PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze gazu od skrzynki.



Kaśka73
29-07-2010, 15:13
obecnie gazownia wzięła sie za podłączanie mojego domu do sieci, szkrzynka z zaworem będzie w granicy działki i tu wszystko rozumiem ale p. z gazowni wyskoczyła z tekstem że od skrzynki do budynku potrzebuję jeszcze jeden projekt i uzgodnienia????
czy to tak jest czy juz bez projektu instalator z uprawnieniami podłącza sie do tej skrzynki i robi instalację w domu

M K
29-07-2010, 16:25
Zgadza się potrzebny jest projekt i opinia kominiarska. Potem występujesz o pozwolenie na budowę.

Piotr G
29-07-2010, 19:40
troche odwrotnie projekt, pozwolenie na budowę "Wewnetrznej instalacji gazowej", kierownik budowy, instalator z uprawnieniami, opinia kominiarska, protokółpróby szczelności.

Ja wszystko robię komleksowo od poczatku do końca - w imieniu inwestora.

Piotr

M K
29-07-2010, 19:54
Nie wiem w czym się pomyliłem ale jest potrzebna wstępna opinia kominiarza ( wraz z rysunkiem) o możliwości podłączenia pieca oraz gdzie jest wentylacja. Projekt i dostajemy pozwolenie. Potem będzie potrzebna jeszcze jedna opinia kominiarza.

Piotr G
29-07-2010, 20:28
robię projekty w Poznaniu nigdy nie robiłem wstępnej opini i nigdy nikt tego nie wymagał. Pewnie co starostwo to inne wymagania.

Piotr

M K
30-07-2010, 09:02
Właśnie tak jest, u mnie tego wymagają.

Kaśka73
30-07-2010, 09:11
no to ładnie, a już myślałam że mam wszystkie przyłącza a tu ba nawet pozwolenie trzeba wydreptać:( zasugerowałam się kilka razy "przy warunkach" powtarzanym tekstem że gazownia wszystko zrobi sama

teraz rozumiem że zrobi i owszem ale do skrzynki

claris
30-07-2010, 11:26
Kaśka, my, żeby nie występować o nowe pozwolenie na budowę złożyliśmy wniosek o zmianę wydanego już pozwolenia na budowę w zakresie rozbudowy wewn. sieci gazowej [od skrzynki gazowej do domu].
Do tego oczywiście projekt zrobiony przez uprawnionego projektanta oraz uzgodnienie w ZUDP.
Jak taka zmianę pozwolenia się uzyska [trwa szybciej niż normalne nowe pozwolenie na budowę] to nie trzeba zakładać nowego dziennika budowy oraz szukać nowego kierownika budowy. Wszystko zostaje w ramach pozwolenia na budowę domu.

W tej chwili nasze papiery są w urzędzie więc nie wiem jak szybko uda się to zrobić i czy będą robili jakieś problemy. Takie rozwiązanie zasugerowała nam instalatorka.

Piotr G
30-07-2010, 14:00
Dodam więcej w projektach gotowych często jest projekt instalacji gazowej, wtedy wystarczy zgłoszenie.

Piotr

ewinia
26-08-2010, 14:01
ja też jestem na etapie podłączania instalacji gazowej. Gazownia zrobiła swoją część w drodze do ogrodzenia i zostawili rurkę z zaworem. Teraz każą nam zrobić instalację od tej rurki do domu, założyć skrzynkę, a potem oni dopiero założą licznik gazowy. Może ktoś orientuje się ile kosztuje wykonanie tej instalacji wraz z projektem. Domek mamy w okolicach Serocka.

dorothy
14-01-2011, 19:20
Czy może ktoś mi podpowie jak prawidłowo powinno być...Chodzi o to ,że projekt instalacji gazowej jak i przyłącza był robiony w 2007 roku, gdzie skrzynka gazowa w projekcie jest na ścianie budynku mieszkalnego. W tym roku chcemy podłączyć gaz do domu, linia biegnie przez naszą działkę a dom od tej lini znajduje się w odległości ok.15 metrów i pojawił się problem:( Rozmawialiśmy z gazownikiem aby rozeznać się co i jak, a on powiedział,że przepisy się teraz zmieniły i skrzynka ma stać poza ogrodzeniem budynku mieszkalnego :(oznaczało by to dla nas,że od lini musielibyśmy cofnąć się do drogi a potem znowu do przodu do domu co wiązało by się z większymi kosztami. Pytanie więc jest takie: czy musimy podporządkować się istniejącym obecnym przepisom czy mamy prawo robić według starego projektu? dom jeszcze nie zamieszkały. I jak to jest z kosztami, wiem,że jest stała opłata do kilkunastu metrów a potem dodatkowo za kolejny metr. Bardzo proszę o pomoc.

Łukasz80
16-01-2011, 19:24
Czy może ktoś mi podpowie jak prawidłowo powinno być...Chodzi o to ,że projekt instalacji gazowej jak i przyłącza był robiony w 2007 roku, gdzie skrzynka gazowa w projekcie jest na ścianie budynku mieszkalnego. W tym roku chcemy podłączyć gaz do domu, linia biegnie przez naszą działkę a dom od tej lini znajduje się w odległości ok.15 metrów i pojawił się problem:( Rozmawialiśmy z gazownikiem aby rozeznać się co i jak, a on powiedział,że przepisy się teraz zmieniły i skrzynka ma stać poza ogrodzeniem budynku mieszkalnego :(oznaczało by to dla nas,że od lini musielibyśmy cofnąć się do drogi a potem znowu do przodu do domu co wiązało by się z większymi kosztami. Pytanie więc jest takie: czy musimy podporządkować się istniejącym obecnym przepisom czy mamy prawo robić według starego projektu? dom jeszcze nie zamieszkały. I jak to jest z kosztami, wiem,że jest stała opłata do kilkunastu metrów a potem dodatkowo za kolejny metr. Bardzo proszę o pomoc.

dziwne, ja miałem robiony przyłącz w grudniu ub.r. i mam skrzynkę na ścianie domu....gazownia nie miała zastrzeżeń

dorothy
17-01-2011, 13:57
Dzwoniłam do gazowni i dowiedziałam się,że muszę ponownie wystąpić o nowe warunki przyłącza bo te ,które dostaliśmy są już nieważne bo mineło 2 lata. Pan powiedział,że prawdopodobnie warunki zostanął takie same i skrzynka będzie na mieszkaniu ale jak to będzie w praktyce to zobaczymy...:)

Malybialy
19-02-2011, 12:55
Witam mam pytanie: jak długo czeka się na uzgodnienie przyłącza z zakładem gazowniczym?

cd
17-03-2011, 19:46
Witam.

Jak najbardziej potrzebny jest projekt instalacji gazowej zewnetrznej (od kurka głownego) i instalacji wewnetrznej. Projektanci czesto projektują dodatkową skrzynke na zawór gazowy na budynku , zle interpretując przepisy o gazownictwie. Ponadto sama wzmianka w prawie budowlanym jest zle skonstuowana. Mam tutaj na mysli.w prawie budowlanym-Jezeli odległość od kurka głównego jest wieksza niz 10 m nalezy zamontować zawór odcinający na budynku w szafce. Przepisy o gazownictwie mówią-Jezeli odległość od kurka głównego DO BUDYNKU jest wieksza niz 10 m nalezy zamontować zawór odcinający na budynku w szafce. Zabrakło wiec jednego słowa DO BUDYNKU-wiec projektanci interpretują to jako wieksza niz 10 m ale rury.............a nie do budynku. Jeżeli zas chodzi o gazownię (Szczecin) to potrzebujemy. 1.Protokól z przeprowadzenia prob szczelności instalacji gazowej....2.opinia kominiarska....Akt własności domu.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

bitter
28-03-2011, 21:01
Witam, mam dylemat gdzie postawić skrzynkę z gazem przy takim projekcie oraz którędy poprowadzić instalację gazową. Gaz muszę dostarczyć do pomieszczenia nr 3 (kuchenka gazowa) i nr 9 (pomieszczenie gospodarcze) do pieca kondensacyjnego. Jak to poprowadzić? Wzdłuż ściany budynku? Dookoła domu? Nie bardzo widzę to w domu bo musiałbym prowadzić przez cały dom ;-(

owp
27-02-2012, 10:55
Dodam więcej w projektach gotowych często jest projekt instalacji gazowej, wtedy wystarczy zgłoszenie.

Piotr
Odświeżę temat pytaniem :)
Czy jeśli mam projekt wewnątrz, ale chcę go zmienić (zmiana ma polegać na tym, że nie potrzebuję gazu w kuchni do kuchenki, tylko w kotłowni, aw projekcie jest i tu, i tu), czy wystarczy też zgłoszenie? Poza tym nie mam projektu od skrzynki do domu...

naszaheidi
28-02-2012, 06:33
Przez caly dom czyli sufitem lub w kanalku podlogowym?
Rury nie moga byc przykryte.Mi kopali jakby taka opaske do kuchni,kotlownia jest z drugiej str.blizej skrzynki a kuchnia po przeciwnej.Rura umieszczona w podlodze,schowana w kanalku,przykryta plytkami.

owp
28-02-2012, 07:56
Jeśl pytasz o mój projekt, to jest skrzynka na elewacji,wejście do kotłowni, tam 2 metry rury podsufitem i rozgałęzienie do kuchni (którego nie będzie). Więc generalnie cała instalacja to przejście przez ścianę i te 2 metry do kotła, mogą być na werzchu, bo to kotłownia. Plus oczywiście rura do skrzynki na granicy, bo gazownia nie zgodzila się na skrzynkę na elewacji.

JarekKRK45
30-03-2012, 07:26
Witam , ja w projekcie mam gaz w kotłowni i kuchi , ale w kuchni bedzie płyta indukcyjna . Myśle , ze nie powinno byc problemu ze zmianą ...

muminek1973
30-03-2012, 13:07
z ciekawości ile taki projekt przyłącza kosztuje?

william.bonawentura
30-03-2012, 16:27
Jeśl pytasz o mój projekt, to jest skrzynka na elewacji,wejście do kotłowni, tam 2 metry rury podsufitem i rozgałęzienie do kuchni (którego nie będzie). Więc generalnie cała instalacja to przejście przez ścianę i te 2 metry do kotła,

Instalacja (w rozwinięciu) od gazomierza do odbiornika nie może być krótsza niż 3m. Instalator będzie musiał w kotłowni zrobić "żmijkę". A co do kosztów to nie zapomnijcie doliczyć geodety do inwentaryzacji podwykonawczej jeśli gazomierz jest w ogrodzeniu.

yaiba83
29-04-2012, 10:49
z ciekawości ile taki projekt przyłącza kosztuje?

W zeszłym miesiącu płaciłem 550zł

marconi_piaseczno
14-05-2012, 15:12
Witam,

Mam zamiar wybrać montera instalacji gazowej od ogrodzenia do budynku. Rozmawiałem wstępnie z jednym wykonawca i powiedział mi, że przepisy jak wykonać przyłącze do domu są w Polsce bardzo restrykcyjne. Rura doprowadzająca gaz do domu powinna być stalowa na odcinku kilku metrów od budynku i przy przejściu przez ścianę. Reszta co w ziemi to może być "plastik" a w budynku miedź. On zasugerował aby nie robić nic w stali tylko "plastikiem" podjechać do ściany domu a resztę w miedzi. Mówi, że to będzie bardziej trwałe bo stal może zardzewieć a z plastikiem nic się nie stanie. Wszystkie odbiory on i tak załatwia więc dla mnie pozostaje tylko wybór czy robimy zgodnie z przepisami czy tak jak on mówi :plastik" i miedź. Będę wdzięczny za argumenty za i przeciw bo sam nie wiem jak zdecydować.

escone
16-05-2012, 16:54
Witam!

Czy mógłby mi ktoś orientacyjnie powiedzieć ile może kosztować przyłącze gazu od skrzynki w ogrodzeniu do budynku.
Odległość do przekopania to 50m.

Może jest tu ktoś z woj. pomorskiego kto wykonuje takie przyłącza?

Łukasz80
16-05-2012, 20:11
Witam,

Mam zamiar wybrać montera instalacji gazowej od ogrodzenia do budynku. Rozmawiałem wstępnie z jednym wykonawca i powiedział mi, że przepisy jak wykonać przyłącze do domu są w Polsce bardzo restrykcyjne. Rura doprowadzająca gaz do domu powinna być stalowa na odcinku kilku metrów od budynku i przy przejściu przez ścianę. Reszta co w ziemi to może być "plastik" a w budynku miedź. On zasugerował aby nie robić nic w stali tylko "plastikiem" podjechać do ściany domu a resztę w miedzi. Mówi, że to będzie bardziej trwałe bo stal może zardzewieć a z plastikiem nic się nie stanie. Wszystkie odbiory on i tak załatwia więc dla mnie pozostaje tylko wybór czy robimy zgodnie z przepisami czy tak jak on mówi :plastik" i miedź. Będę wdzięczny za argumenty za i przeciw bo sam nie wiem jak zdecydować.

Ciekawe czy preferuje takie rozwiązanie, bo nie ma sprzętu do spawania albo nie umie i woli robić w czym mu łatwiej...? :)

...każdy materiał oprócz spawanej stali, nie może być zabudowany to jest ich minus wg mnie....jeśli masz miejsce żeby miedź lub plastik było po ścianie, albo jakoś zabudowane z otworami to bierz. Jeśli chcesz mieć w ścianie to stal...

owp
09-07-2012, 21:38
Jaki jest koszt materiałów do takiej instalacji, tj. od skrzynki do kotła? Ja mam 10m na zewnątrz plus 2 wewnątrz i wykonawca chce 4 tys bez projektu, kierownika i innych formalności. Czy to nie przesada??

yaiba83
11-07-2012, 11:25
Troszkę wysoka cena, ale w granicach normalności. Musisz policzyć koparkę, albo roboczogodziny ręcznego kopania na te 80cm. Materiał (rury, kolanka, zawory), robociznę (lutowanie, przejścia przez ściany). Swoje niestety wychodzi.

suomi
11-07-2012, 21:07
Odświeżę temat pytaniem :)
Czy jeśli mam projekt wewnątrz, ale chcę go zmienić (zmiana ma polegać na tym, że nie potrzebuję gazu w kuchni do kuchenki, tylko w kotłowni, aw projekcie jest i tu, i tu), czy wystarczy też zgłoszenie? Poza tym nie mam projektu od skrzynki do domu...

Mam ten sam dylemat - projekt wewnątrz domu jest - razem z gotowcem. Co z nitką od granicy działki (skrzynki) - do wejścia do budynku ?

owp
13-07-2012, 07:27
Troszkę wysoka cena, ale w granicach normalności. Musisz policzyć koparkę, albo roboczogodziny ręcznego kopania na te 80cm. Materiał (rury, kolanka, zawory), robociznę (lutowanie, przejścia przez ściany). Swoje niestety wychodzi.
Dostałem inną ofertę, wraz z zestawieniem materiałów. Za materiały wychodzi 1500zł, więc te 4tys to z niezłą marżą liczą...
Suomi - jak masz pieczątkę gazownika w projekcie i instalacje do skrzynki (ja miałem na fasadzie, ale gazownia się nie zgodziła) to chyba nie trzeba dodatkowego projektu...

yaiba83
13-07-2012, 13:39
Dostałem inną ofertę, wraz z zestawieniem materiałów. Za materiały wychodzi 1500zł, więc te 4tys to z niezłą marżą liczą...
Suomi - jak masz pieczątkę gazownika w projekcie i instalacje do skrzynki (ja miałem na fasadzie, ale gazownia się nie zgodziła) to chyba nie trzeba dodatkowego projektu...

Zależy na jakich materiałach to robią. U mnie wyszło relatywnie tanio, bo w ziemi ułożyli plastikową rurę a mogli zrobić ze sztywnych i spawać. Co nie zmienia faktu, że warto szukać tańszych.

marconi_piaseczno
13-09-2012, 09:01
Ciekawe czy preferuje takie rozwiązanie, bo nie ma sprzętu do spawania albo nie umie i woli robić w czym mu łatwiej...? :)

...każdy materiał oprócz spawanej stali, nie może być zabudowany to jest ich minus wg mnie....jeśli masz miejsce żeby miedź lub plastik było po ścianie, albo jakoś zabudowane z otworami to bierz. Jeśli chcesz mieć w ścianie to stal...

Możesz mi wytłumaczyć dlaczego tylko stal może być zabudowana?

wroclawiak
16-10-2013, 19:22
stal może być stosowana tylko przy przejściu przez budynek i w garażu (tutaj są dozwolone połączenia tylko spawane) - względy pożarowe... rury gazowej nie można zabudowywać (względy bezpieczeństwa)

ktoś pisał, że lepiej "sobie dać plastik i później miedź" - wierutna bzdura! plastik tylko w ziemi a przed budynkiem 1,5m lub 0,5 m (w zależności od rodzaju instalacji czy przyłącza) musi przejść na stal i tak wejść do budynku! należy tego bardzo przestrzegać!

tak naprawdę wystarczy znaleźć wykonawcę doświadczonego i ze wszystkimi uprawnieniami (a nie bez kierownika czy projektowania) i wtedy jest spokój.

szacunkowy koszt wykonania instalacji zewnętrznej gazu przez porządnego wykonawcę (od granicy działki do budynku - do 15m) wynosi ok 3.000,-

instalacja wewnątrz: koszt ok 2-4 tys.

dochodzi koszt przyłącza (we Wrocławiu zwraca za nie gazownia lub je po prostu buduje) oraz skrzynki gazowej (ok 400)

Do zaprojektowania przyłącza czy instalacji zewnętrznej potrzebna jest mapa do celów projektowych nie starsza niż 6 m-cy (jak koszt to ok 600)...

pozdrawiam!

polecam googla do wyszukania firmy z danego regiony przez wpisywanie "przyłącze gazu" + miasto (np. kraków)

a tak w ogóle to polecam stronkę GAZWROCLAW.PL