PDA

Zobacz pełną wersję : Renowacja starego domu drewnianego a konserwator zabytków...



m4rsh4ll
19-07-2010, 20:19
Witam, mój do w sumie nie jest zabytkiem, ale mam pytanie odnośnie renowacji starego domu jako zabytku.
Mam w domu jedną ścianę z cegły. Jeśli mój dom byłby zabytkiem, to czy można by mi było rozebrać tą ścianę a do jej ponownego postawienia użyć nowych cegieł bądź pustaków, czy w takiej sytuacji konserwator zabytków nie miałby nic przeciwko ? Czy musiałbym skądś załatwić starą cegłę do postawienia tej ściany.
Czy w ogóle konserwator zabytków pozwoliłby na inne rozplanowanie pomieszczeń niż to było na początku...

Chciałbym w sumie jak najwięcej zachować ze starego domu, ale inaczej rozmieścić pomieszczenia, dlatego pytam jak postąpiłby konserwator, może ktoś miał przyjemność renowacji swojego domku wraz z konserwatorem :)

notoladnie
21-08-2010, 16:17
" ciach " i powodzenia zycze ;)

janrenovate
29-08-2010, 08:51
Skoro nie jeste zabytkiem,w czym problem?

m4rsh4ll
29-08-2010, 14:56
janrenovate pytam tylko od strony konserwatorskiej, w sumie był wybudowany przed wojną, ale chyba cegły nie mają takiego znaczenia, więc można zamknąc temat...

Pozdrawiam

emiliana
02-09-2010, 19:50
Witam, mój do w sumie nie jest zabytkiem, ale mam pytanie odnośnie renowacji starego domu jako zabytku.
Mam w domu jedną ścianę z cegły. Jeśli mój dom byłby zabytkiem, to czy można by mi było rozebrać tą ścianę a do jej ponownego postawienia użyć nowych cegieł bądź pustaków, czy w takiej sytuacji konserwator zabytków nie miałby nic przeciwko ? Czy musiałbym skądś załatwić starą cegłę do postawienia tej ściany.
Czy w ogóle konserwator zabytków pozwoliłby na inne rozplanowanie pomieszczeń niż to było na początku...

Chciałbym w sumie jak najwięcej zachować ze starego domu, ale inaczej rozmieścić pomieszczenia, dlatego pytam jak postąpiłby konserwator, może ktoś miał przyjemność renowacji swojego domku wraz z konserwatorem :)

W 2006 r kupiłam dom z bali drewnianych z 1928 r . Wygłądał jak na zdjęciu. Od początku chciałam zachować jego wygląd przynajmniej podobny jaki był po wybudowaniu. . Teraz wygląda tak jak na zdjęciu. Ganek musiałam zrobić nowy , ale też starałam się zachować podobny styl. Od wewnątrz też są widoczne bale które zamierzam zachować. Mam zamiar je wyszlifować i polakierować lakierem bezbarwnym razem ze stragażem . Fugi pomiędzy balami "warkocze" były zaizolowane taka zaprawą wapienno cementową , popękaną, sypiąca się .. Więc ją zdarłam a widoczne warkocze pokryłam najpierw gliną , a następnie po jej wyschnięciu zaprawą klejową taką do płytek. Pomalowałam ją na kolor błękitny , bo takim kolorem były pomalowane. Okna wymieniłam na PCV , ale pozostawiłam oryginalne futryny które wymalowałam na olejno. Dach był z dachówki cementowej , oczywiście popękanej , więc wymieniłam ja na ondulinę, bo jest lekka ,przez co odciążyłam krokwie prawie trzy krotnie i wtapia się w otoczenie. Zdjęcia pokazują dom po kupnie i teraz.

subfosylny
06-03-2011, 16:14
Zabytek, to taki obiekt, który jest wpisany na listę zabytków lub kartotekę muzealną. Jeżeli nie masz wpisu, to możesz wszystko ( po uzgodnieniu z budowlańcem, żeby Ci się na głowę nie zawaliło :D ) . Jeżeli jest wpis, to niestety musisz wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora o wydanie zezwolenia na prace przy zabytku. Niestety zakres i rodzaj prac musi być przez niego zatwierdzony. W 95% tego typu sprawy to tylko podpis. Zwykle Konserwator Wojewódzki nie robi problemów z przeróbek wewnętrznych przy obiektach o niższej wartości historycznej. Wzór podania znajdziesz w internecie na stronach Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.