PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z kominem do pieca gazowego



wasia
16-07-2010, 10:47
Witam.
Jestem na etapie wyboru pieca gazowego (jest już projekt instalacji wewnętrznej i za 2 dni mają przyjść gazownicy). Facet od projektu wpisał tam jakiś piec kondensacyjny 18 KW do którego nie trzeba komina tylko rura puszczona przez ścianę. Chciałem wstawić inny piec (projektant powiedział że mogę wybrać inny) a konkretnie immergas vectrix (też kondensacyjny). Problem w tym że ten vectrix ma 24 KW a z tego co się orientuję rura przez ścianę może być do 21 KW. Z drugiej strony znalazłem coś takiego:

http://kominy-wentylacja.eu/pl/sklep/details/205/19/kominy-turbo/zestawy-wylotu-bocznego/immergas-wylot-boczny-bia%C5%82y.html

co pasuje do vectrixa. Czy mogę wstawić taki kocioł nie budując komina (jeśli nie to proszę o podanie innego pieca 2 funkcyjnego do którego wystarczy rura puszczona przez ścianę).
Pozdrawiam.

Grzesiek13
16-07-2010, 19:27
Można jeszcze ograniczyc moc wiekszego kotła do wymaganych 21 kW i to wpisac do protokołu odbioru. problemem jest czy moc 21 kW wystarczy na potrzeby cwu - masz mieszkanie czy domek?

Piotr G
16-07-2010, 20:11
Miałem w swojej praktyce przypadek zakwestionowania takiego protokołu - argumenty inspektora nadzoru były takie że zawsze mozna zwiększyć moc a przepisy są przepisami. inspektor był z ramienia inwestora i zależało mu aby nie zapłacić za robotę - ja chciałem zaoszczędzić pieniądze inwestora - on zaoszczędził jeszcze więcej - mój błąd - ale więcej nie zamontuję kotła powiżej 21 kW przez ściane - zbyt wiele mnie to kosztowało.

Ale osobiście uważam jak Grzesiek 13 że obniżejie mocy powinno wystarczyć
mniej niż 24 kW do grzania przepływowego CWU to trochę mało - mała wydajność.

Piotr

wasia
17-07-2010, 08:47
Mam dom ale tylko połowę a poddasze jest nieogrzewane, budynek dość dobrze zaizolowany - myślę że powinno wystarczyć. Projektant instalacji i Ci którzy zrobią odbiór to jedna ekipa - problemów nie powinno być, mam też w rodzinie kominiarza więc tym bardziej powinno być bezproblemowo. Dzięki za odpowiedź.

Grzesiek13
17-07-2010, 11:41
Jak masz odbiór bezproblemowy to wal moc do 30 kW, dla CO moc zmniejszasz do wymaganej, a cwu pozostaw bez zmian (oficjalnie masz 21 kW) - na potrzeby cwu kocioł pracuje stosunkowo niedłygo, poza tym praca kotła z moca pełną wystepuje rzadziej, palnik i tak zmoduluje do wymaganej temperatury i przepływu. Sprawdź jeszcze kotły viessmann'a - vitodensa 100 - gabarytowo "to wisząca szafka kuchenna".

www.ins-term.viessmann.sklep.pl

Grzegorz

Grzesiek13
17-07-2010, 11:47
Miałem w swojej praktyce przypadek zakwestionowania takiego protokołu - argumenty inspektora nadzoru były takie że zawsze mozna zwiększyć moc a przepisy są przepisami. inspektor był z ramienia inwestora i zależało mu aby nie zapłacić za robotę - ja chciałem zaoszczędzić pieniądze inwestora - on zaoszczędził jeszcze więcej - mój błąd - ale więcej nie zamontuję kotła powiżej 21 kW przez ściane - zbyt wiele mnie to kosztowało.

Piotr - nie byłeś ekipą z polecenia Pana inspektora nadzoru, więc mu kasa uciekła, a żal d..ę ściska.

Najgorsze, że ustawodawca przyjął moc 21 kW chyba z głowy, bo normalnie taka moc na dom do podgrzania wody w trybie przepływowym to czasami porażka.

Piotr G
17-07-2010, 12:51
- nie byłeś ekipą z polecenia Pana inspektora nadzoru, więc mu kasa uciekła, a żal d..ę ściska.



Też doszedłem do takiego wniosku, albo od początku taki był plan.

Piotr

wasia
29-07-2010, 14:50
Chciałem odświeżyć temat. Tak jak pisałem nie mam problemów z mocą kotła ale gazownik powiedział że muszę kupić komin (a właściwie rurę) do instalacji wywiewnej i to musi wychodzić aż ponad dach bo inaczej gazownia tego nie odbierze.
Piec jest z zamkniętą komorą spalania, kubatura pomieszczenia z piecem to ok 25 m3, jest otwór przez ścianę jakieś 15 cm średnicy do wentylacji. Czy to nie wystarczy? Pytam bo gazownik na każdym kroku próbuje mnie doić i chce żeby kupować wszystko za jego pośrednictwem.

M K
29-07-2010, 16:16
Jaka jest wentylacja w domu, mechaniczna czy grawitacyjna?

wasia
29-07-2010, 17:54
Zasadniczo pobieżnie to poza oknami z opcją rozszczelnienia i tym wspomnianym otworem w łazienko-kotłowni to nie ma nic.

M K
29-07-2010, 18:01
No to jaka ma być wentylacja? Bo jakaś chyba będzie?
Piec z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje nawiewu.

Piotr G
29-07-2010, 18:43
Co na to wszystko kominiarz z rodziny ? on powinien znać zasady i niech napisze gazownikowi opinię i tyle.

Piotr

M K
30-07-2010, 08:57
Skoro w domu nie ma w tej chwili żadnej wentylacji, to gazownik ma rację. Tam gdzie jest piec lub kuchenka gazowa wymagana jest wentylacja, Przy wentylacji grawitacyjnej wymagany jest drożny i sprawny kanał / kanały wentylacyjne. Przepisy dopuszczają również w takich pomieszczeniach wentylację nawiewno - wywiewno zrównoważoną.

wasia
03-11-2010, 09:28
Żeby domknąć temat napiszę jak zrobiłem.
W kotłowni musi być ocieplany komin (przewód powietrzny) o średnicy wewn 150mm wychodzący ponad dach. Za takie cudo o dł 3m dałem razem z uchwytami, trójnikiem , stopką i "kapeluszem" 520zł więc tragedii nie ma a rzeczywiście ładnie wyciąga powietrze.
Pozdrawiam.