PDA

Zobacz pełną wersję : POPIÓŁ - czy jest szkodliwy?



Zachary
23-02-2004, 18:52
Zadaje takie pytanie, ponieważ nie znalazłem nigdzie na jego temat odpowiedzi, poza tzw. ekologicznym jego zastosowaniem w budownictwie nowoczesnym.

Jednak pytam się czy rzeczywiście popiół użyty np. jako wypełnienie pod wylewkę jest szkodliwy dla zdrowia i jeśli tak to w jakim stopniu?? W końcu mieszkać na "nasypie" radioaktywnym może nie być miłe.

Jeśli jest szkodliwy, to czy i jaka grubość betonu zatrzyma jego właściwości??

kgadzina
06-05-2004, 11:00
Każdy popiół ma właściwości radioaktywne. Ale z róznych rodzajów paliw promieniowanie może mieć większe lub mniejsze natężenie i albo przekraczać wartości określone w przepisach jako bezpieczne albo leżeć poniżej. Dlatego bez przeprowadzenia badań nie można udzielić odpowiedzi na pytanie jak bardzo jest szkodliwe oddziałwanie konkretnego popiołu.
Ale w zasadzie unikałbym sypania czystego popiołu pod wylewki. Bezpieczniej to zrobić piaskiem.

b2k
09-05-2004, 14:10
A co mozna zrobic, kiedy sąsiad wybudował sobie kompostownik na granicy z moją działką, do którego wyrzuca popiół, a również i inne śmieci, typu odpadki po obiedzie?
Sąsiad ogrzewa jeszcze koksem więc sporo tego... Czy mogę jakoś wymusić aby przesunął ten kompostownik lub go zlikwidował i przeszedł na ogrzewanie gazowe?

Będę wdzięczna za odpowiedź...
Pozdrawiam,
Beti

viola
11-05-2004, 07:27
z moich informacji wynika, ze popiol jest dobrym nawozem do roslin. Jak sadze roslinki to je popiolem do dolka podsypuje, co nie ma nic wspolnego z tym, ze pod oknem tez nie chcialabym miec kompostnika z resztkami obiadu sasiada i jego popiolem.

b2k
11-05-2004, 10:02
No to roslinki chyba muszą duże po tym popiole rosnąc, skora radioaktywny a one to lubia.... ciekawe

W sprawie sąsiada czekam na jakąs odpowiedz z forum 'Prawo i pieniadze'... ale cisza na razie :-(

Pozdrawiam,
Beti

viola
11-05-2004, 12:36
tu znajdziesz cos o radioaktywnosci popiolu, ktory bardzo moje roslinki lubia i rosna jak drozdzach. (
http://www.lo.wielun.ids.pl/pl/strona_promien/podstrony/badan_czlowiek.htm

b2k
11-05-2004, 13:27
Viola,

Dziekuje za ciekawe informacje. A Ty w takim razie gdzie trzymasz ten popiól do roslinek? W jakis specjalny sposób czy sie nie przejmujesz tym promieniowaniem....?

Pozdrawiam
Beti

viola
11-05-2004, 14:05
szczerze, to do dzisiaj nie wiedzialam, ze popiol jest radioaktywny. Mam CO gazowe ale jak pale w kominku, to co jakis czas zbiera mi sie ten popiol. - Duzo tego nie ma. (jeden maly popielnik na okolo 2 tygodnie) W zimie zbieralam do szczelnych workow, zawiazywalam i wystawialam na zewnatrz a teraz wkopuje pod roslinki. Kompostnika nie mam. Odpady bio tez zakopuje w ziemi - to jej bardzo dobrze robi a trawa i roslinki rosna jak zwariowane.

mumin
30-05-2004, 20:48
Wydaje mi się, że wdało się tutaj małe nieporozumienie dotyczące radioaktywności popiołu.
Jeśli chodzi o radioaktywność popiołu, to wynika to wyłącznie z radioaktywności surowca spalanego w palenisku. Podczas spalania nie zachodzi żadna reakcja wyzwalająca większą radioaktywność.
Podwyższoną radioaktywność może więc mieć popiół z węgla pochodzącego z niektórych kopalni, gdzie złoża wykazują podwyższoną radioaktywność.
Jeśli w kominku pali się drewnem, to jest całkowicie bezpieczny popiół.