PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator + gwc w szeregówce



redlum
09-07-2010, 13:46
Witam. Jestem w takcie budowy szeregówki (tzn inwestor buduje). Mam duże pole manipulacji i mogę sobie dużo zmienić (za dopłatą). W tym momencie jest robiony dach oraz stawiane są ścianki działowe. W standardzie mam wentylacje grawitacyjną. Czy zmiana jej na wentylacje mechaniczną, rekuperator oraz gwc jest możliwe? Jakie byłby dodatkowe koszty przystosowania mojego segmentu do takiej instalacji. Dodam że mój segment jest rogowy - i mam ok 250m2 ogródka - wiec mam gdzie zrobić gwc.

Piotr G
09-07-2010, 14:00
Jest możliwe.

Czy kominy są już wybudowane bo przy WM są zbędne

ile to będzie kostowało - za mało danych.

Piotr

redlum
09-07-2010, 14:09
kominy już są; zapomniałem także dodać - że ogrzewanie będzie z pieca gazowego kondensacyjnego przy pomocy podłogówki w całym domu;
W salonie ma być kominek z dgp - czy to się będzie gryzło z reku? O koszty - to się raczej dopytywałem koszty przystosowanie do tych instalacji, a nie ich samych.
Ale jak ktoś się orientuje o te ceny - to też zapytam - jest to mały segment - 110m2 - dwa poziomy + malutki strych (gdzie będzie można umieścić rekuperator).

PS żona jest jakoś przeciwna tym innowacjom co proponuje - jak najlepiej ją przekonać, że rekuperator - to nie dość że oszczędność przy ogrzewaniu - to jeszcze świeże powietrze w ciągu całego roku oraz odpowiednia wilgotność powietrza?


PS2 zapomniałem dodać - na górze będę miał gabinet - w którym będę pracował. Będzie w nim parę komputerów - które bardzo mocno będą grzać. Wcześniej zaplanowałem aby wstawić tam jakiś mały klimatyzator. Czy to nie będzie się gryzło z tą instalacją co planuje?

Piczman
10-07-2010, 10:48
Klimatyzator pracuje w obiegu zamkniętym, sprawdzi się bardzo dobrze .
WM i GWC dla Twojego domu to koszty rzędu 10-15 tyś.
Szkoda tylko tej kasy na kominy, GWC miał byś w gratisie :(
Domek mały więc możesz się pokusić o wykonanie samodzielne, wtedy koszt mniejszy.
Ale potrzeba wiedzy i odwagi :)

orko
10-07-2010, 23:20
PS żona jest jakoś przeciwna tym innowacjom co proponuje - jak najlepiej ją przekonać, że rekuperator - to nie dość że oszczędność przy ogrzewaniu - to jeszcze świeże powietrze w ciągu całego roku oraz odpowiednia wilgotność powietrza?
Oszczędności raczej symboliczne raczej komfort jeśli instalacja dobrze zrobiona.

redlum
11-07-2010, 14:02
tak, wiem że rekuperator się nie zwróci - ale zawsze jakieś tam oszczędności będą; jestem słabym majsterkowiczem; wolę mieć wiedzę jak zrobić, wsiąść ekipę fachowców którzy mi to zrobią i ich kontrolować. Kogo polecacie do zrobienia takiej instalacji? Najlepiej z Podlasia.

kangaxx
15-07-2010, 11:57
powiem tak, kominów się nie pozbędziesz wszystkich bo 2 muszą ci zostać (piecyk i kominek) do tego dochodzi jeszcze okap w kuchni, albo zostawisz trzeci kanał albo wejdziesz w bardziej zaawansowany sposób sterowania wentylacją tak by się spokojnie z wyrabiała ( 90% wykonawców tego ci nie zrobi bo niestandardowe i to ich przerasta) jeden wentyl w kuchennym wyciągu ma wydajność większa niż cała wentylacja w cenie proponowanej przez piczmana ale co do klimy to ma racje w 100%

redlum
19-07-2010, 10:22
Dostałem ofertę od lokalnej firmy - proponują mi Vallox-a Digit2 SE. Cała instalacja z gwc glikolowym to trochę ponad 20 tys zł. Instalacja do wentylacji parteru wykonana w posadce z kanałów plastikowych (pierwszy raz o czymś takim słyszę - sprawdza się to?) zaś na piętro z kanałów ocynkowanych + izolacja z wełny 50mm. Jak myślicie dobra oferta?

PS Jak się wylicza średnią przepływu powietrza? Tzn ile potrzebuje m3/h w moim przypadku przy trzech osobach w domu? Próbuje wyliczyć opłacalność dopłaty do reku na ValloX 150 Effect SE

EDIT: wyszło mi że potrzebuję ok 170m3/h średniego przepływu . Przy centrali Digit2 SE będzie to 3 bieg (173m3/h nawiew/193m3/h wywiew) pobiera 97W, zaś przy 150 EFFECT SE - 2 bieg (184m3/h nawiew/252m3 wywiew) pobiera 50W. Różnica niby nie wielka - bo 47W - ale daje to 411,72kWh w ciągu roku. Jeśli reku ma działać 20 lat (bo tak wszyscy przyjmują) to po tych 20 latach różnica będzie 8234,4kWh - przy dzisiejszej cenie prądu (ok 50gr) to będzie 4117zł, zaś jak przyjmiemy że prąd podrożeje średnio 5% rocznie - to mi wyszło 6807zł. Dopłata do lepszej centralki to koszt ok 4500zł. Jak się nie pomyliłem w obliczeniach - to chyba opłaca się dopłacić do niej obliczając sam koszt prądu na wentylatory. Dodam jeszcze że wdanych producenta wymiennik ciepła w Digit2 SE jest krzyżowy aluminiowy o wydajności >60% - zaś w 150 EFFECT SE przeciwprądowy o wydajności >80%.