PDA

Zobacz pełną wersję : Ukryte koszty powietrzna PCi c.w.u.?



Kolores
03-08-2010, 09:10
Witam.
Jestem na etapie wyboru urządzenia jak w temacie. Po rozmowach z przedstawicielami kilku firm wszystko wyglądało pięknie - stawiamy i działa, bezobsługowo i oszczędnie. Pytałem wszystkich także czy wskazana jest okresowa dezynfekcja i czyszczenie parownika (jak klimatyzacja) - większość odpowiadała że ależ skąd (ale wyczuwałem niepewność w głosie), tylko jeden powiedział wprost: inni tego nie mówią, ale należy robić raz do roku przegląd baniaka, grzałki, agregatu i dezynfekcję/czyszczenie lamelek. Koszt 300-500 PLN brutto. Lepiej to robić regularnie, żeby nie uniknąć b. kosztownych napraw po kilku latach.
Pytanie do użytkowników tych urządzeń: jakie są wasze doświadczenia i czy przypadkiem w kartach gwarancyjnych 'drobnym druczkiem' nie zawarto klauzuli o utracie gwarancji bez regularnych przeglądów?

Pozdrawiam

mery26
03-08-2010, 10:51
jakie są wasze doświadczenia i czy przypadkiem w kartach gwarancyjnych 'drobnym druczkiem' nie zawarto klauzuli o utracie gwarancji bez regularnych przeglądów?Pozdrawiam
a na ile dają tą gwarancję? jak na 1-3 lata to daj se spokój. Ja miałem na 1 rok. Żadnych przeglądów. Działa 3 lata. Nic nie czyszczone i nie widać grzyba na wymienniku.

Ciekaw jestem jak wygląda taki "przegląd" za 300-500 złociszy- szczególnie baniaka?. Chyba jak nazwa wskazuje-popatrzy i zainkasuje.
Bez obrazy - do lodówki też mas serwisanta?

Kolores
03-08-2010, 12:00
Oczywiście, że na serwisie i materiałach eksploatacyjnych najlepiej się zarabia. Chciałbym tego uniknąć. Dlatego pytam. Lodówkę sam sobie odmrażam i myję gdy widzę, że trzeba. Ale czy mogę sam bezbłędnie ocenić, że kiedy należy wymienić anodę magnezową lub wyczyścić lamelki i bez ryzyka uszkodzeń samemu wykonać te czynności? Jestem zdecydowany na PCi ale nie chcę być 'mądry po szkodzie'.

mery26
03-08-2010, 13:07
trzeba dać anodę tytanową
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126243-Bojler-anoda-magnezowa

rwxw
06-08-2010, 21:21
Albo zbiornik z nierdzewki. Anodę możesz sam sprawdzić na oko. Co jakiś czas np. co rok możesz przeczyścić zciągając z niej gluty i wyszorować szczotką drucianą, Jeśli będzie wyglądała na bardzo ponadgryzaną to wymienić. Z tego się nie strzela, więc precyzja oceny jest zbędna. Anoda musi mieć odpowiednią powierzchnię styku z wodą. Lamelki też możesz ocnić wizualnie czy są zasyfione, czy nie...

sSiwy12
07-08-2010, 08:51
Pytanie dotyczyło PCi powietrze/woda do CWU.
Moim zdaniem jest uzasadnione, jeśli powietrze „przepuszczone” przez PCi jest „kierowane” do domu, bo w takim przypadku „podpada” to pod klimatyzację.

Natomiast co do konieczności „okresowych” i odpłatnych wymogów „przeglądów” zasobnika CWU – podzielam zdanie przedpiszących.

jaroo1975
29-08-2010, 07:29
mery26 rozumiem ze skoro się wypowiadasz to użytkujesz powietrzna pc, w związku z powyższym mam kilka pytań:
1. od kiedy ją użytkujesz, jakie są faktyczne koszty użytkowania?
2. jak twoja pc sprawowała się tej zimy gdy mrozy sięgały -25C i czy jeśli było ok to czy przewymiarowałeć swoją pc w stosunku do wymiarów domu.

mery26
30-08-2010, 07:48
ad.1. od września 2007 zużycie od 70 max. do 100 kWh/m-c
ad.2. to jest podgrzewacz cwu-klasyczny, co tu można przewymiarować? Ma zasobnik 270 i i starcza dla 2+2 (bez wanny). Zimą pracował na powietrzy o temp. ok. 0 st.C (tyle było w garażu przy -26 na zewnątrz). Zużył ok 10-15 kWh/m-c więcej niż w okresie letnim. Jednak latem zużycie ciepłej wody jest większe.