PDA

Zobacz pełną wersję : Dom a spadek



Olasa
23-02-2004, 14:17
Mam takie pytanie a mianowicie chcemy kupić działkę z teściową i na niej postawić bliźniaka albo dom dwupokoleniowy (ostateczna decyzja nie zapadła). Sytuacja jest taka, że moja teściowa jest od trzech lat mężatką, wyszła za mąż za obywatela niemiec. Ma on troje dzieci z pierwszego małżeństwa i teraz zastanawiamy się jak kupić tą działkę aby w przyszłości tamte dzieci nie miały prawa do spadku po teściowej. Czyli do tego domu. Czy jest to możliwe? Nie ma ona rozdzielności majątkowej. Wiem, że najprościej byłoby kupić wszystko na nas, ale chcemy aby teściowa czuła się w tym domu jak u siebie i miała pewność, że jest to również jej własność. Mieszkałaby w tym domu razem ze swoim "niemieckim" mężem.
Bardzo proszę o ewentualne rady.

gaga2
23-02-2004, 16:16
Witaj,
niestety nie ma prostej i zadowalającej odpowiedzi na Twoje pytanie.
Co do zasady - dzieci męża teściowej po niej nie dziedziczą, chyba że teściowa zejdzie z tego świata przed swoim obecnym mężem. Tego nigdy się nie da przewidzieć. Wówczas on bedzie dziedziczyć po Twojej teściowej razem z jej dziecmi - a dalszej kolejności - po nim - jego dzieci. Trochę to skomplikowane....Jeśli chcecie co do zasady utrzymać współwłasnośc z teściową, to możecie ją poprosić, żeby zapisała Wam w testamencie - jako zapis - swój udział we współwłasności. Ale - testament można w każdej chwili zmienić, więc jeśli teściowa zmieni zdanie - nic Was przed tym nie ustrzeże.
Jeśli masz dalsze pytania - pytaj :)
Pozdrawiam,
gaga2
PS: generalnie odradzam współwłasność, tak szczerze

Qgiel
23-02-2004, 18:03
Jedynie przeprowadzenie rozdzielności majątkowej teściowej
z mężem przed zakupem mogoby tu pewnie załatwić sprawę, ale
z wielu względów - jak sądzę - nie będzie to możliwe.
Dlatego popieram zdanie gagi 2 - kupcie to na siebie. Teściowa
z pewnością zrozumie.
Moja mama w takiej sytuacji sama nalegałaby na takie rozwiązanie.