PDA

Zobacz pełną wersję : GWC dookoła domu- czy to zda egzamin?



raas
13-07-2010, 20:40
Mam pytanie :
Czy ma sens zbudowanie GWC rurowego w sposób pokazany na rysunku?
niestety na mojej działce nie mogę innego wykonać (działeczka jest mikroskopijna)
dom podpiwniczony i chciałbym wykorzystać wykop po fundament...
pozdrawiam wszystkich

KrzysztofLis2
14-07-2010, 07:10
IMHO sens ustawienia GWC dookoła domu jest jak najbardziej.

Ale... nie za blisko domu. A na pewno nie w tym samym wykopie, co fundament. Wtedy GWC będzie brać ciepło przede wszystkim z fundamentu a nie z gruntu. Lepiej odsuń go na dwa metry od domu.

raas
14-07-2010, 07:46
@ KrzysztofLis2
Ciepła od fundamentu raczej nie odbierze (fundament izolowany styrodurem 10 cm) ale czy konstrukcyjnie można coś takiego popełnić ? Te dwie równoległe rury mają na celu zniwelowanie oporów powiertza wynikających z zastosowania 90 stopniowych kolanek na narożach. całość miałaby około 80m bieżących (2x40m)
Oczywiście od ścian fundamentów odszedłbym w wykopie jak najdalej...
Grzegorz

chris_w
14-07-2010, 10:43
Ale fundamentem pozbawiasz gruntu potencjalnego źródła chłodu...(czy ciepła zimą)

zorrk
15-07-2010, 20:54
Wyobraź sobie -30C obok fundamentu ..ja bym nie ryzykował.
Lepiej już chyba zrobić żwirowy jak jest mała działka

rydzadam
19-11-2010, 13:46
Odświeżam temat.
Czy zasadne jest wykonanie kamiennego GWC dla rekuperacji umieszczonego w obrysie budynku na etapie budowy stanu surowego ? Przestrzeń między ławami fundamentowymi (pod podłogą na gruncie) w domu parterowym można wysypać kamieniami na głębokości ław - około 1,0-1,2 metra po ziemią, grubość warstwy kamienia ok. 30 cm. Obłożyć to geowłókniną, zasypać piachem i zrobić normalną podłogę na gruncie z dobrą izolacją, np. 15-20 styro. Ocieplić również ściany fundamentowe od wewnątrz np. styro 5 cm i oczywiście zgodnie ze sztuką - z zewnętrz 10 cm. Nie zajmujemy w ten sposób dodatkowej powierzchni na działce. Obawy mogą być co do wychładzania gruntu pod domem, ale czy na pewno ? Plusem - zimniejszy wymiennik latem i skuteczniejsze chłodzenie powietrza nawiewanego do domu. Oczywiście założeniem musi też być brak wód gruntowych co najmniej 2 metry pod ziemię. Co o tym sądzicie ?

piwopijca
19-11-2010, 14:43
No coz, Ameryki nie odkryles
Zobacz np. tutaj (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2008/05/gwc-zwirowe-pod-garazem_08.html)

Pzdr.