PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie komora dekompresyjna ?



darasle
21-06-2010, 17:50
Witam.

Mam pytanie odnosnie komory dekompresacyjnej, czy w moim kominku komora zacznie sie tak jak zaznaczyłem na zdjęciu tuż nad wlotem rury do komina, a tuż pod otworem wentylacyjnym ?

Z góry dziekuję za pomoc, pozdrawiam.

darasle
21-06-2010, 18:03
Witam.

Mam pytanie odnosnie komory dekompresacyjnej, czy w moim kominku komora zacznie sie tak jak zaznaczyłem na zdjęciu tuż nad wlotem rury do komina, a tuż pod otworem wentylacyjnym ?

Z góry dziekuję za pomoc, pozdrawiam.


Ok z tego co zdążyłem się zorientować to ta komora powinna być nad otworem wentylacyjnym, ale w moim przypadku nie zostanie tam za wiele miejsca, co w tej sytuacji ?

bohusz
21-06-2010, 18:03
Jeszcze wkład nie podpięty do komina.
Wnioskuje że to nowy budynek?
Bedzie podpięcie doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz?
To bardzo istotne, szczególnie w nowym budynku. A przecież łatwo to jeszcze wykonać bo kominek stoi przy ścianie zewnętrznej.
No i jakaś izolacja od ściany........

Tak jeżeli ma być komora aby nie grzało stropu to ja bym dał ją nad rurami dymnymi.

Nie wiem jak i z jakich materiałów będzie wykonana obudowa, bo chyba nie z płyt GK...

darasle
21-06-2010, 18:10
Jeszcze wkład nie podpięty do komina.
Wnioskuje że to nowy budynek?
Bedzie podpięcie doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz?
To bardzo istotne, szczególnie w nowym budynku. A przecież łatwo to jeszcze wykonać bo kominek stoi przy ścianie zewnętrznej.
No i jakaś izolacja od ściany........

Tak jeżeli ma być komora aby nie grzało stropu to ja bym dał ją nad rurami dymnymi.

Nie wiem jak i z jakich materiałów będzie wykonana obudowa, bo chyba nie z płyt GK...

Tak to jest nowy budynek.
Jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz .
Owszem, obudowa bedzie z płyt GK.
Co do tej komory, to czy otwor wentylacyjny moze znajdowac sie w tej komorze dekompresyjnej czy komora musi zaczac sie nad tym otworem, a jesli tak to chyba za mało miejsca bym miał ???

G.N.
22-06-2010, 07:44
Co rozumiesz przez "otwór wentylacyjny"? Prawidłowo ma być tak że otwór (otwory) zapewniające cyrkulacje ciepłego powietrza są w czopuchu (czyli pod komorą dekompresyjną) z oprócz tego dwa otwory w komorze dekompresyjnej (jeden przy dolnej krawędzi drugi wyżej, to ważne).
Czemu chcesz obudowę z gk? Prościej, szybciej, i przyjemniej z płyt krzemianowo-wapniowych a jak policzyć stelaż wełnę i całą resztę to chyba nie wychodzi drożej, albo minimalnie. Dodatkowo mniejsze prawdopodobieństwo że dostaniesz raka, to też ma znaczenie.

bohusz
22-06-2010, 07:55
Ja myślałem, że już praktycznie nikt nie decyduje się na obudowę z płyt GK. Bo to stara metoda, która kompletnie się nie sprawdziła.
Ja osobiście polecam wykonanie kominka ciepłego z płyt szamotowych. Również cena jest zbliżona do wykonania z płyt GK, a może nawet niższa...

No a komfort użytkowania jest nieporównywalny

tfor
22-06-2010, 08:45
........................... przyjemniej z płyt krzemianowo-wapniowych................
albo płyty SILCA

G.N.
22-06-2010, 11:00
albo płyty SILCA Nie "albo" tylko na przykład.
SILCA, Promasil, Varmsen, Izol i jeszcze kilka innych to wszystko płyty krzemianowo-wapienne.
(Silikat po Polsku krzemian)

darasle
22-06-2010, 14:56
Ok macie rację, zasotosuję płyty krzemianowo-wapniowe, ale co z moim pytaniem ????

Gdzie ja mam zrobić tę komorę ?????
Prosze o konkretną odp.

bohusz
22-06-2010, 17:03
No a musi być ta komora?

Trudno radzić a szczególnie pisać "zrób tak"

Ja bym nie robił komory...

darasle
22-06-2010, 17:17
Podobno jak jest strop drewniany ( ja takowy posiadam) to musi być dlatego tak dopytuję, a nie chcę zrobić jakiegoś farfocla.

bohusz
22-06-2010, 17:29
No to sytuacja się wyjaśnia powoli, jezeli strop drewniany to musi być. Oczywiście jak komora obudowy nie jest zamknięta wcześniej i dochodzi do stropu.
Ja bym zrobił komore zaraz za rurami dymnymi. Wentylacją wyjechałbym gdzieś zboku. W tek komorze dwie kratki na przeciw siebie, jedna nisko druga wyżej.
Oprócz tego dobrze zaizolowałbym płytami izolacyjnymi strop, tam płyty można dać grubsze, albo 2 warstwy.

Sama komora kominka, tam gdzie się ciepłe powietrze zbiera musi mieć stosownej wielkości kratki, te nawiewne i wywiewne.
Zresztą reszte podpowiada czysta logika i prawa fizyki.

Pozdrawiam