PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o napełnianie klimatyzatora R407 / R410



pawelku
16-07-2010, 19:31
Witam,

mam pytanie, chcę kupić klimatyzator Beko bkrc 180 ze środkiem chłodniczym R407c. Dowiedziałem się, że ten płyn nie jest już produkowany ze względów ochrony środowiska i w związku z tym mam pytanie. Czy to urządzenie za jakiś czas, jak będzie taka potrzeba uzupełnienia płynu, można napełnić tym nowym środkiem R410?? Czy właściwości techniczne tego urządzenia na to pozwalają? Pytam ponieważ niebawem ten środek nie będzie dostępny w serwisach i chciałbym się upewnić czy to urządzenie nie jest przypadkiem uzależnione tylko od tego R407...
Pozdro i dzięki

kli***aw
16-07-2010, 20:34
Witam

po pierwsze 407 jest cały czas w obiegu i jak twierdzą producenci jest OZONE FRIENDLY. ;).

po drugie urzadzenia na 407 sa urzadzeniami niskocisnieniowymi
a na 410 wysokocisnieniowymi więc specyfikacja gazów jest całkowicie inna!

W chwili obecnej wycofany z obiegu jest tylko czynnik R22 stosuje się w jego miejsce drogie zamienniki.(w przypadku klimatyzacji domowej taniej jest zamontowac nowszy model)

pozdrawiam

[ moderowano - reklama ]

pawelku
17-07-2010, 00:19
No jeszcze w obiegu jest, ale jak rozmawiałem z człowiekiem z centrali Beko, powiedział mi że cała seria tych klimatyzatorów BKRC już nie jest produkowana ze względu na ten środek chłodniczy (407) - pozostały tylko sztuki do wyprzedania. Ten pan powiedział mi właśnie że niebawem również i serwisy nie będą tego środka używały. Podobno puki jest można go sprzedawać ale nie jest już produkowany. Powiedziano mi że można w tym sprzęcie wymienić to z czasem na ten 410, ale później sobie pomyślałem , to dlaczego zaprzestali produkcji urządzeń skoro można je napełnić tym nowym płynem... Dzięki za info !!

bea_k
17-07-2010, 11:59
Klimatyzatorów na R407 juz nie ma żadna szanująca się firma bo R410 jest nowoczesnym czynnikiem zupełnie bezpiecznym dla atmosfery, ale o wycofaniu nie ma mowy.
Ze wzgledu na fakt, iż lepiej zainwestować w nowoczesność, zastanów się nad tym zakupem.

Pan z Beko to lepiej niech nie zabiera głosu w tematach o ktorych nie ma pojęcia.
Na rynku Unii Europejskiej czynnik R22 pochodzący bezpośrednio od producentów/dystrybutorów był dostępny wyłącznie do końca 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. sprzedaż i używanie nowego czynnika R22 jest zabroniony. W okresie od stycznia 2010 r. do końca 2014 r. do serwisowania (dopełniania) urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych można wykorzystywać czynniki HCFC, ale wyłącznie pochodzące z odzysku i poddane kompleksowej regeneracji.

kli***aw
17-07-2010, 14:19
Klimatyzatorów na R407 juz nie ma żadna szanująca się firma


NIe rozpedzajmy się za daleko ;)

http://www.carrier.com.pl/page.php?content=lista_produktow

pawelku
17-07-2010, 16:38
To w końcu będzie można to Beko z tym starym środkiem chłodniczym napełnić kiedyś czymś innym czy urządzenie będzie już nieprzydatne?? Pytam bo jest to sprzęt tani i mi się również wizualnie podoba. A co jaki czas w ogóle się uzupełnia lub wymienia ten płyn??
pozdro

kli***aw
17-07-2010, 18:45
Witam

I powtarzam urządzenie jest wykonane na czynnik 407 ( nie na żaden stary środek) nawet jeżeli za x lat tenże "środek" zostanie wycofany w jego miejsce BEDZIE DOSTĘPNY INNY KTÓRY BĘDZIĘ ZAMIENNIKIEM więc naprawdę nie rozumiem pytania!

Czy może ty na siłe chcesz napełnić swoją klimatyzację która pracuje na 407 ,w przypadku wycieku czynnika 410?

Tak nie można , to jest inna mieszanina freonów!

Więc odpowiedz moja jest taka dopóki wszystkie urządzenia przemysłowe pracują na czynniku 407, nie ma obawy że go zabraknie. :)
A potem moze ci się znudzi design twojego beko i kupisz coś nowszego;)

pozdrawiam

chris_w
19-07-2010, 08:30
Zgadzam się z przedmówcami - prędzej doczekasz śmierci technicznej urządzenia niż zabraknie r407.