PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła powietrzna Hewalex-opinie,spostrzeżenia ...



sailor_ro
17-07-2010, 08:33
Witam serdecznie

Jeden z moich klientów, instalator zaproponował mi takie "cudo" http://www.hewalex.pl/page/pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=130&category_id=27, stwierdził,że lepiej zamontować taką pompę niż wchodzić w solary.Zaczeliśmy drążyć temat i stanęło na tym,że po wpięciu Hewalexu w moją instalację, podgrzewałaby ona 150 litrowy bojler i przy tej mocy powinna jeszcze zasilić podłogówkę (łącznie około 27 m2).Oczywiście mówimy tutaj o okresach gdzie temp. byłaby powyżej zera.Na dzien dzisiejszy ogrzewanie co i cwu zabezpiecza kocioł olejowy, dodatkowo dogrzewamy sie kominkiem.Jeśli chodzi o opłacalność inwestycji to myślę że przy tych kosztach instalacji i moim aktualnym źródle ciepła ma to sens.Prosiłbym o opinię ludzi z branży,użytkowników i każdego kto ma/miał jakieś doświadczenia z w/w produktem.

pozdrawiam

Michał

vega1
19-07-2010, 19:21
sam jestem bardzo zainteresowany tą pompą. Chętnie posłucham opinii ludzi którzy może już ją używają...

lutek34
23-08-2011, 12:51
Odświeżam temat.
Czy są na forum użytkownicy tej PC? Jakieś opinie i spostrzeżenia.

swistak81
06-09-2011, 12:12
No to odpowiem. Ja mam: Podgrzewacz z pompą ciepła PWPC-3,8H-A 2-W300.
Grzać grzeje. Pod środkową wężownicę mam wpiętą podłogówkę (dodatkowo).
Niedawno używając tej pompy wygrzewałem podłogówkę. Sprawdziło się w 100% a i taniej było dzięki temu.
Przy braku odbioru wody, pompa włącza się jakieś 2 razy na dobę na 10-15 minut.
Ostatnio grzałem calutki zbiornik czyli 300 litrów od temp. wody 12* do 45*. Trwało to niecałe 3h. COP wyszedł mi 3.85. (temp. powietrza 20*).
Denerwujące jest jedno - antylegionella. Raz w tygodniu grzeje wodę do 70st. Wg mnie raz na miesiąc byłoby ok.
A tak nie wiem, czy po odkręceniu kranu mogę się oparzyć czy nie...

ravbc
07-09-2011, 16:35
Denerwujące jest jedno - antylegionella. Raz w tygodniu grzeje wodę do 70st. Wg mnie raz na miesiąc byłoby ok.
A tak nie wiem, czy po odkręceniu kranu mogę się oparzyć czy nie...

Co do przegrzewania, to uwierz mądrzejszym (nie, nie mnie), że po miesiącu niewygrzewania, miałbyś tej leginelli w zbiorniku więcej niż wody ;-)
A co do możliwości poparzenia: zainstaluj sobie zawór mieszający typu ESBE, będziesz miał zawsze (prawie) stałą temperaturę ciepłej wody w kranie.

hydraulik_
11-09-2011, 06:51
Co do przegrzewania, to uwierz mądrzejszym (nie, nie mnie), że po miesiącu niewygrzewania, miałbyś tej leginelli w zbiorniku więcej niż wody ;-)
A co do możliwości poparzenia: zainstaluj sobie zawór mieszający typu ESBE, będziesz miał zawsze (prawie) stałą temperaturę ciepłej wody w kranie.
Od wielu lat montowane są w polsce zasobniki cwu .Zdarzyło się kiedyś ,że w hotelu i to nie w Polsce kilku dziadków zachorowało na zapalenie płuc związane z legionellą Wytoczono proces Hotelowi .
W Polsce w 99% nie stosuje się odkażania zasobników cwu.
Można zadać pytanie skąd ta ona legionella w zbiorniku.Jeśli jest Ona w zbiorniki to co jest w zimnej wodzie?
Przyczyna jest w źródle wody .To tu trzeba odkażać .

RAPczyn
11-09-2011, 07:40
Świetnym rozwiązaniem legionelli są zbiorniki "świeżej wody".
Wracając do PCi pow.-woda. Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.

firewall
11-09-2011, 08:07
Świetnym rozwiązaniem legionelli są zbiorniki "świeżej wody".
Wracając do PCi pow.-woda. Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.
Jak obliczyłeś koszt kWh dla kolektorów?

kbab
11-09-2011, 08:54
Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.
jak zwykle "diabeł" tkwi w szczegółach tj zróżnicowany koszt prądu, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na cwu. Jeśli rocznie z solarów wykorzystamy do 2000kWh to wysoki ich koszt inwestycyjny stawia pod znakiem zapytania sens tej inwestycji (koszt amortyzacji może być wyższy od kosztów inwestycji i eksploatacji bojlera elektrycznego). Solary w układzie grawitacyjnym podgrzewają cwu taniej.

RAPczyn
12-09-2011, 07:05
Jak obliczyłeś koszt kWh dla kolektorów?

Uzysk energii: 4181kWh
Praca pompy 65W na II biegu: 495h
kWh prądu: 0,5PLN.

rudy_36
14-09-2011, 12:25
Od wielu lat montowane są w polsce zasobniki cwu .Zdarzyło się kiedyś ,że w hotelu i to nie w Polsce kilku dziadków zachorowało na zapalenie płuc związane z legionellą Wytoczono proces Hotelowi .
W Polsce w 99% nie stosuje się odkażania zasobników cwu.
Można zadać pytanie skąd ta ona legionella w zbiorniku.Jeśli jest Ona w zbiorniki to co jest w zimnej wodzie?
Przyczyna jest w źródle wody .To tu trzeba odkażać .

W podręczniku niemieckim do hydrauliki wyczytałem, że w onych Niemcach w domach indywidualnych to się jeszcze Legionella nie zdarzyła, więc chyba nie jest to jakiś wielki problem

rudy_36
14-09-2011, 12:42
Pompę Hewalex zainstalowałem kilka miesięcy temu. Jest zainstalowana w piwnicy. Do tej pory działa normalnie. Założyłem sobie, że będzie mi ona też wspomagała ogrzewanie CO w okresach przejściowych np wrzesień listopad etc. W piwnicy mam tradycyjny piec na węgiel (palę drewnem) i dość tradycyjną instalację CO - grzejniki konwekcyjne. Dokonałem już pewnych wstępnych uruchomień CO (CWU już oczywiście cały czas chodzi). Dodatkową funkcją pompy Hewalex ma być też wentylacja domu - podczas załączania ciągnie ona powietrze wentylacyjne, powietrze spod dachu i dodatkowo trochę zewnętrzne przez garaż dobudowany. Mam zainstalowane dodatkowe wentylatory, które są załączane w momencie startu pompy. Wentylatory wentylacyjne są też sterowane niezależnie od pompy. Sterownik który zainstalowałem ma możliwość programowania w cyklach godzinnych, więc załączanie CO zamierzam nastawić początkowo np w godzinach dziennych 4- 6 razy. Przy wstępnym nagrzewaniu godzinnym Grzejniki CO osiągały temperaturę ok. 38 C. W domu było to odczuwalne.
Pozdr

Sterownik elektroniczny ma możliwość załączania okresów godzinnych

Zigobar
14-09-2011, 16:28
Cześć rudy_36, jaką temperaturę wody w CO musisz mieć w zimie, gdy temperatura powietrza spada do 0 stopni? Pytam, bo też kombinuję nad PC p-w do CO [też mam grzejniki].

rudy_36
14-09-2011, 19:56
Zigobar
Dom mój jest dość mały 110 m2 i jako-tako ocieplony, dość akumulacyjny. Ciężko mi powiedzieć jaką muszę mieć temperaturę CO. Do tej pory paliłem w piecu mniej więcej tak, że np rano 1,5 - 2 h i wieczorem 1,5 - 3 h grzejniki jak najwyżej przy poważnych mrozach powyżej 70 C- dość upierdliwe w obsłudze lecz chyba oszczędne - jakieś 7 -9 m3 drzewa na sezon.
Bardzo jestem ciekaw jak mi to będzie wychodzić - dość sporo czasu zajęło mi np jak mam przerobić CO jak elektrykę.
Jako kryterium chyba przyjmę temperaturę piwnicy zakładam, że PC będę używał do momentu jak np temperatura w piwnicy dojdzie do np 8 - 10 C i przy zewnetrznych powyżej 0 C (obecnie mam w piwnicy ok 20 C - latem nagrzewałem piwnicę przez naturalną pracę PC i wentylatorem tłoczącym w upalne dni powietrze spod dachu).
Pewnie takie 38 C by wystarczyło spokojnie dla zewnętrznej O C, ale wszystko by się zbyt szybko wychładzało.
Ogólnie taki system z PC robi trochę jak rekuperator (np powietrze tłoczę do domu przez rurę metalową kilkumetrową umieszczoną w piwnicy) trochę jak GWC
Pozdrawiam

Zigobar
15-09-2011, 00:09
rudy_36
O ile latem można sobie eksperymentować z powietrzem pobieranym i ochładzanym, to jednak po trwałym spadku temperatur powietrza jesienią, trzeba zacząć budynek ogrzewać, a nie chłodzić. Zatem większą część powietrza trzeba tej PC dostarczyć z zewnątrz. Co prawda sam jeszcze nie wiem jak te pompy radzą sobie w pobliżu 0 stopni,
ale już niedługo się dowiem.
Moja i Twoja instalacja CO do przyjaznych pompie ciepła raczej nie należą [mała bezwładność cieplna i stosunkowo wysokie temperatury], ale jeśli pokombinować [byle w dobrym kierunku] i zapewnić jej [PC] w miarę sensowne warunki pracy, to dla pewnych założeń efekty można uznać za zadowalające. Oczywiście, mam na myśli tylko dogrzewanie budynku.
Bezwładność w razie potrzeby można zwiększyć np. buforem szeregowym [to raczej dotyczy moich planów - PC większej mocy]. Temperaturę DZ podnieść raczej trudno, ale można popracować nad obniżeniem temperatury GZ, oraz zadbać o właściwą deltę T [opory przepływu, wydajność pompy obiegowej].
Ciekawe, przy jakiej temperaturze powietrza uzyskasz wyrównanie mocy grzewczej z mocą strat budynku.
Nie wiem, który dokładnie model PC kupiłeś i jaki wariant podłączenia do obiegu CO/CWU wybrałeś.

rudy_36
15-09-2011, 09:20
Instalacja jeszcze nie pracowała faktycznie - nie było potrzeby, lecz ogólnie wygląda dość optymistycznie. Do CO podłączyłem się następująco:
-wykorzystałem wężownicę do grzania bojlera (mam bardzo mały - 80 litrów) - wstawiłem tam pompę która w drugą stronę ciągnie ciepło do grzejników CO. odbierając z nagrzanego bojlera. Oczywiście okazało się że moc wymiany wężownicy (faktycznie pozioma U -rurka) jest zbyt mała i wstawiłem dodatkowo wymiennik płytowy na powrocie wody do PC i to zaczęło się spisywać całkiem OK.
Jeżeli np pompa PC jest ustawiona na np 42 C (temperatura przykładowo osiągnięta ) to w momencie gdy sterownik chce zacząć grzanie CO - załącza pompkę obiegową - błyskawicznie spada temperatura na czujniku pompy Hewalex (umieszczony na wyjściu wężownicy blisko bojlera) pompa Hewalex się załącza - zachodzi wymiana ciepła na wymienniku płytowym i wężownicy bojlera. Temperatura na wyjściu do CO ustawia się początkowo np na 31 C (zimna woda w grzejnikach) po czym przez godzinę bardzo wolno rośnie do jakichś 38 C. Oczywiście wyłącza się pomka CO i Hewalex już szybko osiąga 42 C.
Wadą tego rozwiązania jest obniżanie sie temperatury CWU w momencie załączania CO - choć i tak prysznic da się wziąć. Oczywiście na sterowniku można zaprogramować aby nie załączać CO w godzinach np gdy wszyscy się myją.
Pompka CO dodatkowo idzie jeszcze przez sterownik który załącza ją gdy temperatura jest wyższa niż ... - nie wiem czy to potrzebne tak zrobiłem.
Pozdrawiam

kbab
15-09-2011, 12:31
Wadą tego rozwiązania jest obniżanie sie temperatury CWU w momencie załączania CO - choć i tak prysznic da się wziąć.
Osobiście zrobiłbym to tak
http://foto0.m.onet.pl/_m/242df03dc224cddac325d991424b8004,21,19,0.jpg
Nie byłoby problemu z cwu, dodatkowo liczyłbym na korzystniejszy cop dlatego, że różnica temperatur na zasilaniu i powrocie pc byłaby większa. Takie połączenie byłoby bez dodatkowego wymiennika. Możliwe, że przy niższych temperaturach na zewnątrz w takim układzie wystarczyłyby silne grzałki w bojlerach, wówczas nie potrzeba kotła elektrycznego (trzeba policzyć zapotrzebowanie). Do ogrzewania zastosowałbym nieco większy bojler ze względu na możliwość akumulacji ciepła. Sory za jakość rysunku.

Zigobar
15-09-2011, 21:22
rudy_36
Domyślam się, że masz model PC bez zasobnika [czyli taki jak mój]. Grzejesz CWU w bojlerze 80l [nie brakuje Ci ciepłej wody?]. W twoim układzie PC może się załączać dosyć często, a zgodnie z zaleceniami ogólnymi nie powinna częściej niż 2 razy/h.

Ja bym połączył tą PC z obwodami CWU i CO [z grzejnikami] trochę inaczej:
- zbiornik na CWU co najmniej 300l, pełniący jednocześnie funkcję sprzęgła hydraulicznego dla trzech obwodów [PC, CWU, CO], z odpowiednią liczbą króćców
- wymiennik płytowy między zbiornikiem i CO [powierzchnia i przepływy przeliczone dla mocy przenoszonej, przy zakładanej stracie temperatur np. 2 stopnie]
- PC wpięta bezpośrednio do zbiornika, czujnik sterownika w zbiorniku
- pompa obiegowa w CO juz istnieje [dobrać przepływ, jeśli za mały]
- pompa obiegowa wymiennik - zbiornik dodana, blokowana przed i podczas kąpieli [chyba, że grzeje wtedy kocioł, a nie PC]. Zresztą, szczegóły sterowania do przemyślenia.
Możliwe sterowanie obiegówkami:
- ręcznie
- zegar
- zegar + prosty sterownik pokojowy

Wady układu:
- przez obydwa wymienniki [skraplacz w PC to też wymiennik płytowy] przepływa świeża woda, a to im na dłuższą metę nie służy [może osadzać się kamień].
Niektórzy zalecają okresowe płukanie jakimś preparatem. Ale chyba większość użytkowników i tak się tym nie przejmuje.
- aż 3 pompy obiegowe pracujące podczas ogrzewania CO [spadnie COP, hmm...układ coraz mniej mi się podoba].
Wiem, że bufory i sprzęgła przy PC to drażliwy temat, ale czasem trzeba po prostu wybrać "mniejsze zło".
To chyba tyle, miało być prosto i skutecznie. Jak Ci się to podoba?

jasiek71
15-09-2011, 21:53
mam pytanko;
z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować taka pompa i jaki ma wtedy COP ?

kbab
16-09-2011, 06:22
mam pytanko;
z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować taka pompa i jaki ma wtedy COP ?
http://www.hewalex.pl/public/pliki/dane-techniczne-pomp-ciepla-powietrznych-serii-wbc.pdf

rudy_36
16-09-2011, 06:35
Zigobar
80 litrów to faktycznie mało - taki miałem, z drugiej strony jak to trochę nagrzejesz - PC nagrzewa to w 100 % to 4 osoby spokojnie biora prysznic. Zazwyczaj pompa załącza się góra 3 razy dziennie przy pracy CWU. 80 litrów wody + 35 kg stali daje pracę pompy ciągłą nawet godzinną

Kbab
ten układ co podajesz będzie ZAWSZE pracował z niższym COPem po prostu gz - temperatura wężownicy będzie musiała być wyższa od podgrzewanej wody. System jaki zaleca producent - mieszanie wody w zbiorniku przez PC jest naprawde idealny.
Instalacje swoją zrobiłem na istniejącym systemie CO który od ponad 10 lat spisuje się dobrze i nie chciałem tego psuć. Przekręcając 3 zawory (faktycznie można 1) wracam do tego co było. Naprawdę zrobiłem to minimalnym kosztem i jakoś chodzi
pozdr

kbab
16-09-2011, 08:14
Kbab
ten układ co podajesz będzie ZAWSZE pracował z niższym COPem po prostu gz - temperatura wężownicy będzie musiała być wyższa od podgrzewanej wody.
To nie tak, zauważ że w w/w systemie w zbiorniku cwu zawsze będzie stabilna temperatura (priorytet dla cwu), jeśli cwu osiągnie temp zasilania z pc to już więcej nie będzie odbierać ciepła, które będzie zasilać zbiornik (bufor) ogrzewania, cop będzie wyższy bo różnica temperatur w pc będzie większa - co ma decydujący wpływ na sprawność pc. Również z tego samego powodu (różnica temperatur większa w buforze niż na jego wężownicy) producent pc zaleca podłączanie bezpośrednio do zbiornika a nie przez wężownicę. Jednak w przypadku włączenia systemu do ogrzewania moc z wężownicy może się okazać zbyt mała do zasilania grzejników, za to wystarczająca do podgrzewu bufora przez wężownicę, sam bufor będzie dobry sprzęgłem w układzie bez dodatkowego wymiennika. Możliwe, że najkorzystniej byłoby zastosowanie bufora bez wężownicy, wówczas ten sam nośnik byłby wykorzystany do odbioru ciepła z pc i bezpośrednio w grzejnikach, oczywiście najpierw ogrzałby bojler cwu. W tym przypadku drugi zbiornik z w/w rysunku bez wężownicy (tu już zgodnie z zaleceniem producenta i zdecydowanie wyższym cop).

Zigobar
16-09-2011, 18:00
rudy_36
Przemyślałem to jeszcze raz i stwierdzam, że połączenie szeregowe zbiornika z wymiennikiem jest jednak lepsze [prościej i tylko dwie pompy obiegowe]. Ja przekombinowałem. Ale możesz jeszcze spróbować poprawić sprawność układu zwiększając przepływ w CO [o ile jest za mały]. Obiegówka w tej PC pobiera ok. 70-80W.
Jaką masz pompę obiegową w CO [25/40, 25/60?] i na którym biegu pracuje?
Jaka jest delta T w CO podczas pracy PC?
Jaka powierzchnia wymiennika?

rudy_36
16-09-2011, 20:40
Zigobar
Potwierdzam, że obiegówka w tej PC jest bardzo mocna (wg mnie spokojnie mogła by być słabsza). Ja do pracy CO dałem dość słabą pompę cyrkulacyjną ( taką jak do kręcenia CWU) i niestety ma to jeden bieg - nie mam możliwości regulacji, chyba faktycznie powinna być jakaś mocniejsza obiegowa (dobre rozprowadzenie na wszystkie grzejniki). Przy uruchamianiu miałem np taki problem że woda szła mi przez zawór zwrotny dotychczasowej instalacji CO (czyli płynęła przez piec) - niestety musiałem zainstalować dodatkowy zawór odcinający. Połaczenie szeregowe wężownicy bojlera i wymiennika jest dość optymalne - włączenie pompy CO wymusza włączenie PC i temperatura powoli podnosi się od małej temperatury - czyli wysoki COP. To że trzyma początkowo niską temperaturę w zasadzie potwierdza że wymiennik, przepływ w pompie obiegowej i ogólne założenia są wystarczjące.
Wymiennik dałem najmniejszy możliwy - jego deklarowana wymiana ciepła i tak znacznie przewyższała moc pompy.
Jeszcze jedno dość przypadkow się składa, że objętość bojlera mam niską - 80 litrów. Ale w tym przypadku może to sprawiać, że mam dość niską bezwładność zadziałania całego układu.
pozdr

Zigobar
17-09-2011, 09:48
rudy_36
Obiegówka w PC jest taka, jaka być musi dla wymaganego przepływu. A ten wynika z mocy żródła i wymaganej delty T [w tym przypadku 5 stopni]. Obiegówka ma zapewnić obliczony przepływ przy faktycznych oporach przepływu obwodu, w którym pracuje.
"Przechodząc" z kotła na PC, trzeba trochę zmienić swoje podejście do ogrzewania i uwzględnić warunki jakie trzeba jej zapewnić do poprawnej pracy.
W omawianym przypadku PC "widzi" tylko pierwszy obwód i przy zbyt małym odbiorze [lub jego braku] po stronie "wtórnej" wymiennika, temperatura w pierwszym obwodzie będzie po prostu rosła i po osiągnięciu wartości zadanej - PC się wyłączy.
Cały "myk" polega na tym, aby zminimalizować ilość elementów pośredniczących w przekazywaniu ciepła, a przy już istniejących [których wyeliminować nie sposób] uzyskać jak najmniejsze straty temperatur.

Wkrótce wymienię w swoim CO obiegówkę na "większą" [OMI 25/60] i za jakiś czas będę Ci mógł napisać co uzyskałem.

rudy_36
17-09-2011, 19:01
Teraz widzę wyraźnie, że powinienem mieć pompę obiegową o większej mocy (przepływie). Na wymienniku płytowym widać wyraźnie, że po stronie PC spadek temperatury jest minimalny, a po stronie CO widać dużo większy wzrost.
Zrobiłem dziś pewne eksperymenty - załączyłem CO dwa razy 11 - 12 i 14 -15 obserwując wszystkie parametry pokazywane przez sterownik pompy.
Uczucia mam mieszane tzn uzyskałem zadowalające temperatury CO - co świadczy, że ma moc i dobrze grzeje lecz świadczy też że gz jest wysokie więc sprawność COP-a mogłaby być lepsza.
Za pierwszym razem CO ruszyło gdy pompa była w biegu (34 grzanie). W zasadzie temperatura CO nie spadła poniżej tej wartości i systematycznie rosła do 43 C na koniec (temperatura mierzona na wężownicy bojlera). Grzejniki miałem na termostatach więc być może odbioru nie było optymalnego. Temperatura powrotu CO wynosiła na koniec około 27 - 29 C.
Za drugim razem (dwie godziny przerwy) bojler był nagrzany zupełnie 46 C. Odkręciłem maksymalnie wszystkie grzejniki. Po załączeniu CO temperatura szybko spadła do 34 C lecz też szybko zaczęła rosnąć do 41 C - po jakichś 8 minutach. Później dość wolno rosła i osiągnęła 44 C na koniec (żona używała wody gorącej - więc może mogłoby być 45). Grzejniki naprawdę były ciepło- gorace.
W moim systemie chodzi o to aby nie mogło być możliwości uzyskania temperatury zadanej na PC podczas pracy CO - myślę że wtedy mogłoby wystąpić cykliczne załączanie wyłączanie pompy.
Miałem dość korzystne warunki 19 C temperatura powietrza do pompy i 22 C temperatura w domu. W normalnych warunkach pewnie bedzie trochę gorzej i pompa nie osiągnie tych temperatur.
Pozdr

Zigobar
18-09-2011, 22:28
Uczucia mam mieszane tzn uzyskałem zadowalające temperatury CO - co świadczy, że ma moc i dobrze grzeje lecz świadczy też że gz jest wysokie więc sprawność COP-a mogłaby być lepsza.

W moim systemie chodzi o to aby nie mogło być możliwości uzyskania temperatury zadanej na PC podczas pracy CO - myślę że wtedy mogłoby wystąpić cykliczne załączanie wyłączanie pompy.
Pozdr
Dlaczego uczucia mieszane? Zakładając pracę PC w takich a nie innych warunkach, automatycznie uzyskujemy taki a nie inny COP.
Po wymianie obiegówki i nadejściu chłodów będziesz mógł się pochwalić jak układ pracuje.

Układ nie osiągnie temperatury zadanej, jeśli wcześniej osiągnie stan równowagi między mocą cieplną dostarczaną i traconą.

malachio
24-10-2011, 10:41
Witam, można spytać jak się sprawuje pompa ciepła hewalex przy obecnej pogodzie??

Zigobar
25-10-2011, 16:37
Witam, można spytać jak się sprawuje pompa ciepła hewalex przy obecnej pogodzie??
Wynik pomiaru dla temperatury powietrza 7stopni:
Woda podgrzana od 30 do 47stopni
Moc grzewcza 2872W
COP=2,46
Nie mam ciepłomierza.

rudy_36
26-10-2011, 08:46
Wg mnie ta pompa jest ewidentnie zaprojektowana do umieszczenia w pomieszczeniu typu piwnica, garaż.
Moja pompa umieszczona jest w piwnicy. Do tej pory temperatura powietrza nie spadła poniżej 15 C, parownik miał minimalnie - 1 C. Wykorzystuję ją do grzania domu - jakoś sobie radzi - obecnie ustawiłem na maksymalnie 5 załączeń po 2 godziny. Trochę eksperymentuję z tymi ustawieniami, z załączaniem wentylatorów etc. Wystarcza to na chwilę obecną na satysfakcjonujące mnie temperatury 20,5 dzień, 19,5 - noc.
Wydaje mi się że dla temperatur dziennych średnich do 4 C powinna ciągnąć - też zależy od nasłonecznienia.
Przyznać muszę, że w ostatni weekend paliłem w piecu - aby trochę podgonić temperaturę w piwnicy i w domu.
Wg mnie pompa ta ma jakieś niedociągnięcia zwłaszcza w oprogramowaniu sterownika. Ciężko mi wytłumaczyć racjonalnie to jak nastawia zawór rozprężny. Pisałem do Hewalexa - zero odpowiedzi. Ma też tylko jeden programowalny czas startu i końca, który kasuje zanik zasilania !
Zigobar: czy zwracasz uwagę na automatyczne nastawy zaworu rozprężnego ?

kbab
26-10-2011, 14:08
tak z ciekawości,do jakiej temperatury zewnętrznej ona działa?
Przystosowane są do odbierania ciepła z wentylacji, zatem sprawność w temperaturach ujemnych nie będzie uzasadniała opłacalności jej eksploatacji. Dlatego gdybym miał coś takiego instalować to na pewno byłaby to jednostka zewnętrzna, Urlich ma takie tanie w ofercie działające do -15stC. Dla swojego klimatyzatora obliczyłem cop = 2,1 dla temperatury -4, niższych u mnie nie było.

Zigobar
26-10-2011, 17:17
rudy_36
U mnie nastawa czasowa sterownika nie znika po zaniku napięcia [ciekawe, czy u innych użytkowników też się kasuje?]. Może masz jakiś nowszy sterownik i coś w nim spieprzyli, a może tylko bateria od podtrzymania padła [chyba tam jest?].
A sprawdzałeś zarówno w trybie gotowości, jak i w trybie aktywnym [oczywiście, nie podczas pracy]?
Tak wogóle, masz gwarancję - niech Ci go wymienią!
Z ilością nastaw faktycznie "szału nie ma". Można ustawić tylko jeden przedział czasowy, a przydałoby się czasem więcej [przy dwóch taryfach - co najmniej dwa].
Jak było cieplej to się franca wyrabiała od 13:00 do 15:00, a teraz już nie.
Histereza też mogła by być regulowana [dla niektórych zastosowań, np. dogrzewanie domu].
Kiedyś śledziłem stopień otwarcia zaworu rozprężnego podczas pracy, ale moja skromna wiedza na temat układu czynnika chłodniczego nie pozwala mi na ingerencję w tenże układ. Zakładam po prostu, że jest ustawiony prawidłowo, co niekoniecznie musi być prawdą.

adiqq
Instrukcja podaje 0stopni. Nie wiem co się stanie jeśli pozwolić jej łykać mrożne powietrze, ale sensu w tym nie widzę, bo COP poleci pewnie na łeb. Poza tym przy tak wysokiej temperaturze GZ [u mnie 47stopni] sprężarce na dłuższą metę nie wyjdzie to na zdrowie.

kbab
Jeśli tylko z wentylacji, to ten budynek musiałby być dosyć duży.

malachio
26-10-2011, 17:23
No to nie jest tak źle może się skuszę i podłączę ją do mojego buforka jak się już wykopię z wykończeniówki, a póki co to dalej do pieca ładować będę :)

kbab
26-10-2011, 20:24
patrzyłem na PC o mocy takiej samej jak moja - 7,8kw - bierze dla parametrów pracy 7/30 2,1kwh. Moja PC gruntowa bierze dla 0/35 1,7 lub 1,8kwh
nie wiem z czego to wynika...
zwykle to wynika z obciążenia sprężarki, dlatego najlepsze efekty (dłuższa praca ciągła) będą przy inwerterowej. Klimatyzator maksymalnie pobierał 1640W, minimalnie 272W - obciążenie sprężarki zależy od zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło.

kbab
26-10-2011, 20:28
kbab
Jeśli tylko z wentylacji, to ten budynek musiałby być dosyć duży.
Nie tylko, taką pc można również z powodzeniem zainstalować np w kuchni restauracji - oprócz odzysku ciepła i podgrzania cwu, schłodzi pomieszczenie. Do wspomagania ogrzewania domu i cwu Hewaleks ma nieco droższą ofertę.

rudy_36
26-10-2011, 20:43
Zawór rozprężny:
Pompa po zaniku zasilania, lub wyłączeniu jej klawiszem ustawia go na 35 % (zakres regulacji 10 - 50 %). Po rozpoczęciu pracy zawór ten stopniowo się zamyka, dąży do 10 %. Dzięki temu wydajność grzewcza utrzymuje się na chyba stałym poziomie ze wzrostem temperatury wody. Gdy zawór się zamyka to wytwarza się większe ciśnienie (temperatura) za sprężarką, spada też temperatura parownika - czyli też powietrza opuszczającego PC - a więc więcej energii pobiera z powietrza. Można ręcznie zmieniać ustawienia tego zaworu - i obserwować te zmiany.
Problem w tym że gdy dojdzie do tych 10 % to już nie bardzo chce wrócić i przykładowo w moim kolejnym cyklu grzania dwugodzinnego zaczyna grzać mając cały czas ustawione te 10 % ! Idealnie powtarza się cykl nagrzewania z zupełnie innymi nastawieniami zaworu.
Czyli pompa chodzi bardziej obciążona, wzrasta zużycie energii elektrycznej, wszystko się szybciej zużywa. Zawór jest po to aby optymalizować pracę sprężarki dla różnych warunków - natomiast u mnie jest cały czas maksymalnie skręcony musiałbym przed każdym załączeniem cyklu pompy jakoś ją wyłączać.
Zawór ustawiłem w trybie ręcznym na 26 % - przypuszczam, że tak jest znacznie lepiej dla pompy i ekonomiki.
Pozdr

Zigobar
26-10-2011, 21:55
rudy_36
Zerknąłem do notatek i u mnie zawór rozprężny również pracuje od 35% [nastawa fabryczna] do 10% [przy temp. wody 46stopni]. Sądziłem, że po zakończeniu cyklu grzania zawsze powraca do punktu wyjścia. A może u Ciebie pozostaje w pobliżu 10% bo sterownik "widzi" gorącą wodę w układzie?
Zwrócę na to uwagę i dam Ci znać. Mam zbiornik pionowy [czujnik w dolnej części] i PC rozpoczyna grzanie "widząc" zimną wodę [np. 20stopni].
Jak wymuszasz dwugodzinne cykle grzania? Oszukujesz sterownik rezystorami w obwodzie czujnika?
Jaką masz początkową i końcową temperaturę wody w jednym cyklu pracy PC?

rudy_36
27-10-2011, 07:34
rudy_36

Jak wymuszasz dwugodzinne cykle grzania? Oszukujesz sterownik rezystorami w obwodzie czujnika?
Jaką masz początkową i końcową temperaturę wody w jednym cyklu pracy PC?

Czujnik temperatury mam na wężownicy bojlera tuż przy bojlerze. Gdy sterownik pokojowy załącza pompę cyrkulacyjną to temperatura błyskawicznie spada i PC się załącza. Sterownik mam teraz ustawiony na czasy: 9-10, 12-14, 16-17, 19-20, 22-23
czyli 2h pracy 1h przerwy. Pompa realizuje bardzo powtarzalne przebiegi (zwłaszcza w środku dnia gdy nikt wody nie pobiera) zaczyna grzanie od 35 kończy na 43. Faktycznie na koniec cyklu ma 41 - 42 - po wyłączeniu pompki cyrkulacyjnej szybko osiąga 43.
Temperatury może są trochę oszukane (pomiar na wężownicy bojlera) - faktyczna temperatura w bojlerze jest ze 2 stopnie wyższa.

Zigobar
27-10-2011, 16:07
rudy_36
Sterowanie pomysłowe. A wracając do testów, to wczoraj od razu zacząłem działać. Ustawiłem grzanie od 5:25 do 6:25, rano gdy PC jeszcze pracowała sprawdziłem parametry:
Temp. powietrza 5stopni
Temp. wody 35stopni
Stopień otwarcia zaworu rozprężnego 10%
Kilka minut póżniej [gdy się wyłączyła] i sterownik był już w trybie gotowości, sprawdziłem:
Stopień otwarcia zaworu 35%
Ustawiłem więc grzanie od 13:00 do 16:00 i po powrocie z pracy po 15-tej:
PC już nie pracowała
Temp. powietrza 13stopni
Temp. wody 47stopni
Stopień otwarcia zaworu 11% [ale sterownik był jeszcze w trybie aktywnym]
Po przełączeniu ręcznym na tryb gotowości, stopień otwarcia zaworu zmienił się na 35%.
Sądzę, że masz chyba prawidłowe sterowanie zaworem rozprężnym, a jego stopień otwarcia w czasie pracy zawsze będzie w pobliżu 10% dla wysokiej temperatury skraplania, albo raczej dla wysokich różnic między temperaturą parowania a temperaturą skraplania [ale to już moje domysły, może jakiś fachowiec to skoryguje].
Pozostaje jeszcze to dziwne kasowanie nastawy czasowej po zaniku napięcia. Z tym jest coś nie tak.

miloszenko
14-11-2011, 13:24
Nowy pomysł na Hewalex-a :)

Uważam,że znakomity pomysł na zwiększenie COP poniżej 0st.C pomimo 200m3/h Luny :)

OK, ale ile m3/h ta pompa potrzebuje?? BO jak ma w nocy jechac 1 wym na godzine to nie za bardzo to sie oplaca.

Pozdrawiam

lutek34
25-02-2012, 23:26
Czy ktoś kto ma zamontowaną PC ze zintegrowanym zasobnikiem CWU mógłby się wypowiedzieć jak sprawuje się taka PC, jak ma rozwiązany system dostarczania i odprowadzenia powietrza?
I jeszcze jedno która Waszym zdaniem PC jest lepsza?
Hewalex PWPC-3,8H-A 2-W300
Galmet EasyAir 2 GT
Rotenberg RSJ-35/300

Bardzo proszę o opinie

wimech
11-03-2012, 20:44
Witam. Przeczytałem cały wątek i dalej nie wiem czy jest sens montażu. Licząc koszty pc, jej wydajność, pobór energii, koszty konserwacji itp. Kto ma i używa? Jakie są oszczędności?

rudy_36
12-03-2012, 06:35
Nie wiem czy jest sens montażu - to wszystko zależy... Wg mnie pompa nadaje się jedynie do postawienia wewnątrz jakiegoś pomieszczenia i wykorzystywania jakiegoś ciepła odpadowego: wentylacji, ciepła poddachowego. Ma ona wentylator promieniowy, który daje dość mocny spręż - jest to cecha dość szczególna wśród innych pomp P-W. Z jednej strony bardzo łatwo ją podłączyć do jakiegoś ciepła odpadowego - rury 0160 kanalizacyjne nadają się idealnie, z drugiej strony zastosowany wentylator promieniowy sprawia że musi ona ciągnąć więcej prądu niż inne pompy z wentylatorem osiowym czyli COP też musi być niższy. Wg mnie jest ona idealna dla kogoś kto pali np węglem i potrzebuje latem jakiegoś żródła CWU, COP 4 spokojnie będzie uzyskiwany gdy temperatura piwnicy przekroczy 20 C (każde włączenie pompy w słoneczny letni dzień bedzie też podnosiło temperaturę w piwnicy)
U mnie stoi ona w piwnicy. Obecnie temperatura spadła w piwnicy do 13 C i odczuwam znaczną różnicę w sprawności pompy w porównaniu do np temperatur w piwnicy 16 C. Przy 13 C powietrze wychodzące z pompy ma temperaturę lekko poniżej 0 i sprawność pompy znacznie się pogarsza - jakieś szronienie się pojawia.
Jeszcze raz jeżeli chcesz aby PC stała na zewnątrz to kup inną pompę. Ta pompa natomiast fajnie nadaje się np do odzyskiwania ciepła z wentylacji - zapotrzebowanie na CWU jest lekko niższe niż ciepło tracone na wentylacji. Oczywiście nie każdemu będą pasowały np 3 intensywne wietrzenia dziennie.....

wimech
12-03-2012, 17:38
Też myślałem o postawieniu w piwnicy, która jest niewielka, a wylot myślę wypuścić na zewnątrz. Tylko cały czas liczę i wychodzi mi że będzie drożej niż ekogroszkiem. Faktem jest bez roboty, ale robota mi nie przeszkadza i zawsze znajdę na nią czas.

vega1
12-03-2012, 17:55
wylot na zewnątrz? A gdzie wlot?

chcialbympompe
12-03-2012, 18:27
Też myślałem o postawieniu w piwnicy, która jest niewielka, a wylot myślę wypuścić na zewnątrz. Faktem jest bez roboty, ale robota mi nie przeszkadza i zawsze znajdę na nią czas.
Ciekawe co powiesz za 10/20/30 lat (zależy ile masz teraz) kiedy robota fizyczna zacznie przeszkadzać :(

wimech
12-03-2012, 20:22
wylot na zewnątrz? A gdzie wlot?
I tu mam problem, bo wlot mógłby być w piwnicy, ale 500m3 powietrza na godzinę to trochę nie ta kubatura, z drugiej strony minimalne zapotrzebowanie to ponoć 5 m3, chyba że gdzieś w instrukcji jest błąd.

rudy_36
13-03-2012, 06:27
Ja mam wylot na zewnątrz przez zawór zwrotny - aby zimą nie dostawała zbyt wiele chłodu. Na wlocie mam filtr. Podczas zasysania ciągnie z domu, trochę spod dachu trochę innymi nieszczelnościami. Ogólnie w okresie pozagrzewczym powinno chyba być znacznie taniej niż ekogroszkiem - dziennie spali ci pewnie jakieś 3kWh do CWU, czyli równowartość 2,7 kg ekogroszku. Wątpię by piec na ekogroszek latem palił mniej dziennie (24h podtrzymania) do tego zużywa też energię elektryczną.

lutek34
29-04-2012, 09:56
Panowie przeszło miesiąc temu zainstalowałem PC Hewalexa, ustawienia pozostały fabryczne z wyjątkiem temperatury CWU która ustawiłem na 46 stopni i obniżyłem temperaturę włączenia się grzałki elektrycznej na 36stopni. Nie wiem czy zmiana innych parametrów ma jakiś sens. Mam jedną taryfę elektryczną, z kotłowni gdzie stoi PC nie dobiega żaden hałas więc może się włączać kiedy chce. W okresie grzewczym wlot powietrza pompy będzie z użytkowego poddasza, nie może być z kotłowni gdyż pompa wysysa spaliny z kotła gazowego a wylot na zewnątrz. W lecie wlot powietrza z zewnątrz a wylot na poddasze. Wiem że teraz na lato muszę na wlocie zastosować filtr żeby nie zakurzyć domu powietrzem z zewnątrz. Jaki filtr radzicie żeby sobie radził z taką masą powietrza i nie trzeba było go czyścić co miesiąc.
Dodatkowa wężownica PC jest wpięta w układ grzewczy CO, na kotle mam ustawione 55stopni.
Jeśli macie jakieś uwagi do takiego rozwiązania bardzo proszę o sugestie co poprawić.

Zigobar
29-04-2012, 14:08
lutek34
Mając jedną taryfę, warto wymusić pracę tylko w dzień [ze względu na wyższą temperaturę powietrza]. No chyba, że potrzebujesz zbiornik gorącej wody zarówno wieczorem jak i rano.

Ja mam dopływ i odpływ powietrza z zewnątrz, dałem okrągłe kanałowe filtry siatkowe [po kilkadziesiąt zł./szt.]. Ilość siatek we wkładzie zredukowałem do jednej ze względu na zauważalny spadek przepływu. Taki filtr wyłapie owady, ale nie pył.
Dobierając wkład wyłapujący pył zwróć uwagę na dużą powierzchnię roboczą oraz stosunkowo małe opory przepływu. Może któryś z kolegów zaproponuje konkretny typ.

chcialbympompe
29-04-2012, 17:02
Panowie przeszło miesiąc temu zainstalowałem PC Hewalexa, ustawienia pozostały fabryczne z wyjątkiem temperatury CWU która ustawiłem na 46 stopni i obniżyłem temperaturę włączenia się grzałki elektrycznej na 36stopni.
Przez ten miesiąc używałeś tej PC do produkcji CWU na potrzeby domu czy też jeszcze tam nie mieszkasz? Jeżeli mieszkasz to ile kosztowało wytworzenie CWU i na ile osób (no i jak wykorzystywana - wanna czy prysznic).

lutek34
29-04-2012, 18:26
Przez ten miesiąc używałeś tej PC do produkcji CWU na potrzeby domu czy też jeszcze tam nie mieszkasz? Jeżeli mieszkasz to ile kosztowało wytworzenie CWU i na ile osób (no i jak wykorzystywana - wanna czy prysznic).

W domku już mieszkam przeszło 5 lat, wcześniej niefortunnie zainstalowałem elektryczny podgrzewacz CWU z bardzo słabą wężownicą Ariston i w takim układzie dzienne średnie zużycie energii elektrycznej z rachunku wynosiło 17-18kw, teraz średnie zużycie energii z zapisów licznika wynosi 14kw. Jest to oczywiście zużycie energii elektryczne przez cały dom, nie tylko PC, samej PC nie bardzo umiem obliczyć. Mam oczywiście nadzieję że jak temperatury na zewnątrz podskoczą to zużycie spadnie o 1-2kw. W domku mieszka nas pięcioro 2+3, tak więc zapotrzebowanie na CWU jest dość spore.

Zigobar
29-04-2012, 19:34
lutek34
Podlicznik 1-fazowy można kupić za 30zł.
Do obliczeń dla temperatur wody 40-46stopni możesz przyjąć moc pobieraną 1,2kW.
Pralka i zmywarka również mogą łykać wodę podgrzaną przez PC. Skoro już jest, to można ją wykorzystać.
Może warto przemyśleć przejście na dwie taryfy.

lutek34
29-04-2012, 21:21
No właśnie zastanawiałem się czy podłączenie zmywarki i pralki będzie miało sens?

lexusls430
14-05-2012, 08:39
Podepnę się pod temat.

Mam pompę ciepła powietrze-woda 7 kW, na strychu, wymiennik płytowy i instalacja zalana płynem solarnym o długości ok.2 m (w zimie na strychu jest minus 10). Obsługuje zasobnik/bojler 160 Litrowy. Temp. na strychu od 15 stopni do 39, od kwietnia do października (wtedy korzystam z pompy). Czas podgrzewu zbiornika 160 l - od 50 min (im wyższa temp. na strychu tym krócej pompa pracuje), do 1,5 godz. przy temp. 15 stopni. Temp. zadana na pompie 53 stopnie C. Koszt zużycia energii elektrycznej (odczytanej z zainstalowanego miernika zużycia energii z zakodowanym kosztem 1 kWh=0,62 gr) - jednorazowy podgrzew od 1 zł do 1,3 zł.

Moja opinia: mam kocioł węglowy + gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny. Pompa ciepła = komfort i wygoda kotła gazowego. Przy tym koszty eksploatacji niższe niż gazowego (nie wspomnę o kosztownych "junkersach" łazienkowych).
Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla osób, które mają kotły węglowe i muszą codziennie rozpalać na ciepłą wodę. Pompa zapewni im komfort użytkowania - praktycznie bezobsługowa i niskie koszty eksploatacji. Poza tym stosunkowo niezbyt duża ingerencja w przeróbkę instalacji C.O.
Dla tych co mają już kotły gazowe jednofunkcyjne - raczej nie widzę sensu instalacji pompy ciepła powietrze-woda. Niższe koszty eksploatacji niż gazu, nie zrekompensują kosztów "wejścia w inwestycję pompy ciepła".
Tak samo z "junkersami" gazowymi - jak ktoś takowy ma, sprawny i funkcjonujący, to nie widzę sensu instalacji pompy ciepła. Inaczej sprawa wygląda jak się zepsuje i stoimy przed wyborem zakupu nowego. Wtedy możemy zastanowić się nad pompą ciepła...

SUSPENSER
29-07-2012, 18:48
Ja mam wylot na zewnątrz przez zawór zwrotny - aby zimą nie dostawała zbyt wiele chłodu. Na wlocie mam filtr. Podczas zasysania ciągnie z domu, trochę spod dachu trochę innymi nieszczelnościami. Ogólnie w okresie pozagrzewczym powinno chyba być znacznie taniej niż ekogroszkiem - dziennie spali ci pewnie jakieś 3kWh do CWU, czyli równowartość 2,7 kg ekogroszku. Wątpię by piec na ekogroszek latem palił mniej dziennie (24h podtrzymania) do tego zużywa też energię elektryczną.

Mylisz się - u mnie zużycie ekogroszku za ostatnie 75 dni to równo 150 kg.

Zasobnik CWU 120 litrów - mieszkańcy 2+1 [codzienne kąpiele żony i dziecka w dużej wannie + zmywarka na ciepłą wodę].

SUSPENSER
29-07-2012, 18:48
Planuję zakup PPC Hewalex 3,8 kW do CWU i grzanie nią także CO w okresach przejściowych [wystarczy odkręcić zawory] – a może polecicie lepszy wyrób w podobnej cenie ?

Jako, że znacie się na PC mam pytanie czy dobrze to wymyśliłem:
- wlot powietrza do PPC kanałem wentylacyjnym komina,
- wylot do instalacji WM [trójnik za rekuperatorem i zaślepka kanału wyjściowego z reku (lub przepustnica w droższej opcji) lub na zewnątrz kanałem dolotowym powietrza do kotła (fi 160) - przełączane ręcznie w zależności od tego czy chcę chłodzić dom czy nie,
- wlot zimnej wody z powrotu instalacji - wpięcie przy kotle na ekogroszek,
- wylot wody ciepłej - pomiędzy kotłem na ekogroszek a pompami CWU, CO

Będę mógł sterownikiem kotła na ekogroszek sterować pompami CWU, CO tak, żeby po nagrzaniu CWU włączała się pompa CO i dogrzewała dom [a termostat w salonie będzie wyłączał pompę CO gdy temperatura będzie odpowiednia].
Grzejniki mam zwykłe, ale przewymiarowane, więc powinny dawać radę przy dodatnich temperaturach - zwłaszcza, że nawet przy -25 na zewnątrz wystarcza, że mam w instalacji 52 st na zasilaniu.

Czy wg Was to powinno działać czy będę żałował ?

Czy warto przy okazji uruchomić 2 taryfę [grzanie zapewne będzie najbardziej potrzebne w nocy i nad ranem gdy jest najzimniej] ?

Dodam, że do samego CWU latem potrzeba mi zaledwie 2 kg węgla/dobę [kupiony po 830 zł/tonę], zasobnik CWU ma 120 litrów, ale mogę PPC grzać także kocioł na ekogroszek w którym jest 80 litrów wody.

chcialbympompe
29-07-2012, 20:31
Właśnie mam zamiar kłaść się spać... Jednak boję się zajrzeć pod poduszkę. Obawiam się, że zobaczę tam twój post :(

SUSPENSER
29-07-2012, 20:54
Powrzucałem go w kilka miejsc bo liczę na odzew osób z różnych wątków, a nie każdy śledzi je wszystkie jak Ty ;)

malux20
29-07-2012, 21:15
tak przy okazji ile 3 osobowa rodzina zużyję prądu --cwu tylko prąd w domu zmywarka , baterię termostatyczne itp
300kwh prądu wyjdzie przy oszczędnej rodzinie?

malux20
29-07-2012, 21:26
a w pierwszej taryfie mniej?

malux20
29-07-2012, 21:41
no ja mam cwh 300 litrowy

aha mały bojler wjeżdża w drożsżą taryfę

yaiba83
30-07-2012, 06:20
Izolacja izolacją, ale w mniejszym bojlerku nie ma tyle wody, co by na cały dzień starczyło, więc się musi załączyć w drogiej.

SUSPENSER
30-07-2012, 13:15
Gdybyś właśnie interesował się budową domu i śledził różne wątki to nie zrobiłbyś błędu pakując kupę kasy w ekosyf ;)
Wiedziałbyś również,że ta pompa ma moc cieplną 3,8kW przy +15st.C a przy niższych temperaturach moc ta spada,sprawdzi się jedynie do cwu.
Na dogrzewanie w okresach przejściowych sprawdzi się w domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło a nie nadaje się dla domu na ekogroszek gdzie zapotrzebowanie musi być z automatu duże ;)

Gdybyś uważał w szkole na fizyce to nie trzeba by prostować Twoich wpisów ;)

Pokaż mi ofertę [sprzed 4 lat gdy budowałem dom] lepszego źródła ciepła niż kocioł na ekogroszek.

Skąd wiesz, że przy +10 st nie ogrzeje mi domu - spojrzałeś chociaż na charakterystykę pracy tej pompy i znasz OZC mojego domu czy tak sobie palnąłeś ?

Sam sobie przeczysz w jednym wpisie - na początku sugerujesz, że mogłem wybrać 4 lata temu inne źródło ogrzewania [w domyśle PC lub prąd] a pod koniec, że PPC się u mnie nie sprawdzi - zdecyduj się chłopie ;)

SUSPENSER
30-07-2012, 13:27
"Z lektury forum wynika z tego,ze grzejąc bojlerem w II taryfie wychodzi ok.300-400kWh cwu miesięcznie na rodzinę 3-4 osoby."

"a w pierwszej taryfie mniej?"


Więcej ;)
Mały bojler chodzi non stop i dlatego tak duże zużycie użytkowników grzejących małym bojlerkiem :)

to wytłumacz mi proszę jakim cudem przy tym samym układzie grzewczym w II taryfie będzie mniejsze zużycie CWU niż w I - chyba tylko gdy mieszkańcy zużywają CWU w nocy ?

A może wg Ciebie elektryczny ogrzewacz przepływowy zużyłby jeszcze więcej kWh energii ?

Pomyliłeś chyba ilość energii z jej ceną bo grzejąc w II taryfie będzie taniej, ale energii zużyje się więcej [większe straty postojowe].

wimech
30-07-2012, 21:02
"Gdybyś uważał w szkole na matematyce to wiedziałbyś,że cztery lata temu lepsze źródło ciepła od ekogroszka to było ogrzewanie prądem
Od początku mojej przygody z budowaniem czyli od 2008r(jakby nie było cztery lata temu) byłem zdecydowany właśnie na grzanie prądem i zamierzałem budować dom "
Wytłumacz co dla Ciebie Arturo oznacza lepsze źródło ciepła.

wimech
30-07-2012, 21:13
Od ekogroszka ? Lepsze źródło jest tańsze,ekologiczne a nie tylko "eko" i przede wszystkim komfortowe :)
Z komfortem się zgadzam, z ekologią można by dyskutować, ale z ceną to chyba przesadziłeś.

SUSPENSER
31-07-2012, 12:47
http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5474564#post5474564)
Gdybyś uważał w szkole na fizyce to nie trzeba by prostować Twoich wpisów ;)
Pokaż mi ofertę [sprzed 4 lat gdy budowałem dom] lepszego źródła ciepła niż kocioł na ekogroszek.

Gdybyś uważał w szkole na matematyce to wiedziałbyś,że cztery lata temu lepsze źródło ciepła od ekogroszka to było ogrzewanie prądem ;)
Od początku mojej przygody z budowaniem czyli od 2008r(jakby nie było cztery lata temu) byłem zdecydowany właśnie na grzanie prądem i zamierzałem budować dom pod ten system grzewczy ale w przeciwieństwie do Ciebie na matematyce uważałem ;)

Nie wiem na co uważałeś na tej matematyce - może na to, żeby do odpowiedzi nie wyciągnęli ;) bo jak widać odpowiadasz niczym polityk [pytają go o konkrety a on uparcie rzuca ogólniki].

No chyba, że ta odpowiedź zawiera link do oferty sprzed 4 lat o co pytałem wraz z obliczeniami [a propos matematyki i "lepszości" prądu] ?

Zauważ, że 4 lata temu chciałeś grzać kablami a teraz o ile zauważyłem planujesz podłogówkę wodną i PPC.




http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5474564#post5474564)

Skąd wiesz, że przy +10 st nie ogrzeje mi domu - spojrzałeś chociaż na charakterystykę pracy tej pompy i znasz OZC mojego domu czy tak sobie palnąłeś ?http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png





Jeśli zdecydowałeś się grzać ekogroszkiem tzn. nie masz domu pod powietrzną pompę ciepła o mocy 3,8kW.

Gdyby było inaczej nie wpakowałbyś sobie syfu pod dach,no chyba,ze się mylę i lubisz pył nad życie a przy okazji lubisz wywalać kasę w błoto ;)


Ten dalej jak polityk :bash:
Wyobraź sobie, że ekogroszkiem grzeję także gdy na dworze jest poniżej +10 st [nie uważasz czy udajesz, że nie wiesz o co chodzi ?].




http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5474564#post5474564)

Sam sobie przeczysz w jednym wpisie - na początku sugerujesz, że mogłem wybrać 4 lata temu inne źródło ogrzewania [w domyśle PC lub prąd] a pod koniec, że PPC się u mnie nie sprawdzi - zdecyduj się chłopie ;)http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png




Czytaj ze zrozumieniem bo widzę,że ciężko Ci to idzie ;)
Gdzie ja piszę,że miałeś wybrać inne źródło ciepła ? To po pierwsze,po drugie gdzie piszę,zebyś wybrał pompę o mocy 3,8kW ?
To nie źródło ciepła gwarantuje nam niskie rachunki,to nasz dom powinien to robić :)

Tak jak napisałęm sugerowałeś to, a napisałeś konkretnie tu:
"Gdybyś uważał w szkole na matematyce to wiedziałbyś,że cztery lata temu lepsze źródło ciepła od ekogroszka to było ogrzewanie prądem"

Nigdzie nie napisałeś, żebym wybrał pompę o mocy 3,8kW ani ja nie twierdzę, że to napisałeś [Panie "uważny"] ;)




http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5474592#post5474592)
to wytłumacz mi proszę jakim cudem przy tym samym układzie grzewczym w II taryfie będzie mniejsze zużycie CWU niż w I - chyba tylko gdy mieszkańcy zużywają CWU w nocy ?



Obudź się bo już południe i czytaj ze zrozumieniem bo widzę,że naprawdę z tym źle...
Gdzie ja piszę o mniejszym zużyciu cwu w II taryfie niż w I ?

Tam, gdzie pokazałem - przeczytaj jeszcze raz do których Twoich wpisów się odniosłem bo nie będę zaśmiecał forum cytując 2 razy to samo - Panie "uważny" ;-)



http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=5474592#post5474592)
Pomyliłeś chyba ilość energii z jej ceną bo grzejąc w II taryfie będzie taniej, ale energii zużyje się więcej [większe straty postojowe].





Naprawdę ?
Po to jest II taryfa,żeby wody starczyło do momentu następnego okresu II taryfy dlatego też użytkownicy dwutaryfowi posiadają większe zasobniki cwu od jednotaryfowych i grzeją cwu do wyższej temperatury .

Skoro nie dowierzasz uzasadnij dlaczego jest inaczej ...

II taryfa jest po to, żebyś mniej płacił i korzystał z prądu poza szczytem a nie po to, żeby "wody starczyło do momentu następnego okresu II taryfy" - Panie "uważny" ;-)

Jak widzisz nie uda Ci się sprowadzić mnie do swojego poziomu ...

Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

SUSPENSER
31-07-2012, 12:53
Z ceną absolutnie nie przesadziłem biorąc pod uwagę cały system grzewczy,dlatego celowe było moje uderzenie do matematyki ;)
W moim przypadku prąd masakrował ekogroszek pod względem kosztów.
Koszt systemu grzewczego elektrycznego to 4tys.zł (piec elektryczny 3,2+bojler 0,8 )
Koszt systemu na ekogroszek to 18-20tys.zł (piec 7,komin 5,zasobnik 2,osobna kotłownia 6-10)
Różnica w rachunkach za ogrzewanie to ok.1tys.zł a więc ???
Który system grzewczy jest tańszy ?
Oczywiście nie mam komina w "kotłowni" a "kotłownia" to u mnie pralnia i suszarnia a i miejsce na natrysk się znalazło :)

Dlaczego więc nie będziesz miał "systemu elektrycznego" za 4 tys zł a komin masz w salonie skoro tak tanio i super mogłeś mieć ?

No i jeżeli wg Twoich obliczeń 7+5+2+6 = 18 oraz 7+5+2+10 = 20 to na matematyce chyba też w szkole nie uważałeś na to co trzeba ;)

wimech
31-07-2012, 21:06
Z ceną absolutnie nie przesadziłem biorąc pod uwagę cały system grzewczy,dlatego celowe było moje uderzenie do matematyki ;)
W moim przypadku prąd masakrował ekogroszek pod względem kosztów.
Koszt systemu grzewczego elektrycznego to 4tys.zł (piec elektryczny 3,2+bojler 0,8 )
Koszt systemu na ekogroszek to 18-20tys.zł (piec 7,komin 5,zasobnik 2,osobna kotłownia 6-10)
Różnica w rachunkach za ogrzewanie to ok.1tys.zł a więc ???
Który system grzewczy jest tańszy ?
Oczywiście nie mam komina w "kotłowni" a "kotłownia" to u mnie pralnia i suszarnia a i miejsce na natrysk się znalazło :)
Piec z podajnikiem 5, komin 2, pomieszczenie tak Ty jak i ja osobne musimy mieć. Różnica w rachunkach to ok. 1 tys. zł oczywiście na moją korzyść. Nie liczysz kosztów odpowiedniej instalacji miedzianej, sterowników, czujników, pieprzników itp. Pozdrawiam.

yaiba83
31-07-2012, 21:48
Ile ci jeszcze zostało do zamieszkania Arturo72?

malux20
31-07-2012, 21:49
artur ja mam ppw ale nie zgadzam się z tobą
urabiasz argumenty
ekogoszek-ekosyf itp itd
mam w domu ekogroszek i nie jest tak jak opisujesz
jakieś teksty o dodatkowym prysznicu i takie tam
u mnie komin systemowy dla pieca co wyszedł z 2 tyś

malux20
01-08-2012, 09:34
obróbka komina zero złotych-komin wspólny z kominkowym, odchodzi robocizna no może z 100zł na blachę i 150 na płytkę klinkierową
komin systemowy plewy do kominka i pieca 3100zł brutto minus 14 % vatu-
z praniem to argument jakiś jest - no ale ja mam 50 m2 strychu
kurz jest
natomiast jesliby miałbym w budynku garaż z pom . gosp . to zwykły piec nie stanowi żadnego problemu.
każdy ma inną kalkulację.

SUSPENSER
01-08-2012, 12:05
Dlatego,że w domu będzie jedynie wanna bez prysznica oraz dlatego,że nawet pompa ciepła wyszła mnie taniej niż instalacja ekosyfu.
Komin jest do kominka z uwagi na to,że bez komina nie dostałbym odbioru kominiarskiego( z komina w kotłowni zrezygnowałem)
Na resztę nie odpowiadam,żeby nie zaśmiecać wątku,zresztą nie raz odpowiadałem na te pytania.Jeśli nie rozumiesz słowa pisanego to Twój problem...

Czyli gdy ktoś planuje wannę to nie może mieć ogrzewania elektrycznego ?
Jak to jedynie wanna skoro prysznic też planujesz - cytuję kolejny Twój wpis "chwilowy prysznic po przyjściu z opalania" ?
i jeśli taniej mu wyjdzie PC od ekogroszku to także nie może mieć ogrzewania elektrycznego :rotfl:

Czy wszyscy grzejący PC muszą budować komin czy też czegoś nie dopatrzyłeś ?

Nie ciśnieniuj się tak bo Ci żyłka pęknie - wyluzuj chłopie - przecież to nie konkurs o "złote gacie" tylko dyskusja i przekonywanie się [tyle, że mnie możesz przekonać rzeczowymi argumentami - o czym piszę w stopce] :cool:

Komin też kosztował mnie z 2 tys [murowany z cegieł, nad dachem klinkier].

wimech
01-08-2012, 18:52
Na kominie to cena jakaś taka magiczna ;)
Mój komin do kominka jako surowy kosztował 1,6tys.zł 7,2m firmy no name,z obróbkami blacharskimi,montażem,obrzutką tynkiem mozaikowym wyszedł 3 tys.zł,gdybym obrabiał klinkierem koszt byłby z 5 tys.zl.
Nie mam osobnej instalacji elektrycznej do pieca,sterowniki pogodowy i pokojowy wliczone są w piec w wyposażeniu standartowym.
Nie muszę mieć osobnego pomieszczenia na suszarnie,pralnie,chwilowy prysznic po przyjściu z opalania a Ty musisz czyli jest to dodatkowy koszt bo chyba nie wyobrażasz sobie suszyć białych ciuchów przy kotle na ekogroszek ;)
Piecyk elektrczny ma wymiary wys.60*gł.20*szer.40 w cm i można go powiesić wszędzie,nawet w suszarni czy łazience lub w WC ;)
Nie jestem z innej planety. Jesteśmy prawie sąsiadami, ja mieszkam na Brzezince-druga strona Gliwic. Ja paląc eko groszkiem palę- przynajmniej teoretycznie węglem najwyższej jakości. Ty zużywając prąd przyczyniasz się do dalszego rozwoju elektrowni, które w Polsce są tylko węglowe. A spalają tam paliwa najgorszych gatunków. Normy mówią że eko groszek ma 7% popiołów a paliwa dla elektrowni minimum 30. po za tym linie przesyłowe, transformatorownie itp. No ale Ty nie kopcisz bezpośrednio u siebie, a co za miedzą to już innych problem. A w ogóle to odeszliśmy od tematu, bo nasza dyskusja ma w tym momencie niewiele wspólnego z pompami ciepła:)

wimech
01-08-2012, 21:39
Witam sąsiada :)
W Brzezince rozglądałem się za działką a dawno,dawno temu chodziłem tam na dyskoteki do Kobry bodajże ;)
Było kiedyś coś takiego. Ale, że tak powiem przede mną. Ja w Brzezince od 5 lat.

fotohobby
01-08-2012, 22:22
Normy mówią że eko groszek ma 7% popiołów a paliwa dla elektrowni minimum 30. po za tym linie przesyłowe, transformatorownie itp. No ale Ty nie kopcisz bezpośrednio u siebie, a co za miedzą to już innych problem. A w ogóle to odeszliśmy od tematu, bo nasza dyskusja ma w tym momencie niewiele wspólnego z pompami ciepła:)

A ja jestem z Rybnika i zapraszam w lutym - porównasz sobie, jak wyglądają dwa kominy Elektrowni Rybnik, a jak ~1000 kominów dzielnicy domków jednorodzinnych Rybnik-Północ.

Masz absolutną rację z tym popiołem.
Tylko zapominasz, że z tych 30% popiołu, to co mogłoby ulecieć przez komin, pozostaje na elektrofiltrach, mających 99,9 % sprawność.
Z całego pozostajacego popiołu produkuje się pustaki, kostki betonowe, wypełnia się niektóre wyrobiska kopalniane.
A co sie dzieje z Twoim popiołem ? Mam nadzieję, że nie "w las"...
O sprawnosć filtrów w Twoim kominie nie zapytam....,
O siarce nie wspomnę, zeby Cię nie zawstydzić

Wiesz, co to tzw "niska emisja" ??

No to może za wiki:
Niska emisja – emisja komunikacyjna i emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. W wielu regionach i zamknietych wsiach w dolinach jest przyczyna wysokiej śmiertelnosci i plagi nowotworowej.

wimech
03-08-2012, 19:37
A ja jestem z Rybnika i zapraszam w lutym - porównasz sobie, jak wyglądają dwa kominy Elektrowni Rybnik, a jak ~1000 kominów dzielnicy domków jednorodzinnych Rybnik-Północ.

Masz absolutną rację z tym popiołem.
Tylko zapominasz, że z tych 30% popiołu, to co mogłoby ulecieć przez komin, pozostaje na elektrofiltrach, mających 99,9 % sprawność.
Z całego pozostajacego popiołu produkuje się pustaki, kostki betonowe, wypełnia się niektóre wyrobiska kopalniane.
A co sie dzieje z Twoim popiołem ? Mam nadzieję, że nie "w las"...
O sprawnosć filtrów w Twoim kominie nie zapytam....,
O siarce nie wspomnę, zeby Cię nie zawstydzić

Wiesz, co to tzw "niska emisja" ??

No to może za wiki:
Niska emisja – emisja komunikacyjna i emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. W wielu regionach i zamknietych wsiach w dolinach jest przyczyna wysokiej śmiertelnosci i plagi nowotworowej.
Tak jak pisałem wcześniej, nie ten temat na tym wątku, tu jest o konkretnym produkcie. Ale możemy założyć wątek "co bardziej szkodzi":)

cruz
05-08-2012, 18:25
Masz absolutną rację z tym popiołem.
Tylko zapominasz, że z tych 30% popiołu, to co mogłoby ulecieć przez komin, pozostaje na elektrofiltrach, mających 99,9 % sprawność.
Z całego pozostajacego popiołu produkuje się pustaki, kostki betonowe, wypełnia się niektóre wyrobiska kopalniane.


Masz jakieś dane dotyczące sprawności elektrofiltrów, bo ja mam inne dane. Podaj mi też w jakiej to kopalni górnicy zasypują wyrobiska popiołem.

dluk
11-08-2012, 19:18
Masz jakieś dane dotyczące sprawności elektrofiltrów, bo ja mam inne dane. Podaj mi też w jakiej to kopalni górnicy zasypują wyrobiska popiołem.
Wyrobisko w Turowie zasypywane jest popiołem.

wimech
12-08-2012, 19:19
Turów jest o ile dobrze jarzę, kopalnią odkrywkową i na miejscu jest elektrownia, więc chyba nie wożą popiołów z Rybnika.

fotohobby
16-08-2012, 20:42
Masz jakieś dane dotyczące sprawności elektrofiltrów, bo ja mam inne dane. Podaj mi też w jakiej to kopalni górnicy zasypują wyrobiska popiołem.

Elektrownia Halemba: http://www.pke.pl/elektrownie/opis/opis-2
Elektrownia Rybnik: bip.um.rybnik.eu/docs/1207/DOC/MEOSXGOI.DOC
Elektrownia Jaworzno III: http://uranos.cto.us.edu.pl/~eco/pro/elektr.html
wystarczy ?

Co do zasypywania kopalni, to po pierwsze, nigdzie nie napisałem, o jakie kopalnie chodzi.
Kopalnie mogą być też odkrywkowe, prawda ?
Po drugie, w linku z postu poniżej jasno wynika, że odpady (akurat z Rybnika) trafiają do wyrobisk kopalnianych. To, co pozostaje po wyczerpaniu złoża kopalni odkrywkowej, to też wyrobisko, prawda ?

Być może też to górnicy z JSW zasypują swe wyrobiska przy użyciu popiołów z elektrowni...
"W roku 1974 kopalnia "Moszczenica" rozpoczęła regularną współpracę z Elektrownią "Rybnik", a rok później - zbudowano instalację wykorzystującą wodne zawiesiny pyłowe jako materiał podsadzkowy. Śladem tym poszły wszystkie kopalnie metanowe w Rybnickim Okręgu Węglowym, a w ciągu 25 lat zapotrzebowanie całego górnictwa na pyły dymnicowe wzrosło do tego stopnia, że odpad ten stał się materiałem niemal reglamentowanym! Obecnie do podziemnych wyrobisk śląskich kopalń trafia wszystko co "wyprodukuje" energetyka i ciepłownie naszego regionu, czyli ponad 4 mln ton popiołów rocznie."
http://www.giph.com.pl/bg/2000_11-12/kariera.html
zaskoczony ?

fotohobby
16-08-2012, 20:43
Turów jest o ile dobrze jarzę, kopalnią odkrywkową i na miejscu jest elektrownia, więc chyba nie wożą popiołów z Rybnika.

Może nie do Turowa, ale gdzieś jednak jadą:
Po stronie plusów technologii półsuchej można zapisać dwie rzeczy: niskie koszty inwestycyjne i prostotę budowy. Po stronie minusów: produkt odsiarczania nie może zostać przeznaczony do sprzedaży, bo zawiera związki wapnia (znajduje zastosowanie jedynie w drogownictwie i górnictwie – w przypadku „Rybnika” 100 proc. odpadów wędruje do wyrobisk kopalnianych). W metodach suchej i półsuchej niska jest niestety głębokość odsiarczania. Dlatego też w rybnickiej elektrowni powstanie instalacja „mokra”, pozwalająca na osiągnięcie dużo mniejszego stężenia dwutlenku siarki.
http://www.fzpep.com.pl/pracodawca/07_06/rybnik.htm

andriuss
17-08-2012, 00:27
No ale Ty nie kopcisz bezpośrednio u siebie, a co za miedzą to już innych problem. A w ogóle to odeszliśmy od tematu, bo nasza dyskusja ma w tym momencie niewiele wspólnego z pompami ciepła:)

Każda dyskusja kończy się prędzej czy później świętą wojną ;) . Ale co do zasady, to w pełni się zgadzam z pierwszym zdaniem. Na Śląsku możecie sobie wszyscy kopcić butelkami, na tyle rzadko bywam, że Wasza sprawa. Dobrze wiem jak wyglądają zimą małe miasta, gdzie wszechobecny dym gryzie w oczy i gardło, że nie można wyjść na spacer. Natomiast gdybym mógł, zakazałbym stałopalnych w promieniu 10 km od swojego domu (przyszłego). Że niby spaliny do mnie też przywędrują? Zanim mnie zrobią krzywdę, innych zabiją.

ZUG
21-11-2012, 22:01
a tak na prawdę to zabijają nas ludzie którzy całym tym systemem kręcą którzy robią na tym potężną kasę mając nas głęboko w d..pie co z nami będzie.
ale na nich też przyjdzie czas bo oddychają tym samym powietrzem co my wszyscy.

sory ale taka mnie refleksja chwyciła czytając wasze przepychanki intelektualne.

miloszenko
04-01-2013, 07:15
Wracajac d tematu watku. Prosze o odswiezenie informacji uzytkownikow, ktorzy uzywaja tej pompy takze na CO. Interesuje mnie jak spieta jest hydraulika zeby na przemian grzac na CWU/CO.

Zastanawiam sie tez jak duzy powinien byc GWC rurorowy pod fundamentem (miedyz lawami) zeby wydolil te 500 m3/h i dal znosna temperature na pompe. Czy trzeba wtedy na potrzeby wentylacji oddzielne GWC ? (zakladajac ze nie bedzie reku, przy reku GWC zbedny).

Pozdrawiam

miloszenko
04-01-2013, 07:37
Przy okazji doszukalem sie takiej oto realizacji:

http://ladnydom.pl/budowa/51,106579,5679721.html?i=2

Pozdrawiam

vega1
04-01-2013, 09:28
500m3 to sporo. I spory opór. GWC musiałoby być spore. Pewnie 2 nitki lub nawet 3 po 40 metrów rury 200mm?
Lub wodne z chłodnicą przed wlotem powietrza do pompy.

miloszenko
04-01-2013, 11:06
500m3 to sporo. I spory opór. GWC musiałoby być spore. Pewnie 2 nitki lub nawet 3 po 40 metrów rury 200mm?
Lub wodne z chłodnicą przed wlotem powietrza do pompy.

CIekawe jak sie zachowuje wtedy pompa jesli opory sa wieksze ? Spada moc? Wentyl sie bardziej meczy ?

Mozna dopomoc dodatkowym wentylem, a samo GWC tez wspomoc jakims innym zrodlem/wlotem np spod polaci dachu albo wyrzutni reku...

Pozdrawiam

SUSPENSER
04-01-2013, 15:25
500m3 to sporo. I spory opór. GWC musiałoby być spore. Pewnie 2 nitki lub nawet 3 po 40 metrów rury 200mm?
Lub wodne z chłodnicą przed wlotem powietrza do pompy.

U mnie na 320 M3/godz wystarcza GWC rurowy 6x25 mb fi 125 ułożonych równolegle w odstępach 15-20 cm.

SUSPENSER
04-01-2013, 15:45
Wracajac d tematu watku. Prosze o odswiezenie informacji uzytkownikow, ktorzy uzywaja tej pompy takze na CO. Interesuje mnie jak spieta jest hydraulika zeby na przemian grzac na CWU/CO.

Zastanawiam sie tez jak duzy powinien byc GWC rurorowy pod fundamentem (miedyz lawami) zeby wydolil te 500 m3/h i dal znosna temperature na pompe. Czy trzeba wtedy na potrzeby wentylacji oddzielne GWC ? (zakladajac ze nie bedzie reku, przy reku GWC zbedny).

Też nad tym myślałem i wymyśliłem, że mogę grzać PPC wodę w zasobniku CWU a sterownik kotła na ekogroszek [Bruli] będzie włączał pompę CWU oraz CO [podłączę obie do wyjścia na pompę CWU] w określonych godzinach [tj. będzie je wyłączał np. między 16 a 22 bo wtedy będzie potrzebna woda o temp. 50 st C na kąpiel] gdy będzie trzeba grzać w domu [o tym zadecyduje programator pokojowy].

Na potrzeby wentylacji nie musisz dawać osobnego GWC jeśli je odpowiednio zwymiarujesz do tych 500 m3/godz. + wentylacja.

Przy reku GWC wcale nie jest zbędny bo dzięki niemu chłodzi się dom latem [sama PPC może dać za mało chłodu grzejąc tylko CWU].

SUSPENSER
04-01-2013, 16:09
Mój pomysł na podłączenie PPC:

1) latem, żeby chłodzić dom:
- wlot powietrza z GWC poprzez centralę wentylacyjną z załączonym bypassem - dmuchawa centrali będzie wspomagać dmuchawę PPC jeśli będzie to potrzebne gdy opory GWC okażą się zbyt duże,
- wylot powietrza wprost do instalacji went. mech. [rurę z centrali went. przetnę i wylot z centrali dam na wlot PPC a drugi koniec podłączę do wyjścia PPC] - wentylator wyciągowy centrali went. włączę jeśli będzie taka potrzeba, żeby wspomagać wentylator wylotowy PPC

2) grzanie bez chłodzenia domu:
- wlot bezpośrednio z GWC [centrala wentylacyjna pobiera powietrze z zewnątrz i działa niezależnie],
- wylot na zewnątrz

Podłączenie hydrauliczne jak wyżej tj.: PPC grzeje latem wodę tylko w zasobniku CWU a gdy będę chciał także grzać CO wtedy sterownik kotła na ekogroszek [Bruli] będzie włączał pompę CWU oraz CO [podłączę obie do wyjścia na pompę CWU] w określonych godzinach [tj. będzie je wyłączał np. między 16 a 22 bo wtedy będzie potrzebna woda o temp. 50 st C na kąpiel] gdy będzie trzeba grzać w domu [o tym zadecyduje programator pokojowy].

Ciekaw jestem Waszych opinii czy dobrze to wymyśliłem.

rudy_36
05-01-2013, 08:11
Wracajac d tematu watku. Prosze o odswiezenie informacji uzytkownikow, ktorzy uzywaja tej pompy takze na CO. Interesuje mnie jak spieta jest hydraulika zeby na przemian grzac na CWU/CO.

Zastanawiam sie tez jak duzy powinien byc GWC rurorowy pod fundamentem (miedyz lawami) zeby wydolil te 500 m3/h i dal znosna temperature na pompe. Czy trzeba wtedy na potrzeby wentylacji oddzielne GWC ? (zakladajac ze nie bedzie reku, przy reku GWC zbedny).

Pozdrawiam
Dałbym sobie spokój z ogrzewaniem powietrza GWC. Przy temperaturach < 10 C i przepływie 500 m3/h pompa ta będzie dawać słabą moc - temperatura wyjściowa powietrza będzie zdecydowanie poniżej 0 C i będzie cykliczne rozmarzanie z małym COPem. Moje doświadczenie pokazuje że powinno być powyżej 13 C aby to jakoś chodziło. Ja ciągnę powietrze spod dachu - pompa chodzi kilka godzin za dnia i jest OK jak na zewnątrz jest powyżej 5 C (najlepiej jak słońce świeci) moc pompy jest zadawalająca i 5 - 6 godzin starcza mi na ogrzanie domu. Ale tak jest raczej do kawałka listopada i od marca. Połączenie bardzo proste - normalnie grzeję bojler tak jak mówi instrukcja woda CWU się kręci przez PC, natomiast wężownica w bojlerze jest do ogrzewania CO (musiałem dołożyć wymiennik w szereg przed wężownicą bo jej moc była za niska by efektywnie odebrać ciepło). Co ciekawe - do obiegu zastosowałem pompkę cyrkulacyjną jak do CWU. Gdy zimą grzeję normalnie piecem to woda mi idzie w drugą stronę i pompce cyrkulacyjnej to nie przeszkadza (mam ewentualnie zawory, że mogę ją obejść ale nie korzystam - za dużo gmerania w okresach przejściowych)

SUSPENSER
05-01-2013, 16:12
Dałbym sobie spokój z ogrzewaniem powietrza GWC. Przy temperaturach < 10 C i przepływie 500 m3/h pompa ta będzie dawać słabą moc - temperatura wyjściowa powietrza będzie zdecydowanie poniżej 0 C i będzie cykliczne rozmarzanie z małym COPem.

O jakie rozmarzanie chodzi - przecież w niej nie ma jednostki zewnętrznej - czy sam wymiennik zamarza czy jakaś inna część ?

Myślałem, że powietrze jest osuszane i nie ma co zamarzać :o

Zigobar
05-01-2013, 16:37
O jakie rozmarzanie chodzi - przecież w niej nie ma jednostki zewnętrznej - czy sam wymiennik zamarza czy jakaś inna część ?

Myślałem, że powietrze jest osuszane i nie ma co zamarzać :o

Chodzi o odszranianie parownika.

SUSPENSER
05-01-2013, 22:26
Chodzi o odszranianie parownika.

Hmm czyli biorąc pod uwagę to co napisał rudy_36 grzanie taką PPC ma sens do około 13 st C na zewnątrz - chyba, że zastosuje się PKS [powietrzny kolektor słoneczny].

Specjalne wykonywanie PKS-a jest nieopłacalne, więc wlot powietrza do PPC na stałe podłączę do kanału wentylacyjnego komina i powietrze będzie pobierane ok. 9 m nad ziemią a wylot podłączę albo do instalacji wentylacji mechanicznej [gdy będę chciał chłodzić dom] albo do zetki w kotłowni [jest obok miejsca w którym chcę ustawić PPC] która jest ok. 1 m nad ziemią.

andriuss
16-01-2013, 11:30
Serdeczna prośba w szczególności do instalatorów o podpowiedź lub weryfikację założeń. Załóżmy, że:

1. mam spory żwirowy GWC, który daje stabilne 8* + 2 g wilgoci bezpośrednio do domu.
2. ZAMIAST rekuperatora, mam porządną klimę inwerter, np. Panasonic, moc max, powiedzmy 4 kW.
3. pompa ciepła typu klima potrzebuje ca. 300 m3 powietrza na kilowat (25% mocy), czy jeśli dostanie ciepłe i wilgotne powietrze >20*, to będzie się sama potrafiła ograniczyć do powiedzmy 150-200 m3 (wolumen powietrza wywiewanego), żeby ten kilowat uzyskać? Jeśli nie, czy można jej w tym pomóc?
4. przy takim dolnym źródle i niziutkim GZ, rzędu 32* COP spokojnie powinien wynosić ponad 4.
5. w taniej taryfie dorzucam te brakujące powiedzmy 800m3/h z GWC, które zmieszane z wywiewanym daje ca. 10* i COP, powiedzmy, 3,25, żeby uzyskać ten max w postaci 4 kW.

Dlaczego żwirowiec? Bo osusza / nawilża i daje podobną entalpię na wejściu co rekuperator. Być może będzie tak, że zastępując w pewnym stopniu pospółkę pod płytą otoczakami różnica w cenie będzie na tyle niewielka, że będzie mi wisiało czy tych otoczaków będzie 20 czy 100 ton na 100m2. No i w przeciwieństwie do reku mam cały strumień wywiewany do zagospodarowania. Dobre, markowe klimatyzatory kosztują mało, na tyle mało, że warto nawet stracić gwarancję i przerobić odbiór z powietrza na wodę (mówię oczywiście o kompetentnym inżynierze z dokumentacją). Przy powyższych liczbach biedak chodzący non-stop da 54 kWh (wystarczy), zakładając tanią / drogą 0,35 / 0,7 PLN, po ca. 13 groszy / kwh. Dla mnie przy tych nakładach bomba.

Pytanie więc zasadnicze: gdzie jest dziura w powyższym rozumowaniu?

anatolij
07-03-2013, 19:21
Witam,
mam starą instalację CO. woda użytkowa jest ogrzewana cały rok przez termę. Zmieniam stary piec na sds warmet kostrzewy 14 kw. Chcę podłączyć pompę ciepła z bojlerem do grzania wody użytkowej w sezonie nie grzewczym. w zimie tą wodę będzie podgrzewał piec.
Pompa ciepła:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3056285678
Bojler:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3064785162
rodzina 6-cio osobowa.
Czy ta pompa pasuje do tego bojlera?
Czy to rozwiązanie zda egzamin? Chodzi mi o ciągły dostęp ciepłej wody w sezonie nie grzewczym.
Proszę o pomoc.
pozdrawiam Adam.

ZbyszekT
31-12-2013, 10:47
Używa ktoś PCi tego producenta? Na ich stronie widzę taką ofertę;
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/
Ale nie podają wydajności w niskich temperaturach i piszą, że to do "wspomagania" CO.

pdw88
16-04-2014, 19:12
Pozwolę sobie na odgrzanie kotleta:
Mam zamiar zakupić taką pompę
http://allegro.pl/pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-powietrzna-24h-i4157896642.html
Mam zakupiony zbiornik 200l z jedną wężownicą, czy będzie odpowiedni do wskzanej pompy?

mar1973
16-04-2014, 20:29
Pozwolę sobie na odgrzanie kotleta:
Mam zamiar zakupić taką pompę
http://allegro.pl/pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-powietrzna-24h-i4157896642.html
Mam zakupiony zbiornik 200l z jedną wężownicą, czy będzie odpowiedni do wskzanej pompy?

witam

lepszym rozwiązaniem będzie nowa pompa w ofercie HEWALEX-u - PCWU 2,5kW

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/pompa-ciepla-pcwu-25kw.html?utm_source=newsletter&utm_medium=mail&utm_term=nowa_pompa&utm_campaign=nowa_pompa_16.04

pompa, o której piszesz została wycofana ze sprzedaży - nowa pompa ma lepszą sprawność oraz sterowanie

pozdrawiam

vega1
16-04-2014, 20:33
cena za tą pompę to już kpina. W tej cenie kupisz już pompę z zasobnikiem. A tu płacisz słono - zbyt słono.
Ceny pomp ciepła produkowanych w Polsce coraz bardziej mnie zadziwiają...

SUSPENSER
16-04-2014, 23:42
witam

lepszym rozwiązaniem będzie nowa pompa w ofercie HEWALEX-u - PCWU 2,5kW

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/pompa-ciepla-pcwu-25kw.html?utm_source=newsletter&utm_medium=mail&utm_term=nowa_pompa&utm_campaign=nowa_pompa_16.04 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fo ferta%2Fpompy-ciepla%2Fpompa-ciepla-pcwu-25kw.html%3Futm_source%3Dnewsletter%26utm_medium%3 Dmail%26utm_term%3Dnowa_pompa%26utm_campaign%3Dnow a_pompa_16.04)

pompa, o której piszesz została wycofana ze sprzedaży - nowa pompa ma lepszą sprawność oraz sterowanie

pozdrawiam


Widzę, że COP podają taki sam jak w poprzedniej, więc nie wiem czym objawia się ta większa sprawność, ciekawe czy też nie wliczyli do niego pompki obiegowej jak w starszej wersji.

Jeśli ktoś już ją kupi to niech dokupi ciepłomierz i poda wyniki - ciekawe czy po tym też ją wycofają ze sprzedaży ;)

vega1
17-04-2014, 00:31
ale obudowa nowa :D

mar1973
17-04-2014, 08:14
Widzę, że COP podają taki sam jak w poprzedniej, więc nie wiem czym objawia się ta większa sprawność, ciekawe czy też nie wliczyli do niego pompki obiegowej jak w starszej wersji.

Jeśli ktoś już ją kupi to niech dokupi ciepłomierz i poda wyniki - ciekawe czy po tym też ją wycofają ze sprzedaży ;)

witam

"copy" podawane są wg obowiązującej nowej normy (EN 16147) dla PC

co do sprawdzenia "wyników" Hewalex sprzedaje (ma w ofercie) ciepłomierz "kompatybilny" z tą pompą ciepła - odczyty jasno pokażą czy "wyniki" są realne - jakby co to reklamować można, wg mnie podkładaliby się...

pozdrawiam

yaiba83
18-04-2014, 11:05
cena za tą pompę to już kpina. W tej cenie kupisz już pompę z zasobnikiem. A tu płacisz słono - zbyt słono.
Ceny pomp ciepła produkowanych w Polsce coraz bardziej mnie zadziwiają...

Patrzysz na cenę katalogową czy tą za którą można ją kupić u dystrybutorów?

yaiba83
18-04-2014, 11:07
Tak swoją drogą czy ktoś z was się orientuje czy ta pompa może działać tylko na wodzie bieżącej, czy może też pracować w układzie zamkniętym.
Z jednej strony producent zaleca podpięcie pod wodę bieżącą ze względu na lepszą wymianę ciepła i lepszy COP a z drugiej jak se poczytałem to czyszczenie wymiennika co roku ze względu na osadzający się kamień nie brzmi zachęcająco.

mar1973
18-04-2014, 14:47
Tak swoją drogą czy ktoś z was się orientuje czy ta pompa może działać tylko na wodzie bieżącej, czy może też pracować w układzie zamkniętym.
Z jednej strony producent zaleca podpięcie pod wodę bieżącą ze względu na lepszą wymianę ciepła i lepszy COP a z drugiej jak se poczytałem to czyszczenie wymiennika co roku ze względu na osadzający się kamień nie brzmi zachęcająco.

witam

oczywiście może "pracować w układzie zamkniętym"
czyszczenie wymiennika zależy od jakości wody - żaden z moich klientów jeszcze nie odkamieniał wymiennika
nie polecam podobnych urządzeń osobom, które czerpią "twardą" wodę ze studni

pozdrawiam

SUSPENSER
18-04-2014, 15:12
ale obudowa nowa :D

Może ta jest szczelna bo poprzednią musiałem pooklejać taśmą aluminiową bo dmuchało szparami jak diabli :)

SUSPENSER
18-04-2014, 15:13
witam

oczywiście może "pracować w układzie zamkniętym"
czyszczenie wymiennika zależy od jakości wody - żaden z moich klientów jeszcze nie odkamieniał wymiennika
nie polecam podobnych urządzeń osobom, które czerpią "twardą" wodę ze studni

pozdrawiam

U mnie w sieci woda ma ponad 20 stopni niemieckich, podobnie pewnie też jest w wielu domach.

Na szczęście mam zmiękczacz i się tym nie muszę przejmować.

SUSPENSER
18-04-2014, 15:15
witam

"copy" podawane są wg obowiązującej nowej normy (EN 16147) dla PC

co do sprawdzenia "wyników" Hewalex sprzedaje (ma w ofercie) ciepłomierz "kompatybilny" z tą pompą ciepła - odczyty jasno pokażą czy "wyniki" są realne - jakby co to reklamować można, wg mnie podkładaliby się...

pozdrawiam


Czyli pompka obiegowa się wlicza czy nie ?


Czy możesz podać link do tego ciepłomierza ?

mar1973
18-04-2014, 15:52
Czyli pompka obiegowa się wlicza czy nie ?


Czy możesz podać link do tego ciepłomierza ?

witam

wydaje mi się. że zgodnie z normą pompa obiegowa się nie jest wliczana

zestaw z ciepłomierzem widziałem na targach Instalacje w Poznaniu w zeszłym tygodniu
to będzie opcja przy pompach do c.w.u.
w innych nowych pompach - gruntowych i powietrznych do c.o. ciepłomierz oraz system Ekontrol będzie w standardzie
na stronie jeszcze tego nie mają
jak tylko dostanę informację - wyślę

pozdrawiam

SUSPENSER
19-04-2014, 21:30
Dzięki za info - ciekaw jestem wskazań tych ciepłomierzy w warunkach rzeczywistych.

Od wczoraj nocą grzeję CO Hewalexem i jest ok - temp. w domu nie spadła [21,2] a PPC przed dobę pobrała 15,6 kWh głównie w taniej taryfie, więc koszt porównywalny z ekogroszkiem.

PPC wpięta w obieg cyrkulacji ładuje zasobnik, wężownica odbiera dzięki pracy pompki CWU a w instalację pcha pompka CO od kotła - kocioł był wczoraj w obiegu jako bufor, dzisiaj go odciąłem z obiegu zaworem.

Na wykresach pod linkiem widać jakie mam temperatury w instalacji - wczoraj maksymalnie 40*C szło na instalację a w zasobniku było niecałe 50 [PPC zadałem 60 czyli maksimum].

Ciekawe czy dzisiaj osiągnie więcej.

Onken
01-05-2014, 15:44
Podepnę sie pod temat :)

Czy mozna uzyc tego Hevalexa do sprawnego chłodzenia domu :) ?

Myslalem tezo grzaniu wody CU ale mam wode ze studni a tu widze ze problem z kamieniem ?

vega1
01-05-2014, 21:28
do chłodzenia - tak. Ale jednego pokoju.

Onken
02-05-2014, 16:52
Hmmm, czremu tylko jednego pokoju ?

Instalacje wentylacyjną mam po całym mieszkaniu rozprowadzoną , jakby dmuchało mi około 10 stopni to by było super

yaiba83
02-05-2014, 21:51
Hmmm, czremu tylko jednego pokoju ?

Instalacje wentylacyjną mam po całym mieszkaniu rozprowadzoną , jakby dmuchało mi około 10 stopni to by było super

Wydajność takiej pompy to w zależności od modelu wynosi do ok 3,8kW. Taka moc chłodnicza to trochę mało jak na dom. Pojedyncza jednostka ma tyle na jeden średni salon, a co tu mówić o reszcie. Minimalnie możesz sobie podnieść komfort w całym domu, ale to minimalnie. Jedno-dwa pomieszczenia schłodzisz dobrze.
Po prostu brakuje wydajności. 10*C to nie jedyny parametr...

Onken
03-05-2014, 12:09
ok, rozumiem

A pompa ciepła innej firmy, meeting, ma wydajnosc w chłodzeniu 5 kW

To chyba lepszy parametr, do tego mam wymiennik w kanale jeden 3,65 kW ( na górę ) , na dół około 1,8 kW, wodą ze studni jakos to dawało rade :) ( 9-12 stopni woda w studni., ale przepływnosc tylko około 100-200 litrów na godzinę ) bo bym wypompował studni i szło do kanalizacji :/

Ten Meeting robi chyba cos około 7-9 stopni , i przepływnosc około 2000 l na godzine

Wiec powinno być wtedy lepiej niz było przez studnie :) ?

vega1
03-05-2014, 13:48
nie uzyskasz zadowalających parametrów tymi pompami. Zrozum to.
Dałeś się nabrać na slogan producentów, jakoby niby te pompy nadawały się na klimatyzatory :D

O wywalaniu 200l wody w kanał, w czasach gdy wszyscy zaczynają wodę oszczędzać - nawet się nie wypowiem.

Onken
03-05-2014, 14:51
Dlatego własnie chce zaprzestać wywalania wody w kanał :) od początku mi sie to nie podobało ale chłodzenie było

Uwazacie ze kupując taką pompę efekt bedzie gorszy niz tym przelewaniem sie wody ze studni ?

Wydaje mi sie ze powinno to działać podobnie, skoro ma przepływ 2000 litrów na godzinę

Przeciez skoro nagrzewa wodę ( 300 litrów w 2-3 godziny ) to i jako chłodzenie tez powinno dzialac prawidłowo, tzn na tej samej zasadzie co woda ze studni

Oczywiscie nie mam tu na mysli Hevalexa ktory chłodzi tylko powietrzem i to w małym stopniu

Mam na mysli pompę meetinga, która ma wbudowaną opcję chłodzenia cieczy ( tak jak i wodę podgrzewa ) i to idzie do klimakonwektorów w domu, wiec nie rozumiem czemu by miało nie działac :) ?

vega1
03-05-2014, 15:47
w ogóle mi się nie chce nawet z Tobą pisać kolego. Jak można marnować 200l wody/h? Nie nauczyli Cię, że woda należy do zapasów które ulegają wyczerpaniu?
Kup sobie klimatyzator, albo zrób GWC rurowe. Osiągniesz więcej niż kombinując z wodą i tymi pompami.
Ode mnie tyle w temacie.

Onken
03-05-2014, 15:58
Przeciez tłumacze ze nie chcę więcej marnować wody i stąd tez ten temat, to teraz kolega czepia się tego faktu :)

GWC rurowego nie zrobie bo nie mam gdzie rozkopywac okolicy domu :/ a klimatyzatory w domu to ostatecznosc bo to prucie połowy domu, żona by mnie wyrzuciła z domu :) i najwygodniej byłoby zastosować istniejący układ wentylacji-klimatyzacji

Czy jeszcze znajdzie się ktos kto wypowie się w tym temacie mojego nowego pomysłu :) ?

mkm silesia
03-05-2014, 21:37
Do chłodzenia zrób zwykłą klime jesienią i wiosną " tanie grzanie "

SUSPENSER
08-05-2014, 22:11
Hmmm, czremu tylko jednego pokoju ?

Instalacje wentylacyjną mam po całym mieszkaniu rozprowadzoną , jakby dmuchało mi około 10 stopni to by było super

Przeczytaj moje wcześniejsze posty w tym temacie bo nie chcę się powtarzać ok ?

SUSPENSER
08-05-2014, 22:17
Wydajność takiej pompy to w zależności od modelu wynosi do ok 3,8kW. Taka moc chłodnicza to trochę mało jak na dom. Pojedyncza jednostka ma tyle na jeden średni salon, a co tu mówić o reszcie. Minimalnie możesz sobie podnieść komfort w całym domu, ale to minimalnie. Jedno-dwa pomieszczenia schłodzisz dobrze.
Po prostu brakuje wydajności. 10*C to nie jedyny parametr...

Wydajność grzewcza do 4,0 kW chwilami dochodzi, ale chłodnicza to 3,8 - ok. 1,3 [tyle prądu to pobiera i zgadnij na co jest ten prąd przetwarzany] czyli z 2,5 kW i to tylko wtedy gdy grzana jest CWU a to zbyt krótko.

Do tego sporo ciepła z tej CWU zostaje w domu.

Zgadza się - jedno, dwa pomieszczenia da się schłodzić, ale przy dużym przepływie powietrza [ok. 800 m3/godz] komfort tego chłodzenia byłby delikatnie mówiąc średni.

SUSPENSER
08-05-2014, 22:20
Do chłodzenia zrób zwykłą klime jesienią i wiosną " tanie grzanie "

Zgadza się - i niech każdy zastanawiający się nad chłodzeniem PPC weźmie to sobie do serca i w tej cenie kupi chociaż jeden klimatyzator bo lepiej na tym wyjdzie.

SUSPENSER
08-05-2014, 22:27
Przeciez tłumacze ze nie chcę więcej marnować wody i stąd tez ten temat, to teraz kolega czepia się tego faktu :)

GWC rurowego nie zrobie bo nie mam gdzie rozkopywac okolicy domu :/ a klimatyzatory w domu to ostatecznosc bo to prucie połowy domu, żona by mnie wyrzuciła z domu :) i najwygodniej byłoby zastosować istniejący układ wentylacji-klimatyzacji

Czy jeszcze znajdzie się ktos kto wypowie się w tym temacie mojego nowego pomysłu :) ?

Skoro masz wentylację mechaniczną z rekuperatorem to może wystarczy zamontować jeden wydajny klimatyzator np. w sypialni na poddaszu a chłód rozejdzie się na korytarz i wróci z powietrzem nawiewanym odzyskany w rekuperatorze.

Tak planuję zrobić u siebie - czy zadziała jeszcze nie wiem, ale instalację mogę położyć na strychu i zostanie jedynie montaż jednostki zewn, na elewacji oraz wewn. w pokoju.

Onken
10-05-2014, 13:44
Hmmm

Czyli taki meeting który ma funkcję chłodzenia wody w obiegu nie da rady ??

Przeciez w teorii ma on przepływ 2000 m szesciennych na godzine, i jak rozumiem ta woda powinna miec wtedy około 8-10 stopni ?

Jesli to piscic do klimakonwektorów na gore ktory tam ma około 4 kW i na doł ktory ma ok. 3 kW to w teorii powinno chłodzic czy tez nie :) ?

Jak przypominam to posiadałem instalację na klimakonwektorze i przepływie chłodnej wody ale po 1 - rekuperoator daje tylko ok 300-350 m szesc. wymiany powietrza co do chlodzenia jest mało ale komfort przy przelywie wody studziennej jako tako jakis był i czy bedzie tak samo zachowany przy PPC z funkcją chłodzenia cieczą, czy ta woda co bedzie wracac bedzie jednak zbyt ciepła i nie dam rady jej ponownie schlodzic a co najwazniejsze sensownie tego uzywac ?

W sumie kliamtyzator nascienny inverter chyba tez bedzie miał jednak lepsza wydajnosc i bedzie jednak oszczedniejszy ?

Ewentualnie który spilt zakupić by był cichy, wydajny, oszczędny i w przyzwoitej cenie :) ?

SUSPENSER
15-05-2014, 13:53
Hmmm

Czyli taki meeting który ma funkcję chłodzenia wody w obiegu nie da rady ??

Przeciez w teorii ma on przepływ 2000 m szesciennych na godzine, i jak rozumiem ta woda powinna miec wtedy około 8-10 stopni ?

Jesli to piscic do klimakonwektorów na gore ktory tam ma około 4 kW i na doł ktory ma ok. 3 kW to w teorii powinno chłodzic czy tez nie :) ?

Jak przypominam to posiadałem instalację na klimakonwektorze i przepływie chłodnej wody ale po 1 - rekuperoator daje tylko ok 300-350 m szesc. wymiany powietrza co do chlodzenia jest mało ale komfort przy przelywie wody studziennej jako tako jakis był i czy bedzie tak samo zachowany przy PPC z funkcją chłodzenia cieczą, czy ta woda co bedzie wracac bedzie jednak zbyt ciepła i nie dam rady jej ponownie schlodzic a co najwazniejsze sensownie tego uzywac ?

W sumie kliamtyzator nascienny inverter chyba tez bedzie miał jednak lepsza wydajnosc i bedzie jednak oszczedniejszy ?

Ewentualnie który spilt zakupić by był cichy, wydajny, oszczędny i w przyzwoitej cenie :) ?


Podaj link do meetinga bo nie wiem o czym mowa.

Te 7 kW do klimakonwektorów trzeba skądś wziąć a PPC do CWU nie da tyle stale chyba, że będziesz podgrzewał CWU dla osiedla domków ;-)

Tak klimatyzator - inverter jest znacznie sensowniejszym rozwiązaniem.

Który zakupić poszukaj w odpowiednich wątkach i daj znać bo sam niedługo będę takiego szukał ;-)

Onken
16-05-2014, 09:28
meeting, to np taki: ( ma wbudowaną funkcję chłodzenia cieczy )

http://www.sklepcnc.pl/oferta/pompy-powietrze-woda/meeting-7kw-230v/

Ale wybrałem klimatyzator Gree ( 5,3 kW - model Viola Perfect )

Tyle ze zainstaluje go w otwartej klatce schodowej i ma dmuchac na góre ( otwarte pokoje ) i na dół

Dół wspomagany wentylacją kanałową mechaniczną

meeting moze by i zadziałał ale....zakup 4000, cały osprzet, mozntaz , kolejne 2 000 jak nie wiecej, ryzykowałbym 6 tys zł na cos co moze nie do konca działac :/

Dwd89
11-06-2014, 19:07
kolego napisz mi dokladnie czemu nowy model mialby byc lepszy niz starszy skoro:

1. Cena w katalogu 4 tys netto to wrecz absurd. poprzedni model mozna bylo brac za 3290 zl netto (po targowaniu 3300zl brutto)
2. Wydajnosc poprzedniej to max 3,8-4kw dla grzania a nowej to 2,5kw...
3. Pobor powietrza starszego modelu to ~500m3/h, nowy model 350m3/h, dostajemy ewidentnie slabszy model w cenie wyzszej a za niedlugo pewnie identycznej jak poprzedni, co mi osobiście nie odpowiada.

Czy tylko ja odnosze wrazenie ze hewalex wlasnie zarznal kure znoszącą złote jaja ?

gonzo93
29-08-2014, 07:38
Witam po długiej nieobecności.
Użytkuję PC Hewalex 3.8 od 3 lat.
Z obserwacji:
- żadnych awarii,
- grzeje wodę w dużym buforze z wewnętrznym zasobnikiem na CWU i nagrzewanie idzie dość wolno,
- tak jak ktoś wcześniej napisał dmucha szparami i zakleiłem je taśmą,
- szybkość nagrzewania zależy silnie od temperatury na zewnątrz - poniżej 10 st nie ma sensu jej używać,
- odparowało trochę płynu ze wskaźnika na obudowie - wg serwisu - nieistotne (i tak nie wiadomo co ten wskaźnik pokazuje),
- ostatnio zaczął głośniej działać wentylator (być może wytarły się łożyska),
- zauważyłem mocne zabrudzenie wentylatora (dostęp kiepski)
- wymiennik ciepła dolnego źródła (wygląda jak chłodnica) bez oznak jakiegokolwiek zabrudzenia,
- dużym plusem jest automatyczne wznawianie pracy po zaniku prądu (np moja WM tak nie ma).
Reasumując, mając na względzie stosunek ceny do funkcjonalności - jestem zadowolony.
Pozdrawiam

bob.budownicz
02-09-2014, 10:52
gonzo93, a poniżej 10 st. grzałką?

gonzo93
05-09-2014, 13:40
gonzo93, a poniżej 10 st. grzałką?
W pompie nie ma grzałki. Jak jest chłodniej i trzeba włączyć ogrzewanie w kalafiorach to włączam kociołek gazowy a pompa ma zimowy odpoczynek.

link2jack
23-03-2015, 07:58
Na forum mocno promowane są pompy Panasonic'a. Nie twierdze, że są złe ale widzę ze Hewalex jest także pompą inwerterową a wersja 10KW to koszt okolo 12tysięcyPLN. Wiec sporo taniej niż Panasonic. Do tego 5 lat gwarancji... Z racji tego że słabo sie znam na tych wszystkich specyfikacjach - może ktoś napisać pare słów czy technologicznie Hewalex można porównać do Panasonica?

imrahil
23-03-2015, 11:30
Na forum mocno promowane są pompy Panasonic'a. Nie twierdze, że są złe ale widzę ze Hewalex jest także pompą inwerterową a wersja 10KW to koszt okolo 12tysięcyPLN. Wiec sporo taniej niż Panasonic. Do tego 5 lat gwarancji... Z racji tego że słabo sie znam na tych wszystkich specyfikacjach - może ktoś napisać pare słów czy technologicznie Hewalex można porównać do Panasonica?

jedna Hewalex już nie działa ;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236459-Co-zrobić-z-zepsutą-trwale-pompą

AdrianEH
23-03-2015, 13:22
5 lat to pewnie na sprężarkę...

sebapulawy
27-03-2015, 12:51
Kolega w przytoczonym wątku pisze o z zupełnie innym urządzeniu...
Powiem szczerze i mnie zainteresowała ta pompa..
Czy ktoś posiada taka pompę: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/pompa-ciepla-powietrzewoda-pcco-split-10-kw.html i może coś więcej napisać o niej? Również przyłączam się do prośby o porównanie tej PC z inną.
Osobiście posiadam solary Hawalexa które nie przerwanie działają już 8 lat bez jakiejkolwiek awarii, więc czemu nie zainteresować się ich PC.
Pozdrawiam

vega1
20-04-2015, 20:36
jak to czemu? Popatrz na cenę...

karoll76-76
02-09-2015, 20:49
Witam wszystkich,

Od dwóch miesięcy grzeję cwu pompą Hewalexa 2,5 kw Mam podłączony miernik energii, w ostatnie upały podgrzanie 250 litrów wody od 25-30 st do 45 st kosztowało mnie 12 zł tygodniowo. Zobaczymy jak to będzie wyglądało gdy temp. wrócą do normalnych Polskich:)