PDA

Zobacz pełną wersję : KLIMATYZACJA - TAK czy NIE



krolik2002
06-07-2010, 17:06
To mój pierwszy dom i chciałbym zapytać czy faktycznie latem klima na poddaszu jest niezbędna. Dach mam "ceramiczny" + odeskowany i jakoś w obecne upały da się na górze normalnie funkcjonować. Do tego dojdzie jeszcze izolacja wełną (obecnie nie ma) więc pytam skąd się biorą opinie, że na poddaszach ciężko wytrzymać w gorące lato???

Dziś zaczęli montować klimę i coś mi się wydaje, że to najgorzej wydane pieniądze w mojej budowlanej "karierze" ale mogę się jeszcze wycofać (zapłacę za samą instalację). Cieplej niż obecnie (>30st) nie będzie a sauny w domu nie mam i biję się z myślami czy warto brnąć w to dalej.

PS
Mam mokre tynki więc może lekko dom chłodzą ale bez przesady

orko
06-07-2010, 20:22
Zanim zacząłeś montować klimatyzację powinieneś zacząć od ocieplenia oraz markiz na okna dachowe!
Znacznie taniej by to wyszło i jak sądzę w zupełności by wystarczyło.

mario0658
06-07-2010, 21:00
witam

Kazdy ma swoja racje :)
A ja z kolei uwazam iz jesli juz masz sama instalacje to ja zostaw - zawsze mozna "domowic" reszte :)
Z mojego doswiadczenia ,co prawda niewielkiego wiem ze na poddaszu jest naprawde goraco, jak piszesz ze tynki masz mokre to uwierz - chlodza i to sporo :)
Mam w skosach ponad 35cm welny o dobrym wspolczynniku i po kilku dniach juz jest za cieplo :)
Okna dachowe , jak i te "normalne" wpuszczaja sloneczko takze...

chris_w
07-07-2010, 06:22
Po pierwszych dniach upałów to rzeczywiście można nie poczuć problemu - bo bezwładność dachu i ścian swoje robi. Myślę że po miesiącu upałów prawda wyjdzie na jaw...

krolik2002
09-07-2010, 22:33
wykonanie instalacji właśnie zakończone. 3 sypialnie na górze + salon.........jedna uczciwa dniówka (8-22) dla 3,5 chłopaka :) . Wyszło u mnie 37metrów (całość). Sprzęt też już zamówiłem bo przewody są grube i wstrętne więc nie wyobrażam sobie aby sterczały ze ścian czekając "na wypadek upałów". Teraz trzeba się modlić aby klima okazała się niezbędna bo wtedy wydatek będzie uzasadniony bo nie stać mnie na "zbytki"

krolik2002
12-07-2010, 22:20
obecne klimatyzatory działają na zasadzie pompy ciepła i są równocześnie inverterowe......nie sądzę aby rachunki były dramatyczne. W aucie każdy używa i nie myśli, że więcej pali tylko cieszy się komfortem.

Dziś na poddaszu było słabo więc już się cieszę ze słusznej decyzji. Poza tym warto zauważyć, że klima osusza powietrze jak jest "ciężkie" gdy jest parno oraz co lepsze urządzenia mają system samoczyszczących się filtrów do oczyszczania powietrza (LG neo plasma.....czy cuś)

wadą są te zakichane przeglądy coroczne........150zeta x4szt (u mnie) i robi się konkretna kasa

chris_w
14-07-2010, 10:47
Nie ma co się cieszyć z osuszania bo wtedy mniej energii idzie na chłodzenie powietrza, chyba ze specjalnie używa się tej opcji a chłodzenie jest nieistotne.

ewadora
10-08-2010, 21:16
krolik2002 napisz jakie klimatyzatory kupiłes i w jakiej cenie - i dlaczego taki wybór a nie inny?
Ja tez planuję klime-ale nie wiem co wybrać-drogie cho...two