PDA

Zobacz pełną wersję : Solar - trochę inaczej



tomek_glw
10-07-2010, 22:46
Witam,

tak sobie myślałem zamontować system solarny, no bo przy dotacji 45% już by się opłaciło itd, aż poczytałem sobie wątek o "dotacjach" ale dla banków a nie dla nas. Faktycznie trochę się odechciewa.
Natomiast nasunęła i się następująca myśl, tylko proszę się nie naśmiewać tylko napisać co myślicie:
Mój dach ma mieć ok 300m kw powierzchni. Gdyby np. na południowej połowie dachu, czyli na ok 100-150m kw. ułożyć czarną rurę powiedzmy średn. 2cm (byłaby praktycznie niewidoczna, a jeśli to tylko z części ogrodowej) byłaby ułożona mniej więcej tak jak kolektor poziomy pompy ciepła - tak, żeby weszło jej ze 200-300 m bieżących, czy w słoneczne dni nie dałoby to podobnej ilości ciepła jak 'prawdziwy' kolektor o powierzchni ok 5m kw? Działałoby to na zwykłej wodzie i tylko w lecie oczywiście, jakaś pompka i do wężownicy zasobnika albo nawet wprost do kranu! Jeśli dobrze liczę objętość wody w rurce fi 2cm o dł 300m to jakieś 0,37 m sześciennego? Zgadza się? Więcej nawet niż zasobnik! To wszystko ładnie podgrzałoby się od słońca, tylko pewnie szybko by ostygło wieczorem, więc może przez zasobnik. Takie rozważania ;)
Dajcie znać

Pozdrawiam!

KrzysztofLis2
11-07-2010, 08:16
Było już na forum, przejrzyj tamten wątek.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?118381-Kolektor-s%C5%82oneczny-economic

tomek_glw
11-07-2010, 09:55
Dzięki!
Tak sobie myślałem, że albo mój pomysł jest całkiem do kitu albo ktoś już dawno to zrobił ;)
W jednym z wątków układają białe rurki pod dachówką, czy nie lepiej czarne na zewnątrz powierzchni dachu?

KrzysztofLis2
11-07-2010, 18:24
Z punktu widzenia wymiany ciepła to raczej czarne na dachówce będą lepsze, ale tym sposobem załatwisz sobie problem ze spływaniem śniegu z dachu...

mp3s
15-08-2010, 16:59
J atak trochę bym sie martwił o wytrzymałość mechaniczną. Latem może być grad, zima -20. Inna spraw to, że np latem wyjedziesz na wakacje i zapomnisz spóścić wody z instalacji... - największa bolaczka kolektorowców.
Jak juz to na pewno przez wymienik, bo temperatura bedzie bardzo niestabilna.