PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja rekuparatora + (ewnetualna rozbudowa)



adudzi
05-07-2010, 21:52
Witam Wszystkich,
Zamierzam budować domek projekt w tamaryszkach 2P (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tamaryszkach-2-p/m47da35bef02fd) (Archon). Dodatkowo zakupiłem projekt instalacji wentylacji mechanicznej, na której reku znajduje się pod dachem. Czy w piwnica nie jest lepszą lokalizacją na reku? Czy jest możliwość rozbudowania systemu np o klimatyzację(kanałową??) (nie wchodzą w rachube dedykowane łączone rozwiązanie(powyżej 12 000 zł )), czy może nie jest wskazane wykorzystanie rur do rozprowadzenia ochłodzonego powietrza, a np wrzucenie splitów do kilku pomieszczeń? Czy w przypadku zmiany montażu centrali zostawić czerpnię i wyrzutnie powietrze pod dachem czy nie dać jej w ziemię?
Z góry uprzedzam, że staram się śledzić wątki(ale zawsze może coś uciec uwadze :rolleyes: )
Pozdrawiam
AD

kangaxx
06-07-2010, 11:55
ten projekt wm był robiony pod projekt domu?
centrale najlepiej jest umieścić tak by nie zawadzała i by kanały były mozliwie krótkie

adudzi
07-07-2010, 20:44
Tak to projekt sprzedawany dodatkowo z projektem domu przez archon. Ale prawdopodobnie powstał dla wersji bez piwnicy, a potem przerzucony bez zmian.

edde
07-07-2010, 21:46
jeżeli jest to wciaz ten sam "projekt" który i jak mam do swoich tamaryszek, to ja bym prawdziwym projektem tego nie nazwał, dwie kartki, w tym ogólny opis i dwa rysunki, typowy gotowiec opracowany przez dospela i naniesiony na rzut budynku
ja, mimo że jest i piwnica i garaż, zdecydowałem się na poprowadzenie kanałów i lokalizację reku na stryszku, a to ze względu na znacznie mniej problematyczny przebieg kanałów, praktycznie całe poddasze idzie ponad pomieszczeniami (stryszkiem), na parter schodzą cztery płaskie kanały nawiewu (schowane w ścianach) i jeden okrągły 200mm wywiewu, który zakończony jest skrzynką rozdzielczą i stad sufitem podwieszonym wywiewy z łazienki, kuchni, wiatrołapu, czerpnie i wyrzutnie mogę sobie dowolnie zrobić czy to w dachu, kominie, czy ścianach szczytowych
no i piwnica oraz garaż oczywiście poza wentylacją mechaniczną (grawitacja, oddzielone szczelnymi drzwiami od domu)
w przeciwnym razie

adudzi
09-07-2010, 20:30
Czy dużo zmian zostało wprowadzonych względem zakupionego projektu? Czy wykonana wentylacji bazowała na nim(rozmieszczenie, centrala, przewody itp)? czy umieszczona centrala na stryszku jest bardzo słyszalna podczas pracy?

edde
09-07-2010, 20:55
zmian trochę było, wentylacja nie bazowała na tym dołączonym dospelowskim bo to lakoniczne opracowanie jest a nie projekt wykonawczy, na bazie tego instalacji zrobić się nie da, tam jest zero szczegółów, instalacja bazuje na logice, godzinach szperania w internecie, także na tym forum jest kilka ciekawych tematów, z których można zassać trochę wiedzy, czy jest słyszalna - nie wiem bo jeszcze nie jest skończona: są przewody powyprowadzane od anemostatów na stryszek, doprowadzona tam inst. elektr., no a sam reku będzie kiedyś w przypływie gotówki (reku Bartosz lub Nikol), słychać raczej być nie powinno, bo oddzieli go od pomieszczeń 25cm wełny w suficie poddasza, poza tym planuję zamontować go jakoś elastycznie (zawieszony lub na podkładkach)