PDA

Zobacz pełną wersję : 'Garażowy solar' proszę o radę



Kolores
31-07-2010, 09:15
Mam garaż, w którym w zimie woda zamarza, ale blaszana, brązowa nieocieplona brama garażu jest skierowana na południe - działa jak solar powietrzny, w lecie gorąco w garażu że nie da się wytrzymać. Czy da się jakoś zwiększyć skuteczność tego 'garażowego' solara, żeby i w zimie było w środku cieplej? Wolałbym nie malować bramy na czarno od zewnątrz, ale może pokrycie czymś od wewnątrz pomoże? Ponoć zwykła biała farba z dwutlenkiem tytanu może poprawić oddawanie ciepła do wewnątrz przez wypromieniowanie? Czy raczej przymocować aluminiowe użebrowanie dla wymiany konwekcyjnej?
A może wyciąć w blasze okna i wstawić 'plexę' kanałową - niech promieniowanie słońca wpada do środka i grzeje bezpośrednio wnętrze?
No i jeszcze jakby można jakoś zmniejszać grzanie w lecie ...
Pozdrawiam.

Piotr G
31-07-2010, 11:51
trzeba wstawić klimatyzator aby w zimie grzał a w lecie chłodził - to żart oczywiście

chyba się nie uda taka kombinacja.

Piotr

KrzysztofLis2
02-08-2010, 11:06
Moja propozycja, to zamienić tę bramę garażową w powietrzny kolektor słoneczny.

Czyli:
1) ocieplić ją czymś,
2) zamontować ocieplenie w odległości powiedzmy 5 cm od blachy, na jakichś dystansach (byle nie poziomych listewkach),
3) w górnej i dolnej części ocieplenia wykonać otwory, które na lato będą zamykane.

Tym sposobem latem jesteś odizolowany od gorącej blachy, a zimą ciepła blacha podgrzewa powietrze, które opuszcza "kolektor" przez górne otwory, na jego miejsce zaciągane jest zimne znad podłogi przez dolne otwory.

Kolores
02-08-2010, 12:16
'zimą ciepła blacha podgrzewa powietrze, które opuszcza "kolektor" przez górne otwory, na jego miejsce zaciągane jest zimne znad podłogi przez dolne otwory'
Tak działa przy słonecznej pogodzie. Ale w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niższa w garażu, będzie zaciągać ciepłe z góry i wyrzucać ochłodzone dołem. Nie chcę się bawić w żadną automatykę zasłaniania i otwierania przepustów. Ma być bezobsługowe. Da się jakoś zablokować przepływ w dół prostym w wykonaniu zaworem jednokierunkowym? Np. folia zwisająca na pionowych otworach tak żeby się odchylała przy korzystnym kierunku przepływu a przysysała przy niekorzystnym?

KrzysztofLis2
02-08-2010, 19:22
Dokładnie tak to można zrobić. :D

pierwek
16-08-2010, 15:51
naprawdę przy -10 -15oC i przy słonecznej pogodzie ta metalowa brama będzie się nagrzewać? BTW ile tego słońca mamy zimą? - wydaje mi się że zimą to nie ma prawa działać. W lecie być może będzie ciut chłodniej.