PDA

Zobacz pełną wersję : samowola - legalizacja, ponownie



mr.greg
20-06-2010, 18:11
Witam wszystkich,

Jestem tutaj nowy i od razu uderzam z problemem ;)

Czytałem już chyba wszystkie możliwe posty na temat samowoli i legalizacji, ale nie potrafią swojego problemu podpiąć pod żaden tam zamieszczony.

Mam działkę na której znajduje się dom jednorodzinny oraz drugi mniejszy dom. Chciałbym ten mniejszy dom mieć jako dom jednorodzinny. Muszę go zalegalizować czy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Działka wraz z większym domem jest z 1950r. Z tym pierwszym jednorodzinnym domem nie mam problemu, wszystko jest jak należy. Natomiast ten drugi, mniejszy dom kiedyś funkcjonował jako pomieszczenie gospodarcze, kurnik, później ktoś w nim mieszkał. Doprowadzona jest woda, gaz, prąd etc. Budynek ten jest widoczny na mapach dostępnych w tut. Urzędzie. Na początku lat '90tych budynek został rozbudowany z parterowego na piętrowy. Budynek stoi na granicy działki z sąsiadem. Na stronę sąsiada nie ma okien ani drzwi, działka ma szerokość mniejszą niż 16m. Jeśli chodzi o podatki, to do tego pierwszego domku jest doliczona powierzchnia tego drugiego. W chwili obecnej budynek jest zamieszkały.
Co zrobić aby ten budynek stał się domkiem jednorodzinnym? Trzeba go zalegalizować i zapłacić te 50.000 zł? Czy może nie będzie opłaty, skoro został wybudowany dawno temu? Albo skoro jest widoczny na mapach i jest zamieszkały to może wystarczy tylko pozwolenie na użytkowanie?