PDA

Zobacz pełną wersję : Wywiew powietrza znad okapu przez ścianę



pidzyn
27-07-2010, 09:48
Czy poprawnym jest wykonanie wyrzutu powietrza znad okapu kuchennego, wykorzystując siłę silnika okapu, bezpośrednio przez ścianę budynku?

Wykombinowałem 3 możliwości:
A- bezpośrednio przez ścianę, ale podobno istnieje duże ryzyko brudzenia ściany na zewnątrz oparami, no i jest mostek cieplny.
B - wyście znad okapu przez strop i później przez podbitkę pod kątek od domu
C - wyście ponad dach z wukorzystaniem wyciągów wentylacyjnych (np. ILTO ILURI), ale to kolejne miejsce dziurawienia połaci

Co byście zaproponowali/?

Dodam, że w domu będzie wentylacja mechaniczna.

Konto usunięte_12*
27-07-2010, 21:32
Ja bym wybrał wariant "B" jako najprostszy i nie wymagający zainstalowania odskraplacza (zakładam, że to twój własny domek jednorodzinny, a nie blok mieszkalny, bo wtedy sytuacja mogłaby się skomplikować). Wiesz oczywiście, że musisz mieć TEŻ w tej kuchni stale otwarty kanał wentylacji konwekcyjno-grawitacyjnej (?)

Pozdr.

Konto usunięte_12*
28-07-2010, 00:00
Tak bardzo dobra rada, najlepiej zainstalować wynalazek u radzącego. Po roku użytkowania i poprawkach można taka metodę opatentować, powodzenia.

Niech Szanowny Kolega odświeży sobie obowiązujące przepisy, bo widzę, że ich znajomość u kolegi nie jest najlepsza

pidzyn
28-07-2010, 10:53
No to chyba pomysł B odpada, ze względu na montaż wentylacji mechanicznej.
Zgodnie z przepisami nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Podobno rekuperator który chcę zamontować ma czujnik podciśnienia i sam wykrywa kiedy silnik okapu jest włączany.

Z drugiej strony jak się mają gotowe rozwiązania firmy ILTO, gdzie są zamontowane i rekuperator i wyciąg dachowy.
Różnica byłaby tylko w tym który silnik jest używany do wyciągania oparów znad okapu. Albo wbudowany silnik i pchanie powietrza na zewnątrz (przez ścianę albo ponad dach) albo silnik w wyciągu dachowym i wyciąganie powietrza.

Chciałbym zrobić coś dobrze i do tego nie wracać.

Tutaj link do rozwiązań -> http://www.ilto.fi/_file/5037/Ilto_R+W_esite.pdf http://www.ilto.fi/_file/5037/Ilto_R+W_esite.pdf

Vafel
28-07-2010, 11:23
Tak jak w opcji A to ja planuję u siebie zrobić wyrzut z odkurzacza centralnego :-)

pidzyn
28-07-2010, 12:02
pidzyn jak w budynku będzie wentylacja mechaniczna to czemu tego okapu do niej nie podłączysz?

Ponieważ wybrałem rozwiązanie podłączenia powietrza znad kominka do rekuperatora.
Są rekuperatory z wejściem "kuchennym", ale bez wejścia "kominkowego". Nie chcę dublowąc istalacj wentylacji i DGP. jedna z firm z Łodzi robi taką kombinowana istalacje, a mianowicie podłącza ciepłe powietrze z turbiny DGP za wyjściem nadmuchu z rekuperatora. Nie wiem czy to jest poprawne, ale uważają, że działa.

pidzyn
28-07-2010, 14:08
To załóż okap z pochłaniaczem i nie podłączaj rurą tylko skieruj strugę powietrza z okapu na anemostat wywiewny.

Obawiam się, że to rozwiązanie będzie mialo zbyt małą wydajność i podczas gotowania "kapuchy" nic to nie da.

pidzyn
28-07-2010, 18:32
Zastanawiałem się właśnie nad podpięciem okapu bezpośrednio do wentylacji, oczywiście po uprzednim usunięciu silnika.
W jednym z wątków, chyba "adam_mk" zaproponował takie rozwiązanie, gdzie za kratkę wywiewną w kuchni robi okap.

Pojawiły się jednak wątpliwości co do "zapachów"gromadzących się pod sufitem w kuchni i nie zabieranych przez okap oraz konserwacji takiego przyłącza (większe zatłuszczenie mimo metalowych kratek w okapie).
Czy dodatkowy anemostat wywiewny pod sufitem w kuchni i jakieś pudełko z filtrami wymiennymi wystarczy ??

Konto usunięte_12*
28-07-2010, 23:18
No to chyba pomysł B odpada, ze względu na montaż wentylacji mechanicznej.
Zgodnie z przepisami nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Tobie zapewne chodzi o paragraf 148.2 Rozporządzenia Min. Infrastruktury z 2002 r., który mówi, że: "W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej".
Ale przecież okap nadkuchenny nie jest elementem STAŁEJ wentylacji mechanicznej, gdyż działa okresowo.
Spotkałem się już kilkakrotnie z takim podejściem kominiarzy, że dopuszczają istnienie okapu nadkuchennego POD WARUNKIEM istnienia kanału wentylacji grawitacyjnej, i stąd moja wypowiedź.
Istnieje jeszcze jeden przepis (par. 150.10 - "można stosować wentylację mechaniczną wyciągową pod warunkiem zastosowania wentylacji nadciśnieniowej"). Może ten przepis nasunie ci jakieś rozwiązanie?

Pozdr.

Konto usunięte_12*
29-07-2010, 10:02
jakie przepisy zezwalają na stosowanie wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach z wentylacja mechaniczną?
Przepisy przecież zabraniają łączenia takich wentylacji.

Okap nadkuchenny (jeśli chodzi o ścisłość), to nie jest STAŁA WENTYLACJA mechaniczna, bo działa okazjonalnie. Być może czepiam się NIEŚCISŁOŚCI w Prawie Budowlanym, ale zapewne na tej podstawie wielu kominiarzy DOPUSZCZA stosowanie okapu w kuchni, o ile jest tam drożny kanał wentylacji grawitacyjnej. Od jednego z kominiarzy usłyszałem uzasadnienie, że gdy okap pracuje, to w tym czasie kratka wentylacji grawitacyjnej działa jak nawiewnik (powietrze nie wychodzi, ale jest wciągane do pomieszczenia). Ta sytuacja nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa, o ile wylot wentylacji nie sąsiaduje ze zbyt bliskim wylotem kanału spalinowego, poza małym dyskomfortem polegającym na wyziębieniu kuchni (szczególnie zimą).
Ale przecież w kuchni zwykle i tak jest cieplej, niż w innych pomieszczeniach.

lukasz1006
08-03-2016, 12:17
odświeżam temat,
Będę miał wentylacje mechaniczną
Czy ktoś ma z was ma wyrzut powietrza z nad okapu przez ścianę? Czy elewacja się brudzi. Chce zastosować takie zakończenie jak do wentylacji mechanicznej http://daventa.pl/pl/product/czerpnia-wyrzutnia-scienna-d-150-uvla-z-okapnikiem,1837
Jak sprawdza się taki wyrzut przy wentylacji mechanicznej oczywiście za okapem zainstalowany by był zawór zwrotny.

Konto usunięte_12*
08-03-2016, 21:27
Czy ktoś ma z was ma wyrzut powietrza z nad okapu przez ścianę?
A poszperałeś trochę w starszych wątkach na ten temat?
Sporo tego było! :yes:

qba43
08-02-2017, 05:06
Odświeżę trochę temat....Mam problem z odprowadzeniem spalin przez okap...najłatwiej i najszybciej jest zrobić wyrzut przez wschodnią lub północną ścianę ale zniechęca mnie do tego problem brudzenia się elewacji (która jeszcze nie jest zrobiona). Nasuwa mi się pytanie czy nie można zrobić wyrzutu wyprowadzając przez ścianę dłuższej rury tak żeby odstawała ze 20-30cm od elewacji, skierować jej do góry i zakończyć jakimś kominkiem?? W tym momencie tłuszcz z parą nie powinien się osadzać na elewacji...szukałem na forum odp na to pytanie ale nic nie znalazłem - może źle szukałem :)

Wygladaloby to tak mniej wiecej381084381085

W domu zrobić to giętkim termoflexem a na element w ścianie i na zewnątrz rura kominowa kończąc daszkiem. Ta rurę kominowa bym wsparł na 2 płaskownikach żeby się nie wygięła pod swoim ciężarem i ciężarem kominka.

Co o tym myślicie

link2jack
08-02-2017, 06:03
Mam podobny problem, u mnie dodatkowo są długie okapy dachowe (1.8m).
Moim zdaniem jeśli dasz kolanko 90* to tłuszcze będą się odkładamy właśnie na tym kopaniu. lepiej wg mnie wyprowadzić rurę poziomo np 40cm za elewacje.

qba43
08-02-2017, 06:22
Link2 też się tego obawiam trochę temu tutaj pytam, myślałem też nad skierowaniem rury w dół ale to mogłoby chyba cofnąć wyziew...inna opcją jest taka żeby zastosować trójnik 381086 z którego puścić do góry atrapę a w poziomie (lub u dołu) założyć kratkę maskującą otwór tak żeby to jakoś wyglądało...sama pozioma rura wystająca ze ściany to średnio wygląda