PDA

Zobacz pełną wersję : GWC - krótkie pytanie.



michal.bdg
09-07-2010, 13:09
Czy GWC czyli sporej długości rura zakopana w ziemi może być tylko jedynym dostępem świeżego powietrza do domu?Nie myślę tu o GWC który współpracuje z wentylacja mechaniczną która za pomocą wentylatora równomiernie rozprowadza świeże powietrze w domu. Pytam czy jeden nazwijmy to otwór z dostępem świeżego powietrza jest w stanie zapewnić właściwa wymianę powietrza w nowym szczelnym domu wraz z tradycyjna went. grawitacyjną przez komin (kuchnia, łazienka). Bez zastosowania nawiewników w oknach itp. mechanizmów. Czy dobrze rozumiem ze zima to co dostanie się przez GWC jest równe temu co wyleci przez komin?

Piotr G
09-07-2010, 13:55
Spora długość to spory opór i nawiew w jednym miejscu w domu nawet jeżeli powietrze pokona te opory (a pewnie jakoś tam pokona - na nie wykończonych budowach nawiewy do kominków dość sporo powietza dmuchają) jest ryzyko że powietrze wlatujące do domu w jednym miejscu poleci najkrótszą drogą do komina. gdy zastosujemy rozszczeninienie we wszystkich oknach swieże powietrze przelatujeprzez wszystkie pomieszczenia

Może być problem z grzybem itp.

Piotr

Trociu
09-07-2010, 16:52
p.Piotrze - ale tutaj ma być wentylacja mechaniczna a nie grawitacyjna z tego co widzę. Więc nawiewy w kilku miejsach domu i wywiewy również.
Za bardzo się nie znam ale podstaw do grzyba nie widzę.
No i chyba GWC działa właśnie w ten sposób.

Piotr G
09-07-2010, 17:18
Pytam czy jeden nazwijmy to otwór z dostępem świeżego powietrza jest w stanie zapewnić właściwa wymianę powietrza w nowym szczelnym domu wraz z tradycyjna went. grawitacyjną przez komin (kuchnia, łazienka). Bez zastosowania nawiewników w oknach itp. mechanizmów. Czy dobrze rozumiem ze zima to co dostanie się przez GWC jest równe temu co wyleci przez komin?

ja zrozumiałem że ma być grawitacja przez kuchnię i łazienkę

Piotr

michal.bdg
09-07-2010, 21:39
Panowie w domu nie będzie wentylacji mechanicznej tylko tradycyjna a więc powietrze wywiewane przez komin. W nowych szczelnych domach stosujemy nawiewniki, rozszczelnienia okien itp. ale z każdego z tych miejsc dostaje sie do domu zimne powietrze. Myślałem o tym aby do domu doprowadzić wstępnie ogrzane powietrze przez GWC. Czytając wasze opinie nasuwa się wniosek ze GWC a więc doprowadzenie powietrza w jednym miejscu ma sens tylko wtedy gdy tym miejscem jest wentylacja mechaniczna, inaczej grzybek w domu.

Piczman
10-07-2010, 10:24
Nie do końca.
Można by wstawić wentylator i przepustnice przed anemostatami.
Wyregulować i mieć nawiew mechaniczny/wymuszony a wyciąg grawitacyjny.
Taka hybryda tylko podejście od innej strony.
Można, pytanie tylko czy warto !?
Od tej wersji do mechanicznej zrównoważonej to kilka kanałów i drugi wentyl.
Rekuperatora nie liczę bo to dodatek w obu opcjach !

szymek.1
10-07-2010, 10:38
dziwny pomysl

chcesz inwestowac w GWC a nie w WM

zamiast GWC zaloz prosty reku