PDA

Zobacz pełną wersję : zatrzaskiwanie od zewnątrz w oknie balkonowym



aczuc
23-07-2010, 22:18
1 pytanie: czy można zamontować do wstawionych już okien taką niby klamkę od zewnątrz, by po wyjściu na taras można było przymknąć drzwi balkonowe?

nie wiem, jak się nawzywa to fachowo :-(

2 pytanie: czy można do wstawionych gotowych drzwi balkonowych wstawić zamek? teraz dopiero przyszło mi do głowy, ze trzeba zabezpieczyć taras przed dziećmi.

dziękuję za konkretne instrukcje, nawet z cenami i namiarami, bo jak widać baba jestem

Margoth*
23-07-2010, 23:59
Na zewnątrz drzwi można zamontować uchwyt, za pomocą ktorego zamyka się drzwi.
Co do zamka, to już po ptokach, ale nie wiem, czy nie można zmienić klamki na taką z zamkiem. Musisz zapytać w sklepie z oknami.

Oknosalon
24-07-2010, 07:53
Ta "niby klamka" - to zwykły pochwyt z PVC, który można przykręcić do drzwi balkonowych w każdym momencie od strony zewnętrznej. Wówczas drzwi będzie można pociągnąć za sobą, aby je domknąć. Samo zatrzaskiwanie drzwi balkonowych odbywa się za pomocą tzw. zatrzasku balkonowego. I tu kolejna dobra wiadomość: Drzwi balkonowe można z powodzeniem dozbroić w takowy zatrzask. Ponadto zatrzaski balkonowe poszczególnych producentów okuć są najczęściej ze sobą "kompatybilne", tzn. można miec okienko kute na Roto a uzbroić je w zatrzask Winkhausa albo Siegenii.

Zatrzask taki składa się z bolca, który po prostu wkręcamy w miejsce pierwszego wolnego wkrętu w okolicach klamki. Potrzebujemy tylko nieco dłuższy wkręt. Na ramie, na odpowiedniej wysokości montujemy zaczep do zatrzasku balkonowego. Zaczep dobieramy uwzględniając profil, z jakim mamy do czynienia.

Stąd sugeruję przejść się do swojego dealera, ew. jakiegokolwiek innego działającego na tym samym systemie profilowym i poprosić o taką usługę (zamontowanie zatrzasku balkonowego z pochwytem)

Co do zamka - to polecam ... klamkę z kluczykiem, tudzież zamek okienny FSV Winkhausa.

finlandia
24-07-2010, 08:29
Pochwyt i zatrzask dołożyć można prawie zawsze. Do kupienia w dobrym sklepie okiennym lub na allegro, chocby bezosrednio od Producenta:
http://allegro.pl/item1143982691_zatrzask_balkonowy_winkhaus_opakowa nie_instrukcja.html

A zamek w drzwiach? Fachowy -to skomplikowana sprawa, klamka z kluczem najprostsza - do kupienia też na allegro, tez w tym samym miejscu:
http://allegro.pl/item1146509443_klamka_hoppe_antywlamaniowa_t35_f3_ zlota_promocj.html

Sorry ze nie polecam najtańszych - ale mam wrażenie, że większość sprzedawanych przez nich na allegro klamek ma nielegalne pochodzenie.

aczuc
24-07-2010, 13:59
dziękuję ogromnie

IVO333
24-07-2010, 14:21
A jeśli już będziesz kupował ten zatrzask to określ sprzedawcy czy to do jednoskrzydłowego balkonu czy do słupka ruchomego bo różnią się.

Pozdrawiam

K160
13-03-2012, 10:00
Chcę samodzielnie zamontować zatrzask balkonowy w drzwiach balkonowych. Drzwi PCV, jednoskrzydłowe, zwykłe, profil VEKA, okucia Winkhaus.
Zatrzask jest firmy Aubi za 18zł z portalu aukcyjnego. To jest proste i ja bez problemu mogę to zrobić na czuja, ale chciałbym zrobić to dobrze, a mam wątpliwości co do miejsca zamontowania rolki.
Owszem dostałem instrukcję montażu, ale to jest jakiś żart, cytuję:
"Montaż rolki zatrzasku na skrzydle
Rolkę zatrzasku montujemy na zasuwnicy (listwa skrzydłowa okucia
współpracująca z klamką) przy pomocy wkrętu załączonego w zestawie.
Wkręt należy wprowadzić do pierwszego otworu usytuowanego nad kasetą
zasuwnicy."
Nie wiem co to jest kaseta zasuwnicy, w instrukcji nie ma żadnej ilustracji, jest tylko nieczytelny schemat. Na listwie nad klamką mam otwór, ale widzę, że pod nim pracuje okucie przy obracaniu klamki. Dlatego pytam: czy mam wykręcić jedną ze śrub mocujących metalowe listwę okucia, w okolicach klamki (nad pod?) i w miejsce oryginalnej śruby wkręcić taką wydłużoną wraz z rolką? Czy może poniżej klamki, gdzie są 3 wolne otwory, w które mogę wkręcić wkręt z rolką (nie spowoduje to zablokowania okucia)? Szukałem 2 godziny w grafice google, ale nigdzie nie ma zdjęcia obrazującego punkt zamocowania rolki. Oczywiście wiem, że po przeciwnej stronie od rolki, na ramie musi być wolne miejsce na montaż zatrzasku. Czy taki zatrzask nie będzie utrudniał uchylania okna?

W sumie głupota, aż wstyd się o to pytać, ale mimo wszystko prosiłbym kogoś wiedzącego o czym mówię, o dwa słowa wyjaśnienia.

IVO333
13-03-2012, 10:32
Chcę samodzielnie zamontować zatrzask balkonowy w drzwiach balkonowych. Drzwi PCV, jednoskrzydłowe, zwykłe, profil VEKA, okucia Winkhaus.
Zatrzask jest firmy Aubi za 18zł z portalu aukcyjnego. To jest proste i ja bez problemu mogę to zrobić na czuja, ale chciałbym zrobić to dobrze, a mam wątpliwości co do miejsca zamontowania rolki.
Owszem dostałem instrukcję montażu, ale to jest jakiś żart, cytuję:
"Montaż rolki zatrzasku na skrzydle
Rolkę zatrzasku montujemy na zasuwnicy (listwa skrzydłowa okucia
współpracująca z klamką) przy pomocy wkrętu załączonego w zestawie.
Wkręt należy wprowadzić do pierwszego otworu usytuowanego nad kasetą
zasuwnicy."
Nie wiem co to jest kaseta zasuwnicy, w instrukcji nie ma żadnej ilustracji, jest tylko nieczytelny schemat. Na listwie nad klamką mam otwór, ale widzę, że pod nim pracuje okucie przy obracaniu klamki. Dlatego pytam: czy mam wykręcić jedną ze śrub mocujących metalowe listwę okucia, w okolicach klamki (nad pod?) i w miejsce oryginalnej śruby wkręcić taką wydłużoną wraz z rolką? Czy może poniżej klamki, gdzie są 3 wolne otwory, w które mogę wkręcić wkręt z rolką (nie spowoduje to zablokowania okucia)? Szukałem 2 godziny w grafice google, ale nigdzie nie ma zdjęcia obrazującego punkt zamocowania rolki. Oczywiście wiem, że po przeciwnej stronie od rolki, na ramie musi być wolne miejsce na montaż zatrzasku. Czy taki zatrzask nie będzie utrudniał uchylania okna?

W sumie głupota, aż wstyd się o to pytać, ale mimo wszystko prosiłbym kogoś wiedzącego o czym mówię, o dwa słowa wyjaśnienia.
Dobrze myślisz, wykręcasz ktoryś wkręt z zasuwnicy, dajesz dłuższy z rolką. No i miejsce wybierasz tak żeby zatrzask na ościeżnicy nie kolidował z zaczepami. A przy uchylaniu zatrzask pracuje tak jak przy otwieraniu. Żeby nadmiernie przy tym nie wkurzał daj go poniżej klamki, im niżej tym mniejszej siły będzie wymagał użycia przy uchylaniu. Za nisko też być nie może bo przy normalnym otwieraniu i zamykaniu może być problemowy. Choć ja mam na górnej części (skrzydło tylko rozwierne) i jest bardzo OK. Optymalne miejsce znaleźć musisz sam ;-)

finlandia
13-03-2012, 10:54
No i tytulem uzupełnienia:
- postaraj się, by zaczep na ościeżnicy nie wystawał poza jej obrys (tzn tak, by nie przeszkadzał zamykającemu się skrzydłu). U mnie wystwał tak ok 1 mm i było powodem zimowego lodu - tworzył małą nieszczelność nie pozwalając dokładnie dolegać uszczelce).
Ale.. ja wolę wygodę niż oszczędności:D

K160
13-03-2012, 11:13
Dziękuję za błyskawiczną reakcję i rozwianie wątpliwości. Dam go 4cm poniżej klamki, tam mam miejsce. Faktycznie zatrzask wystaje poza ramę tak z 0,5mm, pokombinuję, ale w morzu innych nieszczelności, ta jedna nie zrobi mi termicznej krzywdy.

IVO333
13-03-2012, 11:32
Dziękuję za błyskawiczną reakcję i rozwianie wątpliwości. Dam go 4cm poniżej klamki, tam mam miejsce. Faktycznie zatrzask wystaje poza ramę tak z 0,5mm, pokombinuję, ale w morzu innych nieszczelności, ta jedna nie zrobi mi termicznej krzywdy.

Aubi ma taką budowę że musi wystawać na ościeżnicę. Przy poprawnym zachodzeniu skrzydła uszczelka go przykrywa i nieszczelności nie będzie.

K160
13-03-2012, 16:13
Już zamontowane, zajęło mi to 7 minut. Zdecydowanie należy wykręcić któryś z wkrętów mocujących listwę okucia, zamiast przykręcać w wolnym w otworze. Rolka ma stożkowe zakończenie z jednej strony, a z drugiej lejek na łeb wkręta. Listwa okucia w miejscach mocowania ma takie lejkowe otwory, w które idealnie i stabilnie wchodzi rolka. Do zamontowania wybrałem pierwszy wkręt pod klamką.

Ręka ze strachu mi zadrżała jak wkręcałem pochwyt do zewnętrznej strony skrzydła okiennego, bo dziur już nie załatam. Naturalnie wszystko się udało, działa super, uchylanie bez problemu, uszczelka dolega jak należy. Można zaoszczędzić życia okuciu i klamce, polegając tylko na zatrzasku przy częstym wychodzeniu na taras.

Dziękuję za pomoc.

Charlie
14-03-2012, 09:42
to się nazywa "pochwyt palacza" - jak nie wolno palić w domu to trzeba wychodzić na zewnątrz :)
Mam to zamontowane trochę inaczej u siebie - w dolnym ramiaku skrzydła. Ale tak jak masz też może być.

Jacu77
25-04-2015, 19:01
Witam, odkopuję temat bo pojawił się problem :(
Kupiłem taki zatrzask: http://www.sklep.winkhaus.pl/pl/shop/4933964_zatrzask_balkonowy_zestaw_bialy.html
W związku że instrukcja była napisana wysoce technicznym językiem (np zasuwnica ??) posiłkowałem się filmem instruktarzowym:
https://www.youtube.com/watch?v=HnI8UVaPY6I

Tylko tamten pan ma ramę okna całą PLASTIKOWĄ i może sobie ten zatrzask dobrać do DOWOLNEJ wysokości (co nawet widać na filmie w 1:42sek) i wkręcać w plastik jest łatwo. To ja mam na mojej ramie taką jakby METALOWĄ LISTWĘ na całej wysokości !!! (w której są osadzone zaczepy). I teraz co ja mam zrobić?? Wziąć wiertło do metalu i wiercić na chama??? W tej listwie jest kilka otworów ale nijak nie pasują rozstawem do otworów w zatrzasku winkhausa :(

p.s.
Okna mam firmy NOVUM, w instrukcji pisze "zatrzask balkonowy Winkhaus pasuje do każdego okucia".
Jak trzeba będzie to wrzucę fotę tej "metalowej listwy".

nikt ważny
25-04-2015, 20:49
zasuwnicy - czyli tego metalowego ;) się nie przewierca ani tym bardziej przez nią nie mocuje się dodatkowych elementów gdyż tym samym zablokujesz jej ruch a ona odpowiada za pracę okuć czyli zamykanie, otwieranie i uchylanie okna
Jeśli masz okno PCV to mocuje się je w pierwszy rowek ościeżnicy i przykręca jeszcze w tworzywo
Nie robisz tego byle gdzie
Najpierw musisz zamocować na skrzydle załączony grzybek, musisz znaleźć na niego miejsce, w okuciach powinna być nad albo pod klamką dziura na jego przykręcenie
Później względem niego ustawić i zamocować sam mechanizm zatrzasku na ościeżnicy
Pochwyt zamocujesz w wygodnym dla siebie miejscu

stary
25-04-2015, 21:38
To ja mam na mojej ramie taką jakby METALOWĄ LISTWĘ na całej wysokości !!! (w której są osadzone zaczepy). I teraz co ja mam zrobić?? Wziąć wiertło do metalu i wiercić na chama??? W tej listwie jest kilka otworów ale nijak nie pasują rozstawem do otworów w zatrzasku winkhausa
Jeżeli masz "metalową listwę" tzn. że masz okno dwuskrzydłowe i nie wolno jej wiercić?
A co jest napisane pod podanym linkiem?
"UWAGA! Zatrzask balkonowy w zestawie pasuje do drzwi jednoskrzydłowych!
W CELU DOBRANIA ZATRZASKU BALKONOWEGO DO DRZWI DWUSKRZYDŁOWYCH Z RUCHOMYM SŁUPKIEM PRZED ZAKUPEM PROSIMY O KONTAKT Z NASZYM TECHNIKIEM TEL.65-5255744 "
Zatrzask do okien jednoskrzydłowych montujesz bez problemu, niezależnie od rodzaju okuć, na ościeżnicy należy tylko zastosować wkładkę uzależnioną od profilu.
Natomiast do drzwi dwuskrzydłowych - jeżeli masz okucie inne niż winkhaus, wątpliwe jest, aby rozstaw gotowych otworów na zasuwnicy pasował do tego zatrzasku... a wówczas możesz go wystawić na allegro....

nikt ważny
25-04-2015, 21:59
... a wówczas możesz go wystawić na allegro.... albo przeboleć wydatek i wyrzucić ;)

Jacu77
25-04-2015, 22:16
Dziękuję za szybkie odpowiedzi :) No więc:
1. Tak faktycznie mam okno dwuskrzydłowe (i to co myślałem że jest ramą-ościeznicą jest faktycznie drugim skrzydłem).
2. Tak faktycznie pod tym linkiem pisze jak byk że tenże zatrzask jest do jedno-skrzydłowych.

Tylko, że jak kupowałem zatrzask w castoramie, to była dołączona dokładnie ta instrukcja:
http://www.sklep.winkhaus.pl/katalogi/W05/G15/K054.pdf
I tam w 3 pkt. pisze wyraźnie "Zatrzask balkonowy WINKHAUS pasuje do kazdego okucia" - przeczytałem, w dodatku dobrze się na tym nie znałem no i kupiłem :/
Cóż może znajdę paragon, to może mi przyjmą, a jak nie to ..allegro :)
p.s.
jak to jest - jak okna mam formy NOVUM Kalisz, to znaczy że okucia też?? czy możliwe, że okucia jeszcze kto inny robił??

nikt ważny
25-04-2015, 22:29
Firma o której wspominasz robi wyrób końcowy. Najprawdopodobniej szyby zakupuje u poddostawcy, okucia także.
Jak otworzysz skrzydło to na zasuwnicy, czyli tym czymś metalowym powinieneś zobaczyć napis jakiego producenta sa to okucia

Jacu77
25-04-2015, 23:07
Jak otworzysz skrzydło to na zasuwnicy, czyli tym czymś metalowym powinieneś zobaczyć napis jakiego producenta sa to okucia

Faktycznie, jest coś co wygląda na nazwę fimy: SI AUBI.