PDA

Zobacz pełną wersję : Podział nieruchomości na cel publiczny



kosse
07-07-2010, 14:12
Witajcie,
chciałbym zasięgnąć Waszej opinii w temacie podziału nieruchomości na cel publiczny.
Historia jest taka:
w sierpniu 2005 został uchwalony MPZP, który przewidywał budowę drogi publicznej częściowo przebiegającej przez moją działkę. W tej sprawie napisaliśmy do urzędu, że nie zgadzamy się na taki przebieg drogi i na zabranie części działki pod nią. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, aż do teraz - burmistrz przesłał postanowienie o pozytywnym zaopiniowaniu wstępnego projektu podziału nieruchomości oraz zawiadomienie o wszczęściu postępowania w sprawie podziału. W uzasadnieniu powołuje się na cel publiczny.
Obecnie wspomniana droga jest drogą gruntową i z jednej strony graniczy z moją działką z drugiej z lasem gminnym. Już w tej chwili przebiega ona częściowo w granicach mojej działki (jesteśmy odsunięci z ogrodzeniem), a po planowanym poszerzeniu musielibyśmy odsunąć ogrodzenie o kolejny metr, dwa. Co gorsze, po takiej operacji granica po podziale przebiegać będzie w odległości metra od zabudowania mieszkalnego.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego planowane jest podzielenie kilku nieruchomości i poszerzenie drogi w kierunku prywatnych własności, a nie w kierunku lasu. Burmistrz twierdzi, że ze względów ekologicznych. Ale z drugiej strony ustawa o gospodarce nieruchmościami mówi, chyba, że podział nieruchomości na cel publiczny jest możliwy tylko wtedy, kiedy ten cel nie może zostać zrealizowany w inny sposób (tu wymagałby wycinki drzew).
Co możemy zrobić, jak obronić się przed podziałem? Dodam, że wspomniana droga żadnemu z mieszkańców przyległych posiadłości (kilka domów) nie jest potrzebna.
A może spróbować zmienić MPZP? Jak?

z góry dziękuję za pomoc
Tomasz