PDA

Zobacz pełną wersję : Chodnik -a prawa i obowiązki własciciela



raf1
19-07-2010, 17:53
Witam!
Chodnik który przylega do mojej posesji stanowi moją własność. Na czas budowy stawiam sobie tam materiał bo mam trochę ciasny wjazd. Jednak ostatnio daje mi się we znaki sołtys który mówi że nie mogę nic tutaj ustawiać. Czy aby na pewno? Przecież chodnik należy do mnie a nie do gminy. Poradzcie

aglig
20-07-2010, 07:46
Co to znaczy że chodnik przylega do twojej posesji ? Jeśli wybudowałeś chodnik na terenie gminnym ( czytaj w pasie drogowym) a nie na twojej działce to zgodnie z prawem ( czytaj. kodeks cywilny) nalezy on do gminy mimo że ty poniosłeś nakłady na jego wybudowanie.

raf1
20-07-2010, 07:52
Chodnik mieści się na mojej działce która jest oznaczona numerem i taki numer widnieje w księdze wieczystej. W świetle prawa to nie został on wydzielony z części stanowiącej drogę publiczną lecz kosztem mojej działki.

aglig
20-07-2010, 08:02
Czy ty zbudowałeś ten chodnik czy gmina ? Jeśli gmina to na jakiej podstawie prawnej ? Wyraźiłeś na to zgodę na piśmie ?.

raf1
20-07-2010, 08:15
Właśnie nie wiem do końca jak to było ponieważ nieruchomość odkupiłem wraz ze wszystkim co się na niej znajdowało. Żadnego wywłaszczenia jednak nie było.

aglig
20-07-2010, 08:35
Poprzedni właściciel musiał podpisać jakąś zgodę i w tym dokumencie mogą być różne zapisy. Na twoim miejscu starałabym się wyregulować tą sytuację bo w przyszłości mogą być różne problemy. A materiałów bym nie stawiała na chodniku i to nie ze względu na własność, ale na dobrosąsiedzkie relacje. Jeśli droga jest ruchliwa ( przy nieruchliwej raczej chodnika na wsi by nie budowali) to takie zachowanie stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych. Wyobraź sobie matkę z wózkiem, która żeby ominąć przeszkodę musi zjechać na ulicę. Postaw się w jej sytuacji i powiedz z ręką na sercu, czy ciebie takie zachowanie właściciela posesji by nie denerwowało. Będziesz tam mieszkał możliwe że wiele lat więc od początku kształtuj sobie dobre relacje z sąsiadami. Stawianie sprawy robie co chce bo to jest moje może ci przynieś więcej szkody niż pożytku

raf1
20-07-2010, 08:56
Mogę powiedzieć tyle że przejście jest z drugiej strony, bo droga ma z 2 stron chodniki. Materiał jeszcze będę trzymał może z tydzień jestem na etapie wylewania ław. Nie wiem co jest gorsze bo przykładowo w sobotę sąsiedzi lubią sobie pompować szambo na drogę! Wiec nie wiem co bardziej denerwuje.

KrzysztofLis2
20-07-2010, 09:11
No tak, sąsiedzi pompują szambo na drogę i palą śmieci w kotle, więc ja będę śmiecił na trawnikach i ustawiał swoje materiały na chodniku o nieustalonej własności.

Nie tędy droga! Równać to trzeba w górę, a nie w dół.

raf1
20-07-2010, 19:02
Dzięki za takie odpowiedzi ale wydaje mi się że są one nie na temat. Pytam się o coś zupełnie innego a otrzymuje odpowiedzi które w ogóle mnie nie interesują. Dlatego do moderatora proszę o zamknięcie tematu.

mikolayi
21-07-2010, 14:26
ja stawiam materiał na chodniku ale sąsiad wylewa szambo na drogę wiec jest gorszy niż ja...


sprawdź zapisy w księdze wieczystej. Moze tam cos bedzie a moze nie