PDA

Zobacz pełną wersję : Domy modułowe - dużo tańsze?



wisienka7
02-07-2010, 09:34
Czy słyszeliście o domach modułowych? Kojarzę jedynie, że takie domy mogą być o 50% tańsze w wykonaniu niż takie tradycyjnie budowane. Jeśli znajdzie się ktoś lepiej zorientowany w temacie, to będę bardzo wdzięczna za uświadomienie mnie. :)

zibioff
07-07-2010, 14:09
Myślę, że 50% to przesada...ale o 20-25% całkiem możliwe. Domu modułowe są w Polsce chyba dość młode. Ceny firmy Bumatti czy też Dodo Dom - są delikatnie mówiąc przegięte, choć fajne - nad dodo to się nawet zastanawiałem...
Innych chyba nie znam - choć wiem od gościa, który mi robił projekt wnętrza itp..że ma powstać taki dom z kontenerów morskich ok.110m2 z garażem ( które są jedynie el. konstrukcyjnym ) z pełnym wyposażeniem podłogami, kuchnią, łazienkami, pompą ciepła - słowem pod klucz za jakieś 380 tys...Czy to taniej? Zależy co będzie w środku - podobno full exclusive. Wewnątrz ściany z kamienia, szkło, kuchnia z pełnym wyposażeniem, mozaiki szklane i indywidualnie projektowane lampy oświetlenia - całe ściany przeszklone na ogród. Widziałem jakieś tam wizualizacje. Wygląda to fajnie - ale jeszcze nie stoi, więc ciężko stwierdzić...Brzmi nieźle i jeśli faktycznie da radę w tej cenie zrobić ekskluzywne wnętrze pod klucz bez dotykania moich "inwestorskich palców" - to bym się nawet zastanowił, bo mi wydaje się nie drogo....
1000zł za metr - w tradycyjnym budownictwie, pewnie też możliwe - ale co zrobić jak człowiek np. ja nie ma czasu ani wiedzy żeby samemu cegły stawiać...

jkol
16-11-2010, 08:34
Podam ci przykład domu, który sam mam zamiar postawić.

Cena: 1650 PLN/m2 netto (+7% VAT na chwilę obecną)

Cena zawiera dom wykonany kompleksowo z wnętrzem (panele podłogowe, ściany i sufity z tapetą i malowane, instalacje wod-kan+elektryczna+TV z osprzętem).
Konstrukcja szkieletowa, ocieplona 15 cm wełny w ścianach, suficie i podłodze. Standardowe pokrycie zewnętrzne to tłoczony panel stalowy pokryty PCV i malowany proszkowo (panele PCV + 100 PLN/m2, krycie płytą OSB 3 do samodzielnego tynkowania w cenie). Podłoga - płyta OSB 3 22-26 mm grubości (pod nią jest wełna minerlna). Całość jest przymocowana do stalowej ramy (ok. 30 cm wys.) i w ten sposób osadzana na gruncie (fundamencie).
Dodatkowo można zamówić przyzwoitą łazienkę za 4000 PLN netto (kabina prysznicowa z jaccuzi, głęboki brodzik typu "mała wanna", kompakt WC, umywalka, pojemnościowy ogrzewacz wody).
Dom może mieć 6 lub 7 m szerokości (2 moduły 3 lub 3,5 m) i długość do ok. 12-13 m.

Miałem okazję być w 3 takich domach (jeden w wersji mieszkalnej, 60m2 i dwa w wersji letniskowej, jest to atrakcyjna propozycja jak dla mnie).

krzysztof czajka
20-11-2010, 19:01
przybliżcie mi temat domów modułowych. Nic mi to nie mówi. Co to za metoda stawiania domów?

jkol
20-11-2010, 19:55
Jest to dom budowany z elementów wielkogabarytowych, np. całe ściany z osadzonymi już oknami i drzwiami albo 2 połówki domu dostarczane są gotowe na działkę i tam tylko montowane. Ot takie duże puzle lub składanie domku z pudełek;) Wrzuć sobie w wyszukiwarkę muratora hasło "domy modułowe" to dostaniesz kilka artykułów na ten temat.
Oszczędzasz czas, konieczność nadzoru nad wieloma ekipami wykonawców, bałagan na terenie budowy i pieniądze. Taki dom, budowany taśmowo w zakładzie, a nie na działce, może być składany z materiału kupowanego przez wykonawcę w hurcie, co odbija się na cenie. Jak mówię znajomym ile płacę za metr to patrzą jak na wariata. U nas nadal pokutuje przekonanie, że nie da się budować tanio, solidnie i szybko. Musi być betonowy bunkier o powierzchni 200 m2, który wpędza inwestora w długi i nerwicę na długie lata :-( Jeśli nie potrzebujesz pałacu a'la Michael Jackson to jest to dobra propozycja.

an-bud
21-11-2010, 14:00
jak to mówią reklama dźwignia handlu

pozostaje jeszcze tylko udowodnić w liczbach wymiernych że Cena: 1650 PLN/m2 netto (+7% VAT na chwilę obecną) za drewniany szałas to taniej niż 1000zł/m2 brutto za betonowy bunkier

Do jakiego stanu?

Gustaw Fijak
21-11-2010, 22:08
znowu nieudolnie ktos zacznie gadac o systemie firmy P?

jkol
22-11-2010, 10:26
jak to mówią reklama dźwignia handlu

pozostaje jeszcze tylko udowodnić w liczbach wymiernych że Cena: 1650 PLN/m2 netto (+7% VAT na chwilę obecną) za drewniany szałas to taniej niż 1000zł/m2 brutto za betonowy bunkier

Tak jak wspomniałem miałem okazję być w kilku domach wybudowanych przez tę firmę zanim zdecydowałem się na tę konkretną ofertę. Drewnianego szałasu to nie przypomina. Lekkie konstrukcje szkieletowe dominują w krajobrazie takich krajów jak Kanada, USA, Australia, Szwecja, Norwegia, Finlandia. Jeśli tam się sprawdziły to raczej u nas też. Wędrując parę razy po Skandynawii zwracałem uwagę na jakość i trwałość tych domów. Stały po 100 lat i więcej nie robiąc wrażenia zbytnio zużytych. Budując zgodnie ze sztuką można mieć dobry dom. Jak każda technologia ta również ma swoje wady i zalety. U nas mało popularna. Niestety również przez takie osoby jak mój adwersarz, co to ma mnóstwo postów ale wydaj się, że ograniczone horyzonty. Nie twierdzę, że moja oferta jest tańsza. Ale za dom "pod klucz" jest to raczej tanio w rejonie warszawskim. Wydaje mi się, że cena 1000 zł/m2 brutto domu murowanego dotyczy stanu surowego, a nie takiego jaki mi zaoferowano.
Zresztą wszystko można zweryfikować. Wystarczy wybrać się do domu modelowego, przedyskutować sprawę z przedstawicielem firmy (tak jak ja to zrobiłem) i wyrobić sobie własne zdanie.

jkol
22-11-2010, 10:27
znowu nieudolnie ktos zacznie gadac o systemie firmy P?

Jeśli do mnie pijesz to nie wiem o jakiej firmie mówisz. Moja ma nazwę na A.

jkol
23-11-2010, 07:57
Przeczytałem.

Innym też polecam.

Jak widać osoby gardłujące przeciwko technologii szkieletowej na ww wątkach praktycznie nie mają żadnych logicznych i sensownych argumentów. Natomiast ci, którzy im krytycznie odpowiadają posługują się dość przyzwoitymi argumentami. Widać wyraźnie, że wśród przeciwników tej technologii pokutują głównie różne stereotypy i brak logicznej umiejętności interpretacji faktów. Jeśli ktoś np. twierdzi, że wadą domów szkieletowych jest słaba jakość materiałów i wykonania to jest to odwracanie kota ogonem. To wina i problem inwestora, że wybrał partaczy na wykonawców i wziął się sam za coś na czym się nie zna. Zupełnie inna sprawa, że dom szkieletowy wymaga dobrej jakości materiałów i wykonania - to jego cecha. Jeśli ktoś chce może to wymaganie uznać za wadę, ale nie pleść bzdur, że wszystkie szkieletowce są tak wykonywane. Takich kwiatków można by cytować z powyższych linków mnóstwo. Większość można by skwitować powiedzeniem: psy szczekają, karawan idzie dalej. Jak zauważyłem rozsądne i krytyczne opinie zostały tam dodane najczęściej przez ludzi o dużym stażu na forum. Przytoczę choć mały fragment ilustrujący poziom argumentacji przeciwników i konkretne odpowiedzi urzytkownika:



brzoza i co ta reklama chciala nam powiedziec ? ze ktos bubla zbudowal... ze sciany pekaja, ze pozar, ze zamarza ? myslisz ze jakby zbudowali w takim systemie z czego innego to nie bylo by tego wszystkiego

Brak bezpiecznika różnicowo prądowego, tzn niby jest ale atrapa bo nie podłączony - stąd pożar.
Rurki bardzo słabo izolowane, podczepione drutem do legarów zamarzają na kość w niskiej temperaturze. Razem z nimi rury od wody bieżącej.
co za roznica w tym przypadku z czego sciany sa zbudowane

I powiem wiecej, moj 20 letni prawdziwy "Norweg" budowany w latach kiedy nikt nie mial pojecia o skladaniu elementowym, no moze oprocz domkow Namyslowskich.... nie popekal, nie przemarzal, pozaru jak widac tez nie przezyl Oczywiscie ze bylo w nim zimno, ale kto sie przejmowal kiedys ocieplaniem, obojetnie czy murowany czy drewniany, szuflowalo sie koksem na przydzialy i bylo git. Tylko ludzie staja sie leniwi i gazu im sie zachcialo po otrzymaniu pierwszych rachunkow, nie mieli innego wyjscia... nowe okna, ocieplenie dachu, siding + 10 cm welny i jest dobrze a nawet bardzo dobrze

Moja reklama - w zeszlym tygodniu splonela fabryka gasnic przeciwpozarowych pod Zaleczem



Dlatego proponuję każdemu zainteresowanemu lekturę poważnych autorów (typu artykuły z muratora na ten temat). Tam dostanie obiektywną analizę korzyści i ograniczeń, zalet i wad technologii szkieletowej w porównaniu z murowaną. W większości z nich na końcu jest proste, tabelaryczne podsumowanie plusów i minusów. Nie trzeba być budowlańcem, żeby móc sobie wyrobić własne zdanie na ten temat.

an-bud
23-11-2010, 11:55
wystarczy tylko ruszyć głową i myśleć, a to boli ;)

jkol
24-11-2010, 16:02
Założę. Na razie byłby pusty, bo dom przyjedzie w 2 modułach na wiosnę i będzie przez kilka dni montowany. Wtedy dostarczę zdjęcia z tego procesu. Może uda mi się również uzyskać od producenta zdjęcia z procesu produkcji dla zaprezentowania tutaj. Dla nich to też może być forma promocji :-) Na pewno będzie to materiał obiektywny, bo inaczej nie miałoby to sensu.

jkol
26-11-2010, 17:24
Zainteresowanym proponuję artykuł o domach modułowych:

http://muratordom.pl/budowa/domy-prefabrykowane-i-modulowe/domy-modulowe-rodzaje-zalety-i-wady-budynkow-modulowych,110_5692.html

krzysztof czajka
29-11-2010, 20:08
Jest to dom budowany z elementów wielkogabarytowych, np. całe ściany z osadzonymi już oknami i drzwiami albo 2 połówki domu dostarczane są gotowe na działkę i tam tylko montowane. Ot takie duże puzle lub składanie domku z pudełek;) Wrzuć sobie w wyszukiwarkę muratora hasło "domy modułowe" to dostaniesz kilka artykułów na ten temat.
Oszczędzasz czas, konieczność nadzoru nad wieloma ekipami wykonawców, bałagan na terenie budowy i pieniądze. Taki dom, budowany taśmowo w zakładzie, a nie na działce, może być składany z materiału kupowanego przez wykonawcę w hurcie, co odbija się na cenie.


Powiem szczerze, że narazie budowa takiego domu mnie nie przekonuje. Ale mam jeszcze troche czasu. Zapoznam się bliżej z tematem, ale raczej pozostanę przy tradycyjnej metodzie budowania domu (bunkru:) )
Jeżeli te elementy (puzzle) są składane jak to ująłeś taśmowo to zawsze jest ryzyko, że posiada wady, które wyjdą po złożeniu - a wtedy może być za późno. Nie mówie, że tak musi być, ale może, prawda?

jkol
30-11-2010, 20:42
Zawsze istnienie możliwość fuszerki. Domy szkieletowe wymagają dobrego materiału i precyzji wykonania. Dom murowany jest bardziej tolerancyjny na polskie brakoróbstwo. Dlatego budując szkieletowca trzeba zwracać uwagę na wykonawcę.

krzysztof czajka
11-12-2010, 16:35
chyba w każdym przypadku trzeba zwracać uwagę na wykonawcę. Co nie jest proste...

jkol
20-12-2010, 10:16
Zgadza się. Jak nie masz wiedzy na temat budownictwa to nic nie wskórasz (można być hobbystą, nie koniecznie inżynierem). Od tego jest nadzór inwestorski. Możesz wynająć specjalistę, który zrobi to za ciebie. Ale to dodatkowe koszty. Choć kwota np. 2 tys. PLN (szacuję na podstawie wynagrodzenia dla kierownika budowy) nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z kosztem budowy domu i zaoszczędzonymi problemami po spartolonej i niekontrolowanej budowie.
Zainspirowany jednym z twoich postów o obawach co do jakości konstrukcji robionej taśmowo, rozmawiałem z technologiem mojego wykonawcy o tym jak realizowana jest budowa takiego domu. Z tego co mi wyjaśnił (nie wspominałem o obawach jakie podałeś) technologia modułowego budownictwa szkieletowego wymaga bardzo dużej precyzji. Dokładność montażu wykonywanego przez nich szkieletu jest w granicach milimetrów. Ze względu na prefabrykowane elementy konstrukcyjne (belki konstrukcyjne firmy Steico, drewno KVH produkcji Belgijskiej - nie stosują polskiego ze względu na zbyt słabą jakość) i maszyny do ich obróbki (miałem okazję widzieć te monstra) jest to jak najbardziej realne. Nie mam powodu uważać, że nie był szczery. Jak zauważyłem to szef firmy i jego podwładni z kierowniczych stanowisk wychodzą z założenia, że niezadowolony klient przynosi więcej kłopotów i strat niż pożytku. Lepiej mało zarobić ale częściej niż dorobić się złej sławy. Mnie taka filozofia odpowiada.

chcędommodułowy
24-02-2011, 13:52
A ja tam chcę taki "szałas" czy jak tam kto woli:-)
Szukam projektu do kupienia na ok 130 do 150 metrów,może macie namiar na biuro projektowe,które posiada projekty domów modułowych?

Leszek50.60
22-02-2012, 15:01
Szukasz ciekawego projektu domów modułowych zajrzyj na stronę www.arthauss.pl

slowiak
06-10-2016, 09:11
No dobra, a co przy pogodzie, która panuje teraz w Polsce? Kiedy są straszne wichury, które zrywają dachy z "normalnych domów", czy dom budowany z modułów to przetrzyma? W ogóle taki dom ma fundamenty?

slowiak
11-10-2016, 10:06
Koleżanka właśnie postawiła sobie taki dom i mówi, że wszystko jest ekstra i super :) Więc chyba warto,. szczególnie, że płaciła serio niewiele za ten metraż :)

cezary.pl
11-10-2016, 22:57
Koleżanka właśnie postawiła sobie taki dom i mówi, że wszystko jest ekstra i super :) Więc chyba warto,. szczególnie, że płaciła serio niewiele za ten metraż :)

To proszę cyknij fotkę, abyśmy mogli zobaczyć jak ten domek u koleżanki wygląda.

Pozdrawiam
Cezary

skuwek
30-10-2016, 10:00
zróbcie wyceny w firmach, które wykonują takie domy od A do Z. Ja byłem mega najarany na szkieletora w technologii drewnianego ciężkiego prefabrykatu.
Jakie było moje zdziwienie kiedy wszystkie oferty jakie dostałem były zamiast o 20-30% niższe (względem technologii tradycyjnej) droższe o min 20%.
Byłem nastawiony na ta technologię przy zachowaniu jakiś oszczędności. Jeśli za technologię, która banki i rynek domów wtórnych nie do końca docenia mam dopłacić i w zasadzie na wstępie stracić (ceny na rynku wtórnym są zatrważające) to ja dziękuję, wybuduję tradycyjnie, poczekam, pieniądz czasie się rozłoży i popracuje jeszcze na tą budowę:)
Zrobiłem wyceny w 6 firmach i rozbieżności w cenach były straszne, dochodziły nawet do 40% za ten sam standard.

zibuch
17-11-2016, 12:52
Też chciałem tak budować. Jak dostałem ofertę to nawet nieźle wyglądało, dopóki nie doczytałem, że po mojej stronie jest płyta fundamentowa, pokrycie dachu i coś taj jeszcze było nie pamiętam już. Za 3 miesiące oszczędności czasu musiałbym dołożyć min. 50tyś. Podziękowałem

kamilb1987b
19-11-2016, 08:07
zróbcie wyceny w firmach, które wykonują takie domy od A do Z. Ja byłem mega najarany na szkieletora w technologii drewnianego ciężkiego prefabrykatu.
Jakie było moje zdziwienie kiedy wszystkie oferty jakie dostałem były zamiast o 20-30% niższe (względem technologii tradycyjnej) droższe o min 20%.
Byłem nastawiony na ta technologię przy zachowaniu jakiś oszczędności. Jeśli za technologię, która banki i rynek domów wtórnych nie do końca docenia mam dopłacić i w zasadzie na wstępie stracić (ceny na rynku wtórnym są zatrważające) to ja dziękuję, wybuduję tradycyjnie, poczekam, pieniądz czasie się rozłoży i popracuje jeszcze na tą budowę:)
Zrobiłem wyceny w 6 firmach i rozbieżności w cenach były straszne, dochodziły nawet do 40% za ten sam standard.

Jak możesz to chciałbym zobaczyć treść tych zapytań jakie wysyłałeś do tych firm oraz do firm które budują tradycyjnie bo coś nie dowierzam że dom murowany w standardzie tym samym co dom prefabrykowany jest tańszy.

olo911
19-11-2016, 09:06
skuwek wspomina o technologii drewnianego ciężkiego prefabrykatu, a te są faktycznie droższe i to czasem znacznie.
Co innego lekki szkielet.

kamilb1987b
19-11-2016, 15:59
skuwek wspomina o technologii drewnianego ciężkiego prefabrykatu, a te są faktycznie droższe i to czasem znacznie.
Co innego lekki szkielet.

Wiem dobrze co to jest i wiem że tanie to nie jest właśnie ze względu na różnicę w samym szkielecie w porównaniu do kanadyjki. Ale nie chce mi się wierzyć że dom murowany w tym samym standardzie przykładowo NF40 będzie tańszy od prefabrykowanego. Jeszcze trzeba policzyć sobie czas na budowę jednego i drugiego bo j po pierwsze dłuższa budowa to dłuższe odsetki do banku przy kredycie oraz jak się wynajmuje mieszkanie to jest kosz tego wynajmu. Dom prefabrykowany w dwa miechy stanie bez problemu, można i krócej ale zależy od projektu a murowany to jest min.1,5-2lat w przypadku płyty fund. i murowania na klej a w tradycyjnej budowie jeszcze dłużej aby dom był sezonowany i by dobrze osiadł. Trzeba brać pod uwagę jeden standard przy porównywaniu ofert a nie że przykladowo prefabrykowany w NF40 a murowany tradycyjny bo to żadne porównanie. Ma być ta sama szczelność, te same parametry izolacyjne przegród i przede wszystkim to samo zapotrzebowanie na ciepło budynku. Nawet jeszcze jeden parametr ma znaczenie czyli obciążenie cieplne czyli jakiej mocy ma być urządzenie grzewczy do celów grzewczych bo prefabrykowane ze względu na mniejszą masę będą potrzebować urządzenie o mniejszej mocy a to się równa tańsze. Dopiero patrząc na taki całokształt można mówić o tym co jest tańsze a co droższe.

olo911
19-11-2016, 19:57
Dom murowany można postawić w jeden rok, a nie 1,5-2 lata. technologie poszły trochę do przodu.
Ciężki dom drewniany, to bardzo duże koszty na samo drewno. Co z tego, że masywna drewniana ściana zostanie złożona w kilka dni, skoro sam surowiec swoje kosztuje i tego nie przeskoczysz.
Nie przesadzałbym też z tymi jakże niższymi kosztami ze względu na czas. W dużej mierze koszty związane z czasem równoważą się z kosztami robocizny, czyli jak jest szybciej to większe koszty robocizny za to małe wynajmu/odsetek/itp., a jak wolniej to mniejsze koszty robocizny, a większe odsetek/wynajmu/itp.
Przekalkulowałem to na wiele sposobów i różnice naprawdę nie są jakieś znaczące w skali całej budowy.

kamilb1987b
19-11-2016, 23:55
Dom murowany można postawić w jeden rok, a nie 1,5-2 lata. technologie poszły trochę do przodu.
Ciężki dom drewniany, to bardzo duże koszty na samo drewno. Co z tego, że masywna drewniana ściana zostanie złożona w kilka dni, skoro sam surowiec swoje kosztuje i tego nie przeskoczysz.
Nie przesadzałbym też z tymi jakże niższymi kosztami ze względu na czas. W dużej mierze koszty związane z czasem równoważą się z kosztami robocizny, czyli jak jest szybciej to większe koszty robocizny za to małe wynajmu/odsetek/itp., a jak wolniej to mniejsze koszty robocizny, a większe odsetek/wynajmu/itp.
Przekalkulowałem to na wiele sposobów i różnice naprawdę nie są jakieś znaczące w skali całej budowy.

Brałeś pod uwagę taki sam standard domów? Nie że murowany 60kWh/m2 a prefabrykowany 30kWh/m2, chodzi o to aby jeden i drugi był przykładowo NF40.

olo911
20-11-2016, 20:19
Oczywiście, że tak.
Porównywanie różnych standardów nie miało by sensu.
Sprawa jest prosta ciężki dom drewniany jest droższy niż murowany (a raczej klejony :)) ocieplony styropianem.

Zdun Darek B
21-11-2016, 15:18
Można postawić dom murowany w jeden rok ? Z wykończeniami i suchymi tynkami tak aby można było w nim zamieszkać ?

kamilb1987b
21-11-2016, 20:07
Oczywiście, że tak.
Porównywanie różnych standardów nie miało by sensu.
Sprawa jest prosta ciężki dom drewniany jest droższy niż murowany (a raczej klejony :)) ocieplony styropianem.

Ciężko jest mi w to uwierzyć. Chętnie o ile to nie problem chciałbym się dowiedzieć jak to dokładniej wyglądało gdy to sprawdzałeś i jak wyglądało to porównanie. Jak dokładnie brzmiało zapytanie o dom murowany a jak o dom prefabrykowany w ciężkim szkielecie drewnianym? Do ilu firm wysyłałeś zapytania? Szczerze mówiąc to sam chyba w wolnych chwilach przygotuję sobie zapytania i roześlę je po firmach i zobaczę jak to wygląda. Może nawet utworzę na tą okazję specjalnie nowy wątek w którym to opiszę aby było wszystko jasne dla każdego. Ale to odległa myśl i nie wiem czy będzie na to czas w tym roku ale i tak dam tu znać jak zacznę to rozważać.

olo911
21-11-2016, 20:44
Można postawić dom murowany w jeden rok ? Z wykończeniami i suchymi tynkami tak aby można było w nim zamieszkać ?

Tak, można. Znam osobiście przynajmniej 4 osoby, które to w rok zrobiły.

Bloczki na klej, wylewka anhydrytowa, karton-gips na ściany, itp. itd.
Jak pisałem wcześniej jest dużo różnych technologii budowy domu.

olo911
21-11-2016, 20:47
Ciężko jest mi w to uwierzyć. Chętnie o ile to nie problem chciałbym się dowiedzieć jak to dokładniej wyglądało gdy to sprawdzałeś i jak wyglądało to porównanie. Jak dokładnie brzmiało zapytanie o [...]

kamilb1987b, nie mam teraz czasu na robienie takiego zestawienia ani też opisywania jak brzmiało zapytanie.
Nie wierzysz, sprawdź sam. Oferty dla mnie były takie jak powiedziałem i tyle.

kamilb1987b
21-11-2016, 22:50
Tak, można. Znam osobiście przynajmniej 4 osoby, które to w rok zrobiły.

Bloczki na klej, wylewka anhydrytowa, karton-gips na ściany, itp. itd.
Jak pisałem wcześniej jest dużo różnych technologii budowy domu.

Pewnie jakiś mały parterowy domek tak można zrobić ale taki modułowy zrobią może w 2-3tygodni więc i tak murowane zostają pod tym względem z tyłu.
Nawet jak murowany obklei się płytami gk od środka to i tak nie zmienia faktu że w ścianach jest mnóstwo wilgoci a ona nie wyparuje po paru miesiącach. Ocieplisz taki dom styropianem to masz masakrę gwarantowaną. Niektóre rzeczy wymagają czasu i przyśpieszać na siłę tego nie można bo nic dobrego z tego nie wyniknie.

kamilb1987b
21-11-2016, 23:00
kamilb1987b, nie mam teraz czasu na robienie takiego zestawienia ani też opisywania jak brzmiało zapytanie.
Nie wierzysz, sprawdź sam. Oferty dla mnie były takie jak powiedziałem i tyle.

W określeniu standardu wykonania bierze się pod uwagę zap.na ciepło oraz moc grzewczą. Więc w murowanym i modułowym muszą być bardzo zbliżone. Na to się ma izolacyjność przegród, szczelność czy mostki cieplne. Naprawdę nie wierzę że murowany robiąc dokładniej niż typowe by spełnił założenia choćby NF40 był tańszy niż prefabrykowany. To jest niemożliwe. Popatrz choćby na takie coś że w murowanym płyta fundamentowa musi mieć grubość 20-25cm a pod dom prefabrykowany może być cieńsza więc są oszczędności. Dla tej samej powierzchni użytkowej masz trochę mniejszą powierzchnię dachu, trochę mniejsza powierzchnia pod tynkowanie ścian bo obrys zewnętrzny domu jest mniejszy itd itp. Jak się podliczy to wszystko "trochę mniej" to się tego trochę nazbiera a to są oszczędności. Ale tak jak wcześniej napisałem osobiście to sprawdzę i będę informować na spokojnie.

mayek
22-11-2016, 17:44
Ciężko jest mi w to uwierzyć.

Możesz nie wierzyć, lecz takie są fakty. To jest jedna z przyczyn dlaczego w Polsce buduje się tak mało takich domów.
Sam byłem mocno napalony na dom w ciężkim szkielecie, lecz po otrzymaniu wycen rzędu 3000zł/m2 za stan deweloperski buduję dom murowany.




Pewnie jakiś mały parterowy domek tak można zrobić ale taki modułowy zrobią może w 2-3tygodni więc i tak murowane zostają pod tym względem z tyłu.
Nawet jak murowany obklei się płytami gk od środka to i tak nie zmienia faktu że w ścianach jest mnóstwo wilgoci a ona nie wyparuje po paru miesiącach. Ocieplisz taki dom styropianem to masz masakrę gwarantowaną. Niektóre rzeczy wymagają czasu i przyśpieszać na siłę tego nie można bo nic dobrego z tego nie wyniknie.

Moi znajomi wybudowali w technologii tradycyjnej dom z poddaszem użytkowym w niecały rok. Żadnych problemów w związku z tym nie mają.

kamilb1987b
23-11-2016, 17:26
Możesz nie wierzyć, lecz takie są fakty. To jest jedna z przyczyn dlaczego w Polsce buduje się tak mało takich domów.
Sam byłem mocno napalony na dom w ciężkim szkielecie, lecz po otrzymaniu wycen rzędu 3000zł/m2 za stan deweloperski buduję dom murowany.

Niemożliwe aby murowany w takim samym standardzie energetycznym i wykończeniowym kosztował mniej od prefabrykowanego. Ale sam się o tym przekonam.


Moi znajomi wybudowali w technologii tradycyjnej dom z poddaszem użytkowym w niecały rok. Żadnych problemów w związku z tym nie mają.

Wiem że można tak zbudować ale czy to ma sens to nie wiem. Niektórych rzeczy nie wolno przyśpieszać ze względu na technologię budowy. W murowanych jest dużo wilgoci i taki dom powinien się wysezonować. Samo drewno na więźbie musi wyschnąć nim się ociepli a jak się ociepli przed wyschnięciem to zgnije. Od razu to nie wyjdzie ale za parę lat już tak a potem będzie plucie sobie w brodę że za szybko się chciało.

perm
23-11-2016, 18:08
...Samo drewno na więźbie musi wyschnąć nim się ociepli a jak się ociepli przed wyschnięciem to zgnije. Od razu to nie wyjdzie ale za parę lat już tak a potem będzie plucie sobie w brodę że za szybko się chciało.Naprawdę Kamil. Daj sobie spokój z pisaniem, bo się ośmieszasz. Co ci zgnije??? Więźba? Znasz powiedzenie "milczenie złotem"?

chemical
23-11-2016, 18:45
Można postawić dom murowany w jeden rok ? Z wykończeniami i suchymi tynkami tak aby można było w nim zamieszkać ?
U mnie się to prawie udało, trochę ponad 13 miesięcy, a tynki miałem mokre ;) gipsowe.
Ważne aby wiedzieć kiedy robić dane prace, u mnie tynki wychły dosyć szbyko bo był to bodajże sierpień, a suftiu nie było bo mam wiązary, jak wyschło zrobiłem sufit z G-K. Nie ma żadnego problemu z wilgocią, wręcz przeciwnie...

Bardzo słusznie zakładacie, że domy modułowe POWINNY być tańsze ! Niestety ja też jestem sceptyczny czy w REALU wyjdzie to taniej.
Taki wykonawca w przeciwieństwie do wykonawcy typowego domu murowanego do stanu surowego zamkniętego np. pana Kazia, który ma paru chłopaków w ekipie i sam robi za szefa, szofera, dostawce, księgowego itd. musi mieć :
-hale produkcyjną , magazyn, biuro, czyż nie ? system zarządzania jakością, wyspecjalizowaną kadrę jakiegoś konstruktora, kontrolera jakości, specjalistów/montażystów, pewnie kadry/księgowość.
- wyspecjalizowane maszyny np. do wstrzykiwania pianki PUR (mam na firmie i wiem, że nie jest to tanie, a sama piana też mnie odstraszyła i to otwartokomórkowa, bo miałem w planach zalanie stropu, praktycznie zapłaciłbym za materiał, a mimo to celuloza wyszła z montażem dużo taniej :))
-takie firmy zdają sobie sprawę, że inwestor oszczędza na czasie, zainwestowały więcej niż pan Kaziu i suma sumarum sądzę, że wyjdzie to drożej, bo mają większe koszty, więcej sprzętu do zamortyzowania i pewnie większy apetyt na $

Generalnie fajna sprawa, ale musi się to upowszechnić, zwiększyć konkurencja, a to obniży ceny tej technologii.

kamilb1987b
23-11-2016, 20:01
Naprawdę Kamil. Daj sobie spokój z pisaniem, bo się ośmieszasz. Co ci zgnije??? Więźba? Znasz powiedzenie "milczenie złotem"?

A mało takich dachów jest co po paru latach cała więźba nadaje się do wymiany? Jak ktoś chce to niech robi.

mayek
23-11-2016, 20:29
Niemożliwe aby murowany w takim samym standardzie energetycznym i wykończeniowym kosztował mniej od prefabrykowanego. Ale sam się o tym przekonam.
Niemożliwe bo? Bo nie mieści Ci się w głowie? Gdyby takie domy były tańsze to ludzie by je budowali na potęgę a tak nie jest. Myślisz że ludzie nie potrafią liczyć?


A mało takich dachów jest co po paru latach cała więźba nadaje się do wymiany? Jak ktoś chce to niech robi.
Prawidłowo wentylowana więźba zgniła?

kamilb1987b
23-11-2016, 22:01
Niemożliwe bo? Bo nie mieści Ci się w głowie? Gdyby takie domy były tańsze to ludzie by je budowali na potęgę a tak nie jest. Myślisz że ludzie nie potrafią liczyć?

Nie wiem ale mam wątpliwość czy na pewno liczą, czy z góry zakładają jakieś rozwiązania. Temu będę musiał osobiście to sprawdzić. Może źle zapytania są robione i stąd takie duże rozbieżności.


Prawidłowo wentylowana więźba zgniła?

Nie wiem czy prawidłowo wentylowane czy nie ale raczej nikt nie poleca drewna z tartaku zbyt szybko zamykać w foliach a jak się ma budować w niecały rok to wtedy to jest raczej zbyt szybko.

fotohobby
23-11-2016, 22:23
Ciężko jest mi w to uwierzyć. Chętnie o ile to nie problem chciałbym się dowiedzieć jak to dokładniej wyglądało gdy to sprawdzałeś i jak wyglądało to porównanie. Jak dokładnie brzmiało zapytanie o dom murowany a jak o dom prefabrykowany w ciężkim szkielecie drewnianym? Do ilu firm wysyłałeś zapytania? Szczerze mówiąc to sam chyba w wolnych chwilach przygotuję sobie zapytania i roześlę je po firmach i zobaczę jak to wygląda. Może nawet utworzę na tą okazję specjalnie nowy wątek w którym to opiszę aby było wszystko jasne dla każdego. Ale to odległa myśl i nie wiem czy będzie na to czas w tym roku ale i tak dam tu znać jak zacznę to rozważać.

NIE dostałeś ANI JEDNEJ wyceny szkietelu.
Nie wyceniałeś szkieletu ciężkiego (bo te płyty z wiórów i pianki między niemi to nie szkielet cieżki)

Ja wyceniałam w technologii HBE (Konsbud) , bo jeden z użytkowników tego forum budował w tech technologii Z79, któy kiedyś rozważałem.
Fajnie to wyglądało, ale cena zabolała.
I trzeba podkreślić, że Z79 mieli już opracowany, a projekt indywidualny byłby JESZCZE droższy.

fotohobby
23-11-2016, 22:27
Pewnie jakiś mały parterowy domek tak można zrobić ale taki modułowy zrobią może w 2-3tygodni więc i tak murowane zostają pod tym względem z tyłu.
Nawet jak murowany obklei się płytami gk od środka to i tak nie zmienia faktu że w ścianach jest mnóstwo wilgoci a ona nie wyparuje po paru miesiącach. Ocieplisz taki dom styropianem to masz masakrę gwarantowaną. Niektóre rzeczy wymagają czasu i przyśpieszać na siłę tego nie można bo nic dobrego z tego nie wyniknie.

I znowu się mylisz....
Jaką masakrę ?
Wystarczy kg na ścianach, podkręcona WM i nic się nie dzieje.
Z czego ta wilgoć w ścianach ? z kleju ?
Już nie mówiąc o tym, że zaczynają stawiać na piance.



Nie wiem czy prawidłowo wentylowane czy nie ale raczej nikt nie poleca drewna z tartaku zbyt szybko zamykać w foliach a jak się ma budować w niecały rok to wtedy to jest raczej zbyt szybko.

Kto broni kupić drewno suszone komorowo ?
Kto broni kupić zwykłe pół roku wcześniej i dosuszyć ?
Kto broni zastosować wiązary ?

perm
24-11-2016, 05:24
A mało takich dachów jest co po paru latach cała więźba nadaje się do wymiany? Jak ktoś chce to niech robi.Nie ma takich w ogóle. Nie pisz bzdur. Mokra więźba, by zgniła musiałaby zostać dokładnie owinięta folią i nie impregnowana. Dziwny z ciebie człowiek. Wymyślisz coś i się upierasz.

kamilb1987b
24-11-2016, 06:20
NIE dostałeś ANI JEDNEJ wyceny szkietelu.
Nie wyceniałeś szkieletu ciężkiego (bo te płyty z wiórów i pianki między niemi to nie szkielet cieżki)

Ja wyceniałam w technologii HBE (Konsbud) , bo jeden z użytkowników tego forum budował w tech technologii Z79, któy kiedyś rozważałem.
Fajnie to wyglądało, ale cena zabolała.
I trzeba podkreślić, że Z79 mieli już opracowany, a projekt indywidualny byłby JESZCZE droższy.

Na targach jak się pytałem to średnio za NF40 było 2100zł a za NF15 2400zł więc fizycznie nie wysyłałem zapytań bo myślałem że takie są ogólnie ceny za prefabrykowane. No chyba że to mieli ceny tylko targowe.

olo911
24-11-2016, 11:49
kamilb1987b
miedzy innymi wyceniałem swój dom w konsbudzie,
w technologii HBE za SAMĄ CZĘŚĆ KONSTRUKCYJNĄ ścian, stropu i dachu bez fundamentu wyszło około 250k.
Do tego sobie dolicz ocieplenie i właściwie całą resztę.

Także te 2100 - 2400 to raczej za sama konstrukcje licz, a nie gotowy dom.
I przestań teoretyzować jak w każdym wątku na tym forum.

fotohobby
24-11-2016, 16:15
Na targach jak się pytałem to średnio za NF40 było 2100zł a za NF15 2400zł więc fizycznie nie wysyłałem zapytań bo myślałem że takie są ogólnie ceny za prefabrykowane. No chyba że to mieli ceny tylko targowe.

Na jakim fundamencie ? Z jakim pokryciem dachowymi?
Z jakimi oknami, drzwiami?

kamilb1987b
24-11-2016, 16:34
kamilb1987b
miedzy innymi wyceniałem swój dom w konsbudzie,
w technologii HBE za SAMĄ CZĘŚĆ KONSTRUKCYJNĄ ścian, stropu i dachu bez fundamentu wyszło około 250k.
Do tego sobie dolicz ocieplenie i właściwie całą resztę.

Także te 2100 - 2400 to raczej za sama konstrukcje licz, a nie gotowy dom.
I przestań teoretyzować jak w każdym wątku na tym forum.

Ale w HBE to ściana konstrukcyjna jest z drewna klejonego więc nie dziwię się ze to jest drogie bo drewno klejone jest bardzo drogie.

kamilb1987b
24-11-2016, 16:51
Na jakim fundamencie ? Z jakim pokryciem dachowymi?
Z jakimi oknami, drzwiami?

Nie wchodziłem w szczegóły bo nie interesuje mnie taka opcja aby firma robiła mi wszystko. Na ich stoiskach były różne zdjęcia domów i było napisane że za NF40 cena 2100zł/m2 a za NF15 2400zł/m2 więc wszystko tak dobrane aby spełniało normy. Domy prefabrykowane w szkielecie drewnianym mają tą przewagę nad murowanymi że nie musi być w nich robiona płyta fundamentowa dla odcięcia mostków termicznych bo prawie cała ściana jest izolacją. Na pewno jak teren jest nierówny lub się chce aby podłoga domu była wysoko ponad teren to wtedy nie ma przeszkód co do tradycyjnego fundamentu. Jak nie musi być za wysoko a domek parterowy jakiś nieduży to można zrobić taką płytę 374160 i będzie tańsza od płyty a przy okazji będzie podłoga. Więc technologie prefabrykacji w szkielecie drewnianym dają dużo możliwości do oszczędności tylko trzeba umiejętnie zapytać. Jak się tylko wyskoczy na zasadzie ile będzie ten projekt kosztował u was to nic dziwnego że ceny mogą podać różne.
Mi jak wycenił w systemie h-block gościu ale energooszczędny w standardzie NF15 jeżeli chodzi o izolacyjność przegród to w wersji z wykończeniem pod malowanie i biały montaż cenę za dom piętrowy z pełnym piętrem 125m2 wyszło 260k brutto plus fundament w moim zakresie bo tak chciałem. Więc według Ciebie za taki standard murowany wyjdzie taniej? Chciałbym to zobaczyć.

fotohobby
24-11-2016, 19:07
Nie wchodziłem w szczegóły bo nie interesuje mnie taka opcja aby firma robiła mi wszystko..

Ale jeśli oni ci tego nie zrobią, to będziesz musiał kupić materiał i zapłacić komu innemu.
Dostałeś wycenę konkretnego projektu ?
Wiesz z jakim pokryciem dachowym ? Z jakimi oknami ?
A może to tylko ściana spełnia warunki NF15 ?
Ile trzeba będzie zapłącić za fundament ?


Ale w HBE to ściana konstrukcyjna jest z drewna klejonego więc nie dziwię się ze to jest drogie bo drewno klejone jest bardzo drogie.

Sam zacząłeś dyskusję o cieżkim szkielecie drewnianym

kamilb1987b
24-11-2016, 19:49
Ale jeśli oni ci tego nie zrobią, to będziesz musiał kupić materiał i zapłacić komu innemu.
Dostałeś wycenę konkretnego projektu ?
Wiesz z jakim pokryciem dachowym ? Z jakimi oknami ?
A może to tylko ściana spełnia warunki NF15 ?
Ile trzeba będzie zapłącić za fundament ?

Ile razy mam powtarzać że nie wchodziłem w takie szczegóły? Jeżeli pisze standard NF15 tzn że wszystko spełnia ten standard od fundamentu aż po dach.


Sam zacząłeś dyskusję o cieżkim szkielecie drewnianym

Ale nie miałem na myśli ścian z pełnego drewna klejonego tylko szkielet drewniany robiony z belek KVH 60x160mm bo w typowych kanadyjkach stosują cieńsze belki i przeważnie cała konstrukcja powstaje na placu budowy. I nawet sama nazwa mówi ciężki SZKIELET drewniany a nie drewniane ściany więc to chyba duża różnica.

fotohobby
24-11-2016, 23:13
No to pochwal się, jak dostaniesz dokładną wycenę.

kamilb1987b
25-11-2016, 06:14
No to pochwal się, jak dostaniesz dokładną wycenę.

Na h-blocki dostałem ofertę 260k bez fundamentu ale z podłogą. Ja bym musiał zrobić ławy i ściany fundamentowe więc prace ziemne, firma resztę a potem malowanie, biały montaż i meble. Więc 260k za 125m2 w pełnym piętrze i standardzie NF15 to jest według Ciebie dużo? Murowany ktoś taniej zrobi?

Przemek Kardyś
25-11-2016, 06:29
Ja. W tej kasie na gotowo, z wyposażeniem i nawet z fundamentem.

ad_mar
25-11-2016, 06:48
I to spokojnie, na płycie z xpsem. Ze wszystkim w środku

mayek
25-11-2016, 08:12
Na h-blocki dostałem ofertę 260k bez fundamentu ale z podłogą. Ja bym musiał zrobić ławy i ściany fundamentowe więc prace ziemne, firma resztę a potem malowanie, biały montaż i meble. Więc 260k za 125m2 w pełnym piętrze i standardzie NF15 to jest według Ciebie dużo? Murowany ktoś taniej zrobi?

A co z ogrzewaniem, instalacjami itp. Kto robi?

kamilb1987b
25-11-2016, 15:59
Ja. W tej kasie na gotowo, z wyposażeniem i nawet z fundamentem.

Z tego co pamiętam to Ty dużo samemu zrobiłeś a ja mówię o kwestii gdy ma Ci to robić firma.

kamilb1987b
25-11-2016, 16:00
I to spokojnie, na płycie z xpsem. Ze wszystkim w środku

Pusty slogan i nic poza tym. Ja też mogę z palca wyssać wiele ale co z tego skoro nie ma to pokrycia z rzeczywistością.

Garażowiec
25-11-2016, 16:19
Z tego co pamiętam to Ty dużo samemu zrobiłeś a ja mówię o kwestii gdy ma Ci to robić firma.

Ale to raczej nieistotne jest , tutaj liczy się przede wszystkim cena końcowa zwłaszcza jak buduje się na kredyt , tutaj liczy się każda zaoszczędzona złotówka , lepiej teraz nawet stracić rok , dłubiąc samemu , niż później zasuwać 25 lat na spłatę kredytu

kamilb1987b
25-11-2016, 16:26
Ale to raczej nieistotne jest , tutaj liczy się przede wszystkim cena końcowa zwłaszcza jak buduje się na kredyt , tutaj liczy się każda zaoszczędzona złotówka , lepiej teraz nawet stracić rok , dłubiąc samemu , niż później zasuwać 25 lat na spłatę kredytu

Ja poruszam kwestię tylko i wyłącznie gdy firma robi Ci wszystko i tyle. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy większość można samemu sobie zrobić ale to już inna bajka.

fotohobby
25-11-2016, 16:31
Na h-blocki dostałem ofertę 260k bez fundamentu ale z podłogą. Ja bym musiał zrobić ławy i ściany fundamentowe więc prace ziemne, firma resztę a potem malowanie, biały montaż i meble. Więc 260k za 125m2 w pełnym piętrze i standardzie NF15 to jest według Ciebie dużo? Murowany ktoś taniej zrobi?

A przyłącza, instalacje ?
Jaki tam tynk zewnętrzy ?
Co na dachu ?

Po tylu latach na Forum powinienieś wiedzieć, że dom co cos więcej, nią 260 kzł za deweloperkę, a "potem malowanie, biały montaż i meble"

gambit565
25-11-2016, 17:01
Pusty slogan i nic poza tym. Ja też mogę z palca wyssać wiele ale co z tego skoro nie ma to pokrycia z rzeczywistością.
czytajac twoje posty to raczej z wielkim trudem przychodzi ci napisanie czegos co ma choc troche wspolnego z rzeczywistoscia, wiedza albo doswiadczeniem

Garażowiec
25-11-2016, 17:04
Ja poruszam kwestię tylko i wyłącznie gdy firma robi Ci wszystko i tyle. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy większość można samemu sobie zrobić ale to już inna bajka.
No tak , tylko w przypadku klasycznej budowy , można dużo , jak nie wszystko, zrobić samemu , taniej będzie , a przy modułowym masz narzuconą cenę , nie masz pola manewru , kasa jednak najważniejsza , a nie tylko sam czas budowy . te 260 kto jednak nie jest cały dom ?

fotohobby
25-11-2016, 17:11
No właśnie, kamil, wrzuć wycenę.
Jestem ciekaw, jakie okna wrzucili do tego domu NF15, jakie drzwi, pokrycie dachowe i tynk.
Policzymy Ci później ile jeszcze na ten dom wydasz, zanim będzie mógł wnosic tem meble.

kamilb1987b
25-11-2016, 17:38
No właśnie, kamil, wrzuć wycenę.
Jestem ciekaw, jakie okna wrzucili do tego domu NF15, jakie drzwi, pokrycie dachowe i tynk.
Policzymy Ci później ile jeszcze na ten dom wydasz, zanim będzie mógł wnosic tem meble.

Nie napisali jakie okna tylko ze do domu pasywnego itp. Wczytując się dokładniej w wycenę widzę że jest bez ścian działowych bo też jak sobie przypomniałem że miało być bez ale ja ogólnie pytałem o same h-blocki a wycenili z wykończeniem więc myślałem ze z działówkami ale jednak bez nich. Ale działówek akurat za dużo nie było więc ich koszt też nie będzie masakryczny.
Wysłałem im ten projekt do wyceny 374243374244374245 i dostałem taką wycenę 374246

kamilb1987b
25-11-2016, 17:38
czytajac twoje posty to raczej z wielkim trudem przychodzi ci napisanie czegos co ma choc troche wspolnego z rzeczywistoscia, wiedza albo doswiadczeniem

Każdy ma swoje zdanie.

kamilb1987b
25-11-2016, 17:41
No tak , tylko w przypadku klasycznej budowy , można dużo , jak nie wszystko, zrobić samemu , taniej będzie , a przy modułowym masz narzuconą cenę , nie masz pola manewru , kasa jednak najważniejsza , a nie tylko sam czas budowy . te 260 kto jednak nie jest cały dom ?

Nie cały. Wiem że to nie jest mało ale wątpię że za taki standard wykonania dom murowany byłby tańszy gdyby go robiła firma i o nic więcej mi nie chodzi.

fotohobby
25-11-2016, 18:28
Nie napisali jakie okna tylko ze do domu pasywnego itp. Wczytując się dokładniej w wycenę widzę że jest bez ścian działowych bo też jak sobie przypomniałem że miało być bez ale ja ogólnie pytałem o same h-blocki a wycenili z wykończeniem więc myślałem ze z działówkami ale jednak bez nich. Ale działówek akurat za dużo nie było więc ich koszt też nie będzie masakryczny.
Wysłałem im ten projekt do wyceny 374243374244374245 i dostałem taką wycenę 374246

Jak niby ten strop ze 14cm pianki ma mieć współczynnik U=0,1 ?

chemical
25-11-2016, 19:41
Kamil szczerze naprawde kiepska ta oferta. 24500 za onyx dream, maty i podgrzewacz kospel - drogo, a z tym reku duzo problemow.
Na dachu gont ? podoba Ci sie? ale pewnie tylko to lub blacha wchodzi w gre przy lekkiej konstrukcji.
Na moj nos przeplacasz jakies 50000zl i za cos nie do konca pewnego. Na Twoim miejscu znalazl bym pare osob ktore kupily takie domy w stanie "niby" deweloperskim i dopytal co jeszcze musieli dorobic, bo tych szczegolow pozniej jest tysiace ;]

Zapytaj sie czy mozesz zastrzec w umowie, ze na koniec robic test szczelnosci, termowizje i audit niezalezny (czy spelnia standard NF15), jak to przejdzie to placisz 100%, jak nie to 90.

Jak taka umowe ustna mialem z ociepleniowcami, ale testu nie robilem, chcialem ich tym zmobilizowac...

kamilb1987b
25-11-2016, 20:17
Kamil szczerze naprawde kiepska ta oferta. 24500 za onyx dream, maty i podgrzewacz kospel - drogo, a z tym reku duzo problemow.
Na dachu gont ? podoba Ci sie? ale pewnie tylko to lub blacha wchodzi w gre przy lekkiej konstrukcji.
Na moj nos przeplacasz jakies 50000zl i za cos nie do konca pewnego. Na Twoim miejscu znalazl bym pare osob ktore kupily takie domy w stanie "niby" deweloperskim i dopytal co jeszcze musieli dorobic, bo tych szczegolow pozniej jest tysiace ;]

Zapytaj sie czy mozesz zastrzec w umowie, ze na koniec robic test szczelnosci, termowizje i audit niezalezny (czy spelnia standard NF15), jak to przejdzie to placisz 100%, jak nie to 90.

Jak taka umowe ustna mialem z ociepleniowcami, ale testu nie robilem, chcialem ich tym zmobilizowac...

Ja od nich nie będę chciał robili mi całość tylko moduły h-block z montażem. Też nawet nie precyzowałem za bardzo wymagań codo wykończenia wiec to co dali w ofercie traktuję tylko poglądowo. Dla celów o których wspominałem kilka postów wcześniej (wyceny w różnych technologiach i firmach za ten sam standard) dopytam o dokładniejszą wycenę za stan deweloperski z działówkami, fundamentem itp aby był dokładniejszy pogląd bo ten może być trochę niejasny. Określę dokładniej co i jak.

kamilb1987b
25-11-2016, 20:20
Jak niby ten strop ze 14cm pianki ma mieć współczynnik U=0,1 ?

Do pkt.3 jest jeszcze wykończenie w pkt. 9.3 gdzie piszą że będzie jeszcze wełny 10cm

fotohobby
25-11-2016, 20:30
Do pkt.3 jest jeszcze wykończenie w pkt. 9.3 gdzie piszą że będzie jeszcze wełny 10cm

a jaką to lambdę ma ta ich pianka otwartokomórkowa ?
Że w połączeniu z 5cm wełny i 5 cm słabego styropianu daje taki współczynnik przenikania ciepła ?

mayek
25-11-2016, 21:21
a jaką to lambdę ma ta ich pianka otwartokomórkowa ?
Że w połączeniu z 5cm wełny i 5 cm słabego styropianu daje taki współczynnik przenikania ciepła ?

Tam jest chyba pianka ZK

kamilb1987b
25-11-2016, 21:41
Tam jest chyba pianka ZK

Nie chyba a na pewno. Skoro 14cm piany daje U=0,15 to lambdę można sobie obliczyć i według tego wychodzi ok.0,021W/m2 no chyba że coś daje łącznie te 3cm OSB więc może 0,02 wyjdzie lambda. To jest ta przewaga nad innymi technologiami że przy bardzo cienkiej ścianie 30cm U jest takie jak w pasywnym powinno być a dając lepsze styro i lepszą wełnę to jeszcze poniżej się zejdzie 0,1. Tak więc super sprawa. Temu ja myślę właśnie nad zamówieniem konstrukcji h-block a resztę robić samemu.

fotohobby
25-11-2016, 22:54
Pianka ZK to ma 0.024 i to zaraz po aplikacji.
Wraz z czasem jej lambda spada i dochodzi do poziomu "lepszego" styropianu.
Do tego niewielka sprężystość i brak odporności na pracę budynku - możliwe pęknięcia w strukturze.
Pęknięcie - przy braku paroizolacji, to wilgoć wykraplająca się pod zewnętrzną płytą...

Lubisz eksperymenty na swojej rodzinie - próbuj :)

kamilb1987b
25-11-2016, 23:32
Pianka ZK to ma 0.024 i to zaraz po aplikacji.
Wraz z czasem jej lambda spada i dochodzi do poziomu "lepszego" styropianu.
Do tego niewielka sprężystość i brak odporności na pracę budynku - możliwe pęknięcia w strukturze.
Pęknięcie - przy braku paroizolacji, to wilgoć wykraplająca się pod zewnętrzną płytą...

Lubisz eksperymenty na swojej rodzinie - próbuj :)

Nic z tych rzeczy co piszesz się nie dzieje. Z osb jest robiona skrzynka która jest umieszczana w prasie i dopiero potem przez otwór w środniku jest aplikowana piana i dzięki temu że nie ma gdzie się rozejść tak jak w ocieplaniu dachów to wzmacnia to strukturę że nawet po 50latach piana zachowuje swoje właściwości. Trochę wyolbrzymiasz. Gościu z którym piszę mówił ze sprzedał tych płyt z milion m2 i tematem zajmuje się od 20lat i nigdy nie słyszał o takich problemach które próbujesz nadmienić.

fotohobby
25-11-2016, 23:38
TO dziwne, gdyż kwestia spadku lambdy w funkcji czasu jest nawet uwzględniona w deklaracjach technicznych producentów pian.
Tak wykres ktoś zamieszczał nawet tutaj w wątku, "Wełna, czy piana"
Wystarczy dowiedzieć się, jaką pianę aplikuje, a później sprawdzić u producenta.

Może "gościu" pochwali się realizacjami ? Domami - ot tak 10-15 letnimi....

perm
26-11-2016, 07:04
czytajac twoje posty to raczej z wielkim trudem przychodzi ci napisanie czegos co ma choc troche wspolnego z rzeczywistoscia, wiedza albo doswiadczeniemAle za to ile już fantastycznych pomysłów tu przedstawił. Szkoda, że to mrzonki ale zabawa jest. Ja jestem zachwycony tezą, że wiele więźb było, po krótkim okresie wymienianych, bo były z mokrego drewna i zgniły. Co za fantazja. :)

Garażowiec
26-11-2016, 09:21
Kamil , może coś w tym stylu , cholernie tanio , nietypowo , materiały praktycznie za free-http://dom.wp.pl/galeria.html?gid=18589345&kat=1036385&title=Ekologiczny-dom-ktory-kosztowal-zaledwie-1000-zl&smqbzticaid=11827b-

kamilb1987b
26-11-2016, 10:22
Kamil , może coś w tym stylu , cholernie tanio , nietypowo , materiały praktycznie za free-http://dom.wp.pl/galeria.html?gid=18589345&kat=1036385&title=Ekologiczny-dom-ktory-kosztowal-zaledwie-1000-zl&smqbzticaid=11827b-

To jest wątek o domach modułowych a nie lepianek.

gambit565
26-11-2016, 16:09
To jest wątek o domach modułowych a nie lepianek.

To po kiego ... smiecisz tutaj z tym h-blockiem. Nie rozumiesz co oznnacza pojecie dom modulowy?

kamilb1987b
26-11-2016, 20:44
To po kiego ... smiecisz tutaj z tym h-blockiem. Nie rozumiesz co oznnacza pojecie dom modulowy?

h-block to też moduły bo z modułów robione są potem na budowie ściany domu.

Przemek Kardyś
26-11-2016, 21:15
No i ile wyjdzie ta chata? Doliczysz VAT, fundament, ściany działowe, wykończenia, podłogi, łazienki, kuchnie, duperele i 350 tyś będzie mało, a jeszcze ogrodzenie, ogródek, garaż, kostka, i razem 450 tyś jak w mordę strzelił.

Kup sobie działkę, wydaj stówkę, zamiast klepać posty postaw sobie samemu parterówkę z garażem za 250-300 tyś i Ci jeszcze zostanie 50 kafli na kostkę i zielone. Syna chyba masz, to sobie jeszcze dęba posadzisz, albo dwa dla pewności, a potem jak już marmoladę do domu przyniesiesz, to sobie spokojnie będziesz mógł ponarzekać, że Ci Żona dziury w majtkach nie zacerowała.

Albo sobie kup tę gównianą H-chatę, nasadź tuj i wkurwiaj się, że cię babsko nachodzi, albo żona ma za blisko żeby mamusi nie pomóc. Za to zaoszczędzisz na niani dla dzieci, bo co one biedne poczną, kiedy Ty klepiesz w klawkę?

mayek
27-11-2016, 16:49
h-block to też moduły bo z modułów robione są potem na budowie ściany domu.

W takim razie cegła to też moduł :D

radiesteta
16-12-2016, 13:16
Odświeżam temat. Robiłem rozeznanie w temacie i wg mnie to że one są tańsze niż klasyczne to albo mit albo jak to w Polsce bywa firmy nieźle się na nich bogacą. Cena domu klasycznego ok 75 m2 pow.uzytkowa stan developerski to ok 150 - 160 tys zł a podobna cena jest domu modułowego + koszty montażu. . Zatem gdzie tu sens i logika je kupować i mieszkać w czymś takim skoro można za podobne pieniądze mieć klasycznego budownictwa dom?

kamilb1987b
16-12-2016, 17:03
Odświeżam temat. Robiłem rozeznanie w temacie i wg mnie to że one są tańsze niż klasyczne to albo mit albo jak to w Polsce bywa firmy nieźle się na nich bogacą. Cena domu klasycznego ok 75 m2 pow.uzytkowa stan developerski to ok 150 - 160 tys zł a podobna cena jest domu modułowego + koszty montażu. . Zatem gdzie tu sens i logika je kupować i mieszkać w czymś takim skoro można za podobne pieniądze mieć klasycznego budownictwa dom?

Trzeba byłoby jeszcze porównać klasę energooszczędności obu domów czyli aby wersja tradycyjna i modułowa spełniała przykładowo NF40 a nie że murowany wychodzi NF70 a modułowy NF30 bo tak bardzo często jest. Więc aby mieć pewność czy dobrze się na to patrzy trzeba byłoby jasno określić klasę energooszczędności domu. Raczej wątpię że napisze się do firmy aby dom był NF40 to tak to wycenią bo jak z jednym gościem kiedyś gadałem to mówił na zasadzie że oni robią standardowo tak i tak i tyle a w tych modułowych standardowo robią min. NF40 więc to jest ta różnica dość subtelna.

perm
16-12-2016, 17:27
Odświeżam temat. Robiłem rozeznanie w temacie i wg mnie to że one są tańsze niż klasyczne to albo mit albo jak to w Polsce bywa firmy nieźle się na nich bogacą. Cena domu klasycznego ok 75 m2 pow.uzytkowa stan developerski to ok 150 - 160 tys zł a podobna cena jest domu modułowego + koszty montażu. . Zatem gdzie tu sens i logika je kupować i mieszkać w czymś takim skoro można za podobne pieniądze mieć klasycznego budownictwa dom?Nie ma sensu, nie ma w tym logiki. Domy modułowe tańsze nie będą, bo nie jest to produkcja masowa tylko rzeźbienie domu za każdym razem od początku. Póki tak jest pisanie o tanich domach modułowych to tylko bajanie.

kamilb1987b
16-12-2016, 18:12
Nie ma sensu, nie ma w tym logiki. Domy modułowe tańsze nie będą, bo nie jest to produkcja masowa tylko rzeźbienie domu za każdym razem od początku. Póki tak jest pisanie o tanich domach modułowych to tylko bajanie.

Coś w tym jest do rzeczy. Ale pewnie też i tacy producenci tak a nie inaczej sobie cenią takie domy bo chcą się na tym nachapać. największym problemem jest to że u nas nie ma odpowiedniego drewna do takich konstrukcji więc trzeba je sprowadzać a przez to nie są tak tanie jak powinny być.

bobek81
14-11-2017, 10:19
Czy tańsze to nie wiem, ale na pewno szybciej się je stawia. Na Zachodzie to już standard.

marzenka.o
16-11-2017, 06:02
Te czytałam o tym, że na Zachodzie jest to popularne rozwiązanie, chociaż wydaję mi się, że w Polsce prędko domy modułowe nie będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. A szkoda, bo :spam:, a mogą być równie wytrzymałe, co murowane. Teraz robi się je z mocnych konstrukcji stalowych, dzięki czemu można je nawet przemieszczać.

PaRa
02-12-2017, 22:33
Zainteresowałem się takimi domkami, szczególnie interesują mnie taki o powierzchni zabudowy do 35m2. Posiadam atrakcyjnie położoną działkę i chciałbym ustawić na niej 2 takie domki i je wynajmować, będzie to najem całoroczny jako alternatywa dla małego mieszkania.
Często takie domy maja wielkość kontenera i zazwyczaj urodą nie grzeszą, ostatnio jednak znalazłem taki projekt wraz z ceną, poniżej link ze stroną wykonawcy

http://oemi.pl/project/realizacja-oppegard/ - tu mamy zdjęcia już zrealizowanej inwestycji

https://images84.fotosik.pl/926/883ad9fe94cd76f9med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/883ad9fe94cd76f9)

Wykonawca wycenił ten dom na 74 tyś. , jak znam życie cena będzie wyższa. Zastanawiam się o ile tańszy i lepszy może być taki domek zbudowany metodą zleceń ? Dom ma na siebie zarabiać dlatego mus być tani i szybki w budowie, atrakcyjny aby szybko znalazł lokatora i o ile to możliwe tani i prosty w eksploatacji.

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat opłacalności takiej inwestycji, proponowanych rozwiązań związanych z izolacją, CO, CWO, wentylacją, itp.

Andrzej Temerniak
04-01-2018, 11:12
Przemek dzięki za radę troche mi ta stroną pomogła pozdrawiam

Tadeo210570
26-01-2018, 11:09
Hymm jestem świeżo po budowie, ale te domu mudułowe robią wrażenie. Chce taki z 2 modułów 54m postawić na zasadzie domku w ogrodzie. Czy ktoś stawiał już coś takiego i może potwierdzić że cena jest tańsza i użytkowanie nie jest uciążliwe ? Czy ma ktoś namiar do firmy która to wykonuje i nie ma realizacji w 2019-2020 (bo z takimi odpowiedziami spotkałem się przy 2 zapytaniach) ?

tomasz.j
21-05-2019, 09:37
Hej, odświeżam temat.
Jesteśmy z żoną po ślubie i zastanawiamy się nad takim domkiem. Wstępnie kontaktowałem się z firmą produkująca takie Moduohouse i coraz bardziej podoba mi się ten pomysł. Ceny domów 35m zaczynają się od 55.000. A stawiając go potrzebuję jedynie zgłoszenia. Jest również możliwość dostawienia później następnych modułów.

Chciałem się zapytać czy ktoś z was rzeczywiście miększa w takich domkach? Jak wygląda to od strony praktycznej? Jaki materiał wybrać (konstrukcję drewnianą czy z kontenerów stalowych?).
Będę wdzięczny za każdą pomoc.

RobertJG
22-05-2019, 08:56
Hej, odświeżam temat.
Jesteśmy z żoną po ślubie i zastanawiamy się nad takim domkiem. Wstępnie kontaktowałem się z firmą produkująca takie Moduohouse i coraz bardziej podoba mi się ten pomysł. Ceny domów 35m zaczynają się od 55.000. A stawiając go potrzebuję jedynie zgłoszenia. Jest również możliwość dostawienia później następnych modułów.

Chciałem się zapytać czy ktoś z was rzeczywiście miększa w takich domkach? Jak wygląda to od strony praktycznej? Jaki materiał wybrać (konstrukcję drewnianą czy z kontenerów stalowych?).
Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Ja również zainteresowałem się domami modułowymi. Od kilku lat dużo o tym czytam i jestem do nich przekonany.
Teraz kupuję działkę i zamierzam postawić dom modułowy.
Moim zdaniem tradycyjne domu murowane to już przeszłość (uzasadnienie to temat rzeka).
Osobiście wolę konstrukcję drewnianą ponieważ bardzo lubię drewno.
W Polsce firm produkujących domy modułowe w konstrukcji drewnianej jest sporo a nowe powstają jak grzyby po deszczu.
Problemem jest wybór tej właściwej.
Ja ze swojej strony proponowałbym poczytać o technologii budowy domów modułowych konkretnych producentów bo są firmy, które stosują materiały tańsze i niekoniecznie dobre (np styropian jako docieplenie ścian zamiast wełny). Z tego też wynika później cena całego domu.
Nie polecę Ci nikogo albowiem póki co sam jeszcze nie wybrałem firmy :)
Z chęcią jednak poczytam o doświadczeniach innych.

tomasz.j
06-06-2019, 11:07
Właśnie znalazłem jedną firmę która produkuje domy i jest niedaleko (ok 30km.) od mojej działki. Produkują z drewna ale również z kontenerów morskich. Po wstępnej konsultacji polecają mi do metrażu 35 konstrukcje drewnianą. Pytałem i ocieplenie jest wykonane z wełny skalnej. Także myślę że to dobre rozwiązanie.

Na co jeszcze mam zwrócić uwagę?