PDA

Zobacz pełną wersję : jakie ogrzewanie w 100 m2 domu?



agatkaaax
06-07-2010, 08:44
Chcemy postawić dom około 100 m2, parterowy z poddaszem nieużytkowym, zastanawiamy sie jakie ogrzewanie byłoby najlepsze i najbardziej praktyczne i najtańsze. Do tej pory mysleliśmy o ogrzewaniu olejowym. Jednak mąż oglądał dom, w którym zastosowane było ogrzewanie wyłącznie kominkowe. Właściciele domu sobie je bardzo chwalili, mówili, ze koszty związane z ogrzewaniem wynoszą ich około 1000 zł. Czy ktoś może mi poradzić coś w tym temacie? Dziekuję.

adam_mk
06-07-2010, 09:49
Może poradzić....
Poczytaj przepisy.
Kominek NIE MOŻE być jedynym źródłem ogrzewania...
MUSISZ mieć coś jeszcze (bo chałupy nie odbiorą i będziesz wiecznie na budowie).
MOŻESZ korzystać WYŁĄCZNIE z tego rezerwowego (kominek) sposobu grzania NIGDY nie załączając tego zasadniczego...

Wygospodaruj jaki kąt.
Wstaw duży bufor ciepła z grzałami (po 100zł/szt x 3 szt) i będzie sprawa rozwiązana.
Ogrzewanie - elektryczne!
Kominek z płaszczem wodnym i podłogowe w całym domu, pędzone z tego bufora.
Zobacz jak ma to Piczman zrobione.
On ma piec a Ty planujesz kominek.
Reszta tak samo...
Ale bezobsługowe to to nie jest!
(Chyba, że nocna taryfa i te grzały. Tanio wychodzi i samo się robi)

Adam M.

Piczman
08-07-2010, 15:08
Ja zamknąłem się w 10 tyś.
Mam kocioł, bufor,podłogówkę i sterowanie pogodowe.
Tylko tych grzałek nie wsadziłem :(
Koszt eksploatacji niski, choć trzeba się trochę wysilić i rozpalić co jakiś czas.
Grzałki w II taryfie wyjdą podobnie co węgiel więc warto rozważyć te opcję!

Jest jeden warunek, chałupka o niskim zapotrzebowaniu na ciepło :)

Njord
12-07-2010, 08:45
to ja chciałbym dopytać - czy konieczne przy takim ogrzewaniu jest ogrzewanie podłogowe?
... i co to są te grzałki o których piszecie?

Chcę kupić domek, który już ma normalne grzejniki powieszone (purmo) i rozprowadzone rurki od CO. Czy da sie przy takim systemie podłączyć do tego piec elektryczny i utrzymać wspomniane przez Was koszty ogrzewania?

Rozumiem, że "pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody" to taki bojler?

Piczman
12-07-2010, 08:59
Tak, bojler :)

A grzałki normalne, jak w pralce !
Tylko tu grzeją wodę kotłową.
Co do kosztów ogrzewania to nie rozumiem pytania.
Potrzebujesz określona ilość energii żeby utrzymać w domu te +20-22 C, musisz pokryć straty z przegród i wentylacji.

Njord
12-07-2010, 09:58
dzięki :)

Co do mojego pytania o koszty: chodziło mi o to, że Wy piszecie tu głównie o ogrzewaniu podłogowym, a ja mam normalne, kaloryferowe. stąd moje pytanie, czy koszty ogrzewania elektrycznego, przy standardowych grzejnikach, będą na podobnym poziomie czy trochę/dużo wyższe?

Te grzałki: jednego nie zrozumiałem :) one są w bojlerze i podłącza się je do prądu czy jak? może głupie pytanie strasznie, ale nie zkumałem kompletnie motywu z grzałkami.
ja zakładałem, że będzie podobnie jak przy ogrzewaniu gazowym - piec, który grzeje wodę i rozprowadza do grzejników oraz bojler z wodą.

jeszcze chciałem podpytać - jaki piec elektryczny i bojler moglibyście polecić? na tym nie znam sie kompletnie.
Rozumiem, że ma również sens założenie kolektorów na dach dodatkowo?

Piczman
12-07-2010, 10:16
Całkiem pomyliłeś.
Pisaliśmy o buforze wodnym ( nie mylić z bojlerem) .
To duży baniak z wodą kotłowa, ta samą która płynie w grzejnikach pędzona pompą.
Tu lepsza podłogówka bo jest niżej zasilana a to daje większy zapas mocy.
Wystarcza na dłużej !!!
Ponad to daje możliwość grzania w taniej taryfie.
W tym buforze grzałki co tę wodę podgrzeją.
W środku wężownica do ciepłej wody i ewentualnie do solarów.
Jeden baniak, który daje Ci wszystko czego potrzebujesz.

Njord
12-07-2010, 10:42
ok, dzieki :)
teraz rozumiem. jaki jest koszt zakupu takiego ustrojstwa? duze to jest?
...w sumie wchodzę w ogrzewanie elektryczne, bo nie mam kotłowni i musze postwic to gdzieś w łazience albo w kuchni.

Piczman
12-07-2010, 10:56
Miejsca sporo trzeba więc chyba odpada.
Kup w takim razie bojler i piec elektryczny :)

Njord
12-07-2010, 11:25
wychodzi na to, że tak będę musiał zrobić.

Zastanawiam się nad zestawem:
- pojemnościowy podgrzewacz wody około 60L-100L
- piec elektryczny
- próżniowy kolektor słoneczny - Vitosol 200T

czy możecie w takim układzie polecić mi jakiś pojemnościowy podgrzewacz wody i piec elektryczny w który warto zainwestować i który będzie współpracował z solarem? Piece Viessmann'a są tylko gazowe.

Pojemnościowy podgrzewacz wody będzie współpracował z cwu wiec dla 3 osób, 1 kuchni i 1 łazienki z wc i umywalką + 1 dodatkowe WC z umywalką, więc nie trzeba chyba 200L :) i wystarczy 100L max.

seweryn22
22-09-2012, 07:51
zgadzam się warto mieć alternatywę dla kominka może warto poszukać np: pieca na pellet są praktycznie bezobsługowe