PDA

Zobacz pełną wersję : czy działka budowlana moze sie zmienić w rolną?!!



agnes7
29-06-2010, 11:34
Witam,

Znalazłam ciekawa oferte kupna nieruchomosci.
Stan działki ( 30 arów) na dzien dzisiejszy to rolna z zabudowaniami. Stoi na niej dom ok.100m2 (na fundamencie) i budynki gospodarcze. Wszystko wyznaczone na mapce.
Własciciele tej dzialki kupili ją jako budowlaną gdy obowiązywał plan zagospod.przestrzennego. W 2003 ten plan wygasł, teraz nie ma go wcale, wiec gmina zmienila ludziom dzialki na rolne. Czy takie cos jest wogole dopuszczalne? Czy nie bede miec jakis problemow jesli kupie taką dzialke? Notariusz powiedzial, ze bedzie ona sklasyfikowana jako zabudowa zagrodowa. I czy moge starac sie o zmiane na budowlaną. Aktualni wlasciciele mowia ze lepiej poczekac az bedzie plan i wtedy gmina sama zamieni te dzialki spowrotem na budowlane. Przyznaje ze jest to dla dosc dziwne, zeby gmina tak sobie robila co chciala.

voytas80
30-06-2010, 09:39
Idź do gminy i zapytaj się jakie mają plany związane z terenem na którym jest ta działka.
Jeżeli kupujesz za gotówke to nie ma problemu, rozumiem że dom stoi :) nie wiem jak bank patrzą na takie rolne nieruchomości

Arnika
16-07-2010, 17:49
Ja miałam działkę budowlaną, którą mi zmienili w sad ! w nowym planie zagospodarowania! Nikt mnie o tym nir poinformował, i niestety, działka, która miała być sprzedana na budowę domu- działka stoi.... za ogródek działkowy jej nie puszczę....No cóż.... Zycie...
Burmistrz rozłożył ręce, a ja dostałam po kieszeni...
Teraz gimnastykuję się o przywrócenie jako budowlaną... Dodam, że moja działka jest w mieście, na osiedlu domków jednorodzinnych, otoczona 5 domami w pełni uzbrojona...
I teraz to ja się muszę gimnastykować , a gmina ma to w pupie....

Czy jest jakiś paragraf na zaskarżenie PZP.... ?

greenleaf
26-07-2010, 14:28
A ja mam coś w następującym temacie:

Jest na sprzedaż dzialka rolna - plan zagosp. przestrzennego wygasł, ale Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (zatwierdzone uchwala gminy) dla dzialki przewiduje zabudowe mieszkaniową.

I pytanie - brać i szybko skladac o warunki zabudowy
czy
nie brac - bo sie moze gminie zmienic opcja i z zabudowy beda nici.

Vafel
26-07-2010, 14:33
Hmm... ale coś tutaj jest nie tak. Jak masz działkę rolną i Ci ją zmienią w budowlaną, to zaraz musisz płacić opłatę na rzecz gminy wynikającą ze wzrostu wartości Twojej działki. Więc analogicznie, skoro masz budowlaną i Ci ją zmienią na rolną/sad, to gmina powinna Ci zapłacić odszkodowanie wynikające ze spadku wartości Twojej działki. Czy nie tak?

Arnika
26-07-2010, 20:41
Vafel... no na logikę tak... Ale niestety nie zapłacili, nie poinformowali, że zmieniają, a działka straciła jak nie wiem... Miałam sprzedać na budowę i się zdziwiłam... Kasa przeliczona z działką, i zabrakło.
Teraz gmina ma to w nosie, coś mają zrobić, ale za dwa lata.... Może dłużej... A ja chciałam natychmiast....

Chciałam wiedzieć, czy jest jakiś paragraf na niedouczonych radnych, którzy z lekką ręką zatwierdzili PZP i zmienili z działki budowlanej w sad.... Taki, który by przywrócił moją działkę do budowlanych.... Tym bardziej, że jest na osiedlu domków jednorodzinnych pomiędzy 5 innymi domkami!
No bo co mi przyjdzie z rekompensaty, jak trzeba by było się sądzić.....

Arnika
26-07-2010, 20:45
A ja mam coś w następującym temacie:

Jest na sprzedaż działka rolna - plan zagosp. przestrzennego wygasł, ale Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (zatwierdzone uchwala gminy) dla działki przewiduje zabudowę mieszkaniową.

I pytanie - brać i szybko skladac o warunki zabudowy
czy
nie brać - bo się może gminie zmienić opcja i z zabudowy będą nici.



Jak masz role i po dobrych pieniądzach, i w mieście to bierz i się nie zastanawiaj, możesz sprzedającemu po marudzić, że to rola, żeby zbić z ceny...
Ale sprawdź w gminie/starostwie plan zagospodarowania, albo warunki i weź to na piśmie. Pilnuj kiedy będą zatwierdzać plan i złóż jakby co wniosek o pozwolenie na budowę... Ale może wtedy gdy ziemię nabędziesz, żeby właściciel nie podniósł ceny....

orcam
03-08-2011, 12:02
Witam wszystkich ja mam małe pytanie może ktoś będzie mógł pomoc. Moja mama posiada działkę która jest zapisana oraz zarejstrowana oraz zapisana w akcie notarialnym jako ogród i tu moje pytanie czy można ją przekształcić na budowlaną. Jeżeli tak to jak się do tego zabrać. Jakakolwiek rada o Was będzie dla mnie na pewno pomocna. Pozdrawiam serdecznie.

ludwik_13
04-08-2011, 16:30
TO nie do końca tak. Renta planistyczna dotyczy sytuacji , gdy działka jest przedmiotem obrotu. I wynosi tylko określoną część wzrostu/ spadku wartości nieruchomości. Jaką - powinien określać to mpzp. Problem taki, że rolnej może nikt nie chcieć kupić.

Arnika
05-08-2011, 13:02
Ludwik_13 i tak jest. Budowlaną było kilka osób zainteresowanych, sadem już nikt, no chyba, ze za tak śmieszne pieniądze, że stwierdziliśmy z mężem, że ją zostawimy choćby dla dzieci.... Jak przekształcili działkę budowlaną na sad to cena okrutnie spadła, a w PZP było wyraźnie napisane, że nie mogę nawet domku letniskowego postawić. Działka jest w willowej dzielnicy domków jednorodzinnych... i gdzie tu sens i logika????????


Okram.... wystąp o plan zagospodarowania przestrzennego albo o warunki zabudowy i zobaczysz czy na tym terenie mógłbyś się budować.... Jeśli tak to pilnuj, żeby nie zmieniono warunków zabudowy w przyszłym, lub może przekształcanym właśnie teraz planie zabudowy przestrzennym. O taki plan występujesz do gminy, UM...
Jeśli działka jest w obrębie miasta to już od 2010r nie trzeba odrolniać działki pod budowę ( jeśli nic nie pokręciłam ).
Podjedź do gminy i się popytaj jaki ma obecnie działka nr taki i taki, karta map itd... i jaki jest status, i czy możesz się na niej budować.
Życzę powodzenia :)

ludwik_13
06-08-2011, 18:42
To teraz tylko trzeba czekać. Można wnioskować do gminy o wszczęcie procedury zmianu mpzp, ale nie mają takiego obowiązku. Trzeba śledzić na bieżąco stronę bipu , może przystąpią do takiej zmiany i wtedy trzeba trzymać rękę na pulsie. Warto uderzyć do swojego radnego - powinnu mieć dyżury w biurze rady miasta/gminy. W końcu jesteście wyborcami - niech dbają o ich interesy.

Medżik
13-08-2011, 22:07
Witam. Proszę o podpowiedź w następujacej kwestii. Jesteśmy w trakcie zakupu nieruchomości składającej się z dwóch działek- pierwsza 29 arów, rolna zabudowana domem ok. 60m2 na fundamencie (oznaczenie gruntu B-RVI) wraz z przylegającą do niej drugą działką rolną 40 arów (RV). Dla tych terenów nie ma MPZP natomiast w Studium uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego działki powyższe przeznaczone są na cele rolne. Ubiegaliśmy się o kredyt hipoteczny na ich zakup i do dnia przedstawienia przez bank decyzji kredytowej pozostawalismy w błogiej nieświadomości, że mozemy max. otrzymać tylko 60% wnioskowanej kwoty z tego powodu, że dom stoi na gruncie rolnym (Panu doradcy z banku jakoś umknął ten szczegół, sami tym bardziej na to nie wpadliśmy). I jak to w życiu bywa brakuje nam oczywiście pozostałych 40%. Bardzo zależy nam na kupnie tej właśnie nieruchomości (tym bardziej, że wpłaciliśmy zadatek) więc kombinujemy co zrobić i tu pytanie zasadnicze CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZMIANY STATUSU DZIAŁKI tak, aby bank uznał grunt, na którym stoi dom za działke budowlana a nie rolną? Chodzi mi oczywiści o dokonanie tej zmiany przez obecnych właścicieli przed faktem zawarcia umowy. Z góry dziękuję za odpowiedź wszystkim życzliwym, którzy zechcą coś doradzić.

Arnika
14-08-2011, 09:37
Z tego co piszesz, to część działki jest na gruncie B-RVI.
B -RVI kiedyś oznaczało działka budowlana na ziemi roknej klasy VI ( to słaba klasa ziemi....)
Czyli, nie powinnaś mieć problemów z otrzymaniem WZ na ten kawałek ziemi. , a to, że kupujesz jeszcze kawałek ziemi to chyba tylko na + ...
Jak może być działka zabudowana domem, z oznaczeniem B-RVI być przeznaczona na cele uprawy roli. A czy te działki sąsiadują gdzieś z drogą?
Bo jeśli tak, to do 50m od drogi był kiedyś przepis, że można było się budować. Nie wiem jak jest teraz. Aaaa i czy te działki są w obrębie miasta, czy wsi?
Dopytaj jeszcze w swojej gminie.... , i nie daj się zbyć. Na tej działce przecież stoi dom....

Medżik
14-08-2011, 13:15
Dziękuję Ci Arniko za odpowiedź. Z tego co piszesz to wnioskuję, że bank uzna działkę za budowlaną jeśli będą warunki zabudowy, czy dobrze rozumiem? Z uzyskaniem warunków zabudowy rzeczywiście nie powinno być problemów- pytaliśmy już w gminie pod kątem planowanej w przyszłości rozbudowy. Nie wiem tylko dlaczego bank nie poprosił nas o owe warunki podczas gromadzenia dokumentacji. Jeśli chodzi o samą działkę to ma ona bezpośredni dostęp do drogi publicznej, ale umiejscowiona jest w głębokiej wsi. Pozostaje nam czekać z wyjaśnieniem do wtorku, ponieważ pracownik banku chyba miał stracha nas osobiście powiadomić i wysłużył się swoją koleżanką, która zadzwoniła z tą "wspaniałą" wiadomością w piątek o 17.55 więc nie mieliśmy już szans na wyjaśnienie czegokolwiek. No to mamy z mężem dluuuuuuugi weekend w nerwach. dziękuję i pozdrawiam.