PDA

Zobacz pełną wersję : Napowietrzenie kominka



jimmy123
25-07-2010, 14:33
Jak rozwiązaliście sprawę napowietrzania do kominka.Z jakich przewodów,rur korzystaliście?Z okrągłych kanalizacyjnych,stalowych czy może z tych kwadratowych-prostokątnych kanałów z ocynku?Czy napowietrzenie ,rury mogą być łączone kolankami pod kątem 90 stopni?

zibi465
25-07-2010, 16:38
Daj zwykłe kanalizacyjne zalecane fi 160,minimum fi 110,unikaj kolan 90st.

Laschlo
25-07-2010, 16:47
U mnie powietrze jest doprowadzone rurami stalowymi o śr,150 poprowadzonymi pod podlogą.

Pawlo111
25-07-2010, 16:59
U mnie powietrze jest doprowadzone rurami stalowymi o śr,150 poprowadzonymi pod podłogą.

Też mam zamiar taką u siebie zainstalować tylko się zastanawiam czy nie zardzewieje mimo że jest ocynkowana ale to zawsze w posadzce wilgoć i takie tam.
Plastik jakoś nie przemawia do mnie w tym miejscu ogień i plastik lipa. To jak do wentylacji nie którzy usilnie pchają plastiki.

mymysteryy
25-07-2010, 17:57
u mnie na etapie robienia fundamentów poprowadzono rurę kanalizacyjną fi 160 od miejsca gdzie w planie miał znajdować kominek w kierunku ściany zachodniej (najkorzystniejszy ciąg powietrza). Rura kanalizacyjna "wychodzi" w wylewce w pewnej odległości od samego kominka i stamtąd już fachowcy kominkowcy pociągnęli sobie rurę spiro. poniżej fotka
http://images47.fotosik.pl/318/89d15dcde467bbd1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=89d15dcde467bbd1)

jimmy123
25-07-2010, 18:08
Czyli kanalizacyjna 160.
Pawlo111 w sumie ta rura nie będzie miała "styku" z ogniem.

zibi465
25-07-2010, 18:55
Też mam zamiar taką u siebie zainstalować tylko się zastanawiam czy nie zardzewieje mimo że jest ocynkowana ale to zawsze w posadzce wilgoć i takie tam.
Plastik jakoś nie przemawia do mnie w tym miejscu ogień i plastik lipa. To jak do wentylacji niektuży usilnie pchają plastiki.

ocynkowana rura spiro też po jakimś czasie skoroduje,zawsze możesz taką rurę zabezpieczyć n.p. folią,ale pewności niemam czy ona nie skoroduje.

Pawlo111
25-07-2010, 19:28
I z tąd moje wątpliwości tak naprawde nawet jak przerdzewieje to zawsze można by ją obłożyć wcześniej betonem.
Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat pozostal by najwyżej sam beton.

jimmy123
25-07-2010, 19:54
Mam jeszcze jedno pytanie troszke w innej sprawie.Jeżeli mam komin do kominka shiedla za ścianą (w sypialni) bo podobno w ścianie nie może być.Dom jest bez piwnicy to jak poradzic sobie z kratka wentylacyjną na dole komina i dzwiczkami wyczystkowymi?Kratka wentylacyjna z komina to pół biedy bo wykuje w scianie i kratka bedzie pod kominkiem ale dzwiczek wyczystkowych nie zamontuje na dole za kominkiem?!Tym bardziej w sypialni :/Jedyna opcją zostaje strych czy tak mozna?

Piotr G
25-07-2010, 20:08
Wyczystka na strychu nic nie da bo w czasie czyszczenia komina sadza gniazda i inne pskudztwa spadają na dół i tam trzeba wyciągnąć to wszystko.
Co do nawiewu powietrza do spalania to 160 kanalizacyjna tam nigdy nie będzie temperatury - pewne i sprawdzone

Piotr

jimmy123
25-07-2010, 21:11
No własnie też tak myslę jednak cały czas nie moge sobie wyobrażic tej wyczystki pod,za kominkiem.Za kominkiem równiez nigdy jej nie wyczyszcze a pod kominkiem sie nie zmieści.To wychodzi że bedę ja musial mieć w sypialni?Przeciez to niemożliwe.Zreszta nawet jakbym zmieścił tą wyczystke nad ,pod kominkiem to przeciez on bedzie obudowany i tak do tej wyczystki sie nie dostanę.

Forest-Natura
26-07-2010, 16:30
Witam.
Dlaczego nie możliwe? Około 50 % posiadaczy komina systemowego tak ma umieszczoną wyczystkę.
Pozdrawiam.

jimmy123
26-07-2010, 20:09
Tak tzn. jak? W innym pomieszczeniu?W tym wypadku w sypialni?

Ifarrg
24-08-2014, 22:46
Dobra, mogę być archeologiem, bo odkopałem strasznie stary temat, ale taki wyskoczył mi w googlach...

Mam 3 pytania odnośnie doprowadzania powietrza do kominka. Krótki opis sytuacji - rura fi 110mm puszczona pod posadzką na zewnątrz, na wzchodnią stronę elewacji. Wlot powietrza doprowadzony pod miejsce , gdzie kiedyś ma stać kominek.

Pyt 1. W projekcie było fi160, budowlaniec mówi "po co taka duża, wystarczy zwykła 110".. NO to się zgodziłem... Czy tak mała średnica podoła?

Pyt 2. Rura wypuszczona na wschód, bo to była najkrótsza droga za dom. Czy aż tak strona świata, gdzie jest napowietrzenie ma znaczenie? Mieszkam w świętokrzyskiem...

Pyt 3. Gdzie powinna być zamontowana przepustnica? NA wlocie rury czy koło/pod piecem? Czy przepustnica powinna być zamontowana gdzies w rurze już w czasie jej montowania?

Mam nadzieje, ze znajdzie się tutaj jakiś instalator/kominiarz/zdun czyli ktoś kto powinien się znac na takiej robocie...

Kominki Piotr Batura
25-08-2014, 05:47
Dobra, mogę być archeologiem, bo odkopałem strasznie stary temat, ale taki wyskoczył mi w googlach...

Mam 3 pytania odnośnie doprowadzania powietrza do kominka. Krótki opis sytuacji - rura fi 110mm puszczona pod posadzką na zewnątrz, na wzchodnią stronę elewacji. Wlot powietrza doprowadzony pod miejsce , gdzie kiedyś ma stać kominek.

Pyt 1. W projekcie było fi160, budowlaniec mówi "po co taka duża, wystarczy zwykła 110".. NO to się zgodziłem... Czy tak mała średnica podoła?

Pyt 2. Rura wypuszczona na wschód, bo to była najkrótsza droga za dom. Czy aż tak strona świata, gdzie jest napowietrzenie ma znaczenie? Mieszkam w świętokrzyskiem...

Pyt 3. Gdzie powinna być zamontowana przepustnica? NA wlocie rury czy koło/pod piecem? Czy przepustnica powinna być zamontowana gdzies w rurze już w czasie jej montowania?

Mam nadzieje, ze znajdzie się tutaj jakiś instalator/kominiarz/zdun czyli ktoś kto powinien się znac na takiej robocie...
Powietrze ze wschodu?:cool:

Do tej pory wszystko prawidłowo. Teraz wystarczy kupić wkład przeznaczony do tego by z tą rurą współpracował i szczelnie go do niej podłączyć. Taki wkład ma przepustnicę, albo inny sposób zamykania powietrza z zewnątrz na wyposażeniu.

Pawlo111
25-08-2014, 06:45
Ale ze wschodu powietrze to lipa może wywiewać czasami zamiast pchać powietrze.
Ja dałem przepustnice na wlocie do budynku ale u nas rura biegła przez piwniczkę i tam umieściłem klapę p.poż wentylacyjną [taką posiadałem wolną]
+ czujnik zamykania w domu.

Kominki Piotr Batura
25-08-2014, 07:06
Pawlo. Ile spotkałes takich instalacji, gdzie powietrze "wywiewało"? Drugie pytanie: co ma to powietrze "pchać"?

bohusz
25-08-2014, 09:34
Z względu na aktualną sytuację polityczną, mam na myśli "wojnę" na wschód od Polski, nie jest wskazane instalowanie wylotów czerpni powietrza do spalania od strony wschodniej...

INNYCH PRZECIW wskazań nie ma

Pozdrawiam - kominki BOHUSZ (http://www.owo.pl/kominki-krakow/)

CzarnyIwan
25-08-2014, 09:45
Ja mam rure od wschodu. Bez wahania będe kacapowi brał powietrze z jego strony :D

bohusz
25-08-2014, 19:20
Ja mam rure od wschodu. Bez wahania będe kacapowi brał powietrze z jego strony :D

Jednak jeszcze jest odwaga w narodzie

Ifarrg
25-08-2014, 20:48
Powietrze ze wschodu?:cool:

Do tej pory wszystko prawidłowo. Teraz wystarczy kupić wkład przeznaczony do tego by z tą rurą współpracował i szczelnie go do niej podłączyć. Taki wkład ma przepustnicę, albo inny sposób zamykania powietrza z zewnątrz na wyposażeniu.

Zapytałem o tą średnice nie bez kozery, bo na necie w wielu miejscach jest podane, że rura wlotowa powinna mieć 200cm2, a fi 110 to 5,5*5,5*3,14 czyli ledwie połowa tego...

Jeśli chodzi o wlot powietrza, to rura jest wyprowadzona na wschód, ale tak sobie myślę, że przecież można ją zakończyć wlotem skierowanym na południową ... czy to coś da - nie wiem. Ale tak czy siak trochę się uspokoiłem, po Pana poście. Bo byłem już zdecydowany w przyszłości na skucie chudziaka w tym miejscu i wstawienie jednak większej rury ...

Sturmer
26-09-2014, 10:57
To ja też się zapytam. Jak zrobić, z czego i gdzie to kupić, czerpnię powietrza do kominka. Rura fi 160 położona pod płytą fundamentową. Czy są jakieś specjalne daszki czy zakończenia nakładane na rurę? W jakiej odległości od ściany zrobić czerpnię ? Ma to jakieś znaczenie?