PDA

Zobacz pełną wersję : komin wentylacyjny



jaaa
27-06-2010, 11:44
Witam
Mam w domu komin 4-kanałowy który kiedyś służył jako komin do pieców kaflowych. Teraz pieców już nie ma, i chcę go wykorzystać jako komin wentylacyjny. Z tego co wiem to 2 kanały są ze sobą w pewnym miejscu połączone(tzn. brakuje jednej lub kilku cegieł). Czy taki komin może służyć jako komin wentylacyjny do pokojów??

Zbigniew100
27-06-2010, 12:35
Dokładnie wyczyścić, w miejscu uszkodzenia rozkuć i przemurować.
Będzie się nadawał.

jaaa
27-06-2010, 12:48
Jest taki problem że ściana w tym miejscu jest już zaszpachlowana i pomaowana:( Do tego komina będą "podłaczone" 4 kratki wentylacyjne z pokojów??

Zbigniew100
27-06-2010, 12:51
No to trudno , poczekasz do najbliższego remontu.
Wentylacja powinna działać.

edde
27-06-2010, 16:17
jeśli warunki na to pozwalają to może wkład jakiś zastosuj (np. od góry) i będzie ok

Zbigniew100
28-06-2010, 07:11
jeśli warunki na to pozwalają to może wkład jakiś zastosuj (np. od góry) i będzie ok

Nie jestem zwolennikiem wkładów w wentylacji.
Może to spowodować wykraplanie się pary wodnej na stalowych ściankach i zawilgocenia na dole.

Konto usunięte_12*
29-06-2010, 22:04
Jest taki problem że ściana w tym miejscu jest już zaszpachlowana i pomaowana:( Do tego komina będą "podłaczone" 4 kratki wentylacyjne z pokojów??

Czy dobrze zrozumiałem? Do JEDNEGO kanału wentylacyjnego chcesz podłączyć CZTERY POKOJE?? Jeśli tak, to duży błąd! Zasadą jest, aby każde pomieszczenie miało SWÓJ kanał wentylacyjny.

Pozdr.

M K
30-06-2010, 11:09
Czy dobrze zrozumiałem? Do JEDNEGO kanału wentylacyjnego chcesz podłączyć CZTERY POKOJE?? Jeśli tak, to duży błąd! Zasadą jest, aby każde pomieszczenie miało SWÓJ kanał wentylacyjny.

Pozdr.

Generalnie obowiązuje zasada: każde wentylowane pomieszczenie ma swój osobny kanał wentylacyjny.
Pozostaje pytanie po co wentylować pokoje?
Przy wentylacji grawitacyjnej wentylujemy: kuchnię, łazienkę i WC, kotłownię, pomieszczenie z kominkiem, garderobę.

mp_krk
01-07-2010, 10:58
Generalnie przy wentylacji grawitacyjnej zalecana jest wentylacja każdego pomieszczenia, co powinni zapewnić jej prawidłowe działanie (+ inne warunki jak prawidłowe wykonanie, nawiem powietrza z zewnątrz...)

Ale z tego co zrozumiałem w pierwszym poście komin ma 4 kanały i każdy pokój/pomieszczenie będzie przyłączony do innego. Chyba że się mylę?

M K
01-07-2010, 11:34
Generalnie przy wentylacji grawitacyjnej zalecana jest wentylacja każdego pomieszczenia

Więc według Ciebie przy wentylacji grawitacyjnej trzeba wentylować każde pomieszczenie. Tylko nie rozumiem po co? Ma więcej ciepła uciekać kominami?
Nie wystarczy wentylacja w łazience, kuchni, kotłowni, garderobie?
Każdy kanał wentylacyjny to jest dziura którą ucieka ciepłe powietrze z budynku. Im więcej takich kanałów tym więcej ciepła tracimy.
Wentylacja grawitacyjna jest nieprzewidywalna. Może czasami działać nieprawidłowo i zamiast wywiewać będzie nawiewać.
Kanały wentylacji grawitacyjnej powinny być tylko w pomieszczeniach w których według norm być muszą.

mp_krk
01-07-2010, 11:55
Masz racje, normy nakazuja w ktorych pomieszczeniach powinna byc wentylacja, czyli kuchnia, lazienka, kotlownia, garaz...Wychowalem sie jednak w domu z brakiem kanalow wentylacyjnych w pokojach i wiem jakie sa problemy z grzybem na scianach...zwlaszcza po wymianie starych dwuskrzynkowych okien na pcv (fakt, bez nawiewnikow); nawet jesli masz nawiewniki w nowych oknach to powinienes nie miec progow w drzwiach by byl "swobodny" przeplyw powietrza do pomieszczen z wywiewem pod skrzydlem .

Zreszta jak sam wspomniales, wentylacja grawitacyjna moze dzialac odwrotnie...tak wiec wg norm powinny byc w pomieszczeniach w/w, wg mnie w kazdym...ale to tylko moje zyciowe obserwacje oraz to co zdobylem po lekturze FM...

M K
01-07-2010, 12:20
Zreszta jak sam wspomniales, wentylacja grawitacyjna moze dzialac odwrotnie...tak wiec wg norm powinny byc w pomieszczeniach w/w, wg mnie w kazdym...ale to tylko moje zyciowe obserwacje oraz to co zdobylem po lekturze FM...

To jest właśnie podstawowy błąd.
Myślimy że jak w każdym pomieszczeniu będzie kanał wentylacyjny to nie będzie wilgoci i grzyba.
Jeżeli wilgoć była tam wcześniej to nawet dodatkowe kanały wentylacyjne nie zlikwidują jej.
Po założeniu nowych szczelnych okien szybko pokazuje się grzybek. Czemu tak się dzieje?
Szczelne okna nie wpuszczają powietrza do domu i wentylacja grawitacyjna wtedy nie działa.
Występuje wtedy zasysanie powietrza do budynku kominem.
Żeby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo trzeba do budynku dostarczyć powietrze z zewnątrz.
Poprzez: nawiewniki, nacięte uszczelki, rozszczelnienie, wietrzenie..

Konto usunięte_12*
07-07-2010, 20:56
Żeby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo trzeba do budynku dostarczyć powietrze z zewnątrz.
Poprzez: nawiewniki, nacięte uszczelki, rozszczelnienie, wietrzenie..
No właśnie! W przypadku domków jednorodzinnych proponuję nawet uchylone okienko w piwnicy lub garażu, aby powietrze wchodzące do budynku miało jak najdłuższą drogę do pomieszczeń mieszkalnych i mogło się po drodze ogrzać. A zamiast stałych kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach innych, niż "przewiduje norma" zalecam zastosowanie anemostatów wywiewnych. Można sobie wtedy regulować wypływ powietrza lub nawet zamknąć anemostat, gdy występuje "cofka". Widziałem takie rozwiązania w praktyce wykonane przez majsterkowiczów i działające z powodzeniem.