PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka moc kominka do palenia rekreacyjnego ?



szczukot
24-06-2010, 18:16
Witam
Jezlei mam powierzchni uzytkowej 160 m2, to jaka moc kominka rekreacyjnego jest do tego sugerowana ? Cos kolo 8-10 kW ?
Ma to byc wylacznie palenie dla przyjemnosci. Z malym zapasem na jakies dziwne awarje CO, aby mozna bylo przynajmniej jakos w domu temperature utrzymac przez jakis czas.
I czy powinien byc to kominek z szamotem czy bez ?

Fantom

Kominki.fm
24-06-2010, 20:44
Kominek z szamotem będzie zawsze dłużej trzymał ciepło. Aktualnie wiekszość wkładów stosowanych przez naszą firmę to wkłady stalowo-szamotowe. Dobór wkładu powinien być dopasowany do parametrów komina. Ważna jest także odpowiedź na pytanie, czy zamierza Pan wykonać dystrybucję gorącego powietrza do innych pomieszczeń poza salonem? Prosiłbym także o podanie przekroju komina (średnicy?) a także przybliżonej wysokości komina.

szczukot
24-06-2010, 21:02
Komin ma cos kolo 8 m. Jak dobrze pamietam, fi 200.
Co do DGP to raczej nie - tylko typowe kratki na gorze i na dole aby chlodzic obudowe

Fantom

Jerzysio
24-06-2010, 23:22
Z piętrem czy bez ( na awarie ) ?
Jeśli parter bez DGP to tyle co na sssssaaaaaluuuuun + przyległości, czyli pewnie na 40 - 50 m2 + okazjonalne = ok. 6 kW
Pzdr
J

niktspecjalny
25-06-2010, 10:09
Witam
Jezlei mam powierzchni uzytkowej 160 m2, to jaka moc kominka rekreacyjnego jest do tego sugerowana ? Cos kolo 8-10 kW ?
Ma to byc wylacznie palenie dla przyjemnosci. Z malym zapasem na jakies dziwne awarje CO, aby mozna bylo przynajmniej jakos w domu temperature utrzymac przez jakis czas.
I czy powinien byc to kominek z szamotem czy bez ?

Fantom

Chcesz palić rekreacyjnie ale też chcesz rezerwę na CO.Utrzymać temp w domu w zimie samymi kratkami jak CO się rozjedzie na dłużej......?Zrezygnuj z tej przyjemności.Niech przyjemność z palenia ma rezerwę w postaci rozprowadzenia np powietrza.Jest to jakieś przyzwoite zabezpieczenie na wypadek W.Ale jeżeli już trzymać się tej twojej rekreacji to szamot jak dla mnie nie odgrywa znaczącej roli.Pamiętać jednak należy ,że fizyki i termodynamiki nie da się oszukać.

andrew01
12-12-2010, 16:46
Witam serdecznie,

chciałbym również prosić o pomoc przy wyborze kominka do palenia rekreacyjnego. Kominek w salonie ok 25m2, bez drzwi do kuchni i klatki schodowej. Planuję na pietrze również 2 kratki aby trochę ciepła grawitacyjnie tam poleciało. Komin o wysokości ok 8m, przekrój ok 22x14. Myślę o mocy rzędu 12kW, np. tarnavva 12kW round, przy okazji może jakiś inny kominek byłby dobry? Bo przyznam, że 3kpln jak na rekreacyjne palenie to troszkę drogawo.

Pozdrawiam
Andrzej

szczukot
19-12-2010, 19:29
Tak swoja droga moc kominka, to w rzeczywistosci chyba jego pojemnosc/ "kubatura". Kazdy kg drewna jaki wejdzie to chyba 4 kW.

Fantom

bartosz-w
29-12-2010, 17:34
Witam,

Znacie jakiś taki malutki kominek około 6-8 kw z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz? Nie chce aby mi zakłócał wentylację mechaniczną. Średnicę komina mam 200.

bohusz
29-12-2010, 19:08
Taki? 8 KW

35898
Może być bez fasady (http://www.owo.pl/12,pl_kominki-unico-hermes-12.html)

orkan73
30-12-2010, 06:50
Witam,
ja mogę polecić Jotula I 350 FL, to mały kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, u mnie działa wraz z WM i nie ma z tym żadnego problemu,
a dodatkowo mogę powiedzieć że pali się w nim super i nie ma efektu czarnej szyby. Jedyna wada to cena :-(, tani nie był ale po pół roku użytkowania
mogę powiedzieć - warto było :-)

bartosz-w
07-01-2011, 07:14
A coś poziomego? Nie bardzo podobają nam się te pionowe.Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

mp_krk
07-01-2011, 15:43
A co powiecie na zastosowanie w salonie (ok 27m2) otwartym na kuchnię (10m2), jadalnię (11m2) oraz hol kominka Hajduk Smart 2P/L do palenia rekreacyjnego (czyli bez DGP). Dodatkowo salon cześciowo otwarty na poddasze użytkowe (pustka w stropie).