PDA

Zobacz pełną wersję : Wydane Warunki a Miejscowy Plan



7220481
03-08-2010, 01:43
Witajcie
Co się stanie z działką rolną z aktualnymi WZ na dom po uchwaleniu przez gminę MPZP - mówiącego że działka jest rolna ?

Mam taką sytuację że chcę kupic działkę rolną z wydanymi WZ na domek. Ale gmina opracowuje plan (aktualnie jest studium) i wiem że ziemia pozostanie w Planie rolną. Obecny właściciel chce na mnie przepisac wydane WZ ( ale co mi po nich skoro MP to skasuje )

Czy znaczy to że teraz będe mógł się budowac a po uchwaleniu MPZP - NIE ????
dziękuję za odpowiedzi

alef
03-08-2010, 06:39
Czy znaczy to że teraz będe mógł się budowac a po uchwaleniu MPZP - NIE ????


dokładnie...

zgodnie z Art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w
drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1) lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2) sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

a zgodnie z Art. 65 Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji
celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli:
1) inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę;
2) dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji.
2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się, jeżeli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.
3. Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego.

także w momencie wejscia w życie MPZP wszystkie decyzje WZ niezgodne z planem zostaną wygaszone...chcesz rozwiązanie tego problemu? jest bardzo proste...jeśli nie masz jeszcze chęci (finansowych lub innych) budować, zacznij budowę na papierze. Zrób pozwolenie na budowę i zgodnie z prawem budowlanym przeciągaj proces budowy.

7220481
03-08-2010, 16:20
W porządku pomysł zacny, ale z tego co się orientuję to pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata - a co po tym okresie?
Jak mogę "przeciągać" ten proces?

Nie ukrywam, że oryginalny pomysł jest taki, że kupię działkę teraz (póki jeszcze mnie stać) a zbuduję domek za 5-7 lat.

robert skitek
03-08-2010, 18:44
Pozwolenie nie wygaśnie jeśli przerwy we wpisach w dzienniku budowy nie będą dłuższe niż trzy lata.

alef
03-08-2010, 19:39
Pozwolenie nie wygaśnie jeśli przerwy we wpisach w dzienniku budowy nie będą dłuższe niż trzy lata.

nie mówiąc wprost....dokładnie o to mi chodziło

7220481
25-01-2011, 04:41
Wobec powyższego - czy inwestor (czyli ja) może samodzielnie dokonywac wpisów do dziennika budowy bez udziału kierownika bud.?

np. od otrzymania pozwolenia na budowę
usunięcie humusu
po 2 latach
utwardzenie drogi
po kolejnych 2 latach
wykonanie wykopu pod ogrodzenie
i tak dalej żeby tylko pozwolenie nie wygasło.
Czy dobrze rozumuję?

robert skitek
25-01-2011, 07:09
nie, inwestor nie jest uprawniony do wpisywania czegokolwiek w dzienniku budowy

Trociu
25-01-2011, 08:58
Ale papierowego KB można mieć już za kilka stówek. A potem jak finalnie będziesz się budował, to go możesz zmienić jak będziesz chciał.

sSiwy12
25-01-2011, 15:43
nie, inwestor nie jest uprawniony do wpisywania czegokolwiek w dzienniku budowy


Może dokonywać wpisów na podstawie:


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY - w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. (Dz. U. Nr 108, poz. 953)





§ 9. 1. Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:
1) inwestor,
2) inspektor nadzoru inwestorskiego,
3) projektant,
4) kierownik budowy,
5) kierownik robót budowlanych,
6) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
7) pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.



- przy czym kierownik, tak czy siak musi być.

robert skitek
26-01-2011, 07:59
w takim razie przepraszam za wprowadzanie w błąd...

crab
28-01-2011, 14:06
Dla własnego bezpieczeństwa wolałbym podpisać umowę warunkową zakupu ziemii w przypadku otrzymania pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia i dopiero wtedy zakup ziemi a nie w odwrotnej kolejności.