PDA

Zobacz pełną wersję : Zgłoszenie do inspekcji budowlanej uszkodzonej kostrukcji



Larix1
21-06-2010, 09:47
Czy prawo budowlane może nakazać wykonanie rozbiórki budowli, która zagraża zdrowiu i życiu?
Rozwinięcie: budowla, o której mówię to siatka ogrodzeniowa, której sąsiad nie chce zdjąć, mimo że znajduje się na granicy działki jest to ciężkie dokładnie do ustalenia bo częściowo leży na mojej stronie częściowo na jego, owa siatka jest zniszczona i stanowi niebezpieczeństwo dla mojego małego dziecka. Ja na własny koszt wyznaczyłem granice działki oraz na ten sam koszt chcę postawić nową siatkę. Sąsiad niema dowodów, że jest to jego siatka (tak uważa) i nie pozwala na jej zdjęcie mi jak i sam nie chce nic robić w tym kierunku.
Traktując to jako konstrukcję budowlaną czy mogę zgłosić do inspekcji budowlanej by nakazała jej zdjęcie.

Margoth*
21-06-2010, 10:11
Zawsze możesz postawić nowe ogrodzenie w granicy swojej działki, a starej siatki dla świętego spokoju nie rozbierać. Będzie wtedy podwójne ogrodzenie, z tym że po Twojej stronie będzie bezpieczniej dla dziecka.

Larix1
21-06-2010, 10:14
No tak ale część siatki wali się na moją stronę i jakoś nie wyobrażam sobie by taki stan był logiczny.

robertsz
21-06-2010, 12:05
Daj cynk złomiarzom, oni to zdejmą szybko i po cichu :)

aglig
21-06-2010, 13:04
Spróbuj może się uda, ale musisz to dobrze uzasadnić żeby ci nie odrzucili z powodu braku podstaw.
Proponuje powołac się na następujące przepisy Prawo Budowlane

Art. 66. 1. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia
- właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
2. W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, właściwy organ może zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Decyzja o zakazie użytkowania obiektu, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie.
Art. 67. 1. Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia.
Teraz musisz udowodnić, że ogrodzenie jest obiektem budowlanym a to wcale nie jest proste ale spróbuj się powołać na następujace artykuły prawa budowlanego

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,



9)urządzeniach budowlanych - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki;
mocno naciągane bo z tego ostatniego artykułu wcale nie wynika, że ogrodzenia są urzędzeniami technicznymi ale może w Inspektoracie się nie doczytają i podejmą sprawę.

W ostateczność zwiń siatkę i złóż na podwórku sąsiada powołując się na kodeks cywilny art 142

Art. 142. § 1. Właściciel nie może się sprzeciwić użyciu a nawet uszkodzeniu lub zniszczeniu rzeczy przez inną osobę, jeżeli to jest konieczne do odwrócenia niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio dobrom osobistym tej osoby lub osoby trzeciej. Może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.
ale dla bezpieczeństwa wszystko udokumentuj ( zdjęcia, kamera mile widziane)
oraz art

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Larix1
22-06-2010, 07:45
Dziękuję.

Grika
16-07-2010, 21:35
Nie chcę zakładać nowego tematu ale co zrobić gdy jest budynek który jest na skrzyżowaniu dwóch dróg , w tym że jedna ulica przylega bezpośrednio do budynku z którego odpada tynk a nawet kawałki cegieł które zagrażaja przechodzącym licznie ludziom a powiatowy inspektor nadzoru budowlanego twierdzi że jest wszystko OK?Do kogo się zwrócić?Dodam że właściciel ma wszystko głęboko gdzieś

mnowak355
18-07-2010, 15:50
Ja na własny koszt wyznaczyłem granice działki oraz na ten sam koszt chcę postawić nową siatkę. Sąsiad niema dowodów, że jest to jego siatka (tak uważa) i nie pozwala na jej zdjęcie mi jak i sam nie chce nic robić w tym kierunku.


Ale z gościa (przepraszam za określenie) buc. Ktoś wyznaczył mu granice, chce ściągnąć złoma, zrobić płot a ten się nie zgadza. DEBILEM TRZA BYĆ. Ale znamy i takich. Pewnie mówi coś w tym stylu " mój dziadek z moim ojcem pod tamtom wiyżbom mieli granicę z wójkiem i tak ma zostać" Pozdrawiam
Też mam podobny problem bo sąsiad ogrodził się w moją działkę a potem jeszcze robił problemy z WZ o którą wystąpiłem.

mnowak355
18-11-2010, 22:22
Witam
Larix1napisz proszę jak zakończyła się Twoja sprawa. Mam podobny problem. Pozdrawiam