PDA

Zobacz pełną wersję : Posty do Anuli



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23

Elena76
08-01-2012, 00:30
Anula, jeśli do Ciebie magazyny wnętrzarskie jeszcze nie dobijają się o sesję, to jakichś kiepskich researcherów mają :)

Madeleine
08-01-2012, 08:07
pewnie dobijają ;)

monika996
08-01-2012, 09:26
anula bardzo fachowe podsumowanie.:) i z reszta innego się nie spodziewałam/
a wszystko wyszło jak w wizualkach/forniry piękne
lazienka klubowa ma klimat:)
tak miało być

dakula
08-01-2012, 12:25
Gratuluję przeprowadzki i pięknych wnętrz. Czekam jeszcze na zdjęcia jadalni.
Jedynym pomieszczeniem, które do mnie nie przemawia jest czarna łazienka. Oczywiście jest stylowa ale to po prostu nie mój klimat. I jeśli mam być szczera trochę ta biała umywalka i WC za bardzo odstaje od czarnej reszty.
Mam nadzieję, że jeszcze od czasu do czasu będziesz pokazywała jak dom sie zmienia. Pozdrawiam

anula05
08-01-2012, 13:01
Dzięki wszystkim!
dakula, niestety zdjęcia czarnej łazienki nie oddają jej klimatu - w pomieszczeniu jest naprawdę ciemno i nie potrafię zrobić dobrych zdjęć. Jest fajna, klimatyczna, do tego leci muza z głośnika w suficie - znajomi są zachwyceni i idealnie sprawdza się na imprezach:) I o to chodziło:)


PS> Nikt się nie dobija i chwała im za to ;)

Elena76
08-01-2012, 13:10
Dzięki wszystkim!
dakula, niestety zdjęcia czarnej łazienki nie oddają jej klimatu - w pomieszczeniu jest naprawdę ciemno i nie potrafię zrobić dobrych zdjęć. Jest fajna, klimatyczna, do tego leci muza z głośnika w suficie - znajomi są zachwyceni i idealnie sprawdza się na imprezach:) I o to chodziło:)

to rozwiązanie idealne nie tylko na imprezy - żeby posłuchać muzy w trakcie kąpieli muszę ją rozwalić na cały regulator albo targać jakiś odtwarzacz do łazienki... brak głośników w łazienkach to jedna z tych rzeczy na liście "szkoda, że nie mamy"...


PS> Nikt się nie dobija i chwała im za to ;)

to kwestia czasu ;)

dakula
08-01-2012, 13:54
Jeśli wam sie podoba to najważniejsze :) I jestem pewna, że na żywo wszystko wygląda jeszcze lepiej.

A i jeszcze jedno. Jestem zachwycona tapetą, która wybrałaś dla synka, już nawet znalazłam sklep, który ją sprzedaje. Mam nadzieję, że się nie obrazisz jeśli ten pomysł odgapię.

pasie
08-01-2012, 13:58
Ania przemilczałaś ekipę od balustrad - znaczy nie zasługują ani na polecenie ani na obgadanie;)?

monsanbia
08-01-2012, 13:58
A i jeszcze jedno. Jestem zachwycona tapetą, która wybrałaś dla synka

Ooo tak, tapeta jest super! A na żywo? Jeszcze bardziej. Szczególnie tam, na tej wielkiej ścianie :yes:
I pomyśleć że byłam jej przeciwniczką :no:

anula05
08-01-2012, 14:11
Ania przemilczałaś ekipę od balustrad - znaczy nie zasługują ani na polecenie ani na obgadanie;)?

Ciężko z tym tematem, bo z jednej strony niby wszystko super i przez pierwsze miesiące byłam zachwycona, a ostatnio trochę dali ciała i strasznie długo czekałam na balustrady... i jeszcze nie jest skończone... Chyba mają jakiś słabszy okres. W sumie jest OK.

aga.jes
08-01-2012, 16:25
Witaj,
chciałam Cię zapytać o jakość tapety Ferm Living (z pokoju synka). Wybieram właśnie tapetę do pokoju dziecięcego, znalazłam jednak niepochlebna opinię o tapetach tej firmy:
Może wzory ładne, ale jakość katastroficzna .
Lekkie przetarcie wilgotną szmatką i blakną .

Czy mogłabyś się jakoś ustosunkować do tej opinii? Dzięki:)

mariomili
08-01-2012, 18:47
Aniu gdzie kupiłas te oświetlenie do czarnej łazienki?
Mauzyczka w łazience to jest to:)

anula05
08-01-2012, 19:45
aa.jes póki co nie zauważyłam nic niepokojącego, ale nie tarłam jej szmatką;) Przetestuję w wolnej chwili i dam znać.
mariomili, allegro.

anawii
09-01-2012, 14:57
Witam
Jestem nowiciuszem w pisaniu :)W czytaniu nie... ;) Mam nadzieję,że się nauczę:p
Od kilku dni siedzę i czytam twój dziennik budowy.Gratuluje pieknego domu !!!!
My dopiero robimy projekt indywidualny,jesteśmy na etapie rozmieszczania okien,pozwoliłam sobie na prv-a napisać :oops:

anula05
09-01-2012, 15:09
anawii, odpisałam, przepraszam, że nie pomogę - załóż Dziennik Budowy, będzie łatwiej. Skoro jesteś na etapie projektu, jeszce wielokrotnie przyda Ci się pomoc forumowiczów.

anawii
09-01-2012, 15:14
Żadna z Was nie brała pod uwagę ogrzewania nadmuchowego?
Coś takiego http://www.polskikomfort.pl/

Spirea
09-01-2012, 15:27
Anawii, najlepiej spytaj w wątku poświęconym ogrzewaniu albo skorzystaj z wyszukiwarki:

http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=3613495

anawii
09-01-2012, 16:32
Anawii, najlepiej spytaj w wątku poświęconym ogrzewaniu albo skorzystaj z wyszukiwarki:

http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=3613495

Dzięki Spirea,temat jest mi znany,ale wiecej to mojej 2 połówce, ale on tutaj nie usiądzie i się nie wypowie ;)
Pytałam dlaczego nikt z piszących tutaj nie brał pod uwagę takiego ogrzewania,to nie jest żadna nowość a podobno ciekawie się ma co do kosztów za ogrzewanie :)

anula05
09-01-2012, 16:34
JA brałam pod uwagę, ale na prawdę nie pamiętam już dlaczego zrezygnowałam ;)
Czy do tego potrzebujesz osobno grzejników?

anawii
09-01-2012, 16:35
anawii, odpisałam, przepraszam, że nie pomogę - załóż Dziennik Budowy, będzie łatwiej. Skoro jesteś na etapie projektu, jeszce wielokrotnie przyda Ci się pomoc forumowiczów.

Anula nie ma problemu.
Ja mam problem z wklejaniem fotek :(
No i nieśmiała jestem :oops:

anawii
09-01-2012, 16:50
JA brałam pod uwagę, ale na prawdę nie pamiętam już dlaczego zrezygnowałam ;)
Czy do tego potrzebujesz osobno grzejników?

Przy tym ogrzewaniu nie ma wogóle grzejników,ciepło jest rozprowadzane kanałami nadmuchowo.W miejscach gdzie się by chciało miec grzejnik jest nieduża kratka,może być w podłodze lub w suficie,to zależy którędy będą szły te kanały.Ciepło daje nagrzewnica umieszczona w kotłowni.

mayland
09-01-2012, 16:56
Ten system ogrzewania o którym piszecie ma chyba Analiena na forum.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162301-Dziennik-wykańczania-Analieny

monsanbia
09-01-2012, 17:14
anawil, fajnie fajnie, ale ....
my się*intresowaliśmy tym rozwiązaniem i odpadło, kurz w domu niesamowity

Moni_ta
09-01-2012, 19:47
Anula mam pytanie odnośnie ogrzewania podłogowego - jak oceniasz jego wydajność? Czy przy tak dużych przeszkleniach jakie posiadasz ogrzewanie podłogowe "daje radę" , czy masz może wspomagająco przy oknach konwektory czy tylko wszędzie samą podłogówkę?

pozdrawiam i życzę miłego mieszkania w pięknym domu:)
M

anula05
09-01-2012, 20:00
Moni_ta - póki co jest OK. W domu mamy 21 stopni, podłoga jest przyjemna - nawet nie ciepła - jestem zdziwiona, bo wyobrażałam sobie, że podłoga będzie ciepła (dotychczas miałam podłogówkę elektryczną w łazience i zawsze była ciepła). A tutaj jest po prostu przyjemna, nie lodowata. Jedyny minus to zimno w dwóch pokojach, ale one są specyficzne, bo poza kilkoma dużymi oknami mają jeszcze po 3 ściany zewnętrzne i jeden ma stropodach, a drugi nieogrzewany garaż pod sobą, no i w jednym przebywamy tylko w nocy (sypialnia), a w drugim wcale, bo to gościnny... Jest w nich jakieś 18 stopni.
Wszystko okaże się tak na prawdę jak przyjdzie prawdziwa zima.
Już wiem, że błędem był nieorzewany garaż i ignorancja odnośnie izolacji bramy garażowej - mamy tam spore ubytki ciepła.

Moni_ta
09-01-2012, 21:29
Anula dzięki za odpowiedz, ale mam pytanie czy masz tylko ogrzewanie podłogowe czy również konwektory przy oknach?

monsanbia
09-01-2012, 21:38
Strasznie jestem ciekawa ile płacicie za prąd przy tym ogrzewaniu. Pompa ciepła to przecież pożeracz, do tego gotujecie na elektryce ...
Opowiesz mi wszystko jak będziemy

anula05
09-01-2012, 21:39
Anula dzięki za odpowiedz, ale mam pytanie czy masz tylko ogrzewanie podłogowe czy również konwektory przy oknach?

Tylko podłogówka

Monia, straszna sprawa - nasze spotkanie stoi pod znakiem zapytania, odezwę się jutro/

monsanbia
09-01-2012, 21:47
Monia, straszna sprawa - nasze spotkanie stoi pod znakiem zapytania, odezwę się jutro/

Ale chyba nic się nie stało?
Straszna sprawa?
Nie strasz!

monika996
09-01-2012, 21:56
no własnie Ania nie strasz!!!!

monsanbia
09-01-2012, 21:59
no własnie Ania nie strasz!!!!


Mam nadzieję że to tylko reakcja na mojego rozwalonego lapka. Przestraszyła się*mnie, albo co ... ;)

monika996
09-01-2012, 22:00
Mam nadzieję że to tylko reakcja na mojego rozwalonego lapka. Przestraszyła się*mnie, albo co ... ;)
kurcze Monia ile tego wina wypiłaś???!!!:lol2:

monsanbia
09-01-2012, 22:17
kurcze Monia ile tego wina wypiłaś???!!!:lol2:

Nie więcej niż zawsze :lol2:

Aggula
09-01-2012, 22:36
Moni_ta, rozgryzałam temat dogłębnie swojego czasu - konwektory wzdłuż okien były niezbędne 10 lat temu, przy obecnych parametrach okien nie ma takiej potrzeby. (kiedyś chodziło o punkt rosy wewnątrz i ciągle zaparowane okna, teraz to już przeżytek - temat wałkowałam z wieloma "okniarzami").

A ogólnie co do ogrzewania konwektorami, to wszyscy nasi przyjaciele architekci (a mamy ich trochę) i jedni znajomi, którzy zdecydowali się na ten sposób ogrzewania, po czym po 2 latach rozkuwali dom od nowa i zmieniali ogrzewanie, odradzali takie ogrzewanie - podobno najgorszy z możliwych sposób grzania domu, poza tym działa tylko z dobrymi dmuchawami, które (tak jak przedtem pisała chyba monsanbia) podbijają do góry nie tylko ciepło, ale też wszystkie syfy, które jak wiadomo gromadzą się w tych dziurach.

Cześć, Anula :) Jakoś się u Ciebie mało ostatnio udzielam, bo z czasem kiepsko, ale widziałam i podziwiałam pięęęękne ogrodzenie :)

Basia_KRK
10-01-2012, 07:39
Strasznie jestem ciekawa ile płacicie za prąd przy tym ogrzewaniu. Pompa ciepła to przecież pożeracz, do tego gotujecie na elektryce ...
Opowiesz mi wszystko jak będziemy
Hmmmm... ja się nie mogę doczekać, żeby dowiedzieć się jak to będzie u nas... Na rzecz pompy ciepła zrezygnowaliśmy z gazu... Do tego wszędzie podłogówka, bez kaloryferów, no i gotowanie na indukcji... Anula, robiłaś pierwsze zestawienia finansowe odnośnie elektryki? Macie osobny sublicznik elektryczny do pompy ciepła?

Spirea
10-01-2012, 08:12
myślę, że rachunkowo na pewno wyjdziecie lepiej. Inna sprawa kiedy ta inwestycja się zwróci. Podejrzewam, że u Anuli szybciej, bo ma większy metraż. Ja dostałam fakturę za gaz :jawdrop: 970 zł i kolejna prognozowana - 350. Na liczniku już mam zużycie przekraczające prognozę. Pocieszam się, że jest to koszt wygrzewania wylewki, do tego przy wejściu dopiero niedawno mamy zalaną dziurę przy drzwiach, no i nie ma drzwi między nieogrzewanym garażem a częścią mieszkalną.

dakula
10-01-2012, 09:20
A ja mam doświadczenia w mieszkaniu w nieocieplonym domu z lat 70. Za gaz płacimy więc znacznie więcej. Oczywiście należy pamiętać, że opłaty te dotyczą jedynie miesięcy zimowych. A, że w tym roku zimy brak, to poza góralami wszyscy jesteśmy na tym do przodu :).

anawii
10-01-2012, 12:13
Może dla was to już za późno,ale może innym może się przydać
http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-187928.html?

anawii
10-01-2012, 12:15
Może dla was to już za późno,ale może innym może się przydać
http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-187928.html?

ale dużo tego może,może...chyba by się przydały jakieś wakacje nad morzem... ;-)

kakusek
10-01-2012, 12:46
Anawii nie wiem czy o takie ogrzewanie dokladnie Ci chodzi ale zagladnij do dziennika Edyta M -ona wlasnie u siebie robila kanaly do ogrzewania.Jak nie znajdziesz wieczorkiem podam Ci linka bo teraz pedze do pracy :)

anawii
10-01-2012, 13:44
Dzięki Kakusek,dokładnie o takie ogrzewanie mi chodzi ;)
Narazie uciekam do Edytki, pa

Edyta M
11-01-2012, 01:04
anawil, fajnie fajnie, ale ....
my się*intresowaliśmy tym rozwiązaniem i odpadło, kurz w domu niesamowity

To akurat nie jest prawda , nie wiem skad taki pomysl , ze w domu jest duzo kurzu ...... ja korzystam z tego typu ogrzewania .... od kilkunastu lat mieszkam w stanach i taki typ ogrzewania jest tutaj wiodacy ..... miedzy innymi dlatego zdecydowalam sie na montaz identycznego systemu w moim domu w Polsce . Wybacz Monsanbia , ale takie bzdury to opowiadaja sprzedawcy kaloryferow lub istalatorzy podlogowki .... ktorzy nie maja zielonego pojecia o funkcjonowaniu i zaletach tego typu ogrzewania .

monsanbia
11-01-2012, 01:28
Edyta, najwyraźniej wszyscy użytkownicy tego systemu opowiadali bzdury ...
Ciekawe dlaczego nie odniosłaś się do posta Agguli która napisala o ludziach rozkuwających dom i o znajomych architektach, który odradzali ten sposób ogrzewania jako najgorszy z możliwych?

Fajnie, że Tobie mieszka się dobrze i Ci to odpowiada

Edyta M
11-01-2012, 05:57
Edyta, najwyraźniej wszyscy użytkownicy tego systemu opowiadali bzdury ...
Ciekawe dlaczego nie odniosłaś się do posta Agguli która napisala o ludziach rozkuwających dom i o znajomych architektach, który odradzali ten sposób ogrzewania jako najgorszy z możliwych?

Fajnie, że Tobie mieszka się dobrze i Ci to odpowiada


Moze dlatego , ze Aggula pisze zupelnie o czyms innym ..... system ogrzewania konwektorami to zupelnie cos innego niz system ogrzewania nadmuchowego z zastosowaniem kanalow powietrznych ( a o taki pyta Anawii ) . Nie znam sie na ogrzewaniu konwektorami , ale dla mnie to inna ( wzrokowo ladniejsza wersja kaloryferow ) . Jak widzisz ja i Aggula mowimy o dwoch zupelnie roznych systemach .... a skoro jak juz wspomnialam korzystam przez lata z systemu ogrzewania nadmuchowego ( jak dziesiatki tysiecy innych osob w Ameryce i Kanadzie ) to uwazam , ze mam prawo do sprostowania wypowiedzi kogos dla kogo konwektor znaczy to samo co kondensat .

monika996
11-01-2012, 06:12
no to ja się wypowiem. bo miałam takie nadmuchowe ogrzewanie rodem z USa. cdn

Madeleine
11-01-2012, 08:47
Moze dlatego , ze Aggula pisze zupelnie o czyms innym ..... system ogrzewania konwektorami to zupelnie cos innego niz system ogrzewania nadmuchowego z zastosowaniem kanalow powietrznych ( a o taki pyta Anawii ) . Nie znam sie na ogrzewaniu konwektorami , ale dla mnie to inna ( wzrokowo ladniejsza wersja kaloryferow ) . Jak widzisz ja i Aggula mowimy o dwoch zupelnie roznych systemach .... a skoro jak juz wspomnialam korzystam przez lata z systemu ogrzewania nadmuchowego ( jak dziesiatki tysiecy innych osob w Ameryce i Kanadzie ) to uwazam , ze mam prawo do sprostowania wypowiedzi kogos dla kogo konwektor znaczy to samo co kondensat .nie trzeba być doktorem fizyki, żeby wiedzieć, że przy ogrzewaniu wymuszającym duże ruchy powietrza (czy to wysokotemperaturowe grzejniki, czy wymuszona konwekcja z klimatyzatora, czy kanały powietrzne, czy konwektory) - kurz będzie się unosił dużo bardziej niż przy podłogówce. Szczegółowa charakterystyka różnych typów ogrzewania jest zawarta np. u Neuferta w "podręczniku projektowania architektonicznego".

monika996
11-01-2012, 10:03
Ok jestem. mieliśmy nadmuchowe w całym domu 300m .
minusy bardzo głosna pompa i urządzenie
kurz
grzeje w momencie działania, po wyłączeniu pieca natychmiast się wszystko ( pomieszczenia ) wychładzają - nie ma kaloryferów , więc nie ma co trzymać ciepła
jedyny plus brak kaloryferów:p ale przy podłogówce też nie ma kaloryferów.
tak więć wrociliśmy do tradycyjnego plus podłogówka

anawii
11-01-2012, 10:47
Ja (My):) jeseśmy już zdecydowani na ogrzewanie nadmuchowe ,żaden kurz nas nie przestraszy:mad:

Co prawda nie mam takiego ogrzewania we własnym domu,ale miałam przyjemność w takim domu spać,hmm.. było słychać załaczający sie piec,czy pompę nie wiem co to :confused:bo jeszcze nie znam się na tym,ale spało sie bardzo przyjemnie.Hmm może dlatego było słychać, że kotłownia znajdowała się pod tym pokojem ?? Dobry pomysł, żeby goście nie chcieli się zadomowić u nich w domu, haha ale mnie to nie przeszkadzało,chociaż jestem jedną z tych co im tykanie zegara w pokoju przeszkadza :rolleyes:
Do nas przemawiają :
1.Wygląd pomieszczeń -dom bez kaloryferów,co prawda przy podłogówce też ich nie ma,ale kurz jest wszędzie na całej powierzchni podłogi i jest wszędzie w powietrzu :P
2.To, że piec jest sterowany tak jak go nastawimy- temat dobrze znany Edycie-dziękuję :hug:
3.Znacznie niższe rachunki....
4.Może coś jeszcze :yes:
5. ....
Jedynym minusem z naszej strony jest to,że musielismy zrezygnować z pomieszczenia gospodarczego na rzecz większej kotłowni :( Ale mam nadzieję,że damy rade zrobić tam 2 w 1 :)

:wave:

Madeleine
11-01-2012, 10:55
dom bez kaloryferów,co prawda przy podłogówce też ich nie ma,ale kurz jest wszędzie na całej powierzchni podłogi i jest wszędzie w powietrzu :Pnie obraź się, ale bzdury piszesz. Podłogówka grzeje niskotemperaturowo i w związku z tym konwekcja powietrza jest ograniczona do minimum. Natomiast faktycznie bezwładność podłogówki jest spora, poza tym narzuca konkretne ograniczenia dotyczące wykończenia podłóg - grubych litych desek nie położysz.

anawii
11-01-2012, 12:28
Nie obrazam sie,może będę żałować tej decyzji,nie wiem...:) Jak narazie wiecej jest za niz przeciw.
Nie wiem dlaczego nie mogłaby położyc desek na podłodze? Znajomi przy takim ogrzewani o jakim ja piszę wszędzie na podłodze maja dechy -olejowane.
Ale nie wiem czy to jest to samo, słabo sie znam na tym....Ja dopiero zaczynam/kończe projekt indywidualny.

myszonik
11-01-2012, 13:19
Przecież Madeleine pisze, że desek nie położysz przy ogrzewaniu podłogowym ;) A nie nadmuchowym, które planujesz czy jak je zwał.

anawii
11-01-2012, 14:36
Przecież Madeleine pisze, że desek nie położysz przy ogrzewaniu podłogowym ;) A nie nadmuchowym, które planujesz czy jak je zwał.

No tak,ale ze mnie gapa :oops: czytać nie umiem.....

monsanbia
11-01-2012, 15:12
Niskie rachunki - polemizowałabym ;)
Jakby nie było dmuchawy kilkaset W ciągną. Jest tam sporo rzeczy które może nawalić, i na pewno jak grzejniki czy podłogówka tak bezawaryjne nie jest
Gdzieś na forum czytałam wypowiedź chłopaka, który ma w domu i ogrzewanie nadmuchowe i podłogówkę. Reasumuje, że podłogówka jest bardziej przyjazna
A teraz co z tymi kanałami? Wyobrażam sobie co się*tam dzieje po kilku latach. Na zakrętach zbiera się kurz. Chyba że wpuszcza się tam jakąś magiczną czyszczącą maszynę ;)

Ja się nie przekonałam, dlatego mam podłogówkę i niestety grzejniki (tu gdzie lite dechy i brak możliwości zrobienia podłogówki)

anula05
11-01-2012, 18:03
Ciekawa dyskusja. Na prawdę nie mogę sobie przypomnieć dlaczego odrzuciliśmy ten sposób ogrzewania....;)
Ale przecież te dmuchawy też chodzą na prąd, więc w czym oszczędność?

skorlaje
12-01-2012, 15:26
Witaj,

Śledzę Twój wątek od jakiegoś czasu oraz wiele, wiele innych dzienników budowy na całym forum i stwierdzam, że Twój dom jest jak dla mnie najpiekniejszym jaki tutaj widziałam. Dla mnie wszystko jest idelane, owszem o gustach sie nie dyskutuje i pewnie pare rzeczy bym zmieniła, ale jakość wykonania i rodzaj materaiłów jest najlepsza.
Gratulacje dla Ciebie i architekta, bo stworzyliście piekny dom - proponuję na łamy " Dom & Wnętrze".

jak juz napisłam to, co od pewnego czsu we mnie siedziało to mam pytanko: jak sprawują sie blaty z Corianu? Planuję takie same, tylko czy są praktyczne? Mocno sie rysują? plamią?

pozdrawiam

malkul
13-01-2012, 10:09
Anula zaglądam często i brakuje nam ciebie :(

monika996
13-01-2012, 18:24
własnie Ania, gdzie jesteś!!!!?????:yes:

e-mól
13-01-2012, 19:12
Anula ogrodzenie to mistrzostwo!!
Pytanie na szybka odpowiedź, czy białe uchwyty kuchennevmaja elementy chromowane?

anawii
13-01-2012, 19:21
Anula,zapraszam do siebie :)

anula05
13-01-2012, 19:22
Jestem, jestem
Pracuję przecież:) Inne życie.
Nie bardzo mam co pokazywać ani o czym pisać. Zbieram się jeszcze do podsumowania budżetowo-czasowego, może jutro mi się uda...

skorlaje, blaty póki co sprawują się super. Jakoś szczególnie się nie rysują ani nie plamią - na pewno pomaga kolor, bo myślę, że na białym zarysowań widać nie będzie. Gdyby były ciemne, na pewno byłoby gorzej. Użytkuję je 1,5 miesiąca, zobaczymy co będzie dalej.

e-mól, są elementy chromowane, po bokach, ale niewielkie.

anula05
13-01-2012, 19:23
Anula,zapraszam do siebie :)

z chęcią zobaczę, ale link nie działa:(

anawii
13-01-2012, 19:28
z chęcią zobaczę, ale link nie działa:(

Qrka, już nie ogarniam tego :offtopic:

Elena76
14-01-2012, 19:06
Anula, u nas rachunki za prąd przy dwóch osobach to około 130zł/m-c. Wprawdzie po pół roku przychodzi wyrównanie i jakieś 500zł zawsze jest do dopłaty (swoją drogą nie wiem, jak oni te prognozy przygotowują :rolleyes: ) Biorąc pod uwagę, ile płacimy za gaz którym ogrzewamy dom i wodę, to 1000zł/m-c w sytuacji jeśli koszty eksploatacji pompy to wyłącznie rachunki za prąd (jeśli dochodzi coś jeszcze to wybacz, nie orientuję się w tym temacie) jest całkiem ok, zwłaszcza że metraż macie większy niż u nas no i masę przeszkleń.

Madeleine
14-01-2012, 19:23
u nas prąd przy 4 osobach w mieszkaniu z gotowaniem na indukcji to było 200-250. Do tego gaz zimą 600-800. A mieszkanie sporo mniejsze niż Wasz dom, raptem 100m2. 1000/ miesiąc będzie bardzo ok.

anula05
14-01-2012, 19:26
Też mi się wydaje, że 1000 zł to koszt do przyjęcia, biorąc pod uwagę metraż (240m2+40 nieogrzewanego garażu), specyfikę architektury domu (strasznie połamana bryła, 140m2 przeszkleń), i to, że wszystko jest na prąd. Oby taki koszt się sprawdził ;)

salik
14-01-2012, 19:58
Anula - 300zł za pompę ciepła miesięcznie jest do uzyskania tylko w mocno energooszczędnych domach.
Nie przejmowałbym się więc na Twoim miejscu, szczególnie że masz dużo przeszkleń i dużą powierzchnię :)
Za ogrzewanie gazem byś pewnie płaciła więcej, więc ogólny rozrachunek jest pewnie korzystny - o ile pamiętam udało Ci się tanio kupić PCi, więc to też ma znaczenie :)
Dobrze widzę że ten rekuperator to Komfovent - 900?
Chyba każdy rekuperator jest duży, a ten na zdjęciu wygląda na normalny rozmiarowo :)

dakula
14-01-2012, 20:53
Ktoś był zainteresowany jadalnią:

Ja byłam i bardzo mi się podoba. Do krzeseł nie byłam przekonana ale te bez podłokietników wyglądają fajnie.

Dobrze, że piszesz o kosztach użytkowania pompy. W masowej wyobraźni są one bardzo niskie.
Napisz za jakiś czas, czy jesteś zadowolona z rekuperatora, kompletnie nie wiem jaki wybrać.

salik
14-01-2012, 20:59
Jeszcze odnośnie PCi - w sumie to bez podlicznika ciężko powiedzieć ile zużywa sama pompa.
A większe (niż planowane) zużycie prądu, może np. wynikać ze złego wymiarowania pompy albo za małej wydajności dolnego źródła.
Wtedy pompa używa mocniej grzałki i zużywa więcej prądu.
Ale to i tak wszystko jest do podregulowania, szczególnie że pierwszy sezon grzewczy ma zawsze najwyższe koszty ogrzewania.

anula05
14-01-2012, 21:06
Jeszcze odnośnie PCi - w sumie to bez podlicznika ciężko powiedzieć ile zużywa sama pompa.

Mój mąż to jakoś policzył, tam są jakieś raporty liczbowe.

Pewnie gdybym grzała gazem, to za sam gaz byłby taki rachunek, jak teraz za prąd.

salik
14-01-2012, 21:08
Raporty raportami, a podlicznik podlicznikiem :)
Anula - pewnie tak, a inna inszość to że za PCi się płaci na wstępie więcej żeby płacić później mniej miesięcznie.

obeliksss
14-01-2012, 21:27
Witam ! My czytamy dziennik Anuli też bardzo długo i oczywiście gratulujemy Pięknego domku. Miałem się nie wypowiadać nigdy na tematy ogrzewania ale .. hmm .. ,ktoś będzie zainteresowany ogrzewaniem konwektorowym (grzejniki kanałowe ) my mamy takie w domu w 2 pokojach ze względu na grube deski lite (sam zajmuję się techniką grzewczą) a reszta domu w podłogówce i taki układ mieszany sprawdza się jak najbardziej ok. Jeśli komuś podoba się brak grzejników na ścianach to jak najbardziej polecam grzejnik kanałowy tylko pierwsza i podstawowa sprawa grzejniki taki musi być dobrany na bardzo niski parametr np.45/35 (na stronach producentów są programy doboru ) dlatego u nas przy pokoju 35m2 jest grzejnik 2600cm dł/ 48 cm szer i 55 cm gł. bez wentylatora. ale niema problemów ani z niedogrzaniem oraz kurzem bo te grzejniki pracują u Nas na tym samym obiegu grzewczym co podłoga i temperatura zasilania tych grzejników przy 0st C wynosi ok . 30 st i w pomieszczeniu jest bardzo ciepło. Jeśli projektant czy architekt dobrał je na parametry 80/70 czy 75/65 to później proszę się nie dziwić ,że są nie efektywne niestety przy tak wysokich parametrach gdzie źródłami ciepła są nowoczesne kotły kondensacyjne i Pompy ciepła cała instalacja grzewcza musi być niskotemperaturowa. Z Pozdrowieniami Maciek

Barbara74
14-01-2012, 21:32
ja bedę montowała podlicznik na pompę ciepła,ale u nas badziej hardkorowo bo powietrzna pompa ciepła, podobno koszt około 400-500 zł tak mój elektryk powiedział i się ma tym zająć.

salik
14-01-2012, 21:41
obeliksss - 55cm głębokości?
No to musiałbym mieć grzejnik pod fundamentami...

obeliksss
14-01-2012, 21:47
e tam ;) nie dokładnie teraz dużo budynków ma np. 10 chudego betonu + 20 styro na chudziaku +ok. 7 -8 cm wylewki + 2 cm deski/parkiet = 40 cm czyli ok 25 pod chudziakiem trzeba wannę pod grzejnik robić (musi być ocieplona wyizolowana itp.)- lecz niestety coś za coś my jesteśmy mega zadowoleni.

salik
14-01-2012, 21:50
Nie no, to faktycznie super.
Trzeba robić miejsce pod grzejnik przed wybudowaniem domu ;)

obeliksss
14-01-2012, 21:56
a dokładnie przed wylaniem chudziaka wtedy jest ok. u nas niestety zachciało się nam kanałowych grzejników później i kuliśmy chudziak ale i tak wyszło zaj..... ;)
a co tam ,tak dla rozrywki :)

monsanbia
14-01-2012, 22:45
Też mam kanałówkę w salonie (34m2) I też jestem bardzo zadowolona :yes:
Jest duuuużo płytszy (55cm, nieźle ;)) 320dł, 42szer, 16gł!
Nie dodałeś obeliksss, że musi być szerszy od okna.

Ania, wzięliście w końcu tego faceta od szamba?
Kurcze, jak Wy to robicie, przy 4 osobach. U nas wychodzi że szambo co 4 tyg. No i ja mniej piorę i pewnie rzadziej puszczam zmywarkę (nie codziennie)
Czekam na nasz rach za gaz ;)

Karolina i Artur :P
15-01-2012, 06:55
Anula pokoje dzieci wyszły super, schowki podoknami rewelacja!
Mam pytanie odnośnie oświetlenia u Lenki, co to za lampa i kinkiet???
Pozdrawiam Karolina

monsanbia
15-01-2012, 07:55
Odpowiem za Anię, bo akurat mam taki kinkiet.
To princess massive

monika996
15-01-2012, 08:40
Monia gdzie go masz??? u LIL????

Basia_KRK
15-01-2012, 08:52
Cześć Basia, Tom Dixon w oryginale kosztuje majątek, my kupimy inspirowane, mamy 3 sztuki w klubowej łazience. Kiedyś na pewno kupimy :)



http://img690.imageshack.us/img690/3869/imgp2200d.jpg

http://img507.imageshack.us/img507/3717/imgp2219.jpg
Anula, te lampy nie dają mi spokoju i zmieniłam całą koncepcję łazienki dolnej, żeby je zakupić... Łazienka będzie czarna i z drewnem + te lampy... I teraz moje pytanie. Wydawało mi się, że kupiłaś trzy różne lampy, ale na zdjęciu łazienki wydaje mi się, że wszystkie masz identyczne? Mogę prosić o zdjęcie :D Czy masz je na różnych wysokościach czy na jednej? No i czy dają wystarczające światło do funkcjonowania w łazience?

monsanbia
15-01-2012, 09:03
Monia gdzie go masz??? u LIL????

No :p
wisi od 2 miesięcy ;)

Basia_KRK
15-01-2012, 09:04
Jeszcze odnośnie PCi - w sumie to bez podlicznika ciężko powiedzieć ile zużywa sama pompa.
A większe (niż planowane) zużycie prądu, może np. wynikać ze złego wymiarowania pompy albo za małej wydajności dolnego źródła.
Wtedy pompa używa mocniej grzałki i zużywa więcej prądu.

Właśnie dlatego u nas też będzie podlicznik. Mąż zaczyna się obawiać, że coś źle policzyli i grzałka będzie cały czas dogrzewać... Ekipa coś zaczęła zwlekać... Montaż miał być już dwa tygodnie temu... :sick:
Jakie macie pojemności podgrzewacza do ciepłej wody użytkowej (u nas 400 litrów) i wody grzewczej do CO (u nas 380 litrów w umowie). I teraz nagle ten zasobnik do CO firma chce nam zmienić na 200 litrów, bo niby taki jest lepszy?? :sick: Nie wiem co mam o tym myśleć? nagle jak przyszło do montażu, to chcą przywieźć zupełnie coś innego niż w umowie...

salik
15-01-2012, 09:12
Basia - hmmm.
Do PCi się z reguły bierze zasobnik biwalentny...
Macie 2 osobne zasobnik?

Tatarak
15-01-2012, 14:12
Salik - co to jest ten zbiornik biwalentny? mnie pan od ozc i projektu ogrzewania powiedział tylko, żeby dać do pci bufor, bo to wydłuża życie tychtam pompowych wnętrzności. nic nie mówił o biwalentności :(

Anula - czekam na harmonogram budowy - u mnie SSZ, więc najgorsze mam przed sobą i warto by było dobrze to zaplanować :)

Karolina i Artur :P
15-01-2012, 18:18
Odpowiem za Anię, bo akurat mam taki kinkiet.
To princess massive

Dzięki wielkie Monia :)

Ja dzisiaj się przypadkiem natknełam na tą kolekcjię w Leroy Merlin, ale tam jest pod nazwą PICCOLO ;)

Żyrandol i kinkiet już zakupione ;)

Pozdrawiam!

monsanbia
15-01-2012, 19:05
Dzięki wielkie Monia :)

Ja dzisiaj się przypadkiem natknełam na tą kolekcjię w Leroy Merlin, ale tam jest pod nazwą PICCOLO ;)

Żyrandol i kinkiet już zakupione ;)

Pozdrawiam!

I kupiłaś w leroy?
Tam jest z tego co kojarzę sporo drożej.
Ja płaciłam za kinkiet 119 i żyrandol był za 169

Karolina i Artur :P
15-01-2012, 19:44
Niom kupiłam... kiniet 149zł, a żyrandol pięcioramienny 299 zł.... :sick:

No nic zapominam,że mogło być taniej ;)

koktajl
15-01-2012, 19:55
Też mi się wydaje, że 1000 zł to koszt do przyjęcia, biorąc pod uwagę metraż (240m2+40 nieogrzewanego garażu), specyfikę architektury domu (strasznie połamana bryła, 140m2 przeszkleń), i to, że wszystko jest na prąd. Oby taki koszt się sprawdził ;)

140m2 przeszkleń? Tu chyba jakiś bład sie wkradł bo to by szklarnia musiała byc:D

anula05
15-01-2012, 20:05
Nie ma błędu:)

anula05
15-01-2012, 20:09
Anula, te lampy nie dają mi spokoju i zmieniłam całą koncepcję łazienki dolnej, żeby je zakupić... Łazienka będzie czarna i z drewnem + te lampy... I teraz moje pytanie. Wydawało mi się, że kupiłaś trzy różne lampy, ale na zdjęciu łazienki wydaje mi się, że wszystkie masz identyczne? Mogę prosić o zdjęcie :D Czy masz je na różnych wysokościach czy na jednej? No i czy dają wystarczające światło do funkcjonowania w łazience?

Hej, mam 3 różne, wieszaliśmy na różne sposoby, ale ostatecznie wyrównaliśmy do poziomu klosza. Światło jest mocno żółte:) Ja mam poza nimi oczko nad prysznicem i 3 halogeny po 50 W, ale palimy albo te albo te. Klimat jest raczej klubowy, nie jest to światło do malowania się na pewno:)
https://lh4.googleusercontent.com/-ZYXNU7dyz7o/TwczYQaH8xI/AAAAAAAAFqs/Z7G5-Udzhrw/s720/IMGP2223.JPG

mariomili
15-01-2012, 20:10
Aniu czy mogłabyć podać mi nazwe płytek w jasnej łazience , one są lekko szare (chyba)

anula05
15-01-2012, 20:10
Basia - hmmm.
Do PCi się z reguły bierze zasobnik biwalentny...
Macie 2 osobne zasobnik?

My mamy jeden zasobnik 300 l.

anula05
15-01-2012, 20:11
Aniu czy mogłabyć podać mi nazwe płytek w jasnej łazience , one są lekko szare (chyba)
Nie są szare, bardziej beżowe - Meteor Almond Casalgrande Padana.

mariomili
15-01-2012, 20:16
Nie są szare, bardziej beżowe - Meteor Almond Casalgrande Padana.

Dzięki,

tofee
15-01-2012, 20:41
Aniu mogłabyś napisać ile płaciliście za PC (kompleksowo)? Mój MNM zaczął marzyć o bezobsługowym ogrzewaniu, rychło wczas ;)

Basia_KRK
15-01-2012, 22:46
My mamy jeden zasobnik 300 l.
Anula, ten zasobnik 300 l to jest zarówno na wodę użytkową i na wodę do C.O. ?


Basia - hmmm.
Do PCi się z reguły bierze zasobnik biwalentny...
Macie 2 osobne zasobnik?
Nie mamy w projekcie biwalentnego.... Mamy dwa osobne:
- zasobnik buforowy wody grzewczej 380l (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/instalacja-co-elementy-ogrzewania/podgrzewacze-wody-cwu/Vitocell-100-E-zasobnik-buforowy.html)
- zasobnik c.w.u 400l (pojedyncza wężownica)
No i ten pierwszy (bufor), chcą nam zmienić na 200l... Przeglądnęliśmy dokumentację i chyba będzie ok z tym 200l...

Basia_KRK
15-01-2012, 23:35
Hej, mam 3 różne, wieszaliśmy na różne sposoby, ale ostatecznie wyrównaliśmy do poziomu klosza. Światło jest mocno żółte:) Ja mam poza nimi oczko nad prysznicem i 3 halogeny po 50 W, ale palimy albo te albo te. Klimat jest raczej klubowy, nie jest to światło do malowania się na pewno:)
Anula, dziękuję. Czy te które Ty masz to jest aluminium pomalowane na czarno, czy są mosiężne?
Oprócz trzech tych lamp, planuję również oczko nad prysznicem (co kupiłaś?) i mam jeszcze jeden kabel do użycia... może właśnie na halogeny - nad lustro? ale czy jakieś halogeny pasują do tej pampy?

salik
16-01-2012, 05:15
Tofee - skąd pomysł że tylko PCi jest bezobsługowe? ;)
Poza tym jak każde źródło ciepła, to też wymaga ustawienia i testów.
Kocioł gazowy też trzeba ustawić.
Tak naprawdę pompa ciepła ma największy sens tam gdzie nie ma gazu.
W innym przypadku trzeba policzyć czy to się opłaca i być pewnym zakładu energetycznego.

Basia - potrzebujesz aż 400 litrów na CWU?
Będziesz miała wielopokoleniową rodzinę, czy jak? :)
Pamiętaj że te 400 litrów trzeba będzie utrzymywać w stałej temperaturze, a to kosztuje.

Co do zasobników, to nie tyle chodziło mi o biwalentny (bo te się używa przy 2 źródłach ciepła), ile o płaszczowy.
Płaszczowy to taki który w środku ma schowane np. 200 litrów CWU, a warstwa zewnętrzna to właśnie bufor, ogrzewający dodatkowo wewnętrzną część CWU.

Basia_KRK
16-01-2012, 07:18
Basia - potrzebujesz aż 400 litrów na CWU?
Będziesz miała wielopokoleniową rodzinę, czy jak? :)
Pamiętaj że te 400 litrów trzeba będzie utrzymywać w stałej temperaturze, a to kosztuje.
Właśnie teraz wydaje mi się, że zupełnie mi nie potrzebne te 400l. Rodzina 4-osobowa... ;) Chciałam zmienić chociaż na 300l. Ale Mąż się uparł, w sumie nie wiem dlaczego... Stwierdził, że to żadna różnica, aby utrzymać 300 czy 40 litrów CWU. Jak mogę to obliczyć??

Tatarak
16-01-2012, 07:20
No i ten pierwszy (bufor), chcą nam zmienić na 200l... Przeglądnęliśmy dokumentację i chyba będzie ok z tym 200l...

Basiu, mój instalator mówi, że przy pc bufor musi mieć minimum 20 l na każdy kW mocy pompy, czyli na przykład jak pci ma 10kw, to minimalny zład bufora 200 l - jaką masz moc pc? mnie wszyscy oferenci dobierali od 9 kW w górę, a jak zrobiłam ozc, to obliczający stwierdził, że przy zastosowanym ociepleniu, oknach itp. to realnie wystarczy pompa 7-7,5kW.

Tatarak
16-01-2012, 07:23
Co do zasobników, to nie tyle chodziło mi o biwalentny (bo te się używa przy 2 źródłach ciepła), ile o płaszczowy.
Płaszczowy to taki który w środku ma schowane np. 200 litrów CWU, a warstwa zewnętrzna to właśnie bufor, ogrzewający dodatkowo wewnętrzną część CWU.

a mnie zastanawia, czy taki płaszczowy ma sens przy pci, gdzie bufor powinien trzymać max temp zasilania podłogówki, czyli 35stopni, a cwu musi być cieplejsza. jeśli te dwie "części płaszcza" są od siebie zaizolowane, to w czym są lepsze od dwoch osobnych zbiorników? a jeśli nie są, to bufor kradnie ciepło od cwu i albo bufor jest przegrzany, albo cwu nie dość ciepła...? źle myślę?

salik
16-01-2012, 07:30
Basia - zapytaj męża czy ogrzanie 100m3, a 200m3 według niego też wymaga dostarczenia takiej samej energii :)
300 litrów IMHO jest sens brać tylko w połączeniu np. w kolektorami, jeśli tych nie ma to 200 litrów jest już wielkością przewymiarowaną (my na 4 osoby wzięliśmy 150 litrów).
No chyba że masz w domu 3 wanny i planujesz 3 kąpiele na raz, to wtedy faktycznie 400 litrów może być wymagane :)
Dodatkowym minusem dużego zasobnika jest to że podgrzanie wody zwyczajnie trwa dłużej.

monika996
16-01-2012, 07:54
Basia pewnie że pasują halogeny schowane w strop:p odpowiedziałam za Anię . ona na pewno już do pracy jedzie:p

anula05
16-01-2012, 09:46
Wiecie co, ja sie nie znam na instalacji co, ale wiem, ze mam tylko jeden zasobnik wody - 300 l.

salik
16-01-2012, 09:52
Anula - i to jest zapewne typowy zasobnik CWU (np. z Biawaru)?
Chodzi o to że przy PCi i sytuacji którą Ty chcesz wprowadzić u siebie (gdzie PCi działa tylko w 2 taryfie), dobrze mieć bufor ciepła (600-1000 litrów), w którym magazynujesz ciepło.

anula05
16-01-2012, 10:40
Tak, typowy zasobnik cwu
A jeśli nie mam drugiego i pompa chodzi w II taryfie, to co?
Nic z tego nie kumam, muszę zadzwonić do instalatora

salik
16-01-2012, 10:43
No to wtedy coś musi gromadzić zapas energii.
Może np. podłogówka, ale wtedy trzeba ją mieć sensownie zaplanowaną i np. wylewka musi mieć odpowiednią grubość, aby była akumulacyjna.
A jeśli nie ma czegoś co gromadzi energię, to zwyczajnie dom Ci się będzie wychładzał i później ponowne ogrzanie go zużyje więcej energii.
Oczywiście to się tyczy CO.
Możesz o buforach poczytać np. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a)

anula05
16-01-2012, 11:17
:confused:Moi instalatorzy twierdza, ze przy samej podlogowce nie jest potrzebny osobny bufor - gdyby instalacja byla mieszana to tak.

monsanbia
16-01-2012, 11:38
Ania nadaje z pracy? :p Forum ma siłę ;)

Dobrze że u nas panuje nad tym wszystkim o czym piszecie mąż Ka :yes:

salik
16-01-2012, 11:41
Anula - podłogówka przez 12h się też wychładza, a potem trzeba to ciepło dostarczyć bezpośrednio do układu.
Poza tym o ile pamiętam Ty nie masz za dużo wylewki chyba, więc i akumulacyjność gorsza.
No ale Twój instalator ostatecznie wie lepiej :)

Tatarak
16-01-2012, 11:48
:confused:Moi instalatorzy twierdza, ze przy samej podlogowce nie jest potrzebny osobny bufor - gdyby instalacja byla mieszana to tak.

mnie parę firm też tak mówiło, a człowiek od OZC i wybrany instalator zgodnie przekonują, że bufora można nie robić przy pompie inwerterowej (trudne słowo), a to czy masz inst. mieszaną to nie ma nic do rzeczy.

anula05
16-01-2012, 12:40
No i bądź tu człowiku mądry...
salik, no pewnie że się wychładza po takim czasie, ale gdyby pompa nie chodziła, a jak się włącza co czas jakiś...
Może wieczorem o tym poczytam.
Tymczasem wyłączyłam rekuperator, bo nie mam jeszcze podłączonej nagrzewnicy (podłączenie jej do pompy to osobna historia) i powietrze nawiewane miało wczoraj 14,5 stopnia.
:sick:

adk
16-01-2012, 17:54
Wiecie co, naczytałam się o pompach ciepła, że hej, ale czytam tą dyskusję o zasobnikach i NIC nie rozumiem :(.

Nie ważne.

Anula mam pytanie. Ponieważ zaskoczyłaś mnie kosztami sąsiadów na energię do PC mam kilka pytań. Moi wykonawcy centralnego ogrzewania zrobili mi wyliczenia ile prądu będzie zużywała PC do CO i do CWU. Na podstawie obowiązujących wtedy cen obliczyli ile mnie to będzie kosztowało rocznie. Mam pytanie czy Ty miałaś może takie wyliczenia? Może miałaś robiony certyfikat energetyczny?
Jestem niemile zaskoczona wysokością rachunku. I zastanawiam się czy to PC czy może inne sprzęty tak dużo prądu zużywają.

I jeszcze jedno pytanie (u Monsanbii go nie zadam bo ona kocha gaz ;)) czy wiesz może jaka jest różnica między płytą indukcyjną a płytą ceramiczną z polami indukcyjnymi. Bo ja się na tym nie znam zupełnie.

monika996
16-01-2012, 18:11
Ania nadaje z pracy? :p Forum ma siłę ;)

Dobrze że u nas panuje nad tym wszystkim o czym piszecie mąż Ka :yes: to dobrze,że anula zagląda jeszcze- a że z pracy -who cares:p
ja też tym wszystkim się nie martwię. M o techniczne szczególy sie troszczy. Monia dobrze mamy

salik
16-01-2012, 18:14
Anula - ale jak zamierzasz PCi ustawić na 2 taryfę, to właśnie będzie tak że ona nie będzie chodziła przez kilka/kilkanaście godzin.
Pamiętasz jaką masz grubość wylewki tam gdzie masz podłogówkę?

adk - o jaką różnicę między płytą ceramiczną i indukcyjną Ci chodzi?
Bo rozumiem że ogólna różnica w zasadzie działania jest Ci znana?
My właśnie się zastanawiamy czy wziąć indukcyjną, czy może jednak ceramiczną (z tą drugą mamy kilka lat doświadczeń, z tą pierwszą - wcale).

monsanbia
16-01-2012, 18:16
I jeszcze jedno pytanie (u Monsanbii go nie zadam bo ona kocha gaz ;))

:lol:
Kocha kocha, z każdym dniem bardziej ;)

Alicja, a z ciekawości, na jakim pułapie te wyliczenia panów były?

monika996
16-01-2012, 18:19
monia pokazałabyś szafki u siebie!!!! a nie po innych wątkach ganiała:wiggle:

adk
16-01-2012, 18:21
adk - o jaką różnicę między płytą ceramiczną i indukcyjną Ci chodzi?
Bo rozumiem że ogólna różnica w zasadzie działania jest Ci znana?
My właśnie się zastanawiamy czy wziąć indukcyjną, czy może jednak ceramiczną (z tą drugą mamy kilka lat doświadczeń, z tą pierwszą - wcale).

No za dużo to nie wiem na czym polega różnica. Czytałam, że ceramiczne zużywają więcej prądu niż indukcyjne, i że ceramiczne się nagrzewają, ale to czytałam o ceramicznych (nie było napisane, że one mają pola indukcyjne). Nie wiedziałam, że są ceramiczne z polami indukcyjnymi.
Wiem, że indukcyjne płyty się nie nagrzewają. I to wszystko co wiem. Nie miałam okazji na którejś z nich gotować.

monsanbia
16-01-2012, 18:23
adk - o jaką różnicę między płytą ceramiczną i indukcyjną Ci chodzi?
Bo rozumiem że ogólna różnica w zasadzie działania jest Ci znana?
My właśnie się zastanawiamy czy wziąć indukcyjną, czy może jednak ceramiczną (z tą drugą mamy kilka lat doświadczeń, z tą pierwszą - wcale).

Nie doczytałeś
Alicja pytała o ceramiczną z polami indukcyjnymi i czysto indukcyjną. Szczerze, to nie wiedziałam że takie są, myślałam że albo ceramiczna, albo indujca
A Ty się salik nie zastanawiaj tylko bierzcie indukcję. Przecież w ceramicznej jak wyłączysz coś*co ma się przestać gotować to gotuje się*jeszcze 3 minuty. Nie można płynnie zwiększać/zmniejszać "ognia", przypalanie się tego co wykipi, no i oszczędność*energii, która zwraca się podobno wyjątkowo szybko
Nie ma się*nad czym zastanawiać (moim zdaniem)
Zastanawiać*to się można między gazem i indukcją :p

monsanbia
16-01-2012, 18:25
monia pokazałabyś szafki u siebie!!!! a nie po innych wątkach ganiała:wiggle:

:lol:

objadłam się musaką. Nie mam siły latać po domu z aparatem ;) to po wątkach latam :p

monika996
16-01-2012, 18:27
:lol:

objadłam się musaką. Nie mam siły latać po domu z aparatem ;) to po wątkach latam :pżarłok:p

adk
16-01-2012, 18:39
:lol:
Kocha kocha, z każdym dniem bardziej ;)

Alicja, a z ciekawości, na jakim pułapie te wyliczenia panów były?

Roczne zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie [kWh/rok] 5.469 zużycie energii za rok i Roczne zużycie energii elektrycznej dla cwu [kWh] 486,00 (przy zakładanej cenie za 1kWh 0,55zł) = koszt około 3275zł. Będzie podlicznik i dają na to zużycie gwarancję.
Przy czym nie będziemy jakoś strasznie grzać bo źle się czujemy w gorących zimą pomieszczeniach. Nie pamiętam jaka temp była zakładana, ale chyba 21-22 stC. Teraz utrzymuję przy grzejnikach 20,5 stC.
Przy czym dom w założeniu ma być energooszczędny (okna z dobrymi współczynnikami - U <1,1, dobre ocieplenie ścian i stropu, likwidacja mostków cieplnych).

monsanbia
16-01-2012, 18:46
Będzie podlicznik i dają na to zużycie gwarancję.


To chyba bzdura. I ten pan będzie z Tobą mieszkał i sprawdzał czy utrzymujesz daną temperaturę w domu (nie wyższą, bo jak wiadomo każdy st wyżej to wzrost zyżytego prądu) i ile ciepłej wody wylewasz?
Jak można dać gwarancję na zużycie prądu???
Ja mam teraz w domu 20st, chodzą*w koszulce, nie noszę skarpetek, mąż w majtkach ;) (spodenkach) i też koszulce. 22 to dla mnie za dużo, sporo za dużo

anula05
16-01-2012, 19:44
Roczne zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie [kWh/rok] 5.469 zużycie energii za rok i Roczne zużycie energii elektrycznej dla cwu [kWh] 486,00 (przy zakładanej cenie za 1kWh 0,55zł) = koszt około 3275zł. Będzie podlicznik i dają na to zużycie gwarancję.
Przy czym nie będziemy jakoś strasznie grzać bo źle się czujemy w gorących zimą pomieszczeniach. Nie pamiętam jaka temp była zakładana, ale chyba 21-22 stC. Teraz utrzymuję przy grzejnikach 20,5 stC.
Przy czym dom w założeniu ma być energooszczędny (okna z dobrymi współczynnikami - U <1,1, dobre ocieplenie ścian i stropu, likwidacja mostków cieplnych).

Czyli ok. 730 zł/mies.?
Jaką masz kubature budynku?

tofee
16-01-2012, 19:53
Ja mam teraz w domu 20st, chodzą*w koszulce, nie noszę skarpetek, mąż w majtkach ;) (spodenkach) i też koszulce. 22 to dla mnie za dużo, sporo za dużo

To ja nie wiem co u mnie jest nie tak, w mieszkaniu było 21-22 i biegałam "w krótkich gaciach", tutaj mam 24 (co na domek wszyscy robią wielkie oczy, bo ludziska oszczędzając mieszkają w 17 st) i ganiam w bamboszach, śpię pierwszy raz w życiu w piżamie z długimi sporniami i ciągle mi zimno :(. Zupełnie nie kumam co jest nie tak :((((((((((((((

salik
16-01-2012, 19:53
Anula - kubatura tutaj jakby ma znaczenie wtórne, liczy się moc PCi.
Jaką Ty masz u siebie, a jaką projektowaną ma adk?
Z drugiej strony to jest ten problem o którym pisałem - jeśli pompa ma niewystarczającą moc, a źródło dolne jest za mało wydajne, co chwilę będzie się załączała grzałka, która... ciągnie mocno prąd.

tofee - serio masz 24 stopnie?
Ale odczytujesz to na termometrze jakimś w pokoju, czy na sterowniku od kotła?
Toć to sauna prawie, ja bym przy takiej temperaturze chyba nie zasnął w ogóle.
Dla mnie komfortowe to jakieś 20.5 stopnia, chociaż taka temperatura nie pozwala mi chodzić po domu w krótkich spodenkach ;)

adk
16-01-2012, 19:54
Anula, można u Ciebie? Jak nie to przeniosę tą dyskusję do siebie (choć tam pustki).

No daje gwarancję bo podpisuje zobowiązanie, że jeżeli roczne zużycie prądu przy takich ustawieniach pompy (na jakie się wspólnie umawialiśmy) jest większe niż obliczone to on zwraca różnicę. Oczywiście na poziomie cen z obliczeń.
Nie bierze się pod uwagę podwyżki cen. Wiadomo. My jeszcze nie podpisaliśmy z nim takiej umowy ale nie wykluczam tego bo wykonawca zawsze mi powtarza,m ze w każdej chwili. Już podpisał kilka takich umów i nigdy jeszcze nie dopłacał. Rozmawiałam z jego ostatnimi klientami i są bardzo zadowoleni, potwierdzają wyliczenia.
A czy podnosiliśmy temperaturę przecież widać po historii ustawień w pompie ciepła.
Mnie się też wydaje, że 22 stopnie to będzie za dużo. Ale... u rodziców czasami jest 22 stopnie, a ja marznę???? Kocioł na "wszystko", palą głównie mułem (=takie "błoto węglowe").

Co do płyt - tez nie wiedziałam że są ceramiczne z polami indukcyjnymi stąd moje zaskoczenie. Latałam ostatnio po ElectroWorld i EuroRtvAgd i natknęłam się właśnie na takie płyty. Między innymi płyta odpowiadająca mi wizualnie płyta Amici miała taki opis (u Balbiny ktoś o niej pisał chyba Emiranda).
O to ta:
http://img855.imageshack.us/img855/563/2e318e23b7b240cfa576671.png
I w funkcjach napisane jest: płyta indukcyjna, a w nazwie to widzicie sami.
I dlatego nie wiem jaka między nimi jest różnica.

anula05
16-01-2012, 19:55
tofee witaj w klubie. U mnie niby 20-21 stopni, a ja w swetrze i kapciach i śpię w skarpetach i piżamie niemal męskiej ;) - też mam wrażenie, że mogłoby być cieple, choć dzieci się stale rozbierają, bo im ciepło. Może chore jesteśmy?;)

anula05
16-01-2012, 19:57
adk można u mnie, bo mnie to też interesuje. Jaką masz mieć moc pompy i jaka kubatura budynku?
Jeśli liczę dobrze, to proponują CI coś ok. 730 zł/mies, tak? Jak do teo dojdzie koszt normalnego zużycia prądu, to wychodzi pewnie ok. 1000/mies.


Anula - kubatura tutaj jakby ma znaczenie wtórne, liczy się moc PCi.
Jaką Ty masz u siebie, a jaką projektowaną ma adk?
Z drugiej strony to jest ten problem o którym pisałem - jeśli pompa ma niewystarczającą moc, a źródło dolne jest za mało wydajne, co chwilę będzie się załączała grzałka, która... ciągnie mocno prąd.

tofee - serio masz 24 stopnie?
Ale odczytujesz to na termometrze jakimś w pokoju, czy na sterowniku od kotła?
Toć to sauna prawie, ja bym przy takiej temperaturze chyba nie zasnął w ogóle.
Dla mnie komfortowe to jakieś 20.5 stopnia, chociaż taka temperatura nie pozwala mi chodzić po domu w krótkich spodenkach ;)

Salik, ja mam pompę 14tkę i 350 m odwiertów. Grzałka się póki co nie włącza.

salik
16-01-2012, 20:02
Anula - no to masz moc tak na oko 50-60% większą niż większość PCi montowanych w Polsce :)
To niestety się przedłoży na zużycie prądu, wręcz wprost proporcjonalnie.
Masz jakąś historię załączania grzałki?

adk - ta płyta z opisu wygląda na typową indukcję.
Ceramiczna w tym sensie że zewnętrzna powłoka jest ceramiczna...

monsanbia
16-01-2012, 20:07
To ja nie wiem co u mnie jest nie tak, w mieszkaniu było 21-22 i biegałam "w krótkich gaciach", tutaj mam 24 (co na domek wszyscy robią wielkie oczy, bo ludziska oszczędzając mieszkają w 17 st) i ganiam w bamboszach, śpię pierwszy raz w życiu w piżamie z długimi sporniami i ciągle mi zimno :(. Zupełnie nie kumam co jest nie tak :((((((((((((((

Tofee, niemożliwe! Coś jest nie tak. Co innego gdybyś*napisała że mieszkałaś*wcześniej w 28st ;)
Przy 24 st bym się utopiła we własnym pocie. K robił jakieś testy dla krzywej grzewczej raz i napompował dom w 22 st. Nie spałam całą noc

myszonik
16-01-2012, 20:09
Ja mam 21-22 stopnie i mi non stop zimno - chodzę w bluzie, śpię w piżamie z długimi rękawami i skarpetkach:) A kolega małżonek biega po chacie na krótki rękaw i w krótkich spodenkach. Ostatnio gdzieś w tv słyszałam, że kobiety mają na skórze więcej receptorów zimna:) Ja zawsze zmarźluch byłam ;)

adk
tak jak salik pisze - to jest normalna indukcja,w opisie chodzi o to, że płyta jest ceramiczna (a swoją drogą może być na indukcji jakakolwiek inna - chyba nie?).

anula05
16-01-2012, 20:09
Anula - no to masz moc tak na oko 50-60% większą niż większość PCi montowanych w Polsce :)
To niestety się przedłoży na zużycie prądu, wręcz wprost proporcjonalnie.
Masz jakąś historię załączania grzałki?

adk - ta płyta z opisu wygląda na typową indukcję.
Ceramiczna w tym sensie że zewnętrzna powłoka jest ceramiczna...

Ale dom mam też zdecydowanie inny niż większość domów w Polsce
to akurat nie jest dla mnie argument.

monsanbia
16-01-2012, 20:12
tofee witaj w klubie. U mnie niby 20-21 stopni, a ja w swetrze i kapciach i śpię w skarpetach i piżamie niemal męskiej ;) - też mam wrażenie, że mogłoby być cieple, choć dzieci się stale rozbierają, bo im ciepło. Może chore jesteśmy?;)

A ja sobie kupiłam kołdrę którą przeklinam
Skręcamy grzejnik do 17 st (w takiej temp w sypialni chciałabym spać i tyle mam na termometrze w niej) a jest mi gorąco. Budzę się i wystawiam nogi, czasami zupełnie się odkrywam.
Fakt, zawsze spałam pod cieniutką

adk
16-01-2012, 20:12
Anula kubaturę muszę sprawdzić w projekcie bo nie pamiętam, powierzchnia 254m2, liczba osób 5, zasobnik ciepłej wody 300l (bo w przyszłości będzie nas 7 osób - dojdą moi rodzice).
PC - zakładana moc grzewcza 11,5kW.

PS sprawdziłam kubaturę (trochę mi to zajęło) brutto=1137m3, netto=945m3.

3275 koszt roczny CO+CWU (netto) = około 273 miesięcznie, przy czym rzeczywiście na pewno w miesiącach zimowych będzie więcej niż w letnich.

anula05
16-01-2012, 20:15
No to albo ja mam spieprzone albo Ty będziesz mieć spieprzone, bo to niemożliwe, żeby przy podobnych parametrach domu były takie różnice.

Ale co my tu gadamy o nie wiadomo czym - podsumuję wszystko za rok, wtedy dopiero wszystko się unormuje.

tofee
16-01-2012, 20:18
tofee - serio masz 24 stopnie?
Ale odczytujesz to na termometrze jakimś w pokoju, czy na sterowniku od kotła?
Toć to sauna prawie, ja bym przy takiej temperaturze chyba nie zasnął w ogóle.
Dla mnie komfortowe to jakieś 20.5 stopnia, chociaż taka temperatura nie pozwala mi chodzić po domu w krótkich spodenkach ;)

Tak, mamy termometry w domu i ona podobnie jak piec wskazują jak byk 24 st i na serio chodzę okutana jakbym żyła w 17 st :(.

adk
16-01-2012, 20:19
No to z płytami mam w takim razie (chyba) wreszcie jasność. Jak mają pola indukcyjne to są to po prostu płyty indukcyjne, TAK? A indukcja się nie nagrzewa poza garnkiem, i jak się wyłączy to nie jest gorąca - tak? Zależy mi na tym, żeby pola na których garnki się grzeje po wyłączeniu nie były gorące. Ponieważ dzieciaki też nie miały styczności z takimi płytami boję się, że jak taka płyta miałaby się nagrzewać, to oni się zapomną i pomyślą, że to część blatu i:... łapki poparzone.

A i mamy obietnicę, że grzałka nie będzie włączona w pompie ciepła, chyba że o to poprosimy.

myszonik
16-01-2012, 20:20
adk dokładnie tak. Jak chcesz mieć zimne pola i płytę wokół garnka to bierz indukcję.

adk
16-01-2012, 20:21
Tak, mamy termometry w domu i ona podobnie jak piec wskazują jak byk 24 st i na serio chodzę okutana jakbym żyła w 17 st :(.

Tofee - to bardzo dziwne jest. Ale podobnie mam u rodziców. Jednakże ich dom jest nieszczelny. Nieocieplona piwnica, nieszczelne okna. W nowych domach to się raczej nie zdarza aż na taką skalę. Może macie termometr za blisko kaloryferów (czy masz podłogówkę bo nie pamiętam).

adk
16-01-2012, 20:22
adk dokładnie tak. Jak chcesz mieć zimne pola i płytę wokół garnka to bierz indukcję.

OK dzięki, bo po wizycie w tych sklepach zamotałam się zupełnie :D.

Teraz widzę, że jakbym miała gaz to obyłoby się bez problemów ;)

adk
16-01-2012, 20:28
No to albo ja mam spieprzone albo Ty będziesz mieć spieprzone, bo to niemożliwe, żeby przy podobnych parametrach domu były takie różnice.

Ale co my tu gadamy o nie wiadomo czym - podsumuję wszystko za rok, wtedy dopiero wszystko się unormuje.

Anula nie kracz proszę.

Ja myślę, że może jakieś inne sprzęty generują też duże zużycie prądu. Jakieś ekstra oświetlenie, indukcja nie wiem ile bierze, pralka, piekarnik, itd.
Dopóki nie masz podlicznika to tak naprawdę są dywagacje. Moje obecne rachunki za prąd to około 200 zł miesięcznie, w zeszłym roku około 170zł. Ale od czerwca piorę 4x więcej (a prognozy są robione chyba za ostatnie pół roku zużycia).

Tatarak
16-01-2012, 20:28
Adk, może pomogę - mam ceramiczną z 2 polami elektrycznymi i 2 indukcyjnymi. Tych elektrycznych użyłam ze 2 razy - raz z ciekawości i raz z konieczności. Beznadzieja! Indukcja rulez. Jak kupowałam, to mnie było stać tylko na taką, ale dziś bym wolała dwa miesiące jeść zupki z knorra, żeby dołożyć i wziąć 100% indukcji :)
Salik - Ty się też nie zastanawiaj. elektryczne to porażka, żre duuuużo prądu, bo zanim się pole nagrzeje, żeby coś podgrzać, to na indukcji już jest dawno po gotowaniu. Komfort nieporównywalny :) jakbyś bliżej mieszkał, to bym Cię zaprosiła na demonstrację komparatywną ;)

Basia_KRK
16-01-2012, 20:33
Chodzi o to że przy PCi i sytuacji którą Ty chcesz wprowadzić u siebie (gdzie PCi działa tylko w 2 taryfie), dobrze mieć bufor ciepła (600-1000 litrów), w którym magazynujesz ciepło.
O rany, ale dyskusja o PC ;)
Całą przeczytałam mężowi... Wytłumaczył mi, że jednak nadal się upiera przy CWU 400 litrów (ja pomimo jego wykładu, nadal nic nie kumam) ;) No i chyba jednak będzie chciał zwiększyć ten bufor z 200l na 380l, żeby magazynować. Bo my też mamy 2 taryfy i chcemy grzać pompą tylko w godzinach 2 taryfy...

tofee
16-01-2012, 20:37
Tofee - to bardzo dziwne jest. Ale podobnie mam u rodziców. Jednakże ich dom jest nieszczelny. Nieocieplona piwnica, nieszczelne okna. W nowych domach to się raczej nie zdarza aż na taką skalę. Może macie termometr za blisko kaloryferów (czy masz podłogówkę bo nie pamiętam).

Mieszane, ale głównie grzejniki... termometr stoi daleko i poza zasięgiem słońca itp więc wskazuje temp. pomieszczenia bez przekłamań. Echhhhhhhh widać taki już mój urok.

anula05
16-01-2012, 20:41
No dobra, to napiszcie mi jeszcze, dlaczego powinien być ten bufor wg Was (poczytałam trochę i wcale takie oczywiste to nie jest, ale OK), jeśli pompa chodzi tylko w 2 taryfie (22-6 i 13-15) i w domu jest ciepło (podłoga akumuluje)? Przecież na ogrzanie buforu też potrzeba prądu.

salik
16-01-2012, 20:47
Anula - chyba nie do końca zrozumiałaś co pisałem o większej mocy Twojej pompy :)
Chodziło o to że im pompa większej mocy, tym jednak zużycie prądu jest większe.
Taka (spora) moc może częściowo tłumaczyć większe zużycie prądu u Ciebie (niż u ludzi, którzy np. mają PCi mocy 8kW).
Jak najbardziej się z Tobą zgadzam że dom masz też inny niż większość domów w Polsce, ale nie wiem dlaczego o tym akurat napisałaś ;)
Co do bufora i akumulacji - każda podłoga akumuluje, pytanie w jakim stopniu.
Wszystko zależy od tego jak zbudowany jest dom, ile ciepła ucieka przegrodami itd.
U Ciebie o ile pamiętam w podłodze nie ma za dużo izolacji, takoż w ścianach, bardzo dużo przeszkleń jest po prostu mostkiem termicznym.
To powoduje że dom wychładza Ci się szybciej i o ile sama podłogówka może akumulować ciepło, o tyle temperatura w pomieszczeniach będzie spadać.
Bufor można wtedy zastosować po to, aby 'naładować go' w niskiej taryfie, a w wysokiej w ogóle nie odpalać pompy.
Wszystko niestety trzebaby policzyć przed podjęciem decyzji o konkretnym rozwiązaniu, policzyć straty na przegrodach, zapotrzebowanie cieplne budynku itd.
Ale to w sumie powinnaś mieć, bo zdaje się że pisałaś o odbiorze budynku, a teraz chyba nie da się zrobić odbioru bez świadectwa energetycznego?

Basia - no nic, to chyba mężowi nie wytłumaczysz.
Ale że nie trafia do niego argument że podgrzanie większej ilości wody kosztuje więcej, tego nie rozumiem :)
Tylko potem nie marudź że masz duże rachunki :D

anula05
16-01-2012, 20:52
Anula - chyba nie do końca zrozumiałaś co pisałem o większej mocy Twojej pompy :)
Chodziło o to że im pompa większej mocy, tym jednak zużycie prądu jest większe.
Taka (spora) moc może częściowo tłumaczyć większe zużycie prądu u Ciebie (niż u ludzi, którzy np. mają PCi mocy 8kW).
Jak najbardziej się z Tobą zgadzam że dom masz też inny niż większość domów w Polsce, ale nie wiem dlaczego o tym akurat napisałaś ;)


Chyba jednak zrozumiałam, ale dzięki że wytłumaczyłeś raz jeszcze jak krowie na miedzy. Piszę skrótami, bo nie mam czasu, a napisałam, że dom inny niż 50% domów w kontekście większej mocy (niż 50% instalowanych pomp w Polsce), bo do indywidualnych warunków domu dobiera się moc, czyż nie? Zatem mam większą, bo np. mam "sporo" szyb i kilka pustek między kondygnacjami i drewno na podłodze, i takie tam.

Idę spać, ale Wy piszcie, przeczytam jutro.
Pa

salik
16-01-2012, 20:56
Anula - mam wrażenie że się trochę naindorzyłaś, zupełnie niepotrzebnie ;)
Nic nie pisałem o tym że masz moc źle dobraną albo że masz typowy dom, tylko że większa moc=większe zużycie prądu=większe rachunki.
No ale nie chce mi się chyba trzeci raz tego samego pisać, zresztą wyżej (na poprzedniej stronie) opisałem co nieco o buforze i innych sprawach (jak choćby właśnie straty ciepła).

anula05
16-01-2012, 21:00
Masz rację, skonczmy już tę dyskusję, bo fatalnie się czuję jak nie mam o czymś wiedzy, a się wymądrzam.

monsanbia
16-01-2012, 21:07
Siedziałam i się głowiłam skąd wzięła się kwota 740zł/m-c wyliczona przez Anulę (bo mnie wychodziło 200coś)
Wieeem już, dodałaś sumę kWh do kwoty rocznego zużycia, które podała Alicja :)
Głowiłam się bo nie lubię jak mi się*nie zgadza matematyka :p

I teraz wszyscy powiedzą, że monia nie ma co robić ;)


Alicja, podpisuj tę umowę! Skoro facet bierze to na siebie

monika996
16-01-2012, 21:21
Anula piękna inspiracja na następny dom. i kolor okien czarny, albo 7016;)

salik
16-01-2012, 21:27
Tylko gdyby nie ten polski klimat... ;)

adk
16-01-2012, 21:32
Siedziałam i się głowiłam skąd wzięła się kwota 740zł/m-c wyliczona przez Anulę (bo mnie wychodziło 200coś)
Wieeem już, dodałaś sumę kWh do kwoty rocznego zużycia, które podała Alicja :)
Głowiłam się bo nie lubię jak mi się*nie zgadza matematyka :p

I teraz wszyscy powiedzą, że monia nie ma co robić ;)

Alicja, podpisuj tę umowę! Skoro facet bierze to na siebie

Mnie się tez nie zgadzało w obliczeniach ;)
Tak właśnie sobie z małżem myślimy, żeby taką umowę podpisać. Facet sam ją zaproponował :D.

monsanbia
16-01-2012, 21:34
i kolor okien czarny, albo 7016;)

i kolor sofy jak mojej ;)

Nie pasują mi do bryły domu te zaokrąglone narożniki barierek na górze. Poza tym mogłabym taki domek mieć ;) Z tym jeziorkiem i górami za oknem w pakiecie :yes:

adk
16-01-2012, 21:39
Dom piękności, zgadzam się.
I z Salikiem też się zgadzam, ale popatrzeć, oko nacieszyć zawsze można.

Madeleine
16-01-2012, 21:41
Mieszane, ale głównie grzejniki... termometr stoi daleko i poza zasięgiem słońca itp więc wskazuje temp. pomieszczenia bez przekłamań. Echhhhhhhh widać taki już mój urok.
może coś z mieszaczem nie ok? gdzieś czytałam o komforcie cieplnym przy różnych źródłach ogrzewania, że tak może być, jak odczuwasz.
Ja z kolei mam 22 stopnie w domu, więc dzieci najchętniej biegałyby na golasa, bo dotychczas to bliżej 19-20 mieliśmy. A ja bym najchętniej jeszcze podgrzała... tyle, że pewnie sama zostałabym w domu, bo reszta rodziny uciekłaby na dwór spać.

Basia_KRK
16-01-2012, 22:00
Basia - no nic, to chyba mężowi nie wytłumaczysz.
Ale że nie trafia do niego argument że podgrzanie większej ilości wody kosztuje więcej, tego nie rozumiem :)
Tylko potem nie marudź że masz duże rachunki :D
Salik, no ja to rozumiem, ale nie jestem w stanie mu tego przetłumaczyć :p.... Tzn tak, tłumaczy mi, że owszem kosztuje więcej, ale tylko za pierwszym razem, przy nagrzewaniu. Jako przykład podaje mi, że mam dwa czajniki z wodą i że obydwa po zagotowaniu wody stygną dokładnie tak samo... Ehhh... chyba odpuszczam temat. Nie znam się na tym. Mąż będzie płacił rachunki za prąd ;)

lullaby
16-01-2012, 22:16
Dom ze zdjęcia super, choć balkony - pomyłka.
Anula, jestem ciekawa Twojego harmonogramu budowy i założeń dot. budżetu.

monsanbia
16-01-2012, 22:30
Dom ze zdjęcia super, choć balkony - pomyłka.


widzę że się zgadzamy :)

Madeleine, ludzie są*jednak różni. Ja przy 22 się*męczę. Jak siedzę jest OK, ale jak przychodzi mi coś*robić - leje się ze mnie
Natomiast 24 - tego sobie nie wyobrażam. Tofee, muszę to sprawdzić u Ciebie :p

Basia_KRK
16-01-2012, 22:32
Hej, mam 3 różne, wieszaliśmy na różne sposoby, ale ostatecznie wyrównaliśmy do poziomu klosza. Światło jest mocno żółte:) Ja mam poza nimi oczko nad prysznicem i 3 halogeny po 50 W, ale palimy albo te albo te. Klimat jest raczej klubowy, nie jest to światło do malowania się na pewno:)
https://lh4.googleusercontent.com/-ZYXNU7dyz7o/TwczYQaH8xI/AAAAAAAAFqs/Z7G5-Udzhrw/s720/IMGP2223.JPG

Anula, wracam jeszcze do lamp w klubowej łazience. Czy oczko nad prysznicem i halogeny masz w czarnych czy białych obudowach? W którym miejscu na suficie masz te halogeny 50W? Próbowałam znaleźć na projekcie, ale nie widzę :(


Mamy ustalony układ dolnej łazienki - ciekawa jestem Waszych reakcji:)

https://lh5.googleusercontent.com/_hJtrPWAeV0A/TXjHIyV9v5I/AAAAAAAACrc/aJBcou1jo-4/s800/stefanowo_laz%20parter%20wym%5B2%5D.jpg

Madeleine
17-01-2012, 07:42
Madeleine, ludzie są*jednak różni. Ja przy 22 się*męczę. Jak siedzę jest OK, ale jak przychodzi mi coś*robić - leje się ze mnie
Natomiast 24 - tego sobie nie wyobrażam. Tofee, muszę to sprawdzić u Ciebie :pwiem wiem. Rano wstałam i doszłam do wniosku, że napalę w kominku, żeby było nastrojowo (no i jak palę w kominku, to mniej gazu zużywam, nie?), a mąż się na mnie obraził, bo i tak jest 22 stopnie i mu gorąco. I jak w tych warunkach wprowadzać atmosferę porannego seksu oralnego, który postuluje Salik?

salik
17-01-2012, 07:47
Trzeba mu było zasugerować żeby się rozebrał jak mu gorąco ;)
Ale Ty jesteś kochana żona, jak wstajesz rano przed mężem, coby napalić w kominku!
I pewnie kanapki mu do pracy przygotowujesz? :)

monika996
17-01-2012, 07:47
Tylko gdyby nie ten polski klimat... ;) dlaczego???? u mojej mamy takie przeszklenia są .


i kolor sofy jak mojej ;)

Nie pasują mi do bryły domu te zaokrąglone narożniki barierek na górze. Poza tym mogłabym taki domek mieć ;) Z tym jeziorkiem i górami za oknem w pakiecie :yes: Monia a widzisz , tego nie zauważyłam. idę oblookać:p a z tymi barierkami dla mnie też nieporozumienie. tam szkło by się przydało, od razu dom nabrał by lekkości.
Anula jak bedziesz w pracy zajrzyj:p


wiem wiem. Rano wstałam i doszłam do wniosku, że napalę w kominku, żeby było nastrojowo (no i jak palę w kominku, to mniej gazu zużywam, nie?), a mąż się na mnie obraził, bo i tak jest 22 stopnie i mu gorąco. I jak w tych warunkach wprowadzać atmosferę porannego seksu oralnego, który postuluje Salik?

Madeleine
17-01-2012, 08:09
Trzeba mu było zasugerować żeby się rozebrał jak mu gorąco ;)
Ale Ty jesteś kochana żona, jak wstajesz rano przed mężem, coby napalić w kominku!
I pewnie kanapki mu do pracy przygotowujesz? :)
zasugerowałam, ale wyszedł. Chyba mu biegające dzieci przeszkadzały. Ale aż taka kochana nie jestem, on już w kurtce był i do pracy wychodził, kiedy się obudziłam i wstałam ;)

adass
17-01-2012, 08:31
wszyscy o pompie , wiec ja szybciutko bo uwazam ze nawet 1000zl miesiecznie za taki metraz to taniocha ,jak bedzie jeszcze taniej to tylko gratuluje
widze ze Eamesy wjechaly i wygladaja na oryginaly ,tak jest faktycznie czy jakies dobre inspiracje kupilas ? podziel sie wiedza ,cena i linkiem .z gory dzieki

Polina
17-01-2012, 19:07
Anula I co ze spotkaniem sąsiedzkim? :)
Jestem baaardzo ale to baaaaaardzo ciekawa Twojego harmonogramu budowy.... Myślę że może to być dla mnie baaaaardzo przydatne ;) No i o czym pamiętać przy budżetowaniu.... Napisz napisz :D Ja już teraz jestem poza budżetem taki ze mnie planista ;)
pa pa pa

anawii
17-01-2012, 20:03
Anula możesz napisać co masz na schodach?

anula05
17-01-2012, 20:09
Anula, wracam jeszcze do lamp w klubowej łazience. Czy oczko nad prysznicem i halogeny masz w czarnych czy białych obudowach? W którym miejscu na suficie masz te halogeny 50W? Próbowałam znaleźć na projekcie, ale nie widzę :(
Sufit biały, oczko białe, halogeny - oprawy wpuszczone w sufit bez ramek, białe. Są trzy w osi drzwi.

anula05
17-01-2012, 20:11
Anula I co ze spotkaniem sąsiedzkim? :)
Jestem baaardzo ale to baaaaaardzo ciekawa Twojego harmonogramu budowy.... Myślę że może to być dla mnie baaaaardzo przydatne ;) No i o czym pamiętać przy budżetowaniu.... Napisz napisz :D Ja już teraz jestem poza budżetem taki ze mnie planista ;)
pa pa pa

Napiszę, napiszę, ale muszę zebrać myśli. I fakty... Nie mam siły.
Spotkanie w trakcie ustalania - mąż musi obdzwonić sąsiadów, a ciężko mu idzie. Potwierdzę CI telefonicznie.


Anula możesz napisać co masz na schodach?
Kamień.

Basia_KRK
17-01-2012, 20:39
Sufit biały, oczko białe, halogeny - oprawy wpuszczone w sufit bez ramek, białe. Są trzy w osi drzwi.
Super. Dziękuję :)
Nie "gryzą" się, takie w zasadzie nowoczesne lampy, z kształtem lamp takich czarno-miedzianych?

anula05
17-01-2012, 20:57
Super. Dziękuję :)
Nie "gryzą" się, takie w zasadzie nowoczesne lampy, z kształtem lamp takich czarno-miedzianych?

Nie, bo wcale ich nie widać, są wpuszczone w biały sufit.

adk
17-01-2012, 21:19
Anula - ja mam pytanie o Twoją żywicę.
Rysuje się?

anula05
17-01-2012, 22:24
Wiesz co, średnio mogę to stwierdzić, bo ja tę żywicę z połyskiem mam tylko w pralni.Ciężko osądzać po takiej małej i słabo eksploatowanej powierzchni. Jedno jest pewne - jest piękna. I bardzo przyjemna i łatwa w utrzymaniu. Na pewno się rysuje i myślę, że nie dałabym jej w holu / kuchni. Ale w łazience pewnie tak. Może w salonie? Jest śliczna.

Basia_KRK
17-01-2012, 22:28
Anula, już ostatnie pytanie o lampy i daję Ci spokój. Kupiłaś w końcu Technoluxy? na allegro?
u którego użytkownika? Jak jakość?

Tu znalazłam na allegro u dwóch użytkowników:
http://allegro.pl/lampa-zyrandol-zwis-1pl-az-giulia-technolux-i2042936460.html
http://allegro.pl/lampa-sufitowa-giulia-black-i-zwis-technolux-hit-i2011640017.html

anula05
17-01-2012, 22:35
Kupiłam u tego pierwszego sprzedawcy. Jakoś jak dla mnie OK, ale ja jestem z tych mniej czepialskich, jeśli chodzi o jakość. Nawet ich dobrze nie oglądałam - mąż wieszał:)

monsanbia
17-01-2012, 22:41
mąż wieszał:)

Ale bez drabiny??? ;)

A skręcanie eames was nie wyprowadzało z równowagi???

anula05
17-01-2012, 22:48
Nie było mnie ani przy jednym ani przy drugim:)

:goodnight:

monsanbia
17-01-2012, 22:56
Nie było mnie ani przy jednym ani przy drugim:)



Czyli masz podwójny powód do radości ;)

Jeszcze się filmów naoglądasz :yes:
Wpadaj przynajmniej coś*polecić :p

adk
17-01-2012, 23:04
Wiesz co, średnio mogę to stwierdzić, bo ja tę żywicę z połyskiem mam tylko w pralni.Ciężko osądzać po takiej małej i słabo eksploatowanej powierzchni. Jedno jest pewne - jest piękna. I bardzo przyjemna i łatwa w utrzymaniu. Na pewno się rysuje i myślę, że nie dałabym jej w holu / kuchni. Ale w łazience pewnie tak. Może w salonie? Jest śliczna.

Mam straszny kłopot z żywicą bo mnie bardzo kusi :D. A nie pamiętasz co to za żywica? Epoksydowa czy poliuretanowa?

MagdaZZZ
17-01-2012, 23:17
anula, świetne są te Twoje podsumowania:lol: Mnie, jako że nie buduję domu, a wykańczam apartament - wiele z tych kosztów nie dotyczy (na szczęście;)), ale i tak bardzo mi się te Twoje wywody przydają:lol: I teraz martwię się... bo skoro Ty - tak zorganizowana i skrupulatna osoba - przekroczyłaś budżet o 15%... to o ile ja przekroczę?:o:lol2:

Zapomniałam napisać... a miałam... - Piękne pokoiki dzieciowe Ci wyszły:rolleyes: Marzenie!

Barbara74
17-01-2012, 23:41
Anula w białej łazience oświetlenie lustra co dałaś?

monika996
18-01-2012, 06:30
Nie, bo wcale ich nie widać, są wpuszczone w biały sufit. a mówiłam. ;) każde wpuszczone nawet czarne będzie ok.

monika996
18-01-2012, 06:31
Nie było mnie ani przy jednym ani przy drugim:)

:goodnight: jak to twojego M trzeba asekurować!!!!

monika996
18-01-2012, 06:34
Czyli masz podwójny powód do radości ;)

Jeszcze się filmów naoglądasz :yes:
Wpadaj przynajmniej coś*polecić :p
Monia z tego co piszesz ciebie nie ominęło skręcanie krzeseł??!!


Anula jestem pod nieustannym wrażeniem twojego talentu literackiego!!!!:p podsumowanie to perełka!!!!!

salik
18-01-2012, 20:59
Anula - żeby móc odpowiedzieć na Twoje pytania, należy mieć trochę więcej informacji.
Czy ta nagrzewnica ma być przed rekuperatorem (między nawiewem z zewnątrz, a centralą) czy za (między centralą, a anemostatami)?
W obu przypadkach nagrzewnica robi co innego.
W pierwszym - w połączeniu z automatyką centrali, dba o to aby wymiennik w rekuperatorze nie zamarzł.
I właściwe tyle.
W drugim - podgrzewa powietrze nawiewane do domu.
Przypadek drugi jest trochę bez sensu, bo reku powinien z domu odzyskiwać wystarczającą ilość ciepła.
14 stopni na nawiewie to dosyć dobry wynik, biorąc pod uwagę że ostatnio na zewnątrz temperatury dochodzą do -10 stopni.
Natomiast nie bardzo widzę po co nagrzewnica (w dowolnym przypadku) miałaby być podpięta do PCi.
Kto Ci montował ten rekuperator - AT?
I czy miałaś robiony jakiś projekt (instalacji, obliczenia potrzebnej mocy centrali itd)?

anula05
18-01-2012, 21:06
Nie, rekuperację robiła firma od rekuperacji. AT jest mówiąc oględnie słabo wyedukowany.
Ile powinno mieć powietrze nawiewane do domu, żeby to wszystko miało sens? Ile % odzysku ciepła powinien mieć rekuperator?
Oszaleję.

majki
18-01-2012, 21:08
W drugim - podgrzewa powietrze nawiewane do domu.
Przypadek drugi jest trochę bez sensu, bo reku powinien z domu odzyskiwać wystarczającą ilość ciepła.


Pozwolę sobie się wtrącić ;) Akurat ten drugi przypadek jest dla mnie jak najbardziej sensowny. Ja doskonale rozumiem ideę, bo rekuperator jest do odzysku ciepła ale z drugiej strony na szali stoi komfort ... U mnie wczoraj przy -11 w nocy wiało +10, przeważnie przy zakresie od -3 do +3 wieje jakieś 15-16 st, nie mam gwc.
Ja też rozumiem, że ktoś odpowie : ok, rozszczelnij okna i miej wentylację grawitacyjną, to ci będzie wiało -11 do domu zamiast tych +10...
Gdyby nie taka "zima" jak obecnie sam założyłbym już nagrzewnicę. W ten sezon odpuszczam ale na następny będzie na pewno. Tym bardziej, że będzie malutki ludzik i nie ma mowy by mu wiało chłodem ;)
Tylko kombinuję zakładać samemu, nagrzewnica sama kosztuje jakieś 500 zł + jakieś sterowniki, w granicach 700 zł powinienem się zmieścić ...

pozdrawiam, majki

salik
18-01-2012, 21:12
A tą nagrzewnicę ma Ci kto montować?
AT czy firma od reku?
Jeśli tak, to oni powinni Ci powiedzieć po co w ogóle ta nagrzewnica, w jakim miejscu ma być zainstalowana i czemu ma służyć.
Bo my możemy tylko zgadywać :(
Nie ma czegoś takiego jak 'ile stopni powinno mieć powietrze'.
Ma tyle, ile ma - bo jest zależne od temperatury na zewnątrz domu.
Jeśli centrala nie ma wstępnej nagrzewnicy, a na zewnątrz jest 0 albo mniej, to centrala będzie zwalniała wentylator nawiewowy aż do całkowitego zatrzymania (aby chronić wymiennik centrali przed zamarznięciem).

majki - gdzie masz taką temperaturę?
Na wyjściu z centrali?

anula05
18-01-2012, 21:19
Pozwolę sobie się wtrącić ;) Akurat ten drugi przypadek jest dla mnie jak najbardziej sensowny. Ja doskonale rozumiem ideę, bo rekuperator jest do odzysku ciepła ale z drugiej strony na szali stoi komfort ... U mnie wczoraj przy -11 w nocy wiało +10, przeważnie przy zakresie od -3 do +3 wieje jakieś 15-16 st, nie mam gwc.
Ja też rozumiem, że ktoś odpowie : ok, rozszczelnij okna i miej wentylację grawitacyjną, to ci będzie wiało -11 do domu zamiast tych +10...
Gdyby nie taka "zima" jak obecnie sam założyłbym już nagrzewnicę. W ten sezon odpuszczam ale na następny będzie na pewno. Tym bardziej, że będzie malutki ludzik i nie ma mowy by mu wiało chłodem ;)
Tylko kombinuję zakładać samemu, nagrzewnica sama kosztuje jakieś 500 zł + jakieś sterowniki, w granicach 700 zł powinienem się zmieścić ...

pozdrawiam, majki

Dzięki majki Ci, że tu zawitałes, przed chwilą przerzebałam Twój Dziennik, bo wiem, że "siedzisz" w temacie reku.
No więc tak: dziś mam w domu 20 stopni, na zewnątrz pokazuje 0 stopni, reku nawiewa 15,6 st. Czy to jest norma? Czy to mi nie oziębia powietrza? CO będzie, jak temp na zewnątrz spadnie do -10 stopni - czy wtedy będzie mi nawiewało 5 stopni?
To jest dla mnie niezrozumiałe. Po co mi w takim razie rekuperacja, skoro zamiast dorzewać oziębia?
Ta nagrzewnica to koszt ok. 500, ale podłączenie pod pompę to kolejne kilka stów, a ja mam dodatkowo "gratis" chłodnicę za 2 tysie, więc zawory x 2, co daje już okrągłą sumę. Nie wiem jaki w tym wszystim sens - czy koszty instalacji nie przewyższają potencjalnych zysków ;)
Ile procent ciepła powinien odzyskiwać dobrej klasy rekuperator?
Czy Ty podłączysz nagrzewnicę do pompy czy do prądu?

salik
18-01-2012, 21:23
Anula - nagrzewnica wstępna to z reguły po prostu grzałka elektryczna o mocy rzędu 1-2kW
Czasami jest montowana w centralach wentylacyjnych, ale nie bardzo widzę jak wyciągnąć (przy pomocy nagrzewnicy) ciepło z PCi i podać na reku.
A ta chłodnica to co konkretnie i w jakim celu?

dakula
18-01-2012, 21:23
No właśnie moi magicy o reku też proponują podłączenie nagrzewnicy do CO (tyle że gazowego), właśnie po to żeby nie zamarzała centrala. Jest to ponoć rozwiązanie tańsze w eksploatacji niż grzanie prądem. Poza tym mój reku będzie w ogrzewanym garażu. Czy ktoś jeszcze ma takie rozwiązanie i je poleca? Mam to już wliczone w ogólną cenę, więc nawet nie wiem ile to jest wyceniane.

majki
18-01-2012, 21:24
Wiesz, to dość częste myślenie, ze reku ma nawiewać powietrze i to ciepłe, bo przecież "odzyskuje" ciepło ... Tak, odzyskuje, ale ileś tam % ... Dlatego zamiast wiać Ci tymi 0st z zewnątrz wieje Ci 15,6 ... więc swoje robi ... Tylko tak jak pisałem wcześniej, co innego "odzysk" i świeże powietrze a co innego komfort ... Najlepiej jakby wiało tymi 20 stopniami :) Dlatego u mnie nagrzewnica będzie na pewno, ale już na następny sezon.

pozdrawiam, majki

dakula
18-01-2012, 21:26
W sumie jak czytam wasze posty to nie wiem czy ma ona być przed czy za reku. Niby ja ma nie dopuścić do zamarzania to przed powinna być ale musze w takim razie dokładnie o to dopytać.

Madeleine
18-01-2012, 21:26
Anula, u nas po odzysku ciepła powietrze ma 17 stopni. Dogrzewamy nagrzewnicą do 22, żeby był komfort cieplny.


Po co mi w takim razie rekuperacja, skoro zamiast dorzewać oziębia?No to nie tak, ona powoduje, że nawiewa Ci nie 0 stopni, a 15. Czyli bez nagrzewnicy - że się dom mniej wychładza.

anula05
18-01-2012, 21:28
salik, a jakie ma znaczenie kto montuje? firma od rekuperacji, nie AT. Powiedzmy tak:
mąż czuwał nad tematem, a on średnio wnika, więc wnikam ja, ale nie chcę słuchać jedynej "prawdziwej prawdy" od dostawcy, bo jak bywa każdy wie i doświadczenie uczy mnie, żeby wiedzę czerpać z kilku źródeł.
Dostawca daje nagrzewnicę wodną w standardowej ofercie, więc oczywiście zaleca jej montaż (to nie jest żadna nagrzewnica wstępna, bo to jest rekuperator z wysokiej półki, z bypassem wymiennika) i sam ją montuje, ALE do prądu, a że ja mam pompę to już jej nie zamontuje, bo tu trzeba się pobawić np. glikolem, a skąd Pan od rekuperacji ma się na tym znać???
Mam nadzieję, że backround jest już wystarczający:)

anula05
18-01-2012, 21:30
Anula, u nas po odzysku ciepła powietrze ma 17 stopni. Dogrzewamy nagrzewnicą do 22, żeby był komfort cieplny.

No to nie tak, ona powoduje, że nawiewa Ci nie 0 stopni, a 15. Czyli bez nagrzewnicy - że się dom mniej wychładza.

Jezu, zaczynam rozumieć :wave:
Madeleine, ratuj dalej - czy Ty masz pompę ciepła - czy ktokolwiek z Was ma tę nagrzewnicę podpiętą pod pompę?

anula05
18-01-2012, 21:32
Wiesz, to dość częste myślenie, ze reku ma nawiewać powietrze i to ciepłe, bo przecież "odzyskuje" ciepło ... Tak, odzyskuje, ale ileś tam % ... Dlatego zamiast wiać Ci tymi 0st z zewnątrz wieje Ci 15,6 ... więc swoje robi ... Tylko tak jak pisałem wcześniej, co innego "odzysk" i świeże powietrze a co innego komfort ... Najlepiej jakby wiało tymi 20 stopniami :) Dlatego u mnie nagrzewnica będzie na pewno, ale już na następny sezon.

pozdrawiam, majki

No najlepiej 100% :popcorn: Ale byłam naiwna... I ocieplałam te rury jak głupia ;)
No dobra, ale jest jakaś norma, jakiś standard ile procent odzyskuje i co się dzieje, gdy na zewnątrz jest minus 15 stopni i ktoś nie ma nagrzewnicy - trzeba wtedy wyłączyć reku czy rozkoszować się nawiewem np. 5 stopni?

Ja mam reku w ocieplonej kotłowni.

majki
18-01-2012, 21:34
Dogrzewamy nagrzewnicą do 22, żeby był komfort cieplny.


Podłączam się ;) z pytaniem : jaką macie nagrzewnicę ?

pozdrawiam, majki

anula05
18-01-2012, 21:35
A ta chłodnica to co konkretnie i w jakim celu?

Chłodnica kanałowa do pompy ciepła - zamiast klimy na lato.

Współpraca rekuperatora z gruntową pompą ciepła - opis:rury wraz z glikolem ułożone w ziemi od dolnego źródła od pompy ciepła są wykorzystane pośrednio do chłodzenia. Płynący glikol jako ciecz jest chłodzony przez grunt i za pomocą pompy obiegowej kierowany jest na chłodnice kanałową do rekuperatora. Powietrze zewnętrzne ciepłe po przejściu przez chłodnicę jest schłodzone nawet do 18 C.

majki
18-01-2012, 21:35
No najlepiej 100% :popcorn: Ale byłam naiwna... I ocieplałam te rury jak głupia ;)
No dobra, ale jest jakaś norma, jakiś standard ile procent odzyskuje i co się dzieje, gdy na zewnątrz jest minus 15 stopni i ktoś nie ma nagrzewnicy - trzeba wtedy wyłączyć reku czy rozkoszować się nawiewem np. 5 stopni?

Ja mam reku w ocieplonej kotłowni.

Ocieplenie ;) daje to, że nawiewa Ci te 15,6 a nie 10 ;)
Zeszłej zimy u mnie przy mrozach rzędu -20 wiało jakieś +5 ... Kanały były już docieplone ...

pozdrawiam, majki

/edit/
Teraz przy -2 na zewnątrz i +22,5 w domu nawiewa mi +14 stopni.

salik
18-01-2012, 21:37
Anula - nie chcę Cię martwić, ale sporo rekuperatorów z 'wysokiej półki' ma właśnie nagrzewnicę wstępną w standardzie :)
Natomiast bypass to coś zupełnie innego - umożliwia jak gdyby odcięcie wymiennika i wpuszczanie bezpośrednio powietrza z czerpni bez przepuszczania go przez wymiennik.
Jeśli nie będziesz miała nagrzewnicy wstępnej, a temperatura z czerpni spadnie poniżej pewnego poziomu, rekuperator zapewne przestanie wymieniać powietrze i zrobi de facto obieg zamknięty (pisałem o tym wcześniej).

Hmm - ta cała chłodnica, to wygląda po prostu na odmianę gruntowego glikolowego wymiennika ciepła.
Czyli że to korzysta z rurek od dolnego źródła pompy?
I czy pompa wtedy się nie staje aby mniej wydajna? (bo GWC zabiera pewną 'moc' z glikolu)

anula05
18-01-2012, 21:38
No wiem, wiem, z tymi rurami to dałam ciała z innego powodu - najpierw je ociepliłam na maksa (zainspirowana Twoimi zdjęciami:), a później okazało się, że i tak utoną w 40 cm wełny izolującej dach. Brawo dla mnie.

+5 st powiadasz.... Jakoś sobie nie wyobrażam :(

anula05
18-01-2012, 21:39
Anula - nie chcę Cię martwić, ale sporo rekuperatorów z 'wysokiej półki' ma właśnie nagrzewnicę wstępną w standardzie :)
Natomiast bypass to coś zupełnie innego - umożliwia jak gdyby odcięcie wymiennika i wpuszczanie bezpośrednio powietrza z czerpni bez przepuszczania go przez wymiennik.
Jeśli nie będziesz miała nagrzewnicy wstępnej, a temperatura z czerpni spadnie poniżej pewnego poziomu, rekuperator zapewne przestanie wymieniać powietrze i zrobi de facto obieg zamknięty (pisałem o tym wcześniej).
Nie martwisz mnie, znowu skrót myślowy, wiem, że nagrzewnica to nie bypass i wiem co to bypass, nagrzewnicę wstępną mam w standardzie.

anula05
18-01-2012, 21:44
Madeleine, wracaj tu i pisz o swojej nagrzewnicy!:)

bo musze iść spać:)

Muszę rozwikłać dylemat - czy opłaca mi się podpinać nagrzewnicę i chłodnicę pod pompę za 2200 czy też olać to i podłączyć ją zwyczajnie do prądu (a może wcale jej nie podłączać). Moja intuicja podpowiada mi już odpowiedź, ale chętnie poczytam doświadczonych w temacie.

anawii
18-01-2012, 21:53
O jej, ale tutaj się dzieje, dobrze, że tym zajmie się mój mąż ;)

Dziękuję Anulka za odp. ładne te Twoje schody :) Ja rozważam stal lub beton+drewno.

monika996
18-01-2012, 21:59
ANULA a ztymi problemami to neverending story!!!
trzymam kciuki. na tym kompletnie się znam. mam nadzieję ,że sie wyjśni:)

monsanbia
18-01-2012, 22:09
A ja wam powiem że ja z tego nic nie rozumiem :lol:
I może nie powinnam tego wszystkiego czytać, bo po co skoro nie mam żadnej rekuperacji
Ale jedno jest pewne, żadnego zera zamiast 15, minus pięciu zamiast plus 10, czy minus dwudziestu zamiast -5 do domu mi nie wwiewa

Podziwiam Cię Anka, że to Twoja działka u Was w domu

anula05
18-01-2012, 22:11
Mam parametry efektywności cieplnej mojego rekuperatora, a więc teoretycznie:

https://lh4.googleusercontent.com/-OqUAkAiyjuA/TxdDPnRa-fI/AAAAAAAAF2M/v10JOzOfKs4/s720/Parametry.jpg

Teraz jest 0 st i nawiew 15,5, więc jakby się zgadza. Ciekawe jak będzie przy -15.
I co z tą wilgotnością - nasza stacja pogodowa pokazuje 20%, to chyba nie możliwe!? Jeśli tak, dzieci mi niewydolą...
Czy rekuperacja aż tak osusza powietrze? Co z tym zrobić? MAJKI, jesteś jeszcze?

monika996
18-01-2012, 22:19
Boże Ania powtarzam za Monią - szacunek!!!!

Madeleine
18-01-2012, 22:20
Jezu, zaczynam rozumieć :wave:
Madeleine, ratuj dalej - czy Ty masz pompę ciepła - czy ktokolwiek z Was ma tę nagrzewnicę podpiętą pod pompę?
nie, ja mam gaz. Rekuperator Enervent LTR-3 eco EDE, nagrzewnica nie wiem, jaka :( w kotłowni byłam ze 3 razy w życiu. Ale nagrzewnica wstępna wbudowana oczywiście w rekuperator.
No generalnie coś mieć musisz.

Anula, masz dom inteligentny, nie możesz sobie zamontować czujki wilgotności, żeby się automatycznie poziom wilgotności regulował? My nic sami w tym nie grzebiemy, co najwyżej patrzę sobie, jaka jest zawartość CO2 w powietrzu, just for fun.


Kurczę, miałam przeczucie, żeby na FM siedzieć, zamiast vat do ulgi budowlanej obliczać.

anula05
18-01-2012, 22:27
Taaa, MAdeleine, "dom inteligentny" to to długo jeszcze nie będzie... To działka męża i na tym poprzestańmy.
Nawet nie mam podłączonego panelu sterowania...

Madeleine
18-01-2012, 22:31
wiesz, ja przez pierwszy miesiąc światłem sterowałam jedynie z panelu, nie włącznikami... nie wiem, czy to taki postęp ;) No ale nie mówię, idziemy ku dobremu.

monsanbia
18-01-2012, 22:56
Jak to 20% wilgotności???? W domu?! (czy znów nie rozumiem, i chodzi o jakieś*ustrojstwo?)
Rób coś z tym
Ja mam 40 i płaczę

anula05
18-01-2012, 22:59
Nie wiem czy to dobrze pokazuje, bo teraz pokazuje mi na zewnątrz 38 i wewnątrz 20 - to chyba właśnie niemożliwe

monsanbia
18-01-2012, 23:01
Teoretycznie możliwe, dlaczego niemożliwe
Moi rodzice kiedy palą ostro w kominku mają ok 35%, a na zewn potrafi być sporo więcej

anula05
18-01-2012, 23:05
No dobra, ale niemożliwe, żeby na zewnatrz było 38% - w taką pogodę! coś tu nie gra

monsanbia
18-01-2012, 23:11
no nie, myślę że 50 jest min, może stacja nawala

monsanbia
18-01-2012, 23:13
sprawdziłam, 87% :D

rasia
19-01-2012, 00:05
Anulka, biorąc pod uwagę 20 stopni w domu, 0 na zewnątrz, to na nawiewie masz niecałe 80% odzysku ciepła. To całkiem dobry wynik, wiedząc że parametry podawane przez producentów dochodzące do 90% odzysku uzyskiwane są w warunkach laboratoryjnych:). Przy reku z GWC nie potrzebujesz nagrzewnicy wstępnej. Tu: http://www.zehnder.pl/comfosystems/zasada-funkcjonowania,12.html masz fajną poglądową animację jak to wygląda. Jedyne o czym możesz pomyśleć to o takiej nagrzewnicy o jakiej pisał Majki.
Zadzwoń tu: http://www.nie-co.pl/index.php?i=2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.nie-co.pl%2Findex.php%3Fi%3D2) , zapytaj się o pana Tomasza Brzęczkowskiego.

rasia
19-01-2012, 00:08
Mi po zamontowaniu reku wilgotność w domu wzrosła, bo Młody przestał się uskarżać na wysuszoną skórę i gardło po nocy:).
Edit: Mój higrometr pokazuje w tej chwili 32%

monsanbia
19-01-2012, 00:19
Edit: Mój higrometr pokazuje w tej chwili 32%

ej no, ja przy takiej umieram
A drewno na podłodze? dla drewna 50% jest niezbędne, a co dopiero dla naszej skory śluzówek, rogówek ...
Cały czas kombinuję co zrobić żeby było więcej niż 40-45

salik
19-01-2012, 00:19
Rekuperator wysusza powietrze, szczególnie zimą.
Są dłuuuuuugie wątki na ten temat na forum z radami jak sobie z tym radzić...

Rasia - no to jak masz teraz 32% to raczej bym nie powiedział że Ci wilgotność wzrosła :)
Raczej zaczął się normalny obieg powietrza, którego wcześniej nie miałaś (bo nie miałaś ani wentylacji grawitacyjnej ani mechanicznej, tak?)

rasia
19-01-2012, 00:44
Znaczy, że miałam jeszcze mniejszą;)
Dla mnie optymalną jest 40% zimą, max. do 60% latem. Większa powoduje rozwój chorobotwórczych grzybów:(.
Moniu, uważam, że jak na zimę i sezon grzewczy masz idealnie:)

monsanbia
19-01-2012, 01:13
Sprawdziłam, w salonie mam teraz 42. Chcę 50
Wszystko fajnie dopóki nie napalimy w kominku. Wtedy spada do 38% nawet, a dla mnie to już zdecydowanie za mało. Rano mam już nieżyt gardła, chodzę i charczę ;)

rasia
19-01-2012, 01:33
Ja praktycznie codziennie palę w kominku:D. Pewnie dlatego na górze mam 37%, a na dole 32%... albo zepsuty higrometr;)

monsanbia
19-01-2012, 01:40
Ja praktycznie codziennie palę w kominku:D. Pewnie dlatego na górze mam 37%, a na dole 32%... albo zepsuty higrometr;)

to kominek, na bank!

anula05
19-01-2012, 07:09
Zrobiłam eksperyment - w nocy postawiłam nawilżacz w sypialni i pokazało tam 44%. Na zewnątrz pokazuje mi wilgotność 40%, w domu (bez nawilżacza) 20%.
Czy możliwe, żeby stacja pokazywała błędnie? W łązience pokazuje 35% (15 min po prysznicu).
Ile pokazuje u Was na zewnątrz (tak jak Moni 87%??)

Madeleine
19-01-2012, 07:49
No dobra, ale niemożliwe, żeby na zewnatrz było 38% - w taką pogodę! coś tu nie gra Anula, w zimowy suchy, zimny i słoneczny dzień taka wilgotność może wyjść. Tak samo w środku - to jest prawdopodobne.

anula05
19-01-2012, 10:43
Ale jest mokro i pochmurnie:) Madeleine, ile u CIebie pokazuje na zewnątrz?

Madeleine
19-01-2012, 11:52
Nie wiem, nie umiem sprawdzić. :o Na nieogrzewanym strychu mam 83%. W salonie 41,32%.

Tatarak
19-01-2012, 13:11
Zrobiłam eksperyment - w nocy postawiłam nawilżacz w sypialni i pokazało tam 44%. Na zewnątrz pokazuje mi wilgotność 40%, w domu (bez nawilżacza) 20%.
Czy możliwe, żeby stacja pokazywała błędnie? W łązience pokazuje 35% (15 min po prysznicu).
Ile pokazuje u Was na zewnątrz (tak jak Moni 87%??)

Anula, gdzieś w wątkach o reku czytałam, że wilgotność w domu może tak spadać, jak dom jest przewentylowany, czyli jest za wysoka wymiana powietrza. to by też mogło tłumaczyć, dlaczego Ci chlodno. na którym "biegu" masz rekuperator?

anula05
19-01-2012, 13:19
Wyłączyłam zupełnie rekuperator, wilgotność owszem jest przy rekuperacji trochę niższa, ale nie aż tak, żeby spadło np. z 40% do 20%.

monsanbia
19-01-2012, 13:21
Anula, w zimowy suchy, zimny i słoneczny dzień taka wilgotność może wyjść

Ale wczoraj (i dziś) jest bardzo wilgotno.
Teraz na zewnątrz jest 89, i 3 st na plusie. Z prawdziwą zimą ma to tyle wspólnego co i nic :(

koktajl
19-01-2012, 20:58
Nie ma błędu:)

no to szacun dla osób myjących te okna:D niejeden ma powierzchnie domu 140m2 albo i mniej i dlatego wydawało mi się że może być gdzieś błąd (tym bardziej że doczytałam że dom ma około 280m2 powierzchni;))

monsanbia
19-01-2012, 20:59
Ania, jak tam dziś z Twoją*wilgotnością? ;) :lol:

anula05
19-01-2012, 21:16
niezłe, niezłe ....:D:D:D

no niestety tak samo jak wczoraj - na zewnątrz pokazuje 41% (a słyszę jak pada deszcz lub deszcz ze śniegiem ;). w środku :))) 20%.
To chyba jednak niemożliwe, co? Jak może być 41% wilgotności powietrza podczas deszczu?

Madeleine
19-01-2012, 21:18
na pewno masz zepsuty czujnik wilgotności na zewnątrz. Pytanie, czy w środku też. przy 20% powinnaś czuć, że jest sucho.

anula05
19-01-2012, 21:21
Czuję, że jest sucho, tylko jakoś nigdy nie zwracałam na to uwagi i nie wiem co jest normą a co nie. Dziwne, że może być zepsuty, bo to dość dobra stacja pogodowa, czujnik zewnętrzny pokazuje temperaturę dobrze, nie wiem o co chodzi :(

monsanbia
19-01-2012, 21:42
coś nie teges :no:

ajfonowa stacja mówi że jest 99%! (weatherHD)

A w domu powinno być 45-65. Dla zdrowotności ;)

anula05
19-01-2012, 21:45
mąż wróci i naprawi, mi iphone pokazuje 100%:)

monsanbia
19-01-2012, 21:53
mąż wróci i naprawi, mi iphone pokazuje 100%:)

Może już*jest 100, pada coś mokrego od 3 dni, bardzo możliwe

elwi
19-01-2012, 21:54
:welcome:
anula05
Pierwsza sprawa to powinnaś sprawdzić czy masz właściwy odczyt, bo te wartości wydają się być zaniżone.
Aby to zrobić sprawdź swój odczyt z odczytem na stronie: http://www.if.pw.edu.pl/~meteo/
Jeśli chodzi o fakt że na zewnątrz masz np. 60% a w domu połowe mniej - to normalne. Takie są przemiany powietrza wilgotnego, twoja pogodynka nie pokazuje zawartości (ilości) pary wodnej w powietrzu (wilgoci) tylko wilgotność względna czyli stopień nasycenia powietrza wilgocią wyrazony w [%].
Normalnym jest że powietrze o temp. 5C i wilgotności np. 50% po podgrzaniu w domu do 22C rozszerza swoją zdolność do akumulacji pary wodnej i dlatego spada ten wskaźnik %, bo to oznacza wprost że podgrzane powietrze ma tyle samo wilgoci w sobie co na zewnątrz, natomiast dzięki podgrzaniu zwiększyło swoją "pojemność" i teraz może przyjąc tej wilgoci jeszcze więcej. Powietrze o wilgotności 100% nie przyjmie nawet gr. wilgoci, a schłodzone o niewielką wartość - wykropli swój nadmiar pary wodnej (tak działa deszcz :wiggle: )
W razie czego pisz;)

anula05
19-01-2012, 21:58
o raany, dzięki, jesteś meteorologiem? :jawdrop:

Moni_ta
20-01-2012, 08:05
Anula mam pytanie : jak się sprawuje podłoga żywiczna w garażu? Czy polecasz to rozwiązanie? Nie zostają ślady po oponach, jak z zachowaniem czystości przy takiej pogodzie jak obecnie? Czy polecasz wykonawców? Jaki jest koszt za metr- może być na priva.

azakrzew
20-01-2012, 22:01
Anula, a ja poproszę dokładniejszy namiar na parkieciarzy, bo jakoś nie mogę ich wygooglać.

monsanbia
20-01-2012, 23:10
dzięęękiiii

aleśmy się ZA SIE DZIE LI... :no:

aż T zasnął :lol:

Dom już znam, ale mogę powtarzać dalej - jest piękny, i ogrodzenie ... wszystko extra! :yes:

MagdaZZZ
20-01-2012, 23:23
To kto u kogo był? Wizyty-rewizyty?:lol:

monsanbia
20-01-2012, 23:25
To kto u kogo był? Wizyty-rewizyty?:lol:

Czy to ważne?
Ważne że fajnie było :p

Ania, beza stygnie? ;)