadków płaci się mniej.
Pzdr

justka&radzio
23-12-2010, 12:36
Sorcia że się wtrącam ale LIWKO mylisz się to nie matematyka to polski.::(:Nie chcę nikogo urazić ale to się ciężko czyta.:yes:

Liwko
23-12-2010, 12:58
Sorcia że się wtrącam ale LIWKO mylisz się to nie matematyka to polski.::(:Nie chcę nikogo urazić ale to się ciężko czyta.:yes:

Posiedzisz na forum to zrozumiesz pisownie;)

justka&radzio
23-12-2010, 13:37
Posiedzisz na forum to zrozumiesz pisownie;) Nie oceniaj ludzi po liczbie postów bo pamiętam czasy jak zaczynałeś pisać o pompach na tym forum.Wiesz, więcej tu czytam niż piszę ot taki jestem.A tak żeby nie było że nie na temat to masz rację przy gazie to trochę bez sensu (delikatnie mówiąc) .Może niektórzy mają popsute kalkulatory....:bash: pozdrawiam.

Liwko
23-12-2010, 13:57
Wiesz, więcej tu czytam niż piszę ot taki jestem
Ja dwa lata czytałem zanim zacząłem pisać;)
Czasami nas Polaków traktuje się tak, że wszystko idzie nam wcisnąć a my przecież Polska a nie Grecja czy Hiszpania:)
Pzdr

tedasss
23-12-2010, 14:11
Witam.
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

justka&radzio
23-12-2010, 14:19
Ja też jakoś tak:hug:Przed lekturą tego forum wydawało mi się że solar to na pewno będzie, po czasie jak się dowiedziałem ile to kosztuje i zacząłem to liczyć to mniej różowo to widziałem a teraz to raczej nie.Mam jeszcze trochę czasu (dopiero odebrałem pozwolenie)na pewne decyzje .W Hiszpanii to pewnie tak...:yes:

tedasss
23-12-2010, 14:28
Ja też jakoś tak:hug:Przed lekturą tego forum wydawało mi się że solar to na pewno będzie, po czasie jak się dowiedziałem ile to kosztuje i zacząłem to liczyć to mniej różowo to widziałem a teraz to raczej nie.Mam jeszcze trochę czasu (dopiero odebrałem pozwolenie)na pewne decyzje .W Hiszpanii to pewnie tak...:yes:

Ja też chciałem, potem nie, potem chciałem, potem nie, a teraz chyba znowu tak. Jeszcze miesiąc i będzie za późno:)
Ponawiam pytanko:
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kole...349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

Liwko
23-12-2010, 14:50
Dla mnie to dramat. Po świętach na ten temat podyskutujemy.
Zdrowych i Wesołych
Pozdrawiam wszystkich;)

tedasss
23-12-2010, 16:42
Dla mnie to dramat. Po świętach na ten temat podyskutujemy.
Zdrowych i Wesołych
Pozdrawiam wszystkich;)

Może jednak w dwóch zdaniach ..........

Liwko
23-12-2010, 16:50
Jak doliczysz do tego przyłącze to za taka cenę możesz mieć już instalację z pompa ciepła dla takiego domu i rachunki dużo niższe.
Przy PC mocno orientacyjnie licząc za cały rok 2000zł za CO i CWU
Przy gazie za samo przesyłowe około 1000zł + gaz(pytanie ile tego gazu na rok)
Masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło twojego domu więc musisz policzyc ile gazu może iść rocznie.
Pzdr i Wesołych Świąt

tedasss
23-12-2010, 17:52
Jak doliczysz do tego przyłącze to za taka cenę możesz mieć już instalację z pompa ciepła dla takiego domu i rachunki dużo niższe.
Przy PC mocno orientacyjnie licząc za cały rok 2000zł za CO i CWU
Przy gazie za samo przesyłowe około 1000zł + gaz(pytanie ile tego gazu na rok)
Masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło twojego domu więc musisz policzyc ile gazu może iść rocznie.
Pzdr i Wesołych Świąt

Ja bardziej chciałem się skoncentrować na modelu kotła i solara a nie nad sensem PC czy nie PC. U mnie PC odpadło więc nie o to pytałem.
Chciałbym raczej wiedzieć czy zestaw, o którym napisałem mógłby być?

Liwko
23-12-2010, 18:38
Bobek, polecasz przy gazie solary???

Liwko
23-12-2010, 18:42
Ja bardziej chciałem się skoncentrować na modelu kotła i solara a nie nad sensem PC czy nie PC. U mnie PC odpadło więc nie o to pytałem.
Chciałbym raczej wiedzieć czy zestaw, o którym napisałem mógłby być?

Tu w tym temacie zastanawiamy się raczej nad ich opłacalnością a nie nad parametrami. Dziwne że PC odpadła skoro chcesz tyle pieniędzy wydać na coś co będzie podobne inwestycyjne a droższe w eksploatacji
Pzdr

Liwko
23-12-2010, 19:09
Bobek, ale to nie jest temat o jednej czy drugiej firmie, parametrach tylko o opłacalności tego rozwiązania czyli "Solary i ich opłacalność. Obliczanie"

galgan art
23-12-2010, 19:47
Tu w tym temacie zastanawiamy się raczej nad ich opłacalnością a nie nad parametrami. Dziwne że PC odpadła skoro chcesz tyle pieniędzy wydać na coś co będzie podobne inwestycyjne a droższe w eksploatacji
Pzdr
teoretyczne koszta moje zaznaczam jeśli bym podgrzewał gazem 350m3 gazu*2.208 cena=772 rocznie pompa ciepła ok1600kw*0.28=448 rocznie dotego 4cykle prania tylko przez 8 miesięcy =128*0.43=55 rocznie zmywarka codziennie ale tylko 8m=240cykli*0.43=103 dotego pomoc przy c o około 160 rocznie od mniejszego porównam 448+55+103+160 =766 rocznie =1 lat 7660zatyle idzie kupiś kolektory i na 100będom hodziły kolejne 10 lat i to jest zysk niepisze o serwisie bo to nawet kowal naprawi i niby co pompke a wlać glikol toco czeba mieć fakultet no a z pompą ciepła to raczej samemu ni hu hu pozatym pompa lepiej oddaje latem gorzej zimą czeba odczasu doczasu zagrzać żeby bakterie dobić niekarzda w zimie da rade i dogrzewają grzałkom elektryczną noi degradacia żrudła przez co spada sprawność co nieznaczy ze jej bym niechciał tak czy inaczej solary są opłacalną inwestycią jeśli hce się je wpełni eksploatować a konkrety będe podawał jak nimi rusze miesięcznie

Liwko
23-12-2010, 20:04
Ja bym ciepłej wody do pralki i zmywarki nie podłączał. A to dlatego że płukanie tu i tu należy robić zimną wodą. Ja w tym celu wykorzystuję II taryfę i jest ok. Co do legionelli to masz rację, raz w tygodniu w taniej taryfie grzałka przegrzewa z temp. 45 do 60 i tyle.

galgan art
23-12-2010, 20:24
Ja bym ciepłej wody do pralki i zmywarki nie podłączał. A to dlatego że płukanie tu i tu należy robić zimną wodą. Ja w tym celu wykorzystuję II taryfę i jest ok. Co do legionelli to masz rację, raz w tygodniu w taniej taryfie grzałka przegrzewa z temp. 45 do 60 i tyle.

oczywiście że masz racie że płuka w zimnej producenci sprzedają takie co mają podłącz na zimną i ciepłą i jeśli potrzebuje ciepłej to pobiera ciepłą a dolewa zimną dla zrównowarzeniajeśli trzeba 30 stopni a po 22 to mi się jusz nic niechce a tymbardziej prać

galgan art
23-12-2010, 20:58
ja tam mam pralke na ciepła wode... zmywarkę tez...aaaa legionella ginie przy 70 st

bobek ma świętom racie nawet powyrzej 70 stopni potrzeba oile pamiętam ustawodawca przewiduje powyrzej 70 stopni sporadyczną dezynsekcie

Liwko
23-12-2010, 21:05
bobek ma świętom racie nawet powyrzej 70 stopni potrzeba oile pamiętam ustawodawca przewiduje powyrzej 70 stopni sporadyczną dezynsekcie

Legionella ginie nawet w temp. 60 stopni tylko trwa to dłużej. Gdzieś widziałem piękny wykres, postaram się poszukać.
Mam tanią taryfę od 21-6 i weekendy.

galgan art
23-12-2010, 21:32
Legionella ginie nawet w temp. 60 stopni tylko trwa to dłużej. Gdzieś widziałem piękny wykres, postaram się poszukać.
Mam tanią taryfę od 21-6 i weekendy.

Dz. U. 2009 r., Nr 56, poz.461). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C." w ust. 2a brzmi: " Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C."

Liwko
23-12-2010, 21:44
To nie to ale proszę bardzo
http://www.rynekinstalacyjny.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1101&Itemid=49
Czas obumierania legionelli w 60oC=2 minuty

RAPczyn
24-12-2010, 08:46
Automatyka SystaSolar Aqua pobiera max. 2,5W
Pompa UPS 15-60 Solar max. 80W
RAZEM 82,5W

Czas pracy pompy 761h/a.

Łącznie 62,7825kWh/a

Cena kWh 50gr.

RAZEM 31,39PLN

Spodziewany max. uzysk energii z kolektora próżniowo rurowego CPC o pow. czynnej 4m^2 to 2700kWh/a

Co daje 1,16gr za 1kWh.

Kocioł gazowy kondensacyjny przygotuje 1kWh za około 23,75gr.

Żywotność dobrych kolektorów próżniowo rurowych będzie znacznie wyższa niż 25 lat.

Zdaje się iż Viessmann badał swoje kolektory płaskie z lat siedemdziesiątych, po 25 latach spadek sprawności był rzędu kilku procent.

Pozdrawiam Świątecznie :-)

gumis107
05-01-2011, 23:44
nie rozumie troche p oco wywazac otwarte drzwi.Jakis czas temuy moja gmina doplacala 50 wartosci solaru ,wiec siadlem przy kompie ,pogooglowalem sporo i stwierdzilem ,iz przy dziesiejszych cenach energi nawet jakby wzrosla o 50% to sie nie oplaca ,nie wspominajac o kaleczeniu domu watpliwej urody solarami.Solary sa NIEOPLACALNE NIEEKONOMICZNIE I NIEKOLOGICZNE i w naszej strefie klimatycznej dotyczy to tez elektrowni wiatrowych.Dlaczego tak jest? Mamy za male naslonecznienie i za slabe wiatry,zas energia zuzyta do wyprodukowania solora lub wiatraka jest duzo wieksza niz w/w urzadzenia wytworza przez caly czas swojej pracy.Doliczajac do tego koszty obslugi,szpetnosc tych urzadzen nie ma zadnego racjonalnego uzasadnienia ani ekonomicznego ani ekologicznego by je stosowac ,nawet korzystajac z dotacji ,no chyba ze dotacja wynosilaby min 70-80% .Jezeli ktos nie wierzy polcam google ,tylko mie strony producentow ,bo tam to wszytko ladnie wyglada ,tylko fora internetowe ,chociazby to forum.Pzdr

yaiba83
06-01-2011, 11:48
gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
gaz - 0,82zł m3
węgiel - 350zł t
drewno kominkowe 70zł m3
Energia el 0,26zł / kWh
Ceny w 2010
gaz 2,00zł
węgiel 740zł
drewno 180
energia 0,49

Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...

Liwko
06-01-2011, 12:12
Jednego tylko nie rozumiecie, solary są drogim dodatkiem do czegoś co nam ma ogrzać dom i CWU w pozostałym czasie. Skoro tak to należy je doliczyć do inwestycji CO. I teraz policzcie sami ile ta cała inwestycja w waszym przypadku by kosztowała. Podajcie tu kwoty.

miloszenko
06-01-2011, 12:42
A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
gaz - 0,82zł m3
węgiel - 350zł t
drewno kominkowe 70zł m3
Energia el 0,26zł / kWh
Ceny w 2010
gaz 2,00zł
węgiel 740zł
drewno 180
energia 0,49

Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...

Takie porownania niczego nie wnosza. Dopiero od 20 lat mamy gospodarke wolno-rynkowa. W miedzyczasie dzialo sie duzo w kwestii rozwoju gospodarczego Polski i nie tylko. W 1999 roku pensja 2000 netto w duzym miescie byla czyms, tym samym czym dzisiaj w granicach 5000 netto, z tym, ze dzisiaj wiemy (przynajmniej ja juz wiem) jak mozna zuzywac kilkukrotnie miej energii niz te 10 lat temu (wtedy pamietam rachunki za gaz w starym domu rodzicow przekraczaly 700-800 zl (rachunek za 40 dni), teraz po czesciowej termomodernizacji zdarza sie 700 zl, zuzycie gazu jakies 40% mniejsze, ale to jest inny ciezar dla budzetu domowego.

Osobiscie przy rzeczywistym dofinansowaniu 50% solarow bym je mial, ale na dzien dzisiejszy nie widze sensu wydawac 5-7 tys. min. na czesciowe pokrycie zapotrzebowania na CWU. (a tu przeciez tez jest jakas elektronika, hydraulika, powietrzem to napedzane nie jest ;) ).

Pozdrawiam

P.S. Jestem przeciwnikiem "zapodawania" kwot na lokate i porownywanie tego do zwrotu kosztow inwestycji. DO celow statystycznych mozna sobie policzyc, ale wiekszosc osobo, ktore znam w znaczacej czesci lub w 100% finansuje budowe z kredytu, wiec bardziej trzeba liczyc pod katem rzeczystych kosztow poniesionych (kwota plus odsetki).

gumis107
06-01-2011, 19:35
gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
gaz - 0,82zł m3
węgiel - 350zł t
drewno kominkowe 70zł m3
Energia el 0,26zł / kWh
Ceny w 2010
gaz 2,00zł
węgiel 740zł
drewno 180
energia 0,49

Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...

Alez ja sie z tym zgadzam :-) tylko biore pod uwage ,iz solar tez pobiera energie a ta energia tez podrozeje , koszty przegladow ,napraw itp , czas eksplotacji itd.Suma sumarum SOLARY NIE SA OPLACALE EKONOMICZNIE I NIE SA EKOLOGICZNE ,.Zeby bylo dowcipniej to bede robil solar ,ale "wlasnemi recami " i z glowa , ale nie jak wiekszosc inwestrow z "glowa w prospekcie" tylko kombinujac po swojemu(np wymienik bedzie napedzala ta samo pompa od solara i kominka ,odzysk ciepla z rury kominkowej ect).Nawet tu na forum ktos sie zalil kiedys ,iz solor mniej mu nagrzewa niz beczka wymalowana na czarno ,a do tego zre prad i nic z tego nie wynika .Acha ,a tak poza tym koszt wyprodukowania instalacji solarnej to 1000-2000z, sprzedaja sie po 6-10 tys zll ,reszta to maraza i zysk .Dlaczego az tak drogo sie sprzedaja ? Bo ludzie sa naiwni ,sa doplaty ,a poza tym dla wielu ludzi sa jakims dziwnym synonimem prestizu mniej wiecej tak samo jak dla niektorych krasnale ogrodowe naturalej wielkosci ;-).Za kilka lat dom z solarem bedzie bardzo ciezko sprzedawalny , bo bedzie zle swiadczyl o jego wlascielu ,tak samo jak nie tak dawno modne sidnigi i.Pzdr ps ,drewno to mam na dzien dzisiejszy po 70zl.m.p i to suche ,zas zobacz jak pieknie solar wyglada po burzy gradowej

gumis107
06-01-2011, 20:23
gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
gaz - 0,82zł m3
węgiel - 350zł t
drewno kominkowe 70zł m3
Energia el 0,26zł / kWh
Ceny w 2010
gaz 2,00zł
węgiel 740zł
drewno 180
energia 0,49

Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...

Na takiej zasadzie to ja moge udowodnic ,iz prad za 10 lat bedzie kosztowal ok 4zl /kwh.Nierealne ? Dlaczego niby? Z tego co pamietam to w roku 1990 kwh kosztowala ok 100zl starych zlotych (czyli ok 1 gr),teaz kosztuje srednio ok 40 gr ,wiec jakby nie patrzec to podrozal 40 razy w caigu 20 lat ,wiec biorac pod uwage takie przeliczniki to za 10 lat tyle musi kosztowac.Demagogia i tyle ,myslec trzeba i pewne inewstycje trzeba przemyslec racjonalnie przed inwestycja ,a nie po , a wiekszosc ludzi montujacych solary budzi sie z reka w nocniku po montazu.Pzdr

yaiba83
06-01-2011, 21:50
A czy ktoś z Was zainteresował się jak działa pompka od kolektora i ile to prądu pobiera?

Cały zestaw paneli słonecznych pobiera maks 60W i tylko wtedy jak solary są cieplejsze od wody w zbiorniku, czyli grzeją/pracuję. Resztę czasu pompka nie działa a sterownik pobiera maks 5W. Tak więc, jak zdrożeje 5% prąd i gaz to niestety ale relacja nie będzie już taka sama, bo pompka pracuje ok 1700godzin (na rok) x 60W da 102kWh co na dzień dzisiejszy kosztuje ok 60zł + 5% da 63zł. Gaz jak podrożeje o 5% to z 400zł nie zrobi się 403zł tylko 420. Czy ktoś łapie o co mi chodzi?

Co do paneli "własnymi ręcami robionymi" to akurat panele są najtańsze w całej inwestycji. Samemu wiele taniej nie wyjdzie, jak se policzysz dobre szkło, rurki miedziane, przyzwoitą obudowę i stojak. Jak myślisz, że nakryjesz to zwykłą szybą a obudowę ze stelaży od płyt G-K to ok możesz zrobić panel za 400zł, ale dla mnie nazwanie tego kolektorem słonecznym to z lekka profanacja.

gumis107
06-01-2011, 22:09
A czy ktoś z Was zainteresował się jak działa pompka od kolektora i ile to prądu pobiera?

Cały zestaw paneli słonecznych pobiera maks 60W i tylko wtedy jak solary są cieplejsze od wody w zbiorniku, czyli grzeją/pracuję. Resztę czasu pompka nie działa a sterownik pobiera maks 5W. Tak więc, jak zdrożeje 5% prąd i gaz to niestety ale relacja nie będzie już taka sama, bo pompka pracuje ok 1700godzin (na rok) x 60W da 102kWh co na dzień dzisiejszy kosztuje ok 60zł + 5% da 63zł. Gaz jak podrożeje o 5% to z 400zł nie zrobi się 403zł tylko 420. Czy ktoś łapie o co mi chodzi?

Co do paneli "własnymi ręcami robionymi" to akurat panele są najtańsze w całej inwestycji. Samemu wiele taniej nie wyjdzie, jak se policzysz dobre szkło, rurki miedziane, przyzwoitą obudowę i stojak. Jak myślisz, że nakryjesz to zwykłą szybą a obudowę ze stelaży od płyt G-K to ok możesz zrobić panel za 400zł, ale dla mnie nazwanie tego kolektorem słonecznym to z lekka profanacja.

Sorry,ale nic nie mowilem o rurkach ,bo sa bez sensu, solar wlasnemi recami robiony mozna zrobic za grosze i traktowac go przez kilka miesicy jako wstepne podgrzewanie wody ,potem klasyczne podgrzewanie ,tzn prad gaz ect, to samo zreszta dotyczy podgrzewania wody w kominku.Profanacja nie profanacja ,po prostu NIE MA SOLAROW OPLACALNYCH EKONOMICZNIE,kto twiedrzi inczej nie ma o tym pojecia.Nie mowie to o ludzikach ktorzy przeczytali reklame solarow ,wiatrakow ,itd idiotyzmow wydanych przez producenta pelnych przeinaczen ,ale mowie o faktach.Na tym forum jest temat zalozony przez uzytkownika solara ktorego ekpolatacja tego g... kosztuje wiecej niz uzyskuje oszczednosci nie mowiac o starcie czasu ,nerwow itp.Poza tym za kilka lat solar na dachu bedzie bardzo zle swiadczyl o uzytkowinku domu i jego iq,cos mniej wiecj jak dzis fso polonez przed domem i plastykowe okna(tez kilka lat temu byly cool i trendy) .Pzdr

RAPczyn
07-01-2011, 09:45
Ja również chętnie przeczytam tą publikację.
Co do ekologiczności kolektorów to np. http://www.duel.com.pl/attachments/Image/ITWAqua.jpg (czas amortyzacji energii użytej do produkcji kolektora może wynosić 1,3 roku) oraz kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni brutto ~4,7 m2, rocznie może przykładowo zaoszczędzić około 1,2 kg dwutlenku siarki, 0,7 kg tlenków azotu i około 1000 kg dwutlenku węgla (CO2).

yaiba83
07-01-2011, 14:35
Proszę bardzo - "Energetyka i Ekologia" (http://www.e-energetyka.pl/639/elektroenergetyka_nr_07_09_e1.pdf)
Prof. dr hab. inż. Edward Hutnik, dr inż. Jarosław Dąbrowski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Budownictwa i Infrastruktury

Wszystko ładnie i pięknie, ekonomistą z wykształcenia nie jestem, ale wiem, że istnieje coś takiego jak:
wzrost nośników energii
inflacja
stopa dyskontowa
NPV, IRR....
Jak chce się być szczerym i obiektywnym do bólu to trzeba wszystko uwzględnić a nie tylko to co jest mi wygodne.

Liwko
07-01-2011, 15:01
Ale zrozum yaiba83 że solary to tylko dodatek do tego co ci grzeje CO i CWU. Ile kosztował twój system+ solary?

yaiba83
07-01-2011, 16:22
Tak tak misiu... rodzą się legendy jak się myśli jak wy.

Błagam - podstawcie obecne ceny do wyliczeń i uwzględnijcie to co opisałem w poście wyżej.

A z resztą z waszym rozumowaniem to się zwrócą za 100lat i niech tak zostanie.

Jakiej metody opału bym nie wybrał to zbiornik na wodę ja muszę mieć, armaturę też. Solar mnie kosztuje 1000zł na większej pojemności zbiornika, 3600zł (3 panele) pompka ze sterownikiem 1500zł rury i mocowanie 1000zł, 500zł dodatki, robota własna bo klucz płaski potrafię obsłużyć. Wychodzi ok 7600zł - Co produkuje 5,4m2 powierzchni czynnej kolektorów przez większą część roku to wiedzą ci co kolektory posiadają. Was nie będę przekonywał bo i tak nie uwierzycie, stwierdzicie, że się nie opłaca.
Niech każdy robi swoje jak uważa. Na forum są i tacy co twierdzą, że pompa ciepła jest lepsza do CWU bo można grzać nawet zimą. Ze lepiej pompą ciepła powietrze/woda grzaćj zimą wodę niż gazem a o drewnie nie wspomnę. Tylko ja się tak po ciuchu zastanawiam skąd biorą ciepłe powietrze...

Liwko
07-01-2011, 16:35
yaiba83, odpowiedz na moje pytanie. 7600zł+ ile na pozostały system CO i CWU gdy solary nie pracują?

niktspecjalny
08-01-2011, 11:39
yaiba83, odpowiedz na moje pytanie. 7600zł+ ile na pozostały system CO i CWU gdy solary nie pracują?

Dlaczego mu dokuczasz.Co chcesz żeby teraz rozebrał solary i kupił PC???Co ty chcesz udowodnić ,że najlepszym rozwiązaniem jest w obecnej dobie PC???Topik jest na temat ,,,czy solary się opłacają i jak to obliczyć.Gościo wyżej jeszcze w to wplątał okna plastikowe,polonez przed domem,wiatraki i inne tam idiotyzmy.Wyluzuj i po prostu napisz ,że solary to przeżytek i finito a nie po próżnicy wkur.....sz ucho.

Mam solary i uważam ,że to dobra inwestycja choćby przez cały rok było zaćmienie słońca

Liwko
08-01-2011, 11:50
Ty panie nikt nie dość że masz solary to jeszcze gaz, kominek z płaszczem i śmieciucha także żeby cię za bardzo nie stresować powiem ci że jesteś... oryginalny :wave:
Jeszcze raz podkreślę, solary to tylko drogi dodatek więc trzeba o tym myśleć jeszcze przed budową to inne systemy wyjdą i lepiej i taniej.
W Polsce jeszcze chyba żaden solar się nie zwrócił i pewnie nie prędko to nastąpi i to tylko ich kilka procent ogólnie zamontowanych.

yaiba83
08-01-2011, 12:04
Nie chce mi się już z nikim kłócić, bo każdy ma swoje przekonania - nawet byłego premiera nikt nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe...

Liwko powiedz mi ile glikolu czy podobnej substancji potrzeba aby zalać wszystkie rurki w odwiertach, czy jest konieczność jego wymiany i jak często, na ile oceniasz/szacujesz maksymalną żywotność twojej pompy ciepła.

Nie szukam zaczepki tylko uczciwej odpowiedzi.

niktspecjalny
08-01-2011, 12:31
Ty panie nikt nie dość że masz solary to jeszcze gaz, kominek z płaszczem i śmieciucha także żeby cię za bardzo nie stresować powiem ci że jesteś... oryginalny :wave:
Jeszcze raz podkreślę, solary to tylko drogi dodatek więc trzeba o tym myśleć jeszcze przed budową to inne systemy wyjdą i lepiej i taniej.
W Polsce jeszcze chyba żaden solar się nie zwrócił i pewnie nie prędko to nastąpi i to tylko ich kilka procent ogólnie zamontowanych.

To że mnie źle czytasz to już norma i zauważyłem ,że chcesz tkwić w tej głupocie więc ci nie przeszkadzam i nie zwracam na to uwagi.W domu .żeby ci "ściaśnić" mam nie śmieciucha tylko smolucha który zwany jest także tu na forum nawet wędzarnią.Podsumowując być zakumkumał.KZPŁW+PG+solary.Nie musisz pisać ,że zrozumiałeś bo zdaje się masz w tym duże zaległości.Przestań już pieprzyć w kółko ,że solary to inwestycja nieopłacalna itd bo mnie to już mierzi.

yaiba83
08-01-2011, 12:57
Co mnie zniechęca do pomp ciepła do CWU to to, że solar bez problemu dogrzewa wodę do 60-65oC, wypada nawet zastosować zawór mieszający by woda nie była zbyt gorąca. Z pompy ciepła np Vitocal 160 maks wyżyłowane 55oC. (Pomijam grzałkę elektryczną bo mamy I taryfę)
Jeden i drugi system charakteryzuje się tym, iż wody za szybko nie grzeje (w porównaniu do gazówki 24kW).
Po dobrej kąpieli woda z PC nie jest już rewelacyjna a jej dogrzewanie trwa, więc taki szał jak to liwko opisuje to to nie jest.
Jak ktoś ma małe zużycie wody to może i owszem, ale przy dużych sama PC to rewelacji nie ma.

Liwko
08-01-2011, 13:02
Ależ oczywiście że opłacalny, np dla domu letniskowego niczym nie ogrzewanego albo farelką od czasu do czasu. Dużo ludzi, duży pobór= stosunkowo szybki zwrot.
Tak może być Panie nikt?

yaiba83, to nie jest na temat ale żeby nie być posądzony o uniki odpowiem.
Sprężarka Copeland przewidziana jest na 100 000h pracy. Moja pompa rocznie pracuje 2500h. Łatwo to teraz policzyć, bo reszta to są raczej pierdoły za niewielkie pieniądze w razie czego. Poza sprężarką i sterownikiem naprawa nie wyjdzie drożej niż zwykłej lodówki.
Co do glikolu to w ogóle nie trzeba wymieniać w przeciwieństwie do solarów. Parametry glikolu spadają w zależności na jakich temp. pracuje. Przy solarach będą to bardzo wysokie temperatury a zimą będzie narażony na bardzo niskie. Przy PC pracuje on w przedziale między -3 do 12oC. Nigdy się tak nie zestarzeje by była potrzeba wymiany.
Pzdr

yaiba83
08-01-2011, 13:15
I ty w to uwierzyłeś?

Jako informatyk powiem ci, że dyski twarde też mają taki parametr MTBF na poziomie 100tyś godzin, albo i więcej a padają po 5 latach.
Tak niestety jest, że układy elektryczne/elektroniczne/mechaniczne dostają najbardziej w tyłek przy starcie i wyłączaniu.
Ile ci dali gwarancji na sprężąrkę i jak to się ma do twoich 40lat?

Liwko
08-01-2011, 13:31
Masz rację i dlatego też zrobiono badania względem ilości start/stop i wynik jest na poziomie 1 000 000.
Jak popracuje nawet połowę krócej nie będę miał do nich żadnych pretensji:)
Zresztą dzisiaj sprężarka to wydatek około 3tyś zł a za 20 lat pewnie dużo taniej więc żadnego kłopotu nie widzę.
http://www.copeland.pl/dokumentacje/490/sprezarki_scroll.html
Od 4 lat interesuje się pompami ciepła i jeszcze nie słyszałem o ani jednym przypadku awarii sprężarki Copeland typu Scroll.
Pzdr

niktspecjalny
08-01-2011, 13:54
Co mnie zniechęca do pomp ciepła do CWU to to, że solar bez problemu dogrzewa wodę do 60-65oC, wypada nawet zastosować zawór mieszający by woda nie była zbyt gorąca. Z pompy ciepła np Vitocal 160 maks wyżyłowane 55oC. (Pomijam grzałkę elektryczną bo mamy I taryfę)
Jeden i drugi system charakteryzuje się tym, iż wody za szybko nie grzeje (w porównaniu do gazówki 24kW).
Po dobrej kąpieli woda z PC nie jest już rewelacyjna a jej dogrzewanie trwa, więc taki szał jak to liwko opisuje to to nie jest.
Jak ktoś ma małe zużycie wody to może i owszem, ale przy dużych sama PC to rewelacji nie ma.


Komu ty to tłumaczysz..Nie widzisz ,że co byś nie napisał to liwko i jego PC są najpikniejsze itp.

yaiba83
08-01-2011, 14:36
Na pewno robili je przez 40lat...

Liwko
08-01-2011, 16:39
yaiba83, oblicz mi w twoim przypadku opłacalność solarów. Panie nikt, też o to samo ciebie poproszę.

niktspecjalny
08-01-2011, 17:00
Panie li Jak dla mnie to ty jesteś już namolny.Ok wytłumaczysz mi po huk ci to potrzebne.Czego chcesz doświadczyć???Czy ty nie możesz Panie li tego zrozumieć ,że w moim przypadku solaru już mam i będę tylko czekał kiedy mi się spierdzielą?To chciałeś usłyszeć???No to jesteśmy luftu pif paf tu.

Liwko
08-01-2011, 17:07
Panie nikt, temat brzmi...? Więc proszę o to co w temacie. Proszę:)

yaiba83
08-01-2011, 17:15
Liwko - na innym wątku piszesz, że twoje pionowe odwierty z czasem mogą stracić na sprawności. Zastanawiałeś się jak to wtedy będzie grzało, jak zima się przedłuży?
Poza tym dom 130m kw i 3 osoby ma się nijak do takiego 220m kw. W małym domu po dobrym gotowaniu obiadu już jest cieplej, w dużym już jest problem. Może i pompy ciepła nie są złe, ale ich wydajność niestety rewelacyjna też nie jest.

niktspecjalny
08-01-2011, 17:15
Panie li to brzmi prawie jak rozkaz a rozkazywać możesz swojej żonie.Nie będę ci tłumaczył bo to nie ma sensu.

Liwko
08-01-2011, 17:28
Odwierty mogą stracić na sprawności ale nie muszą. Ja mam przejście przez dwie warstwy wodonośne więc u mnie ten problem raczej nie wystąpi. Co innego gdy takowych nie ma. Nawet gdyby tak się stało to zapewne rachunki będą wyższe ale o ile? 5-10% rocznie? To co opisywałem to dla tych którzy twierdzą że jedyny słuszny jest kolektor pionowy a no jest tylko najzwyczajniej w świecie droższy.
Nie gotujemy obiadów, szkoda czasu, jemy na stołówce. No może raz w tygodniu.
Co do wydajności to już nikt nawet nie próbuje podważać zalet PC tylko niestety czasami ta cena jest z kosmosu, ale tylko czasami;)
Ale my tu chyba nie o tym.
Ja twierdzę że solary w Polsce to pomyłka przy cenie 10tyś. Gdy ich cena spadnie do 3-4 zaczną mieć jakiś sens ekonomiczny i to też nie we wszystkich przypadkach.
Jednych jeszcze mogę choć trochę zrozumieć. Tych którzy już się kiedyś wybudowali i mają zwykłe piece i dla komfortu a nie dla zysku kupili solary. Gdy ktoś się zaczyna budować lub ma gaz, ma PC, ma olej to nawet przy dość dużym zapotrzebowaniu nie ma ekonomicznego sensu. No chyba że chcemy na wsi poszpanować. (bez urazy)
Pzdr

yaiba83
08-01-2011, 21:21
Tak zachwalasz te pompy ciepła. Jak już wcześniej pisałem mamy powietrzną pompę Viessmanna i patrząc jak to działa nikt mi nie wmówi, że to taka rewelacja. Na ilość wyprodukowanego hałasu i prądu jaki to pobiera to dla mnie pompy ciepła to beznadzieja.
Możesz się cieszyć że dogrzewasz maluteńki domek. Ja mam 220mkw do ogrzania. I co z tego, że dowalę z 20tyś na większą pompę, a ja z gruntu to ile wycisnę? Aż mi na marchewkach szron wyjdzie? Cudów nie ma - z pustego to i Salomon nie nasika...

Liwko
08-01-2011, 21:42
Ech...
Słuchaj, jak chcesz pogadać o pompach to zapraszam do pisania w tematach dotyczących PC.

niktspecjalny
09-01-2011, 06:57
Ech...
Słuchaj, jak chcesz pogadać o pompach to zapraszam do pisania w tematach dotyczących PC.

Ty nie zapraszaj tylko się tłumacz bo mocnego masz przeciwnika.Facet cały czas zarzuca cię argumentami a ty w swoim stylu wymijająco ,że PC najładniejsze.Ten topik jest o solarach.Masz solary???????????????Jak nie masz i jesteś ich przeciwnikiem to pal gumę do topiku z PC i tam się roztrząsaj nad długą eksploatacją tego urządzenia.Ludziki ,którzy kupili i mają w swoim posiadaniu solary jak posłuchali twoich wypocin na temat PC to siedzą spokojnie w domciu czekają lata a ciebie po prostu olali bo jesteś natręt i namolny forowicz.Powtórzę ci po raz ostatni byś mógł po przelewać z półkuli.Solary to na pewno wydatek.Rok ich powstania i działania jest zapewne ci znany .Więc wyluzuj li bo nikt do ku....y nędzy ich z dachu nie będzie zdejmował .Kur.....kupiłeś samochód z salonu, zbierałeś kasiorke ,teściowa ci dorzuciła ,wyjeżdżasz z salony i od razu do "żyda"??????Chłopie musi to trochę popracować choćby jak to mówisz "solary są do dypy".Szkoda z tobą polemizować jak w bańce masz tylko opłacalność PC.Mam solarki i dokupię jeszcze więcej.Cały dach nimi wyłożę.Niech mi się te 8000 zyla zwraca przez 100 lat...ale powiadam wam ,że opłaciło się.

niktspecjalny
09-01-2011, 08:07
Liwko - na innym wątku piszesz, że twoje pionowe odwierty z czasem mogą stracić na sprawności. Zastanawiałeś się jak to wtedy będzie grzało, jak zima się przedłuży?
Poza tym dom 130m kw i 3 osoby ma się nijak do takiego 220m kw. W małym domu po dobrym gotowaniu obiadu już jest cieplej, w dużym już jest problem. Może i pompy ciepła nie są złe, ale ich wydajność niestety rewelacyjna też nie jest.

Odwierty srery duperty.Pionowe poziome.U niego zawsze będzie ciepło i bezawaryjnie.Eksploatacyjnie "maszyna cieplna" się nie zniszczy.Nie musi być konserwowana jak solarki.Dajesz jej papu a ona zamienia jedną energie w drugą.Matko córko .....fanatyk ten li.

zawka1
09-01-2011, 08:12
Też przez jakiś czas myślałem o pompie ciepła, moja znajoma sobie taką instalację sprawiła ale musiała ściągnąć fachowców z Niemiec bo policzyli jej o 40tys taniej niż Polacy (sic!), więc zapłaciła jedyne 70 tys (sic!). Instalacje za 20 tys owszem istnieją ale są badziewne. Trzeba też pamiętać, że po ooło 20 latach trzeba te pompy wymieniać czyli podwoić koszt. No więc wrócę do znajomej która ma to cudo i generalnie jest zadowolona bo nie dotyka do tego. U mnie pójdze około 3 - 4 ton węgla piec zwykły na węgiel dom 240 mkw planuję założyć soalary. Tona węgla kosztuje 450 zł (lubelskie z bogdanki) no to rocznie 1800 zł max. Prądu nie liczę bo Pci ciągnie dużo dużo więcej.
Tak więc prostym wyliczeniem 70 000 / 1800 = 39.
39 lat będzie im się to zwracało. Po 20 latach trzeba wymienić pompy i jakieś tam inne historie o których mówiła mi ta znajoma. Ja nie wiem czy ja dożyję tych 70 lat. Chyba jednak będę palił węglem. Wiem, że wiążę się to z koniecznością codziennego brudzenia i pilnowania i pamiętania ale za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie cały browar i będę w alkoholu topił smutki. Ponadto w takim piecu mogę spalić pudełka tekturę i wszystkie te odpady które zgodnie z prawem można spalić, a jest ich masa w domu jednorodzinnym. Reasumując pompa ciepłą jest fajną sprawą dla bogatych ludzi, którzy mają na zbyciu 70 tys. Nie wierzę w instalację za 20 tys ale może komuś się to udało i życzę jak najlepiej. Solary natomiast daja komfort ciepłej wody w okresie letnim i jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Natomiast co z wiatrakiem? Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jestem żywo zainteresowany tym tematem i chętnie posłucham praktyków. Pozdrawiam

niktspecjalny
09-01-2011, 08:21
Też przez jakiś czas myślałem o pompie ciepła, moja znajoma sobie taką instalację sprawiła ale musiała ściągnąć fachowców z Niemiec bo policzyli jej o 40tys taniej niż Polacy (sic!), więc zapłaciła jedyne 70 tys (sic!). Instalacje za 20 tys owszem istnieją ale są badziewne. Trzeba też pamiętać, że po ooło 20 latach trzeba te pompy wymieniać czyli podwoić koszt. No więc wrócę do znajomej która ma to cudo i generalnie jest zadowolona bo nie dotyka do tego. U mnie pójdze około 3 - 4 ton węgla piec zwykły na węgiel dom 240 mkw planuję założyć soalary. Tona węgla kosztuje 450 zł (lubelskie z bogdanki) no to rocznie 1800 zł max. Prądu nie liczę bo Pci ciągnie dużo dużo więcej.
Tak więc prostym wyliczeniem 70 000 / 1800 = 39.
39 lat będzie im się to zwracało. Po 20 latach trzeba wymienić pompy i jakieś tam inne historie o których mówiła mi ta znajoma. Ja nie wiem czy ja dożyję tych 70 lat. Chyba jednak będę palił węglem. Wiem, że wiążę się to z koniecznością codziennego brudzenia i pilnowania i pamiętania ale za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie cały browar i będę w alkoholu topił smutki. Ponadto w takim piecu mogę spalić pudełka tekturę i wszystkie te odpady które zgodnie z prawem można spalić, a jest ich masa w domu jednorodzinnym. Reasumując pompa ciepłą jest fajną sprawą dla bogatych ludzi, którzy mają na zbyciu 70 tys. Nie wierzę w instalację za 20 tys ale może komuś się to udało i życzę jak najlepiej. Solary natomiast daja komfort ciepłej wody w okresie letnim i jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Natomiast co z wiatrakiem? Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jestem żywo zainteresowany tym tematem i chętnie posłucham praktyków. Pozdrawiam

Siema ,siema ziomal.Fajnie to napisałeś może ten pecet wreszcie to zalapie.


.....ale za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie cały browar i będę w alkoholu topił smutki. Ponadto w takim piecu mogę spalić pudełka tekturę i wszystkie te odpady które zgodnie z prawem można spalić, a jest ich masa w domu jednorodzinnym. Reasumując pompa ciepłą jest fajną sprawą dla bogatych ludzi, którzy mają na zbyciu 70 tys....


tym mnie rozjechałeś ze śmiechu do bólu.
pzdr.

niktspecjalny
09-01-2011, 08:51
ja mam wiatraki, i wypowiedziałem się o nich w wątku o wiatrakach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?104238-Przydomowa-elektrownia-wiatrowa.
generalnie jeszcze gorsze badziewie od solarów, i jeszcze większa strata pieniędzy

To po huk je kupiłeś?????By teraz biadolić ,że są do dupy??????????Sprzedaj je i nie pitol bo tu nie miejsce i czas na to.Szkoda mi ciebie .....kupiłem i są do dupy.matko córko.Kup se PC albo może zamień.Z solarami daj se spokój bo przy takim podejściu to tylko pozostaje ci ......no właśnie nie wiem chyba blokowisko nowoczesne.Ma kumpla który ma mieszkanko w nowoczesnym budownictwie.Wypasione ,środkowe(chyba wiesz co to za ptica) full komplet.Rachunki małe.110 m2 pow.użyt.Se żyje małe rachunki ,sąsiady go dogrzewają nima solarów,,KZPŁW, i innych pierdołów cieplnych.Starcza mu tylko PG.amen

Liwko
09-01-2011, 08:56
Ty nie zapraszaj tylko się tłumacz bo mocnego masz przeciwnika.Facet cały czas zarzuca cię argumentami a ty w swoim stylu wymijająco ,że PC najładniejsze.Ten topik jest o solarach.Masz solary???????????????Jak nie masz i jesteś ich przeciwnikiem to pal gumę do topiku z PC i tam się roztrząsaj nad długą eksploatacją tego urządzenia.Ludziki ,którzy kupili i mają w swoim posiadaniu solary jak posłuchali twoich wypocin na temat PC to siedzą spokojnie w domciu czekają lata a ciebie po prostu olali bo jesteś natręt i namolny forowicz.Powtórzę ci po raz ostatni byś mógł po przelewać z półkuli.Solary to na pewno wydatek.Rok ich powstania i działania jest zapewne ci znany .Więc wyluzuj li bo nikt do ku....y nędzy ich z dachu nie będzie zdejmował .Kur.....kupiłeś samochód z salonu, zbierałeś kasiorke ,teściowa ci dorzuciła ,wyjeżdżasz z salony i od razu do "żyda"??????Chłopie musi to trochę popracować choćby jak to mówisz "solary są do dypy".Szkoda z tobą polemizować jak w bańce masz tylko opłacalność PC.Mam solarki i dokupię jeszcze więcej.Cały dach nimi wyłożę.Niech mi się te 8000 zyla zwraca przez 100 lat...ale powiadam wam ,że opłaciło się.

Zagotowaliśmy się panie nikt? Temat brzmi? Nie mam solarów to nie znaczy że umiałem obliczyć ich opłacalność lub nie. Ty to potrafisz? Dałeś się naciągnąć mając gaz to znaczy że matematyka nie była twoją najlepszą stroną w podstawówce. Ale nie będę się na tobie wyżywał. Piszę o tym by takich jak ty którzy dali się wydymać było jak najmniej.
Co do mocnego przeciwnika to radzę poczytać ten temat.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149688-Solar-a-powietrza-pompa-ciep%C5%82a

niktspecjalny
09-01-2011, 09:19
Zagotowaliśmy się panie nikt? Temat brzmi? Nie mam solarów to nie znaczy że umiałem obliczyć ich opłacalność lub nie. Ty to potrafisz? Dałeś się naciągnąć mając gaz to znaczy że matematyka nie była twoją najlepszą stroną w podstawówce. Ale nie będę się na tobie wyżywał. Piszę o tym by takich jak ty którzy dali się wydymać było jak najmniej.
Co do mocnego przeciwnika to radzę poczytać ten temat.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149688-Solar-a-powietrza-pompa-ciep%C5%82a

Ja ci tak nie jade ale skoro już nawet tego nie rozumiesz ,że tłumacząc ci ,że w moim konkretnym przypadku nie mam potrzeby by to wyliczać bo to drugi trzon tego topiku wyraźnie na to nie wskazuje to wal się i dymaj jak możesz z PC.Tylko na przyszłość nie przywołuj tu argumentów na które podparcia nie masz.Tyle z moje strony bo temat inny a ty chyba o tym zapominasz.

Liwko
09-01-2011, 09:23
To ja zapominam jaki temat???? Skleroza panie nikt??? Cofnij się wstecz to może głupot nie będziesz pisał.

Kasia242
09-01-2011, 12:22
jeju..jakie intelektualne buractwo sie tu wypowiada...typowe polusy...zawisc ponad wszystko..rzygac sie chce jak sie ten jad czyta...snoby i ciułacze...off

Liwko
09-01-2011, 12:50
Mam nadzieję że to nie do mnie. Od początku staram się udowadniać w jak niewielu przypadkach inwestycja w solary jest opłacalna. Staram się wytłumaczyć tym którzy to czytają i myślą o kolektorach aby chwycili kartkę i ołówek i policzyli czy to ma dla nich jakiś sens. Czy to źle? Jeżeli ktoś już ma solar to oczywiście że go nie wyrzuci ale niech tu nie piszę że mu się on opłacał bo tak i już. Boli mnie jeszcze jedna rzecz. Gdy ludzie się budują często myślą w ten sposób że kupią piec na coś tam coś tam i dokupią solary i będzie ok a to w XXI wieku to jest jakiś dramat. Wybudowałem dom, mam niskie rachunki, nie smrodzę sąsiadom, mam tanio CWU, nie marnuję czasu na zbędną obsługę pieca. Pokazuję na własnym przykładzie że tak też można. To że piszę że w zdecydowanej większości przypadków przy tej cenie solary się w Polsce nie opłacają bo to prawda a rzucają się na mnie ci którzy je mają a nie potrafią udowodnić na swoim przykładzie jego ekonomicznego sensu. Nawet branża za bardzo nie idzie w dyskusję (może jacyś ukryci) bo nie mają zbytnio argumentów. Co innego reklama a co innego konfrontacja na otwartym forum. Jeszce raz mówię, ołówek, kartka i samemu policzyć. O wyniku możemy podyskutować, jednak do solarów należy doliczyć cały system CO i CWU bo same solary nam wszystkiego nie załatwią.
Pzdr

yaiba83
09-01-2011, 12:55
Liwko zrozum jedno - jak masz małe zużycie wody (baaa, nawet jak nie ma cyrkulacji) to każdy solar będzie do dupy przy gazie itd.

Problem się zaczyna jak jest większa rodzinka, większe zapotrzebowanie na wodę. Kiedy masz płacić za gaz 100-120zł na miesiąc to perspektywa zwrotu instalacji jest bardzo duża.

Ponadto solar w pewnym sensie nawet może przyczynić się do straty - bo się człowiek już tak z wodą nie liczy. Wcześniej lało się do wanny tyle ile trzeba, bo za więcej przysolą rachunek. Teraz wody leje się dla przyjemności (tudzież luksusu), bo mnie to wali trochę więcej zapłacę za zimną wodę + kilka złotych na pompkę od solara. Bez solara przy takim podejściu ale niestety piec gazowy dociera licznik gazu...

Liwko
09-01-2011, 13:10
Oczywiście że im większe zużycie wody tym szybciej inwestycja się spłaci ale piszesz

Co do opłacalności solarów - temat rzeka... U mnie na chwilę obecną zużycie wody przez moje kaczuszki wynośi ok 7-8m3 na miesiąc. Jak w niedalekiej przyszłości pojawi się jeszcze dzidzinek to już wogóle będzie kosmos.
7-8m3 na miesiąc, dojdzie jeszcze jedno dziecko to ile będzie ci szło mniej więcej CWU?

yaiba83
09-01-2011, 13:15
Podejrzewam, że te 9 na spokojnie.

Liwko
09-01-2011, 13:37
Chyba mylisz CWU z całą wodą. CWU to ciepła woda użytkowa, ZWU zimna woda użytkowa. Ile będzie szło tej pierwszej? Płacicie co miesiąc za 7-8m3? Z tego CWU to około 50%.

yaiba83
09-01-2011, 14:27
Liwko - czy ty mnie kuźwa masz za idiotę - nie wiem co to jest CWU?
Ja piszę o zużyciu ciepłej wody nie ogólnie.
Całkowite zużycie wody zimnej mamy na poziomie 17m3 na miesiąc. 9-10 zimnej reszta ciepłej.
Zdziwiony? Zacznij gotować na dwie rodziny, pozmywać naczynia, przynajmniej raz w tygodniu podłogi na mokro(w dużym domu), cała rodzina do kąpieli, mam siostrę niepełnosprawną, 1-2 automaty dziennie to norma...
Podlewanie ogródka to już inny licznik.

Ja wiem że można inaczej. U mnie we firmie też jest jeden gościu co zużywa na rodzinę 1,5m3 wody miesięcznie. Resztę szczegółów sobie i wam pozwolę oszczędzić....

Liwko
09-01-2011, 15:43
No widzisz, napisałeś mnóstwo postów a dopiero teraz wyjaśniłeś o co chodzi. Nie lepiej o tym było napisać od razu?

KrzysztofLis2
09-01-2011, 16:44
To po huk je kupiłeś?????By teraz biadolić ,że są do dupy??????????Sprzedaj je i nie pitol bo tu nie miejsce i czas na to.Szkoda mi ciebie .....kupiłem i są do dupy.matko córko.
To i tak lepsze podejście niż "kupiłem PCi, jest do dupy, ale przecież się nie przyznam, że popełniłem błąd i będę innym tłumaczyć, że PCi jest świetna i w ogóle".

Liwko
09-01-2011, 17:17
To i tak lepsze podejście niż "kupiłem PCi, jest do dupy, ale przecież się nie przyznam, że popełniłem błąd i będę innym tłumaczyć, że PCi jest świetna i w ogóle".

Podobnie jak z solarami i wszelkiej innej maści produktami, wszystko zależy od ceny. Nie zmienia to jednak faktu że Polska to nie Hiszpania, u nas trzeba jeszcze mieć czym grzać CO i w pozostałym czasie CWU.

kolektor1
09-01-2011, 17:44
Witam.
Liwko, piszesz, że branża nie idzie w dyskusję. Jasne bo te dyskusje czasami prowadzą do nikąd a na nie trzeba by życie stracić.
Wiesz dobrze, że jestem z branży i moje spojrzenie może być nie co zmanierowane. Ale wiesz dobrze, że się na tym jak i na innych forach nie reklamuję, więc wydaje mi się mogę zabrać glos.
Przede wszystkim trzeba wyraźnie zdefiniować pojęcie opłacalności
Jak wiesz, co dla jednych jest opłacalne dla innych nie i co do tego nie ma wątpliwości.
Jak wiesz instalacji solarnych nie montuje się tylko na nowych budynkach ale w przeważającej większości w już istniejących, gdzie jest już jakaś instalacja Cieplej Wody Użytkowej (CWU). Jeżeli instalacja Centralnego Ogrzewania (CO) jest na węgiel, miał, drewno – ogólnie na paliwo stałe to latem aby wykąpać się niestety trzeba ją zagrzać, czyli rozpalić w piecu (kominku). Czynnikiem decydującym przy założeniu instalacji solarnej jest w tym przypadku nie opłacalność a wygoda. No dobrze, powiesz czemu od razu nie wymienić kotła na Pompę Ciepła (PC). Raz ze względów finansowych bo co by tu nie mówić kolektory kosztują o wiele mniej niż pompa a czasami nie ma możliwości wykonania dolnego wymiennika. Podobnie dzieje się z użytkownikami oleju opałowego, ale tu masz rację trzeba wziąć ołówek i trzeba zrobić kalkulację nie tylko na dzisiaj ale również w przyszłość (wzrost ceny oleju). Jest też grupa osób, która wybiega trochę w przyszłość i wie, że ceny nośników energii będą o wiele większe jak przejdą na emeryturę gdzie na kolektory w chwili obecnej to jeszcze ich stać. Jest też grupa, nazywam ich EKO dla których czystość otaczającego powietrza ma pierwszorzędne znaczenie, można w chwili obecnej się z nich śmiać ale podejrzewam, że za pięć lat nie będzie nam do śmiechu. I nasza świadomość w dbałości o nasze najbliższe otoczenie będzie normą. Jeszcze inna grupa inwestorów ma takie zdanie, że ruskim nie będą płacić za gaz, co i czasami tu ma wyraz, ot chociażby nasz kolega yaiba83 anty-niemiec z którym się całkowicie zgadzam. Jest też i grupa jak kiedyś sam ją nazwałeś szpanerów mając tyle kasy to nie problem i patrząc na piękną dużą chałupę zazdrościmy im tego, też byśmy tak chcieli mieć. I na nic tłumaczenie ,że na pewno nie, ja bo zazdrość jest cechą ludzką każdego.
Można jeszcze by tu parę przykładów ale pewnie zrobiło by się nudnie.
Jak widzisz aspektów wyboru kolektorów jest wiele, te powyżej robione bez ołówka bo się złamał. Czy te wszystkie inne aspekty wyboru należy potępiać w czambuł, bo kalkulacja z ołówkiem jest jedynie słuszna?
Myślę, że jeżeli by Tobie wybudowali pod nosem elektrownię węglową a Ty byś miał możliwość wpłynięcia na to ile mniej węgla się tam spali jeżeli odbiorcy założą kolektory to zdanie odwraca się o 180 stopni a podejrzewam, że i PC były bite w czambuł.
Jeżeli postawić osiedle gdzie wszyscy mają PC to dopiero oszczędnie i ekologicznie i czysto a przy elektrowni niech inni mają syf i się trują.
I tak można by jeszcze długo.
Kończąc, opłacalność ma wiele twarzy i to trzeba też brać też pod uwagę.
Pozdrawiam.
Witold

Liwko
09-01-2011, 19:51
Kilka postów wyżej napisałem że tych co już się wybudowali i mają piece na paliwo stałe i chcą mieć solary dla wygody mogę jeszcze zrozumieć choć często przy nie dużym zużyciu 1-2 osoby lepiej by było grzać tę wodę zwyczajnie prądem. Mając dwie taryfy to nawet dla 3 osób by nie było problemem. Jeżeli ktoś jest podłączony do gazu to musiałby mieć bardzo duże zużycie CWU by mu się to opłacało.
Nigdy nigdzie nie napisałem że należy zmieniać już istniejący system ale wielokrotnie pisałem że przed podjęciem budowy warto trochę poczytać i podjąć dobrą decyzję. Dla mnie łączenie czegokolwiek+solary w nowo budowanych domach w 99% przypadków nie ma nic wspólnego z opłacalnością a przecież o tym tu dyskutujemy. Wszyscy wszędzie piszą jakie to PC drogie a potem budują kotłownie, kominy, składy na opał, czasami piwnice i montują solary bo mówią że tak jest taniej! Albo mówią że pompa nie dogrzeje i że jest droga w utrzymaniu, i że serwis pewnie drogi trzeba go co roku robić, i że glikol trzeba wymieniać , i że diabeł w środku siedzi itd, itd. Trzeba ludzi uświadamiać, pomagać, pomóc policzyć. Dla jednego takie rozwiązanie będzie dobre, dla drugiego inne ale nie potrafiłbym sprzedawać solarów ludziom i wciskać i kit w większości przypadków, nie umiałbym im spojrzeć w oczy. Co innego jak ktoś powie że chce je tylko dla komfortu latem i nie interesują go żadne wyliczenia to ok, jego cyrk, jego małpy.
Kończę dyskusję na ten temat. Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.
Pzdr

yaiba83
09-01-2011, 21:23
Odbiegając od tematu - Liwko powiedz mi czy twoja pompa pokazuje ci aktualny współczynnik COP, czy tylko szacujesz?

kolektor1
09-01-2011, 21:58
Witam.

Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.
Pzdr
No to myślę, że nie mogłem trafić lepiej.
Co prawda budynek już stoi od dwóch lat i na początku myślałem o PC. Z kotłowni porobiłem przepusty przez fundamenty dla rur do dolnego wymiennika. Instalację w razie co przerobić to dla mnie nie problem. Instalacja jest opomiarowana, więc wiem ile zużywam ciepła w sezonie grzewczym a jest to ok. 40 GJ. Dół podłogówka, góra grzejniki nie co przewymiarowane. Zbiornik na ciepłą wodę 600 litrów, rodzina 5 osób (4 dorosłe i wnusio). W sumie jest tego 130m2. Instalacja 3 fazy doprowadzona do kotłowni. Ponieważ teraz palę drewnem w kozie to czasem żona się wkurza jak trochę dymu uleci. I jednak muszę się liczyć, że prędzej czy później zmiana sposobu ogrzewania mnie czeka a znając upierdliwość jednak prędzej. W ubiegłym sezonie spaliłem ok. 11m3 drewna za kwotę 1540zł. obecnie będzie chyba podobnie.
Myślę, że jest to konkretny przypadek (mój a nie jakiś wirtualny) więc proszę pomóż mi podjąć decyzję.
pozdrawiam, wdzięczny z pomoc.
Witold

niktspecjalny
10-01-2011, 00:28
.......... Co innego jak ktoś powie że chce je tylko dla komfortu latem i nie interesują go żadne wyliczenia to ok, jego cyrk, jego małpy.
Kończę dyskusję na ten temat. Będę odnosił się tylko do konkretnych przypadków i pomagał w podjęciu decyzji jeszcze przed zakupem a najlepiej przed budową.
Pzdr

No nareszcie.Ale długo kazałeś czekać. Załóż oddzielny topik np pod tytułem już tu znanym

"Ja liwko pomogę ,doradzę czy zakup solarów w 21 wieku to opłacalna inwestycja."itp..nie zapominając o dopisku.......dotyczy to nowych inwestorów ,którzy stoją przed takim dylematem.Zostaw w spokoju tych którzy mają solary i po swojemu się z nich cieszą i spokojnie czekają aż minie okres gwarancyjny i trzeba będzie je znacznie drożej serwisować.

Liwko
10-01-2011, 07:07
yaiba83 i kolektor1 zapraszam do tematów o PC, tu i tak za dużo było nie na temat. Ja chciałem o solarach a wy o PC. Podyskutujmy w wątkach do tego przeznaczonych, zapraszam.

zawka1
10-01-2011, 07:07
Gadacie nie na temat. Teraz wasza rozmowa dotyczy tego kto ma większego. GDZIE JEST ADMIN?!

niktspecjalny
10-01-2011, 08:50
a próbowałeś przeczytać co ja tam w tym linku napisałem ?? tam masz wszystko szczegółowo wyjaśnione

PS na dachu mam już założone uchwyty pod solar, tylko czy jest sens ci wskazać wątek w którym pisze po co to zrobiłem ?? pewnie tez go nie przeczytasz a od razu zmieszasz mnie z błotem bo łatwiej od razu osądzić niż spróbować zrozumieć


Skoro można nie na temat to i ja skorzystam.Jak napisałem,że zużywam 5m3 gazu na dobę to larum.Jak napisałem ,że mam smolucha (KZPŁW) i PG i solary to jestem głupek itp,że inwestycja nie trafiona,beznadziejna itd.Tłumacząc ,że taki "układ pozyskiwania ciepła"u mnie trwa to też lipa,syf ....bo mądrale inaczej twierdza ,że kasa wydana niepotrzebnie itd.To co mam ku.....a teraz zrobić by sprostać takim jak pan li czy pan eniu???Mam pól chałupy zrujnować po to by zmienić proces ogrzewania domu i CO i CWU.Napisać i dokładnie wyliczyć po to by jeden jak i drugi pan oznajmili ogółowi ,że i tak w domu mam wszystko do dupy.W pewnym momencie swojego życia .. nazwę go "budowlanego" człowiek staje przed bardzo ważną próbą ..co zrobić by w domku panował spokój a nie chaos,by wszystkie elementy były odpowiednio dobrane i dopasowane.Gdzie byli panowie Li i eniu jak zaczynałem budowanie upragnionego domku???Gdzie???Dlaczego wtedy nikt nie rozprawiał tak jak tu i teraz nad zasadnością wkomponowania w domek solarow,KZPŁW,PC,PG,pieca akumulacyjnego,pieców-kotłów na inne paliwa stale itp.Odezwie się taki jeden z drugim i myśli ,że tych biedaków co wpier.... kasę na darmo ....co uszczęśliwią???Nie!!! zdołują po to by pokazać ,że im się udało,że dostąpili takiego nagłego olśnienia by nawracać ludzi by nie popełniali błędów.Pytam o jakich ludzi oni walczą???Pitolenie ,że ja mam PC i ,że solary to lipa dla inwestorów z dłuższym stażem jest żenujące i nie na miejscu ,miast pokazać lub przynajmniej spróbować wskazać sposób na wyjście z tego dola a nie za każdym razem stawiać na piedestał swoje superowskie osiągnięcia.Mam taki układ w domu i kur...nie wiem jak go zmienić.Jak się nasłucham tych mistrzów to mam ochotę kupić c4 pizdn....i mieć ze łba.Ale czy to jest wyjście............???

Liwko
10-01-2011, 09:12
Z tego co yaiba83 pisał to on jeszcze nie ma solarów, a poza tym skoro panie nikt temat brzmi... to próbujemy tu opisać ich opłacalność lub nie, więc co cię dziwi że część z nas po nich jedzie a część chwali? Zdołowałeś się? Mamy tu tylko pisać tak by tyś był zadowolony i broń Boże się nie obraził. Jeżeli jesteś użytkownikiem to opisz tu zalety jak i wady solarów i czy według ciebie opłaca się w nie inwestować czy lepiej grzać grzałką. Napisz coś o tych co mają domy i o tych co chcą się dopiero budować. Poradź i jednym i drugim kiedy warto a kiedy nie warto pchać się w panele. O tym pisz a nie o mojej PC. Ja na szczęście nie posłuchałem doradców ode mnie z "wioski" tylko czytałem to forum kilka lat przed budową. Skora ja czytałem to i pewnie wielu innych zanim się zacznie budować zbiera wszelkie informacje od tęgich głów FM. Nigdy nie pisałem że nie popełniłem błędów, błędy zawsze się zdarzą szczególnie gdy budujesz pierwszy dom ale po to się czyta by tych błędów było jak najmniej.
Skoro yaiba83 ma tak duże zużycie CWU to może i przy gazie mu się to opłacać ale sam o tym pisząc tylko potwierdził że wyjątek potwierdza regułę. W większości przypadków to chybiona inwestycja.
także panie nikt, nie obrażaj się tylko pisz na temat.

niktspecjalny
10-01-2011, 10:04
Z tego co yaiba83 pisał to on jeszcze nie ma solarów, a poza tym skoro panie nikt temat brzmi... to próbujemy tu opisać ich opłacalność lub nie, więc co cię dziwi że część z nas po nich jedzie a część chwali? Zdołowałeś się? Mamy tu tylko pisać tak by tyś był zadowolony i broń Boże się nie obraził. Jeżeli jesteś użytkownikiem to opisz tu zalety jak i wady solarów i czy według ciebie opłaca się w nie inwestować czy lepiej grzać grzałką. Napisz coś o tych co mają domy i o tych co chcą się dopiero budować. Poradź i jednym i drugim kiedy warto a kiedy nie warto pchać się w panele. O tym pisz a nie o mojej PC. Ja na szczęście nie posłuchałem doradców ode mnie z "wioski" tylko czytałem to forum kilka lat przed budową. Skora ja czytałem to i pewnie wielu innych zanim się zacznie budować zbiera wszelkie informacje od tęgich głów FM. Nigdy nie pisałem że nie popełniłem błędów, błędy zawsze się zdarzą szczególnie gdy budujesz pierwszy dom ale po to się czyta by tych błędów było jak najmniej.
Skoro yaiba83 ma tak duże zużycie CWU to może i przy gazie mu się to opłacać ale sam o tym pisząc tylko potwierdził że wyjątek potwierdza regułę. W większości przypadków to chybiona inwestycja.
także panie nikt, nie obrażaj się tylko pisz na temat.


Ok bo to do niczego nie prowadzi a topik rzeczywiście o czym innym.

Mam w domu solary firmy Hewalex.Próżniowo rurowe.Gdy budowałem dom teściowa powiedziała mi ,że dołoży się do tej inwestycji.Dużo czytałem ,że basen można wspomagać ,że w lecie można mieć komfort w zużyciu cieplej wody bez wspomagania się PG,że nawet jak lato będzie mało słoneczne to inwestycja i tak będzie trafiona,że można kumulować ciepło z solarów w dodatkowym ZCWU,że będą dotacje tylko dotknąć,że można się dzielić z sąsiadem ciepłą wodą i na tym zarabiać,że solary w zimie będą grzały CO,podłogówkę,CWU choćby miało to trwać od czasu do czasu,że serwis jest nie drogi,że można opcjonalnie mieć podgrzewanie wjazdu na posesji,że gdy na dworze jest parno a słońce za chmurami to i tak ZCWU także odbiera ciepło,że solary zwrócą się za około 6-ść lat(wcześniej opisano to w topikach),że wreszcie są łatwe w montażu i nie trzeba przy tym wielkich mecyi z podłączeniem(kopania dołów,rowów,podłączania dodatkowych urządzeń itp.

Wychodząc na przeciw panu li by tak jak to sugeruje ostrzec tych którzy stoją przed decyzją czy solary się opłacają czy nie powiem ,że dla tych którzy je posiadają ,opłacalność ich jest w stopniu umiarkowanym.Dla przyszłych inwestorów gdy są w ich gminach dotowane także w stopniu umiarkowanym inwestycja jest opłacalna.

Liwko
10-01-2011, 10:24
Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że
Dla przyszłych inwestorów gdy są w ich gminach dotowane także w stopniu umiarkowanym inwestycja jest opłacalna. bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.

niktspecjalny
10-01-2011, 10:36
Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.

Nijak nie wiem jak ci dogodzić.Przecież napisałem ,że solary można wykorzystywać na wiele sposób.Niech przyszły inwestor wyciąga wnioski niech pyta co to pan "X" z nimi robi w domciu.Jeśli nawet dam tu na FM pewne moje wyliczenia to wiesz co z tym zrobisz???li??? Zanegujesz to ,przebarwisz i odniesiesz się do ...teraz to chyba już porzekadła.."


Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU

galgan art
14-01-2011, 13:37
Każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie. Nie można pisać że bo dla jednych będzie to opłacalne a dla inny nie. Nie można tego generalizować. Przyszłym inwestorom trzeba liczyć nie tylko solary ale cały system CO i CWU bo tak należy to rozpatrywać bo tak jak to już wiele razy pisałem solary są tylko dodatkiem do czegoś bez czego się nie obędziemy. Pytanie co to będzie? Pytanie czy bezobsługowe, pytanie ile będzie kosztować przygotowanie CWU przez dany system, przewidywane zużycie CWU? Nie chwalmy tylko dlatego że coś sami posiadamy ale piszmy jak dzisiaj byśmy to i owo wykonali. Czytają to przecież ludzie którzy co dopiero myślą o budowie i im należy się wiedza poparta liczbami i własnym doświadczeniem.
a może jeśli ktoś posiaa jakiś układ z solarami to opisze dokłanie ile wydał co pośiada jakie koszta tęperatura m2 domu poprostu pełna analiza podam taki przykła 4 miesiące temu demontowałem gostkowi 2 płaskie kolektory kture odkupiłem za śmieszne pieniądze i on mi nawija jaki to szajs bo tylko przez okres letni daja rade badziewie i wogule kicha niechciało misię gostka przekonywać no bo karzdy wie najlepiej i ze dach jego miał około 23-26 stopni o godzinie 13 jusz były lekko przycienione no ale solary to szajs a innamu właśnie te sprzedałem załorzyłem i zadowolony

Liwko
14-01-2011, 13:43
No właśnie o to chodzi. Trzeba policzyć cały układ CO i CWU + solary i wtedy będzie jasne ile to wszystko kosztowało. Wtedy policzyć całoroczny koszt CO i osobno CWU.

niktspecjalny
15-01-2011, 07:36
Mędzisz ale widać tak już twoja natura.Ok.Policzyliśmy i wychodzi nam ,że solary są w stosunku rocznym nieopłacalne.Według ciebie rezygnujemy z fajnego luksusu i wybieramy inne alternatywne źródło.Tak panie li???W okresach bardzo długiego gorącego lata podpieramy się w/w źródłem alternatywnym i oszczędności mamy jak pan li prawi.ech.Zakładam ,że idąc dalej dogrzewamy se CWU np PG,PC,kominkiem z PŁW.Rachunki mamy prawie za fri...grosze .Czy zdrowy rozsadek gdzieś panu panie li się ukrył???

yaiba83
15-01-2011, 17:10
No właśnie Liwko - trzeba policzyć. Cały czas sugerujesz się twoją instalacją do domu 120m2. Przy 220m2 nie oszukujmy się ale pompa ciepła i DZ kosztują krocie i 50 tyś to mi nawet na najtańszy zestaw nie starczy.
Problemem nie jest dla mnie palenie drewnem, więc różnica nigdy się nie zwróci, bo jednak najtańsze jest drewno. Latem specjalnie odpalać kocioł, aby nagrzać wodę też nie ma sensu, więc obstaję przy solarach i w razie poważnej niepogodny przy najtańszym piecu gazowym.

am76
15-01-2011, 17:25
jeśli dom ocieplony to 50 tyś powinno wystarczyć na tanią pompę
ale kocioł na drewno + solary to pewnie będzie połowa tej kwoty

Liwko
15-01-2011, 21:49
50 tyś? ludzie opanujcie się.

niktspecjalny
16-01-2011, 07:39
50 tyś? ludzie opanujcie się.

Dalej dalej ....rozwiń.Oczywiście odp. dotyczy solarów???Puściłeś farfocla i zamilkłeś.Pierwszy człon topiku to :Solary i opłacalność.Tak z pełną odpowiedzialnością mówię.Solary nawet teraz się opłacają to bardzo miłe rozwiązanie choćby lato miało trwać 2 miesiące.

yaiba83
16-01-2011, 09:02
Liwko zrozum jedno, bo do ciebie nie dociera. Duży dom piętrowy na DUŻE wymagania. Co ja może do 220m2 wstawię PC 9kW i będę wmawiał żonie, że za tydzień będę miał w domu 21oC.
Może i w twoim przypadku taka pompa daje radę, ale żeby 2 razy większy nagrzać z jak najmniejszym udziałem I taryfy to już na bank nie wyrobi. Większa pompa to już większe pieniądze, większy pobór prądu a i kolektor DZ też chyba musi być większy - tak czy nie?
Jesteś biegły w PC zrób symulacje kompleksowego ogrzewania CO i CWU dla tak dużego domu.

niktspecjalny
16-01-2011, 09:55
Liwko zrozum jedno, bo do ciebie nie dociera. Duży dom piętrowy na DUŻE wymagania. Co ja może do 220m2 wstawię PC 9kW i będę wmawiał żonie, że za tydzień będę miał w domu 21oC.
Może i w twoim przypadku taka pompa daje radę, ale żeby 2 razy większy nagrzać z jak najmniejszym udziałem I taryfy to już na bank nie wyrobi. Większa pompa to już większe pieniądze, większy pobór prądu a i kolektor DZ też chyba musi być większy - tak czy nie?
Jesteś biegły w PC zrób symulacje kompleksowego ogrzewania CO i CWU dla tak dużego domu.

Nie obliczy ci tego.Nie za dużo od niego wymagasz?

yaiba83
16-01-2011, 10:16
Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.
Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

niktspecjalny
16-01-2011, 11:43
To skoro obliczy to może też wreszcie zrozumie ,że im większy dom tym większy problem z jego ...............już teraz nie ogrzaniem a nawet z dogrzaniem.

Liwko
16-01-2011, 14:50
Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.
Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

Przejdź z pytaniem na temat PC. Tu i tak już jest za dużo bałaganu.
Postaram ci się to policzyć.
Pzdr

niktspecjalny
17-01-2011, 21:31
Obliczy, obliczy... tylko chodzi mi o fakt, że do dużego domu PC wcale nie będzie taka tania. Sama PC to nie są aż takie astronomiczne koszty. Problemem póki co na dzień dzisiejszy jest DZ, które się dobiera odpowiednio do mocy PC i zapotrzebowania domu.
Niestety duży dom to duże potrzeby. Na duże potrzeby tej energii z czegoś trzeba "ukraść". Dlatego przy większych PC stosuje się większe odwierty a tu niestety firma każe sobie płacić za każdy mb.

Bufon nie obliczył.Wiedziałem ,a ty go tak broniłeś.

ANDIX
18-01-2011, 12:20
Do ogrzewania wody rocznie zużywam 5500kWh energii. Jakie muszę mieć kolektory aby wytworzyć tyle energii i mniej więcej jaki jest koszt takiej instalacji solarnej.

yaiba83
18-01-2011, 12:54
Jeżeli to całoroczne zużycie energii to przyjmij nawet pesymistycznie że uzyskasz tylko 50% z solarów, choć 60%nie jest wynikiem nie do uzyskania.
Zakładając uzysk kolektora płaskiego na poziomie ok 530kWh/m2 to wylicz sobie jaką musi twój zestaw posiadać powierzchnię czynną i znajdź taki zestaw, który spełni wymagania. Ja bym zastosował 2 płyty po 2,3 m2 lub 3 po 1,8m2.
Koszt takiego systemu ok 9tyś.

Nie wypowiadam się na temat próżniówek, bo z nimi styczności w realu poza targami nie miałem. Tam wg danych katalogowych uzysk jest na poziomie 730kwh/m2 ale cena tych kolektorów jeszcze trochę powala.

RAPczyn
19-01-2011, 08:51
Do ogrzewania wody rocznie zużywam 5500kWh energii. Jakie muszę mieć kolektory aby wytworzyć tyle energii i mniej więcej jaki jest koszt takiej instalacji solarnej.

Aby mieć pokrycie w okolicach 70-80%, moim zdaniem potrzebujesz np.: 2 x CPC 30 Star azzurro (6m^2 pow. czynnej) oraz zbiornik Aqua 490 lub 2 x CPC 21 Star azzuro (7m^2 pow. czynnej) z takim samym zbiornikiem.

yaiba83
19-01-2011, 10:08
Warto zadać jeszcze pytanie czy zużycie wody jest w miarę równomierne, czy zdarzają się duże strzały. np koniec zmiany w firmie i 5 osób idzie pod prysznic?

ANDIX
19-01-2011, 12:52
Dotyczy to domu jednorodzinnego wiec największe zużycie wody ciepłej jest rano i wieczorem. Każdego dnia niezależnie od pory roku mniej więcej jednakowe co widać po zużyciu wody.i energii. Na dzień dzisiejszy koszt wyprodukowania 5500 KWh i kosztuje mnie 1400 zł.

yaiba83
21-01-2011, 06:59
mpoplaw - liczyłeś może przypadkiem ile energii dostarczy ten układ za 19tyś zł? Czy piszesz po to by zaraz polecić PC?

Spokojnie może sobie zestaw złożyć, który da mu oszczędności (na dzień dzisiejszy) w okolicach 800-900zł na rok za cenę tego tańszego. Zapytaj kolegę Rapczyna, bo mi się już kłócić nie chce i ciągle przekonywać.

yaiba83
21-01-2011, 16:07
Bo jak byś miał 2 zwoje na mózgu więcej niż kalafior to byś się domyślił o co biega, choć pompiarzom trudno cokolwiek przetłumaczyć.

Myślę, że ostatni raz się wypowiem na temat solarów:

1) Jeszcze nie wyprodukowano takiego zestawu kolektorów słonecznych, który by w naszym klimacie działał przez cały rok z jednakową mocą.
2) Z pkt pierwszego od razu wynika, iż solary są dodatkiem pozwalającym obniżyć koszty przygotowania CWU a nie jedynym i słusznym źródłem ciepłej wody, bo w Polsce to nierealne.
3) Osobiście uważam, iż zastosowanie zbiornika 700l kompletnie mija się z celem, gdyż całe oszczędności zjedzą straty ciepła na zbiorniku.
4) Ponieważ jak już wspomniałem nie mamy równomiernego (w miesiącach) nasłonecznienia, więc uzysk energetyczny kolektorów w 80% przypada na ciepłe miesiące.
5) Dlatego proponowałem zestaw za maks 9tyś z 300l zbiornikiem, który w miesiącach ciepłych pozwoli przy takim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę w ok 95% ją zapewnić. Pozostały okres to dodatkowe źródło grzania: gaz, kopciuch, kominek etc.

Reasumując zestaw za 19tyś wyprodukuje tyle ciepła ile użytkownik potrzebuje na cały rok, ale tylko w gorących miesiącach, czyli uśredniając latem będą zajebiste nadwyżki - trudno to sobie wydedukować?

Co do czytania ze zrozumieniem panie mpoplaw - to pisałem o zestawie złożonym z kolektorów płaskich, bo osobiście uważam że próżniowe choć większych uzysków przegrywają drastycznie cenowo.

Co do profesorków to znów problem czytania ze zrozumieniem i wypisywanie wybiórczych informacji przez pompiarzy:
1) Zobacz datę publikacji
2) Porównaj zapotrzebowania na energię tych 2 przypadków
3) Podstaw dzisiejsze ceny paliw
4) Przelicz...

Dobrze, że nie znalazłem publikacji sprzed 10 laty, bo to by dopiero były porównania...

Liwko
21-01-2011, 16:27
mpoplaw, pozostawić go jeszcze w tej nieświadomości czy jednak już go oświecić?
Nie będę taki, mpoplaw nie jest pompiarzem:)

redlum
21-01-2011, 20:19
mpoplaw - planujesz 1600l pod solary? gratulować pomysłowości...

yaiba83
21-01-2011, 21:07
mpoplaw - jak dobrze poszukasz w moich poprzednich postach to tam już tłumaczyłem dlaczego, może nie pomijam, ale ten koszt jest zdecydowanie mniejszy. Nie chce mi się już po raz kolejny pisać.

Jakbyś nie był taki mądrala i czytał uważnie to byś się doczytał 50 w pesymistycznym przypadku do nawet 60 jak chcesz liczyć kompletny uzysk (może nie idealnie ciepłą wodę, ale to co piec będzie mniej dogrzewał).

Jakie straty? - pomyśl logicznie czym różni się zbiornik 300l od 1600l, dla ciebie pewnie niczym. Dla mnie podstawowa różnica pomiędzy nimi to wysokość i średnica, co za tym idzie? Większa powierzchnia oddawania ciepła. Pomimo tego, iż zbiornik jest izolowany to i tak przez piankę zawsze cosik ucieknie. Większa powierzchnia dla mnie równa się większa strata do otoczenia. Chyba, że będziesz porównywał 300l nieocieplone z 1600l ocieplonego ale chyba nikt głupi nie jest i nie odważy się na takie porównanie.

Na innym forum był koleś co do 300l zbiornika podłączył jeszcze 1000l bufora CO i się dziwił, że jego pompa ciepła teoretycznie (wg wyliczeń) powinna wygrzać zbiorniki w ok 6 - 8 godzin. Po 12 godzinach miał kiepską połowę z tego co powinno być. Powód? Część mocy pompy była na bieżąco zużywana przez straty zbiornika 1000l i choć z 300l nie było problemu tysiącowi nie dawała rady. Pytanie DLACZEGO??????
Dla mnie odpowiedź jest jasna - czekam na twoje uzasadnienie....

niktspecjalny
22-01-2011, 01:30
Bo jak byś miał 2 zwoje na mózgu więcej niż kalafior to byś się domyślił o co biega, choć pompiarzom trudno cokolwiek przetłumaczyć.

Myślę, że ostatni raz się wypowiem na temat solarów:

1) Jeszcze nie wyprodukowano takiego zestawu kolektorów słonecznych, który by w naszym klimacie działał przez cały rok z jednakową mocą.
2) Z pkt pierwszego od razu wynika, iż solary są dodatkiem pozwalającym obniżyć koszty przygotowania CWU a nie jedynym i słusznym źródłem ciepłej wody, bo w Polsce to nierealne.
3) Osobiście uważam, iż zastosowanie zbiornika 700l kompletnie mija się z celem, gdyż całe oszczędności zjedzą straty ciepła na zbiorniku.
4) Ponieważ jak już wspomniałem nie mamy równomiernego (w miesiącach) nasłonecznienia, więc uzysk energetyczny kolektorów w 80% przypada na ciepłe miesiące.
5) Dlatego proponowałem zestaw za maks 9tyś z 300l zbiornikiem, który w miesiącach ciepłych pozwoli przy takim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę w ok 95% ją zapewnić. Pozostały okres to dodatkowe źródło grzania: gaz, kopciuch, kominek etc.

Reasumując zestaw za 19tyś wyprodukuje tyle ciepła ile użytkownik potrzebuje na cały rok, ale tylko w gorących miesiącach, czyli uśredniając latem będą zajebiste nadwyżki - trudno to sobie wydedukować?

Co do czytania ze zrozumieniem panie mpoplaw - to pisałem o zestawie złożonym z kolektorów płaskich, bo osobiście uważam że próżniowe choć większych uzysków przegrywają drastycznie cenowo.

Co do profesorków to znów problem czytania ze zrozumieniem i wypisywanie wybiórczych informacji przez pompiarzy:
1) Zobacz datę publikacji
2) Porównaj zapotrzebowania na energię tych 2 przypadków
3) Podstaw dzisiejsze ceny paliw
4) Przelicz...

Dobrze, że nie znalazłem publikacji sprzed 10 laty, bo to by dopiero były porównania...

Komu ty to tłumaczysz.Taki miły się dla nich zrobiłeś a te manekiny znowu swoje.Chciałeś im ulec w konfrontacji PC a solary???Matko córko nie poddawaj się choćby mnie jastszomb nazywał trollem zawsze będę za solarami i wszystkim będę im je polecał.

niktspecjalny
22-01-2011, 08:03
nie, planuję 1600L bufor do kotła, który będzie tez miał wężownice od solara

z łaski swojej to jest forum budowlane, a nie serwis randkowy, czy jakaś czateria, swoje bajki o 60% wydajności zachowaj sobie dla naiwnych przedszkolaków które łykają wszystko od razu bez krztyny krytycyzmu, pokaż w realnym świecie na konkretnym przykładzie jak to rachunki za CWU spadły o 60% na solarze za 8 tyś

moje panele od 2 miesięcy nie dały nic konkretnego, a patrząc wstecz na zeszłą zimę mogę się już teraz założyć że dopiero w marcu coś się tam pojawi, może przyjedziesz do mnie przy jakiejś okazji i wytłumaczysz moim panelom że powinny coś dawać bo zgodnie z twoim teoretyzowaniem coś powinno tam przecież być

co do zbiorników, przy takiej samej ilości energii straty będą identyczne bez względu na rozmiar dzięki zjawisku inwersji temperatur, mówiąc naukowo, strata ciepła dla większego zbiornika nie rośnie liniowo tylko logarytmicznie, a jeśli solar da mi więcej za darmo to sobie to zgromadzę i nie będzie mi żal jak to ciepełko się zmarnuje, to i tak lepiej niż od razu puścić w gwizdek nadmiar energii


bajki o 60% wydajności zachowaj sobie dla naiwnych przedszkolaków które łykają wszystko od razu bez krztyny krytycyzmu, pokaż w realnym świecie na konkretnym przykładzie jak to rachunki za CWU spadły o 60% na solarze za 8 tyś

a jak ci to wytłumaczyć skoro masz solary i ci nie pracują.Masz mebel na dachu?Po jasnego juhasa je kupiłeś i zamontowałeś??????Po to by doszukiwać się tu na FM słuszności czy solar czy PC czy inne źródło?????Zdemontuj je i ciesz się chwilą ,że popełniłeś kardynalny błąd przy ich zakupie.Zainstaluj bardziej intratny system i ciesz się ,że płacisz małe rachunki.

HenoK
22-01-2011, 09:42
a jak ci to wytłumaczyć skoro masz solary i ci nie pracują.Masz mebel na dachu?Po jasnego juhasa je kupiłeś i zamontowałeś??????Po to by doszukiwać się tu na FM słuszności czy solar czy PC czy inne źródło?????Zdemontuj je i ciesz się chwilą ,że popełniłeś kardynalny błąd przy ich zakupie.Zainstaluj bardziej intratny system i ciesz się ,że płacisz małe rachunki.
Skoro nie potrafisz tego wytłumaczyć, to po co w ogóle piszesz?
Potwierdzam w pełni to co napisał mpoplaw. Też mam zamontowane kolektory słoneczne - 2 panele płaskie. U mnie mają one niewielki sens, bo miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 20zł (mam pompę ciepła). Dlaczego je zamontowałem? Chociażby po to, aby móc wyrobić sobie na ich temat własne zdanie. Jest to istotne, bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym. Trudno byłoby mi przekonać moich klientów do konkretnych rozwiązań, gdybym ich nie znał z praktyki. U mnie koszt kolektorów słonecznych wraz z montażem pokryła dotacja. Mogę więc napisać, że mam je za darmo.
Być może za jakiś czas je zdemontuję i sprzedam po okazyjnej cenie komuś, u kogo ich zastosowanie będzie miało większy sens (np. komuś, kto do tego przygotowania ciepłej wody używa kotła na paliwo stałe - pozwoli mu to na kilkumiesięczny odpoczynek od "przyjemności" podtrzymywania "domowego ogniska").

niktspecjalny
22-01-2011, 11:32
Skoro nie potrafisz tego wytłumaczyć, to po co w ogóle piszesz?
Potwierdzam w pełni to co napisał mpoplaw. Też mam zamontowane kolektory słoneczne - 2 panele płaskie. U mnie mają one niewielki sens, bo miesięczny koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 20zł (mam pompę ciepła). Dlaczego je zamontowałem? Chociażby po to, aby móc wyrobić sobie na ich temat własne zdanie. Jest to istotne, bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym. Trudno byłoby mi przekonać moich klientów do konkretnych rozwiązań, gdybym ich nie znał z praktyki. U mnie koszt kolektorów słonecznych wraz z montażem pokryła dotacja. Mogę więc napisać, że mam je za darmo.
Być może za jakiś czas je zdemontuję i sprzedam po okazyjnej cenie komuś, u kogo ich zastosowanie będzie miało większy sens (np. komuś, kto do tego przygotowania ciepłej wody używa kotła na paliwo stałe - pozwoli mu to na kilkumiesięczny odpoczynek od "przyjemności" podtrzymywania "domowego ogniska").



w lecie jak na dworze +50 stC grzeje centralne w pomieszczeniu gdzie jest pralnia.Gacie mi schną szybciej.To jest jasne co napisałem?


A czytałeś co pisałem na temat solarów????Kurna tłumaczyłem. i jestem za solarami próżniowo-rurowymi.Trzy miesiące a nawet cztery w ciągu roku to zysk nie mały,Jak napisałem ,że mam je za fri tak prawie jak ty ze swoją dotacją ,to wielkie halo bo po co mi one jak i tak są do dupy w porównaniu do PC.Kto tu troluje....Zamontowałeś solary dla klienta rozumie.Wszystko tak robisz???KZPŁW na fali to montujesz kominki.PG nowej generacji z super elektroniką to go kupujesz,piec -śmieciuch na wszystko to go kupujesz by sprostać potencjalnemu klientowi?To ma większy sens???????????????


bo zajmuję się zawodowo budownictwem energooszczędnym.
Jakie zrobisz zestawienie w ogólnym zarysie jakie źródło pozyskiwania energii jest energo-oszczędne.??Słucham.

HenoK
22-01-2011, 12:06
w lecie jak na dworze +50 stC grzeje centralne w pomieszczeniu gdzie jest pralnia.Gacie mi schną szybciej.To jest jasne co napisałem?
Też mam podobne rozwiązania - podgrzewacz ciepłej wody używam do zasilania grzejnika-suszarki w łazience. Podgrzewacz ten współpracuje z pompą ciepła, ale także z kolektorami słonecznymi. Latem będę ten grzejnik prawdopodobnie wyłączał, ale zostaje jeszcze wiosna i jesień, kiedy trochę tego taniego ciepła ze słońca wykorzystam :).

A czytałeś co pisałem na temat solarów????Kurna tłumaczyłem. i jestem za solarami próżniowo-rurowymi.Trzy miesiące a nawet cztery w ciągu roku to zysk nie mały,Jak napisałem ,że mam je za fri tak prawie jak ty ze swoją dotacją ,to wielkie halo bo po co mi one jak i tak są do dupy w porównaniu do PC.Kto tu troluje....
Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku, ale czy rzeczywiście tak wielkie ilości ciepła w tym okresie wyprodukują? Tak się składa, że w zimie panują nie tylko niskie temperatury (granicą stosowania kolektorów płaskich jest róznica temperatur pomiędzy absorberem i powietrzem zewnętrznym rzędu 40-50K - przy tej różnicy ilość traconej energii równoważy ilość energii pozyskanej ze słońca, przy kolektorach próżniowych różnica ta może być znacznie większa), ale także dzień jest znacznie krótszy, słońce jest bardzo nisko nad horyzontem i przez większość dnia występuje zamglenie lub zachmurzenie. Do tego dochodzi śnieg leżący na kolektorach (wiem, można je regularnie odśnieżać, tylko czy warto?). W takich warunkach ilość dostarczonej przez kolektory energii jest minimalna. Masz może ciepłomierz, który pokazuje ilość wyprodukowanej przez kolektory słoneczne energii w poszczególnych miesiącach? On pokazałby całą prawdę.

Zamontowałeś solary dla klienta rozumie.Wszystko tak robisz???KZPŁW na fali to montujesz kominki.PG nowej generacji z super elektroniką to go kupujesz,piec -śmieciuch na wszystko to go kupujesz by sprostać potencjalnemu klientowi?To ma większy sens???????????????

Jakie zrobisz zestawienie w ogólnym zarysie jakie źródło pozyskiwania energii jest energo-oszczędne.??Słucham.
Zamontowałem kolektory u siebie, z powodów, o których pisałem wcześniej.
Klientowi potrafię, chociażby na podstawie własnego doświadczenia, pokazać, czy takie rozwiązanie będzie dla niego korzystne. Niekiedy jest to dobre rozwiązanie, np. tam, gdzie dużo więcej cwu zużywa się latem (np. ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty).
Nie wszystkie rozwiązania są sensowne w budynkach energooszczędnych, którymi się głównie zajmuję.
Zestawienie zrobię przy innej okazji ;), i to raczej w wątku o domach energooszczędnych, a nie tutaj.

yaiba83
22-01-2011, 19:27
mpoplaw - ty chyba naprawdę próbujesz gwiazdorzyć wśród niewiedzących, a Liwko ino przyklaskuje...

Wzór na obliczanie strat ciepła zbiorników:
http://upload.wikimedia.org/math/8/3/1/8317f8100e930a1bede21f3e4026884d.png

gdzie:

* P - moc całkowita potrzebna do skompensowania strat ciepła [W]
* tu - temperatura utrzymania medium [°C]
* ta - minimalna temperatura otoczenia [°C]
* λ - współczynnik przewodności cieplnej izolacji termicznej [W/mK]
* A - powierzchnia zbiornika [m²]
* d - zalecana grubość izolacji [m]
* E - współczynnik bezpieczeństwa (wg rekomendacji np. 1,28 dla przewodów samoregulujących, 1,36 dla przewodów sektorowych)

Źródło wikipedia...

Dla naprawdę ograniczonych wartość ułamka jest tym większa im większa wartość licznika i odwrotnie proporcjonalna do mianownika.

Co z tego wynika? Jeżeli weźmiemy 2 zbiorniki o takiej samej izolacji, więc mianownik się nam nie zmieni, zatem wartość ułamka będzie zależna od licznika.
Jak będziesz miał większy zbiornik to i będziesz miał większą powierzchnię czyli nasze A, zatem P dla dużego zbiornika będzie większe.

Tak trudno to pojąć???

A że się już wkurzyłem to na dobitkę proszę szanownych forumowiczów o wpisanie do googla lub innej przeglądarki hasło "inwersja temperarut" i zobaczcie o czym koleś pisze.

Dodatkowo przeczytaj jeszcze raz co napisałeś:

co do zbiorników, przy takiej samej ilości energii straty będą identyczne bez względu na rozmiar dzięki zjawisku inwersji temperatur, mówiąc naukowo, strata ciepła dla większego zbiornika nie rośnie liniowo tylko logarytmicznie...

Łosiu jeden gdyby nawet tak było to zmiana liniowa to np taka:
1,2,3,4,5...
logarytmincza
1,10,100,1000
Ty masz świadomość jakich ty pojęć używasz? Piszesz wierutne bzdury i tylko niedouczeni ci przyklaskując... Bez obrazy, ale na stek bzdur musiałem zareagować.

Co do gwizdka dlatego zaproponowałem mniejszy zestaw, ale dalsze tłumaczenie to już widzę że nie ma najmniejszego sensu, bo zaraz mi udowodnicie jak życie seksualne mrówek wpływa na pozyskiwanie energii...

Pozdrawiam

niktspecjalny
22-01-2011, 23:18
mpoplaw - ty chyba naprawdę próbujesz gwiazdorzyć wśród niewiedzących, a Liwko ino przyklaskuje...

Wzór na obliczanie strat ciepła zbiorników:
http://upload.wikimedia.org/math/8/3/1/8317f8100e930a1bede21f3e4026884d.png

gdzie:

* P - moc całkowita potrzebna do skompensowania strat ciepła [W]
* tu - temperatura utrzymania medium [°C]
* ta - minimalna temperatura otoczenia [°C]
* λ - współczynnik przewodności cieplnej izolacji termicznej [W/mK]
* A - powierzchnia zbiornika [m²]
* d - zalecana grubość izolacji [m]
* E - współczynnik bezpieczeństwa (wg rekomendacji np. 1,28 dla przewodów samoregulujących, 1,36 dla przewodów sektorowych)

Źródło wikipedia...

Dla naprawdę ograniczonych wartość ułamka jest tym większa im większa wartość licznika i odwrotnie proporcjonalna do mianownika.

Co z tego wynika? Jeżeli weźmiemy 2 zbiorniki o takiej samej izolacji, więc mianownik się nam nie zmieni, zatem wartość ułamka będzie zależna od licznika.
Jak będziesz miał większy zbiornik to i będziesz miał większą powierzchnię czyli nasze A, zatem P dla dużego zbiornika będzie większe.

Tak trudno to pojąć???

A że się już wkurzyłem to na dobitkę proszę szanownych forumowiczów o wpisanie do googla lub innej przeglądarki hasło "inwersja temperarut" i zobaczcie o czym koleś pisze.

Dodatkowo przeczytaj jeszcze raz co napisałeś:

Łosiu jeden gdyby nawet tak było to zmiana liniowa to np taka:
1,2,3,4,5...
logarytmincza
1,10,100,1000
Ty masz świadomość jakich ty pojęć używasz? Piszesz wierutne bzdury i tylko niedouczeni ci przyklaskując... Bez obrazy, ale na stek bzdur musiałem zareagować.

Co do gwizdka dlatego zaproponowałem mniejszy zestaw, ale dalsze tłumaczenie to już widzę że nie ma najmniejszego sensu, bo zaraz mi udowodnicie jak życie seksualne mrówek wpływa na pozyskiwanie energii...

Pozdrawiam

dlaczego nie okrzykniemy ich trollami?Przecież to jest na miejscu tak komuś przypierniczyć.


Zamontowałem kolektory u siebie, z powodów, o których pisałem wcześniej.

To ja sobie nie mogę zamontować solarów z powodów ,które jasno przedstawiłem????Panów od PC pogięło.


Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku,

Nie bądź nim i ich nie czytaj twoja wola we wolnym kraju żyjesz, bo mi to tika, ale bądź obiektywny w tym co piszą o PC i solarach...Kur....obiektywny...nie nakręcony.

Opiszę wkrótce moje solary i ich działanie.

niktspecjalny
23-01-2011, 07:54
Nie jestem Twoim fanem i pewnie wszystkich Twoich postów nie czytałem. Owszem kolektory próżniowe mozna wykorzystywać przez dłuższy okres w roku, ale czy rzeczywiście tak wielkie ilości ciepła w tym okresie wyprodukują?

HenoK Czy my czasem dyskusji nie sprowadzamy do "produkcji brojlerów"?Żeby dyskutować trzeba się czymś podpierać w wątku.Skoro mam w domu KZPŁW,PG i solary i wszystko działa systemem zgodnym ze sztuką to wytłumacz mi czy według ciebie solary mi się opłacają czy nie?Zapewne nie będziesz wiedział bo moje solarki to dopełniacz w całym tym systemie.Do..peł..niacz.Przykładowo.Jeśli na dworze jest -20 stC i świeci piękne słonko a solary mam wpięte w oba układy(CO i CWU) to mam zysk jednodniowy czy nie?.Wyprodukowałem energie cieplną dzięki nim czy nie? Podłogę mam ciepłą czy nie?ZCWU 350 l osiągną temp.min 45 stC czy nie?Zadziałało to bezobsługowo czy nie?Co dało odebranie jednodniowe tej energii mojemu systemowi wiesz czy nie?Pozostawiły ciepły układ tak jak i CO i CWU i teraz by to w 100% wykorzystać a na niebie nie mam już mojego dawcy włączam KZPŁW.Jak myślisz czy rozpalenie w nim dzięki jednodniowej pracy solarów pomogło mu w czymś?Jeśli nie wiesz to ci podpowiem .Zużyłem mniej paliwa by optymalnie wszedł na "obroty"Więc pytam.Czy solar w tym przypadku mi się opłaca?Mam siąść z długopisem i kartką i podać do wiadomości publicznej obliczenia które wyraźnie wskazują ,że w skali roku solar się mi sprawdził czy nie?Dla mnie sprawdził się.Bo dał ciepło mojemu domowi i zasobnikowi ciepłej wody.

zapomniałem dodać.PG jest alternatywnym źródłem pozyskiwania energii u mnie w domu na równi z KZPŁW czyli jest słonko w zimie..... solar współpracuje z KZPŁW. lub solar plus PG. Opłaca mi się go teraz demontować tak jak ty w niedalekiej przyszłości chcesz zrobić czy nie?

yaiba83
23-01-2011, 08:45
W afekcie strzeliłem gafę i widzę, że już nie zdążyłem poprawić.

Naturalnie pomyliłem zmiany logarytmiczne z wykładniczymi to odszczekuje i przepraszam. Nie boję się przyznać do błędu.

Co do bufora 1000l po pierwsze nie widzę żadnego wzoru, chyba że znów jestem przemęczony.
Wykresy przedstawiają ładowanie, spadki napięć tylko dla jednego zbiornika.
Aby móc się cokolwiek wypowiedzieć trzeba by było zobaczyć porównanie 2 pomiarów z 2 różnych zbiorników.

Póki co tamten gościu wali ocieplenia niemiłosiernie wiele na te swoje 1000l....

niktspecjalny
23-01-2011, 09:25
Bez kozery powiem że ten z góry się na mnie zapatrzył.

Solary by się opłacały muszą być zamontowane ...kurna na dachu.Jak spełnimy ten warunek to wyliczenia nad ich opłacalnością musza dotyczyć tylko ich właścicieli a nie krzykaczy -pozorantów.

yaiba83
23-01-2011, 10:58
Moja mama zawsze mówiła: nie dyskutuj z głupkami, bo cię najpierw zniżą do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem... no i poległem, mówię pass

mpoplaw - zajrzyj na stronę firmy Sonergo (http://www.sonergo.com.pl/strony/pomiary.php) - ich płaskie kolektory nawet dzisiaj działają, może nie tak efektywnie jakbyśmy sobie życzyli, ale już działają. Niech się wypowiedzą użytkownicy jak działają próżniówki przy takiej pogodzie....
Powiedz mi jakiej firmy i model masz ty te twoje kolektory, skoro nie działają?
Mam wrażenie, że chyba jakieś z wątku "tymi ręcami robionymi" czy "kolektor za 1500"

niktspecjalny
23-01-2011, 13:23
nie wiem gdzie ty mieszkasz ale ja od prawie 3 miesięcy nie widziałem słońca, a moje panele w praktyce zapadły w sen zimowy i mając na uwadze zeszłą zimę obudzą się najpewniej dopiero w marcu

reasumując te słoneczne dni w zimie to tylko pobożne życzenia


Skoro z przemęczenia masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem to może najpierw się wyśpij a potem przeczytaj raz jeszcze jakie bzdury żeś tutaj powypisywał, a potem użyj opcji edytuj swoje posty i skasuj te brednie

Taki dziwek jesteś.Do cytowania się przypir...sz a sam walisz długie teksty takie troszku bez sensu.Weź sprzedaj tą ziemiankę wyjdź na balkon jak go masz lub taras i popatrz uczciwie jak tam u ciebie w górze.Jak masz chmury to se strzel jednego i czekaj aż ci słonko wyjdzie i zagrzeje wodę.Weź kartkę i długopis boś mądry trolek rysuj oszczędności płynące z solara gdy słonko wyjrzy za chmur nawet na kilka godzin.W marcu jak w garncu ..czekaj może się doczekasz ...a tak w ogóle to jak się już modlisz to się módl tyle z ciebie pożytku.Takiś sam jak i oni.fachowiec od oszczędzania.....admin chyba był po jednym głębszym jak to zaakceptował.Ile chcesz za swoje solary??????może je odkupię jak ci nie potrzebne.ładuj cenę i dochodzimy do konsensusu.

serdecznie pozdrawiam.

niktspecjalny
23-01-2011, 14:06
Moja mama zawsze mówiła: nie dyskutuj z głupkami, bo cię najpierw zniżą do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem... no i poległem, mówię pass

mpoplaw - zajrzyj na stronę firmy Sonergo (http://www.sonergo.com.pl/strony/pomiary.php) - ich płaskie kolektory nawet dzisiaj działają, może nie tak efektywnie jakbyśmy sobie życzyli, ale już działają. Niech się wypowiedzą użytkownicy jak działają próżniówki przy takiej pogodzie....
Powiedz mi jakiej firmy i model masz ty te twoje kolektory, skoro nie działają?
Mam wrażenie, że chyba jakieś z wątku "tymi ręcami robionymi" czy "kolektor za 1500"

Nie denerwuj się bo się spocisz.Emocje z używania solara zostaw jemu i tak mu wszystko jedno .Słońca ni ma to se grzeje czym innym.My mając solary sie z nich cieszymy .
Wiesz co yaiba83 już niedługo wejdą w życie ziemne "kumulatory"Napierdzielimy energii cieplnej ze słonka schowamy pod ziemią i potem jak "słoik borowików w occie" w zimie sobie to odbierzemy ze smakiem.

Liwko
23-01-2011, 16:46
i znowu nie wiem o czym ty mówisz, na tej stronie co podlinkowałeś jest wykres który pokazuje że po całym dniu pracy kolektorów z tem +10 zrobiło się +12, normalnie uzyski nie z tej ziemi, a CWU tak gorąca że można ręce poparzyć :lol2:

Dwa stopnie mówisz? a co z pracą pompki w tym czasie? ile za to trzeba zapłacić?

yaiba83
23-01-2011, 19:28
Wylicz se ile minut to pracowało - pompka pobiera 60W...

ANDIX
24-01-2011, 07:33
Potrzebuje takich danych:
- koszty przeglądów technicznych
- śr. roczne koszty eksploatacji.

RAPczyn
24-01-2011, 09:10
...
PS2 kolega Rapczyn zaproponował zestaw 2X30 rur żeby pokryć do 80% zapotrzebowania na CWU, i dokładnie taki zestaw znalazłem na allegro, coś mi sie widzi że yaiba83 (http://forum.muratordom.pl/member.php?137860-yaiba83) ma wybitne problemy z rozumieniem czytanego tekstu

Łączna ilość rur w obu kolektorach to 28szt. Powierzchnia czynna to 2x 3m^2.
Rura rurze nierówna.

Pozdrawiam.

yaiba83
24-01-2011, 10:37
Hurra - nie mam już wybitnych problemów z rozumieniem czytanego tekstu...

yaiba83
24-01-2011, 18:15
Daj se już na luz, bo masz klapki na oczach i tylko wątek zaśmiecasz...

niktspecjalny
25-01-2011, 08:04
przykładowo
http://www.cozaile.pl/kolektory-sloneczne/produkty-k/kolektory-sloneczne

niktspecjalny
25-01-2011, 09:07
Potrzebuje takich danych:
- koszty przeglądów technicznych
- śr. roczne koszty eksploatacji.

Wymiana płynu,serwis na ewentualne wycieki nieszczelności odpowietrzenie układu z przyjazdem 180 zl plus cena płynu.Płyn mam zalecenie wymiany raz na dwa lata.Są tacy co wymieniają dużo później ale nie jest to zgodne z procedurami i specyfikacją materiału.Koszty eksploatacji opisane są wyżej.

niktspecjalny
25-01-2011, 20:29
yaiba83 ty masz wybitne problemy z jakością swojego toku rozumowania, dla przypomnienia


yaiba83 z uwagi na twoje problemy z kojarzeniem wytłuściłem ci 2 razy gdzie popełniasz błąd logiczny

jeśli nadal się upierasz przy swoim to może od razu wskaż mi gdzie można kupić zestaw z 6m2 pow. czynnej poniżej 8 tyś

Panie doradco ...czy ma Pan solary ..bo gdzieś mi to umknęło???

ANDIX
26-01-2011, 06:43
Dzięki za informację.

ANDIX
26-01-2011, 13:33
Bobek, czy to oznacza że w ten dość ciepły i jasny dzień w ogóle nie produkują energii? Z ofert, które dostałem wynika ze nawet te najgorsze płaskie przy takiej pogodzie powinny pracować.

yaiba83
26-01-2011, 13:51
Przez płaskie możesz załączyć ręczny tryb pracy pompki i je odmrozić. W próżniowych próżnia na to nie pozwoli.

RAPczyn
26-01-2011, 15:45
a moje solary robia teraz za termometr zewnetrzny :) nawet dosc dobrze pokazują temperaturę zewnętrzą :)

U mnie dziś tylko 44,6stC - temp. maksymalna kolektora (3,5m^2 pow. czynnej).

ANDIX
28-01-2011, 08:36
RAPczyn możesz mi zdradzić kilka szczegółów technicznych tego kolektora i jak się sprawują. Interesuje mnie -nachylenie zmienne czy stałe, wielkość zasobnika, odległość do zasobnika, sposób dogrzewania wody w zasobniku, koszt całej instalacji i w ogóle jak się sprawują.

RAPczyn
28-01-2011, 09:14
Szczegóły techniczne można przeczytać TU (http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/PDF-Pruefberichte/01col235.pdf) z zastrzeżeniem iż ten ma pow. czynną 3,5m^2, brutto 3,91m^2. Kąt nachylenia 45st stały, zbiornik o pojemności 318l, orurowanie ma długość ~6m (~3m na zewnątrz), bez innych źródeł ciepła, dziś koszt kształtuje się na poziomie 4300 a 4700 € netto w zależności czy Aqua czy glikol. Instalacja jest z bodaj 2003 roku - więc nie pamiętam ile wtedy kosztowała (ceny średnio rocznie rosną o ~3,0-4,5%). Jesteśmy zadowoleni z działania.

ANDIX
28-01-2011, 10:26
RAPczyn dzięki za informacje.