PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna: Lokator i przepisy prawa vs. Kominiarz



ryhu82
21-06-2010, 21:26
Jaki konkretnie przepis prawa ZAKAZUJE stosowania w kuchni (z oknem) wentylacji mechanicznej wywiewnej jeżeli mam w kuchni płytę gazową czteropalnikową???
Kominiarz upiera się, że jest taki przepis, ale poproszony o podanie podstawy prawnej nie mógł znaleźć konkretnego zapisu.
Określę sytuację precyzyjnie: W lokalu jest instalacja gazowa doprowadzająca gaz ziemny; zamieszkałem w kamiennicy i świadom tego, że nie ma i nie będzie tam żadnej wentylacji wiedziałem, że kominiarz nakaże mi zbudować kanał wentylacyjny dla łazienki gdzie znajdować się będzie piec z zamkniętą komorą spalania podłączony na SPS (gdzie mogę zastosować wentylację mechaniczną) oraz dodatkowo nakazał mi zainstalować wentylację w kuchni ze względu na płytę gazową czteropalnikową, ale tylko i wyłącznie mogę tam zainstalować - jak twierdzi kominiarz - kanał wentylacyjny grawitacyjny. Więc suma sumarum dochodzi do małego paradoksu bo w łazience mam zgodę na mechaniczną wentylację wywiewną, ale w kuchni (sąsiadującej z łazienką) tylko na grawitacyjną, w momencie działania wentylacji mechanicznej w łazience kanał grawitacyjny w kuchni stanie się czerpnią powietrza, a nie wentylacją (łączna długość jednego kanału to 4mb).
Poza tymi dwoma urządzeniami nie ma w moim mieszkaniu żadnych innych urządzeń tego typu, dla mnie kuchenka gazowa z mechaniczną wentylacją w kuchni jest skuteczniejsza od grawitacyjnej i żaden przepis nie zakazuje takiego rozwiązania. Ja chcę zastosować wspólny kanał wentylacji mechanicznej dla łazienki i kuchni, a kominiarz mi zabrania. Kto ma rację??? Jeśli kominiarz to jaki przepis zabrania takiego rozwiązania?

AM***L
22-06-2010, 21:27
Jaki konkretnie przepis prawa ZAKAZUJE stosowania w kuchni (z oknem) wentylacji mechanicznej wywiewnej jeżeli mam w kuchni płytę gazową czteropalnikową???
Kominiarz upiera się, że jest taki przepis, ale poproszony o podanie podstawy prawnej nie mógł znaleźć konkretnego zapisu.
Określę sytuację precyzyjnie: W lokalu jest instalacja gazowa doprowadzająca gaz ziemny; zamieszkałem w kamiennicy i świadom tego, że nie ma i nie będzie tam żadnej wentylacji wiedziałem, że kominiarz nakaże mi zbudować kanał wentylacyjny dla łazienki gdzie znajdować się będzie piec z zamkniętą komorą spalania podłączony na SPS (gdzie mogę zastosować wentylację mechaniczną) oraz dodatkowo nakazał mi zainstalować wentylację w kuchni ze względu na płytę gazową czteropalnikową, ale tylko i wyłącznie mogę tam zainstalować - jak twierdzi kominiarz - kanał wentylacyjny grawitacyjny. Więc suma sumarum dochodzi do małego paradoksu bo w łazience mam zgodę na mechaniczną wentylację wywiewną, ale w kuchni (sąsiadującej z łazienką) tylko na grawitacyjną, w momencie działania wentylacji mechanicznej w łazience kanał grawitacyjny w kuchni stanie się czerpnią powietrza, a nie wentylacją (łączna długość jednego kanału to 4mb).
Poza tymi dwoma urządzeniami nie ma w moim mieszkaniu żadnych innych urządzeń tego typu, dla mnie kuchenka gazowa z mechaniczną wentylacją w kuchni jest skuteczniejsza od grawitacyjnej i żaden przepis nie zakazuje takiego rozwiązania. Ja chcę zastosować wspólny kanał wentylacji mechanicznej dla łazienki i kuchni, a kominiarz mi zabrania. Kto ma rację??? Jeśli kominiarz to jaki przepis zabrania takiego rozwiązania?

Witam!

Proponuję lekturę "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12.04.2002 z późniejszymi zmianami, ostatnie zmiany z 01.01.2009: Paragraf 150, ustęp 9 i 10.:

§ 150. 1. W przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami lub strefami wentylacyjnymi, w pomieszczeniu należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza.
2. Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnęki kuchennej oraz do pomieszczeń higienicznosanitarnych.
3. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej.
4. W instalacjach wentylacji i klimatyzacji przewody z pomieszczenia zagrożonego wybuchem nie mogą łączyć się z przewodami z innych pomieszczeń.
5. Dopuszcza się wentylowanie garaży oraz innych pomieszczeń nieprzeznaczonych na pobyt ludzi powietrzem o mniejszym stopniu zanieczyszczenia, niezawierającym substancji szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych zapachów, odprowadzanym z pomieszczeń niebędących pomieszczeniami higienicznosanitarnymi, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
6. W pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej i produkcyjnych, których przeznaczenie wiąże się z ich okresowym użytkowaniem, instalacja wentylacji mechanicznej powinna zapewniać możliwość ograniczenia intensywności działania lub jej wyłączenia poza okresem użytkowania pomieszczeń, z zachowaniem warunku normalnej pracy przez co najmniej jedną godzinę przed i po ich użytkowaniu.
7. W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 6, w przypadku występowania źródeł zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia lub źródeł pary wodnej, należy zapewnić stałą, co najmniej półkrotną wymianę powietrza w okresie przerw w ich wykorzystywaniu, przyjmując do obliczania wentylowanej kubatury nominalną wysokość pomieszczeń, lecz nie większą niż 4 m, lub zapewnić okresową wymianę powietrza sterowaną poziomem stężenia zanieczyszczeń.
8. Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywoływać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.


I każdy pan kominiarz nie pozwoli na zastosowanie wentylatorka wywiewnego w kuchni. Bo nie spełniamy warunków ustępu 9.
Ale jeśli w kuchni mamy wywiew z rekuperatora a w jadalni nawiew: to mamy wentylację nawiewno-wywiewna zrównoważoną, więc spełniamy warunki ustępu 10.

Pozdrawiam


Maciej

KrzysztofLis2
23-06-2010, 07:04
A na jakiej podstawie? Czyżby kuchenka gazowa była urządzeniem "gazowym, pobierającym powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia"? Bo pierwsze dwa warunki się zgadzają, ale trzeci nie. Kuchenka gazowa nie ma "grawitacyjnego odprowadzenia spalin przewodem od urządzenia", bo nie ma tego odprowadzenia spalin w ogóle.

ryhu82
23-06-2010, 07:49
KrzysztofLis2 dokładnie tak jak piszesz. Nie ma przepisu, który zakazywałby takiego rozwiązania. A ten zacytowany przez AMSEL fragment aktu prawnego ma się jak znaczek BMW do malucha - jeśli ten konkretny zapis odnosił by się do kuchenki gazowej to dlaczego w tym samym rozporządzeniu w ślepej kuchni z kuchenką gazową nakazuje się zastosowanie tylko i wyłącznie wentylacji mechanicznej wywiewnej i żadnej innej.
Proszę dalej podawać ewentualne argumenty za i przeciw jestem optymistycznie nastawiony ;-)

redlum
23-06-2010, 11:30
ja bym próbował innego sposobu - znaleźć innego kominiarza - co się zgodzi na takie rozwiązanie

ryhu82
23-06-2010, 20:36
ja bym próbował innego sposobu - znaleźć innego kominiarza - co się zgodzi na takie rozwiązanie

już o tym pomyślałem, ale sztuką jest przekonać do swojej racji człowieka, który żyje w błędzie... ;-)

Piotr G
23-06-2010, 23:09
Wydaje mi się że problem nie wynika z przepisów tylko - zasad obowiązujących w budynkach wielorodzinnych

W blokach gierkowskich jest zbyt mało kominów wentylacyjnych wiec do wspólnego przewodu wentylacyjnego włączane sa mieszkania co drugie pietro.
Istnieje rónież niebezpieczeństwo samowoli i włączenia się lokatora do nie swojego kanału wentylacyjnego.

jeżeli do wspólnego kanału jeden zacznie tłoczyć spaliny pod ciśnieniem to na innym piętrze wtłoczy te spaliny do mieszkania

u nas w Poznaniu takie zakazy wprowadziły spółdzielnie mieskaniowe - chyba nie mam pewności

Nie wiem jaka jest sytuacja ale kominiaż widocznie ma jakieś wątpliwości - ale powinien wiedzieć dlaczego nie wolno.

Piotr

ryhu82
24-06-2010, 09:38
Ja tylko przypomnę, że chodzi o indywidualny zbiorczy kanał wentylacyjny z wentylatorem wyciągowym dla kuchni z kuchnią gazową i kotłem c.o. podłączonym na SPS. Kuchenka gazowa w kuchni a kocioł w łazience - zasilane gazem ziemnym. Jakie przeciwwskazania do zastosowania zbiorczej mechanicznej wentylacji dla tych dwóch pomieszczeń?

lzad
29-06-2019, 09:35
Ustęp 9 mówi o urządzeniu odprowadzającym spaliny przewodem. Kuchenka nie odprowadza spalin przewodem. Więc w kuchni może być wyntylator wywieny.

gawel
29-06-2019, 09:42
Był kiedyś przepis który okreslał że może byc wyciąg mechaniczny na kuchenką gazową ale dodatkwo kratka wywietrznikowa pod sufitem, okreslona tez była odległość okapu od kuchenki nie pamietam ale chyba nie mniej 90 cm aby nie zagasic palników

Lew2
29-06-2019, 13:33
Zacznijmy od tego, że kominiarz nie ma uprawnień do kontrolowania wentylacji mechanicznej. Kominiarz kontroluje grawitacyjne przewody wentylacyjne oraz grawitacyjne przewody spalinowe. Wentylację mechaniczną kontroluje projektant z uprawnieniami instalacji.

coulignon
29-06-2019, 15:43
Myślicie że problem od 9 lat jest nierozwiązany?:yes:

SzymonKc
29-06-2019, 23:45
Myślicie że problem od 9 lat jest nierozwiązany?:yes:

U autora wątku pewnie problemu już nie ma, ale co jakiś czas wypływa taki temat na forum, a Lew2 ma rację, wentylacja mechaniczna (choćby zwykły wentylatorek w WC) jest poza kompetencjami kominiarzy, potrzebne uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, ale nie projektowe tylko wykonawcze.

Kaizen
30-06-2019, 00:09
U autora wątku pewnie problemu już nie ma, ale co jakiś czas wypływa taki temat na forum, a Lew2 ma rację, wentylacja mechaniczna (choćby zwykły wentylatorek w WC) jest poza kompetencjami kominiarzy, potrzebne uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, ale nie projektowe tylko wykonawcze.

Jak w budynku jest wentylacja grawitacyjna, to jak najbardziej wszelkie wentylatorki kominiarz ma obowiązek odnotować jako niezgodne z prawem.

SzymonKc
30-06-2019, 00:22
Jak w budynku jest wentylacja grawitacyjna, to jak najbardziej wszelkie wentylatorki kominiarz ma obowiązek odnotować jako niezgodne z prawem.

Jak są wentylatorki to nie ma wentylacji grawitacyjnej i nie ma odnotować ich jako niezgodne z prawem (bo najczęściej będą zgodne z prawem), tylko kominiarz powinien się wycofać informując, że odbiór tej instalacji przekracza jego zakres uprawnień.

Kaizen
30-06-2019, 00:23
Jak są wentylatorki to nie ma wentylacji grawitacyjnej i nie ma odnotować ich jako niezgodne z prawem

No popatrz - a jak sobie zainstalowałem wentylatorek to co roku kominiarz się czepia, że nie można i spółdzielnia straszy nasłaniem PINBu od którego mam dostać mandat. Chyba nie dochowałem formalności przebudowy systemu wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną ;P

SzymonKc
30-06-2019, 00:28
Jak byłem mały, straszyli czarną Wołgą co dzieci porywa. Takie zakazy miały uzasadnienie w starych budynkach gdzie do jednego pionu włączano kilka kondygnacji.

Kaizen
30-06-2019, 00:57
Jak byłem mały, straszyli czarną Wołgą co dzieci porywa. Takie zakazy miały uzasadnienie w starych budynkach gdzie do jednego pionu włączano kilka kondygnacji.

Uzasadnienie jest takie, że system wentylacyjny w bloku/kamienicy jest jeden i jest częścią wspólną (wychodzi poza lokal). Właściciel lokalu nie ma prawa ingerować w nieruchomość wspólną.
Z drugiej strony - zmiana wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną to przebudowa i wymaga pozwolenia na budowę (akurat Prawo Budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 27 zwalnia z takiego obowiązku różne instalacje - ale nie wentylacyjną). Więc montując wentylator, jeżeli uznajemy to za zmianę wentylacji na mechaniczną (IMO to tylko ingerencja w wentylację grawitacyjną) to jest to samowolka budowlana.

Lew2
01-07-2019, 15:01
Uzasadnienie jest takie, że system wentylacyjny w bloku/kamienicy jest jeden i jest częścią wspólną (wychodzi poza lokal). Właściciel lokalu nie ma prawa ingerować w nieruchomość wspólną.
Indywidualny (nie zbiorczy) kanał wentylacji może nie być częścią wspólną. To zależy co jest wpisane w akcie notarialnym/księdze wieczystej jako przynależne do lokalu.