PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie domu z garażem w celach podatkowych.



JLWW
05-07-2010, 09:37
Witam,

Planuje budowę domu, projekt wybrany, decyzja o wybudowaniu garażu wolnostojącego zapadła.
Ale.... i właśnie odnośnie tego "Ale" mam pytanie. Chciałbym połączyć dom z garażem, ale chciałbym to tak naprawdę zrobić tylko i wyłącznie w celach podatkowych tzn, po połączeniu garażu z domem będę płacił mniejszy podatek.

Moje pytanie to: W jaki sposób można połączyć dom z garażem aby kwalifikował się on jako jeden budynek (przynajmniej do celów podatkowych)

Rozumiem że jak połączę dom z garażem specjalnym dachem, zrobię pod tym przejście będzie ok, ale...jeżeli połączę czymś w stylu pergoli ogrodowej np ze specjalnymi fundamentami czy to będzie również kwalifikowało się jako jeden budynek??

Za wszelkie informację dziękuje.

aglig
05-07-2010, 10:11
A po co aż tak kombinować. To co przedstawiłaś to kombinacje alpejskie przy tym pikuś.
Ale do rzeczy z prawnego punktu widzenia się nie da. Masz dwa pozwolenia na budowę domu i garażu jako budynków wolnostających. I tak figurować to bedzie we wszystkich papierach. ( Nie mówiąc już o podwójnych kosztach papierkologi).
Najprościej zrobić adaptację projektu domu i "dorysować" mu garaż. I tak składać do pozwolenia na budowę. Nic innego raczej nie przejdzie.

JLWW
07-07-2010, 12:46
Z prawnego punktu widzenia da się na pewno tylko garaż i budynek mieszkalny połączony jest zadaszonym przejściem, wówczas za całość płaci się niższy podatek.
Ja natomiast nie mogę zrobić przejścia zadaszonego daszkiem dlatego moje pytanie było czy jeżeli połączę budynki czymś na wzór pergoli z dodatkowym fundamentami będzie się to kwalifikowało jako jeden budynek i będę płacił niższy podatek.

Vafel
07-07-2010, 13:21
Z prawnego punktu widzenia da się na pewno tylko garaż i budynek mieszkalny połączony jest zadaszonym przejściem, wówczas za całość płaci się niższy podatek.
Ja natomiast nie mogę zrobić przejścia zadaszonego daszkiem dlatego moje pytanie było czy jeżeli połączę budynki czymś na wzór pergoli z dodatkowym fundamentami będzie się to kwalifikowało jako jeden budynek i będę płacił niższy podatek.

Czy jesteś tego pewien? Z tego, co mi powiedziano jakiś czas temu w starostwie powiatowym wynikało, że niższy podatek płaci się tylko wówczas gdy garaż jest w bryle budynku. Jeżeli jest "przyklejony" to już się płaci wyższy podatek...

aglig
07-07-2010, 15:02
czy jeżeli połączę budynki czymś na wzór pergoli z dodatkowym fundamentami będzie się to kwalifikowało jako jeden budynek i będę płacił niższy podatek.
Nie będzie się to kwalifikowało jako jeden budynek i będziesz płacił podatki za budynek mieszkalny i garaż osobno ( czyli wyższe)

JLWW
21-07-2010, 08:33
Dzięki wielkie za odpowiedź, chyba będę musiał wybrać się do urzędu gminy i zapytać dokładnie jak to wygląda. (Ale to dopiero jak będę miał urlop).

A tymczasem poszukam jakiś przepisów mówiących o tym, chyba że ktoś już znalazł takie przepisy ;)

aglig
21-07-2010, 10:01
Tłumaczyłam jak krowie na miedzy ale nie dociera.
No to jeszcze raz i po kolei.
Masz pozwolenie na budowę na budynek mieszkalny ( nr 1) i pozwolenie na budowę na garaż ( nr 2). Po zakończeniu budowy idziesz do nadzoru i zgłaszasz zakończenie budynku nr 1 i zakończenie budynku nr 2. Nadzór przesyła dwa osobne zawiadomienia o zgłoszeniu nr 1 i nr 2 do wydziału podatków twojej gminy. I tam traktowane jest to jako dwa osobne budynki. I choćbyś sobie strzelił pergole , zadaszenie itp nic tego nie zmieni bedzie to traktowane jako dwa osobne budynki ( nr 1 i nr 2). Żeby płacic niższe podatki musiałbyś mieć jedno pozwolenie na budowę i wszystko musiałoby stanowić konstrukcyjnie całość ( tzn. wspólna ściana, wspólny dach itp.). Obrazowo jeśli rozstąpiła by się ziemia i między tymi budynkami powstał by rów to jeśli są to dwa osobne budynki konstrukcyjnie nic by się im nie stało a jeśli chciałbyś płacić niższe podatki to któryś z tych budynków musiałby być zniszczony. Jeśli myślisz że pójdziesz do gminy i tam podpowiedzą ci jak skroić gminę na podatkach to się grubo mylisz.

JLWW
21-07-2010, 14:39
Tłumaczyłam jak krowie na miedzy ale nie dociera.
Pozostawię to bez komentarz, nie mam w zwyczaju szarpać się z ludźmi w szczególności których nie widzę twarzą w twarz.


Jeśli myślisz że pójdziesz do gminy i tam podpowiedzą ci jak skroić gminę na podatkach to się grubo mylisz.
Po pierwsze, nikt nie ma zamiaru nikogo kroić!!! Po to są przepisy żeby ich przestrzegać, a jeżeli jest możliwość żeby zaoszczędzić paręset złotych rocznie zgodnie z prawem to nie widzę przeszkód.

Wracając do tematu, rozmawiałem z kobieta w urzędzie gminy (odpowiedziała na moje pytanie bez żadnego problemu) odpowiedzialną za gospodarkę przestrzenną i gospodarkę nieruchomościami i co się dowiedziałem.
1.Podatek za garaż jest prawie siedmiokrotnie wyższy niż podatek za budynek mieszkalny, więc nic dziwnego że ludzie kombinują
2.Aby budynek z garażem potraktowany został w całości jako budynek mieszkalny muszę mieć jedno pozwolenie na budowę i garaż z budynkiem mieszkalnym musi zostać połączony dachem LUB ścianą.

A więc wszystko jest do zrobienia.

Kwestia czy takie połączenie będzie wyglądało dobrze to już kwestia gustu.

Dziękuję za odpowiedzi, które przyczyniły się rozwiązania mojego teoretycznego problemu.

aglig
22-07-2010, 07:33
2.Aby budynek z garażem potraktowany został w całości jako budynek mieszkalny muszę mieć jedno pozwolenie na budowę i garaż z budynkiem mieszkalnym musi zostać połączony dachem LUB ścianą.
.


Żeby płacic niższe podatki musiałbyś mieć jedno pozwolenie na budowę i wszystko musiałoby stanowić konstrukcyjnie całość ( tzn. wspólna ściana, wspólny dach itp.).
Widzisz różnicę, bo ja nie. W domyśle przecinek zastępuje lub. Niektóre projekty mają tak że na garażu jest taras, ale wtedy jest wspólna ściana albo między garażem a budynkiem jest wola przestrzeń ale za to mają wspólny dach. Jakiś element konstrukcyjny musi byc wspólny.

I mój pierwszy post:

Najprościej zrobić adaptację projektu domu i "dorysować" mu garaż. I tak składać do pozwolenia na budowę. Nic innego raczej nie przejdzie.