PDA

Zobacz pełną wersję : wykonawca zwiekszył mi gabaryty domu



marek 421
24-06-2010, 21:10
witam może mi ktos powiedziec co mam teraz zrobić :bash:

pierwek
24-06-2010, 21:28
Napisz coś więcej - jaki masz obecnie etap budowy (stawianie ścian czy może cieśle dopiero odkryli fuszerkę). No chyba że dom stoi wykończony i geodeta wykrył to na pomiarze powykonawczym... Masz zachowane odległości od granic działki? Generalnie za takie babole odpowiada kierownik budowy i jego ubezpieczenie.

marek 421
27-06-2010, 15:11
makm postawione dopiero mury piwnicy .odkryłem to sam jak zamawiałem strop .wyszło troche wiecej
po 20 cm ma każdej scianie a kierownik cóż jak ma przyjechać na budowe to niema czasu .
i mówi tak ;niech pan buduje ja narysuje;

Flanker
27-06-2010, 18:53
Witam! art. 36a ustawy Prawo budowlane, postępowanie wg. art. 50 - 51 ust 1 pkt 3.
Najlepiej porozmawiaj z projektantem niech przeprojektuje (kosztami obciąż wykonawcę), następnie zmień pozwolenie na budowę. Gorsza sprawa jeśli masz wszystko wpisane do dziennika.
Pozdrawiam Flanker.

pierwek
28-06-2010, 06:59
20cm to nie jest wiele... jak dałem 15cm ocieplenia styropianu na ścianę to dom powiększył mi się o 15cm z każdej strony. Niektórzy dają już po 20cm styropianu...
ale jak dasz jeszcze styropianu to zrobi się z tych 20 ponad 30cm... Ta piwnica będzie ponad gruntem? Może masz po prostu grubsze ściany fundamentowe? Z czego będzie wykonana ściana budynku? Co z odległościami od granicy? Masz na "styk"?

Trociu
28-06-2010, 09:47
a kierownik cóż jak ma przyjechać na budowe to niema czasu .
i mówi tak ;niech pan buduje ja narysuje;hmm, zmienić kierownika albo na koniec jak zażąda kaski to mu powiedzieć - nie mam, niech pan przyjdzie za pół roku jak nazbieram

Trociu
28-06-2010, 09:48
makm postawione dopiero mury piwnicy .odkryłem to sam jak zamawiałem strop .wyszło troche wiecej po 20 cm ma każdej scianie

a jak grube ściany piwnicy? może da się zlicować zewnętrzną krawędź ściany piwnicy ze ścianą parteru. Potem można dać cieniej lepszego styropianu i wyjdziesz prawie na zero.

marek 421
28-06-2010, 16:59
witam sciany piwnicy mam na 25cm projekt domu to lbn 01 biuro projektowe lipinscy .chba bede cicho do odbioru .potem bede myslał.
a kierownik .cóż jak wszystko podpisuje niech sie sam martwi poten a co do odległośći od granic to niema problemu ponieważ mam dom na srodku działki a ona ma 3100m2 .
więc nic nie wadzi .ajak nawet to wkoło pole ojca .

Wojtek33
22-09-2010, 23:43
20cm to nie jest wiele... jak dałem 15cm ocieplenia styropianu na ścianę to dom powiększył mi się o 15cm z każdej strony. Niektórzy dają już po 20cm styropianu...
ale jak dasz jeszcze styropianu to zrobi się z tych 20 ponad 30cm... Ta piwnica będzie ponad gruntem? Może masz po prostu grubsze ściany fundamentowe? Z czego będzie wykonana ściana budynku? Co z odległościami od granicy? Masz na "styk"?

witam

Czy ten swoj dom odebrałeś , czy masz w trakcie budowy? ja mam własnie taki problem ze o 20 cm ( styropian ) przyczepiłs sie facet z PINB i dostałem odbioru domu i teraz mysle co z tym fantem zrobic?

sSiwy12
23-09-2010, 09:01
Moim zdaniem. Jeśli PnB było wydane przed lipcem ubiegłego roku, to można powołać się na obowiązujące wówczas prawo, a także zapis z noweli.
Rozporządzenie w sprawie WT obowiązujące do końca lipca 2009r.


§ 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary w świetle należy rozumieć jako uzyskane po wykończeniu
powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do wymiarów otworów okiennych i drzwiowych jako
wymiary w świetle ościeżnicy.
3. Określone w rozporządzeniu odległości między budynkami i terenowymi urządzeniami budowlanymi mierzy
się w miejscu najmniejszego oddalenia, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymiarów bez uwzględnienia
grubości tynków i okładzin zewnętrznych.


Jeśli z dokumentacji budowy (dziennika budowy) wynika, że ściany postawiono przed wejściem w życie noweli, to dodatkowy argument:



§ 9
4. Dla budynków istniejących dopuszcza sie przyjmowanie odległości, o których mowa w
ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin
zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio
przy granicy działki.


Ale to wszystko tylko w przypadku, jeśli zastrzeżenia dotyczą tylko odległości od granic.
Natomiast tak, czy siak,i zmiana grubości docieplenia powinna być była zaznaczona na projekcie i podpisana przez projektanta (najlepiej z adnotacją, że zakwalifikował ją jako zmianę nieistotną) – projektanta (architekta) a nie kierownika budowy.