PDA

Zobacz pełną wersję : pompa powietrze-powietrze, czy ktoś taką ma ?



Joasiamik
23-07-2010, 21:15
Witam, czy ktoś ma zainstalowaną pompę ciepła powietrze powietrze firmy DAKINA, bądź innych firm ? Jakie spostrzeżenia z użytkowania, kto poleca ? kto krytykuje? Proszę o pomoc, bo chcę się na taką zdecydować.

sti
31-07-2010, 20:04
Witam, czy ktoś ma zainstalowaną pompę ciepła powietrze powietrze firmy DAKINA, bądź innych firm ? Jakie spostrzeżenia z użytkowania, kto poleca ? kto krytykuje? Proszę o pomoc, bo chcę się na taką zdecydować.

Witam,

Mam w domu 190 m2 Daikin SkyAir z rekuperatorem. Na ogrzewanie zużyłem w ubiegłą zimę, która była bardzo ostra, ok. 13 tys. kWh plus 1000 rekuperacja, czyli ok. 5500 zł., przy temp. wewnętrznej 23 st. i bez wspomagania się kominkiem. Trzeba pamiętać, że taki system jest droższy, bo tam jest mocna dmuchawa (ok. 800 w), która chodzi przez wiele godzin. Za to klimatyzacja latem - bezcenne :).

Pozdrawiam

bea_k
01-08-2010, 12:11
Niestety nie uzytkuję ale z zawodowego doświadczenia uważam, że mimo dośc wysokiej ceny SkyAir Daikina to najlepszy wybór :)
Na rynku jest wiele rozwiązań a kazdy oczywiście chwali swoje - i uzytkownicy i producenci ;) ale skoro juz się zastanawiasz nad wyborem tego naj to cóż innego można polecić??? Zresztą koszt zakupu kosztem, ale dalsze bezawaryjne użytkowanie - bezcenne :rolleyes:
Poza tym jeśli nie trafisz na chytrego sprzedawcę, możesz wynegocjować dobry rabat ;)

Werkotka
04-05-2012, 21:27
Witam,
W 2010 roku założyliśmy pompy ciepła firmy Nateo z montażem firmy Ebea,
Na powierzchni 140m2 domu jedno piętrowego rozłożyli ogrzewanie podłogowe którego nie zamienilibyśmy na grzejniki z racji wygody i ekonomii. W kotłowni wstawili nam pompy ciepła z zasobnikiem wody 300l - nigdy podczas półtora rocznego użytkowania domu nie skończyła nam się gorąca woda, dodam że lubimy długie postoje pod prysznicem z którego leci na prawdę parząca woda :)
Grzejniki aby grzały muszą mieć wysoką temperaturę więc w pompie załącza się grzałka która ciągnie prąd - cos za coś albo grzejnik albo oszczędności. Podłoga nagrzewa się do temp max 40stopni dlatego jest taka ekonomiczna bo nie potrzeba wiele energi aby je nagrzać. Podłoga zaś długo oddaje ciepło wobec czego nie ma gwałtownych skoków temperatury w pomieszczeniu - na prawdę super :) ale sterowanie temp w pomieszczeniach z pompy za to nie działa jak termostat w grzejniku - też coś za coś :)
Na zewnątrz budynku wmontowano nam tzw studnię przelewową a w gruncie wywiercono trzy odwierty po 70m. Mamy bardzo dobre źródło dolne w największe mrozy miało 5 c ciepła na wyjsciu :) . źródło dolne poziome i powietrze odradzam - mogą się nie sprawdzić. Szczególnie pompy typu powietrze powietrze - to raczej gadżet niż ogrzewanie. Poziome zaś radzę dobrze, mocno zakopać bo w Polsce nawet jeśli ziemia na metr nie przemarznie to ciepła ona za bardzo nie będzie i znów i tu włączą się prądożerne grzałki.
Oczywiście jak ktoś ma zasobny portfel i stać go na prąd to ok - też coś za coś :)
Nasza pompa 8KW ma też możliwość chłodzenia pasywnego, którego jeszcze nie używaliśmy racji tego że nie dokupiliśmy jeszcze urządzeń do pomisczeń, można zamotowac 3 sztuki do naszej pompy aby były wydajne i podobno wieje powietrzem z nich około 7C najmniej - latem jak znalazł :) pożyjemy zobaczymy :).
Instalacje już mamy więc gdy je kupimy to dopiszę jak się sprawdzają. To z czego na dzień dzisiejszy bym zrezygnowała to sterowniki temperatury w pomieszczeniach. Z racji praw fizyki działają z opóźnieniem 24h i jak dla mnie nie sprawdziły się. Lubimy mieć ciepło i w zimie trzymamy w domu temp 19-21C a wsypialni 18C ale i bez tych sterowników można żyć (kosztowały 5,5tyś netto). zimą można otworzyć na chwilę okno w sypialni i wychodzi na to samo :) no ale jak oszczedzać to na całego :) więc mamy sterowniki i ich używamy sporadycznie :)
No i gdybym mogła cofnąć czas to oddała bym hydraulike wod-kan w ręce monterów pompy bo nam spartaczył polecony rzekomo dobry hydraulik podłączając grzejniki łazienkowe szeregowo zamiast oddzielnie. Teraz ostatni jest zalezny od poprzednich czy płynie w nich woda , jesli nie to nie grzeje :( Dodam, że chodzi o ciepłą wodę użytkową i mamy grzejniki tylko w łazienkach do wieszania i suszenia reczników. Woda z CWU jest dostepna cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym po za tym po zakręceniu grzejnika woda nie płynie więc kolejna oszczędnośc :) i funkcjonalność :)
Co do kosztów to całość: pompa, zasobnik, odwierty, ogrzewanie podłogowe, studnia przelewowa, sterowniki, instalacja chłodzenia pasywnego, plany geodezyjene,robocizna kosztowały 95tyś.brutto; montowaliśmy w 2010roku. Plany geodezyjne szczerze doradzam przy małych działkach!!. Nas kosztowały plany i pozwolenie 3 tyś brutto
Jesli zrobimy odwierty bez pozwolenia bliżej granicy działki niż 8m wówczas jeśli sąsiad zrobi odwierty w odległości 8m lub mniej od naszego odwiertu i będzie miał pozowolenie wówczas będzie miał prawo domagać się od nas abyśmy nasz odwiert usuneli z racji "podkradania" ciepła w ziemi na które nie ma pozowlenia!! Dlatego zdecydowanie doradzam umiszczenie na planach naszych odwiertów legalnie (koszt odwietów to około 17 tyś netto)!!!
Pracujemy nad funduszami na rekuperator, który zapewne poprawi nam wydajnośc pompy a raczej oszczędność ciepła które teraz ucieka jeszcze przez kominy. Zdecydowalismy sie na rekuperator ITHO ze sterowaniem 3 stopniowym - są ekonomiczne, podobno :)
Na dzień dzisiejszy płacimy rachunki za prąd około 500zł/m-c w okresie grzewczym i około 200zł w okresie po za sezonem grzewczym w którym pompa podgrzewa jedynie ciepłą wodę użytkową
Kominek nie będzie miał płaszcza wodnego bo jest awaryjny a kominek nie ma być jedynym źródłem ogrzewania w domu ale jedynie jako ozdoba: i podrzewacz w okresach przejściowych co pozwoli nam na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania - ta liczę :)
W domu mamy oświetlenie ledowe łącznie z światłem halogenowym. Kupiliśmy żarówki w hurtowni na sosnowej w Markach k Warszawy. Kosztowały 35zł/szt ale świecą jak halogeny!!Te z marketu nie maja takiej mocy więc szczerze odradzam!!!! No i oczywicie każda z nich pobiera 2,7kw zamiast 50Kw :) Są super bo nie nagrzewają się i można je umiescić blisko np firanek - tak jak mamy w wykuszu :) bez obawy że się coś zapali :)
No i są energooszczędne cały czas a nie tylko gdy sie nagrzeją :)

Dom jest zbudowany z Ytongu, ocieplony styropianem 12cm - żałuje że nie 15cm - byłoby prawie na poziomie pasywnym. Dach ocieplony na połaciach wełną 15cm + 15 cm na stropie tuż nad pierwszym piętrem, na podłodze poddasza :)
Okna PVC, średniej jakości - stać nas było już tylko na Dobroplast, szyba P4 ramy antywłamaniowe, ze szprosami - bo tak ładniej :) - szkoda że nie kupilismy Veki :(
Drzwi wejściowe PCV, wzmacniane blachą, antywałaminiowe :) - i to był strzał w dziesiątkę!! Są bardzo ciepłe nie odkrztałcają się i nie tracą koloru:) Też Dobroplastu
Podłoga ocieplona na 20 cm + styrpian 9 cm pod podłogówką :)

Mamy dwu strefową umowę z elektrownią
Dzieki temu piekę oraz piorę,i zmywam zmywarką z opóźnionym startem w godzinach 13-16 kazdego dnia lub po 22: do 6 rano - można się przyzwyczaić :)
I tyle jeśli chodzi o energię i nasze oszczędności :) wyszło naprwadę super :)
Jestesmy bardzo zadowoleni :) szczególnie z rachunków zimą :)

Nasi sąsiedzi za gaz zimą płacą 900-1200zł /m-c w domu 180m2 plus 200-300 zł za prąd -MASAKRA!!!!!

Mam nadzieję że przydadzą Wam się te informacje :) Kalkulujcie co chcecie i róbcie tak aby całośc pasowała do Waszych potrzeb i możliwości :)
Spłacam w ten sposób dług wobec tych którzy pisali posty o pompach i dzięki nim przekonałam się że jest to najlepsze urządzenie grzewcze dla oszczędnych :) i nie lubiącyh palić w piecu :) Dziekuję Wam bardzo :)

Pozdrawiam
W.

chcialbympompe
05-05-2012, 06:45
Chyba się ktoś nawalił w długi weekend i postanowił zostać pisarzem ;)

lujski
05-05-2012, 12:41
1200 zl za gaz miesiecznie ..??? to oni scian nie maja .. ???

chcialbympompe
05-05-2012, 15:45
Ty się nie nabijaj. Sam dostałem rachunek ponad 1200zł za jeden miesiąc. Tyle, że to propan więc potencjalnie 2x drożej.

lujski
05-05-2012, 16:18
1200zl to jakeis 600m3 gazu :) ludzie sie w 1200m3 na rok mieszcza ogrzewanie z uzytkowa woda :)

chcialbympompe
05-05-2012, 16:52
Patrząc na rekordowo niskie wyniki zużycia prądu/gazu/wody to czasem ma wrażenie, że ludzie się nie myją, jedzą zimne jedzenie i mieszkają zimą w 15 stopniach...

PS.
Pamiętaj, że to propan... Te 1200zł to było za 112,41m3

PS2.
To nie było 1200 ale 1318zł - sprawdziłem fakturę :( :( :(

lujski
05-05-2012, 17:50
ehehehno to ja powiem tak bede mial rekordowe niskie zuzycie gazu i pradu :) ehehhe pompa do -5, a potem gaz i bede mogl w 2 tematach swiecic :) ehhehe - mam teraz propan do gotowania i powiem ze nic szybciej czajnika nie nagrzeje jak propan :P

miki121
05-05-2012, 18:00
ehehehno to ja powiem tak bede mial rekordowe niskie zuzycie gazu i pradu :) ehehhe pompa do -5, a potem gaz i bede mogl w 2 tematach swiecic :) ehhehe - mam teraz propan do gotowania i powiem ze nic szybciej czajnika nie nagrzeje jak propan :P

Jest sens kupowania pompy ciepła do - 5???
Chyba szkoda kasy :)

chcialbympompe
05-05-2012, 18:01
ehehehno to ja powiem tak bede mial rekordowe niskie zuzycie gazu i pradu :)
Czyli jeszcze nie mieszkasz? No to poczekamy, zobaczymy...

lujski
05-05-2012, 18:23
miki - jak pompa bedzie za 3,5 tys. albo nawet 5 tys. to i tak mi sie oplaca :)
wykorzystam jeszcze wysoki COP
a co do gazu, spokojnie zmieszcze sie w taryfie W2 (czy jak tam ona teraz sie zwie)- jak pogrzeje gazem do 1,5 miesiaca w sezonie,
cwu przez te 10,5 miesiaca pompa w taniej taryfie - gaz jeszcze do gotowania ..
domek bede mial nieduzy..110m2 podlogowka wszedzie, generalnei dobrze ocieplony .... okna prawie wszystkie od poludnia ... - ma byc energooszczednie

surgi22
06-05-2012, 08:51
Witam,
W 2010 roku założyliśmy pompy ciepła firmy Nateo z montażem firmy Ebea,
Na powierzchni 140m2 domu jedno piętrowego rozłożyli ogrzewanie podłogowe którego nie zamienilibyśmy na grzejniki z racji wygody i ekonomii. W kotłowni wstawili nam pompy ciepła z zasobnikiem wody 300l - nigdy podczas półtora rocznego użytkowania domu nie skończyła nam się gorąca woda, dodam że lubimy długie postoje pod prysznicem z którego leci na prawdę parząca woda :)
Grzejniki aby grzały muszą mieć wysoką temperaturę więc w pompie załącza się grzałka która ciągnie prąd - cos za coś albo grzejnik albo oszczędności. Podłoga nagrzewa się do temp max 40stopni dlatego jest taka ekonomiczna bo nie potrzeba wiele energi aby je nagrzać. Podłoga zaś długo oddaje ciepło wobec czego nie ma gwałtownych skoków temperatury w pomieszczeniu - na prawdę super :) ale sterowanie temp w pomieszczeniach z pompy za to nie działa jak termostat w grzejniku - też coś za coś :)
Na zewnątrz budynku wmontowano nam tzw studnię przelewową a w gruncie wywiercono trzy odwierty po 70m. Mamy bardzo dobre źródło dolne w największe mrozy miało 5 c ciepła na wyjsciu :) . źródło dolne poziome i powietrze odradzam - mogą się nie sprawdzić. Szczególnie pompy typu powietrze powietrze - to raczej gadżet niż ogrzewanie. Poziome zaś radzę dobrze, mocno zakopać bo w Polsce nawet jeśli ziemia na metr nie przemarznie to ciepła ona za bardzo nie będzie i znów i tu włączą się prądożerne grzałki.
Oczywiście jak ktoś ma zasobny portfel i stać go na prąd to ok - też coś za coś :)
Nasza pompa 8KW ma też możliwość chłodzenia pasywnego, którego jeszcze nie używaliśmy racji tego że nie dokupiliśmy jeszcze urządzeń do pomisczeń, można zamotowac 3 sztuki do naszej pompy aby były wydajne i podobno wieje powietrzem z nich około 7C najmniej - latem jak znalazł :) pożyjemy zobaczymy :).
Instalacje już mamy więc gdy je kupimy to dopiszę jak się sprawdzają. To z czego na dzień dzisiejszy bym zrezygnowała to sterowniki temperatury w pomieszczeniach. Z racji praw fizyki działają z opóźnieniem 24h i jak dla mnie nie sprawdziły się. Lubimy mieć ciepło i w zimie trzymamy w domu temp 19-21C a wsypialni 18C ale i bez tych sterowników można żyć (kosztowały 5,5tyś netto). zimą można otworzyć na chwilę okno w sypialni i wychodzi na to samo :) no ale jak oszczedzać to na całego :) więc mamy sterowniki i ich używamy sporadycznie :)
No i gdybym mogła cofnąć czas to oddała bym hydraulike wod-kan w ręce monterów pompy bo nam spartaczył polecony rzekomo dobry hydraulik podłączając grzejniki łazienkowe szeregowo zamiast oddzielnie. Teraz ostatni jest zalezny od poprzednich czy płynie w nich woda , jesli nie to nie grzeje :( Dodam, że chodzi o ciepłą wodę użytkową i mamy grzejniki tylko w łazienkach do wieszania i suszenia reczników. Woda z CWU jest dostepna cały rok a nie tylko w sezonie grzewczym po za tym po zakręceniu grzejnika woda nie płynie więc kolejna oszczędnośc :) i funkcjonalność :)
Co do kosztów to całość: pompa, zasobnik, odwierty, ogrzewanie podłogowe, studnia przelewowa, sterowniki, instalacja chłodzenia pasywnego, plany geodezyjene,robocizna kosztowały 95tyś.brutto; montowaliśmy w 2010roku. Plany geodezyjne szczerze doradzam przy małych działkach!!. Nas kosztowały plany i pozwolenie 3 tyś brutto
Jesli zrobimy odwierty bez pozwolenia bliżej granicy działki niż 8m wówczas jeśli sąsiad zrobi odwierty w odległości 8m lub mniej od naszego odwiertu i będzie miał pozowolenie wówczas będzie miał prawo domagać się od nas abyśmy nasz odwiert usuneli z racji "podkradania" ciepła w ziemi na które nie ma pozowlenia!! Dlatego zdecydowanie doradzam umiszczenie na planach naszych odwiertów legalnie (koszt odwietów to około 17 tyś netto)!!!
Pracujemy nad funduszami na rekuperator, który zapewne poprawi nam wydajnośc pompy a raczej oszczędność ciepła które teraz ucieka jeszcze przez kominy. Zdecydowalismy sie na rekuperator ITHO ze sterowaniem 3 stopniowym - są ekonomiczne, podobno :)
Na dzień dzisiejszy płacimy rachunki za prąd około 500zł/m-c w okresie grzewczym i około 200zł w okresie po za sezonem grzewczym w którym pompa podgrzewa jedynie ciepłą wodę użytkową
Kominek nie będzie miał płaszcza wodnego bo jest awaryjny a kominek nie ma być jedynym źródłem ogrzewania w domu ale jedynie jako ozdoba: i podrzewacz w okresach przejściowych co pozwoli nam na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania - ta liczę :)
W domu mamy oświetlenie ledowe łącznie z światłem halogenowym. Kupiliśmy żarówki w hurtowni na sosnowej w Markach k Warszawy. Kosztowały 35zł/szt ale świecą jak halogeny!!Te z marketu nie maja takiej mocy więc szczerze odradzam!!!! No i oczywicie każda z nich pobiera 2,7kw zamiast 50Kw :) Są super bo nie nagrzewają się i można je umiescić blisko np firanek - tak jak mamy w wykuszu :) bez obawy że się coś zapali :)
No i są energooszczędne cały czas a nie tylko gdy sie nagrzeją :)

Dom jest zbudowany z Ytongu, ocieplony styropianem 12cm - żałuje że nie 15cm - byłoby prawie na poziomie pasywnym. Dach ocieplony na połaciach wełną 15cm + 15 cm na stropie tuż nad pierwszym piętrem, na podłodze poddasza :)
Okna PVC, średniej jakości - stać nas było już tylko na Dobroplast, szyba P4 ramy antywłamaniowe, ze szprosami - bo tak ładniej :) - szkoda że nie kupilismy Veki :(
Drzwi wejściowe PCV, wzmacniane blachą, antywałaminiowe :) - i to był strzał w dziesiątkę!! Są bardzo ciepłe nie odkrztałcają się i nie tracą koloru:) Też Dobroplastu
Podłoga ocieplona na 20 cm + styrpian 9 cm pod podłogówką :)

Mamy dwu strefową umowę z elektrownią
Dzieki temu piekę oraz piorę,i zmywam zmywarką z opóźnionym startem w godzinach 13-16 kazdego dnia lub po 22: do 6 rano - można się przyzwyczaić :)
I tyle jeśli chodzi o energię i nasze oszczędności :) wyszło naprwadę super :)
Jestesmy bardzo zadowoleni :) szczególnie z rachunków zimą :)

Nasi sąsiedzi za gaz zimą płacą 900-1200zł /m-c w domu 180m2 plus 200-300 zł za prąd -MASAKRA!!!!!

Mam nadzieję że przydadzą Wam się te informacje :) Kalkulujcie co chcecie i róbcie tak aby całośc pasowała do Waszych potrzeb i możliwości :)
Spłacam w ten sposób dług wobec tych którzy pisali posty o pompach i dzięki nim przekonałam się że jest to najlepsze urządzenie grzewcze dla oszczędnych :) i nie lubiącyh palić w piecu :) Dziekuję Wam bardzo :)

Pozdrawiam
W.

Pytania:
- jeśłi dobrze zrozumiałem to grzejniki łazienkowe ogrzewasz cwu - czyli działają jedynie wtedy gdy ktoś korzysta z ciepłej wody w łazienkach ?
- czemu takie dysproporcje w ociepleniu ścian, podłogi i połaci dachowej ? ( uwierz mi 15 styro na ścisnie to nawet nie 50% wymogów dla domów pasywnych u=< 0,1 )
- 5 500 PLN za ogrzewnie, cwu i prąd dla domku 140 m to według Ciebie jest mało !!!
- podłogę grzejecie do 40 C ??
- 95 tys za instalację co dla 140 m domku ?????
PS mam wrażenie że cały ten post to jedna wielka ściema lub prowokacja .
-

chcialbympompe
06-05-2012, 09:30
PS mam wrażenie że cały ten post to jedna wielka ściema lub prowokacja .
A ja mam wrażenie, że ktoś prymitywnymi metodami próbuje zrobić reklamę pewnej firmie montującej PC.

fotohobby
06-05-2012, 10:19
No, podanie kwoty 95tyś za instatację w niedużym w sumie domku to raczej antyreklama :)

chcialbympompe
06-05-2012, 14:42
No, podanie kwoty 95tyś za instatację w niedużym w sumie domku to raczej antyreklama
To marne grosze dla kogoś, kto oświetla dom LEDami o mocy 2,7kW ;) ;) ;)


W domu mamy oświetlenie ledowe łącznie z światłem halogenowym. Kupiliśmy żarówki w hurtowni na sosnowej w Markach k Warszawy. Kosztowały 35zł/szt ale świecą jak halogeny!!Te z marketu nie maja takiej mocy więc szczerze odradzam!!!! No i oczywicie każda z nich pobiera 2,7kw zamiast 50Kw :) Są super bo nie nagrzewają się i można je umiescić blisko np firanek - tak jak mamy w wykuszu :) bez obawy że się coś zapali :)
No i są energooszczędne cały czas a nie tylko gdy sie nagrzeją :)

surgi22
06-05-2012, 20:48
Nie dziwię się że gość obawiał się zapalenia firanek od halogenu o mocy 50 KW ( ciekawe jakie ma przyłącze ??, a może małą elekrownię :wiggle: )

wihajster
06-05-2012, 22:24
To się zwykło nazywać mianem "marketingu szeptanego" czy jakoś tak.

Ale jest to skuteczne jeśli robią to rozsądne osoby.
Jeśli zleca się takie coś byle komu to zostaje efekt odwrotny od zamierzonego ;)

Werkotka
08-06-2012, 12:21
"Pytania:
- jeśłi dobrze zrozumiałem to grzejniki łazienkowe ogrzewasz cwu - czyli działają jedynie wtedy gdy ktoś korzysta z ciepłej wody w łazienkach ?
- czemu takie dysproporcje w ociepleniu ścian, podłogi i połaci dachowej ? ( uwierz mi 15 styro na ścisnie to nawet nie 50% wymogów dla domów pasywnych u=< 0,1 )
- 5 500 PLN za ogrzewnie, cwu i prąd dla domku 140 m to według Ciebie jest mało !!!
- podłogę grzejecie do 40 C ??
- 95 tys za instalację co dla 140 m domku ?????
PS mam wrażenie że cały ten post to jedna wielka ściema lub prowokacja"


Ad1 Nie, ciepła woda w grzejnikach łazienkowych ma osobny obieg więc działają niezaleznie od używania wody w łazience. Każdy grzejnik można zakręcić aby nie zuzywał energii jeśli się z niego nie korzysta w danym czasie
Ad2 brak doświadczenia. To nasz pierwszy dom i żałujemy że nie zrobiliśmy lepszej izolacji. Dane podałam dla pełniejszego obrazu. Niestety daleko nam do domu pasywnego ale jak wspomniałam nie mieliśmy jeszcze doświadczenia.
Ad3 W zimie temperatura w domu wynosiła około 20C, jak grzaliśmy na wyszej temp to było nam za goraco a w sypialni nie dało się zasnąć więc tam mamy temp niższą
W pierszą zime gdy "suszyliśmy dom" temp była ustawiona na 24C ale wówczas tam nie mieszkaliśmy jeszcze.
Tak uważam że to jest mało bo w tej cenie mam ogrzewanie i prąd oraz nie muszę zaglądać do pieca w przypadku peletu, węgla czy koksu
Sąsiedzi płacą za gaz 1200 + prąd około 300 miesiecznie więc przez 6 miesiecy (minimum) daje to kwotę 9000PLN A ja za cay rok zapłaciłam 4200 za prąd wg najnowszych moich wyliczeń - bardzo dokładnych tym razem :)
Ad4 Cena zawiera materiały i robociznę za: pompę (8), zasobnik wody, instalacje podłogową, sterowniki w pomieszczeniach, studnię przelewową, odwierty, instalację chłodzenia pasywnego oraz koszty projektu. Może to dużo nie wiem bo w 2010 ciężko było aby ktoś napisał na forach jakich kosztów się spodziewać. Otrzymalismy kilka ofert i ta była wówczas najtańsza w stosunku do tego co mieliśmy otrzymać. Jeśli znajdziecie tańszą to ok, trzymam kciuki.

Co do rachunków to ostatnio wprowadziłam wszystkie do tabelki w Excelu i wyszło że od 1 stycznia 2011 do 1 stycznia 2012 zapłacilismy za prąd 4200PLN (za cały ROK!!!)
Śrenio miesięcznie wychodzi 350PLN
W tym jest ogrzewanie, oświetlenie i korzystanie z pralki, zmywarki i wszelkich urządzeń elektrycznych w domu

Ja nie namawiam do tej firmy, to wasz wybór ale napisałam nazwę firmy i nazwę pompy TYLKO PO TO abyście mieli pełne informacje
Osobiście doradzam do skorzystania z firmy z rynku lokalnego bo to największa gwarancja że będzie wszytsko ok bo będzie zależało im na dobrej opinii
Tak doradziłam swojej kuzynce i korzysta z firmy która działa u niej w rejonie. Jej budowa kończy się w przyszłym roku więc zobaczymy. Jedyny bład jaki zrobiła i czego będzie na pewno żałowała to grzejniki na piętrze ale oczywiście każdy ma prawo decydować co u siebie założy.
Namawiam do pomp jako takich bo są pro ekologiczne a po za tym dla ludzi którzy po zakończeniu budowy nie chcą wysokich opłat miesięcznych
Oczywiście zgadzam się że gdybyśmy lepiej ocieplili dom zapewne rachunki może byłyby jeszcze niższe ale to zobaczymy jak wybuduję kiedyś drugi dom dom :)
Jest kilka decyzji błędnych jak to nieszczęsne ocieplenie ale dopiero w praniu wzytsko wychodzi. Teraz czekamy na rekuperator i może w przyszłym roku kominek.
Zobaczymy wówczas jak będą wyglądały rachunki :)

Co do ogrzewania gazowego czy innego sami podejmiecie decyzję. My zrobilismy tak jak wyżej opisałam i nie żałujemy
Jesteśmy bardzo zadowoleni i choć nie jest idealnie jest bardzo dobrze :)


Ps z tą prowokacją zapachniało komuną albo paranoją :)

Werkotka
08-06-2012, 12:43
chciałbympompe - nie sprzedaje pomp, mam tylko tą jedną i tylko o tej mogę coś powiedzieć i tylko dlatego podałam jej nazwę
Co do firmy wykonującej, spotkaliśmy się ze złymi opiniami tylko jednego wykonawcy w 2010 roku i choć szukaliśmy informacji w necie to niewiele udało się dowiedzieć
My Polacy nie za bardzo umiemy mówić dobrze o innych a jesli już nam się przytrafi to znajdzie się kilku paranoików którzy doszukują się spisku reklamy

Surgi22 myślę że wiesz że halogen nagrzewa się do wysokiej temperatury a firanki to materiał łatwo palny?
Może moje obawy były niesłuszne o zapalenie się łatwopalnej firanki jednak nie żałuję oświetlenia energooszczędnego
Gdzie kupiliśmy żarówki podałam specjalnie bo często nas ludzie pytają gdzie można kupić takie i ile kosztują bo mieli już przykre doświadczenia z kiepsko świecącymi z marketu. Tylko wyrzucili pieniądze w błoto. Ja nie pisze idź kup tam koniecznie. Odsyłam do profesjonalistów, którzy specjalizują się tylko w elektryce.

Wihajster
Może robisz taki marketing swojej firmie a ja chciałam podzielić się doświadczeniem z tymi którzy naprwdę budują dom i szukają informacji tak jak ja 2010 roku

wihajster
08-06-2012, 21:09
Wihajster
Może robisz taki marketing swojej firmie a ja chciałam podzielić się doświadczeniem z tymi którzy naprwdę budują dom i szukają informacji tak jak ja 2010 roku
Nie "robię" takiego marketingu w swojej firmie, w zasadzie to żadnych działań reklamowych "nie robię" bo mam dość klientów na ten i przyszły rok.
Ale na tym forum już nie raz zetknąłem się z marnymi działaniami pseudoużytkowników więc nie dziw się że zarówno mi jak i innym taki pochwalny wpis "śmierdzi" na kilometry.
Jeśli zostałeś (aś?) osądzony niesłusznie - cóż. Taki "lajf". Ale takich reakcji mogłeś (aś) się spodziewać po takim wpisie.