PDA

Zobacz pełną wersję : "szopa" sąsiada w granicy działki - 12m odstępu ?



corvim
25-07-2010, 08:28
Witam,

Mam oto taki problem.
Sąsiad w granicy z moją działką postawił drewnianą szopę. Pai architekt prowadząca moje formalności związane z budową twierdzi iż przepisy pożarowe wymagają żeby odsunąć się z budową 12m od tej szopy (ściany rozprzestrzeniające ogień) !! Shocked

Poradźcie jak rozwiązać problem! Czy można jakoś ominąć to wymaganie ?

Przyszło mi do głowy że mógłbym zmusić sąsiada do obicia styropianem i zatarcia klejem ściany z mojej strony. Czy taka drewniana ściana obita styropianem będzie spełniała wymogi nierozprzestrzeniającej ognia ? Wtedy mógłbym się przysunąć na 8 metrów albo nawet na 6.

Wiadomo że mógłbym to zgłosić do nadzoru - ale wtedy nie zacznę budowy ani za dwa lata - a nie chcę też kłócić się z sąsiadem.

Proszę o pomoc.

Marek

aglig
26-07-2010, 07:12
Czy ta szopa jest na mapach ?

corvim
26-07-2010, 16:09
Czy ta szopa jest na mapach ?

Na mapie zasadniczej ani ewidencyjnej jej nie ma. Ale na mapie sytuacyjno wysokościowej geodeta już ją naniósł.

aglig
27-07-2010, 08:08
Gadaj z geodetą aby poprawił ci mapę. A sąsiada spytaj czy zgłaszał gdzieś tę szopę.

corvim
27-07-2010, 09:18
Rozumiem do czego zmierzasz. Sąsiad na pewno nie zgłaszał nigdzie budowy szopy ponieważ wybudowana jest niezgodnie z prawem. Po prostu nie może stać w tym miejscu. Więc na żadnej mapie jej nie ma.
Nie mogę zaprojektować domu na podstawie mapy na której nie ma szopy skoro szopa fizycznie istnieje. Bo w razie wizyty w trakcie odbioru będę miał dom wybudowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami - czytaj "samowola budowlana". Bedę w sytuacji mojego sąsiada - A przy inwestowaniu 200 000 takich problemów nie potrzebuję...

aglig
27-07-2010, 11:45
Bo w razie wizyty w trakcie odbioru będę miał dom wybudowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami - czytaj "samowola budowlana". Bedę w sytuacji mojego sąsiada - A przy inwestowaniu 200 000 takich problemów nie potrzebuję...
Rób jak uważasz, ale :
1. Ty będziesz miał dom wybudowany na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę a więc o samowoli budowlanej nie może być mowy.
2. Jeśli sąsiad nie zgłosił tego nigdzie i nie ma szopy na mapach to kto udowni co stało wcześniej twój dom czy szopa sąsiada
3. Kwote 200 tys pomnóż razy 2. Tyle zainwestujesz. ( mogę się założyć o duze piwo) :)
4. Wizyta Nadzoru w tracie odbioru jest prawie niemożliwa ( chyba że to wynika z pozwolenia na budowę lub będziesz zgłaszał częściowe zakończenie). Obie sytuacje mało prawdobodobne.
5. Jeśli nawet będzie wizyta to na szopę patrzeć nie będą tylko na to czy zrobiłeś wszystko z prawomocnym pozwoleniem na budowę ( patrz. pkt 1)
6. Przypilnuj aby podczas inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej geodeta tej szopy również nie nosił.

Jeśli nie pasuje ci powyższe to odsuń sie 8 m.

miciu
31-07-2010, 13:56
[B]corvim[B] a Twoja szopa gdzie będzie stała??? Chyba, że będziesz miał pompę ciepła i nie będziesz potrzebował takich budowli;-)