PDA

Zobacz pełną wersję : Obudowa kominka - super isol czy grenaisol?



rakomax
12-07-2010, 22:40
Ktory z tych materialow polecacie? Nie kieruje sie cena, bo moj kominek to malenstwo. Biore pod uwage wylacznie parametry termoizolacyjne, trwalosc etc. Prosze o sugestie i argumentacje waszych wskazan. Lacze pozdrowienia.

racer
13-07-2010, 08:29
Grenaisol ma o połowę mniejszą wytrzymałość, jest w porównaniu bardzo kruchy

escape
13-07-2010, 16:40
Zamontowaliśmy jedna obudowe na grenizolu .......i więcej niezrobimy.
Strasznie kruchy....aby był w miare stabilny potrzebuje sporo podkładek i wzmocnien,
Strata czasu i pieniędzy niepolecam....
W końcu wermikulit mimi zmodyfikowania ma troche inne zadanie niz materiał na obudowy.....

racer
14-07-2010, 11:35
Miałem w rękach próbkę, nawet nie zabierałem się za montaż czegoś, czego nie znam. Ale ktoś musiał sprawdzić, aby ktoś inny nie musiał ;)

escape
14-07-2010, 12:33
Dobrze powiedziane hahaha.......
Mieliśmy super próbkę grenizolu i uwierz mi kawal fajnego materialu...... tylko materiał który przysłali miał się nijak do próbki która była naprawdę porządna....patrząc z drugiej strony mamy pewność ze wiecej tego niezamontujemy....
I nadal bedziemy montować na sprawdzonym Super Izolu Varmsena......Ilona

adwalk
14-07-2010, 13:20
Obudowę swojego kominka zrobiłem z płyt superisol -bez kłopotu

racer
15-07-2010, 12:44
Super isol przyjął się na rynku i pozostanie na nim długo.

Kominki.fm
17-07-2010, 21:48
Uważam także, iż znakomite izolacje alternatywne do wełny z ekranem aluminiowym to także Silca oraz Promasil.

rakomax
19-07-2010, 14:50
Czytalem troche o grenaisolu na czeskich stronach (bo to czeski material) i wypadal calkiem dobrze. Pytam o ten material bo sam mam przekonanie do super isolu varmsena, ale zaklad montujacy obudowe kominka goraco zacheca do grenaisolu. Nadal nie wiem, na co sie zdecydowac... A czas decyzji sie zbliza... :)

rakomax
23-07-2010, 15:18
Jeszcze raz proszę o wasze opinie.

rakomax
28-07-2010, 10:19
Moze jednak jakies dodatkowe refleksje i opinie?

racer
05-08-2010, 09:37
Nie ma więcej refleksji- materiał słabszy pod względem konstrukcyjnym, nad czym się zastanawiać?

rakomax
09-08-2010, 01:12
Pod względem konstrukcyjnym czy właściwości termicznych? W jakim znaczeniu jest słabszy "konstrukcyjnie" grenaisol od varmsena?

escape
09-08-2010, 08:26
Sadząc po pytaniach zastanawiam się czy wogole czytasz co piszą inni.....grenaizol jest strasznie kruchy praktycznie bez duzego wysiłku po kawałku skruszysz go w rękach wkrety wchodzą "jak w masło" wiec trzeba sie sporo nakombinować zeby wkrety się jakos trzymały i płyta w miejscu wkretu niepękla pod własnym ciężarem..(jest bardzo cięzka)....trzeba sporo podkładać i w gruncie rzeczy wiecej materiały idzie na obudowe.,super izolu juz nie skruszysz,ewentualnie odłamiesz rog ale to z uzyciem wiekszej siły....to jest troche tak jakbys porównał 12 mm styropian z 12 mm płyta karton gips...styropian skruszyc k-g juz nie....pozdrawiam

rakomax
10-08-2010, 09:21
Tak, escape, czytam z wielką uwagą. Podnoszę temat i z tego względu, że jak dotąd, stanowisko zajęły, jeśli dobrze liczę, jedynie dwie osoby. Chodzi mi więc o jak największe zobiektywizowanie tej oceny. Informacje, które podałes są bardzo przekonujące i wzbogacają moją wiedzę, zbiżając jednocześnie do podjęcia decyzji w sprawie materiału. Wciąż jednak liczę na odpowiedzi i opinie także innych uczestników forum.

racer
10-08-2010, 10:11
Jeśli inni mieliby napisać to samo, a zapewne tak by było, to wolą nie pisać nic. Gdybym np prawił od rzeczy, ktoś zwróciłby uwagę. Tu nikt nie pozostawi zwodniczych wypowiedzi bez stosownego komentarza.

Kominki Gibon
10-08-2010, 11:46
Ja montuje kominki na grenaisolu i jestem z tego materiału zadowolony. Wcześniej montowałem na superisolu, ale teraz wole grenaisol. Ten materiał nie pyli jak się go docina. Wcześniej byłem cały siwy od pyłu. Teraz nie muszę tego wdychać.
Zobaczymy jak będzie dalej, ale póki co będę na nim pracował.

racer
11-08-2010, 09:15
Biedaku, czym żeś ciął? Piłą łańcuchową? Spróbuj nożem.

Kominki Gibon
11-08-2010, 09:41
Ciąłem normalnie, piłką ręczną – w ten sposób nożna dokładniej wyciąć nietypowe kształty, np. pod kratki w pełnej płycie.

Kominki Gibon
11-08-2010, 10:31
Płyty Grenaisol wykonane są z ekspandowanego wermikulitu jest to naturalny materiał – minerał. Dzięki temu jest bezpieczny dla zdrowia oraz nie wydziela zapachu pod wpływem temperatury. Mnie to przekonuje. Płyty grenaisol wytrzymują temperaturę 1250 st.C. Są dobrym izolatorem i doskonale nadają się do wykonywania obudów kominkowych.
Z tego co wiem to wiele firm kominkowych używa płyt grenaisol.
U mnie sprawuje się świetnie, ale każdy oczywiście może używać tych materiałów, które woli.
Grenaisol ma dobre parametry mechaniczne, termiczne, łatwo się na nim pracuje, a przede wszystkim jest w dobrej cenie.

racer
17-08-2010, 11:18
"doskonale" widocznie ma u Ciebie inną definicję. Polonez w swoim czasie tez był "doskonały".

escape
17-08-2010, 22:32
Podejrzanie doskonałe :cool:

pawaroti
15-09-2010, 21:08
a jakie opinie nt. płyt silca
http://www.silca.pl/

boonk
05-02-2017, 13:28
Płyty Grenaisol wykonane są z ekspandowanego wermikulitu jest to naturalny materiał – minerał. Dzięki temu jest bezpieczny dla zdrowia oraz nie wydziela zapachu pod wpływem temperatury. Mnie to przekonuje. Płyty grenaisol wytrzymują temperaturę 1250 st.C. Są dobrym izolatorem i doskonale nadają się do wykonywania obudów kominkowych.
Z tego co wiem to wiele firm kominkowych używa płyt grenaisol.
U mnie sprawuje się świetnie, ale każdy oczywiście może używać tych materiałów, które woli.
Grenaisol ma dobre parametry mechaniczne, termiczne, łatwo się na nim pracuje, a przede wszystkim jest w dobrej cenie.
Materiał do odciecia temperatury od scian tylko i to po mechanicznym oprócz kleju montażu. Jako samonośny materiał do obudowy 1300×2500 (kominka np nadia 14 ) beznadziejny kruchy trzeba uważać aby plyty w rękach nie złamać wkrety wchodza jak w masło i niewiele trzymią . Po zbudowaniu i wyschnięciu zostalo przepalone w kominku dla sprawdzenia dgp. Cala obudowa przy paleniu sie odkształca w granicach 1.5 cm tzn plyty sie wybrzuszają , teraz po kilku próbach sa juz popękane i brzuchate. Czeka nas demontaż i zastapienie innym materialem faktycznie samonosnym . Dobrze ze nie dokonczylismy obłożenia kosztownym spiekiem bo byly by jeszcxe wieksze koszty. Jedyny plus dla zachwalajacych ten materiał to łatwość obróbki dlatego tak go chwala kominkowcy.
Pozdr.

MiruK
05-02-2017, 19:12
Zakup wkładu (Hajduk Volcano 2PT) już mam za sobą i trzeba go czymś obudować, stąd moje pytanie odnośnie płyt.
Wymiary obudowy: 110x80cm (270cm wysokość) więc wymiarowo pewnie płyty 122x100, nie wiem tylko czy grubość 3cm wystarczy czy może lepiej wziąść 4cm ?
Silca czy Varmsen, które lepsze ?
Czy przy betonowym stropie wystarczy jedna płyta na suficie bez komory dekompresyjnej czy lepiej dwie ? Wlot do komina mam jakieś 20cm od sufitu i nie bardzo jest miejsce na komorę.