PDA

Zobacz pełną wersję : Czym powietrze do Tarnawy na stojaku/



wacens
27-06-2010, 00:19
Witam forumowiczów!
Mam Tarnawę Primero 16 kw na firmowym srojaku. Króciec doprowadzenia powietrza z zewnątrz znajduje się w stojaku. Problem w tym, że ten króciec ma średnicę 8 cm. Pytanie jak to podłączyć, a w szczególności gdzie znaleźć przepustnicę fi 80? Z tego co znalazłem to zaczynają się od fi100. Jedyne rury o wym. fi 80 jakie znalazłem to takie wentylacyjne spiro ale blaszane sztywne, powinny się nadawać. Są do tego kolana ale jak wpiąć tam większą przepustnicę? Może jakaś redukcja, może kanały prostokątne, a może w ogóle coś innego. I czy fi 80 wystarczy na ten wkład? Logicznie myśląc skoro prodcent wkładu robi takie podejście powietrza to powinno wystarczyć, ale... Co o tym sądzą fachowcy? Ma ktoś jakiś dobry pomysł w tym zakresie?

Pozdrawiam.

bohusz
27-06-2010, 14:30
Od kilku lat nie zajmujemy się dystrubucją, ani montażem wkładów Tarnava i firm zbliżonych jak Tarnav va, Tarnava, itp.

Wydaje mi się jednak, że te wkłady posiadają fabryczną regulacje dopływu powietrza z zewnątrz... więc nie wiem po co dodatkowa przepustnica, bo myślę że chodzi o przepustnice regulowaną. No chyba że już Tatarek wypuścił przepustnice regulowane pilotem, wtedy by to miało jakiś sens, no ale nie do końca.

Nie wiem również czy te wkłady nie mają jeszcze innego oprócz króćca dopływu powietrza do spalania...

Fabryczna regulowana przepustnica dopływu powietrza z zewnątrz spełnia jednak wiele innych funkcji niż samo regulowanie jego ilością dopływu.
W nowszych wkładach reguluje się gdzie i ile powietrza ma być dostarczane. Inaczej powietrze dostarcza się podczas rozpalania, inaczej i gdzie indziej gdy wkład jest rozbujany, itd, itd.

Powietrze z zewnątrz najlepiej połączyć rurą spiro, zaciskając ją opaską na króćcu na wkładzie.

Kominki.fm
29-06-2010, 23:10
W przypadku wkładów Tarnava rozwiązanie z króćcem dolotowym powietrza jest średnio skuteczne. Wydaje mi się, iż hodzi bardziej o marketingowe stwierdzenie, że wkłady te mają możliwość podłączenia rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Moja firma montuje wkłady Tarnava, jednak dostawca ten jest w naszej drugiej dziesiątce producentów wkładów kominkowych.

Zastosowanie stojaka z króćcem dolotowym zapobiegnie zastosowaniu ewentualnej przepustnicy na końcówe rury dolotowej z powietrzem z zewnątrz.

wacens
30-06-2010, 12:29
Zastanawia mnie jeszcze czy położyć rurę 80 mm czy jednak większej średnicy z redukcją przy wkładzie ponieważ będzie tego prawie 7 metrów. Rura będzie przebiegać przez garaż na zewnątrz i innej możliwości nie ma. Ciekawe czy tak długa rura spowoduje opory przepływu przy średnicy 80 mm i czy miałoby to znaczący wpływ na efektywność takiego dostarczania powietrza.

Monti2008
30-06-2010, 21:34
Zastosowanie stojaka z króćcem dolotowym zapobiegnie zastosowaniu ewentualnej przepustnicy na końcówe rury dolotowej z powietrzem z zewnątrz.
a dlaczego ?
stojak ma regulacje przepływu ?

GL35
01-07-2010, 12:12
Powietrze z zewnątrz najlepiej połączyć rurą spiro, zaciskając ją opaską na króćcu na wkładzie.

Czy ta rura spiro musi być izolowana?
Pozdr.

bohusz
01-07-2010, 15:21
Wita
Nie ta rura nie musi być izolowana, nie ma takiej potrzeby. Lepiej jak powietrze doprowadzane do komory spalania jest ciepłe.

Dziwi mnie fakt, że użytkownicy którzy kupili wkłady kominkowe samodzielnie zadają pytania techniczne dotyczące tych wkładów na forum, przecież wystarczy napisać, zadzwonić do sprzedawcy, producenta i uzyskać odpowiedz dotyczącą konkretnego wkładu.
Tak jak to się dzieje u nas w firmie, gdy sprzedajemy wkłady z 22% vatem, czyli bez usługi montażu.

GL35
01-07-2010, 16:08
Zastanawiam się, czy nie będzie występowoło szronienie z zewnątrz na rurze jeśli w środku będzie np. minus kilka stopni, a pod kominkiem plus dwadzieścia?
Pozdr.

wacens
02-07-2010, 13:12
Wita
Dziwi mnie fakt, że użytkownicy którzy kupili wkłady kominkowe samodzielnie zadają pytania techniczne dotyczące tych wkładów na forum, przecież wystarczy napisać, zadzwonić do sprzedawcy, producenta i uzyskać odpowiedz dotyczącą konkretnego wkładu.

A mnie dziwi, że ciebie dziwi!!! To może w ogóle zamknąć to forum? Akurat pytanie czy długość rury wpływa na efektywność doprowadzenia powietrza jest pytaniem ogólnym. Oczywiście mogę zadzowonić do producenta i tak zrobię, ale wtedy odpowiedź usłyszę tylko ja, ale chyba nie taka jest idea tego forum. No chyba, że jest nią reklama własnej firmy. Niestety niektórym ta ostatnia średnio wychodzi. Pzdr.

trolik
02-07-2010, 17:18
Witam
Nie chce tworzyc nowego watku wiec zapytam tutaj: czy rura prostokatna 5x15 cm wystarczy zeby doprowadzic powietrze do 11 kw Prismy?
Rura bedzie miala dlugosc ok 5 m. Chcialem rure fi 15 cm okragla, ale developer "pomyslal" ze tak bedzie dobrze i teraz mam stres
Bede wdzieczny za pomoc
pozdrawiam trolik

bohusz
02-07-2010, 18:07
wacens
Poprostu jak zadzwonisz i usłyszysz od producenta, to wtedy podziel się z nami.
Wiadomość wtedy powinna być 100% pewna i wiarygodna, bo z pierwszej i wiarygodnej "ręki".

Ot i tyle...

GL35
02-07-2010, 20:47
I kolejny raz dzięki ..... wątek przeszedł na inny temat.