PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty-zapomniano



zezo
23-02-2004, 10:34
Witam wszystkich, mam taką sprawę co poradzicie zielonemu budowlańcowi aby nie zaspomnieć na etapie fundamentów, np. aby nie kuć betonu to trzeba rrozprowadzić kanalizację, ale o czym jeszcze nie wolno zapomnieć



Pozdrowienia dla wszyskich budowlańców.

RomanP
23-02-2004, 10:40
Starałem się bardzo. Zostawiłem wszystkie przepusty jakie tylko mogą być. I. Żona zmieniła miejscami pokój z łazienką. Uzasadnienie logiczne nie protestowałem. Hydraulik miał odmienne zdanie, niż ja parę lat temu o przebiegu rur odprowadzających i zasilających. Uzasadnienie logiczne nie protestowałem. I z moich "cwanych" otworów nie ostał się żaden. Zaizoluj dobrze. Zanim dojdziesz do hydrauliki jeszcze wszystko się zmieni (gmina będzie miała w planach kanalizację zamiast szamba, wylot na innym poziomie - też mnie trafiło). I tak będziesz kuł. :wink:

Uller
23-02-2004, 10:41
O izolacji poziomej. która będzie łączona z izolacja pionową.
Warto też jeżeli zachodzi taka potrzeba wykonać drenaż zaraz po wykonaniu ław fundamentowych.

jArti2
23-02-2004, 16:15
Ni edaj się nabrać na gadki że wsypywany piasek sam się ubije. Wsypuj stopniowo 20-30cm i ubijaj mokry piasek

gaga2
23-02-2004, 16:20
Jeśli myślich o instalacji odgromowej - pamiętaj o wyprowadzeniu przewodów uziemienia ze zbrojenia - PRZED zalaniem betonem. U nas zapomnieli...
Pozdrawiam,
gaga2

deha
23-02-2004, 22:58
Doprowadzenie rury z powierzem do kominka i wprowadzenie rury z wodą z wodociągu.

ArtMedia
24-02-2004, 09:28
Witam.

Jeśli przyłącze kablowe i/lub podziemne telefoniczne, to także dodatkowe przepusty na to...

Sebastian

25-02-2004, 00:49
Mam nadzieję że usunąłeś humus, jeżeli nie zrób to koniecznie.
Arti dobrze radzi, piasek syp warstwowo polewaj wodą i ubijaj.

magi
24-03-2004, 09:40
Post wyciągający
:D

mik99
24-03-2004, 18:10
Jeśli myślich o instalacji odgromowej - pamiętaj o wyprowadzeniu przewodów uziemienia ze zbrojenia - PRZED zalaniem betonem. U nas zapomnieli...
Pozdrawiam,
gaga2
Ciekawa uwaga, myślałem, że wszystko sobie zaplanowałem, a o to umknęło.

dzięki :wink:

ryby
24-03-2004, 19:39
Jeśli myślich o instalacji odgromowej - pamiętaj o wyprowadzeniu przewodów uziemienia ze zbrojenia

Zbrojenie mam zamówione i będę sam je kładł oraz zalewał ławy.
Z czego mają być wykonane przewody uziemienia i jak je łączyć z zbrojeniem, na której ścianie wyprowadzić itp.?

ryby
01-04-2004, 21:56
Halo, nikt tego nie czyta? A ja mam w poniedziałek zalewać fundamenty.

inwestor
02-04-2004, 11:26
Ryba
Pospawaj ze sobą pręty zbrojeniowe na ok. 5cm zakładkę - musi być ciagłość elektryczna całego zbrojenia w fundamencie (strzemion nie spawaj to byłaby już przesada). We wszystkich rogach budynku oraz nie rzadziej niż co 15...20m (obwodu) musisz wykonać wyprowdzenie - kawałek bednarki ok. 3m z FeZn 25x4mm dospawany do prętów zbrojeniowych wystawiony na zewnatrz budynku poza ławę fundamentową. Dodatkowo jeszcze jedno wyprowadzenie tam gdzie bedzie zainstalowana główna szyna wyrównacza instalacji elektrycznej - najczęściej w pobliżu głównej tablicy elektrycznej budynku. Nie oszczedzaj na ilości wyprowadzeń to sprawa groszowa jak nie wykorzystasz wszystkich to mała strata gorzej gdyby miało zabraknąć.
Pozdrawiam

ryby
02-04-2004, 15:38
inwestor
pospawać niestety nie dam rady, gdyż działke mam w szczerym polu a zbrojenie zamówione gotowe na poniedziałek rano. Czy jeżeli nie ma zachowanej ciągłości zbrojenia, mogę jakoś inaczej ta bednarkę montować? np. skręcenia śrubami?
I jak należy wyprowadzać bednarkę tj. górą przez ścianę fundamentową czy też prosto z łąwy w ziemię w kierunku od budynku?
Cholera nie myślałem wcześniej o czymś takim jak bednarka i stąd moje nerowowe i dla niektórych oczywiste pytania.

mik99
02-04-2004, 18:03
czytam....czytam... wiem coraz więcej i niebawem sam w praktyce sprawdzać będę
Dziękuję za uwagi pomocne mi są bardzo:wink:

ryby
02-04-2004, 18:06
mik99
a kiedy zaczynasz?

mik99
02-04-2004, 18:09
niebawem :wink:

ryby
02-04-2004, 18:20
Powiem Ci, że im bliżej jestem kolejnego etapu to dostaje mętliku w głowie. Dlatego cholernie się cieszę, że coś już zrobiłem i mogę o tym zapomnieć i iść dalej. :)

mik99
02-04-2004, 18:42
Wyślij fotki z budowy... udanego weekendu 8)

inwestor
02-04-2004, 20:23
Ryba
Poskręcaj śrubami M10...M12, okręć drutem i czym tam jeszcze masz pod ręką. Możesz w hurtowni elektrycznej kupić specjalne złączki do prętów (pytaj o elementy do budowy piorunochronu). Pręty zbrojeniowe w taki czy inny sposób muszą być ze sobą połączone.
Bednarkę również przykręć śrubam i wyprowadź na zewnątrz do gruntu lub w ścianie fundamentowej zależy jak ci później będzie wygodniej połączyć z piorunochronem. Ja u siebie prowadziłem w ścianie fundamentowej - cały fundament miałem betonowy monolityczny.
Pozdrawiam

ryby
02-04-2004, 20:28
Inwestor
i chyba tak będzie zrobione :) .
dzieki za info.
Prawodpodobnie wyprowadzę ję w poblizu miejsce gdzie będzie rozdzielnia ale powiedz mi jeszcze po co mam to robić w każym narożniku?

inwestor
02-04-2004, 20:37
Inwestor
i chyba tak będzie zrobione :) .
dzieki za info.
Prawodpodobnie wyprowadzę ję w poblizu miejsce gdzie będzie rozdzielnia ale powiedz mi jeszcze po co mam to robić w każym narożniku?
Jak kiedyś przyjdzie ci ochota na piorunochron to właśnie w narożnikach budynku i co 15...20m będziesz miał gdzie podłączyć przewody odprowadzające od piorunochronu. Uważaj tylko na kolizje z oknami i drzwiami wejściowymi. W pobliżu tablicy elektrycznej wyprowadzasz tylko jedną bednarkę.
Pozdrawiam

ryby
02-04-2004, 20:41
A czy można w ten sposób, że przewody pójdą po dachu dwuspadowym w dwie strony, zejdą się w jednym punkcie i wspólnym przewodem zostaną odprowadzone do gleby?
aha, i jaki jest koszt wykonania tej instalacji tj. bednarka i przewody do piorunochronu. Chyba, że w skład wchodzi coś jeszcze.

inwestor
02-04-2004, 21:05
Niestety tak nie można zrobić. Przewody odprowadzające czyli łączące (zwody) piorunochron na dachu z uziomem fundamentowym musza być minimum dwa. Koszty całej instalacji to kilkaset złotych. Instalacja składa się ze zwodów - część na dachu zwykle z drutu FeZn 8mm, przewodów odprowadzających - przewody łączące zwody z uziomem drut FeZn 8mm oraz uziomu. Przewody odprowadzajace zwykle łaczy się z uziomem przy pomocy złącza kontrolnego pozwalajacego wykonać pomiar rezystancji uziomu. Piorunochron możesz w najprosty sposób wyobrazic sobie jak sam stelaż od namiotu rozpostarty nad domem i podlączony z uziomem w miejscach słupków.
Pozdrawiam

Bio
02-04-2004, 21:18
Może przeoczyłem i jest to w Waszych postach,ale należy wiedzieć o tym zeby nie przekopać dolnego poziomu fundamentu.Jeżeli już to nastapi to lepiej odżałować kilka szufli betonu w to miejsce niz uzupełniać zruszonym gruntem.

ryby
02-04-2004, 21:23
Bio
Ja dzisiaj kopałem i w kilku miejscach poszło za głęboko o ok. 5-10 cm.
W te miejsca podrzuciłem troche gliny, w której kopałem.
Jak to się może skończyć? :-?
Z drugiej strony trudno mi sobie wyobrazić, że możliwe jest idealne wykopanie ław.

inwestor
02-04-2004, 21:40
Wybierz tą gline z wykopu i wyrównaj wykop pogłębiając go lub zalewajac betonem w miejscach przegłębień. Jeśli zostawisz glinę to ławy mogą nierówno osiadać i pękać.
Pozdrawiam

ryby
02-04-2004, 21:43
Nawet jeśli są zbrojone?

inwestor
02-04-2004, 21:47
Zbrojenie nie pomoże jak będzie nierównomiernie siadać to i tak popęka .
Pozdrawiam

art63
02-04-2004, 21:59
Ja już zrobiłem fundamenty, ale może coś wkopać ,( jeszcze całkiem nie pozasypowałem )żebym później nie musiał znowu rozkopywać ?

Bio
02-04-2004, 22:02
Zawsze uważałem ,że fundament jest tak ważną częścia budynku,że wyrównywanie dna wykopu zostawiałem dla siebie.Robiłem to szuflą.Coś w rodzaju zamiatania lużnego podłoża.

ryby
02-04-2004, 22:04
To po cholerę to zbrojenie, jeśli nie pomoże przy nierównomiernym osiadaniu? :evil: :evil:

Bio
02-04-2004, 22:49
Właśnie pozwoli na równomierne osiadanie.Zawsze budowle osiadaja,chyba, że są posadowione na litej skale.Jezeli obok Twego domku przejedzie kolumna czołgów NATO,to domek może zagłebić sie w ziemi o kilka milimetrów (ze strachu :)).Dowcipkuje, ale tak jest.Grunt moze osiadać w róznych miejscach różnie.Nawet jak bedziesz starał sie zrobic to bardzo dokładnie(wyrównanie gruntu) to i tak popełnisz jakieś błedy.Zbrojenie to likwiduje.Czym błedów mniej tym lepiej.

ryby
02-04-2004, 23:01
Bio
Ale czy to zbrojenie spełni swoją role, jeżeli podsypywałem wykop pod ławy o jakies 5 cm? Może nie do końca podsypywałem ile rozgarniałem na dnie wykopu powstałe nierówności. I czasem było tego własnie ok. 5 cm
a na pewno nie 10 czy 20 cm.

Bio
02-04-2004, 23:26
Rybo ! Nie potrafie odpowiedzieć Ci na pytanie,bo nie widzę gruntu.Jeżeli jest to zwir to polej go równomiernie woda.Tylko nie zrób stawu w wykopie.Sądzę ,ze te 5 cm szkód Ci nie narobi.Inaczej sprawa wyglada jak jest 25. Głowa do góry ! Bedzie dobrze !

ryby
02-04-2004, 23:29
Jest to naprawdę niezła glina, zalewać mam w poniedziałek a w niedzielę ma delikatnie padać :) .
Poza tym jak już napisałem ława jest zbrojona a budynek parterowy.
Ale nie powiem, ciśnienie mi się podniosło.
jutro porozmawiam jeszcze z kierownikiem i w razie czego...szpadle w dłoń.
Choć mam nadzieję, że nie.
pzdr.

Bio
02-04-2004, 23:50
Bedzie dobrze.Przykro mi,ze podniosłem Ci ciśnienie,ale widząc jak podchodzisz do sprawy jestem pewien,ze domek Twój bedzie wykonany super. Kielnie w dłoń :)

ryby
03-04-2004, 17:53
Odbyłem dzisiaj krótka rozmowę z kierownikiem i ... pojechałem na działkę, gdzie w godz. 15.00-18.00 zdjąłem warstwę podsypanej gliny, popijając z przyjemnością piwko :D .
Było tego w granicach 5 do 10 cm i mimo, że wczoraj wydawało mi się to dobrze ubite, dzisiaj pięknie się kruszyło :( .
A teraz na dnie mam twardą nienaruszoną glinę i jestem dużo spokojniejszy.
Pozdrawiam.

Bio
03-04-2004, 18:56
Ale nabroiłem :) Zakwasy też mi darujesz ? :)

ryby
03-04-2004, 19:01
Wprost przeciwnie-dziękuję za cenną uwagę. Dobrze, że dowiedziałem się teraz, że tak się nie robi a nie np. gdyby jednak ściany zaczęły siadać i wytłumaczyłbym kierownikowi mój genialny pomysł z podsypaniem.
Jestem winny piwko
Pozdrawiam.
I naprawdę przyjemnie się "wiosłowało" w taką pogodę.

ryby
04-04-2004, 13:51
Jutro zalewam ławy a tutaj niespodziewanie zapowiadają przelotne opady deszczu. Jeżeli mają być to tylko przelotne opady, to czy należy przykryć ławy folią po zalaniu?
I drugie pytanie: w ramach pielęgnacji betonu co ile godzin podawać mu wodę? Upałów raczej w tym tygodniu nie będzie.

mik99
04-04-2004, 14:12
Ryby: mieszance betonowej szkodzi zbyt szybkie wysychanie - pojawiają się rysy skurczowe. Natomiast nadmiar wody również nie jest zbyt korzystny może osłabić parametry betonu: dotyczy pierwszych godzin.

Ja swoje ławy przed zalaniem wykładam folią budowlaną z odpowiednim zakładem, który później na nie zakładać będę i w ten sposób uporam się z izolacją poziomą i zagwarantuję ochronę przed zbyt szybkim wysychaniem betonu (nie mam czasu na spacery z wiadrem w ręku).

polecam :wink: