PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana starych grzejników żeliwnych



tulismanore
18-07-2010, 18:33
Witam.
Przypadło mi administrowanie małą wspólnotą.
Pewni mieszkańcy chcą wymienić stare żeliwne grzejniki na nowe stalowe.
Potrzebuje pomocy z doborem parametrów. Wiem, że jedno żebro ma ok 115W-125W. Wiem, też, że moc zależy od parametrów sieci.
I tutaj jest chyba największy problem, bo nie wiem na jakie parametry zostały dobrane aktualne grzejniki. (czyżby 90/70/20?)
Wtedy 9 żeberkowy grzejnik wymieniam na grzejnik ok 1100W 90/70, tylko że rozmiarami nie bardzo mi się to zgadza bo taki grzejnik ma zaledwie 60cmx60cm.
Wyprowadźcie mnie z błędu.

1950
18-07-2010, 19:05
ale po co?
skoro dobrze kombinujesz,
dla świętego spokoju przyjmij temperatury 70/55/20
wtedy grzejnik będzie większy i dostosowany do akturalnych temperatrur zasilania i powrotu

jacekaqua
18-07-2010, 21:09
Witam.
Przypadło mi administrowanie małą wspólnotą.
Pewni mieszkańcy chcą wymienić stare żeliwne grzejniki na nowe stalowe.
Potrzebuje pomocy z doborem parametrów. Wiem, że jedno żebro ma ok 115W-125W. Wiem, też, że moc zależy od parametrów sieci.
I tutaj jest chyba największy problem, bo nie wiem na jakie parametry zostały dobrane aktualne grzejniki. (czyżby 90/70/20?)
Wtedy 9 żeberkowy grzejnik wymieniam na grzejnik ok 1100W 90/70, tylko że rozmiarami nie bardzo mi się to zgadza bo taki grzejnik ma zaledwie 60cmx60cm.
Wyprowadźcie mnie z błędu.

są w sprzedarzy grzejniki o wymiarach 550wys które pasują idealnie pod rozstaw grzejników zeliwnych >>>>produkuje to kilka firm

tulismanore
19-07-2010, 07:18
dla świętego spokoju przyjmij temperatury 70/55/20
wtedy grzejnik będzie większy i dostosowany do akturalnych temperatrur zasilania i powrotu
Nie mamy zainstalowanych podzielników ani nawet zaworów termostatycznych, dlatego ważny jest dla mnie taki dobór aby nikt się nie czepiał.


są w sprzedarzy grzejniki o wymiarach 550wys które pasują idealnie pod rozstaw grzejników zeliwnych >>>>produkuje to kilka firm
Bardzo bym prosił o link do zamienników.
Edit: choć kolega google bywa pomocny ;)
Dzięki za informację.

RAPczyn
19-07-2010, 07:48
To koniecznie przy okazji zamontuj zawory termostatyczne. A tak naprawdę powinien być zrobiony projekt c.o.

boguslaw
19-07-2010, 08:35
Aby nie przerabiać gałązek zasilania i powrotu, najkorzystniej zamienić grzejniki żeliwne na takie, które mają identyczny rozstaw przyłączy.
Typowy rozstaw, to 50 cm od osi do osi i wszystkie firmy posiadają w ofercie grzejniki o takim właśnie rozstawie, lecz są też rozstawy inne niż 50 cm..
W starej instalacji stalowej, szczególnie po jej remoncie, z powodu oderwanej i krążącej rdzy, zawory termostatyczne mogą się szybko przytkać.
Mają małe, nieliniowe światło przepływu.

RAPczyn
19-07-2010, 09:06
Instalację trzeba wypłukać, instalacją filtro-odmulnika też jest mile widziana.

jacekaqua
19-07-2010, 21:09
Aby nie przerabiać gałązek zasilania i powrotu, najkorzystniej zamienić grzejniki żeliwne na takie, które mają identyczny rozstaw przyłączy.
Typowy rozstaw, to 50 cm od osi do osi i wszystkie firmy posiadają w ofercie grzejniki o takim właśnie rozstawie, lecz są też rozstawy inne niż 50 cm..
W starej instalacji stalowej, szczególnie po jej remoncie, z powodu oderwanej i krążącej rdzy, zawory termostatyczne mogą się szybko przytkać.
Mają małe, nieliniowe światło przepływu.
zastosuj zawory grawitacyjne termost. + grzejniki np. purmo 550 i wszystko gra

Grzesiek13
21-07-2010, 17:03
albo standardowe viessmann'a o rozstawie 500.
www.ins-term.viessmann.sklep.pl