PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie na terenie pochyłym



andrzejwwa
23-06-2010, 21:35
Witam,

Mam do ogrodzenia front działki, tj jakieś 100 mb z bramą i furtką. Wszystko byłoby łatwe gdyby nie to, że teren na całej długości jest pochyły. Znalazłem przęsła które mogą dostosować się do kształtu działki bez żadnych dodatkowych kosztów, jednak chciałbym mieć również podmurówkę, na ok 20 cm + 10 cm w glebie. Planowałem wykonać podmurówkę tradycyjnie wylewaną, ponieważ z tego co wiem jest najtrwalsza oraz pozwoliłaby w jakiś sposób zatrzymać napływającą z góry wodę podczas ulew.
Po kilku przeprowadzonych rozmowach okazało się, że wylanie podmurówki zgodnie z nachyleniem terenu stanowi nie lada problem i najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie kaskad. Kaskady jednak wcale mi się nie podobają...

Mam teraz niezły orzech do zgryzienia. Jak Wy rozwiązaliście tego typu problemy?

kruszon11
24-06-2010, 13:31
Nie wiem, czy na coś się przydam....
Ale.....
Robimy ogrodzenie, na razie zrobione boki i tył, wszystko z siatki. Boki są na terenie pochyłym....
Również szukaliśmy "poziomu". Rozwiązaliśmy to w ten sposób, że najpierw posadziliśmy słupki narożne, o jednakowym poziomie od gruntu. Wcześniej słupki miały zaznaczone wysokości od zwieńczenia słupka w dół. W ten sposób uzyskaliśmy stałą wysokość ogrodzenia - całości i podmurówki. Przy stawianiu następnych słupków rozciągnęliśmy żyłkę murarską, bardzo naciągniętą, u dołu (żeby słupki stały "w rzędzie") i u góry - dla jednakowej wysokości.
Wczoraj rozciągnęliśmy siatkę i jest równo.

Reasumując, proponuję złapać wysokość na początku i końcu, najlepiej najpierw przy jak najlepiej zniwelowanym dnie, choć to nie tak bardzo istotne. Dwa jednakowe słupki, nie ważne z czego, byle by były max stabilne. Rozciągnąć żyłkę i nią "łapać poziom".
Możesz zrobić tak samo jak ja i zacząć od wmurowania słupków początkowych....

Podejrzewam, że konieczne będzie później końcowe niwelowanie terenu, bo raczej na pewno grunt nie jest równy na tej pochyłości, żeby murki wystawały na jednakową wysokość nad nim......

mayadaski
25-06-2010, 12:02
U nas jest tak:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128946-Dom-na-skarpie-projekt-indywidualny/page3

Niestety byla to reczna robota...ale jest zrobione bez schodkow, a pochyl tez mamy spory na dzialce.

Pozdrowienia,

Maja

Marcim
25-06-2010, 13:56
Witam,
Mimo, że nie mam dużego spadku to zrobiliśmy nieco podobnie jak Kruszon11. Punkty narożne, poziomnica laserowa ale jej efetk marny bo niestety laser na dł 70m rozprasza się. Efekt taki, że mamy słupki na równej wysokości ale po murku widać różnicę poziomów.

andrzejwwa
25-06-2010, 19:47
Mayadaski, właśnie o czymś takim myślałem. Wygląda na to, że pod podmurówką masz fundament. Na jaką głębokość zeszliście? Poniżej strefy przemarzania czy mniej?

Przęsła były wykonywane konkretnie pod waszą działkę? Ile mieliście przęseł? Znalazłem coś takiego jak ogrodzenia xcel z możliwością montażu na terenie pochyłym http://www.xcel.pl/technologia/400,easyadjust.html . Każde przęsło się reguluje więc bezstresowo dopasuję wszystko do kątu nachylenia na działce. Pozostaje kwestia odpowiedniego wyrównania terenu i oznaczenia słupków. Tylko to kopanie fundamentu na takiej długości mnie przeraża. Zobaczymy na ile fachowcy wycenią robotę z materiałem.

mayadaski
27-06-2010, 09:59
Hej,
fundament jest na 30 cm, a podmurowka na 50 cm. W niektorych czesciach wystaje ona bardziej a w innych mniej. Liczymy sie z tym ze z czasem ziemi sie naniesie od strony drogi i podmurowka bedzie coraz mniej wystawala nad powierzchnie, wiec zrobilismy wyzsza. Musimy jeszcze nawiesc ziemi i zrobic szalunki i murki oporowe na skarpy od strony ogrodu itp. Organizacja ogrodu jeszcze przed nami.

U mnie w linku widziales ile nas kosztowal plot z robocizna, a nasz plot to ponad 20 m - dokladnie nie pamietam, czy 23 czy troche wiecej. Przy Twoim plocie te moje 2 metry nie robia roznicy;). Niestety bylo to wszystko recznie kopane: 4 panow w 3 dni - bylo ciezko, bo musieli wykopac jeszcze stary plot i u nas sa tez piaski - z jednej strony wykopiesz a zdrugiej sie sypie.... Przesel mamy 7 i sa robione na zamowienie: ta sama firma robi nam takze brame i furtke. Te przesla z linku co podales sa nawet ciekawe....warto by bylo zobaczyc na zywo, jak to wyglada.

Pozdrowienia,

Maja

bitter
25-05-2012, 06:34
Podciągnę temat. Zamierzam zbudować płot. Od frontu podmurówka z klinkieru po bokach i z tyłu siatki z podmurówką. Wczoraj sprawdziłem niwelatorem działkę i okazuje się, że mam każdy róg na innym poziomie. Pierwszym utrudnieniem jest to, że na długości 23m frontu działki droga według reperów opada o ok 10cm. Idąc w głąb działki teren opada o 20cm na długości 30m. Narysowałem na schemacie wysokości w cm od poziomu drogi. Droga to na razie to kupa piachu więc chciałbym przyszłościowo zrobić tak płot aby nie wypadł poniżej chodnika ;-).

Kilka wątpliwości:
- Chciałbym aby fundament pod klinkier był prawie niewystające ale jak zrobię frontowy płot w poziomie (a nie wyobrażam sobie inaczej) to w jednym rogu będzie ok ale w drugim wyjdzie mi 10cm więcej a to już widać. Nie chcę robić schodkowego bo mi się nie podoba i spadek niewielki. Można to inaczej rozwiązać?

- Na jaką wysokość od poziomu drogi na mapach wynieść podmurówkę? Chodnik zazwyczaj jest kilka (ile?) cm wyżej od drogi więc podmurówka powinna to uwzględniać.

- Na jakim poziomie zrobić kostkę brukową? 5 cm wyżej niż droga? 10cm?

- Co z płotem bocznym? Chciałbym końce stykające się z ogrodzeniem frontowym zrobić na równi a te z tyłu działki ze spadkiem gruntu czyli 20cm niżej. Na takiej odległości spadek nie powinien być widoczny.

http://img814.imageshack.us/img814/7569/08ee87db695442ffb9a431c.png