PDA

Zobacz pełną wersję : powietrze do kominka



Andrzejzs
22-02-2004, 17:25
Drodzy forumowicze- mam pytanie. Jaka powinna być średnica rury doprowadzajacej powietrze z zewnątrz do kominka. Średnica mojego komina przy kominku wynosi 20 cm.
pozdrowienia

bimer
22-02-2004, 17:30
100 -120 fi :wink:

Andrzejzs
22-02-2004, 17:42
Dzięki za posta, w prawdzie nie wiem jak interpretować ten dodatek":wink:";
widziałem także rury prostokątne o wymiarach: pierwsza- 5 x 15 cm, druga 20 x 9 cm. Czy ta mniejsza wystarczy?, czy trzeba to ocieplać jesli idzie w podłodze. Czym to ocieplać . Pytan jast coraz więcej. Proszę o opinię tych którzy mają to u siebie i jak to działa.
Pozdr

bimer
22-02-2004, 17:55
:wink: ten znaczek to poprostu dobry humorek dzisiaj jest niedziela :lol: fi 120 jest optymalne rozumując ze szukasz prostokąta łatwiej go umieścić w pod podłogą ,masz rację.
rury wypadało by ocieplić jeżeli bedziesz je kładłnad warstwą ocieplenia podłogi, następną rzeczą jest siatka zabezpieczająca wejście do rury z zewnątrz z możliwościa zamontowania klapki żeby ci cosik do domu nieproszonego nie weszło
jeżeli masz piwnice to zero proplemu podciagnij rurę z piwnicy

bimer
22-02-2004, 17:57
rury prostokątne napewno będą droższe od pcv kanalizacyjnej

Andrzejzs
22-02-2004, 19:46
piwnicy nie mam musze pociągnąć wyżej. Jak rozwiązać problem podwyższonej tempertury od palącego się kominka w kontakcie z rurą PCV?

ppp.j
22-02-2004, 23:13
Świeże powietrze podciągnąłem fi 200 PCV. Będzie to zasilało piec gazowy w kotłowni, wkład kominkowy i kuchnie węglową. W markecie budowlanym widziałem rury ze stali nierdzewnej fi 200 z przepustnicą i takowe planuję zastosować na końcu każdego wylotu.

chemik
23-02-2004, 07:45
Witam!

Ten temat był poruszany wielokrotnie na forum. Ja dałem rurę PCV 110 zakończoną pod kominkiem rurą spiro z aluminium. Co do zamiany rury "kołowej" na kanał prostokątny to przeliczamy z pola powierzchni. Pole koła to P=Pi r kwadrat a kanału prostokątnego P=ab. Jeżeli mamy rurę o d=10cm to r=5cm a P=3,14x25=79 cmkw. Kanał prostokątny 5x15 to P=5x15=75 cmkw. Tak więc rura fi 100 to mniej więcej kanał 5x15.

Pozdrawiam!

Szpulka
23-02-2004, 08:48
Ja mam tak jak chemik, najpierw PCV a od podłogi spiro. Średnicę łatwo było zgadnąć bo zrobiłam taką jak był otwór do podłączenia w kominku. Uważaj jak będziesz układał tą rurę pod podłogą to zachowaj spadek na zewnątrz. U mnie ta rura leży jak popadnie i zauważyłam w niej wodę. Nie wiem co z tym teraz zrobić. Musi chyba tak zostać.

pete
23-02-2004, 09:51
Drodzy forumowicze- mam pytanie. Jaka powinna być średnica rury doprowadzajacej powietrze z zewnątrz do kominka. Średnica mojego komina przy kominku wynosi 20 cm.
pozdrowienia

Wystarczająca jest 100-120. Jeśli jednak planujesz zakup wkładu Spartherma lub Hajduka lepiej od razu położyć 150 bo taka jest średnica wlotu powietrza do kominka.
Rura pvc w zupełności wystarcza.
Pzdr

AndrzejS
23-02-2004, 11:21
Czy konieczne jest to doprowadzenie powietrza kanałem ? Czy nie można pobierać go z pokoju ? Spotkałem się z opnią, że może to mniej korzystne, ale bardziej praktyczne, bo następuje wtedy lepsza wymiana powietrza np. dym papierosowy dobrze wyciąga kominek. Czy to prawda ?
Pozdrawiam

pete
23-02-2004, 11:43
Czy konieczne jest to doprowadzenie powietrza kanałem ? Czy nie można pobierać go z pokoju ? Spotkałem się z opnią, że może to mniej korzystne, ale bardziej praktyczne, bo następuje wtedy lepsza wymiana powietrza np. dym papierosowy dobrze wyciąga kominek. Czy to prawda ?
Pozdrawiam
poczytaj tu
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11343&highlight=doprowadzenie+powietrza

Andrzejzs
25-02-2004, 12:40
Nie było mnie przez 2 dni na forum dlatego teraz b. wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za udzielone rady

Whisper
25-02-2004, 14:19
Piszecie o ocieplaniu rur. Rozumiem, że tylko w przypadku, gdy idą NAD ociepleniem podłogi. Gdyby puścić rurę POD ociepleniem podłogi (albo i pod fundamentem?) to ocieplenie byłoby chyba zbędne.

I jeszcze jedna rzecz. Jeśli puszczam rurę pod podłogą, to puszczać ją płytko i równolegle do podłogi, tak, żeby wyszła gdzieś w ścianie fundamentowej, czy lepiej głębiej, pod fundamentem, a potem pionowo do góry i wyjście z ziemi?

Wieczór
25-02-2004, 14:50
U mojej rodziny do kominka jest doprowadzone powietrze rura o średnic 50mm. Maja nawiew powietrza ze zbiornika nad kominkiem. Rura ma właz, który otwiera sie co 5 minut, a ciepłe powietrze nie ucieka

mocny
25-02-2004, 15:38
Nie wdając się w szczegóły obliczeniowe to wytrzymałość rury /okrągłej/ do innych ma się tak jak porównanie malucha i np. passata. Przy kominku min. 0,5 m metalowa, najlepiej żeliwna, bo po nagrzaniu będzie ssała powietze z zewnątrz domu /koniecznie/. Zabezpiecz otwór zewnętrzny siatką metalową przeciw insektom. Nawet nie myśl o powietrzu z tego samego poziomu, chyba ,że lubisz TLENEK WĘGLA, gdyż z braku tlenu taki powstaja w procesie spalania. Wtedy kup sobie i rodzinie trumny i zarezerwuj miejsce spoczynku.
Pozdrawiam.

Forest-Natura
25-02-2004, 23:35
Witam.
Do poziomu podłogiu przy kominku wystarczy pcv, potem zwykły aluflex.
Jak jest dobrze zrobione, to nic sie nie nagrzewa.
I sprawa najważniejsza. Zawsze należy rozgraniczyć dwie sprawy - powietrze do paleniska i do systemu DGP. Bo to całkiem odrębne historie.
Tlenku węgla nijakiego tutaj prawa nie ma być. Bo i niby skąd? Po to wymyślili kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe).
O przepraszam - może być jeżeli oleje się lub spartoli sprawę podłączenia doi komina (lub sam komin).
Pozdrawiam.

Andrzejzs
26-02-2004, 14:08
Dziekuje za posty, przeczytałem wszystkie łącznie z odnośnikami. Niestety jest trochę sprzecznych opinii jak zwykle :( Jeśli dobrze zrozumiałem to najlepiej jest doprowadzać rurą okrągłą fi ok 100 mm, ze spadkiem w kierunku czerpni (żeby ewentualne skropliny wyciekały nan zewnatrz z zabezbieczeniem siatka przed insektami) może być pcv potem aluflex (nie wiem co to jest) :( Drodzy forumowicze jakie u was sa systemy i jak się sprawdzaja?
Pozdr.

RYDZU
26-02-2004, 20:56
Też mam pytanie chyba odpowiednie dla tego wątku (na razie teoretyczne):

Czy rura doprowadzająca powietrze do spalania musi wchodzić przez piwnice? kominek bedę miał na piętrze i to przyklejony do ściany zewnętrznej. I tak sobie myślę żeby tylko zrobić przepust przez ta ścianę...
Dobrze kombinuję czy może jednak źle?

Janon
26-02-2004, 22:12
rura 100-120 na bank pewne

Rydzu, przepust przez ścinę i Ok

PYTUŚ
27-02-2004, 15:21
nie rób tego,nie przyklejaj bo jak potem odkleisz, zób od razu dobrze, wkonaj dobudowę tak jak komin!

ryby
29-02-2004, 17:57
Na jakiej głębokości poniżej poziomu 0 powinna iść rura doprowadzająca powietrze do kominka?
W projeckie na rzucie fundamentów znalazłem, że -0,80 :o .
Natomiast bloczki betonowe mam murować do -0,30 a poziom gruntu jest -0,45!

Czy rura ta powinna iść już pod warstwą betonu chudego, w piasku?

pete
29-02-2004, 19:39
Czy rura ta powinna iść już pod warstwą betonu chudego, w piasku?

U mnie tak jest.
pzdr

Forest-Natura
29-02-2004, 21:54
Witam.
To gdzie w takim razie ta rura wychodzi z ziemi i w jaki sposób?
Z ciekawości pytam.
Pozdrawiam.

29-02-2004, 22:07
trochę z innej beczki,

mam rurę w chudziaku poprowadzoną z zewnątrz budynku ( narazie nieco ponad poziom gruntu ) pod kominek.

Dzisiaj spadł świeży śnieżek i na nim widać było ślady jakichś zwierzątek -gryzoni, które mocno interesowały się tą rurą - widać było po śladach :evil:

Wniosek, pamiętajcie o zabezpieczeniu wlotu takiej rury jakąś siatką.
U mnie narazie nie jest to zrobione.

Cz.

ryby
29-02-2004, 22:11
W projekcie mam rurę dopowadzającą fi 160 z kamionki. Nie za duża?
A przekrój komina wynosi 14/27. Myślałem, że musi on być kwadratowy.