PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki podatek za sprzedaż działki po podziale?



morfeusz1
06-07-2010, 06:47
Próbujemy sprzedać działkę budowlaną - ma 2400 m2. Znalazł się kupiec, który chce kupić 1100 m2 - więc będziemy musieli podzielić działkę na dwie mniejsze. Jesteśmy jej właścicielami dopiero 2,5 roku. Czy ktoś z Was orientuje się w jakiej wysokości będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży, tzn. ile procent? I czy od tej kwoty będziemy mogli odliczyć kwotę jaką wydaliśmy na zakup tej działki oraz na podciągnięcie przyłączenia energetycznego?



Czy w dalszym ciągu pieniądze uzyskane za sprzedaż nieruchomości można przeznaczyć na koszty związane z nową nieruchomością i wtedy płaci się podatek w wysokości 10%?

naan5
06-07-2010, 07:15
Próbujemy sprzedać działkę budowlaną - ma 2400 m2. Znalazł się kupiec, który chce kupić 1100 m2 - więc będziemy musieli podzielić działkę na dwie mniejsze. Jesteśmy jej właścicielami dopiero 2,5 roku. Czy ktoś z Was orientuje się w jakiej wysokości będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży, tzn. ile procent? I czy od tej kwoty będziemy mogli odliczyć kwotę jaką wydaliśmy na zakup tej działki oraz na podciągnięcie przyłączenia energetycznego?



Czy w dalszym ciągu pieniądze uzyskane za sprzedaż nieruchomości można przeznaczyć na koszty związane z nową nieruchomością i wtedy płaci się podatek w wysokości 10%?

Nabyłeś 2,5 roku temu czyli rozumiem, że rok 2008? Jeśli był to rok 2008 to płacisz 19% podatku od dochodu czyli od różnicy pomiędzy zakupem a sprzedażą. Od przychodu ze sprzedaży odejmiesz zakup działki ( ale oczywiście w kwocie odpowiadającej sprzedawanemu udziałowi. czyli jeśli kupiłeś 2400 metrów to liczysz cenę jednego metra, żeby wiedzieć za ile kupileś te 1100, które sprzedasz). Mozesz odjąć też koszty nabycia czyli koszty notarialne, pośrednika czy podciągnięcia przyłącza ale również nie w całości tylko proporcjonalnie do sprzeadwanego udziału bo te koszty dotyczą calej działki.

Jeśli rokiem nabycia jest 2008r to nie masz możliwości przeznaczenia tych pieniędzy na inne cele mieszkaniowe. Jeśli ktoś sprzedaje niezabudowaną działkę nabytą w latach 2007 i 2008 to nie ma możliwości skorzystania z żadnej ulgi. Musi płacić 19% podatek od dochodu. No chyba że sprzedasz za taką samą cenę za jaką kupiłeś to wtedy nie ma dochodu i nie ma od czego płacić podatku.

morfeusz1
06-07-2010, 07:18
Dzięki serdeczne za odpowiedź :)

tusia221
30-09-2010, 20:15
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz:
kupiłam działke budowlana w 2008r za 25 tys,a teraz chce ja sprzedac za 30tys,czyli bede placic popdatek 19%od tych 30tys czy od zarobku-5 tys?

tusia221
02-10-2010, 12:46
moze ktos odpowie???:)

dwiemuchy
03-10-2010, 08:32
Przecież wystarczy pomyśleć - oczywiście, że od różnicy (bo dopiero to jest twój dochód z w/w transakcji)

markus73
15-11-2010, 15:38
Witam.
Przyłączę się do tematu z podobnym problemem, a mianowicie jeżeli otrzymałem działkę w drodze spadkowej czyli nic za nią nie płaciłem czy muszę czekać pięć lat by ją sprzedać bez podatku jeżeli tak to czy sprzedając działkę wcześniej od jakiej kwoty zapłacę podatek.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam Marek