PDA

Zobacz pełną wersję : DOMY z BALI (i inne drewniane)-CERTYFIKAT ENERGETYCZNY oraz rzeczywiste KOSZTY OGRZEW



alberto1968
02-08-2010, 06:43
WITAM
Wszystkich BAL-DOM-WICZÓW
Chciałbym żeby w tym temacie wypowiedzieli się wszyscy użytkownicy domów z BALA ORAZ INNYCH DREWNIANYCH i umieścili info na temat swoich domów-NA TEMAT ZUŻYCIA ENERGI.Myślę ,że pozwoli to wielu nowym oraz przyszłym posiadaczom domów z BALI i innych drewnianych domków dobrać optymalne źródło ogrzewania domów A PRZEDE WSZYSTKIM BĘDZIE TO JAKAŚ WSTĘPNA OCENA JAKA TECHNOLOGIA WYKONANIA DOMÓW Z BALA JEST DOBRA.MAM NADZIEJĘ,ŻE MODERATOR BĘDZIE NASZ TEMAT TRZYMAŁ GDZIEŚ NA WIERZCHU.

-zapotrzebowanie na energie na podstawie otrzymanego ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO (zdaję sobie sprawę,że nie wszyscy takowe posiadają-albo nie oddali budynku do użytku lub w momencie gdy oddawali to takowe nie było wymagalne)
-technologia w jakiej wykonali swój domek (rodzaj bala-płazy,pióro-wpust,typ węgła,uszczelnienie poziome pomiędzy balami-jest/nie ma-jakie
-powierzchnia waszego domku (pow całkowita)
-grubość ścian (jeżeli wykonano docieplenie to koniecznie podajcie jego grubość i materiał)
-grubość izolacji w połaci dachowej
-zasilanie jakie:piec,pompa,kominek .....
-RODZAJ PALIWA przybliżona ilość paliwa oraz koszt jaki ponieśliście W TYM ROKU,W TĄ PIĘKNĄ POLSKĄ ZIMĘ
-WASZA OPINIA-CZY JESTEŚCIE ZADOWOLENI Z TERMOIZOLACJI I KOSZTÓW OGRZEWANIA,CZY POKRYWAJĄ SIĘ ONE Z WCZEŚNIEJSZYMI ZAŁOŻENIAMI

POZDRAWIAM i ZAPRASZAM DO WSPÓLNEGO REDAGOWANIA TEGO TEMATU

Toczak
04-08-2010, 11:20
Interesuje mnie ten temat. Zawsze sądziłem, że dom z drewna to opcja dla mieszkających w łagodnym klimacie. Ale ostatnio kumpel oświecił mnie, że podobno skandynawowie budują dużo takich domów np. Norwegowie, a przecież ciepło to u nich nie jest. Czy to oznacza, że bilans cieplny takiego budynku jest szczególnie dobry?

petervdo
04-08-2010, 15:15
wrzucam temat do obserwowanych i przyłączam się do zainteresowanych ;)

maciej74
04-08-2010, 18:25
ja bym też z chęcią poobserwował :)
to przetrę szlaki i w miarę szybko i jasno postaram się wypowiedzieć
chata moja ma około 560m3
ściany to belki 20/20 szpary wypełnione pianką do tego wełna 10 cm i dechy 5cm poddasze to wełna 20cm
ogrzewany jest powietrzem z z dwóch kominków po 21kw każdy ma wentylatory o wydajności 450 m3/h nie pamiętam jaką moc pobierają coś chyba około 100w w sezonie grzewczym to pracują tak około 3/4 godziny na dobę jeden.
drzewa mi idzie średnio 20/25m3 sezon.
Oszczędniej tak około 15% by było gdyby dom nie stał na nieosłoniętej górce gdzie wiatry hulają ze cho cho no i Bieszczady swój klimacik mają zima lubi ten rejon polski więc jest długa i mroźna.

kamdrevpol
06-08-2010, 12:17
Witam serdecznie wszystkich uczestników. Jestem na etapie zakupu bala sosnowego toczonego o średnicy 280mm na mój wymarzony domek . Także chcę być czynnym obserwatorem powyższego . Wiem , że przy budowie domu z bala powyżej 220mm ,nie jest potrzebne dodatkowe ocieplanie. Ale każda sugestia może być ważna .

Toczak
06-08-2010, 14:28
@ maciej74 - cudo-chatka, nic, tylko pozazdrościć:) Jakie są koszty takiego ocieplenia i zainstalowania całego systemu grzewczego ?

kruszon11
09-08-2010, 09:27
Podam swoje "parametry", ale od razu muszę zaznaczyć, że nie będą do końca miarodajne. Z dwóch powodów. Za nami dopiero pierwszy sezon grzewczy. Po drugie ściany nie były do końca szczelne, bo mamy mszenie, które deko się rozeschło i czeka na wymianę (spodziewaną) przed najbliższą zimą.
Do rzeczy. Bal 18 cm, bez ocieplenia. Pomiędzy wspomniane mszenie. Powierzchnia 110 m2. Kubatura 560 m3 wg projektu. Poddasze ma 20 cm wełny w skosach i stropie.
Ogrzewanie kominkowe z DGP, kominek 16 kW, turbina o wydajności 450 m3 na godz, pobór mocy 75 watów. Dodatkowo piec gazowy dwufunkcyjny.
Ostatniej zimy spaliłem jakieś 8 mp buka, 2 mp jesiona i ok 3 m3 pozostałości po budowie, głównie iglaste. Gaz był włączany w celach grzewczych ze dwa razy.
Koszt po ostatniej zimie to mniej więcej 2 k pln.

8)

Toczak
13-08-2010, 09:03
@kruszon11 2k na zimę to bardzo ładny wynik.:) Mój rodzinny dom miał ok. 130 metrów, klasyczne budownictwo (nie drewno, socjalistyczny klocek) i koszty były dużo wyższe. Czym ogrzewasz wodę? Czy też kominkiem?

kruszon11
13-08-2010, 09:33
Woda na gaz. Oczywiście koszty grzania CWU nie wliczone w podaną przeze mnie kwotę.
W tym roku zobaczymy jak wyjdzie z kosztami ogrzewania w zimie. Mam nadzieję, że będzie lepiej (pod wieloma względami, nie tylko finansowymi), bo w końcu się może doczekam wymiany nieszczelnego mszenia i strych, w którym jest turbina i rury flex doczeka się ocieplenia.....

8)

maciej74
14-08-2010, 09:07
@ maciej74 - cudo-chatka, nic, tylko pozazdrościć Jakie są koszty takiego ocieplenia i zainstalowania całego systemu grzewczego ?
co do ocieplenia domu to łatwo sobie policzyć koszt wełny na m2 powierzchni ścian dodać do tego folie i stelaże. Koszty kominka to wartość wkładu + pompa powietrza + rury +anemostaty to tak z 6000 tyś trzeba dać oczywiście dochodzi jeszcze obudowa kominka i robocizna .

Toczak
20-08-2010, 11:58
Nieco offtop - trafiłem na fajne zdjęcia domków w ładnych okolicach... http://yourcoolpics.com/picture-409-Incredibly-Secluded-Houses

petervdo
22-08-2010, 00:59
czy ktoś może wykonywał już certyfikat energetyczny domu z bala bez dodatkowego ocieplenia ?
izolacyjność ścian na pewno nie będzie spełniona .. ale ważny jest chyba końcowy wynik ?
czy zakładając np.
ściany bal okrągły 25 cm, ocieplenie dachu np. 20 cm wełny, moze wentylację mechaniczną z reku
piec na ekogroszek i kominek bez rozprowadzenia .. czy takie założenia pozwolą uzyskać bezproblemowo wartości wymagane dla nowego domu w certyfikacie :bash:

karmad
23-08-2010, 09:47
Planując budowę domu z bali przyłaczam się do obserwacji.

petervdo
23-08-2010, 17:07
:bash:
niestety, ale nikt kompetentny nie chce odpisać ;)

alberto1968
23-08-2010, 21:07
WITAM wszystkich,którzy odwiedzili mój post,miło mi ze cos napisaliście,alle gooorąca prosba---opiszcie swoje chatki z uwzglednieniem tych parametrów o które prosiłem,,będzie to może jakaś wskazówka --dla ewentualnych przyszłych BALLOWICZÓW,żeby użyli jakejś sprawdzonej technologii lub konfiguracji do budowy swej wymarzonej chatki,a wszyscy MYY którzy wybudowali swoje jaskinie może dopatrzą(jeżeli takowe popełnili) sie ewentualnych złych decyzji jakie podjeli przy budowie,ale jest nadzieja że przy BUDOWIE NASTEPNEJ CHATY NIE POPEŁNIĄ JUŻ NIEKTÓRYCH.......oczywiscie zdaje sobie sprawe,że nie wszyscy mają zamiar pozbyc sie swych UKOCHANYCH DOMOSTW - bo nie po to budowali i cierpieli,ale NIGDY NIC NIE WIADOMO
A TAK JEST U MNIE
-zapotrzebowanie na energie na podstawie otrzymanego ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO---- 87,59 kWh/(m2rok)
-technologia -------bal klejony 22cm,frezowany wzdłuż na tzw podwójne pióro- wpust(własne),węgieł krzyżowy,uszczelnienie pozioma:pianka poliuretanowa 2mm
-powierzchnia użytkowa netto=162m2,kubatura=715m3
-grubość ścian=22cm-bez docieplenia,sosna
-grubość izolacji w połaci dachowej=30cm
-zasilanie----piec zgazowujący drewno-holtzgas,kominka poki co brak
-RODZAJ PALIWA przybliżona ilość zużytego paliwa----ok20m3 brzozax130m3=2600pln,do podgrzewania wody---solary
-WASZA OPINIA-CZY JESTEŚCIE ZADOWOLENi---my ogolnie bardzo,bo przy założeniu że nie mielismy dokonczonych obróbek okiennych i nie do końca uszczelnionych belek stropowych--przejście belka-ściana(czekałem aż zeschnie sie0--w tym roku myśle że zużyjemy mniej,a jak będzie łagodniejsza zima to wynik powinien byc lepszy---mniej kasy na ogrzewanie

aprelinska
09-01-2018, 09:31
Jak się mieszka w domu z bali?

Remiks
09-01-2018, 19:01
Jak się mieszka w domu z bali?

Wszystko zależy od tego z kim mieszkasz;-)

jacak
18-04-2018, 14:14
Witam , za mną dwa sezony grzewcze więc już myślę że wyniki miarodajne . Dom według projektu jurgów DW powierzchnia netto 130m , kubatura wg projektanta 455m/3 Płazy modrzewiowe zamki typ zakopiański (węgły ) 18cm łączone na dwa obce pióra z uszczelnieniem z pianki rozprężnej Illbruck , ściany główne ocieplone wewnątrz wełna Rockwool 2X5cm na ruszcie drewnianym + regips, poddasze skosy wełna rockwool 15cm między krokwie + 2X5 cm ruszt drewniany + deska 20mm , ściana kolankowa oraz szczytowe 15cm + 7 wełna jak wyżej , sufit 15+ 10 wełna. Ogrzewanie gazowe , dół w całości podłogowe , góra kaloryfery ( nadal nie zamontowane ) raczej zbędne ale rury są to je założę oraz ogrzewanie kominkowe z grawitacyjnym nadmuchem
Tej zimy od od pażdziernika do końca marca 400m/3 gazu czyli według rachunków około 900zł oraz około 6m/3 drzewa czyli około 1200zł czyli 2100zł :6= 350zł/msc temperatura utrzymywana 20 stopni w nocy 18,5-19 . Ogrzewanie domu kosztuje mnie mniej niż mieszkania 60m2 z centralnym ogrzewaniem.